Unicef en de derdewerelddag PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 23 september 2006 - Pagina 11 Boekenmarkt Kiwanis Actie Amnesty International Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Derde Wereld centraal De derdewerelddag in Ven- ray wordt dit jaar op zondag 1 oktober van 12.00 tot 17.00 uur gehouden op het Henseni- usplein. Om 12.00 uur starten alle aangesloten organisaties bij het Mondiaal Platform Ven- ray met hun presentatie. Voor de kinderen is er een ritje rond het Henseniusplein op een kameel. Het Mondiaal Platform Venray heeft als een overkoepe lend orgaan namens alle organi saties en stichtingen de regie van de activiteiten van deze middag. In samenwerking met de Wereld winkel Venray is er het volgende programma: Groot podium met catwalk: 12.00-12.45 uur: Loba- nova, een enthousiaste band, die Braziliaanse muziek combineert met jazz en pop. Deze groep bestaat uit een akoestische gitaar en de zangeres Caroline Lobanov, die samen de basis vormen, een accordeonist en tevens is er nog veel ruimte voor een spetterende ritmesectie, die verzorgd wordt door twee percussionisten. Ver fijnde en ingetogen Braziliaanse bossanova's worden afgewisseld met swingende samba's, die soms uitmonden in het opzwepende ritmische feest van de batucada. Maar ook baiao en forro,stijlen uit het noordoosten van Brazilië; behoren tot het repertoire. De percussie zorgt voor een authen tieke sound door gebruik te maken van originele Braziliaanse instrumenten als tantan,pande iro,agogo,tamborin en shakers. Deze band zal zeker met zang en percussie de aandacht van het publiek weten te trekken. Hun optreden zal afgewisseld wor den door van 12.45 tot 13-30 uur de eerste modeshow onder leiding van de Wereldwinkel Venray. Eerlijke kleding of beter gezegd mode met meerwaarde en stof tot nadenken. De wereld modewinkels bieden kwalitatief hoogwaardige producten met een eigen verhaal. Een verhaal, dat het vertellen waard is. Mooie handbedrukte stoffen en ook de geweven stoffen hebben een exclusieve uitstraling. De genoem de meerwaarde geldt zeker voor de producenten in de ontwikke lingslanden. Deze stoffen worden direct van de coöperaties of via eerlijke importeurs, die aan harde voorwaarden moeten voldoen. In veel ontwikkelingslanden werken duizenden mannen, vrouwen en kinderen in de textiel en de kle dingindustrie. Als spinner, wever, verver of bedrukker verdienen ze maar een schamel loon. Een groeiend aantal van hen organi seert zich daarom in coöperaties. Samen doorbreken ze hierdoor de afhankelijkheid van machtige ondernemingen of malafide tus senpersonen. Deze coöperaties verkopen hun kleding en stof fen aan zelf gekozen organisaties. Daardoor krijgen zij een gegaran deerde prijs, betere arbeidsom standigheden en continuïteit in de afname. Verspreid over Nederland verkopen de Wereldmodewinkels hun producten: een mode met meerwaarde. Mooie stoffen en kleding voor mensen, die er mooi willen uitzien. Dit alles is in deze modeshow te zien en... kleding, stoffen en accessoires zijn die dag te koop. Het programma is verder als volgt: 13-30-14.00: Lobanova met een wervelend optreden 14.00-14.45 uur: tweede mode show 14.45-15.15 uur: pauze met een optreden van Ernest Kuijpers 15.15-16.00 uur: derde modeshow 16.00-16.30 uur: Lobanova. WERELDWINKEL VENRAY Wereldwinkel Venray is geves tigd aan de Henseniusstraat 3a in Venrav. In deze winkel werken dertig vrijwilligers. Daarnaast wordt voorlichting gegeven op de scholen. De Wereldwinkel levert Max Havelaarkoffie aan scholen, bedrijven en instellin gen. Zij verzorgt ook kerstpakket ten, ook voor heel grote groepen. In Nederland zijn ongeveer 400 wereldwinkels, maar niet alleen hier in Nederland, want het is een internationale organisatie. De organisatie betrekt haar produc ten van kleine zelfstandigen zon der tussenhandel via importeurs. Zij neemt alleen producten over, die aan de gestelde voorwaarden voldoen. In hun stand op het Hen seniusplein is er verkoop van kle ding en informatie over het werk van de Wereldwinkel. Dit jaar ligt de nadruk op Afrikaanse produc ten die door eerlijke handel zijn verkregen onder het motto No aid, but trade. (Correspondentieadres: De Boog 23, 5802 BZ Venray, tele foon Wereldwinkel 588571. MOV Al eerder heeft Missie-Ontwik- keling-Vrede (MOV) aandacht gevraagd voor de Aijense brug genbouwer pater Tjeu Haumann die enkele maanden geleden is overleden. Hij heeft voor de tienduizenden vluchtelingen in Zuid-Soedan de oude baileybrug gen opgekocht en verscheept om hen te laten terugkeren naar hun vaderland en om daar hun dorpen weer te kunnen opbouwen. Dit jaar heeft MOV een speciaal pro ject geadopteerd: scholing voor kansarme kinderen in Cigugur op Java. Centraal in dit project staat pater Rutten uit Wanssum. MOV heeft een stand met informatie over het werk van de missionaris sen en onder andere de verkoop van het boek van Tjeu Haumann en andere artikelen. Correspon dentieadres: Alfridahof 48, 5801 DMVenray, telefoon 550375. ONTWIKKELINGSHULP Doel van de Stichting Ontwik kelingshulp Derde Wereldlanden is steun geven aan in nood verke rende kinderen en ouderen, onge acht huidskleur of religie, onder wijsvoorzieningen voor wezen en kinderen uit de laagst geklasseer de/ armste bevolkingsgroepen en ecologische projecten. De stich tingsactiviteiten zijn voornamelijk gericht op het project Udavum Karangal (Helpende Handen) in Chennai (India). Dit project neemt voortdurend in omvang en zorg toe. Het biedt ondertus sen onderdak aan meer dan 2000 wezen van zuigelingen tot hoog bejaarden (met psychisch/psychi atrische problematiek, lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten). Bovendien is er een basis- en mid delbare school voor ruim 1600 kinderen uit het project en uit de in de buurt gelegen slums. Van de meer dan 450 weeskinderen, die in Udavum Karangal wonen, wor den voor 120 kinderen de school kosten door begunstigers uit Ven ray gesponsord. In hun stand op het Henseniusplein is informatie te krijgen over het project Uda vum Karangal. Correspondentie adres: Kruisstraat 3, 5801 AL Ven ray, telefoon 510998. STICHTING MULLAI De Stichting Mullai is opgericht na de afschuwelijke ramp door de tsunami. Zij richt zich primair op het ondersteunen van kleinschali ge projecten in het dorp Mullativu in Sri Lanka. De voorzitter, Anton Thurayappah, thans wonende in Venray, is zelf afkomstig uit die streek en wil graag samen met een aantal enthousiaste Venray- naren een weeshuis ondersteu nen voor kinderen, die ouders en familieleden bij deze ramp ver loren hebben. Zij doen dit door een directe, concrete financiële hulpverlening. Het geld wordt linea recta gestuurd naar pastoor Robinson, die al het nogelijke doet om deze kinderen zo goed mogelijk op te vangen. Op deze dag presenteren zij hun project, gekleed in originele kleding uit Sri Lanka, door middel van folders, fotomateriaal en een beamerpre- sentatie. Verder verkopen zij voor hun project onder het motto Uit onze handen, in hun handen sleu telhangers, koekjes enz. Correspondentieadres: Sam bastraat 19, 5802 NM Venray, tele foon 589276. VENRAY-DIVINOLANDIA De Stichting Venray-Divinolan- dia heeft reeds vanaf 1987 veel tot stand gebracht in Brazilië. Het project is ondertussen wel bij veel Venraynaren bekend en zoals uit de resultaten blijkt, is men ook bereid dit te steunen. Divinolan- dia de Minas ligt in de binnenlan den van Brazilië waar Jacqueline Eibers uit Overloon al meer dan 25 jaar het werk van haar heer oom, pater Hendriks voortzet. Momenteel is men bezig met de overkapping bij het Sociaal Cen trum in Gonzaga. Dagelijks ont vangen hier vrouwen en kinderen onderwijs en met name beroeps onderwijs.Dit is wel een over heidsproject, speciaal gericht op ongeveer 80 kinderen in de leef tijd van 8 tot 16 jaar, die vanwege thuisarbeid geen school gevolgd hebben. Bovendien is een start gemaakt van een voetbalschool, waarvoor de Stichting Divinolan- dia voor ongeveer 300 kinderen het materiaal heeft aangeschaft. Deze kinderen gaan maar halve dagen naar school en hangen ver der maar wat rond met alle gevol gen van dien. In de buurt van Gonzaga wordt een nieuw water project gestart voor 63 huizen. In de stand op het Henseniusplein is er informatie over dit unieke pro ject en verkoop van Braziliaanse artikelen. Correspondentieadres: Oomen laan 8, 5801 DE Venray, telefoon 550235. CULTUREN IN BEWEGING Culturen in beweging is een Belgische organisatie die zich speciaal op de kinderen richt. Zij brengen boeiende en interessante verhalen onder de titel Kundabuf- fi's klanksprookjes en reisverha len. Een muzikale verteller neemt je mee op een muzikale wereld reis door de tijd, van het begin van de schepping tot aan de andere kant van de wereld. Het wereld muziektheater Kundabuffi brengt de geschiedenis van de mens en de aarde aan de hand van instru menten, voorwerpen en verhalen uit de vier windstreken. De voor stelling vindt plaats op het Hense- niusplein/hoek Leeuwstraat. MOEDERCENTRUM VENRAY In Venray is een groep vrouwen eind 2004 gestart om een Moe dercentrum in de gemeente op te richten. Deze vrouwen komen uit het IVC, de Venrayse Vrouwen raad en de politieke partijen. Eind augustus van dit jaar werd aan de Paterslaan 12 het Moedercentrum geopend en werd het Internatio naal Vrouwen Centrum opgehe ven. De bestaande activiteiten van het IVC zoals de fietslessen, de les sen Nederlands en sociale active ring als ook de ontmoetingsgroe pen voor Marokkaanse vrouwen worden door het Moedercentrum voortgezet. Onder andere door folders en de moederkrant uit te delen wil het Moedercentrum zich promoten en u wordt ont vangen met een kopje koffie en een koekje. Het Moedercentrum is wellicht deze dag ook geopend. Correspondentieadres: Moeder centrum - Paterslaan 12 - 5801 AS Venray, telefoon 510035. GLOBAL VISION Deze stichting is opgericht om financiële steun te verlenen aan niet-gouvernementele ontwik kelingsorganisaties, waar onder meer begrepen Global Vision India, om in India - met name het gebied Orissa, in het oosten van India - projecten op te zet ten, te begeleiden en uit te voe ren. Tijdens de vakantie in India heeft Geert Luijendijk kennisge maakt met het project. Ze willen in Orissa een productiebedrijfje opzetten voor tribal women. Het betreft het maken van borden van natuurlijk materiaal. Samen met de leden van de NGO werd het bovenstaande projectplan verder uitgewerkt. Gobal Vision Nederland zal zich op deze dag presenteren en hoopt door de verkoop van prachtige handwerk- producten zoals wollen/zijden sjaals, pashmina's, prachtig gebor duurde spreien met spiegeltjes en hippe schoudertassen een finan ciële bijdrage te kunnen leveren aan dit goede doel. Door middel van foto's en enthousiaste uitleg zullen zij zich presenteren. Cor respondentieadres: Carla Thielen en Geert Luijendijk - Beemdweg 3 - 5861 CR Wanssum, telefoon 531304. SOS MEERLO-WANSSUM De actieve Stichting SOS Meerlo-Wanssum heeft voor de komende drie jaren het project van de Hetty Denen Stichting uit Sambeek geadopteerd en gaat zich inzetten voor de bouw van een bassisschool in het Zambi- aanse dorpje Kalundu View. Hetty Denen was een jonge vrouw die met veel ambities samen met haar man Joost van Dijk in de beginja ren negentig naar Zambia vertrok om daar ontwikkelingswerk te verrichten. In 1994 kwam zij om het leven door een tragisch ver keersongeval. De familie Denen en Joost hebben daarna via de Hetty Denen Stichting in de geest van Hetty het werk in Zambia voortgezet en verschillende pro jecten, die vooral op de kinderen gericht waren, kunnen realiseren. Maar ook projecten, die de men sen op het platte land een per spectief bieden en die op deze dag in hun stand wel zullen wor den toegelicht. De Hetty Denen Stichting heeft SOS-Meerlo-Wans sum in kontakt gebracht met een dorpsgroep uit Kalundu View, die streeft naar de bouw van een basisschool ter vervanging van een te klein, oud, muf en bouwval lig schoolgebouwtje. Samen met het bedrijfsleven en de inwoners van Meerlo-Wanssum probeert SOS deze school gerealiseerd te krijgen. In de stand van SOS is een presentatie van dit project en de verkoop van artikelen. Correspondentieadres SOS Meerlo-Wanssum - De Fazant 1 - 5864 BW Meerlo, telefoon 692524. MAROKKAANSE GEMEEN SCHAP De Marokkaanse gemeenschap in Venray wil zich graag presen teren en iedereen uitnodigen om hun gast te zijn en kennis te maken met hun cultuur. Op dit moment is het nog niet zeker of zij kunnen meedoen aan de der- Cultuur Drie manifestaties in hartje Venray In het centrum van Venray is op zondag 1 oktober veel te beleven. Het is niet alleen koopzondag, maar er zijn dit jaar ook nog drie grote mani festaties. De derdewerelddag, met als thema 'Venray Wereld- wijs' en daarbij het speci ale motto 'Hallo Venray, geef ieder kind een toekomst', staat onder regie van het bestuur van de Stichting Mondiaal Platform Venray. Ook is er de jaarlijkse grote boekenmarkt van Kiwanis en vindt in de Schouwburg Venray en in het Odapark de start plaats van het culturele seizoen met het festival Uit de Kunst. Op alle pleinen in Venray staan stands en tenten. De Derde Werelddag is een initiatief van het bestuur van het Mondiaal Platform Venray, waarbij alle stichtingen en organisaties uit de gemeente als leden zijn aan gesloten, die zich inzetten voor de Derde Wereld en projecten daarvoor uitvoeren. Zij gaan zich presenteren op het Hensenius plein. Vorig jaar is deze dag een groot succes geweest en daarom willen alle aangesloten organisa ties ook dit jaar weer hun activi teiten en projecten aan de Ven rayse burger presenteren en zo veel mogelijk mensen proberen te bereiken. Belangrijkste taak van het platform is de mensen bewust te maken van de proble matiek in de Derde Wereld. Bijna iedere dag worden we op de tele visie en in de kranten geconfron teerd met schrijnende beelden. We zetten ze als het ware 'achter de deur' en het leven gaat verder. "De bedoeling van deze dag is dan ook om deze deur weer eens wagenwijd open te zetten", zegt Martin Kuijpers, de voorzitter van het bestuur. "Enkele jaren geleden werden de vrijwilligers als goed- Venray-Centrum staat op zondag 1 oktober bol van de activiteiten. Tijdens de open zondag tevens koopzondag kunnen belangstel lenden onder meer genieten van modeshows. Kiwanisclub Schieë- persland bezet het Schouwburg plein met haar traditionele boe kenmarkt. Er komen meer dan vijftig kramen te staan, waarin boe ken verkocht gaan worden. Boe ken van buitenlandse schrijvers, binnenlandse schrijvers, kookboe ken, autoboeken, hobbyhoeken, geschiedenisboeken, kinderboe ken, autoboeken, boeken over sport, hobby's, boeken in allerlei talen geschreven. Dit jaar zal naast de boekenmarkt, eveneens de pruverej weer gaan draaien..Tien ondernemers staan op de boeken markt met hun eigen presentatie van hapjes, streekproducten, wijn, champagne, groenten, fruit en kaas. De opbrengst van de boeken markt is bestemd voor schutterij 't Zandakker uit Venray. De schut terij heeft dringend kogelvangers nodig. De Kiwanis-leden zijn trots om deze oudste culturele vereni ging in Venray te kunnen helpen door hun vrijwillige en gratis inzet op de boekenmarkt. De schutterij is deze dag aanwezig in vol ornaat. Drie kogelvangers zijn reeds aan wezig en functioneren naar wens, maar het organiseren van een bondsschuttersfeest met een com pleet geüniformeerde optocht door het centrum van Venray en daarnaast schietwedstrijden, waarbij voor de eenentwintig verenigingen tien kogelvangers benodigd zijn, is voor 't Zandakker thans onmogelijk. Verder wordt de boekenmarkt opgeluisterd door leerlingen van de muziek school Jerusalem uit Venray. Met zang en dans treden zij op in de omgeving van de boekenmarkt. Er is ook een speciale voorleestent voor kleine kinderen. Hier laat Dirk Heidens de kleine kinderen genieten van zijn voorleeskunst. Er worden duizenden boeken aan geboden, allemaal voorgesorteerd en geselecteerd door de leden van de Kiwanisclub uit Venray. Het is reeds voor de zevende keer dat Kiwanis de boekenmarkt houdt. Naast de Kiwanisboekenmarkt staan er ook diverse kramen van stichtingen en instellingen en pro fessionele boekverkopers, die hun waar aan de man willen brengen Op het Henseniusplein wordt een grote manifestatie gehouden van de Stichting Mondiaal Platform Venray. Er vinden op dit plein optre dens plaats met show, muziek en dans. De activiteiten beginnen omstreeks 11.00 en duren tot 17.00 uur. De meeste winkels zijn deze dag open voor het publiek. willende burgers met het hart op de juiste plaats omschreven. Zij zouden niet opkunnen tegen het geweld van de grote organisaties als Postcodeloterij, die toch ook voor het goede doel werken en ontzettend veel geld via de hon derdduizenden loten inzamelen. En juist dit jaar kwam de miljoe nenregen van de Postcodeloterij in Venray terecht. Alle gelukkige winnaars gunnen wij van harte de soms gigantische prijzen. Natuur lijk kunnen wij daar niet aan tip pen, maar het is wel - zoals dat heet - charibusiness. Honderddui zenden loten moeten eerst ver kocht worden om niet alleen de prijzen te kunnen uitkeren, maar ook om de niet geringe overhead kosten van organisatie en de ster ren te kunnen betalen. Bijna de helft van alle inkomsten gaat niet naar goede doelen. Dat is bij onze organisaties en stichtingen wel anders. Het zijn allen vrijwilligers, die met grote inzet er voor zorgen, dat alle bijdragen tot de laatste cent rechtstreeks terecht komen bij de meestal kleinere projecten, waarvoor zij werken. En dat zijn bijna allemaal opstartprojecten, waardoor onze medemensen in de ontwikkelingslanden een start kunnen maken voor een beter leven, waarbij zij zelf de handen uit de mouwen moeten steken. Dus bij deze projecten geen strijk stokken", aldus Kuijpers. Kuijpers vervolgt: "Meer dan de helft van de inwoners van het snel groeiend aantal sloppenwij ken zijn kinderen en jongeren, voor wie het perspectief op een menswaardig bestaan vaak nihil is. Maar ook op het platteland is de situatie zeker niet beter. Een van de milleniumdoelstellingen is het streven om onderwijs voor ieder kind te realiseren. De meeste pro jecten van onze leden zijn op de ontwikkeling van deze kinderen gericht, of het nu op het platte land van ons buurcontinent Afrika is of India of Zuid-Amerika. Daar om ook het motto Hallo Venray.... geef ieder kind een toekomst. Het bestuur hoopt dan ook, dat heel veel mensen op deze zondag de organisaties op het Hensenius plein zullen bezoeken."Als attrac tie voor de kinderen - uiteraard ook de jeugd of volwassenen - en om speciale aandacht voor de Derde Werelddag te vragen kan iedereen tussen 12.30 en 16.30 uur onder deskundige begeleiding gratis een korte rit op een kameel maken. Maar niet alleen hierdoor willen de organisaties de aandacht op zich vestigen. Ook dit jaar staat op de kop van het Henseniusplein een grote tent met catwalk, waar een professionele Braziliaanse band Lobanova met een opzwe pend ritme de aandacht zal opei sen. Zij worden afgewisseld door modeshows van de Wereldwinkel, die Mode met Meerwaarde zal laten zien en verkopen: eerlijke en fantasievolle kleding. Hierdoor proberen ze de aandacht van het publiek te trekken. Maar zeker zo belangrijk zijn de verschillende stands en tenten, waar de organi saties hun projecten presenteren. Amnesty International, Unicef, MOV Divinolandia, Wereldwinkel, Stichting Udavum Karangal ofwel Helpende Handen voor het grote project in India, Stichting Mullai, Stichting Global Vision, het nieu we Moedercentrum, SOS-Meerlo- Wanssum met het schoolproject in Zambia, en Stefanie van der Broek met haar project in Zuid- Afrika: leven redden, toekomst schenken. Speciaal voor de kin deren komt uit België; Culturen in beweging met het programma Kundabuffi's klanksprookjes en reisverhalen. Kortom al deze orga nisaties zullen de aandacht vragen. "Voor dit jaar hebben we van de gemeente Venray weer onze sub sidie gekregen en daarvoor zijn we de raad en b en w dankbaar. We zijn blij dit belangrijke werk van al die vrijwilligers te kunnen ondersteunen. Het is vrijwilligerswerk en daarom is de ondersteuning van de NCDO (Nationale Commissie voor Internationale Samenwer king en Duurzame Ontwikkeling) in Amsterdam heel welkom. Maar het is juist de inzet van al die vrij willigers, die zich enthousiast - en niet alleen op deze zondag - met die vraagstukken bezighouden, het zijn juist deze mensen, die een dergelijk evenement mogelijk maken. Chapeau voor hen", vindt Martin Kuijpers. Laat kindsoldaten weer kind zijn Atjeh is een provincie in het noorden van het eiland Suma tra, Indonesië. Tot augustus vorig jaar werd in dit gebied gewapend gevochten voor onafhankelijkheid. In dit conflict tussen de Indonesi sche overheid en de gewapende Vrij Atjeh Beweging (Gerakan Aceh Merdeka, GAM), vielen de meeste slachtoffers onder de gewone burgers. Kunnen jullie je nog de tsunami herinneren? Voor de bevolking had deze natuur ramp vreselijke gevolgen. Maar de wederopbouw die sindsdien aan de gang is, opende ook de deur naar vrede. Vorig jaar werd dus ook een vredesakkoord getekend. Tijdens de oorlog wer den ook kindsoldaten gebruikt. Deze jongens en meisjes van soms maar veertien jaar of jonger, moesten niet alleen als soldaat meevechten. Kindsoldaten moe ten bijvoorbeeld geheime bood schappen over brengen, wapens dragen of stelen en scholen in brand steken. In het vredesak koord dat vorig jaar is getekend staan veel goede dingen maar er wordt met geen woord over de kindsoldaten gesproken. De Indonesische overheid ontkent zelfs dat er minderjarigen betrok ken waren bij dit conflict.Terwijl er genoeg bewijs is dat jongeren zijn opgepakt en tijdens hoorzit tingen mishandeld. Na het vredes akkoord heeft de overheid aan veel gevangenen, waaronder der tig GAM-kinderen, amnestie ver leend: ze zijn dus weer vrij. Ook hebben deze ex-gevangenen alle maal een pakketje ontvangen om het makkelijker voor ze te maken om naar de maatschappij terug te keren. Hierin zaten burgerkleren (in plaats van uniformen), eten en zeep. Maar is dat alles wat nodig is? Denk aan de dertig kin deren: veel van die kinderen zul len te maken hebben gehad met dood en angst. Kan jij je voorstel len hoe moeilijk het moet zijn om dan terug naar het normale leven op school te gaan? Het is dus noodzakelijk dat er ook een vorm van psychische hulp komt. Deze kinderen moeten eerst hun trauma's verwerken voordat ze weer een 'gewoon' leven kunnen leiden. Daarom is het belangrijk dat de overheid niet alleen alle kinderen opspoort die betrokken zijn geweest bij deze oorlog maar ze ook steun geeft in de vorm van een thuis en een opleiding. Kijk ook op www.redhandday. org, deze website is opgezet om te laten zien dat over de hele wereld kinderen, jongeren, volwassenen, groepen, scholen, organisaties en bewegingen zich inzetten om het gebruik van kindsoldaten te stop pen. Het idee erachter is simpel: verzin een actie waarbij de rode hand (het symbool van de cam pagne) gebruikt wordt. Maak daar een foto van en zet ze op de web site. Als je zelf ook een website hebt gemaakt, voeg je je eigen link toe. Unicef is het Kinderfonds van de Verenigde Naties, opgericht na de Tweede Wereldoorlog. Destijds was de doelstelling om kinderen in oorlogsgebieden bij te staan. Unicef heeft in die jaren veel goed werk verricht. Na de problemen in Europa en daarna in Azië, ging Unicef haar werkterrein verleg gen. Doelstellingen werden, het structureel aanpakken van pro blemen in landen in de Derde Wereld, waarbij vooral gekeken werd naar de problematiek van kinderen. Hier kunnen we zeggen dat het ging om de gezondheid en de levensomstandigheden van kin deren Denken we aan inentingen, voedingsvoorlichting en gezond drinkwater. Belangrijk bij de uit voer van de doelstellingen, is de gehele woon en leefomgeving van kinderen. Goed onderwijs, goede voeding en goede leefomgeving zijn belangrijke aandachtspunten. Unicef werkt over de hele wereld, zonder beïnvloed te worden door politieke of geloofsovertuigingen. Steeds opnieuw zijn er speciale aandachtspunten, zoals onderwijs in Brazilië;, gezondheidszorg in Bangladesh enzovoort. Dit jaar staat de zorg voor kinderen met aids en een hiv besmetting cen traal. Elke minuut sterven 1.000 kinderen jonger dan vijftien jaar aan de gevolgen van aids. Unicef heeft in haar doelstelling voor 2010 onder andere omschreven, dat 80 procent van de kinde ren de beschikking heeft over de juiste medicijnen tegen aids. Tijdens de derdewerelddag in Venray wordt Unicef onder de aandacht gebracht bij het publiek door vooral met kinderen spel len te doen. In de stand kunnen kinderen het spel twister spelen. Wie kan zich het langst staande houden op het grondzeil waar verschillende rechten van kinde ren zijn afgebeeld. Ook is er een RememberMe spel, waarbij je zoveel mogelijk kaarten moet ver zamelen. Kinderen die gewonnen hebben ontvangen een prijsje. Bij de stand is het mogelijk om een presentexemplaar van Kids Uni ted, een tijdschrift voor kinderen, mee te nemen. Door zich te abon neren op dit tijdschrift steunen de kinderen Unicef en ontvangen iedere twee maanden een leuk tijdschrift. De nieuwe collectie van Unicef is ook aanwezig en men kan nu reeds kaarten, cadeau tjes en andere artikelen kopen. Voor Sinterklaas en Kerstmis is er natuurlijk ook de jaarlijkse ver koop in de verschillende locaties van Venray. De Unicefproducten zijn ook in de Wereldwinkel in Venray en Horst te koop. Verder is er steeds de mogelijkheid om bij depot artikelen te kopen. Meer informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)584189.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 11