Samen lekker ontbijten... Gouden pater Cox blijft straatkinderen helpen 'Geld uitgeven is vaak populair' Drempels op Maasheseweg Richelle wint pakket Ovivo Cursus in Wanssum PEEL EN MAAS Donderdag 2 november 2006 - Pagina 12 Van dinsdag 31 oktober tot en met vrijdag 3 november vindt het Nationaal Schoolontbijt plaats. Het Nationaal Schoolontbijt wordt speciaal georganiseerd voor kin deren die op de basisschool zitten en onderstreept het belang van een goed ontbijt. Het zorgt ervoor dat kinderen goed kunnen func tioneren en presteren. Wie zijn schooldag begint met een goed ontbijt kan zich beter concentre ren. Bovendien is ontbijten ook belangrijk om een gezond gewicht te behouden. Het voorkomt dat je in de loop van de morgen gaat snoepen en snacken. Dit jaar nemen 1.500 scholen deel aan het Nationaal Schoolontbijt. Dat zijn zo'n 350.000 schoolontbijtjes! De kinderen van de Mariaschool in Tienray (foto) ontbeten dinsdag samen met de meesters en juffrou wen, op school. Op basisschool St. Anna in Blitterswijck werd vandaag (donderdag) het school ontbijt gehouden. De opbrengst van deze actie, de school betaalt namelijk een kleine bijdrage voor dit ontbijt, komt ten goede aan het Nelson Mandela Kinderfonds. Het Nelson Mandela Kinderfonds komt op voor kansarme kinderen in Zuid-Afrika. Het Nationaal School ontbijt wordt georganiseerd door Stichting Bakkerij Imago (SBI) en het Voorlichtingsbureau Brood. Het ontbijt is afgestemd met het Voedingscentrum. Een groot aan tal partners levert de producten voor het ontbijt en de bakkers zorgen voor vers brood en brood jes. Het ontbijt voor de scholen in Tienray en Blitterswijck werd ver zorgd door Bakkersland Sevenum. Voor alle groepen is lesmateriaal beschikbaar rond het onderwerp goede voeding en ontbijten. Martinusdag op 11 november in Steyl Na het succes van de eer ste Martinusdag in novem ber 2004 in Venlo organiseert het bestuur van de stichting Sint Martinus op zaterdag 11 november weer een Martinu sdag voor sympathisanten, donateurs en vrienden van de stichting voor hulp aan pater Cox en in het bijzonder aan de straatkinderen van Rio de Janeiro. Een bijzondere Mar tinusdag omdat ook stil wordt gestaan bij het priesterjubile um van Martin Cox. De Mar tinusdag vindt plaats in het Missiehuis Sint Michael (St. Michaëlstraat 7) van de paters van Steyl en begint om 13.30 uur. Tijdens deze bijzondere mid dag is de première van een korte documentaire van Marijn Poels (Swolgen) over de problematiek van straatkinderen en vertelt stu dente Marieke Bonnier (Nuenen) haar ervaringen van vijf maanden werken temidden van de straat kinderen. Ontwikkelingswerker Erwin Lehnen van het Vlaams Internationaal Centrum houdt een inleiding over het sociale kli maat in dit Latijns Amerikaanse land. Nard Reijnders, de muzikale ambassadeur van de stichting, luis tert de Martinusdag op en voorzit ter Paul Raedts (Deurne) en vice- voorzitter René Poels (Meerlo) verhalen over hun bezoek aan de straatkinderenprojecten. Pen ningmeester Piet van den Heu vel (Nuenen) geeft uiteenzetting over de financiën. De Martinusdag wordt afgesloten met een Lim burgse koffietafel en een demon stratie capoeira. Deze Martinusdag is voor iedereen toegankelijk, mits van tevoren aangemeld bij Ber nard Ruyten, Julianastraat 28,5802 AV te Venray of e-mail bruyten@ iae.nlMeer info: www.sintmarti- nus.newsman.com Ondanks het feit dat de straat- kinderenpater Martin Cox in Brunssum is geboren en in Deur ne is opgegroeid, is hij ook een bekende persoonlijkheid in Ven ray en Meerlo-Wanssum. Martin Cox, of zoals ze hem in Brazilië noemen frei Carmelo, heeft zijn leven lang voor de straatkinderen van Rio de Janeiro gewerkt en veel organisaties en scholen in deze regio hebben de afgelopen vijftien jaren actiegevoerd en hun steentje bijgedragen. Ook veel individuele mensen uit de regio hebben de pater geholpen bij de realisering van zijn droom: een toekomstper spectief voor de kinderen van de straat. Het bijzondere van deze ener gieke missionaris is dat hij ondanks zijn hoge leeftijd de strijd voor de straatkinderen blijft voortzetten. "Het gaat mij erom de straatkin deren van de straat te halen en een perspectief te bieden", zegt hij. Feit is dat hij vijfentwintig jaar geleden de ellende op straat in Rio zag en besloot om in actie te komen voor de straatkinderen. Dat leidde tot de oprichting van de hulporganisatie Sao Martinho, die tot de dag van vandaag actief is in Rio de Janeiro en meerma len is uitgeroepen tot een van de beste organisaties op dit terrein. Op zeker moment namen de Bra ziliaanse paters het werk van Cox over. Maar Martin Cox kan niet stil blijven zitten. Samen met zus ter Adma en Roberto dos Santos richtte hij een tweede hulporga nisatie op, genaamd AMAR, nu aan de noordzijde van Rio. Ondanks zijn hoge leeftijd vervuld hij daar nog steeds de rol van erepresi dent. Dankzij de inzet van pater Cox hebben duizenden straatkin deren de afgelopen vijfentwin tig jaar kansen gekregen om een toekomst op te bouwen. Voor zijn verdiensten heeft hij in Brazilië de hoogste burgeronderscheiding van de regering ontvangen en in Nederland heeft Martin Cox een koninklijke onderscheiding gekre gen. Martin Cox werd vijftig jaar geleden gewijd tot priester en reisde hij naar Brazilië. Het liefst wil de pater zijn gouden pries terjubileum met de stille trom voorbij laten gaan. Hij hoeft niet zonodig in het middelpunt van de belangstelling te staan. Maar het bestuur van de Stichting Sint Mar tinus dacht daar anders over. Tij dens de Martinusdag op zaterdag 11 november in Steyl wordt hij in de schijnwerpers gezet. Maar geen cadeaus, liet hij weten. 'Als de mensen iets willen doen, kun nen ze geld geven voor de reno vatie van het nieuwe opvanghuis voor de straatkinderenorganisa- tie", aldus de wens van de gou den pater. Martin Cox is een late roeping, die na de oorlog bij de paters Karmelieten een opleiding volgde en op 35-jarige leeftijd tot priester werd gewijd. Hij werd missionaris voor Brazilië en daar ontpopte hij zich al snel als orga nisator en econoom. Over zijn onorthodoxe manier van werken, zijn briljante ideeën, zijn vinding rijkheid, zijn pragmatische manier van werken en het vele werk wat hij verricht heeft voor de straat kinderen kan een heel dik boek worden geschreven. Zijn wieg stond in Heerlen, Pater Martin Cox. waar hij in 1922 ter wereld kwam. Amper negen maanden oud ver loor hij zijn moeder. Hij werd ondergebracht bij zijn grootmoe der in Deurne. Cox wilde als jon geman niet in Duitsland te werk worden gesteld en dook tijdens de oorlog onder bij de families Berkers en Van Bree op de Heimo len in Deurne. Hij werkte daarna als administrateur bij de Staats mijn Hendrik, maar kreeg steeds meer interesse in het priester ambt. Vijftig jaar geleden werd hij gewijd tot priester. Hij is als reli gieus een echte veldwerker met een moderne kijk op het leven, die met argusogen werd bekeken door de conservatieve collega's en bisschoppen van Rio de Janeiro. De godsdienst is er voor de men sen en toch niet andersom, zegt hij nadrukkelijk. Hij trok aan de bel bij de overheid in Brazilië om de straatkinderen onder de aan dacht te brengen en haalde zelfs koninklijke families uit Europa naar Brazilië om naar zijn straat kinderenprojecten te kijken en geld te doneren. De gouden Lim burgse missionaris had al lang op zijn lauweren kunnen gaan rusten. Maar daar is Cox de man niet voor. Hij is afwisselend in Nederland en Brazilië vanwege de ziekte van een zuster van hem. Bovendien is hij nog altijd actief bij de straat- kinderenorganisatie U kunt pater Cox een felici tatie sturen: Rosa de Limastraat 186, kamer 92, 6543 JG Nijme gen of een gift geven voor het opvanghuis voor straatkinderen: Rabobank 17.74.12.089 of giro 40.70.38 onder vermelding gift pater Cox. Subsidie voor brede scholen Opnieuw is een flinke subsidie toegekend aan de brede scholen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen heeft in totaal ruim 150.000 euro beschik baar gesteld voor de verbouwing van de scholen. Dankzij deze extra subsidie kunnen een aantal bouw kundige aanpassingen worden gedaan, waardoor de brede scho len nog meer mogelijkheden krij gen voor toekomstige gebruikers. De verbouwingen zijn al enige tijd in volle gang. De oplevering van de brede scholen in Blitterswijck, Geijsteren, Swolgen en Tienray is op 8 december en in Wanssum op 22 december. Bij de opleve ring van de brede scholen en de overgang van de peuterspeelzalen wordt in januari al even stilge staan. De formele opening is voor de zomervakantie gepland. Begroting 2007 Op maandag 6 november verga dert de gemeenteraad van Meerlo- Wanssum over de programmabe groting voor 2007 en de daarop ingediende amendementen. Per onderwerp wordt dan besloten of de begroting op dat punt wordt aangepast of niet. Een overzicht van alle amendementen vindt u op de website van de gemeente www.meerlo-wanssum.nl. Bij de vergadering op 6 november zijn alle inwoners van Meerlo-Wans sum van harte welkom. Belangstel lenden kunnen gebruikmaken van het spreekrecht en aan het begin van de vergadering hun mening kenbaar maken. Dit moet dan wel ten minste 48 uur voor aanvang zijn doorgegeven aan de raadsgrif- fier (tel: 0478 - 699 222). De verga dering vindt plaats in de raadzaal en begint om 19:00 uur. Oppositie kraakt financieel beleid in begroting 2007 De oppositiepartijen maken zich grote zorgen over de financiële koers die de gemeente Meerlo-Wans sum momenteel vaart met de linkse coalitie PK-Partij van de Arbeid aan het roer. De gemeentelijke financiën zijn voor zowel het CDA als GP'94 een groot zorgpunt. 'Het is veel gemakkelijker om geld uit te geven en dat is vaak popu lair', zo schrijft het CDA in zijn algemene beschouwingen op de programmabegroting voor 2007. 'Het CDA Meerlo-Wans sum streeft naar een degelijk financieel beleid. Uitputting van de reserves hoort daar zeker niet bij'. GP'94 laat zich in min of meer gelijke bewoordingen uit. Het is ook de lokale partij een doorn in het oog dat de algemene reser ves worden aangesproken om de programmaprogroting sluitend te maken. GP'94 spreekt in zijn algemene beschouwingen zijn zorg uit over de wijze waarop de begroting voor 2007 sluitend is gemaakt en 'zal in de komende jaren de inzet van (rente van) reserves kritisch en nauwgezet volgen', terwijl het CDA vindt dat de financiële basis solide dient te zijn. 'Een voortdurende uitholling van de reserves past niet in dat plaatje'. Beide oppositiepartijen, die tijdens de vorige raadsperiode samen met PK Meerlo-Wanssum nog de coalitie vormden, zijn bang dat de gemeentelijke exploitatie binnen een paar jaar vastloopt en dat er dan geen ruimte meer zal zijn voor nieuw structureel beleid. Het CDA is in zijn algemene beschouwingen het meest kri tisch. De partij verwijt het col lege van B en W bijvoorbeeld een gebrek aan visie, durf en creativi teit en hekelt tevens het gebrek aan openheid en communicatie naar de gemeenteraad toe, vooral bij de behandeling van gevoelige dossiers. Ook mist de oppositiepartij in de begroting besparingen, die ze gezien de financiële situatie van de gemeente Meerlo-Wanssum toch wel had verwacht. Het CDA wil vanaf 2008 'een verantwoorde bezuiniging van minimaal twee ton' om de financiële reserves aan te vullen, 'bezuinigingen die op de lange termijn ook rendement opleveren'. Het CDA wil verder een structurele regeling voor plannen die voortkomen uit de dorpsontwikkelingsprogramma's (DOP's) en ziet niks in een eenma lig beschikbaar te stellen bedrag van 100.000 euro. Verder wil de fractie nog voor de lente van 2007 het monumentenbeleid 'op de rails hebben staan', de bezuiniging op het aantal veegbeurten in de gemeente en op groot onderhoud van de wegen terugdraaien, de mediatraining voor het college schrappen en minder geld uitge ven aan ecologisch wegbeheer. Eensgezindheid is er wel over het zelfstandig blijven van de gemeen te Meerlo-Wanssum. Zowel CDA, GP'94 als PK Meerlo-Wanssum zijn het niet eens met de uitlatin gen van WD-minister Remkes van Binnenlandse Zaken, die vorige week in diverse media verklaarde dat kleine gemeenten niet meer in staat zijn om het alsmaar uit dijende takenpakket fatsoenlijk uit te voeren voor de inwoners. Limburgse gemeenten met min der dan twintigduizend inwoners moeten er volgens Remkes steeds serieuzer rekening mee houden dat ze de komende jaren gecon fronteerd worden met gemeente lijke herindeling. De drie partijen beseffen dat de kleine gemeente voor de zoveelste keer onder druk staat, maar zijn het met de minis ter oneens dat er in Nederland geen ruimte meer is voor kleine gemeenten. De gemeente Meerlo- Wanssum moet volgens CDA, GP en PK kiezen voor zelfstandig heid, in nauwe samenwerking met andere gemeenten. Ook over woningbouw zijn de drie partijen, van de Partij van de Arbeid waren de algemene beschouwingen woensdagochtend nog niet bin nen, het eens: de bouw van hui zen moet aansluiten op de lokale behoefte. De PK wil graag de cij fers voor woningbouwbehoefte die dateren uit 2002 actualiseren en van het CDA kan de wethou der de komende jaren 'niet vaak genoeg optreden als kraanmachi nist of bouwvakker'. Het college van Meerlo- Wanssum wil toch geld uit trekken voor verkeersmaat regelen op de Maasheseweg tussen de gemeentegrens met de gemeente Boxmeer en de Dorpstraat in Geijsteren. Burgemeester en wethou ders stellen voor om de ver bindingsweg in te richten als 60-kilometerzone met twee verkeersremmers. Het college wil met de maatregelen de ver keersveiligheid op de weg ver beteren. Om fietsers te wijzen op de alternatieve fietsroute via de Nieuwlandsestraat-Wilbertsweg in Geijsteren worden de huidige borden langs de Geijsterseweg ter hoogte van de Oude Kerk straat in Wanssum en ter hoogte van de Watermolenstraat in Geijs teren vervangen door duidelijke fietsverwijzingsborden. Deze nieuwe borden moeten de fietsers nadrukkelijk wijzen op de volgens het college veiligere fietsroute tus sen Wanssum en Maashees. Met de maatregelen, die 25.000 euro kosten, komt het college tegemoet aan de wens van de dorpstraat in Geijsteren, die al jaren vraagt om maatregelen op de Maasheseweg. Vooral voor voetgangers en fiet sers is de weg gevaarlijk. De weg is smal, heeft geen fietspad en ver werkt veel vrachtverkeer dat op en neer pendelt tussen de haven in Wanssum en bedrijven in Ven ray. Fietsers en personenauto's worden regelmatig gedwongen de weg te verlaten als vrachtwa gens passeren. Uit metingen blijkt volgens de gemeente dat op de Maasheseweg harder wordt gere den dan de toegestane snelheid van 80 km/uur. De gemeente beseft dat de vervoerders, met name EIT Wanssum, niet blij zul len zijn met de maatregelen, die de rijtijde verlengen. Met behulp van hun belangenvereniging EVO maken de vervoerders volgens het college kans om juridisch hun gelijk te halen als ze de economi sche schade voor hun bedrijfsvoe ring kunnen aantonen. Tijdens de in oktober in Horst gehouden Hiltho kon men in de fraaie stand van Ovivo Streekpro ducten een slagzin invullen. Het begin was: Met een Ovivo cadeau pakketUit de talloze ingevulde slagzinnen werd de beste gekozen. Deze is gemaakt door de 11-jarige Richelle de Swart uit Swolgen en luidt als volgt: Met een Ovivo cadeaupakket wordt de streek in de schijnwerper gezet. Richelle kreeg als beloning een pakket ter waarde van 30 euro overhandigd en dit was helemaal aangepast aan haar jeugdige leeftijd. Want dat is de specialiteit van Ovivo, vertelt Marlies Janssen, het samenstellen Marlies Janssen van Ovivo Streekproducten overhandigt het pakket aan Richelle de Swart. van pakketten op maat. De inhoud wordt aangepast aan de ontvanger, de wens van de gever, de gelegen heid en het budget. En altijd wordt het een origineel en mooi cadeau. Of het nu is voor een jubileum, verjaardag, beterschap te wensen, sinterklaas of kerst, een cadeau pakket met streekproducten pakt altijd goed uit en zet de streek in de schijnwerper. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ovivo via info@ovivo.nl of tel. 0478 697271. Fruitbomen snoeien is te leren Fruitbomen snoeien moei lijk? In de praktijk valt het best mee. Met een aantal snoeire- gels in het achterhoofd, is het vooral een kwestie van doen. Eenmaal aangeleerd, neemt de aardigheid in het onderhoud van hoogstamfruitbomen met sprongen toe. In decem ber organiseert de stichting Instandhouding Kleine Land schapselementen in Noord- Limburg een snoeicursus gericht op het onderhoud van hoogstamfruitbomen. In de afgelopen tien jaar heb ben veel particulieren en boeren het aanzicht van woning of bedrijf opgewaardeerd met de aanleg van een hoogstamboomgaard. Na de aanplant is het voor het behoud en de verdere ontwikkeling nood zakelijk dat ze door middel van snoei verder begeleid worden. Het snoeien en onderhouden van deze bomen is best te leren. In de afge lopen twintig jaar volgden al meer dan 2000 mensen deze cursus van de stichting IKL. Tijdens vier bijeenkomsten komt de complete verzorging van de boomgaard aan de orde. Staps gewijs worden cursisten wegwijs gemaakt in de principes van de snoei en het verdere onderhoud van hoogstamfruitbomen. Naast de theorie is er veel ruimte om in de praktijk ervaring op te doen. Zo leren cursisten hoe ze vorm moeten brengen in jonge fruit bomen en op welke wijze het achterstallig onderhoud aan oude bomen weggewerkt moet worden. Veel oude hoogstamboomgaarden dreigen af te takelen door het ach terstallig onderhoud. De bomen zijn dichtgegroeid, hebben dood hout en ook de kwaliteit van het fruit valt vaak tegen. Bovendien krijgen ziekten en plagen greep op de onverzorgde bomen. Door gericht ingrijpen neemt de levens duur van de boomgaarden toe. De cursus is verder bedoeld voor mensen die recent een boom gaard aangeplant hebben en die zich niet goed raad weten met de essentiële vormsnoei. Door een gerichte vormsnoei ontwikkelen de jonge bomen een gezonde, goed opgebouwde kroon die goed fruit zal dragen. De IKL-cursus in Noord-Lim burg vindt plaats in Wanssum op twee donderdagavonden en twee hele zaterdagen. De eerste cursus avond is op donderdag 7 decem ber. Dan volgen respectievelijk de zaterdagen 9 en 16 december en donderdagavond 21 december. Alle cursisten ontvangen een uit gebreide cursusmap. Deze dient als leidraad en naslagwerk bij de verzorging van de hoogstam boomgaard. De map bevat tevens rassenlijsten en bestuivingstabel- len. Geïnteresseerden schrijven zich in door overmaking van 75 euro op gironummer 52.41.531 t.n.v. stichting IKL, Roermond, onder vermelding van snoeicur sus Noord-Limburg. Bij dertig deelnemers sluit de cursus. Voor meer informatie stichting IKL: 0475-386430 I Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12