Kritiek op Wonen Venray Verf is verf is verf... 'WVG-geld moet naar WMO' Noodlokalen school De Meent voldoen niet Kies Techniek op 20 januari Dag van de Mensenrechten Muziekkorps Petrus Banden toch naar Dr. Poelsschool? Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 7 december 2006 - Pagina 5 Oplopende wachtlijsten en te weinig aandacht voor goedkope woningen Er worden in Venray te wei nig goedkope huurwoningen gebouwd waardoor de wacht lijsten bij Wonen Venray onac ceptabel zijn opgelopen. De politiek vindt dat de afspraken tussen de woningcorporatie en de gemeente te vrijblijvend waren en mede daardoor niet zijn nagekomen. Onlangs werd een nieuw convenant voor de periode 2007-2010 getekend met aangescherpte afspraken. Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, was vorige week te gast in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Uit alle hoeken klonk kritiek door. De SP trok het felste van leer. Raadslid Elianne Sweelssen vindt dat er veel te laat is ingegrepen. Waar door veel woningzoekenden nu in de kou staan. "Het is een rommel tje. Wonen Venray ging gewoon zijn eigen gang. Waarom is er niet gestuurd? Wonen Venray is blijk baar niet in staat fatsoenlijk beleid te voeren. Door sloop en verkoop van goedkope woningen heeft ze zelf de lange wachtlijsten gecre- eerd." Sweelssen ziet de wachtlijst niet zo snel teruglopen. "Daarom moet Wonen Venray onmiddellijk stoppen met het slopen en verko pen van woningen. Totdat er geen woningnood meer is." In het nieuwe convenant is afge sproken dat de gemiddelde wacht tijd op een huurwoning wordt teruggedrongen van tweeënhalf naar anderhalf jaar. "Dat klinkt me als muziek in de oren", zei Sieb Nijssen (CDA). "Maar we vinden anderhalf jaar nog erg lang. Het CDA juicht het toe dat er 175 soci ale huurwoningen extra gebouwd worden. De partij dringt aan op een betere afstemming tussen woningcorporatie en gemeente. In de vorige prestatieafspraken 2004-2007 stond dat minimaal 30 procent van de nieuwbouw uit sociale huur moet bestaan. Dat is niet gehaald. In het nieuwe conve nant is hetzelfde percentage opge nomen. Met het doel het nu wel te verwezenlijken. "We zitten op het verkeerde spoor", vindt Ger- rit Verkoeijen (Samenwerking). "De wachttijden worden alsmaar langer terwijl duurdere koopap partementen komen leeg te staan. De projectontwikkelaars hebben veel te veel macht. Ze zijn alleen uit op eigen belang. De gemeente moet zorgen voor grond voor soci ale woningbouw." Bert Linskens (PvdA) vraagt zich af of het lukt de wachttijd met een jaar terug te dringen. "Dat zal heel lastig wor den. Het is vooral afhankelijk van het aantal te bouwen woningen." De PvdA'er ziet wel een verbe tering in het nieuwe convenant. Frans van der Kruijf (WD) nam het 'stijgende verbazing' kennis van de evaluatie. "De wachttij den lopen op. Er wordt te weinig gebouwd. Dan is het toch eigen aardig dat inVeltum twee flats met 96 woningen gesloopt worden." Van der Kruijf vindt een wachttijd van anderhalf jaar nog veel te lang. "Het is veel te magere doelstelling. Het moet zo snel mogelijk terug naar een jaar of minder." Victorine Derks (Lokaal Aktief) sprak van een zorgelijke situatie. "Het woningbouwprogramma is niet op tijd omgebogen. De der tig procent is helaas niet gehaald. Dit moet veel beter kunnen." Wil Mutsaers (inVENtief) uitte dezelf de kritiek. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) vindt ook dat de gemeente teveel afhankelijk is van projectontwikkelaars. "Dat komt omdat de gemeente te weinig grond in eigendom heeft om te bouwen wat we graag willen. Voor projectontwikkelaars zijn goed kope huurwoningen veel minder interessant." Bert Linskens (PvdA) wees erop dat veel ontwikkelaars nog met bouwclaims zitten die ze willen verzilveren. "Dit is een probleem." Teunissen moest dat erkennen. "Dat zijn afspraken uit het verleden waar we aan gehou den zijn." Toch wil de wethouder geen tijd en energie meer steken in bouwprojecten die onvoldoen de tegemoet komen aan de vraag. "De markt verandert. We zullen de ontwikkelaars stimuleren hun bouwproductie aan te passen." Teunissen deelde de kritiek van de commissieleden op het gevoerde beleid met Wonen Ven ray. "In het nieuwe convenant zul len we het beter doen." Directeur Van Beek meent dat een maxi male wachttijd van anderhalf jaar in 2010 haalbaar is. "Het is van belang dat er voldoende nieuw bouw komt. Dat is het meest effectieve om beweging in de woningmarkt te krijgen." Volgens Van Beek gaapt er een steeds gro ter gat tussen koop en huur. "Dat is het grote probleem. We missen een tussencategorie." Vandaar dat Wonen Venray regelmatig huur woningen verkoopt. In de meeste gevallen komen ze in handen van de huidige huurders die er al enige tijd wonen en van plan zijn er nog veel langer te blijven. "Daar om heeft de verkoop ook weinig invloed op de wachtlijsten." Van Beek ziet een tendens dat woningzoekenden steeds vaker een aanbod weigeren. "Nu doen we gemiddeld drie tot vier keer een aanbod. Er zijn mensen die wel zeven jaar wachten op een gewilde woning in de Oranjebuurt of aan de Kempweg. Dan schiet de wachtlijst omhoog", aldus Van Beek, die meldde dat de urgentie- gevallen gemiddeld binnen een halfjaar aan een woning worden geholpen. De gemeente wil een over schot van 330.000 euro aan WVG-gelden overhevelen naar de algemene reserve. De Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) komt eind dit jaar te vervallen en gaat over in de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De commissie Maatschappe lijke Diensten gaat hier niet mee akkoord. Zoals het er nu naar uit ziet telt de reservepot voor de WVG eind dit jaar 530.000 euro. Prognoses voor de uitvoering van de WMO laten in de komende vijf jaar (2007 tot en met 2011) een tekort zien van 187.000 euro. Het college wil daarom 200.000 euro uit de reserve van de WVG halen voor de tekorten bij de WMO. Het restant van 330.000 euro kan dan ten goede komen aan het huis houdboekje van de gemeente. Cindy Busser (Samenwerking) deed het voorstel om het gehele bedrag van 530.000 euro over te hevelen naar de WMO. "Anders lopen we risico's. Er is nog geen enkele ervaring met de WMO. Eind 2007 weten we meer en dan kun nen we het opnieuw bekijken." De meeste andere partijen waren het met Samenwerking eens. "WVG-gelden horen bij de WMO. Dat is een betere weg", vindt Elly van Dijck (PvdA)."De WMO is een open-eind-financiering. Voorzich tigheid is daarom gepast want nog niet alles is duidelijk in beeld." Linda Weijs (SP) wees erop dat de WMO al een bezuinigings maatregel is. Wethouder Emonts (PvdA) zei begrip te hebben voor de zorgen van de commissieleden. Toch voelde Emonts weinig voor een ruime WMO-reservepot. "We moeten de budgetten niet groter maken dan de inschatting is. Zo houden we de uitgaven scherp. Indien er toch meer geld nodig blijkt te zijn, dan kunnen we alsnog een beroep doen op de algemene middelen", verklaarde Emonts. De WMO in de gemeente Venray draait met een budget van 3,5 miljoen euro per jaar. De grootste inkomsten zijn de uitkeringen van het Rijk van 3,1 miljoen euro. Eigen bijdragen leveren 400.000 euro op. Aan de uitgavenkant is de huishoudelijke hulp met 2,4 miljoen euro ver reweg de grootste kostenpost. In het eerste jaar zijn de uitvoerings kosten met 266.000 euro nog aan de hoge kant. De andere uitgaven zijn de AWBZ-subsidieregelingen (535.000 euro), het persoonsge bonden budget (204.000 euro) en duurdere woningaanpassingen (110.000 euro). Wat gebeurt er als je werken van kunstenaars met een verstan delijke beperking (ontstaan uit hun dagelijkse belevingswereld) tentoonstelt samen met werken van professionele kunstenaars (ontstaan vanuit een artistiek con cept)? Vanaf zondag 17 december is in Odapark Venray de manifesta tie Verf is verf is verf te zien én te beleven. Verf is verf is verf bestaat uit een tentoonstelling, een wande ling en een leerzame ervaring. In de projectruimte van het Odapark De manifestatie Kies Tech niek 2007 vindt plaats op zaterdag 20 januari bij Neli- pak Thermoforming. Nelipak is voor de vierde maal gast- bedrijf van deze manifestatie voor de jongste jeugd uit Ven ray en omstreken. Kies Techniek staat dit jaar in het teken van carnaval met het thema Techniek Kolderiek. Onder deel hiervan is uiteraard de ont werpwedstrijd voor basisscholen: ontwerp je eigen carnavalswagen! Ruim 45 basisscholen in de regio, van Venray tot Gennep, van Over- loon tot Bergen zijn inmiddels druk doende met het ontwerpen en bouwen van hun carnavalswa gen. Op vrijdag 19 januari 2007, de tweede Doedag, zal een jury de ingezonden werken wederom deskundig beoordelen. De Doe- dagen vormen de opmaat naar de manifestatie Kies Techniek zelf, die deze keer plaatsvindt bij Nelipak BV in Venray. In hun bedrijfsruimte aan de Spurkt 3 (industrieterrein Smakterheide) gaan alle deelnemende bedrijven zich middels een stand weer pre senteren. Naast het pand zal een tent verrijzen, die door middel van een luchtsluis is verbonden met het bedrijfspand van Nelipak. In deze tent vinden overigens ook de Doedagen plaats. Tijdens de zijn schilderijen te zien van kun stenaars met een verstandelijke beperking van schilderatelier Oet De Verf in Panningen, een onder deel van Stichting Daelzicht. Deze schilderijen worden getoond samen met schilderijen uit de col lectie van het Venlose Museum van Bommel van Dam, uit de peri ode CoBrA tot heden. Verf is verf is verf laat aantoonbare verschil len en verrassende overeenkom sten zien. "Professionele kunste naars werken vanuit een artistiek concept," zegt Theo Lenders, cura- manifestatie is er uiteraard weer van alles te doen voor de veelal jonge bezoekers en hun ouders. Veel activiteiten hebben uiteraard betrekking op techniek in al zijn verschijningsvormen. Daarnaast is kraanverhuurbedrijf Van Rattingen aanwezig met een enorme kraan, waarmee kinderen onder begelei ding van een volwassene 'de lucht in kunnen'. Wonen Venray: korting bij aankoop woning Wonen Venray kan met ingang van 2007 nieuwe woningen met korting verkopen. Het gaat om een uitgestelde betaling waarbij de koper kan kiezen tussen een korting van tien tot dertig procent. Dat meldde directeur Liesbeth van Beek in de commissie Stede lijke Ontwikkeling. Wonen Venray heeft inmiddels ook toestemming van het ministerie gekregen. Het uitgestelde bedrag kan tussentijds of helemaal aan het einde van de rit, bij het verlaten van de woning, betaald worden. "Er kan wel twin tig jaar overheen gaan", zei Van Beek. "Het doel is meer mensen in staat te stellen een eigen woning te kopen. Zo krijgen ze ook de kans om mee te groeien met de waarde van hun huis." tor in het Odapark en werkzaam als docent bij Oet De Verf. "De taal van kunstenaars met een verstan delijke beperking is authentiek, ze nemen geen stelling in het kunstdebat. Dat maakt hen uniek en geeft ze vrijheid. En wat beide typen kunstenaars delen, is het spontane en het improviserende." Er is nog meer dan de tentoonstel ling. In het Odapark staan tussen de sculpturen van internationale kunstenaars liefst zestig bont beschilderde panelen gemaakt door de schilders van Oet De 85.000 euro voor LHPV Stichting CAI Venray heeft aan het Lokaal Historisch Platform Venray financiële steun toegezegd van 85.000 euro voor het inrichten van een kantoor en vergaderruim te met een werkstation ten behoeve van het digitaliseren van het Venrayse erfgoed. De accommodatie staat ten dienste van de 28 Venrayse orga nisaties die bij het Platform zijn aangesloten. Maar ook particulie ren en verenigingen kunnen een beroep doen op de digitaliseer- voorzieningen indien het aange boden materiaal van historische waarde blijkt te zijn. Een van de taken van het nieuwe werkstation, dat de naam Digilab meekreeg, is het aanleveren van informatie ten dienste van RooyNet. Het Platform is onlangs met het gemeentear chief, de Openbare Bibliotheek en museum 't Freulekeshuus een samenwerkingsverband aangegaan met als doel om alle informatie over het erfgoed via internet voor een breed publiek te ontsluiten onder de naam RooyNet. Vrijwil ligers hebben zich aangemeld om bij het digitaliseren behulpzaam te zijn. Op maandag 11 decem ber is er voor de vrijwilligers een kennismakingsbijeenkomst in het ErfgoedHuis, zoals de naam van de nieuwe accommodatie van het LHPV luidt. De accommodatie, gelegen op het Sint Annaterrein in Venray, wordt tijdelijk door de GGZ Noord en Midden Limburg ter beschikking gesteld. Verf. Het resultaat is een kleur rijke winterwandeling voor jong en oud in de donkere dagen rond Kerst. De wandeling kwam tot stand in samenwerking met Speel- park Klein Zwitserland inTegelen. Gedurende de gehele manifestatie wordt het Theehuis omgetoverd tot een sfeervolle educatieruimte, met onder andere een interactie ve video-installatie. Op vier tele visieschermen zijn bewegende gezichten te zien. Geïnspireerd door deze gezichten én door spiegelende voorwerpen kan de De Nederlandse afdeling van Amnesty International vraagt zondag 10 december, Dag van de Mensenrechten, aandacht voor discriminatie in Europa. De scho lenwerkers van Amnesty Peel Maas gaan deze week op het Raay- land College lessen verzorgen en een handtekeningenactie houden voor onderwijs aan Roma-kinde- ren en op vrijdagavond 8 decem ber is er een fakkelwake bij trein station Oostrum. Met de actie op het Raayland College wordt de aandacht gevestigd op discrimina tie in Slovenië. Op verschillende dagen verzorgen scholenwerkers gastlessen aan de bovenbouwleer lingen om hen bewust te maken van hun eigen vooroordelen en dat deze kunnen leiden tot discri minatie. Daarnaast wil Amnesty de jongeren actie laten voeren voor de Roma-kinderen in Slovenië, die vooral op onderwijs gediscri mineerd worden. Hiertoe worden de leerlingen in de gelegenheid gesteld hun handtekening te zet ten en op deze wijze de actie te ondersteunen. In Slovenië worden Roma-kinderen in het basison derwijs structureel achtergesteld. In sommige regio's zijn speci ale Roma-klassen met kwalitatief slecht onderwijs en gereduceerde lespakketten ingesteld. Ook wor den de Roma-kinderen vaak op scholen voor kinderen met een Zondag begint de manifestatie Verfis verfis verfin het Odapark. Foto: Zebra fotostudio.. bezoeker een onalledaags zelfpor tret creëren. Ook organiseert het Odapark drie workshops voor kin deren waarin ze hun eigen ontbijt bord beschilderen. De manifestatie Verf is verf is verf is gratis te bezichtigen tot en met 15 februari 2007. Openingstij den van dinsdag tot en met zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. verstandelijk handicap geplaatst. Openlijke discriminatie van Roma-kinderen door leerlingen en leraren komt zeer veel voor. De Sloveense regering treedt niet adequaat op tegen deze vorm van discriminatie. In Slovenië heeft de discriminatie van Roma kin deren tot gevolg dat zij massaal hun school niet afmaken. Daar moet nodig wat aan veranderen. Amnesty gaat de handtekeningen doorsturen naar de autoriteiten van Slovenië. Discriminatie komt wijd verbreid voor. Amnesty heeft op de Dag van de Mensenrechten de steun van het publiek hard nodig. Op www.amnesty.nl kan een petitielijst worden onderte kend in de strijd tegen discrimi natie, niet alleen in Slovenië maar ook in Frankrijk en Rusland. Door de massale druk hoopt Amnesty dat de regeringen discriminatie in eigen land effectief gaan bestrij den. Discriminatie is niet alleen een mensenrechtenschending die op zichzelf staat, maar kan ook de toegang belemmeren tot andere mensenrechten, zoals het recht op onderwijs, werk of gezondheids zorg. Het kan leiden tot racistisch geweld en het hanteren van onge lijke maatstaven binnen justitie en politie. Op het treinstation in Oostrum gaat Amnesty aan het rei zigerspubliek flyers uitdelen met informatie over discriminatie. Na de afgekeurde noodun- its van basisschool St. Oda in Ysselsteyn, blijken ook de noodlokalen van De Meent in Leunen niet te voldoen. Martin Wijnhoven (Samenwerking) stelde de kwestie aan de orde in de commissie Maatschap pelijke Diensten. Zoals Wijn hoven eerder al de slechte toestand in Ysselsteyn aan kaartte. Het probleem van de St. Oda- school is inmiddels opgelost. De gemeente trekt ruim vijfenhalve ton uit om de school uit te breiden met twee permanente leslokalen plus een nieuw tijdelijk lokaal. De oude units worden gesloopt en de drie groepen vinden tot augustus 2008 onderdak in de leegstaande Rabobank. Vorige week bleek dat de basisschool in Leunen met pre cies dezelfde problemen kampt. De units zijn, net als in Ysselsteyn, geplaatst in 2001. De noodlokalen zijn van slechte kwaliteit. Er zijn lekkages en de klimaatbeheersing is niet goed. "We zijn er ongeluk kig mee", zegt directeur Ben Ruhl. "Het is er voor de kinderen niet prettig verblijven. De ruimtes zijn muf, vochtig, benauwd en te warm." In Leunen gaat het om twee noodlokalen die door de kleinste klassen, de groepen 4 en De kans bestaat dat muziek- en majorettenshowkorps St. Petrus Banden toch onder dak krijgt in de voormalige Dr. Poelsschool aan de Lan- geweg. Wethouder Emonts (PvdA) zei in de commissie Maatschappelijke Diensten dat hij half december uitsluit sel kan geven. "Want er is nog een andere partij die op zoek is naar onderdak", aldus Emonts. MMSK St. Petrus Banden komt half januari 2007 op straat te staan omdat clubgebouw de Opmaat aan de Oostsingel wordt gesloopt voor de uitbreiding van basis school De Hommel. Het bestuur van het muziekkorps is al langer op zoek naar alternatieve huisves ting maar zegt weinig medewer king van de gemeente te onder vinden. Commissielid Martin Auto-inbraak in Venray De politie heeft zondagmiddag op de Kruidvlier een 16-jarige jongen uit Venray aangehouden op verdenking van inbraak in een auto. De jongen was door buurt bewoners betrapt en werd in de kraag gegrepen. Hij had een auto ruit ingeslagen en wilde inbreken. De politie werd direct gealar meerd waarna de jongen door agenten is gearresteerd. Maandag middag werd een tweede verdach te aangehouden in verband met deze auto-inbraak. Het gaat even eens om een 16-jarige jongen uit Venray. Hij meldde zichzelf bij de politie en vertelde dat hij betrok ken was bij de inbraak van afge lopen zondag. Beide jongens zijn ingesloten voor verder onderzoek. Ze hebben inmiddels ook enkele andere auto-inbraken bekend. 7, worden gebruikt. "Maar dit zijn nog groepen van meer dan twin tig kinderen", aldus Ruhl. De units zijn vijf jaar geleden geplaatst om een tijdelijke leerlingenpiek van De Meent op te vangen. Ze zouden hooguit tien jaar dienst doen. Ruhl heeft vernomen dat het wel zeventien jaar kan wor den. Tot 2004 was hij directeur van de Odaschool in Ysselsteyn. "Het zijn dezelfde units en de pro blemen zijn ook identiek", weet Ruhl. Volgens hem heeft Leunen, volgens de leerlingenprognoses, ook recht op meer permanente lokalen. Martin Wijnhoven is zelf poolshoogte gaan nemen in Leu nen. Met eigen ogen heeft hij de slechte toestand kunnen waarne men. Zijn partij Samerweking was er vorig jaar een grote tegenstan der van om 1,1 miljoen euro uit de reserve voor onderwijshuisves ting over te hevelen naar de alge mene middelen. "We zijn blij dat onze zorgen over Ysselsteyn zijn bevestigd en weggenomen", zegt Wijnhoven. "Maar in Leunen is het evenmin een pretje. De lokalen vertonen dezelfde bouwtechni sche mankementen. Ik zie geen verschil met Ysselsteyn." Een jaar geleden zei wethouder Emonts (PvdA) nog dat de noodlokalen in Ysselsteyn tot 2013 in gebruik zouden blijven. "Anders is het Leenders (Samenwerking) stelde donderdag vragen aan wethou der Emonts. "Wij maken ons ern stig zorgen nu St. Petrus Banden op straat dreigt te komen", aldus Leenders, die wilde weten waar om het korps niet terecht kan in de Dr. Poelsschool. Sinds het ver trek van de Marokkaanse moskee naar de nieuwbouw in Brukske, staan hier twee lokalen leeg die uitstekend dienst kunnen doen als repetitieruimte. "Ik deel uw zorgen. De tijd begint inderdaad te dringen", reageerde Emonts."Er zijn al veel alternatieven bekeken. Alle gemeentelijke gebouwen met vrije ruimtes zijn getoetst. Maar het valt niet mee. Het moet zowel qua ruimte als qua geluid passend zijn." Emonts wilde niet zeggen welke 'andere partij' even eens het oog heeft laten vallen op de Dr. Poelsschool. "Over twee weken komt er duidelijkheid", zei Emonts. "We zullen onderzoeken of het ook akoestisch kan. Moge lijk kan Petrus Banden lokalen samen gebruiken met de Zangers kapitaalvernietiging". Een onder zoek van een extern bureau gaf een heel andere uitkomst te zien, waarna de gemeente toch over stag ging. Elly van Dijck (PvdA) meent dat er fouten gemaakt zijn. "Want de volgorde is verkeerd. Nu blijkt er in een Leunen een gelijke situatie te zijn. Hier moeten we ook haast mee maken.' Wethouder Emonts trok het boetekleed aan. "Dat de lokalen in Ysselsteyn zo slecht waren, dat hadden wij of het SPOV zelf moeten zien. Daar om ben ik dankbaar dat er signa len komen.Terwijl wij dachten dat de units langer meekonden. Dit bleek niet het geval. Dezelfde fout mogen we voor Leunen niet nog een keer maken. We gaan hier met het SPOV naar kijken", beloofde Emonts. Eindstraat 12, tel. 581553 van St. Frans." Wim Buys (WD), boegbeeld en oprichter van de Zangers van St. Frans, reageerde enthousiast. "Ze zijn al bij ons geweest. We zijn er blij mee als het muziekkorps van ons repeti tielokaal gebruik kan maken", zei Buys. "Het doet ons wel verdriet dat die twee lokalen nog steeds leeg staan. En dat Petrus Banden nog steeds geen antwoord heeft gehad van de gemeente." Martin Leenders zette vraagtekens bij de communicatie. "Hoe is het ver lopen? Dadelijk zijn er nog meer mensen die teleurgesteld zijn." Emonts legde uit dat er wat mis gegaan is in het gemeente huis. Zo zijn de aanvragen van St. Petrus Banden en de andere gega digde niet bij dezelfde ambtenaar terecht gekomen. "Intern heeft het naast elkaar heen gelopen. Dit hebben we moeten corrigeren. We wisten niet dat er twee ver schillende aanvragen waren voor de Dr. Poelsschool. Met als gevolg dat er valse hoop gegeven is." - I Ojcü rUo Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5