Don Giovanni, cabaret en het Weense Groenteorkest Kunst Cultuur Expositie Kleur, Leven, Passie van Ad Verstijnen Festival Uit de Kunst geslaagd 50-jarig jubileum De Peelklank Extra voorstellingen Sinterklaasfeest *11W V Eerbetoon aan Toon Hermans Herfstconcert in De Keg Vrouw in de schaduw LL± PEEL EN MAAS Vrouw in de schaduw PEEL EN MAAS Donderdag 5 oktober 2006 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray De wereldberoemde opera Don Giovanni, dubbelcabaret met de heren Anuar en Paul Smit en een wel heel bijzon dere muzikale voorstelling: het eerste Weense Groenteor kest. Drie voorstellingen die komende week te zien zijn in Schouwburg Venray. Zondag 8 oktober vanaf 14.30 uur kan men Don Giovanni bezoe ken. Ruim tweeduizend geliefden heeft Don Giovanni volgens zijn bediende veroverd, verspreid over vele Europese landen. En hij laat ze zonder pardon vallen om vervolgens nieuwe slachtoffers te maken. Librettoschrijver Lorenzo De Ponte baseerde het verhaal van deze opera op de bekende Don Juan-Mythe, maar liet zich mogelijk ook inspireren door de levenswandel van zijn vriend Casa nova. De Staatsopera vanTatarstan benadrukt vooral de humor van dit Drama Giocoso en brengt deze Don Giovanni als een onvervalste Commedia dell'Arte. In de ensce nering van De Staatsopera van Tatarstan speelt de barokke aan kleding een prominente rol. Maar die buitenkant brokkelt langzaam af hetgeen de onontkoombare ondergang van Don Giovanni zal versterken. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van Schouw burg Venray. DUBBELCABARET Woensdag 11 oktober vanaf 20.00 uur is het de beurt aan Dub belcabaret. Wellicht heeft u geno ten tijdens Festival uit de Kunst van afgelopen zondag en wilt u ze nog een keer zien in een avond vullend programma. De heren Anuar en Paul Smit. Qua stijl is Anuar duidelijk. Hij wilt laten zien wie hij is met de daarbij horende interactie. Want comedy is in zijn ogen geven en nemen. De onder werpen die aangesneden worden zijn rechtstreeks uit zijn leven gegrepen. Erkenning als artiest kreeg Anuar tijdens het prestigi euze cabaretfestival Camretten, waarvoor hij in 2004 de juryprijs kreeg. Sinds die tijd gaat het hard met Anuar. Zo speelt hij in de comedy clubs van Nederlands, was hij live te zien op Lowlands en schrijft hij teksten voor Ray- mann is Laat en is hij ook in dit programma te zien geweest. Paul Smit denkt duidelijk goed na over het leven. In deze show spreekt hij over het zogenaamde Rubber- botisme. Zo begint de show al met het vragen van een 'vrijwilliger' om op het podium te komen (dat gaat niet echt vrijwillig dus). Ener giek en met een hoge grapdicht heid sleurt Smit de bezoeker mee. Hij veegt de vloer aan met men sen die hun eigen cultuur, mening en gedragingen altijd beter vinden dan die van anderen. GROENTEORKEST Het eerste Weense Groen- tenorkest komt op vrijdag 13 oktober vanaf 20.00 uur naar de schouwburg. Acht muzikanten in een zwart kostuum, daar is op het eerste gezicht niets raars aan, ware het niet dat ze wel erg onge bruikelijke instrumenten bespe len. Wortels en komkommers in plaats van gitaren en drums. En na het concert: soep voor iedereen! Zorgvuldig klaargemaakt door de meereizende kok! Want uw groen ten krijgen na de voorstelling een tweede leven, dat waar ze origi neel voor bestemd zijn. De Radijs- etzky Mars zoals men hem nog nooit gehoord én geproefd heeft. Het orkest gebruikt enkel instru menten die van groenten gemaakt zijn en waar nodig ook wel eens keukengereedschap zoals messen of mixers. Wortelfluiten en -sticks, gurkeridoo, aubergineklappers, pompoenpauken, gurkofoon en radijsmarimba... voor elk concert snijden en fabriceren de muzikan ten hun verse instrumenten uit stevige groenten. Zo krijgt men een totaal nieuwe klank te horen die met traditionele instrumenten nooit bereikt kan worden. Toe schouwers noemen de sound van het orkest organisch, letterlijk en figuurlijk. De Oostenrijkse groep brengt een veelheid aan muziek stijlen: van traditionele Afrikaanse stukken tot klassieke Europese concertmuziek, jazz en country en experimentele elektronische muziek. Zo krijgt men popmuziek te horen, covers van bekende elek tronische muziek, maar worden ook hilarische parodieën opge diend van grote klassiekers. Er zijn nog kaarten beschikbaar voor deze smakelijke voorstelling. Voor vragen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tel. (0478)530999- Het comple te programma van de schouwburg staat op www.schouwburgvenray. nl. Expositie Tatiana Wiebing Tatiana Wiebing exposeert van oktober tot en met december bij Synthese, Onderneming voor Zorg en Welzijn, kantoor Leunseweg 51 in Venray. Wiebing is negentien jaar. Schilderen is haar lust en haar leven en het fijnste wat er op de wereld bestaat. Als ze schildert, wordt ze rustig en kan zich goed concentreren. Zij heeft een ver standelijke handicap en gaat naar de Vijverhofschool in Venlo. Het is een zelfbewuste meid, met veel emotionele diepgang. Vaak luistert ze tegelijkertijd naar muziek die haar vrolijk maakt, bijvoorbeeld van K 3 of Jan Smit. Ook in haar schilderijen komt haar voorkeur naar een rooskleurige wereld duidelijk naar voren. Ze houdt van felle, vrolijke kleuren en haar manier van combineren van al die kleuren is heel bijzonder te noe men. Onderwerpen waar een grote positiviteit vanuit gaat, schildert ze het liefst. Dieren, engeltjes en pop achtige figuren hebben haar voor keur. Behalve in de Vijverhofschool hingen haar werken reeds in het gemeentehuis van Kaarst (Duits land) en het museum van Bommel van Dam in Venlo en op diverse lokaties in Venray, onder andere bij gezondheidscentra. Ook Humani- tas in Weert mocht twee maanden van haar werken genieten.Wiebing maakt ook werk in opdracht. Men kan dan de ondergrondkleur en het onderwerp zelf kiezen. Voor de rest moet men haar vrij laten, zodat de doeken niet de overdui delijke 'Tatiana' kenmerken verlie zen. De expositie is op afspraak te bezichtigen op vrijdagmiddagen. Op de andere dagen is de expo sitie gedeeltelijk en uitsluitend in de openbare ruimtes toegankelijk. Voor een afspraak kan men con tact opnemen met Synthese via tel. (0478)517317. AbrahamArt toont het eerste weekend van oktober, november en december de expositie Kleur, Leven, Passie van Ad Verstijnen. Op zondag 8 oktober is de kunstenaar zelf aanwezig in de monumentale boerderij op het Annapark in Venray waar een van Nederlands grootste galerieën is gevestigd. Tevens wordt er een bod gebracht op het werk Straatspeelkinderen op de wip waarvan de volledige opbrengst ten goede komt aan de Stichting St. Martinus die zich inzet voor het lot van de straatkinderen in Rio de Janeiro. Ook via www.Abraha- mArt.com. kan men hierop een bod uitbrengen. De uitslag wordt rond Sinterklaas bekendgemaakt. Ad Verstijnen is een van Neder lands meest populaire kunste naars van dit moment. De artistie ke loopbaan van Verstijnen begon ongeveer 35 jaar geleden. Zijn recente schilderijen worden geka rakteriseerd door een krachtig handschrift en een sterk sprekend kleur gebruik. Er ontstaan op deze manier stabiele composities, niet van humor gespeend. Verstijnen wil naar het eigene, het spontane. De jeugdtekeningen van zijn kin deren, Maaike en Edgar waren vaak een bron van inspiratie. Het optimisme hierin sprak hem aan. Hij begon dit steeds meer te zien en te waarderen. De stijl die hieruit voortkwam toont duidelijk verwantschap met de felle kleuren en spontane expressie van de internationale Cobragroep. Verstijnen schildert de directe leefwereld van het kind: kind met poes, fiets, vogeltje, en bal.Al deze afbeeldingen sym boliseren de vrijheid en hebben niets te maken met de normen en regels van de volwassen maatschap pij. Zo maakt de kunstenaar zich bewust los van de op de academie aangeleerde normen. De kunste naar omschrijft zijn werk met de volgende woorden: "Altijd de andere kant op. Slingeren, vol ple zier, heen en weer tussen fantasie en werkelijkheid. Het optimisme schuifelt mij naar voren in een avontuur van creativiteit, waarbij verworvenheden zoveel mogelijk worden vermeden. Meestal ga ik uit van niets. Soms staat een kindertekening dan weer een oldtimer of een vorm van activiteit centraal. Ik wil grensver leggende waarden aftasten, opval lend werk maken, zodanig dat ik vooral de verwondering en aan dacht van mezelf tref. Wat ik doe heeft geen enkel houvast. Is het de zin van de onzin? Het werk wordt in ieder geval zinvol als het binnen mijn slingeren past. Het zal een heldere uitstraling, een heftige dynamiek, felle kleuren en een soort ruimte lijkheid moeten weergeven Altijd met alle intentie bezig zijn en toch weer afstand nemen. De worste ling zal blijven." De schilderijen en beelden van Ad Verstijnen bevin den zich in vele verzamelingen. Particulieren, bedrijven, de over heid en musea zowel nationaal als internationaal kochten zijn werk aan. Kleur, Leven, Passie is te zien op de volgende zaterdagen en zondagen van 11.00 tot 17.00 uur: 7 en 8 oktober, 4 en 5 november en 2 en 3 december bij Abraha mArt Centre aan de Noordsingel in Venray, Zie ook www.Abraha- mArt.com. Het was druk afgelopen zon dag bij Schouwburg Venray. Het Festival Uit de Kunst is wederom goed bezocht en de reacties van de bezoeken waren enthousiast. Schouwburg Venray had dit jaar voor het eerst gebruik gemaakt van professionele artiesten die belangeloos mee wilden werken aan Festival Uit de Kunst. Zo had den zij beslag weten te leggen op de mannen van Enge Buren, Paul Smit,Anuar, Honk! en Caroline San ders. Met name Enge Buren, Honk! en Paul &Anuar hebben hun kaart verkoop flink zien stijgen. Caroline Sanders (winnares Griffioen Caba ret festival 2006) was gewaagd en op "het randje"... Schouwburg Venray geeft aan dat zij voor ieder wat wils aan moet kunnen bieden en de Schouwburg wilde Caroline dan ook graag een kans geven op het podium te staan. Helaas was haar performance niet geschikt voor de vele kinderoortjes in de zaal. Natuurlijk waren er ook vele Venrayse toppers van de partij. Zo heeft men diverse malen, binnen en buiten kunnen genieten van de optredens van de dansgroepen van Dizzy. MMSK St. Petrus Ban den opende het festival en Van Toete Nog Bloaze zorgde voor de vrolijke noot. Het zonnetje scheen de hele dag en er zijn dan ook veel bezoekers geweest. De fotoclub had het druk met het op de gevoe lige plaat vastleggen van ouders en kinderen, de bibliotheek heeft alles kunnen vertellen over de nieuw internetsite, Kunstencen trum Jerusalem had een prachtige expositie van beelden en schilde rijen en heel bijzonder was het optreden van de mensen van het Vincentiushuis met hun belevings theater. De muzikale intermezzo's waren prachtig en de leerlingen van de muziekschool hebben de kans gehad podiumervaring op te doen. Ook Pilot Flame was weer van de partij en zoals gewoonlijk vlogen de 'Flames' er weer vanaf. Kortom een geslaagde dag waar van de presentatie in handen was van Leon Aarts. niet ontvangen? Bel 582877! Het 50-jarig jubileum van Muziekvereniging De Peelklank wordt op vrijdag 20, zaterdag 21 en zondagmiddag 22 oktober gevierd met Percussion Fantasy. Percussion Fantasy betekent 'slag werk fantasieën'. Op alle moge lijk manieren ritmes en muziek maken en dat gaat de drumband in dit weekend doen. Met mede werking van een combo, zangers, zangeressen, danseressen en nog veel meer, worden dit onvergete lijke avonden. De drumband gaat naast nummers als Africa van Toto en Music van John Miles enkele leuke variaties op slagwerk laten horen. Op vrijdagavond en zater dagavond is de aanvang om 20.00 uur en op zondagmiddag om 14.30 uur. Deze middag is speci aal voor de jeugd. Het programma van deze middag is een verkorte versie zijn van de avondvoorstel lingen. Verder wordt op vrijdag 27 oktober wordt de Avond van de Lach gehouden met artiesten als Pierre van Helden, Striepke Veur, Two Petjes en Robert van Lamoen. Aanvang 20.00 uur. op zaterdag 28 oktober wordt het jubileum afgesloten met een receptie vanaf 20.00 uur. Dit alles wordt gehou den in thuisbasis De Smelehof. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij Winkel Boeren- bondYsselsteyn en Snackpoint Snackers Ysselsteyn. Voor de zondagmiddag is er geen voorverkoop. Schouwburg Venray heeft in overleg met de Venrayse theater groep Oewieë besloten om twee extra voorstellingen op te voeren van de show Sinterklaasfeest met Oewieë. "De belangstelling is enorm", aldus Yvonne Martens van Schouwburg Venray. "Via de bestelformulieren bleek dat de vraag naar kaartjes voor de voor stelling gigantisch was. Toen heb ben we besloten om op zondag 3 december twee extra shows te gaan geven. Zo hopen we aan de vraag te voldoen en niemand teleur te stellen." Sinterklaasfeest met Oewieë is een echte familie voorstelling, dus 'grote mensen' mogen ook komen kijken. De voorstelling zit boordevol sinter klaasliedjes die speciaal voor deze voorstelling in een eigentijds jasje zijn gestoken. Verder kan men de nodige dosis humor verwachten, en zelfs een vleugje magie. En natuurlijk komt Sinterklaas zelf ook nog even langs, samen met zijn zwarte pieten. De verkoop voor de extra voor stellingen is al begonnen. Kaartjes zijn te bestellen bij de kassa van de schouwburg via tel. (0478)520999 of via www.schouwburgvenray.nl. In het muzikale programma Liedjes van Toon worden de liedjes van Toon Hermans voor het eerst zonder hem in het theater gebracht. In het jaar dat hij negentig jaar oud zou zijn geworden, brengen Ellen Evers, Richard Groenendijk en Lone van Roosendaal een muzikaal eerbetoon aan Toon Hermans als tekstschrijver en componist. De voorstelling is op donderdag 5 oktober (van avond) te zien in Schouwburg Venray. Aanvang 20.00 uur. Toon was een echte liedjesman, die alle teksten en muziek van zijn liedjes zelf schreef. Hij wilde niks liever dan een avond lang zingen, al zag het publiek hem het liefst in de rol van de clown. Het publiek wilde hard lachen om zijn type tjes en verkledingen. Iedere show voelde Toon de druk om nog grap piger te zijn. De 'bal gehakt' ach tervolgde hem overal. Pas aan het einde van zijn carrière kwam hij met de 'tour de chant' waar hij al zijn hele leven naar verlangde. Hij liet zich niet meer tegenhouden door verwachtingen. Hij wilde echt zijn en niet meer hoeven doen alsof. Naast het blije liet hij meer dan ooit het beschouwende in zich zien. Dit bracht hem tot de mooiste liedjes uit zijn leven. In de kritische jaren zestig werd er wel eens op zijn liedjes neergeke ken doordat er geen duidelijk aan wijsbaar politiek engagement in zat. Maar Toon interesseerde zich niet voor maatschappijkritiek. Zijn liedjes vatten het leven samen in een paar simpele woorden die van alle tijden zijn. Maurice Hermans: 'Hij schreef geen typisch Holland se cabaretliedjes, hij vond zichzelf geen cabaretier. In het cabaret werd naar zijn zin teveel uitgelegd en meegedeeld. Het was niet de tijd die hem inspireerde maar het leven zelf. Hij keek naar de mens, in zijn kleine nuances, met zijn pleziertjes en verdrietjes.' De voorstelling Liedjes van Toon bewijst dat de liedjes ook zonder de sterke aanwezigheid van Toon hun tijdloze kwaliteit niet hebben verloren. De sferische melodieën van Toon zijn opnieuw gearrangeerd door Bob Zimmer man en worden uitgevoerd door een live orkest onder leiding van Nico van der Linden. De liedjes worden op eigen wijze vertolkt door cabaretier Richard Groenen dijk, Lone van Roosendaal (musi cal-award voor haar hoofdrol in Sweet Charity, Mamma Mia) en Ellen Evers (Turks Fruit, Mamma Mia, musical-award voor haar rol in De drie musketiers). De talent volle groep is bijeengebracht door samensteller Cor Franc die eerder de succesvolle ode aan Ramses Shaffy Zing vecht huil bid lach werk en bewonder produceerde. Hij liet hen voor het eerst kennis maken met het uitgebreide reper toire van Toon Hermans. De blije en komische deunen, de gekke nummers die spelen met taal maar ook de verstilde liefdesliedjes.Alle drie werden ze enorm geraakt Dialectmis Veldeke-Venray verzorgt op zaterdag 7 oktober een heilige mis in de Venrayse streektaal. De viering vindt plaats in de Grote Kerk in Venray vanaf 19-15 uur. De mis wordt gecelebreerd door oud- Venraynaar Henk Janssen O.F.M., deken van Arnhem. De lezingen en de vaste gebeden zijn in hetVenrays.'t Parochiekoor St.-Petrus' Banden onder leiding van Riet Gardeniers en organist Jack Gardeniers en Tomorrow People, onder leiding van Marcel Engelen, luisteren de dienst muzi kaal op. Ook hier zijn de teksten deels in de streektaal. Een aparte werkgroep heeft de kerk in de bloemen gezet. Bij binnenkomst krijgen bezoekers een boekje met de teksten. De dienst heeft als thema Ös liefVrowke vanVenroj. Wie niet in de gelegenheid is de mis bij te wonen, kan via de Loka le Omroep de dialectmis volgen op zondag 8 oktober tussen 9-30 en 10.30 uur. Buutgala Er zijn nog kaarten te koop voor het buutgala van zaterdag 14 okto ber in Vierlingsbeek. Dit avondvul lend programma met de zes gelau werde buutreedners Cees Coolen, Alex Wintermans, Jasper van Gerwen, Piet Schellekens, Michel Grijmans en Peter van der Maas. Zij krijgen gegarandeerd iedereen aan het lachen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij cafetaria De Zwaan in Venray. De zaal van Concordia in Vierlings beek gaat open om 19-15 uur en de avond start om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.keieschieters.tk. 1 door de liedjes. Lone van Roosendaal: "Het houdt niet op bij 24 rozen en Ballonnetje. Eigenlijk vind ik alle stukken prachtig. Dat heb ik niet eerder meegemaakt in een voor stelling. Ik denk dat de mensen zich net als wij over het repertoire verbazen." De drie jonge artiesten groeiden niet op met het werk van Toon waardoor ze het materiaal zonder vooroordelen benaderen, los van hoe Toon het zelf vroeger deed. Ze staan als zichzelf op het toneel en laten het publiek hard lachen met hun eigen komische vertolkingen van liedjes als Médi- terrané en Notte Belle Margarinet- ta. Ze vertellen hun verhalen met de liedjes die uit het persoonlijke leven van Toon zijn voort geko men. Ellen Evers: "Toen ik Vader voor het eerst hoorde wilde ik het meteen zingen. Hij beschrijft zulke simpele dingen die zo wei nig lijken maar zoveel zijn. Als ik het zing gaat het over mijn vader. Ook al hield hij niet van duiven zoals de vader van Toon. Ik bena der zijn teksten zoals ik dat zou doen bij tekstschrijvers als Cole Porter, Gershwin of Irving Berlin. Met hun woorden zing je jouw lied." Richard Groenendijk: "Toon schreef Lieverd voor zijn vrouw Rietje over de eerste keer dat ze elkaar beminden. Het was zijn lie velingsliedje. Voordat ik het zing in de voorstelling leid ik het in met een eigen komische confe rence over mijn allereerste lief deservaring. Zo wordt het heel erg van mezelf. In het graas van de wei vind ik zijn mooiste liedje. Het wordt in onze voorstelling prach tig gezongen in het Sittards dialect door Lone. Zij is ook opgegroeid in Limburg. Het is overigens ook het laatste lied dat Toon ooit op het toneel zong. Hij beschrijft hierin zijn laatste rustplaats, een soort afscheidslied. Ik hield het niet droog toen ik het voor de eerste keer hoorde. Er gaat een enorme berusting en tevredenheid vanuit. Een berusting waarvan je hoopt dat je die zelf over vijftig jaar ook mag hebben." Speciaal voor Lied jes van Toon stelden de erven materiaal beschikbaar dat Toon schreef voor de One man show die hij niet meer af kon maken. Tot op zijn laatste dag werkte hij aan zijn nieuwe show. Vier van de liedjes die bestemd waren voor deze show zijn nu voor het eerst te horen. De erven zijn ontzettend trots dat de liedjes weer voor het voetlicht worden gebracht. Mau rice Hermans: "Toon schreef zijn liedjes omdat hij het fijn vond om liedjes te schrijven.Altijd en over al was hij ermee bezig. Hij schreef voornamelijk voor zichzelf maar hij heeft er nooit problemen van gemaakt dat anderen ze ook zou den zingen. Hij had het geweldig gevonden om te zien hoe zijn materiaal in deze voorstelling weer tot leven komt." De voorstel ling is afgelopen maandag in pre mière gegaan in de Stadsschouw burg Sittard-Geleen. Voor meer informatie zie www. liedjesvantoon.nl. Kamerkoor Contrast houdt in samenwerking met blokfluiten semble En Bloc een herfstconcert op zondag 8 oktober in basis school De Keg in Venray. Zang en fluit gaan elkaar afwisselen en nemen de toehoorder mee op een muzikale reis door verleden en heden. De reis wordt besloten met een muzikale samenkomst van blokfluit en zang in het bekende muziekstuk Adiemus. Blokfluiten semble En Bloc telt momenteel zeven spelers. Onder leiding van dirigent AnsThijssen bespelen de leden van En Bloc de blokfluit. Kamerkoor Contrast is een klein koor, bestaande uit een vijftiental zingende dames. Het koor staat onder leiding van dirigent Ad Voesten. Het concert begint om 15.00 uur. Icttfmiliegesdudems Annetje Beets, kraamverpleeg ster, sterft op bijna 100-jarige leeftijd. Ze heeft dan géén naam gemaakt, géén roem verworven en niets gepresteerd dat een boek over haar zou kunnen rechtvaardi gen. Ze heeft geleefd in de scha duw van mensen die groter waren dan zij. Wat haar leven echter zo bijzon der maakt, is de universele beteke nis ervan. Vrouw in de schaduw gaat over hoe wij omgaan met familiegeschiedenis, conven ties, moraal en met onze passies. Dorinde van Oort vond in de nala tenschap van haar familieleden zoveel aanwijzingen die leidden naar een groot familiegeheim, dat ze op onderzoek uitging en uit eindelijk het verhaal van Annetje Beets in romanvorm heeft opge tekend.Het is een ongelooflijk verhaal waarin de vooraanstaande politicus en oud-burgemeester van Rotterdam PJ. Oud een belangrijke rol speelt. Hij was jarenlang Anne- tjes geheime, want getrouwde minnaar. Als P.J. Oud tot kamerlid wordt gekozen is er in zijn leven geen plaats meer voor Annetje. De jaren die volgen blijken vervuld te zijn van geheimen en intriges. Een buitenechtelijk kind, scheve familieverhoudingen, een duister moordplan en gekonkel over geld. Het verhaal vanAnnetjes leven beslaat bijna de hele vorige eeuw. Maar Vrouw in de schaduw is een verhaal van alle tijden. Als je dit boek gelezen hebt, kijk je nooit meer op dezelfde manier naar je familiefoto's. Het boek is te koop bij boek handel Van den Munckhof, isbn 90-5963-142-3, en kost 19,90 euro. vrijdag tussen 9.00-17.00 uur DORTNDE VAN OORT

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15