'Te vaag en niet meetbaar' Jan Strijbos neemt afscheid met jubileum E o Zo. Aanval op vroegtijdige schoolverlaters 'Nog geen verkoop St. Anna' Wijkplatform centrum start informatiepunt Laat u inspireren... a.s. donderdag vrijdag en zaterdag Niets! door onze keukens en badkamers VAN OORSCHOT MODE PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 21 september 2006 - Pagina 5 Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss www.vanoorschotmode.nl Brede kritiek op collegeprogramma Meisje gewond Eindstraat 12, tel. 581553 De klas van Jan Strijbos in 1981, nu 25 jaar geleden. Achterste rij v.l.n.r.; Claudia Janssen, Angelique Martens, Mariëlle van Dijck, Fannie van den Broek, Sonja Ewals, Jolanda Zanders, Angelique Voermans, Annemarie Houwen, meester Jan Strijbos. Middelste rij v.l.n.r.:Jolanda Versteegen, Mariëlle Nellen, Frank Zanders, René Voermans, Marcel Engels, Corinne Reus, Sander Joosten, Hilde Loonen, Mariëlle Versleijen. Voorste rij v.l.n.r: Harold Klisters, Petra Swinkels, Ingrid Flinsenberg, Mariëlle Geurts, Hennie Klisters, Guus Willemssen, Riidi Nabben, Ilse van Soest, Paul de Mulder, Paul Geurts, Funs Kurvers. achterhalen van de namen bij de klassenfoto's was geen sinecure. Bij heel wat Oirlose mensen ben ik langs geweest met een oude foto. Naast foto's en films zijn er nog een aantal andere voorwer pen uit een grijs onderwijsverle- den te zien. Heel bijzonder is een bouwtekening uit 1850 van het voormalige schooltje en de onder wijzerswoning bij de kerk. Een andere bouwtekening dateert van 1890 en laat de uitbreiding zien van de in 1868 gereed gekomen jongensschool. Een periode dat de Castenrayse kinderen in Oirlo naar school gingen." AFSCHEIDSRECEPTIE Meteen na de opening van de expositie is er voor alle leerlin gen van de school gelegenheid de expositie te bekijken en krijgen ze uitleg bij de foto's. Op donder dag 21, vrijdag 22, maandag 25 en dinsdag 26 september, telkens van 16.00 tot 17.30 uur, kan de expo sitie door iedereen die belangstel ling heeft, bezocht worden.Tevens kan men dan het zeer fraai gere noveerde schoolgebouw bezich tigen. Op zaterdag 23 september kan de expositie van 15.00-18.00 uur bezocht worden door de deel nemers aan de schoolreünie. Deze reünie, bedoeld voor iedereen die ooit in Oirlo op school gezeten heeft of aan de school verbonden is geweest, begint om 13-30 uur in gemeenschapshuis De Linde aan de Hoofdstraat in Oirlo. Tijdens deze reünie wordt om 15.30 uur het door Jan Strijbos geschreven boek over de onderwijshistorie van Oirlo gepresenteerd. Een exemplaar van dit boek, getiteld 'Een schoolverleden achterna', wordt daarbij overhandigd aan Paulien Hagers, directeur van de basisschool in Oirlo; aan Nel van Rijswijck van de Stichting Aid Oeldere; aan gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren; aan de honderdjarige zuster Agatha die in 1949 en 1950 in Oirlo les gaf; aan zuster Henrica Jans van het kloosterarchief van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid in Tegelen; aan Henriëtte Poels- Peters die in een apart hoofdstuk vertelt over haar Oirlose school tijd en over haar vader, Theo Peters, die van 1914-1946 hoofd van de school was in Oirlo en aan Koos Swinkels, voorzitter van het Lokaal Historisch Platform Venray. Deze organisatie ondersteunde de uitgave van het boek met een sub sidie van 1500 euro. De schoolre ünie op 23 september duurt tot 18.00 uur. Daarna kan eenieder thuis of bij familie een hapje gaan eten en is er gelegenheid de H. Mis bij te wonen. Van 20.00-21.30 uur wordt er in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo aan Jan Strijbos een jubileum- en afscheidsreceptie aangeboden. Het feest duurt daarna echter nog even voort. Op maandag 25 september zijn er voor de Oir lose leerlingen in en bij de school oud-Hollandse spelen. Van tevoren zijn de kinderen reeds in de sfeer van het schoolverleden gebracht, want op vrijdag 22 september komen enkele op leeftijd zijnde oud-leerlingen vertellen over hun schooltijd in Oirlo. De laatste werkdag en tevens het afscheid van 'zijn school' is voor Jan Strij bos op woensdag 27 september. Deze dag begint met een H. Mis uit dankbaarheid en aansluitend hebben leerlingen en leerkrachten een verrassend feestprogramma in petto voor de jubilaris. Het boek over de onderwijshis torie van Oirlo wordt uitgegeven in een oplage van 750 exemplaren. Daarvan zijn er reeds 500 gereser veerd voor degenen die een boek besteld hebben door overmaking van tien euro. Ongeveer 225 boe ken zullen op 23 september nog voor tien euro te koop worden aangeboden in gemeenschapshuis De Linde. Daarbij geldt: 'Wie het eerst komt, die het eerst maalt' en 'op=op'. Gereserveerde boeken kunnen op zaterdag 23 september vanaf 15.15 uur afgehaald worden in De Linde. Er wordt gevraagd even te tekenen voor ontvangst. Het collegeprogramna 'Doorontwikkelen en mee doen' oogstte dinsdag in de raadsvergadering weinig bij val. "Het is te vaag, duidelijke doelen ontbreken en de pres taties zijn niet meetbaar", zo luidde de voornaamste kri tiek. Opvallend was dat de PvdA de kritische geluiden van de oppositie deelde. CDA en Lokaal Aktief konden zich het beste vinden in de voorne mens van het college voor de komende vier jaar. Gerda van Stelten (CDA) sprak van een realistisch beleid. Het CDA vindt wel dat het college meer werk moet maken van communi catie met de burgers. "Leg uit waar u mee bezig bent en waarom u dit doet? Dit helpt de beeldvorming te verbeteren", zei Van Stelten. Evenals het CDA vond de PvdA dat er voldoende van het verkiezings programma was terug te vinden. "Daar kunnen we ons uitstekend in vinden", zei PvdA-fractieleider Bert Linskens. "Maar de ambities hadden veel steviger verwoord moeten worden. Het programma is niet duidelijk en niet concreet. Wat zijn de doelen? Wat zijn de prestaties? En hoe kunnen we dit meten?", vroeg Linskens zich af. De derde coalitiepartij Lokaal Aktief had weinig aan te merken. "Het is een gedegen programma", vond Gerrit Lemmens. Minpunt voor Lokaal Aktief was dat de ouderen niet in het collegepro gramma voorkomen. "De oude ren komen er wel erg 'schemmel' vanaf. Het gaat om een grote groep. We moeten ze meer betrekken bij het beleid", aldus Lemmens. "Veel beloftes en veel goede voornemens", reageerde Ike Bus- ser (Samenwerking). "Het is de grote gemene deler uit de verkie zingsprogramma's van de coali tiepartijen. Maar de prestaties zijn absoluut niet meetbaar." Toch gaf de grootste oppositiepartij het college het voordeel van de twij fel. "We gunnen ze de ruimte om het concreet uit te werken. We zullen bij de begrotingen ons oor deel geven." Frans van der Kruijf (WD) vindt dat het programma bol staat van doelstellingen en projecten. "Maar veel onderwerpen zijn te vrijblijvend benoemd. We zullen het kritisch volgen. Met name het jeugdbeleid en we kijken reik halzend uit naar de centrumvi sie." Ook Van der Kruijf miste het ouderenbeleid. "Deze groep komt er maar bekaaid vanaf." Elianne Sweelssen (SP) kon er weinig goeds van zeggen. "Vaag, weinig concreet, moeilijk meet baar en een fasering ontbreekt. Je kunt er eigenlijk alle kanten mee op. Het is vlees noch vis. Dit is jammer. Het college had duide lijker moeten aangeven waar het voor staat. Zodat wij het op de daden kan afrekenen." Gerard Thijssen (inVENtief) wist ook niet goed wat hij ermee aanmoest. "Het is tasten. Wij mis sen concrete beleidsvoorstel len. Het college komt alleen met gedachten over 'wat we zouden kunnen gaan doen'."Thijssen ver wacht vooral dat er op korte ter mijn werk wordt gemaakt van de bestuurlijke vernieuwing. Wethouder Heidens (CDA) ver klaarde dat het collegeprogramma zijn oorsprong vindt in de strate gische visie. "Wij borduren voort op de hoofdlijnen van het beleid dat samen met andere partijen ontwikkeld is. Er komt veel aan dacht voor burgerparticipatie en bestuurlijke vernieuwing. We gaan het programma interactief met burgers, bedrijven en instanties verder uitwerken. In de begroting staat concreet wat we in een jaar gaan doen", aldus Heidens, die toe gaf dat het programma nog moei lijk meetbaar is. Heidens beloofde dat het college binnen vier jaar alle voornemens volledig uitvoert. Op zaterdag 23 september wordt het 40-jarig onderwijsju- bileum en het afscheid van Jan Strijbos aan de basisschool in Oirlo gevierd. Op 1 september 1966 begon hij als pas afge studeerde onderwijzer aan de lagere school in het Venrayse kerkdorp, om er pas veertig jaar later te vertrekken. Het schoolgebouw, waar hij toentertijd van start ging met de tweede klas, werd in 1931 gebouwd als vierklassige meisjes school. Pastoor Gerards slaagde er in dat jaar in enkele zusters van de Goddelijke Voorzienigheid naar Oirlo te halen. Behalve het Groene Kruis voor de dorpen Cas- tenray, Oirlo en Oostrum verzorg den ze ook het onderwijs aan de Oirlose meisjes. Omdat in de meis jesschool maar drie lokalen bezet waren, werd het vierde lokaal in 1934 ingericht als bewaarschool. Jan Strjjbos: "De uit Duitsland afkomstige zusters spraken zelf van Fröbelschool, omdat ze onder wijs gaven volgens de methode van Friedrich Fröbel, die in 1837 de oudst bekende kleuterschool oprichtte. In 1980 werd de meis jesschool gesloopt om plaats te maken voor het nieuwe gemeen schapshuis De Linde. De zusters waren toen reeds lang uit Oirlo vertrokken en een nieuw school gebouw kwam op de plaats van de voormalige jongensschool. Dit nieuwe gebouw werd in 1977 geopend en zeer recentelijk heeft het gebouw een grote renovatie ondergaan. Met man en macht is er zelfs nog gewerkt om alles op 23 september klaar te hebben." Het jubileum- en afscheidsfeest van Jan Strijbos begint op donder dag 21 september in schoolver band met de opening van een door hemzelf samengestelde expositie 'Oirlo's schoolverleden in beeld'. In de school worden ondermeer bijna 600 foto's geëxposeerd die een overzicht geven van het schoolverleden vanaf 1890.Tevens kan men enkele oude schoolfilms bekijken. Deze zijn door Jan Strij bos gemaakt in de jaren 1971 tot 1983- Maandenlang heeft hij gewerkt aan de samenstelling van de expositie. "Ik heb foto's verzameld, gescand, uitvergroot, op etalagekarton geplakt en van bijschriften voorzien. Vooral het De politie assisteerde dinsdag avond bij een verkeersongeval met letsel bij een rotonde op de Leunseweg. Een 15-jarig meisje uit Leunen reed met haar fiets over de Leun seweg en wilde deze weg over steken. Uit de richting van Venray kwam een 65-jarige automobilist uit Venlo gereden. Hij reed de rotonde op en zag hierbij het meisje op de fiets over het hoofd, waarna een aanrijding volgde. Het slachtoffer is met licht hoofd- en beenletsel naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek, waar zij een nacht moest blijven ter obser vatie. Sterke stijging 'drop outs' in regio Noord-Limburg De gemeente Venray zet de aanval in op jongeren die voortijdig hun school loopbaan afbreken. De regio Noord-Limburg staat lande lijk in de top tien van regio's met de meeste 'drop outs'. De gemeente spreekt van alarme rende aantallen. In het schooljaar 2005-2005 heb ben in Noord-Limburg 1793 leer lingen tussen 12 en 22 jaar vroeg tijdig het onderwijs verlaten. Deze regio kent een opvallend sterke stijging. Vanaf 2002 is de gemeen te Venray wettelijk verplicht de schooluitval te registreren en te coördineren. Venray heeft als regiogemeente tevens het toezicht over Sevenum, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Bergen en Gen nep. Tot nu toe is van die regierol weinig of niets terecht gekomen. Enerzijds doordat het ministerie minimale eisen stelde aan de rap portages. Intussen zijn de eisen flink aangescherpt. Anderzijds ziet Venray ook in dat een haperend jeugdbeleid tot ongewenste mis standen leidt. De gemeente wordt voortaan afgerekend op de rapportages. Zijn de resultaten onvoldoende dat wordt de rijkssubsidie geheel of gedeeltelijk ingetrokken. Ven ray krijgt jaarlijks een budget van ruim 95.000 euro. Daarnaast gaat de gemeente 128.520 euro extra inzetten voor jongerenwerk en voor het Raayland College. In de afgelopen vier jaar ontving de gemeente jaarlijks 57.230 euro rijkssubsidie voor de bestrijding van onderwijsachterstanden en het vroegtijdige schoolverlaten. De gemeente sluisde dit geld door naar het Raayland College. Per 1 augustus 2006 krijgt Venray deze rijksmiddelen niet meer. De sub sidie is voortaan alleen bestemd voor scholen waarvan minimaal 30 procent van de leerlingen uit achterstandswijken komt. Dit zijn voornamelijk de grote steden. Het Raayland College kan niet met eigen personeel en midde len hetzelfde werk blijven doen. Vandaar dat de gemeente vanaf volgend jaar 57.230 euro uittrekt voor bestrijding van de school uitval. Het doel is om afgehaakte jongeren tot 23 jaar weer zo snel mogelijk terug te laten keren naar een vorm van onderwijs. Zodat ze toch een diploma halen waardoor ze een veel betere kans maken op de arbeidsmarkt. De jongerenwerkers richten zich vooral op de rondhangende jeugd op straat. Dit blijkt de groot ste risicogroep te zijn. Ze komen vaker te laat op school, double ren meer en wisselen vaker van onderwijstype. De thuissituatie is meestal niet goed en ze raken gemakkelijk betrokken bij crimi naliteit. Na de vechtpartij tussen jonge ren in april 2005 zijn er in Venray twee straathoekwerkers actief van de Venlose welzijnsinstelling Wel.kom. Daarnaast gaat Synthese voor 22 uur een extra jongeren werker inzetten. Dit kost 71.280 euro per jaar. Het doel is de jongeren opzoe ken, contacten leggen en informa tie inwinnen over de achterliggen de problematiek. Daarbij wordt meer als voorheen samengewerkt met de politie en jeugdzorginstan ties. Sindsdien zijn de contacten met allochtone en autochtone risi cojongeren verbeterd. Vorig jaar was er nog sprake van zestien straatgroepen in Ven ray. De jongerenwerkers hebben zich gericht op drie groepen die de meeste overlast veroorzaakten en de meeste aandacht nodig heb ben. Het zijn de groepen bij het Kerkpad, de jeugdontmoetings- plek in Landweert en Marokkaan se jongeren die samenkomen in het Marokkaans Activiteiten Cen trum (SMAC) aan de Beukenlaan. Van de groep die zich bij de Grote Kerk ophoudt, zijn enkele leden betrokken bij geweldple ging en vandalisme. Er is een toe nemend excessief gebruik van alcohol en drugs. Door de bemoei enissen van de jongerenwerkers schijnt het drugsgebruik genor maliseerd te zijn. Het geweldda dige gedrag en extreemrechtse uitingen zijn ook verminderd. Er wordt gepoogd de groep uit het isolement te halen. Daarvoor zijn enkele activiteiten georganiseerd zoals paintballschieten en een bar becue. Iedere dinsdagavond wordt het SMAC bezocht door straathoek werkers. Daar komen ongeveer 25 allochtone jongeren bij elkaar. Er zijn recreatieve en muzikale acti viteiten zoals rap-workshops en voetbaltoernooien georganiseerd. De jongerenwerkers trekken zich nu langzaam terug uit het SMAC. Het stichtingsbestuur zal voortaan samen met vrijwilligers de avon den organiseren. De bestuursleden krijgen hiervoor een kadercursus aangeboden. Om het contact met de allochtone jongeren niet te verliezen, zal een jongerenwerker wel regelmatig het SMAC blijven bezoeken. Ook om te voorkomen dat deze jongens onder achttien jaar worden meegezogen in het criminele circuit waar oudere jon geren de dienst uitmaken. De 'gabbersgroep' bij het JOP in Landweert heeft connecties met Dingus, als bezoeker of vrijwil liger, en staat nogal negatief ten opzichte de gemeente. Ze hebben ook een afkeer van allochtonen. Dit komt voort uit negatieve erva ringen op school en in het uit gaansleven. Deze groep heeft een slechte naam in de buurt vooral door het soms overmatige soft- drugsgebruik. Regelmatig brengt een alcohol- en drugspreventie werker daarom een bezoek aan de ontmoetingsplek. Het contract met de straathoek werkers van Wel.kom is met een halfjaar verlengd tot 31 decem ber 2006. De gemeente geeft aan voortaan liever met Synthese in zee te gaan omdat de Venrayse instelling beter op de hoogte zou zijn van de lokale situatie. Vorig jaar is bewust voor Wel.kom geko zen omdat Sythese niet goed ligt bij een deel van de Venrayse jon geren. De gemeente wil in ieder geval het straathoekwerk voorzet ten. "Anders zou wat afgelopen jaar is opgebouwd voor niets zijn geweest." Alle huurcontracten per 1 januari 2008 opgezegd Vanaf januari 2007 in bibliotheek Het wijkplatform Venray centrum start vanaf januari 2007 met een informatiepunt in de Venrayse bibliotheek. Iedere maandag- en vrijdag middag is er een open inloop spreekuur van 14.00 tot 16.00 uur. Het wijkplatform is nog op zoek naar vrijwilligers die het informatiepunt kunnn bemannen. De bibliotheek heeft een ruimte beschikbaar gesteld. Zodat ook buiten de spreekuurtijden het informatiepunt toegankelijk is. De pc staat aan, er liggen folders en er is een 'open boek' waarin suggesties, vragen, klachten en opmerkingen over het Venrayse centrum kunnen worden opge schreven. Ook komt er een idee enbus. Het wijkplatform hoopt op deze manier beter en sneller te weten wat er speelt onder de bewoners. Tijdens het spreekuur zijn er tel kens twee vrijwilligers aanwezig. Zij staan de bezoekers te woord en helpen hen verder. Tevens zul len de gebiedsmentor van de poli tie en de wijkbeheerder van de gemeente regelmatig aanschuiven evenals Wonen Venray en wel zijnsinstelling Synthese. Door de aanwezigheid van beroepskrach ten van de 'ketenpartners' kunnen sneller oplossingen bereikt wor den. De wijken Brukske en Veltum houden al enkele jaren een weke lijks spreekuur. Theo Swinkels, voorzitter van het wijkplatform, wijst erop dat het centrum veel meer is dan alleen wonen. Het informatiepunt is ook bestemd voor de bezoekers van het cen trum. "Het is een goede zaak dat het wijkplatform een eigen plek krijgt. We willen zo het contact met onze achterban verbeteren. Het draagt bij tot de leefbaarheid van het centrum. De mensen kun nen rechtstreeks in contact komen met ons en ze kunnen direct hun zaken kwijt", zegt Swinkels. De huurders en gebrui kers van gebouwen op het St. Annaterrein hebben een brief ontvangen dat de huur per 1 januari 2008 wordt stopgezet. De eigenaar, GGZ Noord- en Midden-Limburg, is al jaren lang bezig met de verkoop van het terrein waar een nieuwe woonwijk moet verschijnen. Volgens Toine van der San- den, voorzitter van de Raad van Bestuur, betekent de huuropzeg- ging niet dat St. Anna verkocht Parlementariërs houden politiek café in Horst Iedere twee maanden houden de Noord-Limburgse CDA-Kamer- leden Raymond Knops (Mete- rik) en Ger Koopmans (Velden) een politiek café. Op zaterdag 23 september is Karien van Gen- nip, staatssecretaris van Econo mische Zaken, daarbij te gast. Zij zal in gesprek gaan met regionale ondernemers over de economi sche kansen en innovatieplan nen in de regio Noord-Limburg. Actuele thema's die aan de orde komen zijn arbeidsmarktbeleid, de greenports, tegenstrijdige en over bodige regelgeving en de plannen met de vennootschapsbelasting. Het politiek café is voor ieder een toegankelijk van 10.00 tot 12.30 uur in café-zaal De Sport aan het Wilhelminaplein in Horst. Ondernemers kunnen ook zelf onderwerpen aan de orde stellen bij Staatssecretaris Van Gennip of de Kamerleden Knops en Koop- mans. zou zijn. "Nee, daar is nog geen sprake van. Er lopen momenteel ook geen serieuze onderhandelin gen met gegadigden. Maar het is bekend dat wij op zoek zijn naar een koper." Momenteel zijn er een tien tal verenigingen en instellingen gehuisvest in de veelal monumen tale gebouwen. Zoals De Laterije, de Bloedbank, Dichterbij, kinder opvang, de Kunst- en Muziekwerk plaats, een atelier en de judover eniging. Volgens Van der Sanden betekent de schriftelijke opzeg ging niet dat deze huurders over ruim een jaar allemaal op straat staan. "Het is puur een formaliteit. Want er lopen diverse overeen komsten met externe gebruikers van onze gebouwen. Om het ook juridisch goed te regelen hebben we formeel de huur opgezegd. Zodat te zijner tijd de gebouwen ook vrij van huurders zijn." Van der Sanden meent dat de kans reëel is dat ook na 1 januari 2008 de gebouwen nog verhuurd worden."Daar ziet het nu wel naar uit. Want ik verwacht niet dat we over een jaar het terrein verkocht zullen hebben. Onder voorwaar den kunnen de huurders dan nog langer blijven." Wat gebeurt er als U niet adverteert Bezoek onze showroom: ,j_ Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 deC0MF0RTA™ www.comfortabel-wonen.com wONENaonpo/r

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5