Een andere kijk op wijn Koester uw monument Frater Niek Hanckmann W w Leven redden, toekomst schenken ACTIE m IQ O E UJI CL KLANTEN 1 Wim Smeets schrijft over proeven en produceren van Franse wijn Meerlonaar (34) legt 'eeuwige geloften' af openheid en een duidelijke struc tuur. De woningen vormen aan de Noordzijde de begrenzing tussen de wijken de Stationsweg. De bij zondere gedetailleerde woningen zijn ontleed in twee volumes, een bakstenen hoofdvolume en een kleiner volume dat in pleisterwerk is uitgevoerd. Weet u ook zo n bij zondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Reacties graag via het secreta riaat van Stichting Venray Monu mentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray. e-mail venraymonu- mentaal@kpnplanet.nl. Woningen aan de Wilhelmina Druckerstraat in Venray, ontwor pen in 1999 door de architecten M. Schutgens en P. Diederen. Deze wijk, Antoniusveld, is de laat ste uitbreiding van Venray in de twintigste eeuw. De woonwijk wordt gekenmerkt door een grote Op 10 september 2006 legde Meerlonaar Niek Hanckman zijn 'eeuwige geloften' af in het kloostercomplex in Vught bij de fraters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhar tigheid. Niek beloofde onder grote belangstelling voor altijd frater (broeder) te zullen zijn. Frater Niek Hanckmann gebo ren in Hoorn, 1972) is werkzaam op een school die verbonden isaan een kliniek voor kinder- en jeugdpsychiatrie. Hij groeide op in Meerlo. Op zijn vijftiende nam hij een bijzondere beslissing, die een wending bracht in zijn leven. Hij woonde een kerstviering bij en vond het maar niks. "Toen dacht ik: óf ik ga nooit meer naar de kerk, óf ik moet er werk van maken. Vanaf dat moment ging ik vrijwel elke zondag naar de kerk. Achteraf snap ik niet dat ik dat deed, want er was niks aan", legt Niek nu uit. Niek kon naar de universiteit, maar wilde liever praktisch werken. Hij volgde de lerarenopleiding wiskunde in Til burg en werkte in een buurthuis als huiswerkbegeleider. Bij toeval vond hij een kamer in een studen tenhuis in een pastorie in Goirle. "Daar ontdekte ik een ander soort kerk, heel levendig, met veel jonge mensen." Ook ging hij naar aanleiding van een foldertje naar een medita tiebijeenkomst van de fraters van Tilburg. "Ik schrok me rot van het halve uur stilte, maar het beviel me heel goed. Vooral de gastvrij heid van de fraters beviel me: de manier waarop ze na de meditatie met ons een kop thee dronken en echt aandacht hadden voor hun gasten." Niek kreeg belangstelling voor het leven als frater. Maar op aan raden van een van hen zocht hij na zijn afstuderen eerst een baan. Het zou nog een jaar of vijf duren voor hij in 2000 definitief voor de fraters van Tilburg koos. "Ik wilde van de vrijblijvendheid af", zegt hij daarover,"en dat is gelukt.Voor heen waren God en mijn geloof een van de plekken in mijn leven. Nu is Hij het centrum van mijn bestaan.Wat ik ook doe, het begint steeds in mijn relatie met God." Niek Hanckmann is in Meerlo komen wonen toen hij nog geen drie jaar was. Hij ging er naar de lagere school en vanuit Meerlo ging hij vervolgens het gymna sium doen op het Boschveldcol- lege in Venray. Aan het eind van de middelbare school was wel duide lijk dat hij het onderwijs in wilde en is hij naar Tilburg vertrokken. Het was in Meerlo dat hij op zijn vijftiende besloot dat hij echt iets met de kerk van doen wilde heb ben. Met Kerstmis 1986 zat hij in de kerk en voelde hij dat het niet goed was om er alleen met Kerst mis en Pasen naar de kerk te gaan. "Ik voelde me wel al gelovig en toen heb ik besloten om er ook echt 'werk' van te maken. Vanaf nieuwjaar 1987 ging ik voortaan ieder weekend naar de kerk. Mijn ouders deden dat niet en ook van mijn leeftijdsgenoten waren er Niek Hankmann in de klas. Foto: Paul Tolenaar. maar weinig in de kerk te vinden. Toch heb ik dat die jaren volge houden", aldus frater Niek Hanck mann. In het Brabantse leerde hij nog een andere kerk kennen waarbij veel mensen, ook wat meer jongeren, betrokken waren en meewerkten als vrijwilligers. Daar is voor hem de religie en het religieuze echt tot bloei gekomen. Als frater werkt Niek Hanckmann nu in het speciaal onderwijs met jongeren die in de jeugdpsychi atrie beland zijn. Heel bijzonder werk dat natuurlijk perfect past bij de missie van de fraters: leven ten dienste van de medemens, vooral hen die arm of hulpbehoevend zijn en met een bijzondere aan dacht voor de vorming van jonge mensen. Wie meer wil weten over het leven van de fraters en dat van frater Niek Hanckmann in het bij zonder, kan naar de website www. fraters.nu waarop Niek dagelijks een interessante weblog bijhoudt. Bij gelegenheid van zijn professie heeft hij geen cadeaus gevraagd, maar een bijdrage voor een pro ject voor vorming en hulp aan jongeren in een krottenwijk in Belo Horizonte (Brazilië). "In 2004 ontving ik een brief van mijn achternicht uit Zuid-Afrika. Ze vertelde mij over een arm gezin, waarvan de man door ziekte zijn werk niet meer kon doen. Het gezin bestond uit zes kinderen. Toen vervolgens de zus en zwa ger werden doodgeschoten, namen zij ook nog die vijf kin deren in huis. Maar er waren geen inkomsten en hulp van de overheid bleef uit. Toen ik dat las, wist ik het: ik moest helpen, ik kon die brief niet achteloos wegleggen." De chaos is compleet in huize Van der Broek. Overal liggen spul len: herfstkransen, sierdakpannen, handgemaakte kaarten en kalen ders. Boeken, knuffeltjes en speel goed, in elke hoek staat wel iets. Allemaal spullen die bedoeld zijn voor de verkoop tijdens de Derde Werelddag, zondag 1 oktober, in Venray. Stefani van der Broek (45) ploft vermoeid neer op de bank. "Toen ik twee jaar geleden begon, was mijn project nog heel klein. En nu sta ik voor het eerst op de Derde Werelddag. Voor mij is dat de eer ste stap naar meer bekendheid." Stefani glimlacht: "Het is wel een hele organisatie. Ik hoorde pas zes weken geleden dat ik een kraam pje kreeg op de Derde Werelddag. Toen was het hek van de dam. Ik ben als een gek begonnen met knutselen, heb sponsoren gezocht en allerlei activiteiten georgani seerd. Gelukkig krijg ik hulp van vrienden, anders had ik het echt niet gered in zo n korte tijd." "Het begon allemaal met die bewuste brief die ik van mijn ach ternicht Zuster Ingoberga kreeg. Zij is missiezuster van de orde Heilig Bloed in Ixopo, Zuid-Afrika. Inmiddels is ze 94 jaar, maar ze is nog fit als een kievit en zet ze zich nog altijd in voor anderen. Haar brief destijds liet me niet meer los. Ik vond het zo erg voor dat gezin en wij hebben het zo goed. Ik denk dat het niet alleen de zin van het leven kan zijn om het zelf goed te hebben. Juist als het met jezelf goed gaat, moet je niet die mensen vergeten, waarbij dat niet het geval is. Er kan je ook een keer zelf iets overkomen en dat ben je ook blij als er iemand naar je omkijkt. Bovendien ben ik zelf hartpatiënt. Zonder de hulp van anderen was ik er niet meer geweest. Dat waardeer ik en ik wilde iets terug doen. Ik ben hier niet voor niets.'Vanuit die gedach te begon Stefani geld te sparen voor het gezin in Zuid-Afrika. "En toen ik jarig was, vroeg ik geen cadeaus voor mezelf, maar geld voor dat gezin." Deze eerste spaaractie leverde genoeg geld op om dat gezin uit de problemen te helpen. Ze kre gen eten, kleding en medische zorg. Ook konden de kinderen naar school gaan en er was nog genoeg geld over om een tweede gezin te helpen. "Het gaf me een ontzettend goed gevoel en ik besloot door te gaan. Ik knutsel de collectebussen die ik hier en daar mocht opstellen en begon producten te maken voor de ver koop. Het project gaf ik de naam Leven redden - Toekomst schen ken. Want dat is eigenlijk wat we doen. Kansarme mensen helpen door hen te voorzien van de beno digde levensmiddelen en kleding (leven redden) en door het beta len van schoolgelden (toekomst schenken)." Het is de bedoeling dat de gezinnen een basis krijgen om op verder te bouwen. Zodra een gezin op eigen benen kan staan, gaat de hulp dus naar een ander gezin. Inmiddels krijgen ver schillende gezinnen volledige of gedeeltelijke hulp. In de 2,5 jaar dat Stefani nu NU GRATIS DAGCREME T.W.V 20,- KADO BIJ EEN SCHOONHEIDS BEHANDELING* IN DE AAAANDEN SEPTEMBER EN OKTOBER. CARE 4 BEAUTY Oude Oostrumseweg 19A tel. 0478 550946 5802 CA VENRAY het achtergrondinformatie geeft, zodat iedereen snapt waarom die ene wijn naar mediterrane krui den smaakt en die andere wijn bij voorbeeld een grondsmaak heeft. En waarom is die wijn zoet en die andere wijn zuur?" Waarom? Met die vraag ging de Venraynaar op onderzoek uit. Hij las tientallen boeken, praatte met talloze wijnkenners en -liefheb bers, bezocht onderzoekscentra en universiteiten en doorkruiste samen met zijn vrouw het Franse platteland, op zoek naar de ant woorden op de 1001 vragen die hij had over wijn. Vragen over smaak, bereiding, groeifasen, grondsoorten, verzorging van de wijngaard, virussen, gewasbe scherming en de invloed van kli maat en weer bijvoorbeeld. "Vijf jaar lang verbleven mijn vrouw en ik in het voorjaar en het najaar enkele maanden in een caravan in Frankrijk, om de druiven te zien groeien en ook met eigen ogen geoogst te zien worden. De hele cyclus, van wijngaard tot fles, hebben we op de voet gevolgd. We zijn in alle Franse wijnstre ken geweest, van noord tot zuid en van oost tot west. Prachtig, we hebben echt genoten. Frankrijk lijkt net een grote tuin, speciaal ontworpen om druivenstruiken in te laten groeien." De Venraynaar is bijzonder te spreken over de medewerking van de wijnboeren aan zijn 'wijn project'. "We zijn overal met open armen ontvangen. Fransen zijn heel gastvrij, in tegenstelling tot wat je vaak hoort. Bij veel boeren werd de hele kast opengetrokken om mij de informatie te geven die ik graag wilde hebben over hun product. Ze namen ook de tijd en de moeite om met mij in discus sie te gaan en hebben zelf hun chemicaliënkast voor mij openge trokken. Want ik wilde een objec tief boek schrijven, over wijn in samenhang met grond, boer en bereiding." Het wijnboek van de Venraynaar is bepaald geen stan daard uitgave geworden. Door zijn achtergrond als bioloog- geneticus kijkt Smeets namelijk met een totaal andere bril naar (de totstandkoming van) wijn. "Ik heb het boek echt vanuit de wijn gaarden geschreven, heb druiven ontleed en met de microscoop bekeken en ben ook regelmatig met de schep in de grond aan het spitten geweest om antwoord te krijgen op mijn vragen. Want het antwoord op de vraag waarom die wijn in die streek zo smaakt en die wijn in die andere streek zo, vind je namelijk grotendeels in de geologie van de grond, waarin de voedingsstoffen voor de druif zitten, en het klimaat. Grondsoort, klimaat en weer zijn van grote invloed op de smaak van wijn. Het is natuurlijk nogal een ver schil of een druif groeit in brok kelige, droge grond in een dal of in hard gesteente op een heuvel. Mijn boek geeft een andere kijk op wijn, je vindt in het boek bij voorbeeld ook geen enkele naam van een wijn." Het boek wordt vrijdag offici eel gepresenteerd en is zaterdag al verkrijgbaar in boekhandel Van den Munkhof, Grotestraat 68 in Venray. Prijs: 29,95 euro. ISBN: 9073187540. Wim Smeets is een wijnken ner en -liefhebber pur sang. De Venraynaar (65) houdt van wijn, geniet van wijn en kan uitstekend vertellen én schrij ven over wijn. Zijn belangstel ling voor wijn is begonnen door te luisteren naar, en te proeven met, ervaren wijn liefhebbers. Eenmaal op het wijnpad gekomen nam zowel de interesse als de nieuwsgie righeid toe. Met als resultaat een 240 pagina's tellend boek, getiteld: 'Wijn inzicht'. De pre sentatie van dit bijzondere boek vindt plaats op vrijdag 29 september van 16.30 tot 18.00 uur in het Odapark in Venray. Natuurlijk zal een goed glad wijn de presentatie van 'Wijn inzicht' begeleiden. Alle aspecten die bepalen hoe de smaak van wijn totstandkomt en die het proeven van wijn steeds weer tot een ontdekkingsreis maken, komen in 'Wijn inzicht' in beeld. Van al het werk dat boeren doen om het beste van de druif in de wijn te krijgen tot de werking van onze zintuigen die ons in staat stellen dat er weer uit te halen. Wie belangstelling heeft voor wijn, beginnend of gevorderd, vindt in 'Wijn inzicht' alles wat je over wijn moet weten om te proeven, te drinken en ervan te kunnen genieten zonder er in raadselen over hoeven te spreken. Dr. Wim Smeets, bioloog-geneticus, werkte jarenlang in het onderwijs en de gezondheidszorg. Hij schreef het boek voor iedereen die geïnteres seerd is in wijn. Het boek is opge vrolijkt met achttien tekeningen en 54 foto's van de auteur. "Het is een voor iedereen toegankelijk en zeker niet te wetenschappelijk boek. Ik ben al meer dan 35 jaar een liefhebber van alle wijnen en wilde graag een voor iedereen begrijpelijk boek schrijven voor iedereen die geïnteresseerd is in wijn. Bijzonder aan dit boek is dat Zuster Ingoberga, 94 jaar inmiddels, maar nog steeds mis siezuster in Zuid-Afrika werkt aan haar project heeft ze 6800,- euro bij elkaar gescharreld. "Eigenlijk heb ik al dat geld verza meld in mijn vrienden- en kennis senkring, met wat collectebussen en de verkoop van kaarten en kalenders. Nu is het tijd voor de volgende stap. Ik hoop dat ik na deze Derde Werelddag meer dona teurs krijg, zodat ik mijn project verder kan uitbreiden en stabili seren, zodat ik er uiteindelijk een stichting van kan maken. Nu is het nog te klein allemaal. Het opzetten van een stichting kost ongeveer vijfhonderd euro. Dat is een fiks bedrag als je kijkt naar het totaal en met dat geld kan ik zoveel andere dingen doen. Bij ons blijft niets aan de strijkstok hangen en dat vind ik belangrijk. Al het geld dat binnenkomt voor Zuid-Afrika, gaat ook naar Zuid-Afrika." Het is Stefani's droom om een keer een eigen weeshuis op te zetten. "Een knus weeshuis voor kinderen die hun ouders verloren hebben aan aids of iets anders. Een plaats waar kinderen de liefde en zorg krijgen, die ze anders van hun ouders had den moeten ontvangen." Maar zover is het nog niet. In Zuid-Afrika bidt Zuster Ingoberga al een week lang voor mooi weer komende zondag. Er is van alles te kopen bij het kraampje van Stefani op het Henseniusplein en ook voor kinderen is er genoeg te doen. Zo is er een grabbelton, wordt er geschminkt en is er een ballonnenwedstrijd. "Ik vind het ontzettend spannend. In de afge lopen weken waren de nachten soms maar drie uur lang, maar het is het allemaal waard, voor de gezinnen in Zuid-Afrika." Honderdzevenentwintigste jaargang - week 39 - donderdag 28 september 2006 EL EN MAAS LAAT IN SEPTEMBER EN OKTOBER UW HAREN KNIPPEN EN KLEUREN DAN ONTVANGT U DE BIJPASSENDE KLEURSHAMPOO GRATIS!!! BUDGETKNIPPEN DAMES ft HEREN Dl DO 08:30u - 12:00u €10,- WIJ WERKEN UITSLUITEND MET GEDIPLOMEERDE KAPSTERS CARE 4 HAIR VENRAY Oude Oostrumseweg 19a tel. 0478 550407 w //ufjiarn/ W» I CARE FOUR BEAUTY Project Leven redden - TocVoms» schenken Wilt u als ondernemer deze dynamiek ervaren, dan bent op vrij dagavond 29 september vanaf 19.00 uur van harte welkom. *JONGERENBEHANDELING UITGESLOTEN Avydo staat voor 'daadkracht door samenwerking', welk in de naam en het logo is terug te vinden. Avydo is enerzijds afgeleid van het Italiaanse woord 'daadkracht' en anderzijds is er de symbolische uitleg, namelijk dat de 'A' en de 'o' staan voor 'adviesorganisatie', de 'v' en 'd' voor 'verbaandert' en 'duijkers' en de 'y' vormt de kern van de samenwerking. De twee boemerangs om de letter A benadrukken de dynamiek van de samenwerking www.avydo.nlinfo@avydo.nl Avydo accountants en belastingadviseurs openen, op vrijdag avond 29 september van 19.00 tot 23.00 uur, de deuren van hun pand Keizersveld 87 te Venray voor klanten en relaties. Eric Verbaandert (fiscaal econoom) en René Duijkers (register accountant) willen op deze manier een toost uitbrengen op de nieuwe samenwerking met de klanten en relaties.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17