i l Expositie bij galerie Irok Ad je-Watje Punkrocknight 'J Expositie in Koningskerkje Koor in kerkje Doe mee met het Literair Café Ald-Venroj ien beeld Tirza H PEEL EN MAAS Ojgjj O O PEEL EN MAAS Donderdag 28 september 2006 - Pagina 27 Programma Schouwburg Venray Americana treasures, het Festival uit de Kunst, cabaret met drie grootmeesters en een ode aan Toon Hermans. Schouwburg Venray pakt komende week uit met enkele zeer gevarieerde voorstellin gen. Americana is populair en dat komt waarschijnlijk omdat weer steeds meer mensen van muziek houden die dicht bij zijn roots gebleven is. In het programma Americana treasures zitten drie artiesten die volledig appelleren aan dit rootsgevoel. De schouw burg heeft drie muzikanten kun nen boeken en zij staan op zater dag 30 september om 20.00 uur in Venray op de planken staan. Folk, country, singer/songwriters en andere muziek met een rootsy randje: het wordt door een groei ende schare fans liefdevol onder de noemer Americana geschaard. Op zoek naar muziek die meer te bieden heeft dan wat doorgaans op de radio te horen is vinden ze de weg naar de betere platenzaak en naar de clubs die deze muziek programmeren. Muziek met melo die en inhoud waarbij het volume niet op tien hoeft om ervan te kunnen genieten. Americana Tre asures is een uitgebalanceerde productie met drie toptalenten uit de grote akoestische Americana schatkist en wel Jeffrey Foucault, Caroline Herring en Slaid Clea ves. Slaid Cleaves is een van de weinige artiesten die het tweede Blue Highways festival tweemaal mocht aandoen. Vaak omschreven als een akoestische Springsteen wist hij eerst het publiek in de kleine zaal en een jaar later in de grote zaal ademloos te boeien. Hij tourde al eerder met Lynn Miles die met haar melancholiek gevoel voor humor en een loepzuivere stem garant staat voor bijzonder onderhoudende optredens. Voor deze bijzondere voorstelling zijn nog kaarten beschikbaar. Op zondag 1 oktober kan men het Festival uit de Kunst bezoe ken. Met medewerking van Enge Buren; HONK! De Musicaltheater Actief Centrum St.Vincentiushuis; Dizzy, Pilot Flame, Cabaretiers Paul Smit,Anuar en Caroline Sanders en vele anderen. Op dinsdag 3 en woensdag 4 oktober vanaf 20.00 uur zijn ze er weer, de grootmeesters van het cabaret: Diederik Ebbinge, Remko Vrijdag en Rutger de Bekker. Met een programma op het scherp van de snede. Na meer dan tien jaar onafgebroken de nokken van alle Liedjes van Toon. Nederlandse theaterdaken te heb ben gespeeld wordt het nu wel licht tijd om elkaar in de ogen te kijken, En daarmee het publiek, zichzelf maar vooral ook elkaar antwoord te kunnen geven op die ene prangende vraag: Wie zijn de Vliegende Panters nu eigenlijk écht? Schrijnend zal het worden, pijnlijk tenenkrommend, niets en niemand ontziend, vooral elkaar niet. Zo hilarisch gênant dat u zou willen dat u er nooit bij had hoeven zijn. Maar dan mist u onte genzeggelijk, de nieuwe parel in de kroon van de Nederlandse podiumkunst. Voor deze popu laire voorstelling zijn enkele extra plaatsen beschikbaar. Toon Hermans is beroemd geworden door zijn kleine liedjes over grote persoonlijke onderwer pen. Hoe hij intiem over de liefde kon schrijven en zingen, is nog zelden geëvenaard in ons land. Toon Hermans was veel meer dan een van de Grote Drie. Hij was ook een liedjesman in hart en nieren. In de huidige hausse van de nieuwe singer-songwriters had hij zich als Limburgse trouba dour zeker volledig thuis gevoeld. In het programma zijn uiteraard bekende titels als Een ballonnetje, 24 Rozen, De Tango van het Blote Kontje, Dit is een plek om lief te hebben, Lente Me, De appels op de tafelsprei en natuurlijk de top 40-hits Sien en Mien waar is mijn feestneus de revue passeren. Bij zonder is dat de familie van Toon Hermans de persoonlijke archie ven heeft opengesteld voor de makers van Liedjes van Toon. Hier door zal nog nooit eerder gehoord werk voor het eerst vertolkt wor den. De drie grote talenten die het werk van Hermans opnieuw voor het voetlicht gaan brengen zijn: Lone van Roosendaal (Sweet Charity, Mamma Mia), cabaretier Richard Groenendijk en Ellen Evers (Turks Fruit, Chicago, Miss Saigon en Musical Award voor haar rol in Drie Musketiers). Lied jes van Toon wordt begeleid door een live orkest onder leiding van Nico van der Linden met arrange menten van muzikaal leider Bob Zimmerman. Deze ode aan Toon Hermans is te zien op donderdag 5 oktober om 20.00 uur. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten beschikbaar. Voor vragen kan men contact opnemen met Schouw burg Venray via tel. (0478)530999- Het complete programma staat op www. schouwburgvenray. nl Blaaskapel Freunde Echo uit Overloon heeft een nieuwe cd uitgebracht. In een vol gemeen schapshuis kon men onlangs genieten van een avondvullend programma met drie kapellen. De avond werd muzikaal geopend door de Maasgalm kapel uit het Belgische Kessenich. Deze kapel speelde een zeer verzorgd pro gramma. Dat ze in Kessenich niet alleen goed zijn in het organise ren van internationale festivals werd al gauw duidelijk. Polka's en walsen met de nodige solo stuk ken volgden elkaar goed op. Het baritonduo bracht menige luiste raar in vervoering. Om 22.45 uur betrad Freunde Echo het podium. Meteen zat de stemming er al goed in en werden enkele nieuwe nummers van de cd ten gehore gebracht. Midden in het program ma nam voorzitter John Crooij- mans de microfoon en begon met de eigenlijke cd-presentatie. Na een korte uitleg hoe de cd tot stand kwam werden enkele men sen naar boven gevraagd om de eerste cd's in ontvangst te nemen. Mede door de inzet van vooral de eigen leden en geluidstechnici, Bas Winkelmolen en Geert Ver- straaten is er een fantastisch pro duct ontstaan. Symbolisch werd een bord onthuld met daarop een uitvergroting van de cover. De cd kreeg de Tsjechische titel Ozvna Patel, dat simpelweg Freunde Echo betekent. De zaal was onder tussen boven verwachting goed gevuld en er waren ook verschil lende radio presentatoren in de zaal die vooral de volksmuziek graag promoten. "Als er een award zou bestaan voor de beste produc tie van het jaar voor blaaskapellen, zou ongetwijfeld Freunde Echo deze verdiend hebben", was het commentaar van de radiopresen tatoren. Een beter compliment kon de kapel niet krijgen op deze avond waar ook de nodige inter views werden gegeven. De FEN club was ook actief en had een stand ingericht waar de cd's en dvd's van Freunde Echo te koop werden aangeboden. Als afsluiter van de avond kwam de Drie Don ken Blaaskapel uit Den Dungen op het podium. Deze kapel was ruim dertig jaar geleden ook al te gast in Overloon en het was een mooi weerzien. Wie in het bezit wil komen van de nieuwe cd van Freunde Echo kan deze bestellen via www.blaaskapel.nl of bij J. Jacobs via tel. (0478)641516 ofT. Keizers via tel. (0478)642399 Galerie Irok aan de Melderslo- seweg in Horst opent zondag 1 oktober haar deuren van 13.00 tot 17.00 uur om een afwisselende expositie te tonen van vier kunste naars. De kunstenaars zijn Gerda Elfring, vanuit hartje Brabant schil- Ad Haans op Servaashof Op Servaashof wordt op zon dag 1 oktober van 14.30 tot 16.30 uur een muziekmiddag gehouden. Ad Haans, bekend in Venray en omstreken, maar vooral binnen de Servaashof, is deze middag weer even terug is op zijn oude werkplek. Hij laat de bezoekers genieten van luisterliedjes en meezingnummers. Ook is er de mogelijkheid om verzoeknum mers aan te vragen. Deze middag wordt gehouden in samenwerking met het Intern Activiteitencen trum en restaurant Le Tambourin op Servaashof aan de Stationsweg in Venray. dert zij in felle maar toch warme kleuren haar omgeving op een iets geabstraheerde manier. Caro line Havers, na lange periodes in het buitenland streek zij vorig jaar neer in Den Haag. Zelf is zij vro lijk en optimistisch van aard, dit is sterk voelbaar in haar realistisch en figuratief werk. Willem Kind, deze bekende beeldende kunstenaar uit Emmen maakt beelden van staal voor binnen en buiten. Mensen en voorwerpen smelten samen in zijn beelden. Alexander Daniloff, woonachtig in Italië en oorspron kelijk uit de Oekraïne. Hij is een verhalende realist en heeft een schildersstijl als een oude meester. Voor meer informatie zie www. irok.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Samen Thema- Theater Het Theater Actief Centrum in Venray is op zoek naar mensen met een verstandelijke beperking die interesse hebben om mee te gaan doen met het Thema-the ater. Er wordt gestart met een groepje van ongeveer acht perso nen op maandagavond van 18.30 tot 21.00 uur in de recreatiezaal van het Vincentiushuis in Venray. Meedoen aan het Thema-thea ter betekent voor de deelnemer: samen onder professionele hulp op een ontspannen en gezellige manier toneelspelen en vooral om dat samen te doen met ande ren. In de wereld sta je immers ook niet alleen. Door je fantasie te gebruiken en creatief bezig te zijn leer je hoe je in die wereld kunt meedoen Je leert om te gaan met de anderen, die net als jezelf wel eens een slechte bui hebben of misschien juist overdreven vrolijk zijn. Thema-theater laat je uit je dak gaan en omgaan met je emoties. Op zondag 1 oktober is er een optreden in Schouwburg Venray door het belevingstheater groepje van 15-35 tot 15.55 uur. Kom gerust kijken en vragen stel len. Meer informatie is verkrijg baar op dinsdag of donderdag via tel. 06-24820581. Limburgse Molendag Limburg verkennen via de oude molens, zien hoe graan wordt gemalen, brood bakken, luisteren en kijken naar live muziek en schilderijen. De Limburgse Molen dag van het Gilde van Vrijwillige Molenaars, afdeling Limburg is behalve een kennismaking met Limburgse tradities dag ook een gezellig uitje. De dag, die traditio neel wordt gehouden op de eerste zondag van oktober, valt dit jaar op 1 oktober. De zondag is bij uit stek een geschikte dag voor een molenfeest, want traditiegetrouw zijn talloze wind- en watermolens dan altijd open voor publiek, op de Molendag zijn dit er extra veel. Door heel Limburg zijn door de molenaars zelf prachtige routes uitgestippeld. In totaal zijn ruim vijftig molens te bezoeken. Draai ende, malende molens staan cen traal tijdens deze dag, in diverse regio's 'aan elkaar geregen' door middel van een fiets- of autotocht. De routebeschrijvingen zijn te verkrijgen op de molens. Men kan her en der ook aanvullende activiteiten tegenkomen zoals een tentoonstelling. De Limburgse Molendag wordt ingezet als mid del om de samenwerking tussen de vrijwillige molenaars, uiter aard streeksgewijs, te bevorderen. Evenals het vorig jaar geeft Noord- Limburg het goede voorbeeld. Een aantal molenaars hebben een molenkaart opgezet die door een aantrekkelijk landschappe lijk gebied voert en de wind- en watermolens van geheel Noord- Limburg aandoet. In de gemeente Venray draaien de drie molens die Venray rijk is. Wie kent hem niet de watermolen van Geijsteren, de Rosmolen. Prachtig gelegen in de Geysterse bossen, deze molen wordt bemaald door Joop Hoex, molenaar van deze molen. Verder draait de Venrayse molen, de St. Petrusmolen of Stoksmolen. Deze wordt gedraaid door Michiel Bal- tussen, Michiel is tevens molenaar in Meterik. (Die uiteraard ook open is) De laatste molen die Ven ray rijk is, is de molen van Mer- selo. Deze molen uit 1867 is jaren lang bezit geweest van de familie Michels en nu nog steeds draait de familie Michels op de molen namelijk de achterkleinzoon en achterkleindochter van de eer ste eigenaar: Lamber Michels en Helma Michels. Helma is daarmee ook de enigste vrouwlijke wind molenaar is in Limburg. Zie voor meer informatie www. limburgsemolens.nl. De Limburg se Molendag wordt georganiseerd door het Gilde van Vrijwillige Molenaars, afdeling Limburg, in samenwerking met de Molenstich ting Limburg. Het Gilde is een afdeling van het Landelijke Gilde van Vrijwillige Molenaars. De afde ling Limburg telt momenteel ruim 115 leden en in totaal zijn er circa 2000 vrijwillige Molenaars aange sloten bij het Landelijke Gilde. In OJC Watjang in Oirlo wordt op zaterdag 30 september de Adje-Watje Punkrocknight gehou den. Na twee zeer succesvolle eerste edities, staat de derde nu alweer voor de deur. En ditmaal is het nog grootser aangepakt dan de vorige edities met als hoofdact TheApers. Het moge duidelijk zijn dat dit een van de grootste punkbands uit Nederland is met meer dan tien jaar podiumervaring en drie albums op hun naam. Maar voor dat het zover is gaan er nog vier andere bands spelen. Het feest wordt afgetrapt door The Wise crack uit Horst. Met een gemid delde leeftijd van zeventien jaar laten deze gasten merken dat er nog genoeg jong talent uit de regio komt. Hierna is het de beurt aan Tenement Kids. Ruwe muziek, met ruwe vocalen en akkoorden. In 2004 stond GoApe! nog op Zomaarpop en nu gaan ze hun laatste show ooit spelen. Dus kom langs als je voor de laatste keer deze emo-punkrock sensatie uit Panningen wilt zien. Voordat The Apers de avond afsluiten, geeft ook Smash The Statues een show weg. Deze Nij meegse punkband is een van de weinige bands uit Nederland die tegenwoordig nog teksten schrijft met een boodschap. Voeg hier een flinke lading punk, hardcore en een energieke liveshow bij en men weet precies waar Smash The Statues voor staat. De zaal gaat om 20.00 uur open en om 20.30 uur begint de eerste band. Meer infor matie staat op www.watjang.nl. In het Koningskerkje in Vier lingsbeek is van zondag 1 oktober tot en met zondag 5 november de expositie Innerlijk Landschap van Anni van Bokhoven (Gemert) te zien. Haar schilderijen zijn enigs zins landschappelijk te noemen en maken een geheimzinnige indruk. Ze zijn een poging om weer te geven wat haar persoon lijk raakt, een zoektocht naar ant woorden. De kijker dwaalt door het niet bestaande landschap, laat de fantasie werken en er ontstaat een eigen wereld, vergelijkbaar met dromen. Voor Anni van Bok hoven is een schilderij een poort, een raam, dat zicht biedt op een werkelijkheid of werkelijkheden die naast elkaar bestaan. Soms bestaand uit delen die met elkaar in verbinding staan of elkaar over lappen. Strakke vormen en kaders wisselen van plaats met organi sche, landschappelijke transpa ranten en vertegenwoordigen een verbeelding van een niet grijpbare wereld. Een wereld waarin zich het gevoelsleven bevindt, intuïtie, eenvoud, essentie, de werking van de ziel, maar ook dood en geboor te. Schilderen ziet Van Bokhoven dan ook als een manier van reizen, van zichzelf voortbewegen door een oneindige ruimte op zoek naar wat voor haar van belang is, 'een reis in de geest', op zoek naar het onbekende landschap in haar zelf. Zo verworden haar schilde rijen tegelijkertijd tot een uiterlijk en een innerlijk landschap 'Wat mij in diepste wezen drijft, kan ik eigenlijk niet met zoveel woor den zeggen. Misschien kan je als kunstenaar, eigenlijk nooit direct iets zeggen, net als een dichter. Ik kan er alleen maar langs schu ren, proberen greep te krijgen op. Waarschijnlijk kan geen enkel kunstwerk echt gezien en wer kelijk begrepen worden, want achter alle denkbare betekenis sen, ligt immers altijd weer een laatste geheim.' Nina Schepers ver richt op 1 oktober om 15.00 uur de officiële opening door voor te dragen uit eigen werk: gedichten die zij maakte bij schilderijen van Anni van Bokhoven. Aike Jeuc- ken speelt akoestische gitaar en zorgt voor tonen die de sfeer van gedicht en schilderij weer geven. Tijdens de expositieperiode vindt op dinsdag 24 oktober een aqua relavond plaats en op woensdag 25 oktober een schildermiddag voor kinderen. 31 oktober is er een avond vol gedichten en verha len door Bram v.d. Wurff en Frank Bekkers. Deze activiteiten staan in het kader van de schilderijen van Van Bokhoven. Reserveren kan reeds via tel. (0478)631401. De expositie Innerlijk Landschap is te bezoeken op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en na afspraak via bovenstaand tele foonnummer. VPs* y a 7 V Het Singersvrouwenkleinkoor uit het Noord-Hollandse Laren verzorgt op zaterdagavond 30 september een optreden in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Het uit achttien vrouwen bestaan de koor zingt zowel oude als nieuwe klassieke werken. Onder leiding van dirigent Ebo Roek brengen zij liederen van onder andere Mozart, Mendelssohn, Bach, Schumann en Monteverdi. Het Larense koor viert dit jaar zijn eer ste lustrum. Het vrouwenensem ble is vijf jaar geleden opgericht met als doel gezamenlijk in een kleine groep uitdagende klassieke muziek te zingen. Volgens dirigent Ebo Roek is het plezier in samen zingen belangrijker dan het suc ces tijdens uitvoeringen. Ebo:"Het is geweldig, zeker in deze tijd van individualisme, om samen iets te maken, een prachtige compositie tot leven te brengen." Het koor bestaat uit vrouwen met klassieke geschoolde stemmen, dames met levenslange koorervaringen en enthousiaste amateurs. Het leuke is dat dit bonte gezelschap samen een prachtig muzikaal geheel vormt", aldus Ebo. Het koor treedt sporadisch op voor vrienden en bekenden. Het optreden in het Koningskerkje is daarom uniek. De leden verblijven voor een gezellig koorweekend in Over loon en combineren dit jaarlijkse uitje met een optreden in het Koningskerkje van Vierlingsbeek. Het optreden begint om 20.00 uur. Meer informatie over het Singers vrouwenkleinkoor staat op www. singersvrouwenkleinkoor.nl. Dansavond Dansvereniging Amusement houdt op zaterdag 30 september een dansavond in Danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray. Aanvang 21.00 uur. Alle leden, gasten en andere danslief hebbers zijn van harte welkom op deze avond. Voor september is de opgave als volgt: Op een dag zal het zover zijn en zal ik schrijven - met mijn tong tussen het puntje van mijn tanden, en met rode oren en rode wangen: ik ben gelukkig. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 20 oktober. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds tien punten te ver dienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand laat het volgende zien: Een zestal liefhebbers van poëzie gaat aan kop: de heer J. Bekenes, de dames H. Craghs en R. van Daal, de herenA. Ederveen,A. Leyssen en P Weerts hebben allen zestig punten. De heer A. Kroft volgt met vijftig punten. Mevr. L. Colsen heeft veertig punten en de heer T. van Els en de dames L. Geurts en Th. Van Kruisbergen hebben ieder tien punten. Het gedicht van de vorige maand was van Han G. Hoekstra en draagt als titel De Ceder Hierin zegt de dichter, dat als je maar wilt, je ook de schoonheid van het leven (de ceder) kunt zien of er tenminste van kunt dromen! De ceder Ik heb een ceder in mijn tuin geplant, gij kunt hem zien, gij schijnt het niet te willen. Een binnenplaats, meesmuilt ge, sintels, schillen, en schimmel die een blinde muur aanrandt, er is geen boom, alleen een grauwe wand. Hij is er, zeg ik, en mijn stem gaat trillen, ik heb een ceder in mijn tuin geplant, gij kunt hem zien, gij schijnt het niet te willen. Ik wijs naar buiten, waar zijn ranke, prille stam in het herfstlicht staat, onaangerand, niet te benaderen voor noodlots grillen, geen macht ter wereld kan het droombeeld drillen. Ik heb een ceder in mijn tuin geplant. Han G. Hoekstra Het Literair Café viert zijn derde lustrum! De donateurs hebben intussen het programma thuisgestuurd gekregen. Na de drukbezochte bijeenkomst met Annejet van der Zijl van afgelopen zondag, volgt het schrijversprogramma met Cees Nooteboom. Hij maakt zijn opwachting in het Literair Café maken op zondag 19 november. Op 12 november interviewt Gert. J. Peelen, recensent van de Volkskrant de jonge dichter Tonnus Oosterhoff.Als vervolg op de zeer succesrijke wandelpoëzie- route door het centrum van Venray, presenteert het Literair Café op zondagmiddag 22 oktober twee fietspoëzieroutes door de buitenwij ken en de kerkdorpen van Venray langs alle kunstwerken aan de open bare weg. Samen met de wandelroute geven de fietsroutes voor de kunstliefhebbers straks een compleet overzicht van de kunstwerken en kunstwerkjes in Venray. Liefhebbers van kunst, van fietsen en van poëzie mogen reikhalzend uitzien naar het verschijnen van deze gids. Bij elk kunstwerk in het gidsje is een gedicht te vinden.Tevens wordt dan de fototentoonstelling van de in de gids opgenomen kunstwerk jes officieel geopend in de bibliotheek. Die middag kan iedereen het bestuur met vijftien jaar Literair Café gelukwensen! Maar er zijn meer feestactiviteiten. Ook aan de basisschooljeugd is gedacht! De speur tocht langs 26 etalages in het centrum van Venray start op zaterdag 14 oktober. De leerlingen van de groepen 5 en 6 en de groepen 7 en 8 kunnen op school een wedstrijdformulier vragen of die halen bij de boekhandels of bij de bibliotheek! Het is kinderboekenweek en natio naal gaat het project Nederland Leest van start! Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan con tact opnemen met het secretariaat. Wie donateur is steunt de activitei ten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisge stuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Z ie ook www. literair-cafe-venray.nl. Veldeke-Venray heeft bij het 25-jarige jubileum Ald-Venroj een beeld uitgegeven. Enkele bestuursleden vanVeldeke hebben indertijd stad en land afgelopen om de benodigde filmfragmenten te verkrijgen: bij mensen thuis, in Maastricht in een verhuiscontainer, in een kluis van de Castenrayse kerk. Zo is in totaal 25 uur filmmateriaal verzameld uit de periode 1924 tot eind zestiger jaren. Daaruit is een selectie gemaakt van twee uur en op band gezet. De film geeft een mooi beeld van Venray en zijn kerkdorpen uit de genoemde periode. Ook is er fraaie muzi kale omlijsting van de beelden door onder meer harmonie Euterpe en Venrays Mannenkoor. De bijbehorende teksten worden in hetVenrays ingesproken. Deze oorspronkelijk op videoband uitgegeven film over Venray is nu op dvd gezet. Op zondag 1 oktober, tijdens de grote boe kenmarkt in Venray, wordt deze dvd te koop aangeboden in de stand van Veldeke-Venray. Daarna is de dvd te koop in de boekhandel. Boekrecensie in Peel en Maas De vrijheid mag lonken, maar liefst niet de hele dag; wanneer de vrijheid uitslui tend tijdens de zomervakan tie lonkt, is het leven al zwaar genoeg. Jörgen Hofmeester is vader van twee dochters en werkzaam voor een gerenommeerd bedrijf. Dankzij een uitgekiend financieel beleid woont hij op stand. De vrij heid is hem bandeloos: bandeloos heid leidt tot rampen. Stilstand is voor Hofmeester de voorwaarde voor liefde en geluk. Loom houdt hij van zij dochters. Dat zijn echtgenote hem ingeruild heeft voor een jeugdliefde op een woonboot en dat een gedeelte van zijn vermogen is verdwenen door malversaties van merkwaar dige groeperingen die de wereld economie beheersen, het deert hem niet. Zolang hij maar van zijn kinderen mag houden. Maar op een avond staat zijn echtgenote weer voor de deur. En dan doet een man zijn intrede in het leven van Jörgen Hofmeester, een man die als twee druppels water op Mohammed Atta lijkt. Tirza is een roman over een vader die zijn kind wil bescher men. Een boek over wat het bete kent om misselijk te zijn van liefde voor je kind, over de vraag wan neer je met recht kunt zeggen:'Ik heb gedaan wat ik kon.' Arnon Grunberg (1971) schreef onder andere de romans Blauwe maandagen (bekroond met de Anton Wachterprijs en het Gou den Ezelsoor), Figuranten, Fan toompijn (bekroond met de AKO Literatuurprijs), De asielzoeker (bekroond met de AKO Litera tuurprijs en de F. Bordewijk-prijs) en de joodse messias. Zijn werk is vertaald in twintig talen. Tirza is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-90 euro. Americana, cabaret en Toon Cd-presentatie Freunde Echo vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur ARNON GRUNBERG TIRZA N IJ gh Van DHmar

Peel en Maas | 2006 | | pagina 27