Heemkundevereniging gaat de boer op m m Filmdroom Jessy Broers in vervulling... Welkom thuis... Huurwoningen aan Zwanenweg? Website de lucht in! Service rubriek ét 'Oude foto' in Peel en Maas PEEL EN MAAS Donderdag 2 november 2006 - Pagina 11 Exposities in alle dorpen in 2007 ',V H FZBgSM HeemkundeverenigingMeer- lo-Wanssum is absoluut geen stoffige vereniging, maar een club die hard aan de weg tim mert en dat ook graag wil laten weten aan de buitenwereld. De vereniging gaat komend jaar de boer op, want in 2007 wordt in alle zes de dorpen van de gemeente een tentoon stelling met historische foto's, documenten, boeken en dia's op touw gezet. "Wij hebben enorm veel oude boeken, his torische foto's en bijzondere vondsten die te mooi zijn om in de kast te laten liggen. We willen al die prachtige materi alen graag aan iedereen laten zien en de burgers tijdens die exposities meenemen naar de tijd van toen", legt voorzitter Arie Snellen uit. De Meerlo-Wanssumse heem kundevereniging telt zestig leden, van wie er een aantal erg actief zijn. Wekelijks op donderdag avond komen enkele leden van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Winkel achter de kerk in Tienray. "Daar hebben we de bovenruimte tot onze beschikking. Mensen die vragen hebben of bijvoorbeeld een boek in willen zien, zijn tij dens die bijeenkomsten van harte welkom." Bidprentjes, historische foto's en krantenartikelen verzamelen, het inventariseren van monu mentale panden in de gemeente Meerlo-Wanssum: het takenpak ket van de heemkundevereni ging is gevarieerd, vertelt Snellen. "We hebben bijvoorbeeld bijna tweeduizend bidprentjes uit de gemeente Meerlo-Wanssum verza meld, geïnventariseerd en digitaal opgeslagen, bundelen jaarlijks alle artikelen die over de gemeente in het afgelopen jaar in de media zijn verschenen in een jaarboek en zijn voor de gemeente onder meer bezig met het selecteren en inventariseren van alle monumen tale panden in Meerlo-Wanssum." Verder heeft een lid van de heemkundevereniging, Carel Soethout uit Meerlo, inmiddels de burgerlijke stand tot 1912 van de vroegere gemeente Meerlo gedi gitaliseerd.Alle geboorten, overlij- dens en huwelijken zijn voortaan op de computer op een eenvou dige manier terug te vinden. De bedoeling is om dat bestand ver der uit te werken, legt de voorzit ter uit. "We willen namelijk gaan bekijken of er bepaalde lijnen in de beroepen van vroeger in onze gemeente zitten." INTERESSANT MATERIAAL Tevens wordt binnenkort de wandelroute Jan van Swolgen in Swolgen afgerond, een route die door de natuurrijke Maasarm van vroeger loopt, en is de historische fietsroute langs kunstwerken en culturele bezienswaardigheden in Meerlo-Wanssum inmiddels ook al in het Duits vertaald. "Dat boekje wordt door de eigenaar van cam ping 't Karrewiel in Meerlo als relatiegeschenk voor zijn Duitse gasten gebruikt. En we zijn ook Nieuwe rubriek van start De 'oude foto' heeft al jaren zijn eigen plek in Peel en Maas. De rubriek, het 'troetelkindje' vanVenraynaar Jan van der Putten, bestaat uit een historische foto uit de gemeente Venray. De ene keer wordt bijvoorbeeld een familieportret gepresenteerd, de andere keer de intocht van Sinterklaas in het jaar 1966. De foto's met begeleidende tekst worden aangeleverd door Jan van der Putten. Natuurlijk gaat deze veelgeprezen rubriek door op de ingeslagen weg, maar vanaf volgende week krijgt ook de gemeente Meerlo-Wanssum haar eigen 'oude foto'. Op de pagina Meerlo-Wanssum maakt de redactie graag plaats vrij voor een historische foto van Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum, die deze rubriek wekelijks gaat verzorgen en op deze manier tevens de aandacht wil vestigen op een van haar activiteiten: het verzamelen van historische foto's (zie ook elders op deze pagina). De najaarsvergadering van de heemkundevereniging stond onlangs in het teken van de kasteel- ruïne in Geijsteren, Foto: M. Huys. nog bezig met het verzamelen van gegevens voor het archief van de basisschool in Tienray, die in I960 is gebouwd. Daarvoor gingen de meisjes uit Tienray naar het kloos ter in Tienray voor onderwijs bij de zusters en de jongens naar Swolgen. En andersom. We hebben inmiddels ook contact gezocht met de zusters en gevraagd of zij in hun archief willen kijken of ze nog interessant materiaal voor ons in hun bezit hebben." Onlangs kwamen de leden bij een voor de najaarsvergadering. Tijdens die bijeenkomst werd in het kader van tweehonderd jaar familie De Weichs de Wenne in Geijsteren een bezoek gebracht aan de kasteelruïne in Geijsteren en verzorgde Peter Jacobs een diavoorstelling over de restauratie van de ruïne, die in de toekomst opengesteld gaat worden voor het publiek. De heemkundevereniging wil graag een oproep plaatsen in Peel en Maas. Mensen die materialen in hun bezit hebben die in hun ogen bewaard moeten blijven, kunnen contact opnemen met voorzitter Arie Snellen, tel: 692196, of bin nenlopen tijdens een van de bij eenkomsten op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in De Winkel. De tienjarige Jessy Broers uit Meerlo is een meisje dat weet wat ze wil. En mede daar door was ze zaterdagmiddag en -avond een van de figuran ten van de historische film The Lost History of a Myth van de Swolgense cineast Marijn Poels. "Het was een gewel dige dag op de set bij Marijn. Ik vond het prachtig om te doen en hoop dat ik nog vaker wordt gevraagd. Het was een erg gezellige dag", aldus de Meerlose Jessy Broers. De scholiere vindt het boei end als haar moeder Corry foto's en films monteert en kijkt altijd over de schouders mee.Vorig jaar raakte ze in de ban van de his torische film die de Swolgense cineast over het leven na de dood van koning Arthur maakt. Tijdens het SOS-wereldfestival zag ze een korte film over de werkzaamhe den achter de schermen. "Ik vond dat zo geweldig", zegt ze. Enkele maanden geleden bereidde ze zich voor om een spreekbeurt te houden over foto's en filmmon tage en bracht ze een bezoek aan de studio van Marijn Poels. "Marijn liet mij toen zien met welke film hij bezig is. En hij vroeg mij toen of ik het leuk vond om een keer als figurant mee te spelen. Ik heb meteen ja gezegd", aldus de enthousiaste Jessy. De spreekbeurt in groep zeven van basisschool Megelsheim ver liep op rolletjes. Jessy's spreek beurt werd door de juf beoor deeld met het cijfer tien. Maar het mooiste kwam korte tijd later, toen Marijn haar belde of ze een rolletje wilde spelen in de film. En zaterdagmiddag was het zover. Gekleed in middeleeuws kostuum stond de blonde scholiere temid den van tientallen figuranten in het weiland van boer Van Dijk aan het Moleneind te Meerlo. "Marijn vertelde dat we moesten doen alsof we voor het kasteel van Camelot stonden op een groot plein. Dat kasteel monteert Marijn later in de film", weet Jessy. Camelot is een relatief kleine stad die al jaren wordt overscha duwd door de geborgenheid van de legendarische koning Arthur. Vele minuten films werden in het weiland geschoten van gezellige dorpstafereeltjes, waarvan uitein delijk hooguit dertig seconden in de film worden gebruikt. Jessy loopt als een volleerde artieste door het weiland, de opdrachten van regisseur Poels opvolgend. "Ze heeft het werkelijk erg goed Twee figuranten aan het werk: Demmy van Zwamen uit Venray en Jessy Broers (r) uit Meerlo. gedaan", laat Marijn na afloop weten. De ene keer loopt ze aan de hand van een oudere dorpsge noot en de andere keer huppelt ze met een vriendinnetje voor het onzichtbare kasteel.'sAvonds wer den er opnames gemaakt in een oude schuur in de boerderij aan het Moleneind. Gezeten aan lange houten tafels zaten de mannen en vrouwen van Camelot feest te vieren. Ze dronken wijn, aten gegrild zwijn en grote broden. Het is de traditionele weekafslui- ting in dit dorpje. Er wordt gela chen en veelal gezellig nagepraat onder het genot van een dorps bandje bestaande uit de violist Bram Doreleijers, de trommelaar Hay Reynders en de fluitiste Kar lijn Surminski. De kleurrijke en bourgondisch aandoende scènes worden diverse keren opnieuw gefilmd en van vele momenten worden close-ups gemaakt. Na twee uur filmen staat het erop en zijn regisseur Marijn Poels, came raman Frank van Zwamen en loca tiehouder Jos de Hoog tevreden. Jessy Broers heeft al die uren ach ter de schermen gestaan, gekeken en genoten. "Bij dit feest mochten geen kinderen meedoen, het was een feest voor grote mensen. Mijn vader, Fred, deed wel mee", zegt de Meerlose scholiere. "Maar het is wel spannend om het allemaal mee te maken." Aanvankelijk zou de film met Kerstmis 2006 klaar zijn en in première gaan. Dat lukt niet, zo laat Poels weten. "Door verschillende redenen lopen we drie maanden achter met de verfil ming en halen we onze geplande première niet. Doordat we onaf hankelijk van alles zijn maakt dat niets uit en wordt de einddatum opgeschoven naar de nazomer van 2007", aldus de regisseur. Een van de toeschouwers is dan ongetwij feld Jessy Broers uit Meerlo "Ik wil de film natuurlijk zien", zegt ze. Volgens moeder Corry heeft Jessy de smaak goed te pakken en zal haar dochter er een vol gende keer weer bij zijn. Net als al die andere figuranten. Aan de film werkten tot nog toe meer dan honderd figuranten belan geloos mee. Bovendien krijgt de crew altijd koffie, thee, soep en broodjes van de Wanssumse cafe tariahouder Ad de Kleijn. En toen zaterdagavond tijdens de opna mes brood op de gevulde tafels ontbrak, schoot bakker Sijbers uit Meerlo spontaan te hulp. Je ziet de twee woorden regelmatig op een bord in een tuin staan: welkom thuis, met daarachter de naam van iemand die lang in een zie kenhuis heeft gelegen, lang van huis is geweest of als mili tair elders in de wereld heeft gediend. Maar in de Swol gense buurtschap Gun staat sinds afgelopen week een heel andere groet: welkom thuis. Met daarbij enkele afbeeldin gen van koeien en de nodige ballonnen. Welkom thuis is bedoeld voor de veertig melk koeien en veertig stuks jong vee van melkveehouder Ben Aerts.... In november vorig jaar sloeg het noodloot toe. In korte tijd brandde de grote koeienstal uit en stond het vee van het ene op het andere moment op straat. Dankzij een melkveehouder in Venray, die net was gestopt, kon Aerts het vee daarheen transporteren om het daar te melken en te laten grazen. De vier kinderen van de familie Aerts-Heijligers,Ton (7), Nils (14), Stan (9) en Luc (12), stonden er met tranen in hun ogen bij. Hun koeien gingen naar Venray en dat is toch wat anders dan in de eigen stal. Luc Aerts, die zegt dat hij later zijn vader graag wil opvolgen, reisde soms vier keer in de week mee naar Venray om de koeien te verzorgen en te melken. De afgelo pen twee zomermaanden hebben de koeien dichter bij huis gestaan en werden ze in de wei gemolken. Maar afgelopen donderdag kwa men de 'meiden' van Aerts terug in de nieuwe stal. En dat was voor de buurt aanleiding om het wel komstbord voor de nieuwe stal te plaatsen. De jongens en de familie Aerts hebben dat zeer gewaardeerd. "Iedereen heeft met ons meege leefd en dat doet ons goed", zegt Drie van de vier jongens Aerts bij het bord: v.l.n.r.Nïls (14), Ton (7) en Luc (12). Aerts. Zoon Luc is de koning te rijk omdat een van de veertig koeien van de boerderij nu van hem is en in de nieuwe stal staat. Haar naam: Luca. "Dat betekent Luc en Aerts", legt broer Nils uit. De jongens moeten de komende weken nog geregeld de handen uit de mouwen steken om samen met vader de stal verder in orde te maken.Als dat gedaan is, komt het jongvee in de open stal te staan. "In Tienray, aan de Zwanen- weg, komen twaalf woningen voor starters of voor mensen met een kleine portemon nee. Nog onduidelijk is of dat koop- of huurwoningen worden. Eerder stond in de Peel en Maas te lezen dat het om huurwoningen ging. Die informatie is onjuist, maar dat valt de krant niet te verwijten. Die informatie bleek namelijk uit onze eigen nota afkomstig te zijn." Met dit antwoord wil wethou der Carla Brugman (PK, Ruimte) aan alle onduidelijkheid over het bouwplan in Tienray een einde maken. Vorige week stelde CDA- raadslid GerVerstraelen uit Tienray enkele kritische vragen over het woningbouwplan aan de Zwanen- weg in de commissie Ruimte. Ver- straelen meent namelijk dat jon geren veel meer interesse hebben voor een betaalbare koopwoning dan voor een huurwoning,'waar voor toch ook al gauw maandelijk 600 euro betaald moet worden'. Na de publicatie over de bouw van twaalf huuurwoningen in Peel en Maas zette Verstraelen op eigen initiatief een klein onderzoek op naar de belangstelling voor star- terswoningen in het dorp. Op zijn oproep in het plaatselijke dorps blad reageerden acht belangstel lenden, vooral jongeren, met seri euze interesse voor de aankoop van een goedkopere koopwoning. Verstraelen zag zijn vermoeden door de reacties van de acht bevestigd worden. Hij vindt dan ook dat het college bij de ontwik keling van de nieuwbouwplannen aan de Leemberg-Zwanenweg rekening moet houden met de wensen van de burgers en aan de projectontwikkelaar de opdracht moet geven om op het perceel ook betaalbare woningen te bou wen. De CDA-fractie wil wethou der Brugman dan ook houden aan haar toezegging in de commissie Ruimte 'dat er goedkopere wonin gen in het plangebied gebouwd zullen worden als daar behoefte aan is', schrijft Verstraelen in een namens de CDA-fractie verstuurde brief aan het college van BenVK Voor het overige bestaan de nog te bouwen woningen aan de Leemberg-Zwanenberg in Tien ray uit tweekappers, patiobun galows en vrijstaande woningen. De gemeente Meerlo-Wanssum verwacht dat binnen twee jaar gestart kan worden met de bouw van de huizen. Het exacte aantal woningen dat aan de Leemberg- Zwanenberg een plek krijgt, is nog niet bekend. Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum vierden vijfjarig bestaan Het was de afgelopen weken feest op de peuterspeelzalen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum bestond vijf jaar. Op de vier peuterspeel zalen in Blitterswijck, Meerlo, Swolgen en Wanssum werd uitbundig feestgevierd door de peuters, samen met de leid sters. Met spelletjes, dansen en zingen, ballonnen en iets lekkers konden de peuters in een versierde peuterspeelzaal volop genieten. Aan het eind van de dag kreeg ieder kind een paraplu, die het zelf kan inkleuren, mee naar huis. Stichting Peuterspeelzalen Meer lo-Wanssum is in 2001 ontstaan uit een fusie tussen de vier zelfstandi ge peuterspeelzalen in de dorpen van de gemeente. Binnen de orga nisatie zijn zes beroepskrachten werkzaam, die samen met ruim twintig vrijwilligers ervoor zorgen dat wekelijks ongeveer 130 peu ters uit de gemeente de peuter speelzaal kunnen bezoeken. Het bereik van de peuterspeelzaal is zo'n 85%. De peuters komen enkele dag delen per week spelen en wor den daarbij gestimuleerd in hun ontwikkeling. Belangrijk hierbij is dat kinderen spelenderwijs sociaal gedrag, taal, bewegen, zelfstandig heid aanleren. Voorwaarde om te kunnen groeien is dat de kinde ren zich veilig en emotioneel vrij voelen en dat ze betrokken zijn bij hetgeen er op de peuterspeelzaal gebeurt. De leidsters begeleiden de kinderen hierin. Zij werken volgens de methode "startblokken". Ze sluiten aan bij de belevingswereld van de kinderen en koppelen daar vervolgens een thema met activi teiten aan vast. Binnenkort zullen de peuterspeelzalen in Swolgen en Wanssum kunnen beschikken over een nieuwe accommodatie. Bij de scholen wordt een peuterspeelzaal gebouwd. Stichting Peuterspeelza len Meerlo-Wanssum werkt samen met de zes scholen in de gemeen te en andere partners binnen het jeugdbeleid. Dit wordt gedaan van uit de bredeschoolgedachte. Een doel van de samenwerking is om de doorgaande ontwikkelingslijn van kinderen van 0-12 jaar vorm te geven. De peuterspeelzaal is hierin een belangrijke schakel. De betrokken organisaties wil len elkaar versterken, meer voor elkaar betekenen. Deze samenwer king komt de ontwikkeling en het welbevinden van de kinderen ten goede. Daarnaast biedt het ook nog voordelen voor ouders in de vorm van opvoedingsondersteu ning en opvang, medewerkers van de organisaties en bevordert het de leefbaarheid in de kernen. Met de viering van het vijfjarig bestaan is de website van de stichting in de lucht gegaan. U kunt een kijkje nemen op www.peuterspeelzalen- meerlo-wanssumnl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CC, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11