Kerstconcert in Castenray Kerstconcert fanfare Vriendenkring De kloosters van Venray Road 271 speelt in De Evenaar Kerst met Collegium Vocale Kerststalroute Het tuinhuis PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 14 december 2006 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray De avondvullende voorstel ling Geestdrift met Kasper van Kooten, het toneelstuk Nacht Moeder met in een prachtige hoofdrol Linda van Dijck en prachtige muziek in de musi cal Chess. Schouwburg Venray heeft aan het einde van het kalenderjaar weer prachtige voorstellingen op de cultuur kalender staan. "Wat drijft ons cabaretiers?", vraagt Kasper van Kooten zich af in zijn avondvullende voorstelling Geestdrift op dinsdag 19 decem ber vanaf 20.00 uur in Schouw burg Venray. "Het is een mooi vak. Ik kan jullie vertellen wat ik wil en word daarmee nog miljonair ook", zegt hij met gevoel voor ironie. Grofheid en platte grappen zijn, net als vals engagement en pathe tiek, niet de stijl van Kasper van Kooten. Met persiflages (onder meer van Youp van 't Hek) drijft hij er de spot mee.Toch voert zijn commentaar op het huidige caba ret niet de boventoon. Van Kooten schetst in een zorgvuldig opge bouwde drieluik een jonge man op zoek naar zijn drijfveren. Een man, die in weemoed terugkijkt en die een haat-liefde-verhouding heeft met de hypocrisie en de gejaagdheid van de stad. Kortom, een programma van een jongen die alles in zich heeft om een zaal anderhalf uur in zijn greep te hou den, te laten lachen, een beetje te laten huilen en te laten nadenken. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten beschikbaar. NACHT MOEDER Het toneelstuk Nacht Moeder maakte reeds een zegetocht langs de theaters in alle wereldsteden. En nu is het ook in Schouwburg Venray te zien op woensdag 20 december om 20.00 uur. Meer dan twintig jaar geleden werd dit toneelstuk voor twee actrices voor het eerst opgevoerd in de Nederlandse theaters, met Linda van Dyck in de dochterrol en Ann Hasekamp in de rol van de moeder. Pers en publiek waren uitermate lovend. In deze nieuw bewerkte en vertaalde versie vertolkt Linda van Dyck niet de dochter- maar de moederrol. Het stuk speelt zich af in een afgelegen huis dat wordt bewoond door Jessie en haar moeder. Jessies vader is overleden, haar perfecte huwelijk eindigde in een echtscheiding, haar afwe zige zoon is een kruimeldief, haar gezondheid laat te wensen over en ook haar laatste baantje pakte verkeerd uit. Met andere woorden, Jessies leven is saai, nutteloos en uitzichtloos. Het stuk begint met de vraag van Jessie aan haar moe der waar het dienstpistool van haar vader is. Vervolgens kondigt ze doodkalm aan dat ze zich heeft voorgenomen zelfmoord te ple gen. Aanvankelijk weigert Jessies moeder haar serieus te nemen. Maar wanneer Jessie begint over het opstellen van een lijst van zaken waarvoor gezorgd moet worden bij haar 'afwezigheid', begint het gevoel van desperaat heid bij haar moeder langzaam maar zeker toe te nemen. Uitein delijk kan de moeder niets anders meer dan de gevolgen aanvaarden: verdoofd en vol ongeloof. Dan sluit Jessie zachtjes de slaapka merdeur en draait die op slot. Een diep verontrustend moment. CHESS Vrijdag 29 december komt de productie Chess naar Schouw burg Venray. Chess wordt door velen gezien als de musical met de mooiste muziek en het schrijnendste lief desverhaal. De ABBA-mannen Björn Ulvaeus en Benny Anders- son schreven de muziek en niemand minder dan Tim Rice, bekend van The Lion King, Aida en Jesus Christ Superstar, schreef de tekst. Alleen al deze fameuze componisten en schrijver garan deren al een succesvolle produc tie. Het wereldwijde succes van Chess was mede te danken aan de megahits I Know Him So Well en One Night in Bangkok. Dit succes gaf de ABBA-mannen aanleiding tot het schrijven van nog een hit musical, namelijk Mamma Mia! Een schaaktweekamp tussen twee grootmeesters vormt het decor voor deze meeslepende musical over de onmogelijke liefde tus sen de Russische schaker Anatoli (Jeroen Phaff) en de Amerikaanse Florence (Joke de Kruijf). Zij is de geliefde vanAnatoli's tegenstan der, de extravagante en opvlie gende Amerikaanse grootmeester Freddy (Jasper Kerkhof). Als de Rus overweegt over te lopen naar het Westen, beseft hij dat hij zijn familie nooit meer terug zal zien. De KGB-agent Molokov (Ben Cra mer) probeert de Rus te overtui gen mee terug te gaan. Anatoli neemt dan een beslissing die voor alle partijen verregaande gevolgen heeft. Voor deze musical is Mark Vijn Theaterproducties b.v. op zoek naar twee jongens die hierin een rol willen spelen. Chess toert al vanaf oktober rond door Neder land en België. Voor elke voorstel ling zijn er twee jongens nodig. Dus ook voor de voorstelling in Schouwburg Venray op 29 decem ber. Wie kaartjes koopt (of reeds gekocht heeft) voor deze musical kan kind of kleinkind opgeven. Voor de voorstelling op 29 decem ber is de zoektocht gestart naar twee jongens in de leeftijd van elf tot dertien jaar met een lengte van circa 1.40 meter. Voldoet kind of kleinkind aan deze kenmerken dan kan men hem opgeven via info@schouwburgvenray.nl. of telefonisch bij Schouwburg Ven ray via (0478)530999. Het theater maakt uiteindelijk de keuze welke twee jongens hun opwachting gaan maken. De zoektocht sluit zondag 17 december. Op 17 december, koopzondag is de kassa geopend vanaf 12.00 uur. Wie op zoek is naar een kerst geschenk kan een 'avond op maat' cadeau geven. Hierbij kunnen Schouwburg Venray en Theater café De Artiest van dienst zijn met het aanbod 'theatraal verwennen'. Schouwburg Venray en Theaterca fé De Artiest bieden diverse varian ten aan, waarmee men iemand blij kan maken. Bijgevoegd in dit pak ket zit een lijst met voorstellingen welke door de ontvanger gereser veerd kunnen worden. Zodra men een keuze gemaakt heeft, kan er contact opgenomen worden met de theaterkassa. Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan via tel. (0478)530999- Het complete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Fanfare Dorpsklank houdt op zondag 17 december in de St. Matthiaskerk in Castenray een kerstconcert met een Kel tisch tintje. Om precies 19.00 uur gaan de kerkklokken in het avondlijke duister luiden ten teken dat kerstmuziek cen traal staat in de parochiekerk van het Venrayse kerkdorp. Meteen na het klokkengelui strooien een viertal koperblazers hun klanken vanuit de galmgaten van de kerktoren uit over het dorp. Aansluitend volgt er in het kerkge bouw de samenzang van een aan tal traditionele kerstliederen. De teksten van de liederen worden geprojecteerd, zodat iedereen kan meezingen. Om 19-29 uur sterft het geluid van de samenzang weg en volgt een doodse stilte, totdat om precies 19-30 uur het eigen lijke kerstconcert begint. 'Scots man' Fried Maasakker tekent met zijn doedelzak voor de opening. De indringende klanken van High- land Cathedral worden vloeiend overgenomen door de leden van het fanfareorkest met Lord of the Dance. De muziek wordt visueel versterkt met beelden van het Ierse landschap.Trouwens, tijdens het hele concert is er voor de powerpoint een belangrijke rol weggelegd. Alle aankondigingen van de muziekstukken verschijnen namelijk op het witte doek, zodat er geen storende onderbrekin gen plaatsvinden en het concert een vloeiend verloop zal hebben. Vaste deelnemers aan het kerst concert in Castenray zijn behalve de plaatselijke fanfare onder lei ding van Martijn Pepels, het kin derkoor Cajeko onder leiding van Ria Maes; het leerlingenorkest onder leiding van Will Jacobs; het Dameskoor en het Kerkelijk Zang koor, beide onder leiding van Joop Simons. Deze laatste koren wor den aan het kerkorgel begeleid door Piet Kuijpers. Evenals vorig jaar zijn ook nu weer van de partij Wouter van de Eerenbeemt met zang en keyboard en Peter van de Water met zang en gitaar. Zij wor den bijgestaan door Luc Benders met fluit.Als soliste treedt dit jaar Sylvia Weijs uit Castenray voor het voetlicht. Samen met de fanfare en bagpiper Fried Maasakker voert dit muzikale kwartet de stukken Mull of Kintyre en Amazing Grace uit. Als kwartet zingen en spelen ze ook nog Dimming of the Day en November van Rowwen Hèze. De koren zingen in een gezamen lijk optreden ondermeer Transea- mus, Kerstnacht en Engelenzang en Cajeko brengt Weet je 't al?, Zonnige Kerstmorgen en Eer aan God ten gehore. Het leerlingenor kest speelt de nummers Jolly old sleighride en Christmix. Tussen tijds speelt het fanfareorkest ook nog Clogdance en het laatste deel van Lord of the Dance.Als slotstuk van dit zeer gevarieerde en boei ende concert laten alle deelne mers zich horen met We wish you a merry Christmas. Een bezoek aan A Celtic Christmas is dan ook alleszins de moeite waard. De bezoekers dienen om 19 00 uur aanwezig te zijn. De Kerstman ver welkomt de bezoekers in de kerk. Aan het slot van het concert is er voor elke bezoeker een toe passelijke attentie, waarna in café De Koster nog kan worden nage praat. De honderdjarige fanfare Vriendenkring uit Overloon gaat dit feit volgend jaar groots vieren. Het kerstconcert Hom mage op zondag 17 decem ber in de Theobalduskerk in Overlooon betekent de ope ning van het jubileumjaar en het wordt afgesloten met het kerstconcert van 2007. Een van de deelnemers is de Eindhovense Oratorium Vereni ging, een gemengd koor dat met ongeveer honderd leden naar Overloon komt. Dit koor onder leiding van Geert Broeksteeg brengt ondermeer kerstliederen, maar ook het Halleluja van Han del, waarbij begeleiding zal zijn van orgel, twee trompetten en pauken. Dit koor bestaat volgend jaar zestig jaar en heeft uitver kochte optredens gehad in het Frits Philips Muziekcentrum. Een andere deelneemster is Linda de Wit uit Boxmeer. Zij heeft jaren lange ervaring in een klassiek koor, waarin zij ook solistisch is gaan zingen. Zij stond in schouw burgen en ook in het Triavium en Gelredome.Zij zingt momenteel in een groep die uitsluitend musical stukken ten gehore brengt, zowel solo, in duet of kwartet. Tijdens dit concert zingt ze onder andere een musicalnummer zingen, maar ook het Ave Maria samen met haar moeder Franci de Vries. Ook deze heeft een klassieke zangopleiding gehad en al een gevarieerde solo carrière achter de rug. Ondermeer een optreden in de St. Pieterskerk in Rome tijdens de zaligverklaring van Titus Brandsma en dit was voor haar een emotionele erva ring. Zij heeft ook optredens ver zorgd in Mainz, Dachau, Wenen en natuurlijk in ons eigen land. Linda en Franci worden begeleid door Geert Verhallen op orgel en Linda zal ook een solo zingen met bege leiding van de fanfare en combo. Daarnaast zijn er twee optredens door het slagwerkorkest onder leiding van Wil van Horck, waar van een samen met de fanfare. De fanfare zelf, onder leiding van Phil van Landeghem verzorgt natuur lijk een groot deel van het pro gramma. Naast de begeleiding van solisten spelen zij ondermeer het werk met de Engelse titel Hom mage, dat bestaat uit een thema van de orgelsymfonie van Camille Saint-Saëns, De orgelpartij wordt ook hier ingevuld door Geert Ver hallen. Verder worden de nodige bekende kerstliederen gespeeld, waarvan sommige nummers zeer verrassend zijn. Het kerstconcert begint om 19-30 uur en kaartjes zijn te koop bij kapsalonToine, bakkerij Degen en Berly-fleur. Na afloop kan men een kopje koffie drinken in het gemeenschapshuis op vertoon van de entreekaart. De kerk is open om 18.45 uur. niet ontvangen? Bel 582877! De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 18 december vanaf 19-30 uur een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beuken rode. De lezing wordt verzorgd door Toon den Brok en heeft als titel De kloosters van Venray en Jerusalem in het bijzonder. De gemeente Venray heeft in de loop der eeuwen een aantal kloosters binnen haar grenzen gehad. Op een gegeven moment waren er dat zelfs vijftien. Een uitzonderlijk groot aantal voor een bevolking van amper 10.000 zielen.Als men de geschiedenis van Venray tot omstreeks 1950 zou willen karak teriseren zou men dat met een gerust hart kunnen doen met de titel Het kloosterrijke Venray. Als men praat over de rol der kloos ters in de geschiedenis van de kerk is het belangrijk dat men een duidelijk beeld heeft van wat een klooster eigenlijk is. Dan begrijpt men gemakkelijker waarin de bijzondere kracht van de kloos ters heeft bestaan en nog steeds bestaat. En waarom en hoe de kloosters in de geschiedenis van Europa zo'n belangrijke rol heb ben kunnen spelen. Voor wat Ven ray betreft is interessant na te gaan waarom er in Venray zoveel kloos ters zijn geweest, en wat die kloos ters hier hebben gedaan en welke rol ze hebben gespeeld in de ont wikkeling en de geschiedenis van Venray. Er is een tijd geweest dat ze een stempel hebben gedrukt op het hele leven in Venray: velen vonden er werk, velen kregen er opleiding, vorming en verzorging, vele neringdoenden leefden van de leveranties aan de kloosters. In vele opzichten zijn de kloosters voortrekkers geweest in de tech nische ontwikkeling van Venray. De kloosters hebben veel sporen nagelaten in het huidige Venray. Het is ook interessant om na te gaan of de Venrayse kloosters ook buiten Venray, in Nederland of bui ten Nederland, een rol gespeeld hebben gespeeld. In het verhaal, op 18 december, komen sommige van deze aspecten aan de hand van een aantal dia's, zij het sum mier, aan de orde komen. Omdat het klooster Jerusalem het oudste is en omdat de spreker vijfender tig jaar als docent geschiedenis met heel veel plezier verbonden is geweest aan de school van Jerusa lem, heeft hij zich voornamelijk bezig gehouden met de geschie denis van Jerusalem. De lezing is ook toegankelijk voor belangstel lende niet-leden. Disco On Ice Synthese houdt samen met de Stichting Tiener Activiteiten Ven ray (STAV) een Downstairs Disco on Ice voor tieners vanaf groep 8 tot en met 15 jaar op vrijdag 15 december. De ijsbaan op het Schouwburgplein is deze dag omgetoverd tot een ware disco. Tussen 19-30 en 22.30 uur mogen de tieners de schaatsbaan op om op hedendaagse popmuziek de dansen. Uiteraard wel op schaat sen. Wie geen schaatsen heeft kan deze lenen bij de schaatsbaan. Twee bands bestormen de tiener disco: te weten Flakes en Mootje Frisjes: een rap en beat-box-duo uit Venray. Daarna is het de beurt aan het welbekende Reflexy om de avond met een staaltje 'in your face'-hip-hop af te sluiten. Verder verzorgen verschillende dj's de muziek en is er een curlingbaan. Zie voor meer informatie info@ tieneractiviteitenvenray. of info@ downstairsvenray.nl. of kijk op www.tieneractiviteitenvenray.nl. of www.downstairsvenray.nl. Kerstmarkt Openbare basisschool De Land- weert bestaat in mei 2007 25 jaar. Dit jubileum wordt groots aan gepakt met een feest. Om dit jubileum te realiseren, houdt de school op donderdagavond 21 december van 18.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt. De kinderen hebben werkjes gemaakt, die deze avond verkocht worden. Men kan meedoen aan workshops, bijvoor beeld het maken van kersthan gers, wasknijpers en kerstkransen. Ook is er de mogelijkheid om met de kerstman op de foto te gaan en kunnen er boeken gekocht wor den. De kerstmarkt wordt gehou den in het hoofdgebouw aan de Boterbloem 45. Veldeke-Venray Veldeke-Venray houdt op dins dag 19 december vanaf 20.00 uur in De Witte Hoeve in Venray een avond waarin de Tweede Wereld oorlog centraal staat. Joos Baken en Toon Vollebergh, oud-Venray- naren, hebben de oorlog en bevrij ding in Venray meegemaakt als jonge mannen. Beiden vertellen persoonlijke en herkenbare her inneringen uit die lang vervlogen jaren, verhalen vol spanning en emotie. Frits Linssen legt in een kort kerstverhaal uit 1959 een verband met de oorlogsjaren. Edu- ard Messemaeckers toont op deze avond een aantal oorspronkelijke documenten uit 1940-1945, die de verhalen van de vertellers illustre ren. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo is vanaf zondag 17 decem ber in kerstsfeer ingericht met kerstversieringen en kerststalle tjes waaronder enkele bijzondere exemplaren uit de Belgische Kem pen. Verder is er op zondag 17 december ook een presentatie van iconen uit diverse landen (hout, metaal of prentvorm).Tevens is de pottenbakker aan het werk. Op de bovenverdieping is de expositie Glas in lood, schilderen met Licht bezichtigen. Deze expositie kwam tot stand in samenwerking met atelier Flos uit Steyl. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Contact persoon over kerst in De Locht is de heer Lenssen via telefoon (077)36613510. Kerstavond in Grote Kerk De geboorte van kerstkindjezus wordt op kerstavond 24 decem ber in de Grote Kerk gevierd. Het programma begint om 17.00 met het Kindeke wiegen.Voor de aller kleinsten wordt het kerstverhaal verteld en uitgebeeld. Vanaf 19.00 uur is er een gezinsviering onder de muzikale begeleiding van har monie Euterpe, kinderkoor de Bandelieren en jeugdkoorTommo- row People. Na afloop van de vie ring brengt men een bezoek aan de kerststal buiten de kerk. Wie een mooie lampion heeft kan deze meenemen om in de stoet mee te trekken naar de stal. Vanaf 21.00 uur is er een jongerenviering. Dit is een sfeervolle kerstviering met muzikale begeleiding van jeugd koor Tommorow People. Vanaf 23-00 uur is er de nachtmis. Kerstconcerten In de aanloop naar Kerstmis verzorgt de volksmuziekgroep Mallemoer een aantal openbare kerstoptredens. De optredens worden gehouden op zondag 17 december vanaf 11.30 uur bij Lite rair Café Venray in de Witte Hoeve en in zaal De Kei vanaf 20.00 uur. Er is een gastoptreden door Theo en Sjaak Cuypers uit Gey- steren. Donderdag 28 december is er een optreden in museum De Locht in Melderslo vanaf 19 00 uur. Het programma bestaat uit volkse liederen en melodieën afkomstig uit Nederland, Vlaande ren, Ierland en Duitsland. Tot het instrumentarium behoren viool, gitaar, bas, diverse fluiten, doe delzak, rietpijp, accordeon trek- harmonica en slaginstrumenten. Het is ook dit jaar weer gelukt een aantal nieuwe nummers in het repertoire op te nemen zoals enkele grappige bedelliedjes en het Vlaamse Vergeet den arme niet dat herinnert aan het Mid deleeuwse straattoneel. Zie ook www.mallemoer.com. Geslaagd jubileum Lucky Aces De Venrayse band Lucky Aces heeft afgelopen zaterdag zijn tienjarige bestaan gevierd. Het jubileumconcert in De Evenaar in Venray was een groot succes. Dit mede dankzij de vele fans die waren gekomen om samen dit jubileum te vieren. Lucky Aces speelden veel nummers uit hun repertoire dat een groot gedeelte van de jaren '70 en '80 beslaat. Ook oldies uit de jaren '60 en meer recente nummers kwamen aan bod. Verder waren er gastop tredens te bewonderen van beken den uit Venray en omgeving. Sprinters De bibliotheek in Venray kent een speciale service voor lezers die graag de nieuwste titels in huis halen: Sprinters. Dit zijn pas ver schenen boeken waarvoor over het algemeen een grote belang stelling bestaat. Vrijwel direct na verschijning worden de boeken door de bibliotheek uitgeleend. Normaal gesproken moet de lener enige maanden wachten. Sprin ters mogen maximaal twee weken geleend worden. Zo is een grote doorstroming van de boeken mogelijk en kunnen meer men sen van de service gebruik maken. Voor het lenen van de Sprinters wordt 1,50 euro gerekend per boek. Uit de inkomsten worden de uitgaven voor extra aanschaf bekostigd. Het assortiment wordt De band Road 271 speelt op zondag 17 december vanaf 16.00 uur in zaal De Evenaar in Venray. Raod 271 is een bluesrockband waarvan de bandleden afkomstig zijn uit de omgeving van Nieuw- Bergen. De band probeert de blues 'breed' neer te zetten, zodat ook de mindere bluesliefhebber zich herkent in de muziek. Het reper toire bestaat uit een mix van eigen nummers en bewerkte songs van ondermeer Eric Clapton, The Rol ling Stones, Chicago Bluesband, Fleetwood Mac, Status Que, BB King en The Blues Brothers. De band bestaat uit Gerrit Beerkens (leadzang), Sjeng Denissen (toets ten), Henk Willems (drums), Ger Koch (basgitaar), Wieke Janssen (slag/sologitaar) en Geert van de Heijden (bluesharp en zang). Raod 271 is min of meer spontaan ontstaan in 1996 uit een aantal enthousiaste bluesliefhebbers. De thuisbasis was het voormalige café-restaurant Dekker in Nieuw- Bergen. Dit café-restaurant heet tegenwoordig De 3 Rlieeën en is nog steeds de basis voor de weke lijkse repetitie. Hoewel de bezet ting in de loop der jaren is veran derd, blijft de liefde voor eerlijke, echte bluesmuziek voorop staan en wordt ondanks de gepasseerde Abrahamgerechtigde leeftijd van de bandleden nog steeds met veel enthousiasme gewerkt aan ver nieuwing en actueel houden van het repertoire. De meeste bandle den kunnen dan ook terug kijken op veel ervaring uit een rijk muzi kaal verleden. Bij dit alles staat de voorliefde voor de blues en het plezier hebben in muziek maken voorop. In 2002 heeft Road 271 een live-cd opgenomen met de naam Playing blues voor fun! Op deze cd staat blues zoals men dit op het podium mag verwachten: geen studiomix, maar gewoon muziek maken zoals het hoort. Het negenstemmig kamerkoor uit Venray brengt kerststemming met een mix van traditionele kerstliederen en een indrukwek kende compositie voor koor, orgel en gong van Mother and child, geschreven door John Tave- ner. Deze compositie bezingt het wonder van de geboorte van een kind. Het zingt ook de lof van de maagd Maria. De muziek is tege lijk teder, extatisch en stralend. Door het gedicht van Brian Kee- ble heen zijn regels ingevlochten, waarin de Moeder Gods geëerd wordt, samen met Sophia, het eeuwig vrouwelijke. De climax wordt gevormd door de uitroep in het Sanskriet: ATMA! Dat is het innerlijke zelf, dat in verbinding staat met het Ware Zelf, stralend en oneindig: de enige God. Laat u verrassen door dit wonderschone stuk! Het koor staat onder leiding van Marca Kusters. De concerten worden gegeven op zondag 17 december vanaf 16.00 uur in de St. Petrus Banden- kerk in Venray. Vrijdag 22 decem ber vanaf 20.00 uur in de H. Nicolaas Kerk in Broekhuizen en zondag 24 december vanaf 15.00 uur in de Kapel van de Paters Lazaristen in Panningen. Bij de VW in Boxmeer ligt de vernieuwde en met nieuwe deel nemers uitgebreide editie van de kerststalroute Langs de kribbe klaar. Herders in de weide, de wij zen uit het Oosten jozef en Maria en het kindje Jezus zijn dit jaar te bewonderen in vele kerken, kapel len en een klooster in het Land van Cuijk en de kop van Noord- Limburg. Bijna alle deelnemers openen op eerste of tweede kerst dag hun deuren. Diverse deelne mers zijn daarnaast ook op andere tijden in december en/of januari geopend. Voor de verschillende openingstijden wordt men ver wezen naar de kerstkribbenroute. De kribben in de kerken, kapellen en het klooster, soms levensgroot, zijn een lust voor het oog: prach tige uit hout gesneden of in gips gegoten en beschilderde beelden, in fraaie gewaden gestoken al dan niet in combinatie met levende dieren opgesteld in een sfeervolle of natuurlijke omgeving. Deelne mers aan de route kunnen behal ve de kerstkribben ook de kerken zelf in ogenschouw nemen. De kerken in het Land van Cuijk her bergen ondanks de in de Tweede Wereldoorlog opgelopen schade nog vele kunst?schatten. De kerst stalroute biedt de gelegenheid om met eigen auto een tocht te maken langs deze en andere kerken en hun kribben en geeft tevens uitgebreide, historische informatie over de kerken en hun bezienswaardigheden. De route is in elke deelnemende plaats te starten. Kerststalroute Langs de kribbe is verkrijgbaar bij de VW's in Boxmeer, Overloon, Sint Antho- nis, Cuijk en Gennep. Boekrecensie in Peel en Maas In veel romans van Hella S. Haasse vindt er iets plaats dat zich aan de waarneembare werkelijkheid onttrekt, maar dat de gang van zaken bepaalt. Ook in haar verhalen, die nu voor het eerst gebundeld zijn, is dat vaak het geval. Is het de geheimzinnige, magische kracht van de natuur die aan de gebeurtenissen een andere betekenis geeft? Of is er sprake van toeval, dat een ontwrich tende of juist een helende werking heeft? Hella S. Haass laat het oordeel over aan haar lezers. Hella Haasse (1918) is een van Nederlands hoogst gewaardeerde en meest vertaalde auteurs. Als enige schreef zij driemaal het Boekenweekgeschenk. Zij heeft tweemaal de NS Publieksprijs op de Constantijn Huygensprijs, de haar naam staan. Het tuinhuis is Annie Romeinprijs, de P.C. Hooft- een verzameling van haar beste prijs, de Prijs der Nederlandse verhalen tot nu toe. Letteren, de Dirk Mandersprijs en Prijs: 16,95 euro. HAASSE Geestdrift, Nacht Moeder en Chess vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur HELLA S. Het tuinhuis

Peel en Maas | 2006 | | pagina 23