Provincie stelt aangepast POL vast 20.000 euro voor De Tol Jongerensite Loqal binnenkort in lucht Open dag wijnhoeve Leunen Zorgwoningen op circusterrein Physical Graffiti op weg naar Paradiso Grootste drumband Overloon in Weet je het nog? Verbouwing of nieuwbouw? totaalbouw Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 21 september 2006 - Pagina 7 Evaluatie omstreden contourenbeleid later dit jaar In de Statenvergadering van vrijdag 22 september staat de aanpassing van het Provinci aal Omgevingsplan Limburg (POL) prominent op de agen da. Zoals het er nu naar uitziet zal een meerderheid van Gede puteerde Staten instemmen met de actualisatie van het POL uit 2001. "In de commis sie Ruimte en Groen zijn er we er al een jaar mee bezig", zegt CDA-Statenlid Jan Loonen. "Het is voor de provincie het belangrijkste onderwerp op ruimtelijk en planologisch gebied. Zoals een bestem mingsplan dat in de gemeente is. Er zijn al veel wijzigingen doorgevoerd. Ik verwacht vrij dag wel enkele amendemen ten maar veel zal er niet meer veranderen." Het contourenbeleid, waarop zoveel kritiek was bij gemeenten en dorpsraden, valt onder de 'kap stok' van het POL. "Maar de evalu atie ervan bespreken we later dit najaar apart. Het staat vrijdag niet ter discussie", zegt Loonen die nog niet weet hoe de eerste erva ringen zijn. Vooral in Noord-Lim burg barstte vorig jaar de kritiek los. Ook de Venrayse dorpsraden liepen te hoop tegen de plannen. Met het contourenbeleid wil de provincie de kwaliteit van het buitengebied waarborgen. Ieder een die buiten de dorpskern wil bouwen, zal daarvoor een extra bedrag moeten betalen. Dit geld verdwijnt in een fonds dat wordt ingezet om het buitengebied op te waarderen. Aanvankelijk was natuur het hoofddoel, maar het is nu ook uitgebreid met maatschap pelijke doelen. De kritiek van de dorpsraden is dat het contourenbeleid te veel beperkingen oplegt. De meeste dorpen zijn jarenlang gebukt gegaan onder de stankcirkels, die woningbouw onmogelijk maak ten. Nu er weer ruimte komt om te bouwen, werpt de provincie nieu we drempels op. De huizen wor den door de extra toeslag te duur. Ook vrezen de dorpsraden dat het zal leiden tot meer woningbouw binnen de dorpskern wat weer ten koste gaat van het groen en de openbare ruimte. Bovendien zijn de extra regels in strijd met de zo gewenste deregulering. Jan Loonen vindt evenwel dat het contourenbeleid veel posi tieve kanten heeft. Het betekent een kwaliteitsimpuls voor het buitengebied. Daarnaast worden de grote winsten van project ontwikkelaars afgeroomd. Het geld komt weer ten goede aan het gebied zelf. Bouwaanvragen die al liepen op 1 april 2005 val len niet onder het contourenbe leid. Zoals de drie woningen die in Heide gebouwd worden. "We mogen best een tegenprestatie verlangen. Want voor wat, hoort wat. Het contourenbeleid werkt niet vertragend en het geld moet binnen de gemeente blijven. Het kan worden ingezet voor het alge meen belang", zegt Loonen die benieuwd is naar de eerste erva ringen. "Dan kunnen we zien hoe het functioneert. We zijn niet doof voor kritiek. Als het niet blijkt te werken, dan moeten we het weer afschaffen." Eerst is het Provinciaal Omge vingsplan Limburg toe aan een herziening. Het POL regelt in grove lijnen de ruimtelijke orde ning van Limburg. Gemeenten moeten het verder uitwerken in hun bestemmingsplannen. "Met deze herziening is het POL flexi beler geworden", vindt Loonen. "Het is eigenlijk nooit af. De uitda ging is om mensen te laten besef fen dat het veel mogelijkheden biedt. Er kan veel meer dan vaak gedacht wordt." Binnen de coalitie van PvdA, CDA en WD is overeenstemming bereikt. "De PvdA wil minder toe staan en de WD juist meer. En het CDA zit daar meestal tussenin", aldus Loonen. "Het nieuwe POL is minder rigi de. De provincie wil meer ruimte bieden aan nieuwe initiatieven. Alhoewel er niet echt veel nieuw beleid instaat. Wel zijn bijvoor beeld de starterswoningen erin opgenomen. Die krijgen nu een status." Bij zijn aantreden in 2003 maakte de Venraynaar zich sterk voor minder regels. Zijn partij het CDA wilde zelfs voor iedere nieuwe regel er tegelijkertijd twee afschaffen. Jan Loonen heeft ondervonden dat het in de dage lijkse praktijk vaak heel lastig is. "We willen bijvoorbeeld meer maatwerk leveren. Maar dit staat haaks op deregulering. Het is een valkuil. Wat moeten we dan? We hebben van alles gedaan om meer mogelijk te maken. Zoals de BOM- plus regeling, Rood voor Groen en voor landgoederen. Om deze ont wikkelingen mogelijk te maken, heb je regels nodig. Het kan wel beter gestroomlijnd worden. Door bijvoorbeeld te werken met een omgevingsvergunning." In maart 2007 zijn er alweer Sta tenverkiezingen. Jan Loonen heeft zich opnieuw verkiesbaar gesteld, maar hij weet nog niet hoe hoog hij op de lijst staat. In 2003 stond hij op de achtste plek en kreeg hij bijna 5000 voorkeurstemmen. De top drie van de CDA-lijst is al bekend. Herman Vrehen volgt Martin Eurlings op als lijsttrek ker. Gedeputeerde Ger Diessen behoudt zijn tweede plaats en fractievoorzitter Noël Lebens staat op drie. Loonen: "In december weet ik meer want dan wordt de lijst bekend gemaakt". Het wordt dringen in de Statenbankjes want het aantal volksvertegenwoordi gers wordt met een kwart vermin derd, van 63 naar 47 Statenleden. Dat de Tweede Kamerverkiezin gen vervroegd zijn van mei 2006 naar 22 november 2005, vindt Loo nen niet zo erg. Ondanks dat de provinciale verkiezingen daardoor minder in de belangstelling zullen staan als opmaat naar de Kamer verkiezingen. "Maar het voordeel is dat we niet hoeven meegaan in de hype rond Balkenende en Bos. We worden niet overschaduwd door de landelijke politiek en kun nen het ook echt over provinciale zaken hebben." Het 50-jarig kloosterfeest van Pater Falco Peter Franken, in Venray beter bekend als Pater Falco, vierde afgelopen weekend zijn 50-jarig kloosterfeest in Heer len. De gehele dag stond in het teken van de muziek. Hoe kan het ook anders: Falco en de muziek zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Door: Bernadette Luijendijk- Corzilius De dag begon met een door Peter zelf verzorgde dienst in zijn eigen parochiekerk. In de kerkban ken zitten, naast de groep dierba ren die hij zelf heeft uitgenodigd, zo'n veertig oud-leden van Capric cio, Bojema en Saltarello. Pater Falco heeft deze muziek- ensembles eind jaren zestig zelf opgericht om elk kind de gelegen heid te geven kennis te maken met muziek. Veel leden van het eerste uur waren aanwezig om de dienst op te luisteren. De muzi kale omlijsting werd verzorgd door een vijftal oud-orkestleden die, mede geïnspireerd door Falco, van muziek hun beroep gemaakt. Pater Falco temidden van zijn muziekvrienden (Foto: Joep Janssen). Peter lastte een overweging in tij dens de dienst in de vorm van een door hem zelf geschreven canon met als titel 'Weet je het nog?' en kreeg de hele kerk aan het zingen. Het motto van Franciscus is: in het geven is het ontvangen. Voor een man die al die jaren zoveel heeft gegeven is het dus eigenlijk logisch dat zoveel mensen posi tief reageren op de oproep om hem te verrassen op zijn 50-jarig kloosterfeest. Geholpen door de weergoden vinden er vijf kleine concertjes plaats in en rond de kloostertuin. Onder het genot van een kop koffie en een 'stukske vlaai' weerklonken de vrolijke lied jes van het gezelschap Mallemoer. Deze formatie beleeft dit jaar haar 25-jarig jubileum, waarvan vijftien jaar met Peter. Nu werd hij door zijn muziekvrienden toegezongen met een toepasselijk liedje over de viool, het instrument dat hij zelf zo mooi bespeelt. Het gelegenheidskoor zong daarna twee liedjes die op diezelf de ochtend nog zijn gerepeteerd. Het koor heeft immers nog nooit in deze samenstelling gezongen! De tekst van het laatste liedje was speciaal voor Peter geschreven: "ik heb mijn wagen volgeladen vol met muzikanten". Als cadeau kreeg Peter een map met per soonlijke brieven die uitdrukking geven aan een bekend Falco-citaat: Muziek maken is plezier beleven. Peter had zelf ook een cadeau: de jubilarissen van Mallemoer én andere muziekvrienden van het eerste uur kregen van hem een symbolische onderscheiding voor hun toewijding aan de muziek: een ketting met het taukruis van Franciscus. Een liefdevol gebaar van een bijzondere man. DANKZEGGING Het hele gezelschap ging ver volgens naar de kerk, waar een strijkkwartet (waar hij óók ooit deel van uitmaakte) samen met zangeres Anima Bijvoets drie lie deren van de Stabat Mater van Per- golesi ten gehore brachten. Daar na volgde, in een andere hoek van de kerk, een miniconcertje van de beroepsmusici 'Bojema/Saltarello Anno 2006'. De medebewoners van het huis ofwel, zoals zij zelf zeggen, de Min derbroeders, zongen daarna 'O, muzikaal genie vol Franciscaans esprit', een loflied op Peter, als dankzegging voor deze prachtige dag. Het is Peter zelfs gelukt om zelfs deze heren aan het zingen te krijgen, terwijl zij geen noot kun nen lezen! Het zien van zoveel bekenden roept vele mooie herinneringen op aan de tijd bij Capriccio. Som migen hebben elkaar dertig jaar niet gezien. Het gaf een bijzon dere sfeer en het leverde leuke taferelen op. Voor degenen die deze dag niet konden komen is het wachten op de reünie in het voorjaar van 2007. De kamer van de pastoor was ingericht als expositieruimte. Hier wordt een video vertoond over het internaatleven en er zijn veel, heel veel foto's van Capriccio, Bojema en Saltarello. Het bekijken van de foto's zorgde voor hilari sche reacties:Wat zagen ze er toen anders uit! Peter genoot zichtbaar van alle aandacht, maar nog meer van de muziek. Ter afsluiting van deze prachtige dag zongen de oud koorleden spontaan een aantal liederen uit de bekende Capric- cio-koormap die iemand 'voor de zekerheid' maar had meegeno men. bouw tegels sanitair Medio december wordt aan de Venrayse St. Jozefweg een bijzonder woonproject opgeleverd. Onder de naam Ambachtkwartier wordt hier een mix van wonen, welzijn en zorg gecreëerd. Een onderdeel van het Ambachtkwartier is ruimte De Tol, welke bedoeld is als ontmoetingsplek voor alle toekomstige bewoners, maar ook voor omwonenden uit de wijk. Stichting De Tol is een samen werkingsverband van Zorggroep Noord-Limburg, Wonen Venray, Synthese en Dichterbij (voorheen De Wendel en Vizier), ontvangt van het Oranje Fonds 20.000 euro, als bijdrage in de inrichtingskos ten. Het nieuwe wooncomplex Ambachtkwartier is uniek omdat het onderdak biedt aan oude ren mét en zonder zorgindicatie. Ook zijn er drie groepswoningen beschikbaar voor mensen met een verstandelijke beperking (cliënten van Dichterbij). Op dit moment woont een aantal van de toekom stige klanten van het Ambacht kwartier in zorgcentrum Het Schuttersveld in Venray; zij maken straks de overstap. Het Ambacht kwartier is een voorbeeld van de manier waarop wonen met zorg nu en in de toekomst geïntegreerd wordt in de samenleving. De Tol, met een oppervlakte van ruim 350 m2, biedt straks ruimte voor ontmoeting. Niet alleen bewoners van de woningen van het Ambacht kwartier kunnen er terecht, maar ook bewoners uit de wijk. Tevens zijn er gemeenschapsvoorzienin gen zoals een internetcafé en een eetpunt gevestigd. Ook wordt er een zinvolle dagbesteding gebo den voor mensen met een ver standelijke beperking. De ruimte is volledig rolstoeltoegankelijk. De bijdrage van het Oranje Fonds wordt besteed aan de inrichting van de ontmoetingsruimte. Per jaar keert het Oranje Fonds twin tig miljoen euro uit aan organisa ties en projecten in Nederland en op de Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds soci ale cohesie, participatie, integratie en sociale veiligheid en vermin dert het sociale uitsluiting. De naam De Tol verwijst naar een boerderij die in de zeventien de eeuw op de plek van de nieuw- bouwlocatie stond. Deze boerderij werd ook gebruikt als woonhuis, als verzorgingsruimte bij het St. Jozefklooster en voor het stallen van vee.Twee keer per jaar werd in Venray een (vee)markt georga niseerd en werd bij deze boerderij tol geheven op het aangevoerde vee. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N 00 rd - Li m b u rg J j Daar kunt u op rekenen! Open dag St. Oda Basisschool St. Oda in Yssel- steyn is uitgebreid en opgeknapt en daarom wordt er op zondag 8 oktober van 11.00 tot 14.00 uur een open dag gehouden. De school is deze dag in zijn geheel te bezichtigen. Ook zijn er diverse andere activiteiten, waaronder een speelgoedmarkt waarbij alle basis schoolkinderen speelgoed, dat ze niet meer gebruiken, kunnen verkopen. Verder is er een fancy fair waarbij prachtige prijzen zijn te winnen. De opbrengst komt ten goede aan de aanschaf van de zogenaamde techniektorens. Gemeente Venray gebruikt site als informatiebron De stichting Loqal start nog dit jaar met een eigentijdse website voor Venrayse jonge ren. Het jongerenplatform op internet krijgt subsidie van de stichting CAI en wordt onder steund door de gemeente Ven ray. Het is een initiatief van drie jongeren: Herm Hoex, Dirk Ueber- bach en Gijs Schapendonk. Zij denken dat er behoefte is aan een platform waar de jeugd uit Venray elkaar kan ontmoeten. De gemeen te Venray wil beter met de jonge ren communiceren en maakt daar om graag gebruik van Loqal. Zo hoopt de gemeente informatie in te winnen over de activiteiten en de belevingswereld van jongeren. De gemeente mag de eerste twee jaar kosteloos gebruikmaken van de website. Op Loqal.nl kunnen bezoekers een eigen profiel aan maken. Binnen dit profiel kunnen jongeren van alles over zichzelf kwijt, wie ze zijn en welke interes ses ze hebben. De gemeente kan hierdoor een beter beeld krijgen van de jeugd. Ook organisaties als V-Kick kunnen zo de behoeften peilen en activiteiten ontplooien. De site wil ook inspelen op trends. De bezoekers kunnen sms'en en er wordt een soort marktplaats ingericht voor de ver koop van tweedehands goederen. Loqal richt zich niet alleen op de lokale jeugd. De site is in princi pe voor heel Venray en omgeving. Ook verenigingen of bedrijven kunnen er informatie op kwijt. Er komt een Venray-agenda waarin alle activiteiten vermeld worden. Via zoekfuncties is de informatie gemakkelijk te vinden. Er komt geen chatbox omdat die volgens de initiatiefnemers onbe heersbaar is. Racistische uitingen of seksuele intimidatie kunnen bij de sitebeheerder gemeld worden waarna direct actie wordt onder nomen. In het kader van de natio nale wijnweek houden alle 'wijngaardeniers' open dag op zondag 1 oktober. Ook wijnhoeve Limburgergaard in Leunen neemt aan de wijn- week deel. De wijnhoeve kan bezocht worden van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de open dag is het volledige proces van druiventeelt tot en met het vinificeren te bezichtigen. In de pas ingerichte wijnmakerij kunnen de bezoekers zien hoe tegenwoordig druiven worden verwerkt tot wijn. Ook kunnen ze natuurlijk een glaasje van eigen bodem proeven. Dit is de eerste wijn die door wijn hoeve Limburgergaard geschon ken wordt. Van de oogst in 2005 is een rode, volle, taninerijke, frui tige wijn gemaakt, die is gerijpt in eikenhouten vaten. De witte is een frisse-droge wijn geworden die goed past bij bijvoorbeeld de vismaaltijd of asperges. De men sen die tot nu toe ingeschreven hebben voor de eerste botteling, kunnen deze tijdens de open dag ook afhalen. Ieder jaar zal het etiket van de flessen van Limburgergaard opge sierd worden met een foto van een kunstwerk van een amateur- of een professionele kunstenaar. Het eer ste etiket op de flessen van Lim burgergaard wordt opgesierd met een tekening van de winnaar van de tekenwedstrijd voor de jeugd, tijdens de open dag in 2005. Jaro Rongen, zes jaar jong heeft deze wedstrijd gewonnen. Jaro vergaart dus eeuwige roem door als eerste het etiket van Limburgergaard te mogen oppimpen. Limburger gaard legt zich toe op het hou den van excursies en proefsessies voor verenigingen, bedrijven en familie of vrienden, voor groepen vanaf 15 personen. Voor 2007 wil de wijnhoeve bijvoorbeeld iedere zaterdag in de maanden mei t/m september open huis houden, zodat ook groepen kleiner dan 15 personen of individuele mensen een bezoekje of excursie kunnen meemaken. Wijnhoeve Limburger gaard is gelegen in Leunen op aan de Steegsepeelweg 55. In de afgelopen periode heb ben de gemeente Venray, Wonen Venray en de Zorggroep Noord- Limburg gezocht naar geschikte locaties voor het realiseren van zorgwoningen ter vervanging van het nog bestaande verzorgings centrum Schuttersveld. Het col lege van B en W heeft in principe ingestemd met het voorstel om zorgwoningen op te nemen in het woningbouwprogramma voor het circusterrein. Door het bouwen van deze woningen wordt het zo lang mogelijk zelfstandig kun nen blijven wonen van senioren gestimuleerd. De bewoners kun nen afhankelijk van de noodzaak en urgentie zelf zorgvoorzienin gen kopen bij een zorgaanbieder. Naast de bouw van zorgwonin gen is ook een aantal groepswo ningen op het terrein gepland. Deze woningen worden straks bewoond door ouderen voor wie zelfstandig wonen niet meer mogelijk is en die een intensieve re zorg nodig hebben. Het Ambachtskwartier aan de St. Jozefweg is het eerste klein schalige cluster zorgwoningen dat binnenkort opgeleverd wordt. In Veltum is een cluster zorgwo ningen opgenomen in de nieuw- bouwplannen in de omgeving van het winkelcentrum en de flats. Met de instemming van het col lege kan het circusterrein defini tief ontwikkeld worden. Naast de zorgwoningen worden op deze locatie ook sociale huurwoningen en koopwoningen gerealiseerd. Wonen Venray, initiatiefnemer en eigenaar van deze locatie, wil zo snel mogelijk aan de slag om het circusterrein te ontwikkelen tot een kwalitatief hoogwaardige woonlocatie. Open huis St. Jan de Doper Basisschool St. Jan de Doper in Merselo houdt op donderdag avond 21 september van 18.30 tot 20.00 uur open huis voor kin deren, ouders en andere belang stellenden. Het laatste half jaar is de school verbouwd. Er is een nieuwe personeelskamer, direc tiekamer en spreekkamer geko men. Verder is er een minderva- lidentoilet geplaatst en heeft de speel-o-theek een nieuwe ruimte gekregen. Het gebouw is aan de binnenkant ook opnieuw geschil derd in kindvriendelijke frisse kleuren. Tevens is deze avond de afsluiting van het project Kunst. De kinderen hebben zelf ook kunstwerken gemaakt. Deze zijn deze avond te koop. Op vrijdag 22 september van 19.00 tot 20.00 uur en zaterdag 23 september van 10.00 tot 11.00 uur zijn in de loods van Harrie Michels diverse attributen te koop van de oude inboedel. De opbrengst is bedoeld om een fonds te vormen om op termijn techniektorens aan te kun nen schaffen. Poptempel Paradiso komt steeds dichterbij voor Physical Graffiti. De band met de Ven rayse zanger Bruno Lord kwa lificeerde zich onlangs in De Bosuil in Weert voor de vol gende ronde van 'The Clash of the Cover Bands', de groot ste coverbandcompetitie die Nederland rijk is. De volgende halte op weg naar de grote finale in Paradiso is Eind hoven, waar de formatie in novem ber te zien is in zaal De Evenaar. Bruno Lord kijkt al uit naar dit optreden. "Het kaf wordt nu echt van het koren gescheiden. Moch ten we in Eindhoven doorkomen, dan volgt nog een optreden in Til burg. Daar zal ook blijken welke coverband zich het komende jaar de beste van Noord-Brabant en Limburg mag noemen. Eigenlijk zijn we nog twee stappen verwij derd van de finale van The Clash." Physical Graffiti brengt een ode aan de legendarische band Led Zeppelin. "Het nummer 'Whole lotta love' van Led Zeppelin is geproduceerd door de producer van de bekende band De Kast", vertelt Lord. De versie van Physi cal Graffiti kan gedownload wor den via de website wwwtheclas- hofthecoverbands.com. "Doen! zegt Lord. "Want als veel mensen het nummer downloaden, komt het in de top tien van de bekende radiostations te staan." In Overloon wordt op woensdag 16 mei een recordpoging gedaan om met de grootste traditionele drumband ooit in het Guinness Book of World Records te komen. Dit alles staat in het teken van het 100-jarig bestaan van Fanfare Vriendenkring. De recordpoging is tevens het startsein voor een grandioos lang feestweekeinde. De organisatie heeft al de nodige inschrijvingen binnen. Uiteraard is het nog steeds mogelijk om deel te nemen aan deze recordpoging aangezien de organisatie gaat voor duizend slagwerkers! Ook slag werkers die geen uitnodiging tot deelname hebben ontvangen, kun nen zich via onderstaande website aanmelden. Na de recordpoging zal het aanwezige publiek getrak teerd worden op een geweldige slagwerkavond. Diverse groepen uit de top van de Nederlandse slagwerkwereld komen een optre den verzorgen. Braziliaanse, Afri kaanse en Oosterse slagwerkklan ken passeren die avond de revue. Voor meer informatie over dit evenement of wie zelf mede hou der van dit record wil worden, kan kijken op www.fanfarevrien- denkring.nl. of informatie krijgen via tel. (0478)640502 of 0485- 381791. Een nieuwe woning? Een kleine aanbouw, de verbouwing van uw badkamer of een dakkapel? Als u kiest voor vakmanschap, kwaliteit, snelheid en betrouwbaarheid kom dan eens langs met uw bouw plannen voor een scherpe prijs- calculatie. Van de BTS vakmensen kunt u echt op aan. Alles in één hand! BTS Totaalbouw is BouwNed erkend en BouwGarant aannemer. Kloosterstraat 18 5844 AN Stevensbeek tel.(0485)381742 www.btstotaalbouw.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7