Problemen voor VieCuri door overheidskorting Heropening gemeenschapshuis Ysselsteyn Veel interesse bouwproject Oirlo Angelusklok in de steigers Romeinse jachttaferelen De Hoveniers G unhoek Plyers Laat u inspireren PEEL EN MAAS VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg is het oneens met minister Hooger- vorst (WD) om de ziekenhui zen vanaf volgend jaar voor bijna 200 miljoen euro te korten. Voor VieCuri betekent deze maatregel een extra kor ting van 1,6 miljoen, die het ziekenhuis op korte termijn zeker niet kan opvangen. Vie Curi sluit niet uit - wanneer de minister bij zijn besluit blijft - dat er drastische maatregelen moeten worden genomen met negatieve gevolgen voor de patiëntenzorg. In juli 2004 is er een prestatie contract gesloten tussen minis terie van VWS, Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de koepelorga nisatie voor ziekenhuizen (NVZ) om een antwoord te geven op de toenmalige macrofinanciële problemen. In dat contract werd onder meer afgesproken dat zie kenhuizen hun doelmatigheid ver der zouden vergroten. De kortings bedragen van twee keer 1,15% (2005 en 2006) vloeiden daarbij weer terug naar de sector. Daar naast werden de verplichtingen van de drie partijen scherp gede finieerd. De specifiek voor zieken huizen geldende verplichting was dat zij kwalitatief hoogwaardige, professionele zorg leveren die door verzekeraars gecontracteerd is. Ook werd voorzien in het geval dat er zich overschrijdingen zou den voordoen: partijen zijn, uit gaande van ieders verplichtingen, verantwoordelijk voor het realise ren van een oplossing. De minister eist met zijn maatregel het geld terug dat ziekenhuizen in 2005 meer hebben uitgegeven dan is afgesproken. Hij is van mening dat de Nederlandse ziekenhuizen zich niet aan de prestatieafspraken over efficiency hebben gehouden. VieCuri blijft, evenals de koepel organisatie NVZ, tegen de korting van de minister. VieCuri is - ook afgelopen jaar - zijn deel van de afspraken in het prestatiecontract volledig nagekomen. Zo heeft het ziekenhuis zich gehouden aan de met de zorgverzekeraars overeengekomen productiegroei van 1,98% (terwijl elders in het land veel hogere afspraken zijn gemaakt). Extra uitgaven als gevolg van dure geneesmiddelen en extra aanbod van patiënten voor de specialismen longgeneeskunde en gynaecologie zijn door de ver zekeraars gehonoreerd. VieCuri heeft naast de zorg, die door de verzekeraars is ingekocht, voor 880.000,- zorg geleverd, waarvoor VieCuri geen compensatie in het budget heeft ontvangen. Als VWS daadwerkelijk besluit om haar verkeerde ramingen geheel af te wentelen op de ziekenhuizen, dan heeft dat voor VieCuri tot gevolg, dat het budget met 1,6 miljoen euro wordt gekort. VieCuri gaat in de komende twee jaar in het Sneller Beter programma van hetzelfde VWS meedoen om de zorg efficiënter te organi seren. Het ziekenhuis spant zich op vele manieren in om de zorg doelmatiger te organiseren, maar dat kan niet in het tijdsbestek van enkele maanden. Deze kor ting kan dan ook op korte termijn alleen opgebracht worden door extra bezuinigingen, waardoor ongetwijfeld minder bedden voor de zorg beschikbaar zullen zijn, dure geneesmiddelen voor onder meer de behandeling van kanker niet meer beschikbaar kunnen worden gesteld en dure zorg niet meer geleverd zal kunnen wor den. Het ziekenhuis wordt op deze manier gedwongen om niet meer zorg te leveren dan door de verzekeraars wordt ingekocht. En aangezien deze minder inkoopt dan hun verzekerden nodig heb ben, zullen wachtlijsten voor poliklinische en klinische hulp weer gaan toenemen. Het zie kenhuis heeft zich de afgelopen jaren ingespannen om kwalitatief goede zorg in voldoende mate aan te bieden; de wachtlijsten zijn dan ook belangrijk afgenomen. Helaas dreigen deze inspannin gen 'beloond' te worden met een strafkorting. Dat kan VieCuri zich geen tweede keer permitteren. VieCuri vindt het onaanvaardbaar dat het ziekenhuis moet boeten vanwege verkeerde ramingen van VWS over de groeiende vraag naar zorg en dat VieCuri daarvan ook de financiële gevolgen moet dragen. De korting zal drastische maatregelen met zich meebrengen die gevolgen hebben voor de kwa liteit van de patiëntenzorg. Al deze maatregelen zijn in strijd met het gewenste kwalitatieve en hoogwaardige zorgaanbod dat Vie Curi voor nu en de toekomst wil blijven leveren. Naast de activitei ten die de NVZ onderneemt (in de richting van de Tweede Kamer en via een kort geding tegen de voorstellen van de minister), zal VieCuri met name de Limburgse Tweede Kamerleden hierop aan spreken. Het gemeenschapshuis Ysselsteyn, beter bekend als De Smelehof, heeft het afge lopen halfjaar een grondige verbouwing en opknapbeurt ondergaan. Op zaterdag 30 september wordt het ver nieuwde gemeenschapshuis officieel heropend. De toiletgroep werd gerenoveerd en vernieuwd en uitgebreid met een invalidentoilet. Door het vernieuwde en verdiepte voorfront kwam ook de mogelijkheid de ruimtes uit te breiden met een kleine vergaderzaal en spreekkamer. In het voorfront werd ook ruimte gemaakt voor de pinautomaat en afstortkluis van de Rabobank, die door het sluiten van de bankvestiging in Ysselsteyn een nieuw onderkomen zocht en dit vond in de gemeenschappelijke ruimte van alle Ysselsteyners. De bestrating van de parkeerplaats werd vernieuwd en uitgebreid, zodat op het terrein parkeren ook meer mogelijkheden biedt. Ook de geluidsinstallatie werd vernieuwd en aangepast aan de eisen van deze tijd. Dit biedt voor de gebruikende Bijna twee ton meer bouwleges De gemeente Venray ont vangt dit jaar 180.000 euro meer bouwleges dan verwacht. In de begroting was rekening gehouden met 965.000 euro. Maar de inkomsten uit bouw leges zullen wellicht uitkomen op 1.145.000 euro. De extra opbrengsten komen vooral door enkele grote bouw plannen, zowel woningbouw als bedrijfspanden. Dit heeft ook extra kosten met zich meege bracht. Door extra inzet van de brandweer (15.000 euro) en meer bemoeienis van de commissie Welstand (35.000 euro) wordt het beschikbare budget overschreden. Het tekort 50.000 euro wordt aan gevuld uit de bestemmingsreser ves. Het overschot van 180.000 euro gaat voor de helft naar de post onvoorzien en 90.000 euro komt ten gunste van de bestem mingsreserve bouwen. verenigingen meer mogelijkheden. De geluidsinstallatie werd aangepast aan de wensen van de muzikanten van de Smeleblaozers die zich rond de carnaval in Piëlreuzenland van hun goede kant willen laten horen in de dan in Reuzentempel omgedoopte Smelehof. Het zogenaamde handbooglokaal werd omgebouwd tot een schitterende ruimte voor de Ysselsteynse peuters. De totale verbouwing was niet mogelijk geweest zonder subsidies van tal van instanties. Ook de financieel gezonde situatie van de stichting gemeenschapshuis maakte deze verbouwing mogelijk zonder dat een beroep op een gemeentelijke bijdrage moest worden gedaan. Vrijwilligers van de gebruikende verenigingen lieten zich ook niet onbetuigd en lieten zich van hun beste kant zien. Zo werd een groot deel van de werkzaamheden eigen beheer uitgevoerd. Zonder iemand te kort te willen doen mag bij de vrijwilligers zeker niet de naam van Jan Janssen (de echtgenoot van de beheerster, red.) vergeten worden, die bijzonder veel uren in de verbouwing heeft gestoken. Enerzijds om de verbouwing binnen de tijd, maar ook op een goede manier binnen de begroting gerealiseerd te krijgen. Op zaterdag 30 september krijgt de Ysselsteynse bevolking de kans het resultaat van de verbouwing officieel te komen bekijken. Om 20.15 vindt de officiële heropening plaats van de Smelehof door kapelaan Crasborn. Op een ludieke manier zal hij het nieuwe logo van de Smelehof officieel onthullen en daarmee het gebouw officieel openen. Na afloop presenteren muziekvereniging De Peelklank, de volksdansgroep en zangkoor Schone Schijn zich. Dit min of meer als tegenprestatie voor het gratis gebruiken van de Smelehof. Het Ysselsteynse gemeenschapshuis is waarschijnlijk een van de weinige gemeenschapshuizen in de regio die de exploitatie rond krijgt zonder huur te vragen aan de gebruikers.Ook de peuterspeelzaal, doe ook onderdeel van de totale verbouwing is, zal te bezichtigen zijn. Na afloop van deze korte presentatie van de gebruikende verenigingen sluiten de Smeleblaozers de avond af. Middels deze verbouwing kan het bijna 50-jarige gemeenschapshuis nog meer service en mogelijkheden bieden aan de Ysselsteynse verenigingen. Iets waar het bijna vijftig jaar geleden voor werd opgericht. Voorjaar 2007 hoopt het Ysselsteynse gemeenschapshuis zijn 50-jarige bestaan te kunnen vieren, samen met de van het pand gebruikmakende verenigingen. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Honderd belangstellenden op informatieavond Ruim honderd belangstel lenden bezochten vorige week woensdag in Oirlo de infor matieavond over het project 'bouwen in eigen beheer'. De dorpsraad was verrast door de grote interesse. Zo'n veertig bezoekers kwamen van buiten het dorp. In navolging van de gemeente Bladel wil Oirlo op de nieuw- bouwlocatie achter de Rabobank bewoners samen hun huizen laten bouwen. Daardoor kan een projectontwikkelaar worden uit geschakeld, waardoor een huis 20 tot 40 procent goedkoper gebouwd kan worden. Oud-wet houder Pijnenburg van Bladel was in Oirlo aanwezig om uitleg te geven en de vele vragen te beant woorden. In het dorp Casteren, in de gemeente Bladel, is zo een wijkje van 34 woningen geheel in eigen beheer gebouwd. De huizen kostten tussen 108.000 en 136.000 euro. Naar schatting zo'n 75.000 euro beneden de markt waarde. Dorpsraadslid Toon Ewals is in Casteren poolshoogte gaan nemen. "Het is ongelooflijk wat je daar ziet. Dat er voor zo weinig geld zo'n mooie huizen gebouwd kunnen worden", zegt Ewals, die de initiator is van het bouwpro ject. De Oirlose dorpsraad is zeer te spreken over de informatieavond. "Buitengewoon goed geslaagd", zegt Ewals. "Er was ook belang stelling vanuit de politiek en van andere dorpsraden. Er was ook een projectontwikkelaar die het woord voerde. Maar hij kreeg wei nig bijval vanuit de zaal. Er zijn veel vragen gesteld en de mensen hebben een goede uitleg gekre gen." In november komt er duidelijk heid hoe en in welke omvang het project van start kan gaan. Op de locatie in de hoek Hoofdstraat- Deputé Petersstraat kunnen 35 tot 40 woningen gebouwd wor den. Dit zal wellicht in drie fases gebeuren. Hoeveel woningen er in eigen beheer gebouwd gaan worden, hangt uiteraard af van de belangstelling. Tot uiterlijk 5 okto ber kunnen gegadigden zich aan melden bij de gemeente. "Na die datum komen we weer bij elkaar en dan gaan we kijken hoe we het verder aanpakken. We werken samen met de gemeente en Wonen Venray", aldus Ewals, die aangeeft dat een deel van de nieuwbouw- locatie bestemd is voor de uitgifte van 'gewone' particuliere kavels. De dorpsraad Oirlo sprak van een primeur in Limburg. Bewoners uit de Venrayse Houtzagerstraat reageerden daarop met een inge zonden brief in Peel en Maas van afgelopen week. Eind jaren zes tig hebben tien voetballers van SV Venray al woningen in eigen beheer gebouwd. "Dat klopt. Die mensen hebben gelijk", reageert Ewals. "Maar het verschil is dat die woningen in Venray helemaal zelf zijn gebouwd. In Oirlo schakelen de bouwers gewoon een aanne mer in. Ze werken alleen samen in de voorbereiding en de bege leiding. Daarmee kunnen ze veel geld uitsparen. Maar het fysieke bouwen doen ze niet zelf." Gezien de positieve reacties ziet de dorpsraad de kansen fors stij gen voor het slagen van het bouw project. "Met de mensen die zich aanmelden gaan we binnenkort ook eens kijken in Casteren. Dat zal het enthousiasme alleen maar aanwakkeren", denkt Ewals. Sinds woensdag staat de kleine toren van de Grote Kerk in de steigers. Het torentje, de klok, de klokkenstoel en mogelijk ook het kruis worden gerestaureerd. Woensdag werden met een grote kraan de nodige materialen naar de nok van het mid denschip van de kerk getransporteerd. "Het gaat om een grote onderhoudsbeurt aan het torentje. De Angelusklok en de klokkenstoel zullen door Royal Eijsbouts uit Asten worden gerestaureerd. Onbekend is de toestand van het kruis op het torentje. Indien nodig zal dit kruis ook gerestaureerd worden. Daarnaast zal schildersbedrijf Kateman de kleine toren een grondige verfbeurt geven", vertelt een woordvoerder van de kerk. De werkzaamhe den zullen naar verwachting vier tot zes weken duren. Schade Oude Oostrumseweg afgewezen Het bedrijf Raedts Holding uit Oostrum krijgt geen scha devergoeding vanwege de herinrichting van de Oude Oostrumseweg. De rechtbank in Roermond heeft de schade claim van 56.765 euro afgewe zen. Raedts is eigenaar van een pand aan de Oude Oostrumseweg. Doordat deze straat ter hoogte van de Julianasingel werd afgesloten voor al het autoverkeer, stapte de eigenaar van het verhuurde pand naar de rechter. Raedts zegt door de verkeersmaatregel inkomsten te derven vanwege waardever mindering van het pand en min der huuropbrengsten. Het college wees eind vorg jaar de schadeclaim af, waarna Raedts in beroep ging bij de rechtbank in Roermond. De gemeente vindt het genomen verkeersbesluit 'een normale maatschappelijke ontwikkeling waarmee iedereen geconfronteerd kan worden'. De nadelige gevolgen behoren voor rekening van betrokkenen te blij ven, zo oordeelt de gemeente. De rechter stelde de gemeente in het gelijk. Raedts is niet meer in hoger beroep gegaan. Goederen- en dienstenveiling Fanfare Dorpsklank Castenray houdt op zondag 1 oktober voor de eerste maal een goederen- en dienstenveiling in gemeenschaps huis De Wis in Castenray. Er zijn honderd kavels waaronder de mogelijkheid om een cd op te nemen, een schoonheidsbehande ling, een koetsentocht, kennisma king met fysio-fitness en alt-sax. In de pauze zijn er een aantal optre dens en er is livemuziek. Ook is er de trekkin van de loterij voor de aanschaf van bugels en trompet ten voor de vereniging. Voor de fanfare is dit een nieuwe bron van inkomsten om de nodige financi en te waarborgen. Door het weg vallen van diverse inkomstenbron nen uit het verleden, tracht de fanfare op deze manier te zorgen voor de nodige financiële midde len. Dit voor vernieuwing en aan schaf van zowel instrumenten als uniformen. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt een vergadering op maandag 2 oktober vanaf 20.00 uur in gemeenschapshuis Gelder- koel in Heide. Op de agenda staan onder meer een toelichting van de heer Verstegen over de stand van zaken en verdere invulling Gebiedsgericht Werken en de eva luatie kermis kerkdorpen In april 2006 ontdekten leden van de Archeologische Werkgroep Venray de restanten van een brandgraf uit de Romeinse peri ode. Deze ontdekking vond plaats aan de Steegkamp in Castenray, waar de familie Direks bezig was met grondverzet voor de bouw van een nieuwe varkensstal. Bij deze graafwerkzaamheden werd de zwarte aarde (esdek) tot op het gele zand verwijderd. Toen Hay Strijbos, lid van de AWV tevens lid van het Heemkun dig Genootschap Castenray, een kijkje ging nemen, zag hij op het afgegraven gedeelte de sporen van twee, bijna haaks op elkaar staande, oude veldwegen. In de noordelijke hoek van de splitsing van deze wegen was een donkere plek van ongeveer 80 bij 50 cm herkenbaar. Deze donkere plek was duidelijk zichtbaar in het gele zand. Het betrof een kuil, gevuld met bijna zwartgekleurde aarde, houtskool en aardewerkscher- ven. Nadat nog twee leden van de archeologische werkgroep (Ron Bloemen en Bert Spelde) waren gearriveerd, werd de inhoud van de kuil opgegraven. Ron Bloemen, de archeologische specialist van de AWV, concludeerde dat het ging om een Gallo-Romeins brandgraf in de vorm van een grafkuil. De datering hiervan is ca. 150 na Chr. en is gebaseerd op het gevonden aardewerk. In dit soort grafkui len werden de resten begraven van de overleden personen, die waarschijnlijk in de buurt op een brandstapel gecremeerd waren. Bij en op een dergelijke brandsta pel werden onder meer potten en kruiken met inhoud geplaatst als grafgift voor de overledene. Na de crematie werden de restanten van de brandstapel in een kuil gede poneerd en werd het nog niet door de hitte gesprongen aarde werk ritueel kapotgeslagen. In de kuil werd veel van dit gebroken aardewerk aangetroffen. Verder veel houtskool, een aantal spijkers en een kleine hoeveelheid cre- matieresten. Het aardewerk was voor een deel verkleurd door de hitte van het vuur. Er werden frag menten gevonden van kleinere amforen, diverse soorten potten en schalen, delen van het zoge noemde terra sigillata aardewerk en fragmenten van jachtbekers. Dit laatste was zeer bijzonder en nog niet eerder bij archeologische onderzoeken in de regio aange troffen. Dit soort jachtbekers van zwart geverfd aardewerk, ook wel castorbeker genoemd, werd ver sierd met een jachttafereel welke er na vorming van de beker werd opgebracht. Men noemt dit ook wel een jachttafereel in barbotine- versiering. Bij het uitzoeken van de scherven werd snel duidelijk dat het om minimaal vier verschil lende bekers ging. Van slechts een beker werden voldoende scherven gevonden om deze te kunnen res taureren. De gerestaureerde beker is voorzien van figuren van drie De Castenrayse jachtbeker. herten en een haas. De onderzijde van de wand is rondom voorzien van een kerfsneeversiering. Met name voor de inheemse bevolking was het gevernist aar dewerk, samen met het terra sigil- latavaatwerk, een luxeproduct dat van elders werd geïmporteerd. In Dendermonde is een derge lijk ritueel gebroken jachtbeker gevonden die is gerestaureerd. Nu te bezichtigen in het Stedelijk Museum. Ook in het Limburgse Melick werd een dergelijk jacht beker gevonden die zich bevindt in het Roerstreekmuseum. De Castenrayse jachtbeker is in onze regio een bijzondere en zeldzame vondst. De beker is door Ron Bloe men gerestaureerd en zal te zien zijn in museum 't Freulekeshuus in Venray tijdens de komende jubi leumtentoonstelling ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het museum. door onze keukens en badkamers Mooi Functioneel High-ti ook voor üw tuin Oirlo- Venray tel. 0478-571800 Donderdag 28 september 2006 - Pagina 5 'nfernet Co**1*0 Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL W0NENr/7pa/( WWW

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5