Jeugdnota valt niet goed Joekskapel op concertreis Hf Bosweg bezorgd over komst bedrijf Burhenne 1000 euro voor Ons Hükske Literair Café presenteert poëziefietsroutes MENSWEAR Ook Oostrum gaat collectes anders innnen Jan Loonen zesde op CDA-lijst Koop zondag □O r Laat u inspireren r4' PEEL EN MAAS OUTLET Stones door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 19 oktober 2006 - Pagina 5 Te weinig inbreng scholen, ouders en jongeren De nieuwe jeugdnota 'Samenhang en samenwer king in jeugdbeleid' kreeg in de commissie Maatschappe lijke Diensten de handen niet op elkaar. De gemeente trekt jaarlijks bijna vijf ton uit voor jeugd en jongeren. De aanpak van vroegtijdig schoolverla ten, het straathoekwerk en een nieuwe jongerencentrum zijn de speerpunten. Jeanne Hendrix (CDA) sprak van onevenwichtig beleid. "Ér is vooral ingezet op de groep die problemen heeft", zei Hendrix die geschrokken was van de enorme toename van het aantal jongeren dat voortijdig de schoolloopbaan afbreekt. De regio Venray staat lan delijk zelfs in de top tien van de regio's met de meeste 'drop outs'. "Hoe kan dit nu", vroeg Hendrix zich af. "Vier jaar geleden waren we nog het beste jongetje van de klas. En nu hebben we ineens zoveel uitvallers. Ik steun de aan pak maar ik mis een goede diagno se. De analyse van het probleem is onvoldoende. We moeten waken voor symptoombestrijding." In de afgelopen raadsperiode is er veel bezuinigd op Maatschap pelijke Diensten. Het CDA vindt dat er nu in een keer wel erg ruimte budgetten zijn. Martien Wijnhoven (Samen werking) is geen voorstander van doelgroepenbeleid. De gemeente zet nu heel sterk op de jongeren in. "Dan verdienen de ouderen ook extra aandacht", vindt Wijn hoven. Ingeborg de Barbanson (WD) vindt de invalshoek van de jeugd nota verkeerd. "We moeten de jeugd niet als één groot probleem zien. Alles wat voor kan komen staat in de nota, en de overheid zal het wel even oplossen. We moeten niet met het vingertje wij zen", vindt het WD-raadslid die de inbreng van ouders en jonge ren node mist. "De ouders komen summier aan bod terwijl de jeugd er helemaal niet in voorkomt. Zij hadden juist de gesprekspartners moeten zijn." Linda Weijs (SP) uitte dezelfde kritiek. "Wij missen de rol van de ouders en de scholen. Terwijl de jeugd er helemaal niet bij betrok ken is. Er zijn zoveel verschillende groepen. Is hen bijvoorbeeld wel gevraagd of ze een jongerencen trum willen", vroeg Weijs zich af. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) vindt dat er grote bedra gen worden geïnvesteerd in de doelgroep jongeren. "Toch heb ik er geen goed gevoel bij gezien het verleden", zei Van den Hoek die wilde weten of de gestelde doelen wel haalbaar zijn. "Daarom moe ten er tussentijdse meetpunten komen zodat de resultaten zicht baar worden." Van den Hoek pleitte voor meer aandacht van sport en beweging. "De jeugd moet in de dorpen en wijken op een laagdrempelige manier kunnen sporten. Laat die jongerenwerkers van Synthese eens uit die bus komen en daad werkelijk iets organiseren." Lokaal Aktief is voor een stevige aanpak van jongeren die voortijdig stoppen met hun opleiding. "De jongeren behoren of op school of op het werk te zijn", vindt Van den Hoek. "Niemand mag tussen de wal en het schip vallen." Henk Elegeert (inVENtief) vindt dat de nota geen goede sfeer uit straalt. "We moeten het jeugdbe leid niet opdringen maar de jonge ren juist stimuleren. Daarbij past een terughoudende opstelling zonder een horde jeugdwerkers", zegt Elegeert die vindt dat wet houder Emonts (PvdA) zich niets aantrekt van de wensen van jon geren. "Want de visie van de jeugd ontbreekt volledig. Dit is stuitend." InVENtief keurt het af dat de gemeente gebruik gaat maken van de lokale jongerenwebsite Loqal. "Overheden behoren geen webis- tes van anderen te gebruiken. Er is duidelijk een gebrek aan visie hoe met iet en communicatie moet worden omgegaan", vindt Elegeert. Wethouder Emonts meent dat de onevenwichtigheid voortkomt uit het verleden. "De organisatie rond zorg en jongeren was niet goed. De samenwerking ontbrak en daarom gaat de gemeente nu veel meer de regie voeren. Deze nota moet vooral de gaten in het jeugdbeleid opvullen." Emonts hecht een groot belang aan de aanpak van 'drop outs'. "Van de groep tussen veertien en achttien jaar zitten sommigen nu thuis. Gebleken is dat zij het meeste risico lopen verzeild te raken in het criminele circuit. We moeten voorkomen dat ze over de rand van de samenleving vallen. We gaan ze daarom opzoeken. Op straat, thuis en in het jongerencen trum." Emonts zegt dat de gemeente geen enkele bemoeienis heeft met de website Loqal. "Die site is van, voor en door jongeren. Het is onafhankelijk. We maken er alleen gebruik van." Volgens Emonts zijn de doelen van de nota haalbaar. "Daar mag u mij op afrekenen. U treft een wet houder met ambitie." Joekskapel Göt Net uit Venray reist 28 oktober met negentien personen af naar Florida voor een concertreis van twee weken. De trektocht door Florida loopt van Orlan do naar Miami. Naast de geplande optredens in kerken, gemeenschapshuizen en waarschijnlijk Disney World is er tijd zijn om diverse bezienswaar digheden te gaan bezoeken. Op het programma staan een bezoek aan Kennedy Space Centre, Key West en de Everglades genoteerd. In het verleden reisde joekskapel Göt Net al af voor langere concert reizen naar Lloret de Mar in Span je en diverse malen naar Duits land. Onder leiding van dirigent en organisator Mart Custers gaat de joekskapel met name Europese muziek verzorgen tijdens optre dens. Daar er ook in kerken en Social Halls gespeeld gaat worden zoals in de kathedraal van Orlan do is het repertoire enigszins aan gepast. Naast de bekende feest- krakers zijn de laatste maanden diverse kerkelijke nummers inge studeerd zodat de groep op alles voorbereid is. Zelfs een uitvoering van Ave Maria op piano en trom pet is toegevoegd. Om de Euro pese en met name de Hollandse sfeer over te brengen zijn voor alle muzikanten klompen gemaakt en ontbreekt oranje natuurlijk niet in de kleding. De tour is geor ganiseerd door een jaren geleden geëmigreerde Duitser die jaarlijks muziekgezelschappen naar Ame rika haalt. Hij heeft de joekskapel voor deze reis de naam The Dutch Soundwaves gegeven. Speciaal voor de USA-tour is deze zomer een cd opgenomen. De cd bevat met name het brede repertoire waarmee Göt Net in onder andere Duitsland succesvol is. Kijk op www.gotnet. nl. om fragmenten van de cd te beluisteren. De bewoners van de Bosweg zijn ongerust over de komst van het bedrijf van de fami lie Burhenne naar hun straat. Burhenne is momenteel geves tigd aan de Endepoel in Mer- selo, maar moet verplaatst worden. Het bedrijf handelt in partijgoederen en onderdelen van auto's. Joris Arts sprak in de commissie Stedelijke Ontwikkeling namens de buurt zijn bezorgdheid uit. Volgens hem mag er volgens het bestemmingsplan geen detailhan del worden bedreven. "Wij als buurtbewoners zitten er niet op te wachten dat in het weekeinde en 's avonds de rust verstoord wordt door klantenbezoek. Daar voor heb ik destijds mijn woning niet gekocht", vertelde Arts. "Het is nog volslagen onduidelijk wat we met de komst van Burhenne te verwachten hebben. We hebben overigens geen problemen met de nieuwe bewoners. Het gaat ons alleen om de bedrijvigheid. Het is ook van belang dat er een loods komt voor de opslag, zodat de horizon een beetje schoon blijft. Zodat er ook geen auto's langs de weg komen te staan." Bedreiging De politie heeft vrijdagavond een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden op de Stationsweg. Een medewerker van een beveiligings bedrijf sprak de man aan, omdat hij de openbare orde verstoorde. Toen de man werd aangesproken, bedreigde hij op zijn beurt de beveiligingsmedewerker. De poli tie heeft de man aangehouden en voor verhoor ingesloten. een abonnement waard Dankzij de inzet van Summa Adviesgroep doneert het Monu- ta Charity Fund, onderdeel van Monuta Uitvaartzorg en -verzeke ringen, een bedrag van 1000 euro aan Stichting Ons Hükske. Het geld is bestemd voor de organisa tie van het tweejaarlijkse festival Soospop. Vorige week hebben Rob van Drecht, ambassadeur van het Monuta Charity Fund, Chris Jagers, directielid van Summa Adviesgroep en Manuel Conejo, initiatiefnemer namens Summa Adviesgroep de cheque symbo lisch overhandigd aan het bestuur van deze stichting. Soos Ons Hükske bestaat al 25 jaar en houdt zich bezig met sociaal cultureel werk. Zo organiseert de stichting elke veertien dagen een disco avond voor gehandicapten in en rond Zeeland. Soospop is een fes tival voor verstandelijk gehandi capten. Om de keuzemogelijkheid voor gehandicapten te stimuleren en om het programma aan te pas sen aan diverse niveaus, loopt het programma uit een van muziek tot aan theater en film. Het doel is om mensen met een verstan delijke beperking een popfestival te bieden wat recht doet aan hun belevingswereld en beperking. Jaarlijks stelt Monuta een deel van haar inkomsten beschikbaar voor liefdadigheidsprojecten die lokaal worden opgezet. Deze pro jecten voldoen aan een aantal cri teria en passen binnen het thema Geef het leven kleur. Het onaf hankelijke bestuur van het MCF bestaat onder andere uit Erica Terpstra, Mies Bouwman en Cors Hage. Beeld 'de Ruuper' opnieuw vernield Het kunstwerk De Ruuper op het dorpsplein in Leunen is opnieuw ten prooi gevallen aan vandalisme. Afgelopen weekeinde werd het bovenste stuk van het beeld gesloopt en ontvreemd. Een zoektocht naar de restanten bleef zonder resultaat. De Leunse dorps raad heeft aangifte gedaan bij de politie. Een paar jaar geleden werd De Ruuper ook al door vandalen flink vernield. Het heeft toen vele maanden geduurd voordat kunst werk, gemaakt door de Venrayse kunstenaar Piet Hermans, weer gerestaureerd was en terugge plaatst kon worden. 'Parkeertarief niet oneindig verhogen' Het parkeertarief in de gemeen te Venray wordt jaarlijks met 5 procent verhoogd. De extra inkomsten zijn nodig om de komst van de parkeergarage in de Gouden Leeuw - met vijfhonderd ondergrondse parkeerplaatsen - financieel mogelijk te maken. Woensdag in de commissie Mid delen vroegen PvdA en CDA zich af hoe lang de stijging nog kan doorgaan. In 2010 is een Venrays parkeerkaartje al bijna net zo duur als in Amsterdam. "Door de jaar lijkse stijging lopen de tarieven op den duur fors op", zei Toon Loonen (CDA). "We moeten ons niet uit de markt prijzen.' Wethou- der Van der Broeck (CDA): "We hebben het geld hard nodig voor de parkeerkelder in de Gouden Leeuw.Anderzijds kunnen we ook niet tot in de eeuwigheid de tarie ven verhogen. Ik ga het opnieuw bekijken, maar we mogen ons niet in de vingers snijden met de par keergarage." Het Literair Café Venray-regio bestaat vijftien jaar. De jarige heeft net als bij het 12,5-jarig bestaan een cadeautje voor inwoners en bezoekers van Venray in petto: poëziefietsroutes. Bij de viering van het derde lustrum op zondag 22 oktober om 14.30 uur in de openbare bibliotheek Venray presenteert het LCV twee poë ziefietsroutes als vervolg op de succesvolle poëziewandelroute van het 12,5-jarig bestaan. Leidt die de wandelaar rond in hartje Venray, twee fietsroutes voeren belangstellenden langs zo'n zestig kunstwerken in Venrayse wijken en dorpen. Het literair café voegt aan elk kunstwerk een toepasselijk gedicht toe. In de routegids zijn ook weetjes over van-alles-en- nog-wat opgenomen zodat de fietsritten ware ontdekkingstoch ten door het Venray van nu en vroeger zijn. Wandel- en fietsrou tes vormen samen een compleet overzicht van de beeldende kunst in Venrays openbare ruimte. De fietsroute West langs ruim twintig kunstwerken is 42 (of 30) kilo meter en de route Oost met ruim dertig kunstwerken 35 (of 23) kilometer. Van de kunstwerken zijn foto's gemaakt door leden van de Amateur Fotografen Vereniging (AFV) Venray, waarmee het literair café al verschillende keren succesvol samenwerkte. De foto's zijn niet alleen opgenomen in de bundel. Een selectie is, aangevuld met opnamen van andere fotoge nieke objecten langs de routes, verwerkt in een tentoonstelling (met gedichten), die tot en met zaterdag 18 november te zien is in de Openbare Bibliotheek. De de opening daarvan, de presenta tie van de poëziefietsroutes en de attractieve fietsgids en de viering van het derde lustrum van het lite rair café zijn op zondag 22 okto ber om 14.30 uur in de openbare bibliotheek (open vanaf 14.00 uur). De muzikale omlijsting is in handen van musicus Ad Haans. De rijk geïllustreerde, handzame fiets gids - drie-in-een routes, kunst en gedichten - is te koop bij VW, boekhandel, bibliotheek, Theehuis Odapark, museum 't Freulekes- huus en Wereldwinkel. Meer infor matie staat op www.literair-cafe- venray.nl. 'Polen komen alleen bij Aldi' De gemeente Venray wil voortaan toeristenbelasting heffen bij de buitenlandse werknemers - voornamelijk Polen - die in de gemeente ver blijven. Zij maken namelijk ook gebruik van de voorzie ningen in de gemeente. Even als 'gewone' toeristen die in de gemeente overnachten zullen de buitenlandse arbeidskrach ten daarvoor moeten betalen, zo redeneert de gemeente, die uitgaat van het verblijf van 2.000 werknemers. L. Roefs (inVENtief) heeft zijn bedenkingen. "De Polen werken voor twee en komen alleen maar bij de Aldi en de Winkel van Sin- kei. Bovendien zal het moeilijk worden de belasting te innen. De kosten zullen uitstijgen boven de opbrengsten", zei Roefs in de commissie Middelen. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde: "De Polen maken ook gebruik van onze wegen en het riool. Dan is het rechtvaardig dat zij daarvoor betalen." Samenwerking eist projectoverzichten De raads- en commissiele den hebben afgelopen kwar taal geen projectrapportages ontvangen. Het college besloot de overzichten niet te ver zenden omdat ze 'kwalitatief onder de maat' zouden zijn. B en W willen eerst een 'ver beterslag' maken voordat de rapportages weer het politieke circuit ingaan. Samenwerking is het niet eens met de gang van zaken. Fractielei der Ike Busser vindt het prima dat de overzichten kwalitatief verbe terd worden. "Maar dit hoeft niet te betekenen dat we ze niet meer ontvangen. Wij willen ieder kwar taal die rapportages zien. Ook al zijn ze nog zo slecht of onvolle dig", zei Busser maandag in de ver gadering van de fractievoorzitters. De overzichten bevatten sum miere en vaak al achterhaalde informatie over allerlei grote en langlopende projecten zoals de WMO, de Gouden Leeuw of Ser- vaashof. De andere partijen waren het met Samenwerking eens. "Het kan niet dat we zonder vooraan kondiging de rapportages niet meer ontvangen", zei Bert Lins- kens (PvdA). "Het is niet chique gelopen. Het maken van een kwa liteitsslag is prima maar geef dan wel aan hoelang het duurt voordat de nieuwe opzet er is." 'College vaker in commissies' De fractievoorzitters vinden dat de collegeleden zich te weinig in de commissies laten zien. Vorige week werd in de vier commis sies de begroting 2007 behandeld. CDA en Samenwerking ergerden zich vooral aan de absentie van burgemeester Waals, die openbare orde en veiligheid in zijn porte feuille heeft. Ook wethouder Hei dens (CDA) was er niet. Maar hij was met een Limburgse delegatie op werkbezoek naar China. "Het heeft ons onaangenaam verrast dat Waals niet aanwezig was", zei Gerda van Stelten (CDA) maandag in de vergadering van de fractievoorzitters. Bert Linskens (PvdA) opperde het idee om een dringend verzoek aan B en W te richten.' Het college moet op twee belangrijke politieke momenten in het jaar maximaal bij de com missies aanwezig zijn. Dat is bij de voorjaarsnota en de begroting", aldus Linskens, die ook een reactie van het college vraagt. De klacht geldt niet voor alle collegeleden. Zo was CDA-wethouder Van der Broeck vorige week zelfs bij alle vier commissies van de partij. Steeds meer dorpen stoppen met de rondgang met de col lectebus voor grote nationale fondsen. De inwoners krijgen voortaan één keer per jaar een lijstje met een envelop. Ze kunnen aankruisen aan welke fondsen ze willen doneren en doen het geld in de envelop die later aan huis wordt opge haald. Vredepeel startte een paar jaar geleden als eerste met deze metho de. Het blijkt dat de opbrengst een stuk hoger uitvalt dan bij de traditionele rondgang met de col lectebus. Bovendien hoeven de collectanten maar een keer per jaar langs de huizen te gaan. In Veulen en Leunen is de nieuwe werkwijze ook met suc ces ingevoerd. E)e dorpsraad van Oostrum heeft besloten om vanaf 2007 eveneens te stoppen met de collectebus. Het gaat om ruim tien nationale fondsen. Zoals het Prin ses Beatrix Fonds, KWF, Nier Stich ting, Reumafonds, Nederlandse Hartstichting, Rode Kruis, Fonds Kinderhulp en Astma Fonds. In Leunen bracht de collecte onlangs nog 8.270 euro op. Voor plaatse lijke en regionale collectes wordt nog wel de bus rondgegaan. En er zijn ook fondsen die niet aan de nieuwe regeling willen mee doen. Joos Linskens, voorzitter van de Oostrumse dorpsraad, ziet alleen maar voordelen. "Collectan ten kwamen nogal eens aan een gesloten deur, en liepen zo nogal wat opbrengst mis. De mensen zullen nu bewuster naar de fond sen kijken." Doneren kan alleen door middel van contant geld in een envelop. "Een andere manier is niet mogelijk. Anders is het niet meer anoniem", zegt Linskens. In Oostrum is een werkgroep inge steld die de 'collecte nieuwe stijl' gaat regelen. Jan Loonen (41) uit Venray staat op de zesde plaats van de CDA-lijst voor de Provinci ale Statenverkiezingen van 7 maart 2007. Op de algemene ledenverga dering van maandag 4 december wordt de lijst definitief vastge steld. Het huidige Statenlid Loo nen debuteerde vier jaar geleden met een achtste plaats op de lijst. Hij behaalde toen liefst 4.960 voorkeurstemmen. Na de drie kopstukken Eurlings, Driessen en Vrehen scoorde de Venraynaar in heel Limburg de meeste stemmen. Alleen al in de gemeente Venray brachten 4.160 kiezers hun stem uit op Loonen. Het CDA hanteert twee ver schillende lijsten. Een voor het noorden en een voor het zuiden van de provincie. Jan Loonen is op de lijst 'noord' gepromoveerd van de achtste naar de zesde plaats. De topdrie is op de beide lijsten hetzelfde. Gedeputeerde Martin Eurlings, de lijsttrekker van 2003, stopt en wordt opge volgd door Herman Vrehen. Ger Driessen blijft op de tweede plek. Derde staat fractievoorzitter Noël Lebens. De volledige lijst: 1. Herman Vrehen (Nieuwstadt) 2. Ger Driessen (Horst) 3. Noël Lebens (Sittard) 4. Marij Cox (Roermond) 5. Joep Gommans (Venlo) 6. Jan Loonen (Venray) 7. Ingrid Voncken (Ospel) 8. Will Scheepens (Arcen) 9- Geert Frische (Maasbracht) 10.Anja van den Beuken (Neerit- ter) 11Peter van Horen (Helden) 12.Van Hoef (Weert) 13 - Frans Camps (Wellerlooi) 14. Bozaslan (Venlo) 15. Maurice Schreurs (Heythuy- sen) 16. Dhr. Dirks (Echt) 17. Marjo Gribbeling (Mook) 18. Will Willemsen (Vlodrop) 19- Cel Canton (Belfeld) Toegang weekmarkt De opmerkingen die Ingeborg de Barbanson vorige week in de commissievergadering maakte over de slechte bereikbaarheid van de weekmarkt, zijn haar niet door iedereen in dank afgenomen. Het WD-raadslid wees erop dat op de kop van Grotestraat, nabij het postkantoor, de toegang voor hulpdiensten wordt belemmerd door (tijdelijke) marktkramen en een terras. "Misschien heb ik me wat onhandig uitgedrukt. Het was zeker niet mijn bedoeling bedrij ven in een kwaad daglicht te stel len", zegt De Barbanson. "Het gaat mij alleen om de veiligheid van de markt. Daarom moet de door gang vrij blijven. Er zijn meerdere winkeliers die daarover bij de gemeente hebben geklaagd. Er wordt te weinig aan gedaan." 22 oktober 12.00 - 17.00 uur •f C.iSE* River ti Woods M TENSON TOT 60%!!! STATE OF ART hFeUow MODERN CLASSICS LEDUB WC DE BLEEK UENRAY TEL. (0478) 512 308 CharityFund Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENocwpo/r ladies and gentlemen g a sthuisstraat 22 horst telefoon Q77 39B SS 96 www.heerenstraat, nl I

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5