Scheefgroei woningmarkt dreigt Werknemers GGZ bundelen krachten tegen bureaucratie Gunhoek De Hoveniers Auto in tuin in Oranjebuurt SP keurt begroting af Loek Jenneskens Jongeren in politiek debat Julicher Meijer wëYeis ook voor üw tuin bel voor: het SnelPlanten-StappenPlan een najaarsbeurt van uw tuin Sterretje in uw autoruit? PEEL EN MAAS Te veel bouwplannen voor dure koopappartementen Er dreigt in Venray een scheefgroei op de woning markt te ontstaan. Wethou der Teunissen (Lokaal Aktief) vindt dat de gemeente de touwtjes veel strakker in han den moet nemen. Zo is er een grote vraag naar sociale huurwoningen. De wachtlijst bij woningcorporatie Wonen Venray is al opgelopen naar drie jaar. Terwijl in de bouw plannen nauwelijks goedkope huurwoningen voorkomen. Er is daarentegen een groot overschot aan projecten met dure koopappartementen. Terwijl juist daar vrijwel geen behoefte meer aan is. In de regionale woonvisie van december 2005 werd het aan tal potentiële bouwlocaties onvol doende afgezet tegen de werke lijke behoefte. Daarom is zo snel mogelijk een nieuw onderzoek dringend nodig. De gemeente concludeert dat de woningbouw plannen niet aansluiten op de wensen van de bewoners. Hier door dreigt zowel in kwalitatieve zin (type woningen) als in kwanti tatieve zin (aantal woningen) een onevenwichtige woningmarkt te ontstaan. Het college heeft eind vorig jaar de ontwikkelaars gewe zen op deze dreigende situatie op de woningmarkt en de mogelijke consequenties ervan. Driekwart jaar later concludeert wethouder Teunissen dat er niets verbeterd is. De gemeente wil meer grip krijgen op zowel de nieuwe als lopende woningbouwinitiatieven. Om actiever te kunnen sturen, zijn drie onderzoeken nodig. Het in kaart brengen van de woning behoefte, de gewenste ruimtelijke ontwikkeling en alle afspraken met potentiële bouwers worden opnieuw tegen het licht gehou den. Het doel van van de onderzoe ken is dat de nieuwbouw straks aansluit bij de behoefte en dat er op de juiste locaties gebouwd gaat worden. In de koopsector is vooral vraag naar goedkope grondgebonden woningen in de prijsklasse tot 200.000 euro. De behoefte aan koopappartemen ten is minimaal. In de huursector is het grootste tekort aan goedko pere en kleinere huurwoningen met een huurprijs tot 427 euro. Er is meer behoefte aan huurappar- tementen (66%) dan aan grondge bonden huurwoningen (34%). In de regionale woonvisie staat dat tot 2010 in de gemeente Venray een behoefte is aan bijna 1300 woningen, vooral in de grondge bonden sector en sociale huur. In de daaropvolgende tien jaar gaat het om nog eens 1250 woningen. De woningbouwplannen die bij de gemeente bekend zijn, leveren meer dan genoeg huizen op om aan de vraag te voldoen. Het type woningen is een heel ander ver haal. Zo zijn er veel meer plannen voor koopappartementen dan dat er vraag naar is. Het aantal plan nen voor grondgebonden wonin gen, zowel koop als huur, sluit wel aan op de behoefte. De plannen voor goedkopere huurwoningen laten echter een groot tekort zien. Dit heeft tot gevolg dat er steeds langere wachtlijsten ontstaan voor sociale huurwoningen. De ontwikkelaars zijn op de hoogte gebracht van de te ver wachten scheefgroei. Waar moge lijk heeft de gemeente een advies gegeven over wijzigingen in de uitvoering of planning van het bouwproject. Het college heeft de markt tevergeefs de ruimte gegeven om met aanpassingen te komen. Daarnaast is eind 2005 besloten geen nieuwe projecten op te pakken voor koopapparte menten. Veel ontwikkelaars zeg gen druk bezig te zijn, maar onder tussen gebeurt er weinig. Er is te veel concurrentie, waardoor de beoogde verkooppercentages niet worden gehaald en de start tel kens wordt uitgesteld. De Gouden Leeuw is hiervan een mooi voor beeld. Sturing door de gemeente is vaak moeilijk omdat er vanuit het verleden vaker claims liggen waaraan de ontwikkelaars vast houden. Zo zijn er afspraken gemaakt om 1500 appartementen, hoofdzake lijk in de koopsector, te bouwen. De regionale woonvisie geeft aan dat er in Venray al een overschot aan koopappartementen is. Dit toont aan dat actieve sturing door de gemeente meer dan wenselijk is. De drie onderzoeken moeten in april 2007 klaar zijn. Aan de hand van de resulaten krijgen de bouwplannen een nieuwe priori- tering. Dit kan betekenen dat de gemeente aan sommige projecten geen medewerking meer verleent. Het gaat immers om passende woningbouw op de daarvoor meest geschikte locaties. Op het Raayland College in Venray gingen woensdag jongeren van havo 5 en vwo 6 in debat met onder anderen wethouder Mathieu Emonts van Venray en Olaf Palmen, namens Jongerennetwerk Limburg. Twee Statenleden die hun komst hadden aangekondigd, waren door omstandigheden verhinderd. Het provinciaal jongerendebat stond in het teken van de naderende Tweede Kamerverkiezingen op 22 november. Om de jongeren meer te interesseren voor de (lan delijke) politiek worden op de Venrayse school op woensdag 15 november nog schaduw verkiezingen gehouden en een week later, op de verkiezingsdag, zullen zestien leerlin gen van het Raayland College enkele stembureaus, waaronder het mobiele stembureau, bemannen. Ondernemingsraden van een tiental instellingen in de geestelijke gezondheidzorg willen een halt toeroepen aan de toenemende bureaucratie in de sector, die niet alleen de kwaliteit van de dienstver lening maar ook de profes sionaliteit van de dienstverle ners op een onaanvaardbare wijze onder druk zet. Ze heb ben een manifest opgesteld waarin werkgevers, vakbon den, beroepsverenigingen en politieke partijen worden opgeroepen om initiatieven te nemen om het tij te keren. De werknemers in de GGZ vin den dat de overheid, verzekeraars en zorgkantoren in toenemende mate het handelen van profes sionals willen voorschrijven, beheersen en controleren. De introductie van steeds nieuwe regelgeving, bijvoorbeeld over diagnose behandelcombinaties, zorgzwaartefinanciering en WMO versterkt dit proces. Het management binnen de GGZ heeft zich hier noodge dwongen ook aan aangepast. Bedrijfskundigen nemen het over van professionals. De cijfers zijn langszij het vak gekomen en staan op het punt eraan voorbij te gaan. Daardoor is een bureaucratisch uitdijend systeem van handboe ken, codes en protocollen ont staan dat niet alleen het professi oneel handelen aantast, maar ook bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray-Oirlo 0478-571800 een negatieve invloed heeft op de kwaliteit van de zorg. De werknemers in de GGZ zijn verontrust over deze ontwikkelin gen, omdat ze de effecten daarvan dagelijks in de praktijk ervaren. Ze willen een halt toe roepen aan de bureaucratie want het kan immers nooit de bedoeling zijn dat zij geen tijd meer hebben om hulp te verlenen omdat de meeste capaci teit opgaat aan coderen, registre ren, controleren en rapporteren. Het kan ook nooit de bedoeling zijn dat gemotiveerde hulpver leners zich moeten omscholen tot administratieve medewerkers en cliënten vooral administratief geholpen worden. De GGZ-mede- werkers willen weer doen waar zij het meest voor gemotiveerd zijn: professioneel dienst verlenen aan cliënten. Daarom hebben de onderne mingsraden van de GGZ-instel- lingen Oost Brabant, Eindhoven, Noord en Midden Limburg, Breda, Midden Brabant, Gelderse Roos, Grote Rivieren, Den Bosch, Nij megen en de Pompe Stichting een gezamenlijk manifest opge steld waarin zij hun bezorgd heid over de huidige situatie in de geestelijke gezondheidszorg beschrijven. In het manifest roe pen zij onder het motto 'Genoeg is genoeg' werknemers op tot verdere actie. Van werkgevers, vakbonden, beroepsverenigingen en politieke partijen verlangen de ondernemingsraden initiatieven om de bureaucratie in de sector terug te dringen en de kwaliteit van het werk en van de zorg te verbeteren. Na invoering betaald parkeren Sinds de invoering van het betaald parkeren hebben enkele bewoners in de Oranje- buurt hun voortuin ingericht als parkeerplaats. Vooral in de Oranjestraat waar de meeste huizen geen oprit of garage hebben. De gemeente en de buurtbewoners zijn er niet gelukkig mee. De wijkbewoners parkeren hun auto's in de voortuin om zo de kosten van een parkeervergun- ning - 97 euro per jaar - uit te spa ren. "De kwaliteit van de leefom geving wordt nadelig beïnvloed", vindt de gemeente, die er verder weinig aan kan doen. Overwogen wordt een parkeerverbod in de voortuin voortaan op te nemen in het bestemmingsplan. Enkele bewoners hebben hun buren erop aangesproken dat een auto in de voortuin geen gezicht is. Daardoor zijn een paar 'voor tuinparkeerplaatsen' alweer ver dwenen. Tot nu toe hebben 24 bewoners uit de Oranjebuurt een parkeer- vergunning aangevraagd. In het eerste halfjaar van 2006 leverde de parkeermeter in de Prins Bernhardstraat 5.051 euro op. De meter in de Wilhelminastraat was goed voor 2.079 euro. Het betaald parkeren in de Oranjebuurt is op 1 oktober 2005 ingegaan. Vooral in het begin heb ben parkeercontroleurs streng gecontroleerd. In de eerste drie maanden werden gemiddeld 23 bonnen per week uitgeschre ven aan foutparkeerders. Dit jaar worden nog wekelijks ruim tien bekeuringen uitgedeeld. De par keerwachters gaan twee keer per week op wisselende tijdstippen de Oranjebuurt in. Ze doen de beste zaken in de Prins Hendrik straat (huisartsenpraktijk) en Prins Bernhardstraat (snookercentrum) Om het parkeren aantrekke lijker te maken zijn kraskaarten ingevoerd, waarmee voor de helft van het tarief geparkeerd kan worden. Het parkeertarief is vast gesteld op 1,25 euro per uur en in de Dr. Poelsstraat op 1,55 euro. Het drukken en vervaardigen van de kraskaartboekjes kostte de gemeente 4.000 euro. In ruim een jaar tijd zijn er slechts tien boek jes verkocht met een opbrengst van 135 euro. De gemeente gaat binnenkort meer bekendheid geven aan de kraskaarten om een verlies te ver mijden. Ongeval in Heide: drie gewonden De politie stelt een onder zoek in naar een ongeval op maandagavond rond 17.30 uur op de Deurneseweg in Heide. Bij dit ongeval raakte drie personen gewond. Zij zijn per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto, bestuurd door een 19-jarige man uit Koog aan de Zaan, wilde keren op de weg. Hij zag daarbij vermoedelijk een ande re personenauto over het hoofd die hierdoor achterop de auto van de 19-jarige reed. De bestuurder en zijn passagier zijn per ambulan ce naar het ziekenhuis vervoerd met onbekend letsel. Een van de inzittenden uit de auto van de 19- jarige is naar het ziekenhuis over gebracht, maar kon na behande ling het ziekenhuis verlaten. Extra verhoging toeristenbelasting van de baan De SP was een buitenbeen tje bij de behandeling van de begroting 2007 in de Venrayse gemeenteraad. Als enige keur de de partij de begroting af. "Er staan te weinig punten in die wij belangrijk vinden", zei fractieleider Jolanda Dijkema. "Bovendien hebben we geen antwoorden op onze vragen gekregen." Dinsdagavond tijdens het de debat hield de SP zich afzijdig. De fractieleden Jolanda Dijkema en Elianne Sweelssen mengden zich niet of nauwelijks in de discussies. Vorige week leverde de SP zijn beschouwingen later in dan de andere partijen. Daardoor kon het college er geen reactie meer op geven. Dinsdag kreeg de nieuw komer kritiek van CDA, Samen werking en PvdA. Ze vonden het verhaal van de SP wel erg mager. Dijkema verdedigde zich dat de fractie helemaal nieuw is in de gemeenteraad. "Dit is de eerste keer dat wij een begrotingsbe handeling meemaken." Toch vindt PvdA'er Bert Linskens dat de SP er best meer werk van had kunnen maken. "Ze hadden toch te rade kunnen gaan bij de andere partij en. Ook de griffie kan ondersteu ning bieden", zei Linskens. Jolanda Dijkema was niet zo gediend van de goedbedoelde adviezen. "Wij blijven hier vier jaar zitten en we kiezen onze eigen leerweg. Jullie horen nog wel van ons." De begroting haalde vrijwel ongeschonden de eindstreep. Alleen de extra verhoging van de toeristenbelasting is van de baan. Het college nam het voorstel van het CDA over. Het CDA vindt dat wethouder Heidens, zoals toege zegd, eerst met de toeristische sector in gesprek moet gaan voordat de verhoging kan ingaan. "Bovendien is de noodzaak van deze extra verhoging niet meer aanwezig", zei fractieleider Gerda van Stelten. Bij de Voorjaarsnota was de financiële situatie veel minder rooskleurig dan nu. Om de meerjarenbegroting sluitend te krijgen besloot het college de toe ristenbelasting extra te verhogen van 0,65 naar 0,85 per overnach ting. In de afgelopen maanden volgden enkele grote financiële meevallers. "De grond om de toe ristenbelasting extra te verhogen is inmiddels achterhaald", verklaar de wethouder Heidens. De begro tingsbehandeling verliep dit jaar vrij vlot. De lokale lasten leverden nauwelijks gespreksstof op. Daar was ook weinig aanleiding voor want de OZB wordt slechts met 1 procent verhoogd. De afvalstof fenheffing daalt zelfs licht en het rioolrecht stijgt met 5,5 procent. Meer moeite hebben de partijen met de jaarlijkse stijging van het parkeertarief met 5 procent. De PvdA diende een motie in om te onderzoeken wat te gevolgen zijn als het parkeerkaartje alleen stijgt met het inflatiecijfer. "Er komt een nivellering", zei fractieleider Bert Linskens. "Hogere tarieven leiden niet meer tot hogere inkomsten. We moeten voorkomen dat bezoe kers door het dure parkeren hun geld voortaan in andere plaatsen gaan uitgeven." Het college nam de motie over. De extra verhogingen zijn jaren geleden ingegaan om de bouw van de dure parkeerkelder (11,8 miljoen euro) in de Gouden Leeuw mogelijk te maken. Er werden aan het einde van de avond negentien moties en amen dementen ingediend maar de afhandeling ging in een rap tempo. Ook omdat de voorbereiding veel beter is dan voorheen toen de motieregen vaak uitmondde in een chaos. Na vier uur en twintig minuten vergaderen - waaronder een schorsing van een uur - kon burgemeester Waals om 23.20 uur de bijeenkomst afsluiten. In voor gaande jaren gebeurde dat telkens pas na middernacht. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Discussie over woningbehoefte In het kader van de Tweede Kamer verkiezingen op woens dag 22 november houdt de PvdA afdeling Venray op woensdag 15 november een discussieavond waarin de vraag 'Zijn de Venrayse woningzoekenden geholpen bij het verkiezingsprogramma van het PvdA?' centraal staat.Tijdens deze avond nemen een afgevaardigde van Huurdersvereniging Noord- Limburg, wethouder Teunissen en PvdA-Kamerlid Lia Roefs aan het forum deel. De avond wordt gepresenteerd en geleid door wethouder Najja van de PvdA. De avond wordt gehouden in De Witte Hoeve in Venray en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Harry Maessen zakt in Quote 500 Harry Maessen is de enige Ven- raynaar die terug te vinden is in de lijst van vijfhonderd rijkste Neder landers. Hij bezet momenteel de 362e plaats in de Quote 500. Volgens het zakenblad Quote, dat ieder jaar in november de nieuwe ranglijst bekendmaakt, schommelt het vermogen van de Ysselsteynse ondernemer al jaren rond de 70 miljoen euro. Het overgrote deel daarvan is de geschatte waarde van zijn bedrijfspanden in Venray. Alhoewel het vermogen vrijwel gelijk blijft, duikelt Maessen ieder jaar enkele tientallen plaatsen. Vier jaar geleden stond hij nog op de 235e plek met 70 miljoen euro. Na de 293e plaats in 2004 zakte hij vorig jaar naar de 342e plaats met 68 miljoen euro. Dit jaar bepaalde Quote het vermogen op 69 mil joen euro, waarmee de eigenaar van Maessen Beheer afgegleden is naar de 362e plaats. 'Trimmerspad naast singels' Lokaal Aktief pleit voor een aan eengesloten loperspad naast de singelroute. De lokale partij vraagt dit omdat dagelijks veel trimmers en wandelaars hun rondjes lopen over de Noordsingel, Westsingel, Zuidsingel en Oostsingel. "Gezien de grote aantallen trimmers is het verstandig te zorgen voor een aaneengesloten en bruikbaar loperspad", zegt fractieleider Ger- rit Lemmens in de begrotings beschouwing van zijn partij. De gemeente start binnenkort met de herinrichting van de Westsingel. Er komen vrijliggende fietspaden en - als er voldoende ruimte is - ook gescheiden trottoirs. Indien dit op sommige plekken niet mogelijk is, dan wordt het fietspad zodanig uitgevoerd dat lopers er toch vei lig gebruik van kunnen maken. In memoriam Vorige week woensdag is op 58-jarige leeftijd Loek Jenneskens overleden. Loek Jenneskens was ruim 44 jaar werkzaam geweest bij Van den Munckhof, uitgever van deze krant. Loek was bin nen de organisatie belast met het drukken van handelsdrukwerk. Als 14-jarige leerde hij het vak van boekdrukker om later, toen de technologie voortschreed, omgeschoold te worden tot off setdrukker. Nadat hij ziek werd, heeft hij nog zo lang mogelijk door proberen te werken. Toen dat niet meer lukte, bleef hij nauw betrokken bij het wel en wee in onze organisatie en liep hij regel matig binnen voor een kopje kof fie en een praatje. Loek is echter meer bekend als verenigingsman bij SV Venray. Als speler, leider, jeugdleider en vrijwilliger in de kantine. Veel Venrayse voetballers hebben van Loek de eerste begin selen van het voetbalspel geleerd. Loek had een groot SVVenray-hart wat tijdens zijn uitvaart nog eens door voorzitter Sjef Keijzers werd onderstreept. Een oer-SV Venray- naar die, ondanks zijn ziekte, ook binnen de vereniging nog lang actief bleef. Afgelopen maandag vond onder grote belangstelling de uitvaart plaats. "Het brandt nauwelijks in Venray" Samenwerking vindt dat de brandweer vaker te laat uit rukt. De lokale partij vindt het niet acceptabel dat de norm tijden tot 130 procent worden overschreden. Dit geldt voor al voor de uithoeken van de gemeente. Samenwerking wil dat het col lege actie onderneemt. Maar vol gens burgemeester Waals is dat helemaal niet nodig. "Want het brandt nauwelijks in Venray", zei Waals dinsdag in de raadsverga dering. "De brandweer hoeft maar tien keer per jaar uit te rukken. Ze zijn meer bezig met hulpverlening en preventie." De Venrayse brandweer heeft ook afspraken gemaakt met omlig gende korpsen. Zo assisteert de gemeente Gemert-Bakel in de noordwesthoek rond Vredepeel. De brandweer van Meerlo-Wans- sum wordt ingezet langs de oost grens in de omgeving van Oirlo. "En als het brandt in Castenray, dan wordt het een race tussen de brandweer van Horst en Venray", zei Waals die vindt dat de gemeen te er nu niet meer in moet inves teren. "De brandweerwereld staat op zijn kop. Want vanaf 1 januari 2008 verdwijnt de gemeentelijke brandweer en gaat alles over naar de regio. Inclusief de financiële middelen." Zaterdag 11 november in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-16.00 uur Eindstraat 12, tel. 581553 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 9 november 2006 - Pagina 3 ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3