"Een droom om met Paul Verhoeven te werken" Koester uw monument Carnavalsprinses ien Rooj? "De kleinkinderen houden ons jong" ACTIE Munckhof Reiswereld Munckhof Reiswereld Herstraat Ia, Horst Tel. 077 397 87 90 info@munckhofreiswereld.nl www.munckhofreiswereld.nl Venrayse Stevy Custers stand-in voor Carice van Houten in Zwartboek Een groot, aan een zijde aange bouwd herenhuis, een Gemeente lijk Monument aan de Staionsweg 10 in Venray, met verdieping en afgedekt met een afgeknot zadel dak. Gebouwd in 1895, in een voor Venray karakteristieke bouw stijl. Gemetseld in rode baksteen waarin banden van gele baksteen zijn aangebracht. De schuine dak gedeelten zijn gedekt met blau we pannen. In het midden van de voorgevel staat een dubbele voordeur met ijzeren hekwerken. Aan weerszijden een groot raam met gebogen bovendorpel. De gevelhoeken zijn pilastervormig verdikt. Daarop rust de dakgoot, gesteund door houten consoles. Boven de voordeur is een uitsprin gend balkon met dubbele deur en een ijzeren hekwerk langs het bal kon, met aan weerszijden dezelfde grote ramen met gebogen boven dorpel als op de begane grond. Boven het balkon is in het dak een kleine topgevel met raam en daar boven een versiering in het met selwerk. De ramen hebben een fraaie onderverdeling. Blinde zij gevel (oostkant). Het pand vormt met het aangebouwde pand num mer 10 een mooi, geheel. Geken merkt door ondermeer voortuin met hek, entree met trap(je) en gebruik van de toen in de mode zijnde bouwelementen, zoals de verwerkte geprofileerde en/of gekleurde stenen en metalen raam-verdeling in een vroege Jugendstil. Weet u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Reacties via het secretariaat van Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray. e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Wil en Gerty Boreas vijftig jaar getrouwd Een grote delegatie van mensen uit en rondom car navalsvereniging de Piëlhaas is onlangs bij elkaar geko men voor een brainstorm. Deze ging niet over het feest in 2007, maar er is gesproken over carnaval 2015. Onder lei ding van Rob Clermonts heeft het gezelschap geprobeerd antwoord te geven op de vraag: 'Hoe kan carnaval 2015 eruit zien?' Directe aanleiding voor deze brainstorm is het beleid van de Piëlhaas. Het bestuur is namelijk druk bezig een meerjarenplan op te stellen. Naar aanleiding van deze brainstorm kan het beleid uitgezet worden voor 2015, zodat daar geleidelijk naartoe kan worden gewerkt. Voor deze brainstorm is gekozen voor een gevarieerd gezelschap van car- navalvierende Piëlhazen en Piël- hazinnen met verschillende ach tergronden. Dit is gedaan omdat het bestuur van de Piëlhaas van mening is dat het beleid niet alleen vanuit de Piëlhaas moet komen. De vastelaovend is name lijk een feest van en voor heel Venray en niet alleen van de Piël haas. Verenigingen, groeperingen en bedrijven die direct of indirect met de Piëlhaas te maken hebben zijn verzocht een afgevaardigde te sturen naar de brainstorm. Zo gaven verenigingen als de Haze- keutel en de Zoepneuzen, maar ook vertegenwoordigers uit het onderwijs, de horeca, de kerk dorpen en vele andere geledin gen acte de présence. Tijdens de broeierige middag is gesproken over subtiele aanpassingen van het huidige beleid, maar er kwa men ook nieuwe ideeën op tafel. Wat denkt u bijvoorbeeld van een prinses? Want is het van deze tijd dat er altijd een man met de scepter mag zwaaien tijdens de vastelaovend? En zou een prins of prinses eigenlijk nog wel door de Piëlhaas zelf gekozen moe ten worden? Waarom zouden de inwoners van Venray (de Piëlha zen zelf) deze niet mogen kiezen? Tevens werd voorgesteld om het feest in te korten, van vier dagen naar drie dagen, zodat u deze dagen nog intensiever zou kun nen vieren. Is dit wel zo? Ook min der extreme ideeën werden geop perd. Zo kan bijvoorbeeld meer Ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijk vieren Wil en Gerty Boreas uit Meerlo de hele maand september feest. Geen receptie of een groot feest in een feestelijk aange klede zaal, maar gewoon fami lie, vrienden en bekenden die op de koffie komen zijn wel kom. "Mijn man kan niet zo tegen de drukte, vandaar dat we daarvoor gekozen hebben. Heel gezellig trouwens, maar ook wel vermoeiend, hoor", zegt de bruid. Wil (75 jaar) en Gerty (72) trof fen elkaar voor het eerst tijdens hun middelbare schooltijd in Heerlen. In de Gasthuisstraat lie pen ze elkaar, op weg naar of van school, regelmatig tegen het lijf. Gerty was meteen stapel op Wil: "Hij had vaker zo'n mooie baret van de studentenvereniging Van woord en daad op. Met daaronder die prachtige zwarte haren. Dat vond ik prachtig." In het pavil joen waar in de weekenden werd gedanst, waagden beiden ook een eerste dansje met elkaar. Zij was toen pas vijftien jaar, hij drie jaar ouder. Ze hadden vervolgens zeven jaar 'verkering' alvorens ze in september 1956 voor de wet trouwden. "In die tijd ging dat heel anders. Je had toen ook niet echt verkering, zoals nu. Het was gewoon je vriendje", kijkt Gerty lachend terug op die eerste jaren. In die tijd was het moeilijk om aan een woning te komen. Op advies van haar vader besloot Gerty de aannemers in de buurt te bellen. De twee jonge tortel duiven hadden geluk. Ze konden een woning kopen aan de 'Kluis' in Heerlen, in de Seipgensstraat. Voor die tijd was een nieuwe woning kopen een hele onderne ming kopen. Waar tegenwoordig nieuwbouwwoningen als warme broodjes over de toonbank vlie gen, staken jonge echtparen in die jaren vijftig zelden hun nek uit om een woning te kopen. Omdat de woning pas een jaar later werd opgeleverd, bleven Wil en Gerty eerst nog thuis wonen. "We waren nog niet voor de kerk getrouwd, dus dan ging je in die tijd niet samenwonen.Al waren we al voor de wet getrouwd, ik moest toen nog vragen of ik met Wil naar de bioscoop mocht. Pas toen de woning klaar was en we voor de kerk waren getrouwd, gingen we bij elkaar wonen." Wil Boreas werkte in die tijd bij staalconstructiebedrijf Demy in Geleen, later stapte hij over naar de Oranje Nassau Mijnen in Heer len. Het jonge echtpaar kon niet echt aarden in Geleen en verhuis de daarom naar Blijerheide. Drie jaar later kochten ze een huis in Voerendaal. Wil Boreas werkte als werktuigbouwkundig ingenieur 'bovengronds'bij de mijnen. Toen in 1975 de mijnen werden geslo ten, hield hij zich vervolgens bezig met een nevenactiviteit van het bedrijf, als adviseur verwarmings- technieken. In 1977 ging hij wer ken bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen. Het echtpaar had inmiddels twee zonen, de oudste Jean (48 jaar) woont in Hoensbroek, de jongste Ron (42 jaar), ook in Meerlo. Gerty Boreas deed in al die jaren naast het opvoeden van de kinderen veel vrijwilligerswerk. Bij de Unie vanVrijwilligers (UW) in Heerlen, een verpleegkliniek in Heerlen en de familie contactraad. KLEINKINDEREN In 2000 deden ze een opmer kelijke stap. Toen ze wilden gaan klussen in hun huis, deed zoon Ron de suggestie om naar Meerlo te verhuizen. Beiden meenden dat de ander niets wilde weten van een verhuizing naar het noorde lijke Limburg. "Mijn vrouw zat bij verschillende hobbyclubs en het damescomité van de harmonie. Eerlijk gezegd had ik niet ver wacht dat ze naar Meerlo wilde", aldus Wil. Hetzelfde dacht Gerty van haar man. Een goed gesprek deed wonderen en inmiddels wonen de twee al zes jaar in een ruime woning aan de Patrijs. Ze raakten al snel ingeburgerd. "We wonen in een heerlijke rustige wijk met veel jonge gezinnen. Het bevalt hier prima", zegt Gerty die inmiddels op sociaal gebied weer bijzonder actief is. Zo is ze bestuurslid van KBO St. Goar en op de eerste verdieping van hun woning is een aparte hobbykamer ingericht waar ze zich kan uitle ven in onder andere het maken van (kerst)kaarten en andere knutselactiviteiten. Haar man Wil is niet iemand van het verenigingsleven. Hij studeert liever om zijn kennis te vergroten. Vroeger beroepsmatig om zijn technische kennis bij te houden, later als hobby om zijn horizon te verbreden. Hij studeerde bedrijfs economie en theologie en na zijn pensioen filosofie en geriatrie aan de Universiteit in Maastricht en verder alles wat met de Limburgse (rechts)geschiedenis te maken heeft. "Na onze verhuizing naar Meerlo ben ik me ook gaan bezig houden met de geschiedenis van Noord-Limburg. Daar kan ik uren mee bezig zijn." Een andere 'grote hobby' zijn de kleinkinderen. Zoon Ron en zijn vrouw Jolanda hebben vier meisjes, twee tweelingen van zes en drie jaar. Uiteraard komen die geregeld bij opa en oma over de vloer. Dat vinden ze beiden prach tig. "De kleinkinderen houden ons jong", klinkt het vrijwel in koor. gedaan worden aan straatcarna- val. Denk aan een uitbreiding van het aantal buitenactiviteiten, meer feest op de pleinen en de tussen liggende straten en wat dacht u van een lichtparade naast de al bestaande optocht? De meest uit eenlopende ideeën zijn bespro ken en het is nu aan het bestuur van de Piëlhaas om op grond van deze suggesties het toekomstige beleid uiteen te zetten. Uiteraard is er ook altijd ruimte voor ideeën en suggesties. Momenteel wordt nog bekeken hoe ze het best ver zameld kunnen worden, maar tot dan kan men ideeën e-mailen naar het secretariaat van de Piëlhaas, hvdbergh@bart.nl. Zie ook www.piëlhaas.nl. is de juiste bestemming voor u! NU GRATIS DAGCREME T.W.V 20,- KADO BIJ EEN SCHOONHEIDS BEHANDELING* IN DE AAAANDEN SEPTEMBER EN OKTOBER. CARE 4 BEAUTY Oude Oostrumseweg 19A tel. 0478 550946 5802 CA VENRAY Het klinkt als een 'dream come true': uitgekozen worden als stand-in voor de hoofdrol speelster van de meest pres tigieuze en duurste filmpro ductie in Nederland ooit. Het overkwam Stevy Custers uit Venray. Eerder was ze in 2005 onder meer te zien in de docu- film 'Tiks' over 100 jaar psy chiatrie, van het CAB Noord en Midden-Limburg. De oorlogsthriller Zwartboek van de bekende Nederlandse regis seur Paul Verhoeven is dinsdag 12 september in het Pathé Theater in Den Haag in première gegaan met als bijzondere gasten prins Willem- Alexander en prinses Maxima. Na vier dagen vertoning in de bios copen heeft de film al een record gebroken: meer dan honderd duizend bezoekers hebben deze productie gezien. De prachtige actrice Carice van Houten speelt de rol van Rachel Steinn, een jood se vrouw die zich aansluit bij het verzet in Den Haag. Haar stand- in en 'dubbel' is de twintigjarige Stevy Custers uit Venray. "Toen ik uitgekozen werd als stand-in voor Carice van Houten was ik supe renthousiast, het voelde als een enorme eer en het is een droom om met een regisseur als Paul Ver hoeven te werken." Hoe komt een meisje uit Venray, studente aan de docentenopleiding aardrijkskunde in Amsterdam, aan zo'n bijzondere baan? Stevy Custers heeft altijd actrice willen worden en in haar middelbare schooltijd stond ze vaak op het podium, onder meer in playbackshows. Toneelschool was niet haar keuze, te dramatisch en te wazig. Eenmaal in Amster dam lukt het haar om via een cas ting ingeschreven te worden bij castingbureau US Entertainment Group. Een jaar lang volgde ze op zaterdag acteerlessen en het is dan ook een van haar docenten die haar heeft voorgedragen als stand- ber door je botten, veel opnames buiten en op het water. Gelukkig wordt iedereen fantastisch ver zorgd door de 'runners', die er niet alleen maar zijn voor de catering maar ook warme kleren aandra gen." Het contact met de hoofdrol speelster Carice is heel goed, even als met de andere hoofdrolspelers. "Leuke, gezellige mensen zonder sterallures. Ik heb ook veel waar dering gekregen. En omdat ik bij elke scène van Carice was, waren wij constant samen, het is een heel prima mens." Drie maanden intensief samen werken, altijd samen, lange werk dagen: het voelt als één grote familie. Wat betekent het dan als de film 'klaar' is en de laatste draai dag ten einde is? "Heel dubbel: ik was heel blij dat het erop stond en dat er weer tijd voor mezelf kwam, maar de eerste vrije week miste ik bij wijze van spreken de hele crew al. Het was hartstikke leuk om iedereen bij de première weer te zien. Ik was een beetje nerveus, maar het voelde als vanouds." Wat heeft deze bijzondere ervaring Stevy Custers opgeleverd? "Ik ken nu een heleboel bekende mensen in de filmwereld en heb het als een geweldige ervaring beleefd. De wens om een bekende actrice te worden heb ik niet. Ik wil kleine producties doen, zeggenschap hebben. Wel film actrice zijn, maar alleen in kleine projecten." Stevy Custers werkt nu bij de Amsterdam Dungeon als actrice. The Amsterdam Dungeon is een soort theatermuseum waar door middel van acteurs de geschiede nis van Amsterdam wordt verteld. Dit op een horrorachtige manier. Zie hiervoor www.theamsterdam- dungeon.nl in.Wat zijn de criteria om als stand- in van de hoofdrolspeelster uitge kozen te worden? "Lengte, postuur, haarkleur en de juiste maten. Maar nog veel belangrijker: goede inzet, professionalisme, ervaring in de filmwereld. De juiste instelling telt zwaar." LANGE DRAAIDAGEN Vanaf de allereerste draaidag is Stevy Custers op de filmset aan wezig. Tijdens de checks moet zij alle handelingen die de hoofdrol- Stevy Custers: ""Toen ik uitgekozen werd als stand-in voor Carice van Houten was ik superenthousiast, het voelde als een enorme eer en het is een droom om met een regisseur als Paul Verhoeven te werken," speelster uiteindelijk doet, enkele malen uitvoeren. Zo kunnen zaken als camerastandpunt, belichting en geluid uitvoerig worden getest. Een typisch Amerikaanse manier van werken, in Nederland nog niet zo gebruikelijk. "Soms kom ik zelfs écht in beeld tijdens het uitvoeren van kleine handelingen, maar nooit met m'n gezicht. Dit noemen ze een 'dubbel'. Ik heb dezelfde kle ren aan als Carice, dezelfde pruik op en wordt van de achterkant gefilmd, zodat het lijkt alsof ik Carice ben." De draaidagen van Zwartboek hebben drie volle maanden in beslag genomen, van eind augus tus tot eind november vorig jaar. "De eerste weken is alles indruk wekkend, iedere dag is spannend en nieuw. Daarna went het en kom je in het ritme. Het is in een aantal opzichten ook zwaar: hele lange draaidagen die om half zeven 's morgens beginnen en vaak tot tien of elf uur 's avonds doorgaan. En dan de kou, die sneed in novem- Honderdzevenentwintigste jaargang - week 38 - donderdag 21 september 2006 EL EN MAAS Wij boeken Nederlandse en Duitse touroperators. Vaak voordelig wegens verschillende vakantieperiodes in Duitsland. De laagste reserveringskosten van de regio. Ervaren en deskundige reisadviseurs. Loop gerust even binnen in ons reisbureau aan de Herstraat in Horst (schuin tegenover CC 't Gasthoes). U vindt ons ook op de Hiltho (van 6 t/m 11 oktober in Horst, hal 8). CARE FOUR BEAUTY *JONGERENBEHANDELING UITGESLOTEN LAAT IN SEPTEMBER EN OKTOBER UW HAREN KNIPPEN EN KLEUREN DAN ONTVANGT U DE BIJPASSENDE KLEURSHAMPOO GRATIS!!! BUDGETKNIPPEN Dl DO 08:30u - DAMES 12:00u - WIJ WERKEN UITSLUITEND MET GEDIPLOMEERDE KAPSTERS CARE 4 HAIR VENRAY Oude Oostrumseweg 19a tel. 0478 550407

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17