Dorpen tegen contourenbeleid Pim Schrijver bij NK Quizzen Horeca wacht nog op gesprek Huisvesting buitenlandse werknemers Harrie Philipsen Visie op ondernemend Limburg Opening vastelaovendseizoen Laat u inspireren mm door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 9 november 2006 - Pagina 5 Jan Loonen was maandag avond te gast bij het dorpsra- denoverleg. Het CDA-Statenlid kwam tekst en uitleg geven over het alom bekritiseerde contourenbeleid van de pro vincie. Bouwen vlak buiten de dorpskernen is niet zon der meer toegestaan. De bou wers dienen als tegenprestatie enkele tienduizenden euro's te storten in een fonds dat wordt ingezet voor de leefbaarheid van het dorp. Loonen vindt het goed te ver dedigen dat bouwers op mooie locaties aan de randen van de dor pen daarvoor iets extra's betalen. Onder het motto 'voor wat, hoort wat'. Rondom alle dorpskernen zijn strakke lijnen, de contouren, getrokken. Daarbinnen is er niets aan de hand. Voor het bouwen van een huis in de bebouwde kom wordt geen compensatie ver langd. De dorpen zien nieuwe proble men opdoemen. Jarenlang zijn ze op slot gezet door de stankcirkels. Nu er eindelijk weer ruimte komt om te bouwen, voert de provincie nieuwe belemmeringen in. Jan Loonen probeerde uit te leggen dat de dorpen het te negatief zien. "Want van het con tourenbeleid kan iedereen beter worden", vindt het Statenlid. "We gaan woningbouw niet onmoge lijk maken. Integendeel. Maar als iemand een woning bouwt op een kavel in het buitengebied, dan mag daar best iets tegenover staan. Het bedrag ter compensatie wordt ingezet om in het dorp een kwaliteitsslag te maken." De CDA'er noemt nieuwbouw wijk de Korenmolen in Leunen als voorbeeld. Projectontwikkelaar Hurks bouwt het laatste open stuk tussen Leunen en Venray-Zuid vol met woningen. "Wat schiet de Leunse gemeenschap hiermee op?", vraagt Loonen zich af. "Aan de projectontwikkelaar had best een financiële bijdrage gevraagd kunnen worden voor bijvoor beeld een nieuw multifunctioneel gemeenschapshuis in het centrum van Leunen." Volgens Loonen zal het con tourenbeleid niet leiden tot vertra gingen in de woningbouw of tot meer bureaucratie. De provincie is juist bezig om de procedures te vereenvoudigen en te versnel len. Ook mag de huizenprijs daar door niet stijgen. Bovendien gaat het geld niet naar 'Maastricht' toe maar wordt het ter plekke ingezet voor groen of voor maatschappe lijke doelen. In de nieuwe wet Grondexploi tatie wordt het principe 'voor wat, hoort wat' ook opgenomen. Naar verwachting zal de wet in 2008 van kracht worden."De gemeenten krijgen dan ook een instrument in handen om de tegenprestatie af te dwingen", aldus Loonen. De dorpsraden reageerden niet enthousiast. "Het is een verkapte belasting", vindt Jan Classens (VredepeelJ.Wil Weijers (Merselo) meent dat het contourenbeleid de dorpen op achterstand zet ten opzichte van grotere plaatsen als Venray.Want de contouren gelden niet voor grootstedelijke uitbrei dingen zoals de wijk Brabander. "Dit betekent dat aan de rand van Venray dus goedkoper gebouwd kan worden dan nabij de dorpen", aldus Weijers. Loonen bestrijdt dat de gevraag de tegenprestatie automatisch zal leiden tot duurdere woningen. "Dat moet nog maar blijken." Sieb Nijssen (Ysselsteyn) ziet niets in het contourenbeleid. "Het is de dood in de pot", aldus de dorpsraadvoorzitter die erop wijst dat de kom van Ysselsteyn al hele maal is volgebouwd. "Er zijn daar nog hooguit twee bouwkavels te vinden. We kunnen alleen maar uitbreiden aan de buitenkant van het dorp. Maar projectontwik kelaars staan niet te springen om 30.000 euro per woning af te staan. Dan kunnen ze er niets meer aan verdienen. Dit betekent dat Ysselsteyn opnieuw op slot gaat." In Heide doet zich de situatie voor dat een nieuwbouwlocatie deels binnen en deels buiten de contouren ligt. "Daardoor zal voor dezelfde huizen verschillende prij zen gevraagd worden", zei Martien Derikx. Theo Zegers (Merselo) vindt het onterecht dat de nieuwe bewoners eenzijdig worden belast voor een bijdrage aan de leefbaar heid van het dorp. De dorpsraden zien meer nade len dan voordelen in het con tourenbeleid. Jan Loonen denkt dat het in de praktijk wel meevalt. Het Statenlid wijst er op dat grond eigenaren 'miljoenen' verdienen door verkoop van landbouwgrond voor woningbouw. "Die winst kan best afgeroomd worden. Zodat het dorp er ook beter van wordt. Het is ook niet de gewone man die aan de rand van het dorp op een lap grond een huis kan bouwen." Afgesproken werd dat Jan Loo nen, mits hij op 7 maart 2007 herkozen wordt, over een jaar terugkomt in het dorpsradenover- leg om de eerste bevindingen te evalueren. Aan het eerste officiële Nederlands kampioenschap Quizzen individueel zal Pim Schrijver uit Oostrum mee doen. Op zaterdag 18 novem ber zal in het Gelderse Zetten de strijd om de nationale titel losbarsten. Vanaf zijn balkon op de tweede etage kijkt Pim Schrijver over het dorpsplein in Oostrum. Misschien dat hij hier binnenkort gehul digd zal worden als Nederlands kampioen Quizzen? De 62-jarige voormalig bedrijfsleider van Kas teel en Camping Ooyen lijkt het allemaal gelaten over zich heen te laten komen. Maar de spanning zit er wel degelijk in. Het Nederlands kampioenschap Quizzen komt steeds dichterbij. De in Leiden geboren Schrijver doet niets lie ver dan quizzen, oftewel raadsels oplossen. "Ik ben er gek op. Ik ben ook lid van een quizvereniging, waarvan we elke week via inter net tien vragen toegestuurd krij gen waarvoor we dan een paar dagen de tijd hebben om ze op te lossen. Dat is dan flink zoeken in de encyclopedie en op internet. En het zijn dus niet zomaar wat vragen hoor. Echt voorbereiden op zo'n kampioenschap kun je je niet. De vragen moeten maar net in je straatje passen. Het zijn namelijk meerdere categorieën vragen. Het enige wat je kunt is zoveel mogelijk oefenen, waar door je een bredere kennis krijgt". Dat het niet zomaar wat vragen zijn, blijkt als we zelf een vraag willen proberen: "Twee grote Vlaamse schrijvers uit de vorige eeuw woonden in dezelfde straat tegenover elkaar. Ze hadden dezelfde uitgever in Amsterdam. Beide schrijvers zijn begraven op dezelfde begraafplaats. Een Vlaamse journalist had heel adrem een nieuwe naam bedacht voor de straat waar ze samen hadden gewoond.Daar kan een gewoon mens niets van maken. Pim Schrij ver is verzot op dergelijke vragen. "Ik breng dan ook heel wat uur tjes aan het internet door om naar de antwoorden te zoeken. Ik heb inmiddels al vaak aan televisiepro gramma's meegedaan, veel leuke dingen gewonnen, maar helaas nog nooit het grote geld binnen gehaald. Het grootste bedrag dat ik ooit heb gewonnen was in '93 bij Denktank van Kas van Iersel. De voorzitter van onze vereniging heeft ooit eens een paar miljoen gewonnen en die is een wijngaard begonnen ergens in de Toscane." Het is voor het eerst dat er een officieel Nederlands kampioen schap Quizzen wordt gehouden. In het Gelderse Zetten zullen maximaal 150 deelnemers het tegen elkaar gaan opnemen. De deelnemers krijgen acht catego rieën met ieder 30 pittige vragen voorgeschoteld. Van iedere deel nemer vervalt de categorie die hij of zij het minst goed heeft beantwoord. De quizcultuur is in Nederland nog niets vergeleken bij onze zuiderburen. In ons land denkt men bij een quiz meteen aan een televisieprogramma, in België denkt men dan meteen aan zaalquizzen. Hele zalen die net als bij het kienen wekelijks helemaal vol zitten met veelweters die hun hand niet omdraaien voor hoog intellectuele vragen. "Het is bij mij ooit begonnen bij een quiz op televisie die ik leuk vond en waar ik ook eens aan mee wilde doen", vertelt Schrij ver vol vuur: "Ik dacht dat kan ik ook. In totaal heb ik negen keer aan een televisiequiz meegedaan. Denktank, Get the Picture, Het mes op tafel van Joost Prinssen, De zwakste schakel, en ook 1 op 100 van de Postcodeloterij, waar ik jammer genoeg nog nooit op de bekende stoel heb gezeten. Ook heb ik veel audities gedaan, die vragen daar kwam ik altijd doorheen. Na de audities volgt er telkens een gesprek met het pro ductieteam. Maar ik vrees dat mijn leeftijd een rol begint te spelen, waardoor ik minder kans heb om door dergelijke selecties heen te komen." Zaterdagavond 18 november, om 22.00 uur weet Pim Schrij ver of zijn score hoog genoeg was voor een eervolle plaats. Hij geeft aan zich thuis te voelen in Oostrum, waar hij inmiddels al vijf jaar woont. Een wijngaard in de Toscane is dus niets voor hem, maar een fles champagne zou die avond wel mogen knallen! De horeca- en recreatiebedrij- ven in Venray vinden dat het col lege zich niet aan zijn afspraken houdt. Voordat de forse verhoging van de toeristenbelasting daad werkelijk wordt doorgezet, zou er eerst een gesprek komen met de toeristische sector. Vijf maanden later is dat gesprek er nog niet geweest. De verhoging van de toe ristenbelasting van 0,65 naar 0,85 euro per overnachting is daarente gen wel gewoon in de begroting van 2007 opgenomen. In een brief aan het college uiten R. Rongen en H. Verberk namens de horeca- en recreatietak hun ongenoegen over deze handelswijze. De plan nen voor de verhoging kwamen aan het licht in de voorjaarsnota. Dit leidde toen tot felle protesten. Ook omdat de belastingverhoging haaks staat op de nota 'Toerisme en recreatie'. "Het overleg heeft nog steeds niet plaats gevonden", schrijven Rongen en Verberk. "Wethouder Van der Broeck heeft tijdens de behandeling van de voorjaarsnota zijn excuses aan geboden. Dat eerder gemaakte afspraken met de sector niet zijn nagekomen en dat het geen schoonheidsprijs verdiende. Tot ieders verbazing wordt deze weg nu weer bewandeld." De sector gaat ervan uit dat de toeristenbe lasting niet verhoogd en dat eerst het beloofde overleg plaatsvindt. Dinsdagavond besloot het college de extra verhoging weer terug te draaien. De toeristenbelasting wordt alleen verhoogd met de inflatiecorrectie van vijf eurocent tot 0,70 euro per overnachting. Dorpsraad Ysselsteyn De Dorpsraad Ysselsteyn houdt een extra vergadering met voor alle dorpsbewoners en verengin gen op maandagavond 13 novem ber om 20.00 uur in zaal Roelan- zia. Op de agenda: woningbouw (voortgang 2e fase?), veiligheid en openbare orde, herinrichting Lovinckplein, website (info, func tioneren), wandelpaden, gezamen lijke collectes en mededelingen. 'Stadspark ligt op z'n gat' Het is de laatste jaren opval lend stil geworden rondom het Stadspark. Samenwerking wil de stilte doorbreken. "Het Stadspark ligt op zijn gat", zegt fractieleider Ike Busser. "Het college moet een voortrek kersrol nemen en met initia tieven komen." Het college heeft er evenwel geen haast mee. "We gaan eerst het centrumgebied de komende jaren grondig aanpakken. Daar hebben we onze handen al genoeg aan vol", zei wethouder Van der Broeck (CDA). Busser reageerde dat het Stadspark er wellicht onderdeel van kan uitma ken. "Maar wat is het Stadspark?", vroeg Van der Broeck zich af. "Hebben we het alleen over het grasveld naast de Grote Kerk of over de groene wig die doorloopt tot het St.Annaterrein?" Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 14 november een openbare vergadering in D'n Oes terham. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de bespreking DOP projecten en de kerstboomverbranding. Voor tijdelijke huisvesting van buitenlandse werkne mers zijn meer mogelijkheden beschikbaar. Gedeputeerde Staten hebben ingestemd met een aanpassing van het pro vinciaal beleid. Buitenlandse werknemers mogen nu ook tijdelijk worden gehuisvest in voormalige asielzoekerscen tra. En kunnen op campings woonunits/stacaravans wor den geplaatst, onder voorbe houd dat deze gescheiden staan van het toeristisch-recreatieve deel. Hier is geen maximum aantal meer aan verbonden. De instroom van buitenlandse werknemers neemt voortdurend toe. De vraag naar tijdelijke bui tenlandse werknemers geldt in het bijzonder voor de sectoren land- en tuinbouw alsmede de bouw- en metaalsector én voor distributie- en productiewerk. Het gaat daarbij niet meer om alleen seizoenswerk, de vraag naar tijde lijke krachten is er het gehele jaar. Deze tijdelijke krachten moeten worden gehuisvest in meer struc turele voorzieningen. Daarnaast zijn in echte piekperioden tijde lijke oplossingen nodig. Huisves ting van de werknemers is primair een verantwoordelijkheid van de gemeente. Omdat deze werkne mers zich niet structureel vesti gen komen ze niet in aanmerking voor de reguliere woningenmarkt. Toch moeten de voorzieningen wel structureel zijn omdat het hele jaar buitenlandse werkne mers gehuisvest moeten worden. Gemeenten kunnen afspraken maken met woningbouwcorpora ties om bepaalde wooneenheden te reserveren voor deze werkne mers. Andere mogelijkheden zijn huisvesting in bestaande com plexen als kloosters, asielzoekers centra of vergelijkbare gebouwen en vrijkomende agrarische bebou wing (boerderijen met bedrijfswo ningen). Om de echte pieken in seizoensarbeid op te vangen zijn in het provinciaal beleid nu rui mere mogelijkheden opgenomen om deze pieken op te vangen met tijdelijke woonunits. Dus kunnen op het agrarisch bedrijf zelf staan of worden gecreëerd binnen het bedrijf. Maar ook campings kun nen deze woonunits aanbieden. En voormalige opvangcentra van het Centraal Orgaan Asielzoekers kun nen hiervoor worden gebruikt. Spoorloos in Venray De KRO afdelingsraad Limburg nodigt zijn leden uit om zijn gast te zijn op een bijeenkomst met als onderwerp: Spoorloos: nader bekeken. De KRO wil Spoorloos integer in beeld brengen en met respect omgaan met gevoelens. Daarbij stuiten de programma makers op dilemma's zoals: Wat doe je als er sprake is van een erfelijke ziekte bij èèn van de personen, als iemand gedetineerd is of geen contact wil? Schrap je het onderwerp of niet? Of staan geloofsredenen een uitzending in de weg? Krijg je nieuwe inzichten in het gedrag van de ander of in je eigen gedrag... Over dergelijke vragen, over zorgvuldigheid, res pect, mededogen en ethiek bij het maken van programma's wordt tijdens deze avond gepraat met Paul Vertegaal, eindredacteur van Spoorloos. Deze boeiende thema avond (waaraan geen kosten ver bonden zijn) vindt plaats op maan dag 13 november in Hotel Asteria in Venray. Aanvang 20.00 uur. Aan melden voor vrijdag 10 november via e-mail afdelingsraad.limburg@ kro.nl Militaire vliegoefening Tot en met eind april trainen piloten van de Koninklijke Lucht macht het vliegen bij duisternis. De avondvluchten vinden plaats op diverse plekken in Nederland, waaronder ook boven en rondom luchtmachtbasis De Peel in Vre- depeel. De vliegactiviteiten in de avonduren worden uitgevoerd van maandag tot en met donderdag en zullen tot uiterlijk 23.00 uur duren. De deelnemende vliegtui gen vliegen niet beneden de toe gestane hoogte. Sluiting zuigelingenbureau Ysselsteyn Met ingang van 1 januari 2007 sluit Groene Kruis Jeugdgezond heidszorg de zuigelingenbureaus in Ysselsteyn en Well. Er zijn lan delijke richtlijnen opgesteld voor de uitvoering van de onderzoeken op het consultatiebureau. Door het lage aantal geboorten per jaar voldoen Well en Ysselsteyn niet meer aan die norm. De Jeugdge zondheidszorg kan daarom niet meer voldoen aan de landelijke norm, die gesteld is om kwaliteit van zorg te kunnen verlenen. De mensen kunnen in eerste instan tie terecht bij de consultatiebu reaus in Bergen en De Clockert in Venray. Gewonden Bij een ongeval op de Seve- numsedijk in Sevenum zijn woensdagavond vier perso nen gewond geraakt, onder wie een 23-jarige man uit Rot terdam, een 53-jarige vrouw uit Panningen en een 21-jarige man uit Venray. Bij de Venrayse automobilist zaten een 17-jarig meisje uit Ven ray en een 19-jarige vrouw uit Venlo in de auto. Rond 17.30 uur botsten door nog onbekende oor zaak twee personenauto's frontaal op elkaar, een derde auto raakte er vervolgens ook bij betrokken. De vijf betrokkenen, die allen lichtge wond waren, werden voor onder zoek door ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Na behande ling mochten ze weer naar huis. In memoriam Afgelopen zaterdag is in Yssel steyn op 80-jarige leeftijd Harrie Philipsen overleden. Harrie bekleedde veel functies binnen de Ysselsteynse gemeen schap, maar ook daarbuiten was hij een bekende persoonlijkheid met tal van taken binnen politieke en maatschappelijke organisaties. Harrie was al vroeg politiek geangageerd. Tussen 1950 en 1991 was hij bestuurslid van de KVP, later het CDA. In de periode 1956-1991 was hij voorzitter van deze afdeling. Vanuit zijn poli tieke belangstelling had Harrie Philipsen zitting in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in de periode 1982-1994. In diezelfde periode - maar dan tot 1991 - was hij lid van de Provinciale Staten van Lim burg. Harrie Philipsen had vooral aan dacht voor de leefbaarheid in de kleinere plaatsen op het platte land. Zo was hij oprichter en later adviseur van de Vereniging Kleine Kernen Limburg en had hij vanuit die positie ook een bestuursfunc tie in de landelijke organisatie. Harrie stond ook aan de wieg van de dorpsraad van Ysselsteyn, waarvan hij jarenlang voorzitter en bestuurslid was. Als voorzitter van de dorpsraad maakte hij zich begin jaren zeventig sterk voor het dorpsradenoverleg, een uniek overlegorgaan dat destijds lande lijk nieuws was. Zijn betrokkenheid bij de Yssel steynse gemeenschap was groot. Niet alleen als lid van de dorps raad, maar ook als voorzitter van het comité Ysselsteyn-Bonbruck. Dit comité organiseert uitwis selingsactiviteiten tussen Yssel steyn en deze Duitse gemeen schap. Daarnaast was Harrie ook nog voorzitter en mede-oprichter van de Stichting Historie Yssel steyn. Ook Synthese heeft van de capaciteiten van Harrie Philipsen gebruikgemaakt. Harrie was vele jaren bestuurslid en penningmees ter van deze maatschappelijke organisatie. Harrie Philipsen is woensdag, na een plechtige uitvaart, bijgezet in het graf van zijn echtgenote. LLTB, LWV en MKB Limburg gaan in de komende jaren nauwer samenwerken. De drie ondernemersorganisatie heb ben onlangs hun gezamenlijke visie op ondernemend Lim burg gepresenteerd. Kern van deze visie is dat de drie par tijen constateren dat hun slag kracht en invloed op de over heid aanmerkelijk kan worden versterkt door het aangaan van een nauwe samenwerking. De drie voorzitters van de ondernemersorganisaties bekrach tigden dat door het zetten van een handtekening onder de samen- werkingsvisie. Doel van de samen werking is het realiseren van een krachtig en eenduidig onderne mersgeluid, zonder daarbij sector specifieke zaken uit het oog te ver liezen én het optimaal stimuleren en ondersteunen van ondernemer schap door meer kennis en erva ring met elkaar te delen. De drie ondernemersorganisaties in onze provincie maken zich sterk voor de belangen van ondernemers in Limburg en de bevordering van de Limburgse economie. Door samen activiteiten te ontwikkelen en het bestuurlijke netwerk met overheden, onderwijs en onder zoek en bedrijfsleven in te zetten kunnen de partijen efficiënter en effectiever zijn. De drie onderne mersorganisaties constateren een maatschappelijke verandering én een veranderende behoefte en vraag aan dienstverlening vanuit de eigen achterbannen. Belang rijk daarbij is de constatering dat de grenzen én verschillen tussen sectoren meer en meer vervagen. We zien ook dat een 'grenzeloos' Europa kansen biedt, maar tege lijkertijd ook meer concurrentie oproept. Om daarop in te spelen is een krachtig regionaal onder nemersgeluid van belang. Door intensiever samen te werken kun nen de ondernemersorganisaties niet alleen de dienstverlening aan de leden verbeteren, maar ook de economische ontwikkeling in de provincie versterken. Een uniform ondernemersgeluid is een absolu te voorwaarde om voor de aange sloten ondernemers meer impact te genereren. Voorbeelden van terreinen waarop samenwerking tot stand gaat komen zijn onder andere regiostimulering (onderkennen van regiospecifieke kansen en deze verzilveren), goede infra structurele bereikbaarheid, ade quate onderwijsinfrastructuur, innovatie, beschikbaarheid goed opgeleid personeel en een goed functionerende arbeidsmarkt, min der regeldruk en stimulering van het ondernemerschap. Daarnaast zal het beleid op sectorspecifieke thema's, zoals parkmanagement, citymanagement of vitaal platte land nauwer afgestemd worden. De samenwerking wordt op korte termijn opgepakt. Er wordt een commissie ingesteld die voorstel len gaat doen over hoe de beoog de samenwerking moet worden gestructureerd. Zaterdag, de 1 le van de lie, is weer de traditionele opening van het vastelaovendseizoen. De Piëlhaas start het seizoen op het bordes van het oude raadhuis, waar om 19.11 uur de officiële opening is. Daarna vindt de jaarvergadering plaats vanaf 19-33 uur in De Witte Hoeve. Diezelfde avond is er vanaf 20.33 uur een groot vastelaovendfeest in de foyer van de schouwburg. In diezelfde foyer is zondag vanaf 14.33 uur Hazepaeper met onder andere de uitreiking van de Wakkere Piël haas aan scouting De Peelspeurders uit Venray. Ook wordt het nieuwe boerenbruidspaar bekendgemaakt, zullen de liedjes van de nieuwe cd live worden uitgevoerd en zal het eerste exemplaar van de cd worden uitgereikt. Snoeiharde garantie voor een fraaie wintertuin! www.rienvanmierlotuinen.nl VAN MIERLoj Helmondseweg 111 S3, Deurne Tel.0493 314593 Elke tuin, groot of klein, is gebaat bij goed onderhoud. Rien van Mierlo Tuinen heeft gespecialiseerde groenexperts die zorgen dat uw tuin weer tegen een stootje kan. Van enkel snoeien tot het complete onderhoudswerk. Aarzel niet en bel ons: Noël van Mierlo 0493 314593. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENaanpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5