Comedy tra in, Basily en Noise Ensemble Wakkere Piëlhaas voor De Peelspeurders Muzikaal talent in Mariakapel Kunst te koop in Koningskerkje Hazepaeper in schouwburg Concert Air 4 Care Opening De Piëlhaas Lezing Wiek Lenssen over Filippijnen Tonnus Oosterhoff bij Literair Café Tentoonstelling Galerie Rooyart Lisey's verhaal PEEL EN MAAS USEY'SVERHAAL PEEL EN MAAS Donderdag 2 november 2006 - Pagina 16 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray pre senteert de komende week vijf voorstellingen: het Neder lands Operette Theater met La Vie Parisienne, Montezuma's Revenge, Comedytrain, Basily en Noise Ensemble. Liefhebbers van musicals, klas sieke spektakels maar ook van light comedy kunnen hun hart ophalen bij La Vie Parisienne op zondag 5 november om 20.00 uur in Schouwburg Venray. Het Neder lands Operette Theater geeft de operette nieuwe glans. Liefde, ingewikkelde relaties en bedrog vieren hoogtij in het Parijs van de negentiende eeuw. Door en door slecht, maar o zo heerlijk! La Vie Parisienne is doorspekt met humor en houdt het publiek een lachspiegel voor. Kortom, een spannende en verrassende mix van klassiek en modern geschool de stemmen. Sfeervolle decors, oogstrelende kostuums en heerlij ke melodieën komen samen onder het motto: de sfeer van toen, de stijl van nu!! Eddy Habbema, regis seur van grote musicals als Eliza beth, Cyrano en Titanic heeft de artistieke leiding. Met Maaike Wid- dershoven (The Sound of Music), Antje Monteiro (Aïda, Het gevoel van..) en Ernst Daniël Smid (Una Voce Particolare) is hij op zoek gegaan naar een spannende mix van klassiek en modern geschool de stemmen. Trudy Labij zorgt voor de vlijmscherpe humor. MONTEZUMA'S REVENGE Ze zijn weer terug bij Schouw burg Venray. De mannen van Montezuma's Revenge. Dinsdag 7 november om 20.00 uur geven zij wederom een fantastische show weg met een voor deze avond gekozen, uitsluitend Nederlands repertoire. COMEDYTRAIN Als Schouwburg Venray zou weten welke mensen zij woens dag 8 november om 20.00 uur op de planken heeft staan, zou ze het vertellen. Maar, ze heeft geen idee! Comedytrain is momenteel naast de Academie voor Kleinkunst het belangrijkste instituut voor komie ken en cabaretiers. In ieder geval staan er in Venray vijf artiesten geboekt voor deze avond maar meer wilde het boekingskantoor niet verklappen. Met Raoul Heer tje als grondlegger, Jan-Jaap van der Wal als artistiek leider en met ondersteuning van Theo Maassen, Hans Teeuwen en Eric van Sauers komt er in ieder geval een voostel- ling waar men nog lang over zal praten. De gipsy-jazz formatie Basily laat op donderdag 9 november om 20.00 uur de tijden van Djan- go Reinhardt en Stephane Grapelli herleven. Door de ontwapenende podiumprestatie en de gedreven uitstraling weten de muzikanten hun publiek keer op keer in ver voering te brengen. Basily heeft een grote reputatie in binnen- en buitenland. In Nederland heeft Basily op alle jazz podia gestaan waaronder diverse malen op het North Sea Jazz Festival. Basily kreeg en krijgt veel uitnodigingen om te spelen in het buitenland zoals het grootste Django Rein hardt Festival in Samois Frankrijk en het international Gipsy Festival in Oslo Noorwegen. Eén van de hoogtepunten was wel een geza menlijk optreden met Stephane Grapelli in het concertgebouw van Munchen in Duitsland. Met de originele Hot Club de France bezetting van viool, solo gitaar, slag gitaren en contrabas wordt Basily gezien als één van de beste en origineelste gipsy formaties van deze tijd. NOISE ENSEMBLE Het Noise Ensemble is een unieke, nieuwe productie die moeiteloos muziek, visuele effec ten en gevoel voor humor weet te combineren tijdens een specta culaire show. Deze show is te zien in Schouwburg Venray op vrijdag 10 november om 20.00 uur. Het ritme van de bekende componist Ethan Lewis Malby wordt tot leven gebracht door twaalf sexy, jonge artiesten die een enorm breed scala aan instrumenten bespe len, van marimbas en macaras, tot triangels en tom-toms. Noise Ensemble, de naam zegt eigenlijk genoeg, explodeert werkelijke op het toneel en dat is niet in de laatste plaats door het fantastische decor en belichting, ontworpen door Ben M Rogers. Licht, video, laser en pyrotechnische effecten maken van Noise Ensemble een show die je niet mag missen als je briljant muzikaal geweld aandurft. Gewaagd en elegant, komisch en subliem, Noise Ensemble is een muzikale belevenis die je niet mag missen en bovendien hard op weg is een nieuw fenomeen te wor den. Meer informatie over de voor stellingen is verkrijgbaar via tel. (0478)530999- Het complete pro gramma van Schouwburg Vernay staat op www.schouwburgvenray. nl. Vastelaovesvereniging De Piëlhaas heeft de Wakkere Piëlhaas 2006/2007 toegekend aan Scouting De Peelspeurders Venray. Reden voor de uitver kiezing is dat De Peelspeurders op een zeer positieve bijdrage levert aan de samenleving van Venray en goed zorgt voor de leden, speciaal voor de groe pen voor kinderen met een handicap. Scouting De Peelspeurders is in 1983 ontstaan uit een fusie van drie scoutinggroepen in Ven ray. Deze drie groepen hadden ieder hun eigen plek in Venray. Het gebouw aan de Oostsingel te Venray is destijds in gebruik geno men om de vereniging een eigen onderkomen te geven. De vereni ging bestaat uit 134 jeugdleden en 41 kaderleden. Bij De Peelspeurders spelen jon gens en meisjes, soms gescheiden en soms gemengd, in de leeftijd van 5 tot 18 jaar wekelijks onder begeleiding van een groep enthou siaste kaderleden. Alle kaderle den werken op vrijwillige basis. Een prachtig iets natuurlijk, dat volwassenen op vrijwillige basis meewerken aan de ontwikkeling van kinderen. De slogan van de Peelspeurders is 'Natuurlijk avon tuurlijk'. Een leus die in deze tijd in ere gehouden moet worden. Scouting De Peelspeurders is een van de weinige verenigingen die twee groepen draait voor kinde ren met een handicap. Deze kin deren komen tweewekelijks uit de regio naar het clubgebouw om deel te nemen aan diverse groeps activiteiten. Jacco Roem (foto) van De Peelspeurders benadrukt wel: "De gehandicaptengroep is wel nadrukkelijk onderdeel van de vereniging. Bij activiteiten die groepsoverstijgend zijn worden alle kinderen dan ook door elkaar gehaald." De Wakkere Piëlhaas zal oo zondag 12 november om 16.11 uur in de schouwburg van Venray worden uitgereikt aan een afvaar diging van scouting de Peelspeur ders. Na afloop is er de mogelijk heid om te feliciteren. De Mariakapel in Holthees biedt zondag 5 november jonge musici de gelegenheid om hun muzikale kwaliteiten aan het publiek te pre senteren tijdens het jaarlijkse con cert voor jong talent. Het vak van musicus moet geleerd worden, en dat doet men niet alleen thuis door te repeteren of tijdens les sen op een muziekschool, het vak wordt met name geleerd door op te treden, en die bijzondere span ning van zo'n optreden op posi tieve manier aan te wenden voor de muzikale prestatie. Graag biedt de Mariakapel een podium aan nieuw muzikaal talent uit de regio. Dit jaar treden elf jonge musici op in een gevarieerd concert, dat om 15-30 uur begint. Jongste musi cus tijdens dit concert is Anne Raafs uit Boxmeer, die met haar twaalf jaar toch al een groot aan tal jaren de altsaxofoon bespeelt. Naast Anne Roefs treden verder tijdens dit concert op: Lisa Vonets uit Holthees, zeventien jaar oud, zang, daarbij op de piano begeleid door Roel Arts uit Leunen, Will Vis sers uit Oirlo, achttien jaar oud, die hoorn en piano speelt, Jelina Ye uit Vierlingsbeek, twintig jaar oud, piano,Annemarie Bardoel uit Overloon, zang, op piano bege leid door Erik Zandbergen, Marit Brugman uit Blitterswijck enAnne Kunen, zang en piano, Mariëlle Kruithof, zeventien jaar oud, uit Venray op accordeon en Emile Broeksteeg uit Oostrum, achttien jaar oud, op gitaar. Het repertoire tijdens dit concert bestaat uit een grote diversiteit aan muziekstijlen en muziekperiodes, met moderne popmuziek en klassieke muziek, met composities van Chopin, Harry Sacksioni, Beethoven, Schu bert, The Kooks, Bach,Camille Saint-Saens en Twarres. Iedere deelnemer aan het concert van Jong Talent krijgt ongeveer tien minuten de tijd om zich te presen teren. Kaarten zijn te reserveren bij de familie Ermers via tel. (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via tel. (0478)636390. Verder zijn kaarten te bestellen via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert aan de ingang van de Mariakapel. De werkgroep exposities van het Koningskerkje in Vierlings beek houdt op zaterdag 25 en zon dag 26 november een KunstKoop- Weekend. Doel hiervan is een financiële buffer op te bouwen, zodat ook in de toekomst kunst exposities georganiseerd kunnen worden. Het wordt een mooie ten toonstelling met veel klein werk en toegankelijke prijzen. Het werk is afkomstig van zeker tien profes sionele kunstenaars die eerder in het Koningskerkje exposeerden. Zo biedt het KunstKoopWeekend ook een terugblik op de afgelo pen jaren. Ruim zes jaar geleden startte het Koningskerkje met een reeks bijzondere exposities. In voor- en najaar kon de liefheb ber terecht om kennis te maken met het werk van professionele beeldend kunstenaars. Van diverse kanten ontvangt het Koningskerk je hiervoor waardering.Aangezien het organiseren hiervan altijd geld kost, is het Koningskerkje op zoek naar mogelijkheden om een finan ciële buffer op te bouwen. Zo zijn de financiële risico's meer in de hand te houden. De werkgroep exposities denkt dat een Kunst- Koop Weekend een goed idee is en benaderde hiervoor haar eer dere exposanten. Deze verlenen graag hun medewerking om het Koningskerkje te steunen. Het KunstKoopWeekend wordt een tentoonstelling met divers klein werk: tekeningen, aquarellen, col lages, lino's, kleine paneeltjes en klein ruimtelijk werk. Was dat ene werk eerder zo mooi om te heb ben, maar de afmeting te groot of de prijs een aanslag op het bud get? Nu is er de mogelijkheid om van die kunstenaar toch iets aan te kunnen schaffen, want bij klei ner werk horen ook kleinere prij zen. Met het oog op de naderende feestdagen dus een mooie gele genheid om toch kunst te kunnen kopen. Bovendien steunt men met een aankoop de kunstexposities in het Koningskerkje. De deelne mende kunstenaars staan namelijk een gedeelte van de opbrengst af aan het Koningskerkje. Na de opening van het carnavals seizoen op zaterdag 11 november wordt op zondag 12 november de eerste activiteit van carnavalsver eniging De Piëlhaas in Venray de Hazepaeper gehouden in de foyer van Schouwburg Venray. Deze mid dag wordt de cd 2006-2007 gepre senteerd met daarop de opnames van de vier winnende liedjes van de liedjesfinale. De overige num mers blijven zoals ieder jaar een verrassing.Traditiegetrouw vindt ook de uitreiking van de Wak kere Piëlhaas plaats. Ook wordt er afscheid genomen van het boeren bruidspaar 2006 Anouk en Frank en komt het nieuwe bruidspaar 2007 uit. De kinderen worden tus sen 16.00 en 18.00 uur bezigge houden door clown Haroldini. De foyer van de schouwburg opent om 14.33 uur de deuren en het programma begint om 14.55 uur. De Rotary Club Venray houdt op vrijdag 3 november in samenwer king met GGW de Peel een uniek concert in de schouwburg in Ven ray. Het concert heeft de titel Air 4 Care en wordt uitgevoerd door het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. De opbrengst van het concert gaat naar de mantel- zorgers in Venray en omgeving. De Rabobank heeft besloten de organisatie te ondersteunen door vijftig kaarten af te nemen en beschikbaar te stellen aan de jeugd van de muziekschool. De Rabobank is graag betrokken bij goede initiatieven uit de samen leving. 'En dit vonden wij zo'n initiatief', vertelt Jan Vinkenvleu- gel, voorzitter van de directie van Rabobank Venray. 'We vinden het leuk dat we op deze manier zowel de organisatie, de mantelzorgers als de jeugd van de muziekschool kunnen ondersteunen'. Kaart jes zijn te bestellen via www. air4care.nl of bij J. Litjens via tel. (0478)641670. De opening van het carnavals seizoen van carnavalsvereniging de Piëlhaas wordt gehouden op zaterdag 11 november. De ope ning vindt plaats om 19.11 uur op de Grote Markt. Voorzitter Gerard Kersten opent het seizoen. Prins Huub en zijn adjudanten Bart en John spreken het aanwezige publiek toe. Zodra het programma afgelopen is, wordt iedereen door De Piëlhaas uitgenodigd voor de algemene ledenvergadering, die om 19-30 uur in de Witte Hoeve in Venray begint. Zoals ieder jaar wordt tijdens de vergadering afscheid genomen van bestuursleden en raad van XI en worden de nieuwe bestuursle den en raad van XI geïnstalleerd. niet ontvangen? Bel 582877! In opdracht van Unesco ver trok Wiek Lenssen, filmmaker uit Swolgen, begin februari 2006 naar de Igorot-bergstammen in het noorden van de Filippijnen. Zijn opdracht was om de Igorot de fijne kneepjes van het filmvak te leren, zodat zij zelf hun unieke culturele erfgoed konden filmen. De documentaire die in het land gemaakt is, zal worden getoond tijdens een lezing, waarvoor Wiek is uitgenodigd door de bibliotheek van Horst aan de Maas. De Igorot leven voornamelijk van de productie van rijst. Hun rijstplantages behoren tot de zeven wereldwonderen. Deze wor den echter bedreigd door een toe nemende exploitatie van goudmij nen. Dit is het centrale thema van de film. De makers willen hiermee de discussie aangaan en de bevol king wakker schudden voor het dreigende gevaar. De drie maan den durende reis naar de Filippij nen maakte Wiek samen met zijn gezin. Zijn avonturen werden op de voet gevolgd door SOS Meer- lo-Wanssum. Verslaggever René Poels, die nauw betrokken is bij deze stichting, zal Wiek Lenssen na de filmvertoning interviewen. Wiek Lenssen brak als filmmaker door met zijn documentaire over de voorspellingen van de Maya's: The Year zero. Met deze film won hij op het filmfestival Religion Today 2003 (Trento, Italië) de Reli gion and Nature Prize, een speci ale prijs van de stad Assisi. Ook schreef hij hierover een boek: De Maya-profetieën. In verband met de verhuizing van bibliotheek Horst vindt de lezing plaats in cultureel centrum 't Gasthoês, Gasthuisstraat 25 in Horst. Datum: dinsdag 21 november om 20.00 uur. Kaartjes zijn ver krijgbaar a 4,50 euro p.p. via alle vestigingen van bibliotheek Horst aan de Maas. Literair Café Venray-regio pre senteert in samenwerking met het VU-Podium op zondag 12 novem ber om 11.30 uur de dichter Ton nus Oosterhoff in het Theehuis in het Odapark. Het oorspronkelijk geplande interview met Gert J. Peelen komt wegens ziekte van de interviewer te vervallen. Tonnus Oosterhoff werd in 1953 geboren in Leiden en woont en werkt in Klein-Ulsda op het Groninger plat teland. Tot voor enige tijd was hij reservebrugwachter, een functie die als gevolg van automatisering kwam te vervallen. Hij is dichter, maar schrijft ook proza en essays. In 1990 ontving hij voor zijn poëziedebuut Boeren tijger de C. Buddingh'-prijs. Voor De ingeland kreeg hij de Herman Gorterprijs. Zijn eerste roman Het dikke hart werd bekroond met de Multatuliprijs. Voor de bundel (Robuuste tongwerken,) een stra lend plenum ontving hij de Jan Campertprijs 1998. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Ad Haans. Haans is allround musi cus, muziektherapeut en vanaf het eerste begin huismuzikant van het Literair Café Venray-regio. Zijn optredens op piano en accor deon zijn legendarisch in Venray en omstreken. Meer informatie staat op www. literair-cafe-ven- ray.nl. of is verkrijgbaar via tel. (0478)582948. Handwerk en hobby tentoonstelling In het zaaltje van café d Terp in Oirlo wordt op zaterdag 4 novem ber een handwerk- en hobbyten toonstelling gehouden.Tevens word er een demonstratie versie ren van kleding met textiel gege ven en worden er mooie spullen verloot. De tentoonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo mogen kinderen op zondagmiddag 5 november met het oog op het naderend feest van Sint Maarten een lampion maken. Een leuk karweitje dat aansluit bij een eeuwenoude traditie. Al lang voor de instelling feest van Sint Maarten werden er, na het binnenhalen van de oogst, vreug devuren ontstoken en dankoffers gebracht aan de Germaanse god Wodan. Deze oeroude Germaanse vreugdevuren werden later omge vormd tot Sint- Maartensvuren. Van daaruit is het nog maar een kleine stap naar het maken van lampions waarin immers ook een lichtje brandt. Zondagmiddag zijn er ook nog demonstraties stroop maken en hout snijden. Op de bovenverdieping is de expositie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Vorstenraodsbal 2006 in Veulen Traditioneel start het carnavals eizoen in de gemeente Venray met het Vorstenraodsbal. De elf vereni gingen ontmoeten elkaar op zater dag 18 november. Het feest wordt gehouden in een tot feesthal omgebouwde loods tegenover de kerk van het Veulen. Aanvang van de avond is om 19-49 uur. Vorst Teun praat de avond aan elkaar. Reserveren voor 5 november bij het secretariaat. In Galerie Rooyart in Ven ray wordt van 5 november tot 3 december een expositie met eigen werk gehouden door de galeristen/keramisten Mariëtte Groeneveld en Leo Martens. Groeneveld exposeert naast haar bekende figuratieve werk dit jaar ook enkele abstracte kunstwer ken, gemaakt afgelopen zomer op een keramieksymposium in Boleslawiec in Polen. De collectie figuratieve werken omvatten veel op de Afrikaanse vrouw geïnspi reerde beelden en een serie dierfi guren, waarbij speelsheid, fantasie en humor de boventoon voeren. Het kleurgebruik onderstreept en ondersteunt het allemaal op geheel eigen wijze. Martens pre senteert ook dit jaar weer een collectie klassiek vormgegeven vazen, schalen en wandborden, naast modernere vaasplastieken. Het glazuren spel met al dan niet in elkaar overvloeiende kleuren rood, groen, blauw, zwart of geel karakteriseert nog steeds zijn keramiek. Dit jaar geeft hij spe ciaal aandacht aan de schaal en toont een serie kleurrijke voor beelden. Ook een aantal nieuwe, vrijer vormgegeven vazen worden gepresenteerd. De galerie heeft ook werken van keramisten van verschillende Europese landen in haar collec tie die tijdens deze expositie te zien zijn. De opening is op zon dag 5 november om 14.00 uur. Op www.artned.nl/rooyart. staat meer informatie. Galerie Rooyart is van woensdag tot en met zon dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Lisey Debusher Landon ver loor twee jaar geleden haar man, na vijfentwintig huwe lijksjaren van een wonder baarlijke en soms benauwen de intimiteit. Scott Landon was een beroemde bestseller auteur en een gecompliceerd mens, een man met evenveel talenten als geheimen. Al voor ze trouwden leerde Lisey van hem over boeken en bloed. Later begreep ze meer: dat Scott zich soms terugtrok op een plek die hem zowel beangstigde als heelde, waarin hij zich kon verliezen en ideeën kreeg die hij nodig had om te leven. Lisey's poging eindelijk Scotts werkkamer op te ruimen, leidt tot een angstaanjagende confronta tie met zijn demonen. Elk huwe lijk kent licht en duisternis. Lisey moet beide onder ogen zien om te overleven. Dit is misschien wel het per soonlijkste en krachtigste werk dat Stephan King ooit geschreven heeft. Lisey's verhaal is een magi straal boek over bronnen van de creativiteit, de verlokkingen van de waanzin en de geheime taal van de liefde. Lisey's verhaal is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs; 19,95 euro. V Kunst Cultuur vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 16