Minder jeugdige verdachten in politiedistrict Venray Grootse jubileumshow jubilerend St. Christoffel Politiek centraal op Raayland College FRANSLE Actie Tegengif SP ziet gevaren in WMO 'Jongerencentrum sluit grote groepen buiten' Wijkraden: tekort aan vrijwilligers Thema-avond kind en drugs GOED SLAPEN 1 VONINGINRICI 1 T 1 N G Verbouwing of nieuwbouw? Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 totaalbouw PEEL EN MAAS Donderdag 2 november 2006 - Pagina 7 In het politiedistrict Ven ray is het aantal jeugdige ver dachten over de periode 2000 tot en met 2005 gedaald met tien procent en het aantal 18- tot 25-jarige verdachten is gedaald met negen procent. Deze cijfers staan in de Crimi naliteitsbeeldanalyse Jeugd, dat de Politie Limburg-Noord afgelopen woensdag openbaar heeft gemaakt. Het aantal jeugdige verdachten (0-18 jaar) is tussen 2000 en 2005 afgenomen in de gemeente Bergen (72 naar 50), Horst aan de Maas (102 naar 87), Meerlo-Wanssum (36 naar 20), Mook en Middelaar (19 naar 18) en Sevenum (27 naar 26). In Gennep (66) is het aantal gelijk gebleven. In de gemeente Venray is het aantal verdachten van 0 tot 18 jaar gestegen van 194 naar 198. Het aantal 18- tot 25-jari- ge verdachten is tussen 2000 en 2005 afgenomen in de gemeente Bergen (42 naar 31), Horst aan de Maas (81 naar 65), Meerlo-Wans- sum (17 naar 13), Mook en Midde laar (7 naar 6), Sevenum (21 naar 16) en in Gennep (62 naar 36). In de gemeente Venray is het aan tal verdachten van 18 tot 25 jaar gestegen van 160 naar 189- Politie en gemeenten hebben in het najaar van 2005 in totaal drie jeugdgroepen in politiedistrict Venray in kaart gebracht. Bergen, Gennep en Horst aan de Maas hebben ieder één hinderlijke jeugdgroep. District Venray telt in totaal drie jeugdige veelplegers en 25 jeugdi ge meerplegers. Jeugdige veelple gers zijn jongeren van 12 t/m 17 jaar die in totaal meer dan vijf pro cessen verbaal op hun naam heb ben staan. Eén daarvan moet geda teerd zijn in het peiljaar. Jeugdige meerplegers zijn jongeren van 12 tot 17 jaar die twee tot vijf proces sen verbaal op hun naam hebben staan, waarvan één in het peiljaar. De politie spreekt haar zorg uit over de toename van het alco holgebruik onder jongeren en de combinatie alcohol en verkeer. Met name het in gebruik in zoge naamde jeugdhonken en jeugd- keten is zorgwekkend. Jongeren komen in schuren en caravans bij elkaar en drinken daar vast in voordat ze uitgaan. Jongeren rij den vaak onder invloed op brom mer of fiets van jeugdkeet naar het café of naar huis. Voor de politie Limburg-Noord is jeugd een kernprioriteit. De politie richt zich op het vroegtij dig, snel en consequent reageren op misdrijven die gepleegd wor den door minderjarige verdach ten. Door een fijnmazig netwerk van gebiedsagenten en jeugdagen- ten heeft de politie goed zicht op jeugdgroepen en kent ze de over lastgevers en criminele jongeren met naam en toenaam. Maar de politie kent ook veel jeugd, die zich wel aan de regels houdt. Zo wordt de jeugd ook nadrukkelijk partner in veiligheid, zowel op school als op straat. Een bijzondere vorm daarvan zijn de politiejunioren. In Venlo en Roer mond heeft de politie jongeren tussen 16 en 19 jaar in dienst, die de politie helpen de brug te slaan naar de jeugd. De politie Limburg-Noord ana lyseert elk jaar de jeugdcriminali teit in Noord- en Midden-Limburg en doet uitspraken over de aard, omvang, spreiding en ontwikke ling van de jeugdcriminaliteit in de politieregio Limburg-Noord. De politie wil op lokaal niveau de jeugdproblematiek met diverse partners bespreken, om vervol gens tot een pakket van effectieve maatregelen te komen, ter voorko ming en bestrijding van de lokale jeugdcriminaliteit en -overlast. Gymnastiekvereniging St. Christoffel bestaat dit jaar 85 jaar en dit is afgelopen zondag groots gevierd in Schouwburg Venray met twee voorstellin gen. Alle vierhonderd leden, in de leeftijd van drie jaar tot 60+, hebben hun uiterste best gedaan om er een geweldige show van te maken die in het teken stond van Disney. In totaal waren er 22 optredens van de peuter- en kleuter-, wed strijd- en recreatiegroepen. De optredens waren een combinatie van dans, acrogym en turnelemen- ten. Er werd zelfs een lied gezon gen. Voor deze gelegenheid waren alle turntoestellen vanuit de gymzaal in de Langeweg naar de Schouwburg Venray gebracht. Van hoepels tot brug. Er was zelfs een speciale constructie gemaakt voor het ophangen van de ringen; deze was in de nok van de schouwburg bevestigd. Ook aan de kleding was gedacht, voor alle acts waren spe ciale kledingstukken gemaakt. Zo waren er onder meer apen, oli fanten, zeemeerminnen, leeuwen, dwergen en piraten. Om alles compleet te maken was er door de decorgroep een groot kasteel gemaakt en waren er voor iedere act bijpassende decorstukken. De show werd gepresenteerd door twee presentatrices die voor de pauze als piraten en na de pauze als Mini-Mouse en Pocahontas ver kleed waren. Ook achter de scher men is hard gewerkt.Alle kinderen zijn de hele dag opgevangen door het team opvang kids, bestaande uit ouders en leiding. Bij de gar derobe, catering en assistentie in de zaal waren eveneens leden actief. En op het podium was de op- en afbouwploeg in de weer met alle toestellen. In totaal zijn er ongeveer 100 mensen in touw geweest om deze dag tot een suc ces te maken. Als slotstuk kwa men alle deelnemers nog een keer samen op het podium om een staande ovatie van het publiek in ontvangst te nemen. Met deze voorstelling is het gelukt om de vereniging op een andere manier te laten zien en het echte vereni- gingsgevoel uit te stralen. Jongerendebat en schaduwverkiezingen Woensdag 8 november vindt op het Raayland College in Venray het provinciaal jongerendebat plaats. Leerlingen uit havo-5 en vwo-6 kunnen zich hiervoor opgeven. Vanuit de politiek zijn twee Sta tenleden en wethouder Mathieu Emonts van Venray aanwezig. Dit debat vindt plaats aan de hand van een zestal stellingen. Leerlingen kunnen zich na afloop opgeven voor jongerenpanels, die voorstellen kunnen doen aan Gedeputeerde Staten. Het jonge rendebat vindt plaats in de studie aula A tijdens het vierde en vijfde lesuur(11.15 - 13-00 uur). Om de bovenbouwleerlingen te enthou siasmeren voor de Tweede Kamer verkiezingen houdt de school op woensdag 15 november scha- www.franslemmers.nl duwverkiezingen voor de Tweede Kamer. Voor deze schaduwverkie zingen mag het Raayland gebruik maken van de stemmachines van de gemeente Venray. Alle leerlin gen vanaf leerjaar 3 mogen van 9-00 - 15.00 uur hun stem uit brengen. De stemmachines staan in de studieaula A. Op de verkie zingsdag, woensdag 22 novem ber, zullen zestien leerlingen uit de hoogste klassen havo en vwo een (half)dagdeel een aantal stem bureaus, waaronder het mobiele stembureau, bemensen. Overigens staat het mobiel stembureau van 12.30 tot 14.30 uur bij het Raay land College. Collegae en kiesge rechtigde leerlingen uit Venray en ook mensen uit de buurt mogen in dit stembureau hun stem uit brengen. De klassikale niet-roken- wedstrijd Actie Tegengif is deze week weer in het hele land weer van start gegaan. In Regio Noord- en Midden- Limburg hebben drieduizend leerlingen uit 120 eerste en tweede klassen van tien scho len voor het voortgezet onder wijs zich aangemeld voor deze niet-rokenwedstrijd. Zoals bekend is roken een belangrijke oorzaak voor het ont staan van kanker, hart- en vaat ziekten en longziekten. De meeste rokers beginnen met roken tus sen hun twaalfde en veertiende levensjaar. Het percentage jonge ren van twaalf tot en met veertien jaar dat nog nooit heeft gerookt is in de afgelopen vijf jaar met der tien procent gestegen. Een onderzoek van TNO Pre ventie en Gezondheid toonde aan dat het percentage leerlingen dat begint met roken in de klassen die deelnemen aan Actie Tegengif, bijna driemaal zo laag is als in klas sen die niet deelnamen! De actie is aanvullend op de lessen die op school worden gegeven over de gevolgen van roken en oefenen in het nee-zeggen tegen een sigaret. Ook het invoeren van een helder rookbeleid op school wordt bin nen Actie Tegengif gestimuleerd. Afgelopen woensdag onderteken den alle deelnemende leerlingen het Actie Tegengif contract. De wedstrijdperiode loopt tot 1 mei 2007. Klassen die een half jaar niet roken én een originele cartoontekening rond het thema 'niet roken' inzenden, maken kans op grote prijzen. Het doel van Actie Tegengif is voorkomen dat jongeren beginnen met roken en het terugdringen van het aantal jongeren dat experimenteert met roken. Deelnemende klassen gaan de uitdaging aan een half jaar niet te roken. Actie Tegengif wordt voor de achtste keer door STIVORO geor ganiseerd. Kijk voor meer infor matie ook op www.actietegengif. nl. De SP is niet gerust op de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) met ingang van 1 januari 2007. "Enerzijds daagt de WMO uit om zo onafhankelijk mogelijk te zijn.Anderszijds zegt de WMO dat burgers meer bij elkaar moeten aankloppen", zegt fractievoorzitter Jolanda Dijkema in de begrotingsbe schouwing. "Hierin zit een tegenstrijdigheid. De WMO is het begin van een samenleving naar Amerikaans model. Een keiharde maatschappij die alleen winnaars en verliezers telt", vreest de SP. De partij maakt zich dan ook zorgen over de invoering in Venray. De partij vindt dat het een opgelegde bezuinigingsmaatregel van de rege ring is."Het is ook niet alleen een voorziening voor gehandicapen en ouderen. Maar het reikt veel verder", aldus Dijkema, die aandacht vraagt voor alle prestatievelden van de nieuwe wet. "Een aantal punten wordt wel genoemd in de begroting, maar we missen de samenhang met de WMO. Hoe zit het met de financiën en hoe maken wij onze keuzes voor de toekomst?", vraagt de SP zich af. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd - Li m b u rg J j Daar kunt u op rekenen! Subsidie Fanfare Castenray De Castenrayse Fanfare Dorpsklank heeft van het Prins Bernhard Cultuurfonds een bijdrage ontvangen van 3900 euro. Deze bijdrage is verstrekt als tegemoetkoming in de kosten van aanschaf van bugels en trompet ten. Door de verkoop van Anjerlo- ten is deze financiële toekenning mogelijk gemaakt. De jongerenwerkers Dirk van der Plas en Aissa Meziani vinden dat de gemeente een verkeerde keuze heeft gemaakt met 't Podium als nieuw jonge rencentrum. "De problemen blijven op straat liggen", zei Van der Plas dinsdag voor de raadsvergadering, "'t Podium zal slechts een kleine groep jongeren trekken. Grote groe pen worden buitengesloten." De twee straathoekwerkers van welzijnsinstelling Wel.kom zijn sinds medio 2005 actief in Ven ray in opdracht van de gemeente. Ze verwijten wethouder Emonts (PvdA) dat hij vooraf geen overleg met de jongeren en het werkveld heeft gehad. "Er is in Venray grote behoefte aan een jongerencen trum", weet Van der Plas. "Maar café 't Podium is slechts beperkt geschikt. Door de beperkte geluidsisolatie kunnen de wen sen van de jongeren onvoldoende gerealiseerd worden. Versterkte rockmuziek, optredens van bands, hiphop, metal en hardcore zijn onmogelijk. Bovendien is de lig ging dicht bij een coffeeshop ongunstig." De jongerenwerkers vrezen dat met de komst van het nieuwe jon gerencentrum de problemen met de jeugd niet worden opgelost. Ze zullen op straat rond blijven han gen. "Ook voor de achterban van Dingus is 't Podium geen alterna tief. Ze zullen zich onbegrepen en ongewenst blijven voelen", zei Van der Plas die Emonts adviseerde eerst met de doelgroep om tafel te gaan zitten en ook gebruik te maken van de expertise die er al in Venray is. Gijs Schapendonk, voorzitter van jongerenorganisatie V-Kick, juicht daarentegen de aankoop van 't Podium toe. "We zien geen belemmeringen. Het is een per fecte plaats", zei Schapendonk die aandacht vraagt voor de vaste bezoekers op vrijdagavond. Dit zijn circa vijfhonderd jongeren die hun vaste stapavond in 't Podium willen behouden. "Deze grote groep mag niet op straat gezet worden ten koste van een klein groepje. Het moet op vrijdag blij ven zoals het nu is." V-Kick ziet de komst van jonge renwerkers van Synthese niet zit ten in 't Podium. "We hebben geen behoefte aan begeleiding. V-Kick bestaat anderhalf jaar en kan zich goed zelfstandig redden. We wil len soms wel ondersteuning maar dan alleen op aanvraag", zei Scha pendonk. Bewoners laten het steeds vaker afweten De wijkraden kampen met een tekort aan vrijwilligers. Bovendien lopen de bewoners niet echt warm voor de acti viteiten in hun wijk. De wijk raden worden ook nog eens belemmerd door - in hun ogen - overbodige regelgeving. Zo moeten bijvoorbeeld de bege leiders van de St.-Maartensop- tocht verplicht een cursus voor verkeersregelaar volgen. En moeten ze speciale zak lampen en vesten dragen. "Probeer voor een activiteit maar eens dranghekken te rege len op het gemeentehuis. Je wordt van het kastje naar de muur gestuurd", verzuchtte een vrijwil liger maandag tijdens de jaarlijkse vergadering van de Venrayse wijk raden. Hoewel de wijken onder ling nogal van elkaar verschillen, zijn de problemen vrijwel overal hetzelfde. Aan het einde van de avond pro beert Petra van Duijnhoven, voor zitter van het wijkplatform Bruks- ke, iedereen moed in te spreken. "De mensen moeten we gemoti veerd zien te houden. De clubjes die er nu zitten moeten hun werk kunnen blijven doen. Anders valt de basis onder de wijkraad weg. Het moet ons daarom niet moei lijker gemaakt worden. We willen geen geneuzel, onduidelijkheid en allerlei facilitaire flauwekul. We willen onze energie steken in acti viteiten." Vorige week zaterdag organi seerde Brukse een spontaan feest rond de tien Gouden Leefregels. Op de valreep doemden er aller lei problemen op met regelgeving en vergunningen. Van Duijnhoven: "Het zag er zelfs even naar uit dat we het moesten afblazen. Er ging zoveel tijd inzitten om alles goed te regelen." Iets organiseren blijkt niet altijd even makkelijk te zijn. De nog nieuwe wijk Antoniusveld beschikt bijvoorbeeld niet over een wijkgebouw of een school. De wijkraad maakt, ook voor de opslag van spullen, gebruik van wijkcentrum Kiosk in Brukske. "De binding wordt daarom lasti ger", zegt Germy Thielen. Antoni usveld organiseert jaarlijks een zeskamp. "Maar de animo zwakt af. Wellicht kunnen we een grote zeskamp tussen alle wijken orga niseren. Dan is er ook een compe titie-element." Wijk Zuid organiseert al sinds jaar en dag kienavonden en buurtactiviteiten als kaarten en biljarten. "De belangstelling loopt steeds verder terug", zegt Jan Groenen. De wijkraad zocht de samenwerking op met Beuken rode, basisschool De Bongerd en het Oranjecomité. Dat mondde uit in een groot feest op Koninginne dag. "Het is een spetterend feest geworden met veel optredens", aldus Groenen. Voor sinterklaasavonden in wijkgebouwen is nauwelijks nog Jongeren proberen van alles uit, dat hoort bij het opgroeien. Ze zijn nieuwsgierig, ook naar drugs. Zo ontdekken kinderen op steeds jongere leeftijd ook genot middelen zoals tabak, alcohol of cannabis. Een trekje aan een siga ret, een joint of een slokje bier of breezer. Dit kan in de thuissituatie maar ook op straat of op het ver volgonderwijs. Het is nieuw en spannend. Zo ook voor ouders. Er kunnen vragen ontstaan als: Zou mijn kind gaan roken? Hoe vaak drinkt mijn kind alcohol? Wat zou ik als ouder kunnen doen? Heeft het zin om het gebruik te verbie den? Deze vragen en de effecten van genotmiddelen komen tijdens een thema-avond op dinsdag 21 november van 20.00 tot 22.00 uur in de bibliotheek in Venray aan bod. De avond wordt verzorgd door Bert Vinken, medewerker verslavingspreventie van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Ook voor andere vragen is voldoende ruimte zijn. De avond is bedoeld voor ouders, maar ook voor men sen die met jongeren werken. In de bibliotheek is uitgebreide informatie te vinden over dit onderwerp. Geïnteresseerden kunnen zich vooraf aanmelden bij de uitleenbalie van de biblio theek via tel. (0478)581970 of via email balie@obvenray.nl. Via de leesbevorderingcampagne Neder land Leest wordt heel Nederland uitgenodigd om dit najaar het boek Dubbelspel van Arion te lezen. Het boek is in herdruk en de bibliotheek in Venray hoopt donderdag 2 november weer een nieuwe voorraad te ontvangen. De campagne is gestart op vrijdag 20 oktober en duurt tot 17 novem ber. Iedereen die het boek gelezen heeft kan zijn mening geven op www.obvenray.nl. Op donderdag 9 november van 20.00 tot 21.30 uur vindt in de ontvangstruimte van de bibliotheek een literaire bijeenkomst plaats rondom het boek Dubbelspel. Men kan zich vooraf aanmelden bij de uitleen balie, via tel. (0478)581970 of via email balie@obvenray.nl. belangstelling. "Dat komt omdat Sinterklaas al overal komt. Op school, op het werk en bij vereni gingen", merkte een wijkraadslid op. In wijkgebouw De Hoender worden al vele jaren disco-avon den voor de jeugd georganiseerd. "Het wordt er niet makkelijker op", zegt Cor Creemers van wijk raad Noordwest. "Vroeger konden we het met vier vrijwilligers af. Nu zijn we al met acht personen en dan nog slaagt de jeugd er in een toilet af te breken. Waar ligt de grens?" De activiteitenvereniging Bruks ke Actief organiseert onder meer disco- en dansavonden en kienen. "We steken er zoveel energie in, maar er komen steeds minder wijkbewoners op af. De mensen lijken wel overvoerd. Er is zoveel te doen en iedereen heeft het zo druk", verzuchtte een vrijwillig ster. Voor de tweejaarlijkse multi- culterele dag en het SOL-festival lopen de wijkbewoners nog wel warm. Daar nemen ook de vele allochtonen in Brukske graag aan deel. Om ze vervolgens te strikken voor een functie in het wijkplat form, dat is een heel ander ver haal. "Ze komen een of twee keer. En dan zie je ze niet meer. Het is heel lastig", zegt Van Duijnhoven. "Sinds Hassan Najja wethouder is, zit er geen enkele allochtoon meer in het platform." Iemand wijt dat ook aan de komst van de moskee. "Die mensen hebben daar voort aan hun eigen vergaderruimte. Het is een gemeenschap binnen een gemeenschap geworden." Wethouder Van der Broeck (CDA) hoorde de discussie aan. Volgens hem is het in de dorpen niet veel anders."Wil je behouden, dan moet je ook durven verande ren", vindt Van der Broeck. "De gemeente heeft ook geld voor een zeskamp tussen de wijken of voor een groot wijkfeest. Er is daarvoor een evenementenpot." Leefbaarheid was het onder werp van de discussie. Petra van Duijnhoven vindt dat de gemeente vooral geld steekt in gebouwen en voorzieningen. "In plaats van deze praktische zaken moet er meer aandacht zijn voor de mentaliteit van de mensen. Daar valt of staat het mee." Iedereen was het erover eens dat het vaak dezelfde perso nen zijn die iets organiseren voor hun wijk of straat. bouw tegels sanitair Bij aankoop van een verstelbaar TEMPUR slaapsysteem GRATIS massage-unit t.w.v. 389,- PATER.SSTR.AAT 31 VENRAY TEL 0478 585 552 Kloosterstraat 18 5844 AN Stevensbeek tel.(0485)381742 www.btstotaalbouw.nl Een nieuwe woning? Een kleine aanbouw, de verbouwing van uw badkamer of een dakkapel? Als u kiest voor vakmanschap, kwaliteit, snelheid en betrouwbaarheid kom dan eens langs met uw bouw plannen voor een scherpe prijs- calculatie. Van de BTS vakmensen kunt u echt op aan. Alles in één hand! BTS Totaalbouw is BouwNed erkend en BouwGarant aannemer.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7