f Dankzij kermis 50 jaar bij elkaar ft Alice in Wonderland???? een voorstelling vol fantasie 9 9 13Ï5 "koa* j Koester uw monument Maria Claessens erelid SV Ysselsteyn Peter Nellen vfae>nc^>nTYv Honderdzevenentwintigste jaargang - week 45 - donderdag 9 november 2006 Jan en Nel Janssen vieren gouden bruiloft Vijftig jaar geleden waren de kermissen in Noord-Lim burg een belangrijke plek voor jonge mensen om elkaar te ontmoeten. Meestal trof de plaatselijke jeugd elkaar daar, maar regelmatig kwamen er ook 'buitenlui' even langs. De kermis in Well, we praten over augustus 1952, vormde daarop geen uitzondering. Nel Hagens ging altijd met een paar vriendinnen naar de kermis in Well, eerst op het terrein zelf rondkijken en daarna dansen in Zaal Klabbers. Jan Janssen, uit Oirlo, was eigenlijk heel toevallig in Well. Hij was net terug van drie jaar diensttijd in Indonesië: "Toen ik terug was moest ik me weer helemaal aanpassen en ik liep met wat vrienden zo links en rechts de kermissen af." In Zaal Klabbers durfde hij het aan Nel ten dans te vragen en blijkbaar klikte het wel want bij de kermis in Wellerlooi, een maand later, was Jan weer pre sent om Nel te vragen voor een dansje. Daarna zagen ze elkaar regel matig, maar alleen op zondag. Alles moest met de fiets en dat was een heel eind. Bovendien was de brug er nog niet, dus je moest met de pont bij Wellerlooi of het roeibootje bij Blitterswijck. Op zondag ging echter de laatste pont alweer om tien uur. Gelukkig voor Jan en Nel kwam er al snel een Baileybrug en Jan grapte nog wel eens, "Als die brug er niet was gekomen dan was die 50 jaar er niet geweest." Jan werd geboren in Oirlo en was veertien jaar toen de oorlog uitbrak. Die oorlogsjaren heeft hij bij een boer in Meerlo gezeten, waar hij het heel erg naar zijn zin had, en door het werken in de landbouw hoefde hij niet op voor deArbeitseinsatz.Aan het eind van de oorlog in 1944 werd hij toch nog bij een razzia opgepikt en op de trein naar Duitsland gezet. Een Engelse vliegtuigaanval zorgde er echter voor dat de trein niet ver der kon en Jan wist, samen met anderen, op tijd uit de wagons te komen. Na dagen langs de Maas lopen, zoeken naar een plek om veilig over te steken en met hulp van een Duitse soldaat, wist hij weer naar de 'geallieerde' kant te komen. Vrij snel daarna werd hij opgeroepen voor militaire dienst, en na een opleiding in Den Bosch en Bergen op Zoom werd hij in april 1947 ingescheept naar Indië. Terug in Limburg kreeg hij een opleiding tot timmerman en ging werken bij betonfabriek Enko in Wanssum. Daar bleef hij tot zijn volle tevredenheid 37 jaar werken als modelmaker. Nel Janssen-Hagens ging na de lagere school eerst een jaar thuis werken in de tuinderij. Daarna werkte ze drie jaar in Venlo als dienstbode, waarbij ze elk week einde met de tram naar huis ging. Ook zij maakte de oorlog van dichtbij mee, op 14 januari 1944 moest het gezin geëvacueerd wor den, richting Grootegast in Gro ningen. Eind april, begin mei kon het gezin weer terug. Na de oorlog werkte Nel negen jaar vier dagen in de week als dienstbode bij een poelier in Venlo, de rest van de week werkte ze thuis. "Eigenlijk had ik graag het onderwijs in gewild", bekent Nel,"maar dat was in die tijd gewoon niet mogelijk." Grappig is wel dat twee van de drie kinderen van het jubileren de echtpaar nu in het onderwijs werken. Het echtpaar is in 1956 getrouwd en heeft drie kinderen en zeven kleinkinderen om van te genieten. Hun eerste huis stond in Oostrum, dat kon Jan toen kopen van zijn baas. Er werd in die tijd bij de gemeente nog wel moeilijk gedaan met woonvergunningen en zo, en Nel stelde al voor dat Jan er gewoon 'maar moest gaan zitten'. Jan bleek een vasthoudend type en na een gesprek met de toenma lige burgemeester kwam de zaak toch nog rond en hoefde Jan het dreigement aan Nel 'als ik eruit word gegooid trek ik bij jou in' niet tot uitvoering te brengen. Ze kwam gewoon bij hem. Na 41 jaar prettig wonen waren de kinderen uit huis en werd het te groot. Het tweede huis in Oostrum was bin nen een paar dagen geregeld en nu wonen ze al weer negen jaar aan de Gildestraat. Vervelen doen ze zich niet. Ze zijn nog fit genoeg om er een groot aantal hobby's op na te hou den. Vooral Nel heeft verschillen de 'passies'. De eerste is kaarten. Jan vertelt daarover: "Bij haar thuis lagen altijd de kaarten op tafel." Rikken, jokeren en nog veel meer kaartspellen worden wekelijks met vriendinnen gedaan, daarbij nog puzzelen, sudoku's en woord zoekers. Bovendien bowlt Nel al meer dan 25 jaar elke woensdag middag, ook weer met vriendin nen, en ze heeft haar tuin nog. Jan doet het wat rustiger aan, maar hij is al jaren betrokken bij de SV Oostrum. Elke zondag gaat hij voetballen kijken en hij was onder andere acht jaar bestuurs lid. Samen doen ze ook vrijwil ligerswerk bij de kerk. Nel heeft 25 jaar geholpen met het poetsen van de kerk en Jan helpt ook bij het onderhoud van het kerkhof, al sinds hij in de VUT zit. Wat ze ook veel samen doen is fietsen. Ze fietsen heel veel fietsroutes, waar bij de fietsen vaak op de auto gaan tot aan het startpunt. Nel heeft achttien keer aan de fietsvierdaag se meegedaan. "Eerst fietsen we een eindje", vertelt Nel,"dan gaan we lekker op een terrasje zitten en dan gaan we weer verder." Volgende week vrijdag, 17 november, bij het officiële 50-jari- ge huwelijk, is er eerst om 14.30 een mis, daarna wordt er met de naaste familie gedineerd en 's avonds is er van 18.30 tot 20.00 uur een receptie in café Back in Time in Oostrum. Nieuwe voorstelling van streetdance gezelschap Desdemona uit Overloon Streetdance gezelschap Des demona uit Overloon start vanaf 25 november met zijn voorstellingen van 'Alice in Wonderland????' Joop van Heulen, dansleraar en grond legger van Desdemona, geeft op geheel eigenzinnige wijze invulling aan het bekende ver haal uit 1865. Met eigen tek sten en muziek komt de fanta sie op een swingende manier tot leven. Nicole Franken (35), die de rol van Alice speelt, kijkt reikhalzend uit naar de voorstellingen. "Al een jaar lang zijn alle leden van alle groepen van Desdemona, in leef tijd variërend van vier tot in de vijftig, bezig met de dansstukken. Sinds begin september repeteren we met de zeven spelers de tek sten. Het is nu dus wel erg leuk om te laten zien waar we zo lang aan hebben gewerkt. Daar zijn we trots op, en dat mag iedereen weten." Alice in Wonderland???? is een erg divers stuk. "De verhaallijn loopt anders dan in het traditione le verhaal vanAlice in Wonderland. Het verhaal krijgt een verrassende wending en bevat diverse soorten muziek en dansvormen, en enkele live gezongen nummers." Desdemona is opgericht door !naa (8soorte"l W\ HOLLAND KAASCENTRUM Joop van Heulen. Nicole Franken: "Joop heeft zich elf jaar geleden gevestigd in Overloon. Voorheen was hij al actief in het lesgeven onder de naam Desdemona in onder meer Oirschot, waar hij nog steeds les geeft. Hij geeft verschil lende groepen en verschillende leeftijden dansles en hij is ook degene die ieder jaar het toneel stuk als rode draad in elkaar zet. Ruim een jaar van tevoren bepaalt hij het onderwerp voor de nieu we show en zoekt hij de muziek uit. In samenspraak met de groe pen worden dan de definitieve nummers uitgekozen. Het mooie is altijd dat de nummers alle doel groepen aanspreken en dat de teksten erg pakkend zijn. Dat is de kracht van onze voorstellingen." EFTELINGHOTEL Op de bühne staan, zit Nicole Franken in het bloed. Naast haar activiteiten bij Desdemona, maakt ze ook deel uit van het animatie team van Center Pares Het Meer- dal en de Efteling. "Dansen is als mijn hobby begonnen. Bij Center Pares voer ik naast mijn werkzaamheden in het souvenirwinkeltje en bij de receptie, op donderdag en zater dag samen met de overige leden van het animatieteam een voor stelling op voor de gasten van het park. Sinds een aantal maanden speel ik ook de rol van kabou ter bij de ontbijtanimatie in het Eftelinghotel. Tijdens het ontbijt vermaken we de gasten en lezen we de kinderen een verhaaltje voor. Zo nu en dan is het passen en meten in mijn agenda, maar het optreden en bezig zijn met kinderen is wel heel erg leuk om te doen." Alice in Wonderland???? wordt acht keer opgevoerd. De eerste drie voorstellingen vinden plaats op zaterdag 25 november om 20.00 uur en op 26 november om 11.00 uur en 15-30 uur in het gemeenschapshuis de Cultuur bunker in Overloon. "Daarnaast geven we nog vijf voorstellingen in Oirschot, met dansgroepen uit Oirschot en omgeving. Mensen die interesse hebben, kunnen de kaarten kopen bij Kapsalon Toine in Overloon." Kaarten kosten voor kinderen tot 12 jaar 5.50 euro en voor vol wassenen 7.50 euro. De Heilige Mariakapel, Volen 8 in Heide. Een prachtig pittoreske kapelletje tegen de zijgevel van de boerderij van de fam. Poels aan het Volen. Het is een nauwelijks 15 cm diepe nis met een Maria beeldje De sokkel van 25cm breed is gedeeltelijk afgesmeerd met cement .Daarboven een inge metselde steen van mergel, waarin is uitgebeiteld H. Maria bidt voor ons 1906. Dit kleine kapelletje bestond al langer, het was eerder geplaatst tegen een zeer oud huis, dat wegens bouwvalligheid werd afgebroken. Toen stond er een dichte hulsthaag bij, als symbool van blijvend leven. Heel vroeger werd er de rozenkrans gebeden voor een gestorven buurtgenoot. Boven de sokkel met steen van mergel is de kleine nis met een fraai gietijzeren rooster met rozet ten, in zilverkleur beschildert. In de nis staat een copie van het originele beeld, dat veilig bewaard wordt in het Freulekeshuus. De maakster van de copie is mevrouw M. van Dijck. Het oude beeld, voortstellend de H.-Maria met kroon, het kindje Jezus dragend op de linkerarm. Dit Maria beeld kon ook aangekleed worden, en werd soms voorzien van nieuwe kleding en sieraden, zoals parels, kralen en kettingen. Het huis waarin de fam. Poels woont (vroeger Thom- mes Michels) werd gebouwd in 1906. Het is bij die gelegenheid geweest dat de huidige Mariaka pel geplaatst werd. In 1986 is het weer in oude staat teruggebracht. Koester uw monument! Kent u ook zo n beeldbepa lende plek in Venray of een van de kerkdorpen? Reacties graag via Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, email venraymonumentaal@kpnplanet. nl. Verkiezingsdebat Vrijdag 17 november vindt in De Witte Hoeve een verkiezings debat plaats tussen twee kandi daat-Kamerleden. Frans Weekers uit Weert en Lia Roefs uit Bergen zullen met elkaar over diverse onderwerpen de strijd aanbinden. Het debat is een gezamenlijk ini tiatief van de lokale afdelingen van de WD en de PvdA. De avond begint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Televisie bij Boer Hans Kresj-Tv, het jongerenprogram ma van de Limburgse zender LI, is geïnteresseerd in de mening en het doen en laten van jongeren. Het programma schenkt aandacht aan opleidingen-Jobinfo-Art-Cultuur- Jeugdzorg-Music-sport. Onlangs werden bij Zorgboerderij Boer Hans televisieopnames gemaakt voor Kresj-Tv. Jongeren in de leef tijd van veertien tot negentien jaar worden in de gelegenheid gesteld werkervaring op te doen bij een agrarisch bedrijf. Uit een proef is gebleken dat van het werken op een agrarisch bedrijf een posi tieve stimulans uitgaat. Jongeren leveren op de zorgboerderij een bijdrage aan de dagelijkse werk zaamheden. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om dierverzorging, het bewerken van land, onderhoud van werktui gen en kleine bouwwerkzaamhe den. Kresj-TV zendt zaterdag 11 november om 13.00 en 15.00 uur opnames uit gemaakt van Zorg boerderij Boer Hans in Venray- Heide. Op de jaarvergadering afgelo pen maandag van de korfbalafde ling van SV Ysselsteyn, De Peel- korf, heeft Maria Claessens na twintig jaar afscheid genomen van het bestuur van De Peelkorf. In al die jaren was Maria het gezicht van De Peelkorf, in hét bijzonder van de jeugdafdeling. Maria is een echt verenigingsmens, die in die 20 jaar vrijwel ieder dag op het sportpark aan het werk was. Als dank voor het vele werk is Maria door de vergadering benoemd tot erelid van de vereni ging- •ffiJjP Moderne stijl EL EN MAAS MMÊ L-c-SJGCi Toos en Rob Wagenaar Maandag: Venray markt 10.30 -16.30 uur Dinsdag Horst markt 08.30 - 12.00 uur Vrijdag Venray Henseniusplein 09.30 -17.00 uur Vrijdag winkel Tienrayseweg 27 Meerlo 10.00 -15.00 uur ERKEND De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.n

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15