1 Toegankelijkheidsvignet voor De Kemphaan Speellokaal Petrus Bandenschool 45.000 euro bijdrage voor Hospice Zenit Gemeentelijke overlegtafel van start De Hoveniers Julicher Meijer MAN WOMAN ook voor üw tuin PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Opheffen stankcirkels varkenshouderijen cruciaal voor nieuwbouw Na een jarenlange impas se lijkt er eindelijk schot te komen in woningbouw in de noordwesthoek van Leunen. Al bijna tien jaar lopen er gesprekken over de heront wikkeling van disco De Steeg en het achterland dat begrensd wordt door de Engesteeg en de Oostrumsche Beek. Geïnteres seerde projectontwikkelaars haakten af omdat de beoogde locatie slechts gedeeltelijk bebouwd mag worden. Van wege de stankcirkels van twee varkenshouderijen aan de Engesteeg. Ton van Dijck, eigenaar van De Steeg, heeft inmiddels in project ontwikkelaar Nebuvast uit Gen nep een koper gevonden voor de leegstaande discotheek en de par keerplaats. Nebuvast onderhan delt momenteel met eigenaar Jen- niskens over de aankoop van het aangrenzende perceel landbouw grond. "We zijn er nog niet uit", zegt Wim Jenniskens. "We hebben een bod ontvangen maar er is nog geen definitief besluit genomen. Ik wil er best aan meewerken om woningbouw mogelijk te maken. Met deze locatie krijgt het dorp een mooie afronding." Nebuvast moet ook tot overeen- stemmings komen met de twee agrarische ondernemers over het verkleinen of opheffen van de stankcirkels. Over de toekomst van zijn varkensbedrijf aan de Engesteeg heeft Jenniskens even eens nog geen beslissing geno men. "Er zijn twee opties. Of hier helemaal stoppen of het verplaat sen naar een andere locatie", aldus Jenniskens die aan de Weideweg in Leunen een tweede varkensbe drijf heeft. Met het naastliggende bedrijf van Loonen wordt bekeken of met technische maatregelen de stankcirkel verkleind kan wor den. Zodat het geen belemmering meer vormt voor het bouwplan van circa 45 woningen. Martien Loonen heeft onlangs nog een nieuwe stal gebouwd en wil zijn bedrijf graag voortzetten. De tech nische aanpassing van de stallen vergt een behoorlijke investering. Wellicht dat de nieuwe geurwet, waarvan de gevolgen voor de omvang van de stankcirkels nog onbekend is, ook enig soelaas biedt. Voorwaarde voor de nieuw bouw is dat de hoofdmassa aan de St. Catharinastraat komt. Op de plek van de discotheek kunnen appartementen in twee of drie lagen gebouwd worden. Daarbij mag het totale complex niet gro ter worden dan de discotheek omdat het anders niet past bin nen de schaal van het dorp. De gemeente geeft de voorkeur aan de grondgebonden woningen aan de St. Catharinastraat omdat die beter aansluiten bij de bestaande woonbuurt.Appartementen horen eigenlijk thuis in het centrum van Leunen en niet aan de rand van het dorp, vindt de gemeente. Langs de Vicarieweg komen rijenwoningen terwijl de groen strook daar blijft bestaan. Bij de bebouwing van het ach terliggende landbouwperceel moet voldoende ruimte overblij ven voor de beek en een groen- zone. De huizen moeten op mini maal tien meter afstand van de waterlijn komen. De voorzijdes van de woningen zijn gericht op de Engesteeg en de beek. Hier komen vrijstaande woningen of patiowoningen waarbij voldoen de groen en open ruimte moet overblijven. Vanaf het punt dat de beek zich splitst van de Engesteeg mag er dichtere en iets hogere bebouwing komen. Om ook hier een mooie dorpsrand te krijgen, mogen er geen achterkanten aan het openbare gebied grenzen. Door bruggetjes over de beek worden de woningen vanaf de Engesteeg bereikbaar. Voor de bestaande huizen aan de St. Catharinastraat en de Vica rieweg geldt dat de nieuwe ach tertuinen zullen grenzen aan de bestaande achtertuinen. Het streven is een woonwijk met een afwisselend bebouwings beeld waarbij veel aanadacht uit gaat naar de vorm van de daken. Zij bepalen inmmers het beeld vanuit het buitengebied. Er komt ook voldoende ruimte voor groen en speelvoorzieningen. De gemeente heeft vier opties uitgewerkt die variëren van 27 tot 47 woningen. De modellen vol doen aan de stedenbouwkundige eisen en dienen als 'denkrichting' voor de ontwikkelaar. Het gebied krijgt twee toegan gen, vanaf de Engesteeg en de St. Catharinastraat. De ontsluiting vanaf de St. Catharinastraat krijgt een rijbaan van 4,5 meter met aan weerszijden trottoirs of groen stroken van twee meter breed. Daarbij moet nog eens drie meter extra afstand worden gehouden. Het gevolg is dat de woning met huisnummer 18 gesloopt dient te worden. Anders kan geen vol waardige weg worden aangelegd. De ontsluiting aan de Engesteeg komt mogelijk ter hoogte van de boerderij van Jenniskens, op het punt waar de Engesteeg en de beek uit elkaar gaan lopen. De groep bomen moet hier wel blij ven staan. Mocht de geplande woning bouw alsnog afketsen dat kan er opnieuw een horecabedrijf gevestigd worden op de locatie van De Steeg omdat het een hore- cabestemming heeft. De Derde Werelddag Venray van afgelopen zondag was ook dit jaar mede door het prach tige weer geslaagd te noemen. Vele duizenden mensen trok ken langs de tenten en stands, waar de verschillende organi saties en stichtingen hun pro jecten en activiteiten hadden uitgestald. De samenwerking met de Kiwanis met hun grote boekenmarkt was prima en mede door de andere activi teiten, zoals de proeverij van hapjes, streekproducten, wij nen groente, fruit en kaas was er voor het publiek op vele plaatsen te genieten. De winkeliersvereniging Venray Centraal als ook het Kunstencen trum Jerusalem, dat in samenwer king met de schouwburg verschil lende activiteiten op touw had gezet, trokken met de modeshow op de Grote Markt als ook met het optreden van veel leerlingen voor De kameel was een opvallende attractie tijdens de geslaagde Derde Werelddag een boeiende middag. De middag werd om 12.00 uur geopend. Er was dit jaar op de verschillende pleinen veel muziek, die de aan dacht van het publiek trok en voor veel gezelligheid zorgde. Het Mon diaal Platform Venray is bij monde van de voorzitter Martin Kuijpers bijzonder tevreden over deze dag "Veel mensen hebben mij gezegd, dat ze boeiende en interessante gesprekken met de verschillende organisaties hebben gevoerd en ook de leden van onze stichting hebben niet alleen in alle ten ten en stands veel bezoek gehad, maar ook meer dan voorgaande jaren verkocht voor het goede doel. Ieder jaar weer hebben we de volle medewerking van boven, want het mooie weer is een factor in de organisatie, die voor het wel slagen van groot belang is." De Braziliaanse band Lobanova trok door hun professionele optre den en met hun swingende muziek veel publiek. Hun programma werd afgewisseld door een mode show van 'eerlijke kleding' die mooie en kleurrijke modellen liet zien, en het geheel werd verzorgd door de Wereldwinkel, die aan hun stand ook vele nieuwsgierige bezoekers mochten ontvangen. Amnesty en Unicef waren zeer te spreken over de interesse van het publiek als ook MOV Divinolandia, het Moedercentrum Venray, maar ook de nieuwe stichtingen Mullai, Global Vision en de enthousiaste Stefanie van der Broek met haar project 'Leven redden, toekomst schenken' voor weeskinderen in Zuid-Afrika. Ook de stichting SOS Meerlo- Wanssum, die voor de komende jaren een project van de Hetty Denen Stichting voor een basis school in Zambia op zich heb ben genomen, waren blij met alle aandacht. De grote organisatie Udavum Karangal of Helpende Handen van ondermeer Bart Veld- paus had weer een krottenwijk opgebouwd, waar de bezoekers op intensieve wijze werden voor gelicht over hun project in India. Veel bezoekers genoten van het 'levende standbeeld' dat op een perfecte wijze werd uitgebeeld door de vermaarde kunstenares uit Venray. Opvallend en origineel was ook weer het optreden van Patrick Thijs van de Stichting Culturen in beweging uit België, die door zijn rappe tong en boeiende vertel kunst, maar ook door de prachtige muziek veel publiek aan zich wist te binden. Op een originele en ludieke wijze wist hij het publiek duidelijk te maken met vele voor beelden, dat alles wat anders is en wat men niet kent, ook een bron van nieuwe kennis kan zijn en dat men juist vaak van deze onbe kende, maar boeiende nieuwe wereld veel kan leren. Maar ook hebben juist veel kinderen geno ten van de kameel, die hen een gratis ritje over het Hensenius- plein liet maken tot groot plezier van vooral ook de opa's en oma's. Deze onovertroffen woestijnauto was wel een opvallende attractie op het plein. Bijna alle organisa ties en stichtingen vroegen alle aandacht voor de kinderen in de Derde Wereld, die geen toekomst of perspectief op een normaal leven hebben. Martin Kuijpers: "Het motto van dit jaar was dan ook Hallo Venray.geef ieder kind een toekomst. Door de inzet van vele vrijwilligers heeft Venray weer een prachtige zondagmid dag beleefd, die zeker het volgend jaar herhaald zal worden. Deze week wordt landelijk de Week van Toegankelijkheid gehouden, waarbij de toeganke lijkheid van openbare gebouwen door mensen met een lichame lijke handicap, centraal staat. In de afgelopen maanden hebben vrijwilligers van de werkgroep Gehandicapten Platform Venray een bezoek gebracht aan vijftien gemeenschapshuizen en wijkge- bouwen in de gemeente Venray om te beoordelen of de gebou wen voldoen aan de landelijke normen om in aanmerking te komen voor het toch wel belang rijke toegankelijkheidsvignet. Vier van de vijftien gebouwen volde den bijna aan de vereiste normen; slecht één gebouw voldeed ruim schoots aan de strenge normen namelijk het Centrum voor Oude ren De Kemphaan in Venray. Niet alleen het gebouw, maar ook de parkeerstroken rond het gebouw zijn goed bereikbaar en hebben de vereiste breedte voor mensen met een lichamelijke beperking. Op vrijdag 6 oktober om 16.00 uur reikt wethouder Mathieu Emonts tijdens een feestelijke bijeenkomst in De Kemphaan, het vignet uit. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 De basisschool St. Petrus Banden krijgt een tweede speellokaal. Op basis van het aantal leerlingen heeft de school aan de Min. Charles Ruysstraat daar recht op. De gemeente heeft voor de ver bouwing bijna 96.000 euro uit getrokken. De school in het voormalige mavo-gebouw wordt niet uitge breid omdat dit ten koste zou gaan van de speelplaats. Het nieuwe speellokaal wordt daarom gebouwd in de zolderruimte. Het wordt tevens geschikt gemaakt als gymzaal voor de groepen 3 en 4. De brandweer kan instemmen met het bouwplan. Wel moet de bestaande vluchtroute worden aangepast. In het huisvestingsprogramma had de gemeente 226.330 euro opgenomen voor de uitbreiding. Nu het speellokaal inpandig wordt gebouwd, valt de investering veel lager uit. De verbouwingskosten bedragen 73-292 euro en voor de technische installatie is 22.580 euro uitgetrokken. Op de aanbe steding hebben drie bedrijven gereageerd. De opdracht is gegund aan de laagste inschrijvers: Jans- sen/Raedts voor de verbouwing en Keijsers Manders voor de tech nische installatie. Stichting CAI Venray heeft ruim 45.000 euro geschonken aan Hospice Zenit in Venray. Het geld is bestemd voor de aanschaf van computerappa ratuur en aanleg van ICT-ver- bindingen. Stichting CAI geeft donaties aan ICT-initiatieven met een alge meen maatschappelijk nut en een duidelijke relatie naar de kabel. De stichting heeft uit de verkoop van het Venrayse kabelnet nog altijd gelden beschikbaar die zij laat terugvloeien naar de Venray se gemeenschap. Eerder kregen Lokale Omroep Venray, Raayland College en Openbare Bibliotheek, Stichting Afasie, basisschool St. Jan de Doper, Verpleeghuis Beu kenrode, de Venrayse Centrale van Ouderenverenigingen, Seni orservice Gilde, Archeologische Werkgroep, LHPy Stichting Fiets vierdaagse Venray en de dorpen website al financiële bijdragen van Stichting CAI. In Hospice Zenit kunnen ter minaal zieken die niet meer thuis kunnen zijn in de laatste fase van hun leven terecht voor zorg in een huiselijke omgeving. Het hospice wil hen naast zorg alle voorzie ningen bieden die voor een naar omstandigheden normaal leven noodzakelijk zijn. "En daar hoort naar onze mening ook het gebruik van een computer bij", zegt de penningmeester van het hospice Wilma Manders-Gommans. Een groot deel van het geld besteedt Hospice Zenit dan ook aan com puterapparatuur. "Daar zijn wij erg blij mee, want in deze tijd van internetcommunicatie zijn veel van onze gasten eraan gewend om met (klein)kinderen en vrienden te kunnen mailen. Of elkaar met hulp van een webcam te zien. Het is fijn dat we deze service nu ook in het hospice kunnen aanbieden." De rest van de schen king wordt besteed aan aanleg en aansluiting van kabeltelevisie en bekabeling ten behoeve van data netwerken. "We kunnen en willen nog altijd projecten ondersteunen", benadrukt Victor Weijs van Stich ting CAI. "Non-profit organisaties, clubs en verenigingen in Venray of de kerkdorpen kunnen uiter aard een aanvraag voor financiële steun bij ons indienen. Graag zelfs, als wij daarmee concreet kunnen bijdragen aan de gemeenschap. Maar het is niet zo dat wij het geld zomaar weggeven. De aanvragen dienen gerela teerd te zijn aan Informatie- en Communicatietechnologie (ICT). Een andere voorwaarde is dat het te financieren project vernieu wend moet zijn." De criteria waar aan aanvragen moeten voldoen en andere informatie staan op de website www.cai-venray.nl. Volgend jaar gaat de gemeen telijke overlegtafel van start. Allerlei organisaties en instel lingen die bij een onderwerp betrokken zijn, worden uit genodigd om aan tafel mee te praten. Het betreft onderwer pen of vraagstukken die een dorp of wijk overstijgen. Zoals bijvoorbeeld de visie op de Venrayse singels. Er blijkt steeds meer behoefte te zijn aan een 'brede' overleg tafel waarbij alle betrokken par tijen aanschuiven. De gemeente wil ook graag meer structuur in de overlegjungle aanbrengen. Bovendien is de gemeente met ingang van 2007 in het kader van de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) verplicht een soort overlegorgaan in het leven te roepen.In gesprek gaan met direct betrokkenen vindt al regel matig in een kleinere vorm plaats. Zoals bijvoorbeeld bij de herin richting van een wijk waarbij de bewoners vanaf het begin worden betrokken. Afhankelijk van het onderwerp worden de gespreks partners uitgenodigd om aan te schuiven. De tafel krijgt zo een wisselende bezetting van vertegenwoordigers van verenigingen, stichtingen zoals dorps- en wijkraden, bedrijven en belangengroepen. De overlegtafel is niet bestemd voor individuen of landelijke, provinciale en regi onale partijen die geen directe binding met Venray hebben. Zij kunnen zoals nu gebruik blijven maken van de wettelijk geregelde inspraak. Er bestaat inmiddels een pool met een adressenbestand van potentiële deelnemers. Aan de hand van de agenda worden de uitnodigingen gericht verstuurd. Het voordeel is dat straks alleen relevante gesprekspartners aan tafel zitten. De gemeente spreekt van'halen en brengen'. De deelnemers krij gen informatie voor hun eigen achterban terwijl ze tegelijkertijd informatie en standpunten kun nen inbrengen.De planning van de onderwerpen sluit aan bij de activiteiten die in de gemeente lijke begroting zijn opgenomen. Daarnaast worden er ook overleg- tafels gehouden over onderwer pen die zich gedurende het jaar aandienen. De gemeente wil zo aansluiten bij nieuwe en onvoor ziene ontwikkelingen. Per onderwerp wordt de wijze van overleg bepaald. Het kan zijn: alleen informeren, meepraten, adviseren of meebeslissen. Het hoeft ook niet per se een gesprek aan tafel zijn. Ook andere vormen zijn mogelijk zoals een workshop, forumdiscussie of Lagerhuisdebat. De voorzitter van de bijeen komst is een afdelingsmanager of coördinator die inhoudelijk op de hoogte is van het onder werp. Beleidsmedewerkers zijn aanwezig om de uitkomst van de discussie mee te nemen in het op te stellen beleid. De wethouders schuiven aan als toehoorder en als aanjager van het debat. Zij kunnen inhoudelijke kennis opdoen en ondervinden of de toekomstige beleidsbeslissingen kunnen reke nen op voldoende draagvlak. Wethouder Najja (PvdA) van bestuurlijke vernieuwing, leef baarheid en communicatie heeft daarbij een overkoepelende taak. Hij zoekt naar kansen en mogelijk heden om de overlegtafel zo suc cesvol mogelijk te laten verlopen. Vervolg voorpagina Kermis dorpen Theo Zegers (Merselo) maakte een opmerking over de inhoud van de snoepzakken. "Want er zitten stinkbommen in. De jeugd knijpt of stampt ze kapot en dat stinkt behoorlijk. Dit is vervelend want veel ouderen storen zich eraan." In Leunen waren plannen om het kermisterrein uit de breiden met de Apolloniastraat. In overleg met Regter is daarvan afgezien. "Een grotere kermis trekt meer publiek vooral uit Venray", denkt Remie van de Craats. "Het gevaar bestaat dat de eigen bewoners wegblijven. Dat vermindert de sfeer en het is dan geen echte Leunse kermis meer." In Oostrum verliep de kermis naar wens. Maarten Arts: "Alleen reageerde de jeugd teleurge steld toen de spin op het laatste moment kapot bleek te zijn. Het is vervangen door de rups." Het dorpsradenoverleg wil na afloop van deze periode meer zeggenschap over het nieuwe contract met de exploitant. "De vorige keer hadden we ook kri tiek", zegt Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg. "Maar daar is niets mee gedaan. Hals over kop is toen het contract verlengd. Onder het mom van 'jullie moeten blij dat er nog een kermis is'."Wet houder Driessen hield de dorps raden voor dat er nauwelijks nog exploitanten interesse tonen in dorpskermissen. Zegers meent dat het wel meevalt. "Want in Meerlo- Wanssum konden ze kiezen uit drie aanbieders." Vervolg voorpagina Ondernemers bang voor spookscenario "Je ziet dat al in bepaalde win kelcentra zoals Oberhausen en Sheffield, waar winkels als het ware omvallen", vertelt Wim van den Heuvel. Winkelcentra in de regio zullen in een negatieve spi raal terechtkomen met sluiting van winkels en het uitsterven van het centrum als gevolg. Ik weet dat ook in Horst de ondernemers zich willen mobiliseren. Daar is op 16 oktober een bijeenkomst waar we in ieder geval met een aantal mensen heen willen. Zelf zullen we op de ledenvergadering van 7 november uitgebreid bij dit onderwerp stilstaan". Venray Centraal heeft op 12 sep tember met een aantal leden en niet-leden een discussie gevoerd over dit onderwerp. Die discus sie heeft er toe geleid dat Venray Centraal nu op zoek gaat naar een breder draagvlak bij de onderne mers om zo veel mogelijk invloed uit te oefenen op de ontwikke ling. Jan Vinkenvleugel en Wim van den Heuvel hebben het op zich genomen om zoveel mogelijk ondernemers te mobiliseren. "We zullen in ieder geval actie moeten ondernemer, desnoods op ludieke wijze, want met de komst van een dergelijke megamail wordt ook de regiofunctie van Venray onder mijnd", besluit Wim van den Heu vel. PAUL BROUWER MODE PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) www.gunhoek.nl m w 1 1 Oirlo-Venray HÏ7 tl tel. 04 78-571800 Donderdag 5 oktober 2006 - Pagina 3 Leunen voltooit dorpskern met 45 woningen Derde Werelddag Venray weer een grandioos succes r-m niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3