Samenwerking: afvalterminal voor ieder dorp Bisschop Frans Wiertz op bezoek in Heide I Gemeenten werken samen bij inkoop Nog geen bouw vergunning voor internaat Afvalterminals vanaf 6 november open 'Bouwplan Gouden Leeuw niet passend voor Venray' CDA tegen extra verhoging toeristen belasting GEHELE DAMES- EN HERENCOLLECTIE VAN NU 50 tot 70% KORTING MAN WOMAN Julicher Meijer M MsaeVeis ss,ScSfii, MAN WOMAN PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Donderdag 2 november 2006 - Pagina 3 'Kleine dorpen tellen blijkbaar niet mee' Samenwerking vindt dat alle dorpen en wijken een afvalterminal moeten krijgen voor petflessen en blikjes. De gemeente heeft onlangs zes van deze automatische inza- melstations aangeschaft. Ze zijn geplaatst in de wijken Vel- tum, Landweert en Brukske, bij het Raayland College en bij supermarkt Jan Linders nabij het centrum. Van de tien dor pen werd alleen Ysselsteyn de gelukkige. "Het is breed uitgemeten in de pers en het college slaat zich luid ruchtig op de borst", zegt fractie leider Ike Busser in de begrotings beschouwing van zijn partij. "De burger is bij een goede afvalschei ding goedkoper uit en kan een groot deel gratis afzetten. Maar de burgers in het buitengebied tellen blijkbaar niet mee." Samenwerking spreekt van rechtsongelijkheid. De bewoners van de kleine dorpen zijn duur der uit omdat ze alleen hun grijze afvalbak kunnen gebruiken. Heide, Veulen en Vredepeel hebben slechts een glascontainer terwijl Smakt geen enkele afvalvoorzie- ning krijgt. De gemeente vindt dat de Smaktenaren gebruik kunnen maken van de containers op het milieustation aan de Metaalweg. De zes grootste dorpen Cas- tenray, Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum en Ysselsteyn krijgen behalve een glasbak ook con tainers voor kunststof flacons en melk- en sappakken. Op het Lovinckplein in Ysselsteyn staat de luxe afvalterminal voor petfles sen en blik. Onlangs in de com missievergadering stelde raads lid Tineke Lamers de kwestie al aan de orde. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde toen dat de dorpsbewoners hun afval maar moesten opsparen en dan meene men naar de supermarkt wanneer de wekelijkse boodschappen wor den gedaan. Samenwerking is het niet met de wethouder eens. "Je kunt de lege melk- en yoghurtpakken niet zolang laten liggen", meent Bus ser. "De zuur stinkende pakken horen ook niet in de boodschap penmand thuis tussen de verse groente, vlees en brood." De lokale partij vindt dat alle burgers van Venray dicht bij huis dezelfde inzamelingsmogelijkheden moe ten krijgen."Het solidariteitsbegin sel, dat helaas zo onder druk staat, is nog steeds een groot goed in de Nederlandse samenleving." Komende dinsdag komt Samen werking tijdens de begrotingsbe handeling wellicht met een motie in de hoop steun van de andere partijen te krijgen. Het college reageert dat het te duur is om alle dorpen van een retourterminal te voorzien. "We streven naar een effectieve afvalinzameling tegen zo min mogelijk kosten. Dit bete kent een zo laag mogelijke afval stoffenheffing voor de burgers. Uw voorstel maakt de kosten hoger en dit heeft negatieve gevol gen voor het tarief." Monseigneur Frans Wiertz was zondag te gast in Heide. De bisschop droeg in de kerk de hoogmis op ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het rectoraat in Heide. Na afloop van de gouden jubileumviering in de kerk was er een bijeenkomst in gemeenschaps huis De Gelderkoel, waar foto's te bezichtigen waren uit een halve eeuw kerkhistorie. Venray kan jaarlijks acht ton besparen Venray sluit zich aan bij de andere gemeenten in Noord en Midden-Limburg voor samenwerking bij de inkoop van goederen en diensten. Inkoopsamenwerking kan leiden tot flinke financiële en efficiencyvoordelen. Alleen al de gemeente Venray kan zo jaarlijks 800.000 euro bespa ren. De inkoopfunctie staat in Venray nog in de kinderschoenen. Pas de laatste jaren komt er enige struc tuur in met de aanstelling van een inkoopcoördinator. Daarvoor kon iedere afdeling op eigen houtje de benodigde spullen aanschaffen. De politiek uitte herhaaldelijk kri tiek op die versnipperde inkoop. In Venray gaat het jaarlijks om een totaal inkoopbedrag van circa 19,5 miljoen euro De Regio Noord- en Midden- Limburg (NML) heeft de moge lijkheden onderzocht. Door gezamenlijke inkoop, Europese aanbesteding, mantelcontracten Eindstraat 12, tel. 581553 en contractbeheer vallen veel voordelen te behalen. De Regio NML kent een inkoopvolume van 256 miljoen euro per jaar. De tota le besparing voor de regio wordt geraamd op 10,7 miljoen euro. De grootste voordelen zijn te behalen bij grote inkooptrajecten en mantelcontracten. Ook in de begeleiding en het vergaren van kennis over Europese aanbeste dingstrajecten zal winst te beha len zijn. Een regionale inkoop organisatie beschikt over meer kennis en ervaring. Waar in Venray één functionaris het inkoopbe- leid moet uitdragen en verbete ren, daar beschikt een regionaal inkoopbureau over een uitgebreid ambtelijk apparaat dat zich veel beter kan specialiseren en profes sionaliseren. Het vermindert ook de kwetsbaarheid van de lokale inkoop. Gezamenlijk kunnen de gemeenten een krachtigere onder handelingspartij vormen. De vraag is of Venray hiervoor al rijp is. Vorig jaar is het inkoop- en aanbestedingsbeleid vastgesteld. Het inkoopbeleid is volgens de nota een geleidelijk proces dat de inkoopcoördinator samen met de afdelingsmanagers, coördinato ren, adviseurs en concerncontrol ler vorm moet geven. Momenteel heeft Venray echter geen inkoop coördinator meer waardoor de verbeteringen niet zijn doorgezet. Door samenwerking kan het inkoopbeleid vlot getrokken wor den en komt de professionalise ring weer een stap dichterbij.Ven ray is bezig met de aanstelling van een gecombineerde subsidie- en inkoopfunctionaris. De gemeente ziet ook haken en ogen in verre gaande samenwerking. De voor delen zijn gebaseerd op landelijke kengetallen die voorbijgaan aan de Venrayse situatie. De verwachte voordelen zullen pas na vier jaar volledig te behalen zijn. Op enkele fronten vindt al regi onale inkoop plaats, zoals bij de WVG en de huishoudelijke zorg in het kader van de WMO. Sommige inkooptrajecten kan de gemeente ook goed zelf doen. Zoals bij de laatste aanbesteding van het leer lingenvervoer waar Venray zegt het onderste uit de kan te hebben gehaald. Bij een regionaal inkoopbureau kan iedere gemeente zelf aange ven in welke mate zij meedoet. Het gaat in Noord- en Midden-Lim burg in totaal om 22 gemeenten. Venray vreest echter voor 'afstem mingsproblemen' met de individu ele gemeenten. Er zijn ook andere opties. Bij voorbeeld samenwerking zoeken met een reeds bestaande inkoop organisatie of samenwerken met de gemeente Venlo die niet mee doet met de Regio NML. Toch hebben B en W de inten tieverklaring ondertekend waar bij de andere opties nog worden opengehouden. De Regio NML wil per 1 januari 2007 de inkoopsa menwerking opstarten. Nieuws uit Venray en omgeving De gemeente heeft nog geen vergunning verleend voor de verbouw van het pand Langstraat 49 tot Turks stu diecentrum en gebedsruimte. De gemeente heeft een paar weken geleden de bouw stil gelegd omdat toch met de ver bouwing was begonnen. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) zet vraagtekens bij de brand veiligheid. Burgemeester Waals vertelde dinsdag in de raadsvergadering dat de brandweer het gebouw heeft gecontroleerd. "Het was niet brandveilig maar na het aanbren gen van enkele voorzieningen is het dat nu wel. De brandweer heeft er geen bezwaar tegen dat het gebouw in afwachting van de bouwvergunning gebruikt wordt." Volgens Waals zijn er nooit meer dan 25 personen tegelijk in het gebouw aanwezig bij de gebeds diensten. "Het pand kent geen gebruiksvoorschriftenl, dus het mag daarvoor gebruikt worden", zei Waals. "Toch heb ik het gevoel dat het pand niet veilig is. Want er is slechts een deur in", reageerde Verkoeijen. De andere partijen schaarden zich achter de bevin dingen van de brandweer. "Na de Schipholbrand ga ik ervan uit dat er goed gecontroleerd wordt", zei Jolanda Dijkema (SP). Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 De opening van de zes afvalterminals voor petfles sen en blik in de gemeente Venray is uitgesteld tot maan dag 6 november. Vorige week woensdag opende staatssecre taris Van Geel de eerste retour- terminal bij de supermarkt van Jan Linders. Het was de bedoeling dat het publiek met ingang van 1 novem ber er gebruik van zou kunnen maken. "Maar we hebben het een paar dagen moeten uitstellen", zegt wethouder Van der Broeck (CDA)."Het heeft te maken met de aansluiting op de computer van de Duitse leverancier." Momenteel kan de leverancier niet zien hoe vol de terminals zijn. Er moet daar om een extra verbinding gelegd worden naar het Duitse bedrijf. Zodat de lediging automatisch en tijdig kan worden aangestuurd. Van der Broeck wijst erop dat vanaf komende maandag de zes afvalterminals (in Brukske, Land weert, Veltum, Ysselsteyn, bij Jan Linders en het Raayland College) een week lang bemand zullen zijn. "Dit is om assistentie te verlenen en uitleg te geven aan de gebrui kers. Bijvoorbeeld over het belang van de streepjescode", aldus de wethouder. De WD uitte tijdens de begrotingsbeschouwing felle kritiek op het bouwproject De Gouden Leeuw. Begin volgend jaar gaat de schop de grond in met de bouw van de parkeer kelder. Er komen 164 wonin gen, waaronder een woonto ren van elf etages. "Het past qua maat en vorm niet in zijn omgeving. Vooral de woontoren niet", vindt fractielei der Frans van der Kruijf. "Het is qua hoogte totaal buiten propor ties. Woningbouw moet passend zijn in het stadsbeeld en in de tijd. Het is uitsluitend afgedwongen om het project financieel haalbaar te maken." Projectontwikkelaar 3W Vast goed wilde pas starten met de bouw nadat de helft van de huizen in de eerste fase verkocht was. In april is de verkoopcampagne op gang gekomen maar de belang stelling valt tegen. Toch besloot 3W Vastgoed van zijn principe af te stappen door begin 2007 toch met de bouw te beginnen. Samenwerking Venray zet hier vraagtekens bij. "Heeft het de gemeente iets extra's gekost of hebben we een toezegging of belofte moeten doen", wil Ike Bus ser van het college weten. Het CDA wil de verhoging van de toeristenbelasting weer ongedaan maken. Het college verhoogt volgend jaar deze belasting van 0,65 naar 0,85 euro per overnachting. De plannen werden in de voor jaarsnota bekendgemaakt en stuitten op veel verzet van de toeristische sector. Het college besloot daarop eerst met de sector in overleg te gaan. Maar de verhoging is toch opge nomen in de begroting voor 2007, hoewel het toegezegde gesprek er nog steeds niet is geweest. Het CDA stelt nu voor de extra verho ging weer terug te draaien omdat het niet meer nodig zou zijn. "De recreatieve sector levert Venray al veel geld op", zegt fractieleider Gerda van Stelten. "Door werkge legenheid, extra bestedingen en het versterken van de bekendheid van onze regio." De reden om de toeristenbelas ting te verhogen, was het tekort in de meerjarenbegroting. Venray komt na de verhoging ook meer in een lijn met het provinciale gemiddelde. Daarnaast wil het college ook belasting heffen bij buitenlandse werknemers die in de gemeente tijdelijk verblijven. Sinds het uitkomen van de voor jaarsnota is de financiële situatie echter aanzienlijk verbeterd. De extra belasting zou volgend jaar 141.000 euro opleveren. Daarna gaat het jaarlijks om een bedrag van 252.000 euro. Het CDA zal komende dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling een voorstel indienen. De partij is wél voorstander van de heffing van toeristenbelasting bij buiten landse werknemers. "Zij maken immers ook gebruik van onze voorzieningen", aldus Van Stelten. Voor oppositiepartij inVEN- tief mag de verhoging helemaal geschrapt worden. "Dagjesmen sen maken ook gebruik van onze wegen en ons riool. Gaan wie die ook aanslaan?", vraagt Gerard Thijssen zich af. een abonnement waard WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 I WWW.PAULBROUWER.NL Vervolg voorpagina Oppositie kapittelt wethouder Najja Het CDA is verrast door het voorstel van het college om vanaf 2007 gemeentebrede overlegta- fels te organiseren. Terwijl in het collegeakkoord was afgesproken om in de vier commissies juist te gaan werken met 'rondetafelge sprekken'. Om burgers en direct betrokkenen direct te laten mee praten over de politieke onder werpen. "Waarom wil het college dit nu? Dit lijkt ons dubbel op", vindt fractieleider Gerda van Stel ten, die komende dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling graag de mening van de andere partijen wil horen. Politie waarschuwt voor fietsdiefstallen De politie van de basiseenheid Venray-Centrum heeft half okto ber vier minderjarigen uit Venray aangehouden op verdenking van fletsdiefstal. Het onderzoek is op dit moment nog niet afgerond. De politie sluit meerdere aanhoudin gen niet uit. In het onderzoek naar de fietsdiefstallen constateert de politie dat veel van de gestolen fietsen niet afgesloten waren. Of dat de fietsen in een schuurtje, berging of garage stonden die niet op slot was. De politie waar schuwt ervoor om van de gele genheid geen dief te maken. Het aantal fietsdiefstallen is dit jaar in het bewakingsgebied van de basis eenheid Venray-Centrum sterk gedaald ten opzichte van het jaar 2005. In de periode tussen januari en september zijn er dit jaar 587 fietsen gestolen. In 2005 waren er dat 778 in dezelfde periode. Ondanks de daling is er echter sprake geweest van een toename in de afgelopen zomermaanden. De politie heeft hier op ingespeeld door een onderzoek te starten en extra aandacht in de surveillances. Half oktober konden hierdoor al vier minderjarigen worden aange houden. Eikels gooien De politie heeft naar aanleiding van een melding vrijdagavond een 14-jarige jongen uit Venray gepakt op de Zuidsingel voor het gooien van eikels naar auto's. De jongen heeft met zijn 15-jarige vriendje uit Venray op de Zuidsingel onge veer 25 auto's bekogeld. Ook fietsers waren het doelwit. Een getuige wist de 14-jarige jongen vast te houden en over te dragen aan de politie. De ouders van de jongens zijn in kennis gesteld. Na overleg met hen is besloten het tweetal door te verwijzen naar bureau Halt. Mishandeling Een 17-jarige jongen uit Venray is afgelopen weekend in Boxmeer aangehouden als verdachte van mishandeling van een 20-jarige plaatsgenoot. Tijdens een vecht partij op de Spoorstraat schopte de verdachte het slachtoffer tegen zijn hoofd. PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Gratis kennismakingsgesprek RIVER WOODS WI1HE1MINASTRAAT 2-4 VENRAY TE1EFOON 0478 510943 WWW.PAUtBROUWER.Nt

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3