1 'Camera toezicht te duur' Genomineerden ondernemers prijzen bekend Startersleningen in Venray Julicher Meijer Brandstichting i PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Geringe lastenstijging, ruim overschot en goed gevulde reserve Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) heeft welhaast een luxeprobleem bij de pre sentatie van zijn eerste begro ting. De SP, nieuw in de raad, kreeg na de raadsvergadering op de derde dinsdag in sep tember het eerste exemplaar aangeboden. De lastenver zwaring voor de burgers blijft beperkt tot 1,4 procent. De algemene reserve was jaren lang het zorgenkindje. Nu gaat de reservepot in een klap omhoog van 6,0 naar 9,6 mil joen euro. Daarnaast toont de begroting voor 2007 nog een overschot van 841.000 euro. Dit zijn ongekende cijfers voor de gemeente Venray. Een paar maanden geleden zag het er bij de Voorjaarsnota nog een stuk ongun stiger uit. Er gaapte een groot gat in het meerjarenperspectief. De jaarwinst van 2,5 miljoen euro uit 2005 plus een overschot uit de reserves van 1,1 miljoen euro moesten worden ingezet om de jaren 2007 tot en met 2010 uit de rode cijfers te halen. "We moes ten toen alle zeilen bijzetten om het sluitend te krijgen", zegt Van der Broeck. "Maar in de afgelopen maanden is het beeld ten posi tieve gekeerd. Dit komt ons heel goed uit. Zo kunnen we grote delen van het collegeprogramma snel uitvoeren." Bij het opmaken van de begro ting 2007 blijkt de 3,6 miljoen euro niet eens meer nodig te zijn voor een positieve meerjarenra ming. Dit bedrag kan in een keer worden toegevoegd aan de alge mene reserve. Van der Broeck zei in de raads vergadering dat de financiële toekomst er gunstig uitziet, maar hij waakte voor euforie. "We gaan zeker niet potverteren. We moe ten zuinig met de meevallers omspringen. Het geld hebben we hard nodig, want er is nog veel te doen." De meevallers komen vooral van het Rijk en BNG (Bank Neder landse Gemeenten), die een extra dividend uitkeerde van 457.700 euro. De begroting toont een over schot van 841.000 euro. Daarvan is inmiddels al 383-000 euro uitge trokken voor het jongerenbeleid en de aankoop van 't Podium. De resterende vierenhalve ton wil het college inzetten voor speer punten uit het collegeprogramma. In de begroting is 200.000 euro uitgetrokken voor extra inzet van ambtenaren voor de uitvoering. De cijfers zijn weliswaar gunstig, maar echt veel ruimte voor nieuw beleid is er nog niet. In 2007 wordt veelal verder geborduurd op onderwerpen die al in gang zijn gezet. Zoals het multifuncti oneel centrum, de brede school in Brabander, het gebiedsgericht werken en de invoering van de WMO. Er komen rotondes op de kruispunten Henri Dunantstraat- Oostsingel en Merseloseweg-West singel. De Kempweg, Westsingel en Veltumse Kleffen krijgen een grote opknapbeurt. "Op termijn is er meer ruimte voor nieuw beleid. Zoals de aanpak van het winkel centrum", zegt Van der Broeck. De lasten voor de burgers stij gen nauwelijks. De ozb gaat met slechts één procent omhoog. De afvalstoffenheffing daalt zelfs met anderhalf procent terwijl de rioolrechten met 5,5 procent, nog het hardst stijgen. Een gemiddeld huishouden is dit jaar 573,55 euro kwijt aan gemeentelijke heffin gen. In 2007 bedraagt de aanslag 581,50 euro, een toename van 1,4 procent. Van der Broeck: "We heb ben bewust gekozen voor zo min mogelijk lastenverzwaring. Er was ruimte om de ozb met 2,75 pro cent te lasten stijgen. Dat hebben we niet gedaan. De afvalstoffen heffing valt een paar euro goed koper uit. Ik verwacht dat deze daling zich zal voortzetten." Wat wel duurder wordt zijn de parkeertarieven. Die stijgen volgend jaar opnieuw met 5 pro cent. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de parkeergarage in de Gouden Leeuw. De wethouder van financiën toont zich tevreden. "Maar ver geet niet dat er in de afgelopen jaren een strak financieel beleid is gevoerd. Er is veel gesaneerd. Na enkele zure jaren krijgen we nu ook het zoet." Zondag 1 oktober van 11.45 - 18.00 uur Tijdens het festival Uit de Kunst in de schouwburg kunt u genieten van een optreden van Honk! Foto:Joris van Bennekom. Zondag 1 oktober is het zover, de start van het cultu rele seizoen met het jaarlijkse festival Uit de Kunst! Heel Ven ray bruist van de creativiteit, zowel in het centrum als in de schouwburg, door de samen werking tussen diverse par tijen. In de theaterzaal en in de foyer staan diverse arties ten geprogrammeerd. Om het publiek duidelijk te maken wat er allemaal te zien en te beleven valt, neemt Leon Aarts de presentatie van dit festival voor zijn rekening. Dit jaar staat er iets bijzonders te gebeuren. Het festival wordt uitgebreid met niet alleen regio nale artiesten, maar ook met natio nale grootheden. Zo kunt u tijdens deze zondagmiddag genieten van optredens van Enge Buren, Honk! De musical en de cabaretiers Paul Smit enAnuar U krijgt zo de gele genheid om alvast een kijkje te nemen in het programma van dit theaterseizoen. Al deze artiesten komen namelijk dit jaar naar de schouwburg. Enge Buren opent het programma in de theaterzaal om 12.20 uur. Dizzy Jazzdance verzorgt op gezette tijden weder om schitterende dansoptredens (zowel in de theaterzaal als in de foyer en buiten). Cabaretier Caro line Sanders (winnares Griffioen Cabaret Festival 2006) zet het publiek aan het denken. Zaken die wij voor vanzelfsprekend nemen, trekt zij juist in twijfel. Kunsten centrum Jerusalem brengt een presentatie van zang, dans, muziek en theater. Heel uniek is het bele vingstheater dat gebracht wordt door Theater Actief Centrum, een onderdeel van GGZ Noord- en entrum Midden- Limburg. Laat u verrassen door dit bijzondere theater. Ook in de foyer is van alles te zien en te beleven. Zo heeft de fotoclub van Venray een stand waar foto's gemaakt worden in het thema van de aankomende boekenweek. Wilt u dus met diverse dieren op de foto? Dat kan! De bibliotheek geeft een demonstratie van het nieuwe digitaal informatiepunt dat ze ontwikkeld heeft. Ook het Odapark Venray biedt het publiek informatie over de mogelijkheden binnen het park en de exposities die komen gaan. Kin deren kunnen geschminkt worden en Kunstencentrum Jerusalem laat een expositie zien van de afdelin gen beeldhouwen en tekenen schilderen in de foyer en boven op de vide. Maar natuurlijk zijn er ook optredens te bewonderen in de foyer. De gezellige vrouwen- joekskapel VanToete Noch Blaoze brengt u zeker in de stemming met een heerlijke riedel aan blaas muziek, smartlappen en meezin gers. De muzikale dames openen dan ook terecht het festival, want natuurlijk wil de schouwburg vanaf het begin in de stemming zijn voor een mooie dag! Om 11.45 uur ontvangen zij u bij de ingang van de schouwburg. MMSK St. Petrus Banden Venray brengt de schitterende voorstelling Musicals on Stage naar de schouwburg. Om u alvast lekker te maken, geven de muzikanten op ons festival een klein voorproefje van deze musi calavond. MMSK opent het festival in de foyer om 12.00 uur. Zang- en saxofoonleerlingen van het Kun stencentrum Jerusalem verzorgen prachtige lichte saxofoonmuziek en zingen mooie popnummers op het foyerpodium. Pilot Flame, een jonge, opkomende band, is hard op weg om een naam voor zichzelf te creëren. Afgelopen mei is de formatie tot de absolute win naar gekozen van het popfestival dat in de schouwburg eehouden is. Het repertoire is zeer variërend, van feestmuziek en meezingers tot rustige én knallende rock! Pilot Flame begint zich langza merhand zelfs meer te richten op eigen nummers. Zang Theater groep Oker staat half november in de schouwburg met de voorstel ling Reclame. Nieuwsgierig wat dit inhoudt? Dan hoeft u alleen maar naar het festival te komen om uw dorst naar informatie te lessen. Oker licht een tipje van de sluier op en sluit daarmee het pro gramma in de foyer af. Wilde u nog kaartjes halen voor een voorstel ling, maar bent u er nog niet aan toegekomen? Dan kunt u deze dag terecht aan de theaterkassa tijdens de gehele duur van het festival van 11.45 tot circa 18.00 uur. Het festi val is overigens gratis toegankelijk. Er staat natuurlijk nog veel meer te gebeuren. Te veel om op te noemen. Het totale programma is binnenkort terug te vinden op de website www.schouwburgvenray. nl Houd de Peel en Maas van 28 september in de gaten voor een interessante lezersactie! Voor vra gen kunt u de schouwburg bellen op 0478 - 530999. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Lokaal Aktief wil stadswacht met videocamera Er komt volgend jaar in Ven ray nog geen cameratoezicht op straat en op plekken in het openbaar gebied waar sprake is van veel overlast. Volgens wethouder Heidens (CDA) vergt het een investering van circa 500.000 euro. De partij en CDA, WD en Lokaal Aktief dringen aan op spoedige plaatsing van camera's om de overlast beter te kunnen aan pakken. Om cameratoezicht mogelijk te maken is onlangs de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) gewijzigd. "Het is een kwestie van geld", zegt Heidens. "Het gaat niet alleen om de camera's maar ook om de aanschaf van hardware en software. Daarnaast moet er ook personeel voor worden ingezet. Het loopt dan al snel in de vele tonnen. Vandaar dat het plan geschrapt is in het investerings plan voor 2007. Voor 2008 zullen we het opnieuw bekijken." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) kwam met een goedkoper alter natief. "Stuur gewoon een stads wacht met een videocamera op pad. Zoveel hoeft dat niet te kosten", stelde Lemmens. Burge meester Waals veegde het voorstel direct van tafel. "Want we moe ten als gemeente voldoen aan de eisen die de procureur-generaal aan cameratoezicht stelt." Lem mens was niet overtuigd. "We kun nen het veel beter op onze eigen manier oplossen." Tijdens een geanimeerde bij eenkomst hebben de voorzitters van de ondernemersverenigingen van Venray en Meerlo-Wanssum hun kandidaten voor de Venrayse Ondernemersprijzen voorgesteld. De kandidaten die gaan strijden om de Loek Nelissenprijs 2006 en de Rabobank Publieksprijs 2007 zijn: Mari Wanssum (dhr. en mw. M. Pijpers), Direct Gazon VOF (dhr. W Janssen en dhr. R. Bruin), Sikes Champignon BV (dhr. en mw. G. Sikes), OTTO Uitzendkracht (dhr. F. van Gooi), Barto's Broodjes en Ijssalon (dhr. B. Hulleman), Hou- bensteijn (dhr. M. Houben), GGZ Noord- en Midden Limburg dhr. A. van der Sanden) en Café Huls man/Plein 14 (dhr. P. Hulsman). De lovende presentaties van de voorzitters van de onderne mersverenigingen ontlokten de voorzitter van het organiserende comité de uitspraak:'De wedstrijd is blijkbaar al begonnen'. Voor de Loek Nelissenprijs 2006 start het jurytraject in oktober en wordt afgerond in december. De kandi daten hebben dan de gelegenheid gehad de jury ervan te overtuigen dat zij de ondernemer zijn die het best voldoet aan het thema: 'Ondernemerschap en durf'. Op 4 januari 2007 wordt de winnaar bekendgemaakt tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de Venrayse Ondernemersverenigingen. Tij dens deze bijeenkomst kiezen de gasten de winnaar van de Rabo bank Publieksprijs 2007. Ook de gemeente Venray gaat leningen verstrekken aan starters op de woningmarkt. Maximaal 34 kopers kunnen een lening krijgen van ten hoogste 30.000 euro. De star- terslening geeft minder draag- krachtigen een steuntje in de rug om toch een hypotheek voor een woning te kunnen afsluiten. De eerste drie jaar is de lening rentevrij en hoeft er ook niet te worden afgelost. Gegadigden moe ten minimaal drie jaar onafgebro ken in de gemeente Venray woon achtig zijn. En ze moeten voor de eerste keer een woning kopen. De lening geldt zowel voor bestaande als nieuwe woningen. Ook huur woningen die door Wonen Venray in de verkoop worden gedaan val len eronder. Voorwaarde is dat de aankoopprijs maximaal 170.000 euro bedraagt. De starterslening bedraagt 20 procent van de ver wervingskosten met een maxi mum van 30.000 euro. Het Rijk verstrekt 15.000 euro en de pro vincie en de gemeente leggen ieder 7500 euro bij. Voor Venray betekent dit een reservering van 255.000 euro. Dit bedrag komt uit de algemene reserve. Jaarlijks betekent dit een rente- en exploi tatieverlies van 14.025 euro. De uitvoering namens de provincie en gemeenten is in handen van de stichting Stimuleringsfonds Volks huisvesting Nederlandse gemeen ten. De regeling gaat in per 1 janu ari a.s. De voorzieningenrechter in Roermond heeft de bezwa ren van buurman Jan Willems tegen de bouw van het nieu we kindercentrum De Nisse hoff afgewezen. Dit tot grote opluchting van Bert en Anita Achten, die al jaren bezig zijn met de realisatie van een kin derdagcentrum aan de Bosweg in Venray. De werkzaamheden die momenteel in volle gang zijn, hoeven van de rechtbank dus niet stilgelegd te worden. "Wij zijn natuurlijk erg blij. Nu kan de champagnefles open", ver telt Bert Achten. "Eind deze week wordt het hoogste punt van de nieuwbouw bereikt en nog voor de kerst hopen we het nieuwe gebouw feestelijk te kunnen ope nen." Eind mei ontving het echt paar de bouwvergunning van de gemeente Venray en een paar weken later ging de bouw van het pand van start. Aan de Bosweg 46 en 48 is het echtpaar een kinder centrum en een woonhuis aan het bouwen. Willems tekende echter bezwaar aan tegen de afgifte van de bouwvergunning. Hij is bang dat zijn stenenhandel door de komst van het kindercentrum in de knel komt. De rechtbank oordeelt ech ter dat de op ongeveer 65 meter afstand van het kindercentrum gelegen handel in bestratingmate rialen en verhuur van steiger- en bouwmaterialen geen belemme ring ondervindt van De Nissehoff. Ook liggen er twee woningen aanmerkelijk dichterbij het kinder centrum. Om die redenen heeft de rechtbank het bezwaar van Wil lems niet-ontvankelijk verklaard en het verzoek om een voorlopige voorziening afgewezen. Nu verblij ven de kinderen en de leidsters van De Nissehoff, een particulier initiatief dat kinderopvang biedt op antroposofische basis, nog in het sterk verouderde 'kabouter huisje' en enkele noodunits aan de andere kant van de weg. Bert en Anita Achten zijn al ruim vier jaar verwikkeld in allerlei juridische procedures. Het echtpaar dreigde de dupe te worden van de strijd tussen de nabijgelegen stenenhan del Willems en de gemeente die al jarenlang met elkaar in de clinch liggen. Jan Willems kan nog tegen de uitspraak in beroep gaan bij de Raad van State in Den Haag. De politie stelt een nader onderzoek in naar de identiteit van de verdachte(n) van een brandstichting in de nacht van zaterdag op zon dag bij een woning aan de Imkerstraat. Bij de voordeur van het pand werd brand gesticht. De gealarmeerde politie wist het vuur tijdig te blussen, waarna een 20-jarige bewoner naar buiten kwam. Hij werd onderzocht door ambulancepersoneel en meegenomen naar het zie kenhuis. Na een korte behandeling kon hij weer huiswaarts keren. Er ontstond schade aan de voordeur en de gang van de woning. De poli tie roept getuigen van deze brandstichting, of mensen die anderszins informatie hebben over deze zaak, dringend op zich met haar in ver binding te stellen via 0900-8844. Enige maanden geleden werden in de wijk ook al diverse branden gesticht. De politie onderzoekt ook of er een verband bestaat tussen de branden van toen en die van het afgelopen weekeinde. Vervolg voorpagina Kritiek op aankoop van 't Podium Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) wees erop dat er geen coffee shops binnen een afstand van 250 meter van scholen of een jongerencentrum mogen komen. "Dit ligt ook moeilijk bij de buurt bewoners", aldus Lemmens. Wet houder Emonts (PvdA) moest dit erkennen. Frans van der Kruijf (WD) hekelde de gang van zaken. Pas op het allerlaatste moment wer den de fractievoorzitters op de hoogste gesteld. "Het college had moeten weten dat dit politiek gevoelig ligt. En er is heel veel gemeenschapsgeld mee gemoeid. De raad had vroegtijdig ingescha keld moeten worden", vindt Van der Kruijf, die tegen de aankoop is. De WD'er meent dat het gebouw beter gehuurd had kunnen wor den, omdat het om een tijdelijk jongerencentrum gaat. Over een paar jaar krijgt het een onderdak in het nieuwe multifunctionele centrum (mfc) aan de Zuidsin- gel. "De communicatie heeft ons behoorlijk gefrustreerd. Ik heb de indruk dat het college bewust het overleg heeft vermeden. De raad moet toch besturen. Maar ik zit nu in een geblindeerde auto achter het stuur." Burgemeester Waals reageerde dat de aankoop van onroerend goed een bevoegdheid van het college is, waarbij de gemeente raad formeel buitenspel staat. Veel vraag bouwkavels Ysselsteyn De zeventien bouwkavels in het nieuwbouwproject Tim- nierniannsweg-Ringweg in Ysselsteyn zijn allemaal uit gegeven. Liefst 33 gegadigden - vanwie 32 uit Ysselsteyn en één van buiten het dorp - deden mee aan de inschrij ving. De bouwkavels variëren van 259 tot 489 vierkante meter. Negen kavels zijn bestemd voor vrijstaande huizen en op de ande re acht kavels komen twee-onder- eenkapwoningen. Na de loting vielen zestien kan didaten buiten de boot. Dit zijn vooral jongeren die al jarenlang wachten op een woning in hun dorp. De dorpsraad hoopt daarom dat zo snel mogelijk de volgende bouwfase kan worden opgestart. Door vertraging en problemen met stankcirkels van nabijgelegen agrarische bedrijven kunnen in eerste instantie slechts zeventien van de geplande 43 woningen gebouwd worden. De gemeente is achter de scher men al langer bezig met nog twee andere bouwlocaties in Ysselsteyn. Het terrein achter jongerensoos Jera aan de Peter Janssenweg en een locatie in de driehoek Tim- mermannsweg-Buntweg-Ringweg. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Donderdag 21 september 2006 - Pagina 3 Gemeentebegroting vol positieve cijfers Festival Uit de Kunst: start culturele seizoen Yv wee rit a n O ch ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek een abonnement waard Bezwaren tegen De Nissehoff afgewezen prabin Verhaeg Venray Keizersveld 615803 AP Venray tel. (0478) 55 33 55 fax (0478) 58 60 60 www.verhaeg.nl www.probln.com Alle tuinmeubel showmodellen moeten weg om ruimte te maken voor onze kerstshow! Boxmeer Provincialeweg 5 Beuningen Claudiuslaan 60

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3