m I f'k ff PEEL EN MAAS Donderdag 7 december 2006 - Pagina 12 Verhuur van vakantieappartementen en chalets. Ton de Boer (47) werkte vele jaren bij zijn broers in een loonbedrijf in Lottum. Na 23 jaar loonwerker te zijn geweest, besloot hij samen met zijn vrouw Trudy Steeghs (43), juridisch administratief medewerkster, om het roer om te gooien. Ton stopte bij zijn broers en ging aan het werk als veerman op het veer pont tussen Broekhuizen en Arcen. Een baan met regelmatigere tij den dan voorheen waardoor hij ruimte kreeg om te klussen. Ver der kochten ze in de dorpskern van Meerlo, pal naast de kerk, een van de karakteristiekste en histori sche panden van Meerlo. In en bij dit herenhuis uit 1771 hebben ze de afgelopen jaren hun droom in vervulling laten gaan: toeristen en vakantiegangers onderdak geven. Ze kochten het pand in 2001 en begonnen meteen met het maken van plannen en 'Vakantie Meerlo' ontstond. In het herenhuis zijn eigenhandig vakantieappartemen ten gerealiseerd, een appartement voor zes personen en een vakan tiestudio voor twee personen. De vakantiestudio bevat een com fortabele woon-/slaapkamer met compleet ingerichte keuken. Het vakantieappartement voor zes personen bevat drie slaapkamers, een ruime woonkamer, een dou cheruimte en een badkamer met ligbad. In de grote tuin vlak bij de meanderende Molenbeek heeft Ton zelf twee 'Pieterpadchalets' gebouwd, luxe trekkershutten met elk vier eenpersoonsbedden. Als het moet, kunnen de chalets ook groepen herbergen die gro ter zijn dan acht personen. De veranda's van de twee chalets zijn aan de noord-/oostzijde zodat de bezoekers bij goed weer op het terras kunnen ontbijten en de zon in het oosten zien opkomen. Bovendien hebben ze een prach tig uitzicht op het Molenbeekdal en het in 1612 gebouwde 't Kas- teelke in Meerlo. De chalets zijn speciaal gebouwd voor de passe rende wandelaars van het Pieter pad. Het herenhuis van de familie De Boer ligt pal aan deze wandel route en heeft een bushalte voor de deur. Dagelijks passeren tiental len mannen en vrouwen via deze route het dorp. En velen maken van de gelegenheid gebruik om in Meerlo bij de familie De Boer halt te houden. Maar niet alleen wandelaars maken gebruik van de chalets, ook gasten die met een ander doel Meerlo en omgeving bezoeken verblijven er regelma tig. Vakantie Meerlo heeft speciaal voor de gasten een sauna voor vier personen. Regelmatig wordt de totale accommodatie aan een groep verhuurd voor een reünie, familieweek of -weekend. Vakan tie Meerlo kan nu in totaal zes tien personen herbergen en er is voldoende ruimte om gezellig bij elkaar te zitten. Heel bijzonder is de samenwerking met café Oud Meerlo, dat recht tegenover het herenhuis ligt. Café Oud Meerlo verzorgt op verzoek het ontbijt en/ of de warme maaltijden voor de gasten. En natuurlijk kunnen de gasten tussen de bedrijven door een glas bier drinken op het terras bij het gezellige dorpscafé.Ton en Trudy hebben hun vrije tijd hele- Ton en Trudy de Boer-Steeghs zijn trots op 'Vakantie Meerlo'en ho uden zaterdag een open dag. maal in het project gestoken om alles te verbouwen, te bouwen en in te richten. "We vinden het erg leuk om met mensen te werken" legt Ton de Boer de passie uit voor opzetten van een eigen vakantie verblijf. Gasten die al eens de gast vrijheid van de familie De Boer hebben ervaren, spreken lyrisch over het verblijf, de omgeving en de gastvrijheid. Opvallend is ook dat Ton en Trudy een prachtige website hebben (www.vakantie- meerlo.nl) en informatieve folders, waarin niet alleen alle informatie staat over de vakantieruimtes die ze aanbieden, maar ook informa tie over de regio en de attracties. Nu ze alles in orde hebben, orga niseren ze een open dag zodat iedereen die interesse heeft een kijkje kan komen nemen. Deze open dag vindt zaterdag 9 decem ber plaats van 13.00 tot 18.00 uur. Ton de Boer en Trudy Steeghs zul len als gastheer en gastvrouw de bezoekers rondleiden. Visie op toerisme in Meerlo-Wanssum: Wethouder Dickie Minken (Toerisme, PvdA) was vorige week woensdagavond te gast op de rondvaartboot Filia Mosae om kennis te maken met de leden van het toeris tisch platform in de gemeente Meerlo-Wanssum. Tijdens de bijeenkomst presenteerde ze haar visie op toerisme en recreatie: "Toerisme kan een enorme economische impuls geven. Bovendien kunnen eigen inwoners meeprofiteren van voorzieningen, waardoor de leefbaarheid en aantrek kelijkheid van de gemeente wordt bevorderd. Daarom is het belangrijk dat we de han den ineenslaan om Meerlo- Wanssum op de toeristische kaart te zetten. Wij verwach ten van de ondernemers een belangrijke bijdrage. Zij kun nen op de gemeente rekenen als het gaat om faciliteiten en regelgeving", vertelde Minken. Het toeristisch platform hoopt dat de ondernemers uit de gemeente samen met de politiek de kennis en krachten kunnen bundelen om zo Meerlo-Wanssum op de toeristische kaart te zet ten. In 2007 wordt het toeristisch recreatief beleidsplan uit 2000 geactualiseerd en uitgevoerd. Dat betekent volgens de wethouder dat er méér gaat gebeuren op het gebied van toerisme en recreatie. "Als gemeente willen wij initi atieven, ideeën en gezamenlijke acties graag ondersteunen. Een mooi voorbeeld hiervan is de eer ste wandelroute door Swolgen, Tienray en Meerlo. Deze wandel route is een gezamenlijk project van een aantal ondernemers waar voor het college een vergoeding (150 euro, red.) beschikbaar heeft gesteld. We zijn erg enthousiast over dit initiatief. Daarom hebben we financiële steun toegezegd Wethouder Minken en Jan Bartels van het toeristisch plat form genieten samen op de rond vaartboot voor alle nieuwe wandelroutes die volgens dit concept ontwik keld worden." De wandelroutekaart, die de routes in beeld brengt en de bezienswaardigheden en horeca gelegenheden langs de route, is verkrijgbaar bij alle bedrijven die zijn aangesloten bij het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum. Meer informatie vindt u op www.toeris- tischmeerlo-wanssum.nl. Voorwaarde: alle gemeenten moeten meedoen De toekomst van de Regio VW Noord- en Midden-Lim burg staat op het spel. Enke le gemeenten weigeren de nieuwe opzet te steunen, met als gevaar dat er straks geen VVV meer is. Deze maand nemen alle gemeenteraden een besluit. Zo ook in Meerlo- Wanssum, waar de politiek in principe van plan is om het nieuwe businessplan te steu nen. Met uitzondering van GP'94 stemden maandagavond tijdens de commissievergade ring Leefbaarheid en Bestuur namelijk alle partijen in met de nieuwe opzet. Ónder één voorwaarde: dat alle gemeen ten deelnemen aan de regio nale VW-organisatie. Want de politiek is bevreesd voor de financiële risico's die kleven aan het plan. Zo bestaat het risico dat een of meerdere gemeenten besluiten niet mee te doen aan de regionale VWAls dat zo is, heeft dat consequenties voor de financiële bijdragen die de andere gemeenten moeten leve ren. De directie van de Regio VW Noord- en Midden-Limburg wil de VW-winkels overdragen aan de 28 gemeenten in de regio. Het hoofdkantoor in Arcen moet zich voortaan alleen nog maar bezig houden met het promoten van het toerisme. De subsidie kan dat terug van 1,3 miljoen euro naar acht ton per jaar. Daar komen nog wel de kosten bij voor het exploi teren van de winkeltjes, kosten die nog niet definitief bekend zijn. Het voorbehoud dat de politiek in de gemeente Meerlo-Wanssum nu maakt is dat alle gemeenten moeten besluiten mee te doen en dat de transitiekosten - de kos ten van de overgang van de win kels - door de huidige organisatie gedragen worden. Wordt niet aan deze voorwaarden voldaan, dan dient er een nieuwe besluitvor mingsronde te komen, aldus de partijen. De koerswijziging moet het vertrouwen herstellen in het management van de Regio VW. "Niet alleen de gemeenten, maar ook de ondernemers in de toeris tische en recreatieve sector waren ontevreden over de resultaten van de Regio WV. Deze geluiden waren ook in Meerlo-Wanssum te horen", zo staat in het raadsvoor stel te lezen. GP'19 stemde maandagavond niet in met het voorstel. De partij zet niet alleen vraagtekens bij de nieuwe opzet, maar vindt vooral dat niet duidelijk is welk totaal bedrag de komende jaren wordt gereserveerd voor toeristische en recreatieve activiteiten. GP wil een compleet overzicht, en geen toeristisch-recreatief plan dat in deelparten is gehakt. "We moe ten nu toch veel meer zelf gaan doen?", stelde Frans Kerstjens (GP'94). De partij kan zich net als het CDA bijna niet voorstellen dat als gevolg van de nieuwe opzet in de toekomst niet meer ambtelijke uren - en dus meer geld- nodig is voor toerisme en recreatie. Maar volgens wethouder Min ken (PvdA, toerisme) is met dit voorstel "geen extra ambtelijke capaciteit gemoeid". Zij wees op de voordelen van een Regio VW, die met haar promotie de regio op de kaart zet. Juist het totale aan bod in Noord- en Midden-Limburg maakt de regio volgens Minken interessant voor een bezoek."Daar kunnen wij onze vruchten van plukken. We willen toerisme en recreatie meer handen en voeten geven, het is een speerpunt." Frac tievoorzitter Rob van der Heijden (CDA) was blij met het antwoord van Minken dat er niet meer amb telijke capaciteit mee gemoeid is. "Daar wil ik de wethouder uit drukkelijk aan houden." Waarop Minken hem erop wees dat ze het had gehad over dit specifieke voorstel, wat echter niet wil zeg gen dat het college niet met apar te beleidsvoorstellen komt om toerisme en recreatie in Meerlo- Wanssum te stimuleren. "Want dat is wél de bedoeling." Met dat antwoord nam Van der Heijden echter geen genoegen. Hij stelde dat het toch logisch is dat als gevolg van de nieuwe opzet de gemeente meer zelf zal moe ten gaan doen. Want de gemeente wordt zelf verantwoordelijk voor haar eigen promotie en marke ting. De eigen, lokale profilering komt volledig in handen van de gemeente Meerlo-Wanssum. "Van het CDA mag het niet meer tijd kosten. Ik kom met deze wethou der geen steek verder op dit punt. Mijn fractie is geen tegenstander van toeristische initiatieven, maar wil wel helderheid. Wat zijn de consequenties van dit plan? Wij gaan wel akkoord met de bijdrage aan de Regio WV, maar zullen elk afzonderlijk voorstel op zijn merites beoordelen." De nieuwe opzet van de Regio WV staat in de raadsvergadering van maandag 18 december als discussiestuk op de agenda. De nieuwe VW-organi- satie moet uiterlijk op 1 juli 2007 van start gaan. Politiek in Meerlo-Wanssum bezorgd over verkiezingszege Wilders De verkiezingswinst van de Partij voor de Vrijheid (PW) van Geert Wilders is de politiek in Meerlo-Wanssum rauw op het dak gevallen. Op woensdag 22 november stem den in de gemeente Meerlo- Wanssum 554 mensen op de PW, 11,6% van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen. Om die reden willen CDA en PK de eigen notitie 'Verder met diversiteit in Meerlo-Wans sum' nu toch echt handen en voeten gaan geven. Volgens fractievoorzitter Rob van der Heijden van het CDA is er op het gebied van solidariteit, respect en tolerantie tussen de verschillende culturen in Nederland 'meer aan de hand'. "De samenleving staat onder druk, niet alleen in onze gemeente", verklaarde Van der Heijden maandagavond in de commissie Leefbaarheid en Bestuur. Natuurlijk, de gemeente Meer lo-Wanssum is maar een kleine gemeente, maar je moet toch ergens beginnen, moet Van der Heijden hebben gedacht. En dus nam de CDA-fractievoorzitter na de verkiezingstriomf van de partij van Wilders, die een dam wil opwerpen tegen de verdere 'islamisering van Nederland' en electoraal gezien ongeveer een half miljoen Nederlanders ver tegenwoordigt, weer contact op met Jan van Dijk van de PK om de notitie toch weer - en met spoed - nieuw leven in te blazen. In mei 2005 werd diezelfde notitie al eens besproken in de politiek, maar nooit tot een bestuursop- dracht voor het college van B en W uitgewerkt. Dat zijn Van Dijk en Van der Heijden nu wel van plan. Zowel landelijke als lokale ontwikkelingen op het gebied van diversiteit, jeugd- en veiligheid waren de vorige keer aanleiding om de notitie op te stellen. Het was enkele maanden na de moord op Theo van Gogh, de geweld dadige arrestatie van een aantal moslimterroristen in het Haagse Laakkwartier en de aanhouding van een man uit Tienray vanwege medeplichtigheid bij een poging tot brandstichting in een moskee in de Venrayse wijk Brukske, een periode waarin Nederland werd overheerst door gevoelens van angst en onrust. "Ik heb het stuk samen met Rob van der Heijden geschreven", zegt Jan van Dijk. "Om de inburgering en integratie te verbeteren, is het in onze ogen belangrijk dat peuters en leerlin gen van basisscholen op jonge leeftijd al leren omgaan en ken nismaken met mensen uit andere culturen. Je moet bij de wortels beginnen en ook de ouders van de kinderen erbij betrekken om tot die verdraagzaamheid ten opzichte van elkaar te komen." Meerlo-Wanssum bevindt zich in een plattelandsregio tussen enkele andere plattelandskernen en wat grotere gemeenten, waar diverse generaties migranten zijn geconcentreerd. Van Dijk wijst op de soms gespannen verhouding tussen autochtone en allochtone jongeren. Maar in Meerlo-Wans sum is het toch relatief rustig? "Jawel", vindt ook Van Dijk. "Maar veel jongeren uit Meerlo-Wans sum bezoeken scholen in Venray en Horst aan de Maas, of volgen onderwijs elders in het land. Daar komen ze in aanraking met men sen uit andere culturen, met ande re gebruiken en andere religies bijvoorbeeld. Het is belangrijk dat we in debat blijven over 'hun' en 'onze' normen en waarden. Feiten kennis dient te prevaleren boven vooroordelen, over en weer." Natuurlijk, er wordt in Neder land op allerlei manieren al aan dacht besteed aan integratie en inburgering. Dat weet Van Dijk ook wel. Maar toch heeft hij samen met Rob van der Heijden enkele 'witte vlekken' geconstateerd. Zo wordt in het basisonderwijs vooral in de groepen 7 en 8 aandacht besteed aan het thema. Van der Heijden en Van Dijk zouden graag zien dat er bijvoorbeeld in de groepen 3,4,5 en 6 gerichte activiteiten komen, waarbij bijvoorbeeld ook de bui tenschoolse opvang en ouders worden betrokken. Ook jeugd- en sportclubs zouden een rol kunnen spelen in het 'project', evenals jongerenorganisaties. "De bedoe ling is om de jongeren dichter bij elkaar te brengen en er ook regio naal iets mee te doen"aldus Van der Heijden. "We gaan nu samen een actieplan maken, het voorstel verder concretiseren en dat voor leggen aan de politiek." De fracties lieten maandag avond al doorschemeren het voor stel te zullen steunen. Want net als CDA en PK zijn ook GP'94 en Par tij van de Arbeid bezorgd over de uitslag van de verkiezingen, even als het college van B en W. "Het is belangrijk dat we als overheid eens kijken hoe het zover heeft kunnen komen en wat we er aan Hoe zit het met de veiligheid op de brede school? Op diverse basisscholen in Nederland werd maandag gesproken over de moord op de achtjarige Jesse Dingemans (8), die vrijdag in basisschool de Klim-Op in Hoogerheide om het leven werd gebracht. Ook de politiek in de gemeen te Meerlo-Wanssum stond maandagavond even stil bij de tragedie die zich heeft afge speeld in het Brabantse dorp. Want hoe zit het eigenlijk met de veiligheid in 'onze' (brede) scholen?, vroeg Annemarie Berkhout van PK Meerlo-Wans sum zich tijdens de commis sievergadering Leefbaarheid en Bestuur af. Berkhout had namelijk net van Jan Jenneskens, lid van het college van bestuur van scholengroep Dynamiek, gehoord dat na de inge bruikname van de brede scholen meerdere mensen over een toe gangssleutel zullen beschikken. "Je krijgen veel gebruikers in één gebouw. Hoe hou je het overzicht over welke mensen komen en welke mensen gaan?", wilde ze van hem weten. "Dat overzicht hebben we straks niet en nu niet", verklaarde Jenneskens eerlijk. Hij wees op de uitspraken van minis ter Maria van der Hoeven (Onder wijs, CDA), die vindt dat alle schooldeuren standaard de hele dag dicht moeten om vreselijke incidenten als de moord op Jesse Dingemans te voorkomen.Aan de voor- en aan de achterzijde, ook als er lessen zijn. "Terwijl we er net in zijn geslaagd om de schooldeuren open te krijgen", zei Jenneskens. Volgens hem doet Dynamiek er alles aan om de basisscholen zo veilig mogelijk te maken, maar is het niet de bedoeling om van de panden gevangenissen te maken. Helaas hebben de scholen het geld niet om conciërges en/ of huismeesters aan te stellen die onder meer waken over de veilig heid in een om de school, "Maar welke maatregelen je ook neemt, een tragedie zoals afgelopen week is niet te voorkomen, ben ik bang", aldus Jenneskens. De politiek stemde maandag avond overigens zonder veel gemor in met het extra krediet van 65.000 euro dat beschikbaar wordt gesteld voor het onderhoud van de basisscholen. Het school bestuur wil na de oplevering van de brede scholen in Blitterswijck, Geijsteren, Swolgen en Tienray op 8 december en Wanssum op 22 december meteen het uitgesteld onderhoud uitvoeren aan zowel de binnen- als de buitenkant van de vijf scholen. De fracties vin den het prima dat de werkzaam heden gecombineerd gebeuren, waardoor wordt voorkomen dat de scholen nogmaals met geluido- verlast te maken krijgen als gevolg van de werkzaamheden. Bij de oplevering van de brede scholen en de overgang van de peuter speelzalen wordt in januari stilge staan. De formele opening is voor de zomervakantie gepland. kunnen doen", stelde wethouder Dickie Minken (PvdA, leefbaar heid). "We moeten het ons met z'n allen aantrekken dat het zo gegaan is.'Truus-Knoops (PK) had net als Van Dijk en Van der Heijden al wat concreter nagedacht over hoe praktisch invulling kan worden gegeven aan de notitie. "Ik denk aan projecten en uitwisselingen op scholen, een jeugdraad: we moeten stimuleren dat jongeren uit verschillende culturen elkaar treffen. Het is toch een cadeau voor het leven als je culturen kunt delen? Culturen moet je niet tegen elkaar gebruiken." Brandweer in actie Op zaterdag 9 december vindt het Spektakel aan de Maas plaats bij De Maashoeve in Wanssum. Muziek, theater, gezelligheid en een spectacu lair vuurwerk zorgen voor een onvergetelijke avond. Bijzonder aan deze avond is dat ook de brandweer voor entertain ment zal zorgen. Door het naspe len van een drietal noodsituaties zal het korps uit Meerlo-Wanssum een demonstratie geven van zijn werkzaamheden. "Wellicht zijn er toeschouwers die interesse krij gen om als vrijwilliger bij ons aan de slag te gaan", verklapt comman dant Sraar Theeuwen de achterlig gende gedachte. "Maar ook voor wie geen ambities in die richting heeft, is het interessant om te zien wat de brandweer zoal voor je kan doen." De brandweer doet name lijk veel meer dan alleen blussen. Iedereen die ooit een omgewaaide boom in zijn tuin zag neerkomen of bekneld heeft gezeten in een auto, kan daarover meepraten.Als brandweerman of - vrouw moet je dan ook een goede conditie heb ben en sterk in je schoenen staan. Ook wordt tijdens Spektakel aan de Maas een grootse vuurwerkde monstratie en een oorverdovende carbidcursus gegeven door vuur werkspecialist Van de Ligt Allicht. Het Spektakel aan de Maas begint om 19:30 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. Toepen en marmottenrace Op zondag 17 december van 11.00 tot 24.00 uur houdt het St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck weer de jaarlijkse toepwedstrij- den in café De Zwart. Er wordt om haan en braadworst getoept. De gewonnen prijzen worden op vrijdag 22 december 2006 thuis bezorgd tussen 17.00 uur - 20.00 uur, ook buiten Blitterswijck. Ook kan men wedden op de marmot tenrace (bekend van de André van Duijn Show) die in café de Zwart wordt gehouden. Het St. Antonius Abt Gilde rekent ook dit jaar weer op drukke en gezellige toepuur- tjes en interessante weddenschap pen.Voor de toepwedstrijden zijn ook al enkele weddenschappen afgesloten. Wie dit jaar het langste kan toepen bijvoorbeeld en wie de marathon van 11.00 - 24.00 uur gaat winnen! 'Vakantie Meerlo' houdt open dag 3 Ondernemers de motor, gemeente faciliteert Meerlo-Wanssum Politiek steunt regio VVV "Cadeau als je culturen met elkaar kunt delen" "Tragedie is niet te voorkomen

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12