Kern met Pit in Polen gaat door SOS bouwt een school in Zambia Auto over de kop in Wanssum Open huis Kamille bloemdecoraties Schutters federatiekampioen PEEL EN MAAS Donderdag 21 september 2006 - Pagina 13 Meerlo-Wanssumse delegatie beloont leefbaarheidprojecten Van 6 tot 10 september heeft een kleine delegatie uit Meerlo-Wanssum een bezoek gebracht aan Wasosz: Joep Hahn (voorzitter van de Stich ting Vriendenkring Meerlo- Wanssum/Wasosz), Riny Hahn (secretaris van de stichting en jurylid van Kern met Pit), wethouder Carla Brugman en Peter Brugman. Ook jury lid Monique Melchers van de KNHM (Koninklijke Neder landse Heide Maatschappij) reisde mee. Het bezoek stond geheel in het teken van de oplevering van de Kern met Pit (Sami Sobie)-projecten in Wasosz. De gedachte achter Sami Sobie is volgens Riny Hahn dat een zo groot mogelijke groep uit een dorpsgemeenschap samenwerkt aan een project dat de leefbaar heid in de directe omgeving ver betert. "In maart keurde de jury 20 uit 28 projectvoorstellen goed. Deze projectgroepen kregen 1000 euro om materiaal te kopen voor hun project. Andere bronnen aanboren voor extra geld mag en wordt zelfs aangemoedigd. Dit jaar deden veel projectgroepen een beroep op de gemeente en burgemeester Zbigniew Stuczyk willigde alle verzoeken ook in. Het is de taak van de jury om te zien of de gerealiseerde projecten overeenkomen met de voorstel len, of er sprake is geweest van zelfwerkzaamheid, of het project gedragen wordt door een grote groep uit de leefgemeenschap en ga zo maar door." Op 7 en 8 september bezocht de jury de 20 projecten in 18 ver schillende dorpjes en gehuchten van Wasosz. De delegatie zag met eigen ogen dat in diverse plaatsen onder meer speeltuinen en dans vloeren waren aangelegd, dat de brandweerkazernes in Wasosz en Czeladz Wielkanu keurige toilet ten en douches hebben, de kazer ne in Dochowa een nieuwe vloer heeft en ook de muren en het pla fond van deze kazerne opnieuw zijn gestuukt. In Czeladz Wielka, Zbakow Dorny, Cieskowice, Rudna Wiel ka en Sulow Wielki kregen de gemeenschapshuizen een opknap beurt. "Op 9 september vond de uitreiking van de certificaten van Sami Sobie plaats", vertelt Riny Hahn. "Achttien projecten kregen dit certificaat, één projectgroep kreeg geen certificaat omdat niet voldaan was aan de gedachte van Kern met Pit: namelijk het inscha kelen van zoveel mogelijk inwo ners en een projectgroep was - buiten haar schuld - nog niet klaar en ontvangt het certificaat als het project af is." De twee beste projecten won nen 500 euro. De winnaars van deze tweede ronde waren de pro jecten in Rudna Mala en in Ploski. De vertegenwoordigers van deze dorpjes mochten een cheque van 500 euro in ontvangst nemen. In Rudna Mala, een dorpje met 70 inwoners, werkten 40 mensen aan een prachtige ontmoetings plaats voor jong en oud. Ook zijn de gevaarlijke afwateringssloten ondergronds gemaakt en aange sloten op de plaatselijke vijver. Op de ontstane open plek is een mooie speeltuin gemaakt, en er zijn bankjes geplaatst onder een grote boom. De door de gemeente gesponsorde bedragen zijn aan de verhuizing besteed; de originele speeltoestellen en zitplaatsen zijn gemaakt van afvalmaterialen en hebben bijna niks gekost. In Ploski (160 inwoners) zorg den circa 40 mensen voor een mooie en gezellige keuken in de brandweerkazerne. In de kazerne worden ook de maaltijden ver zorgd bij evenementen in het dorp. Twee kleine ruimtes zijn samengevoegd, een waterleiding is doorgetrokken naar dit gebouw, een oud keukenblok (van De Wen- del) ziet er weer als nieuw uit, een oud aanrechtblok is gerenoveerd en er is een aanrechtblad (van iemand uit Meerlo) op geplaatst. Alle elektrische leidingen zijn vernieuwd, er is een tegelvloer gelegd en ook de muren zijn bete geld. Nieuwe ramen en deuren zijn geplaatst en ten slotte is alles geverfd en gewit. Kortom, dit is een moderne, praktische keuken geworden waar het goed toeven is. De projecten die in deze twee de ronde zijn gerealiseerd, hadden volgens de jury over het algemeen meer kwaliteit dan die in de eer ste ronde. Maar wat volgens Riny Hahn nog meer opviel, was dat de projecten een aanzet zijn tot actie, ook buiten Sami Sobie."De mensen zien de voordelen van samen werken aan de leefbaar heid van hun dorp. Ze gaan zich inzetten om hun dorp netjes en schoon te houden. Ze vragen aan de gemeente om werk te maken van veilige straten en trottoirs en ga zo maar door. Op verzoek van de mensen in Wasosz wordt een derde ronde Sami Sobie gehou den, want ze hebben nog genoeg plannen in gedachten. Met KNHM en de gemeente Wasosz hebben we daarom afgesproken om een derde ronde te houden van maxi maal twintig projecten. De tweede ronde van Sami Sobie is voor 50% gefinancierd door de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschap pij (KNHM), en de andere 50% door de Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/Wasosz en de gemeente Wasosz, ieder voor 25%. Voor de nieuwe derde ronde nemen de drie partijen ieder een derde van de kosten voor hun rekening." Voor de leden van de jury was het volgens Riny Hahn hard wer ken. "Het waren daarnaast letter lijk 'zware' dagen door de beken de Poolse gastvrijheid. We werden bij iedere groep uitgenodigd om 'iets' te nuttigen. Dat iets bevond zich op een uitgebreid gedekte tafel: koffie, thee, veel zelfgemaakt Een vertegen woordigster van een van de winnende dorpen in beeld: Ploski, heerlijk gebak, frisdrank en alco holische versnaperingen. Om de tafel heen een aantal glunderende vrouwen uit het dorp die geen 'nee' accepteerden: je moest wat nemen! En dat gemiddeld zo'n acht keer op een dag." Op de dag van de toekenning van de certificaten Kern met Pit en de prijsuitreiking had de dele gatie in de ochtend de tijd om een spannende buitenactiviteit te doen. "Langs Wasosz stroomt het riviertje de Barycz, te vergelijken met bijvoorbeeld de Roer of de Niers. Een halfjaar geleden is een kanotraject uitgezet op deze rivier. We zijn graag op de uitnodiging van de burgemeester van Wasosz ingegaan om een paar uurtjes te kajakken. Het was een geweldige ervaring, vooral omdat de rivier door een prachtig landschap stroomt. We zagen een ijsvogel- tje voor ons vliegen en een otter plonsde met veel lawaai van de waterkant. Halverwege de tocht zijn we even aan land gegaan om bijzondere planten en bloemen van dichtbij te bekijken. En wat onvermijdelijk is met Hollandse 'waterratten': een van de boten sloeg om! De beide passagiers zijn met vereende krachten gered. Helaas hebben we geen foto van dit incident." Feestelijk startsein op 27 september Schietwedstrijden Op zondag 24 september vindt de tweede wedstrijd van de kleine kring Brabants wipschieten plaats bij het gilde in Well (op de locatie Kasteelweide).Aanvang 13.00 uur. Aan deze wedstrijden nemen de volgende gilden deel: St.Antonius Abt Gilde Blitterswijck, St.Antoni us Gilde Well, St. Joris en St.Anto nius Gilde Maashees. OL Vrouwe gilde Holthees en het Koninklijk St. Willibrordus Gilde uit Geyste- ren. De stand na de eerste wed strijd: 1. W van Boekei Maashees, 32 punten, 2. C. Claessens Blitters wijck, 32 punten, 3-J.Theeuwen Well, 30 punten, 4. L.Thiesen Blit terswijck, 28 punten, 5. B. Peeters Well, 27 punten Bij de jeugd gaat Geert Zegers uit Well aan de leiding en bij het korps het gilde van Well. In totaal nemen 47 schutters deel aan deze wedstrijden. De laatste wedstrijd vindt op zaterdag 30 september plaats bij het gilde in Blitterswijck. Fietspad Wanssum niet vergeten In tegenstelling tot eerdere berichtgeving in de media is het fietspad Wanssum, gelegen tussen Oostrum en Wanssum aan de N270, niet vergeten door de provincie bij onder houdswerkzaamheden aan de weg. De provincie heeft het fietspad eerder ingepland bij onderhoudswerkzaamheden aan fietspaden in april/mei 2007. De renovatie van het fietspad maakt onderdeel uit van een totaalprogramma van opknappen van fietspaden in Limburg. Er is geïnventariseerd welke paden in welk jaar aan de beurt komen om opgeknapt te worden. Het betreffende fietspad is ingepland voor het voorjaar van 2007. Jaar lijks inspecteert de provincie de wegen en fietspaden. Op grond van de inspectie wordt dan een onderhoudsprogramma opgesteld. Uiteraard wordt hierbij gekeken naar de toestand van de weg en fietspad en de verkeersveiligheid. Paden en wegen die het meest urgent zijn worden het eerst aan gepakt en meegenomen in het onderhoudsprogramma. Beoorde ling van verkeersveiligheid speelt daarin een belangrjike rol. Van het fietspad tussen Wans sum en Oostrum is geconstateerd dat het niet verkeersonveilig is, maar dat er wel sprake is van een minder comfortabel fietspad gezien de hobbels. Vanwege deze klacht heeft de provincie beslo ten dit gedeelte van het fietspad mee te nemen in het onderhouds programma van 2007. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden voor de zomer 2007 zijn afgerond. Groene voetstappen Wethouder Carla Brugman- Rustenburg van Meerlo-Wans sum maakt zich samen met de jeugd in haar gemeente sterk voor ons milieu en het klimaat. Op donderdag 21 september bezoekt ze De Peddepoel in Wanssum en De Mariaschool in Tienray om met de kinde ren van gedachten te wisselen over deze onderwerpen. Het milieu stond centraal bij een opdracht die groep acht van De Mariaschool in Tienray van hun leerkracht kreeg.Twee meiden uit de klas wisten al meteen hoe zij invulling zouden geven aan de opdracht: de oude, versleten prul lenbakken op de speelplaats moe ten hoognodig vervangen worden. In een brief aan wethouder Carla Brugman-Rustenburg vragen de stoere dames om hulp vanuit de gemeente. De wethouder zal de brief donderdag hoogstpersoon lijk in ontvangst komen nemen. Aansluitend neemt de wethou der op basisschool De Peddepoel in Wanssum groene voetstappen in ontvangst die door de leerlin gen zijn verzameld. "Door middel van de campagne 'Groene voet stappen' worden verkeersveilig heid en milieubewustzijn op een speelse manier onder de aandacht gebracht bij de leerlingen en hun ouders", legt de wethouder uit. "Als kinderen te voet naar school worden gebracht is dat natuurlijk beter voor het milieu en het kli maat. Een simpele bijdrage die vrij wel iedereen kan leveren. Boven dien stijgt de verkeersveiligheid in Meerlo-Wanssum als er minder auto 's over onze wegen hoeven. Zo slaan we dus twee vliegen in één klap." De campagne is een initiatief van de Vereniging Klimaatver- bond Nederland en Veilig Verkeer Nederland. Ook in andere landen wordt deze campagne gevoerd. Kinderen uit bijna 200 landen over de hele wereld verzamelen groene voetstappen voor een symbolische reis naar Nairobi, waar dit jaar de klimaatconferen tie van de Verenigde Naties wordt gehouden. Elke drie jaar adopteert de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wans sum een nieuw project in de Derde Wereld. In Kalundu View, een dorpje in Zambia, zijn 219 kinderen die graag naar school willen. Ze krijgen nu les in een krot, waar niet iedereen inpast. Lesmateria len zijn er amper en de lera ren mogen blij zijn als ze af en toe betaald krijgen. Toch gaat iedereen er enthousiast tegenaan. Het schoolteam heeft muziek- en toneelclubs en er is een voedselprogram ma opgezet waarbij de kinde ren sojapap krijgen. SOS vindt dat dit dorp een echte school verdient. Gewoon eentje van steen met een waterdicht dak en fatsoenlijke boeken, pen nen en schriften. Kortom: SOS bouwt een school in Zambia. Op woensdag 27 september wordt het feestelijke startsein voor dit nieuwe project gegeven in de raadzaal van het gemeente huis van Meerlo-Wanssum. Vanaf 19-30 uur is iedereen van harte welkom, om 20.00 uur begint het programma. Behalve de presenta tie van het project door Joost van Dijk, beleeft ook de nieuwe video clip van Marijn Poels over SOS Meerlo-Wanssum zijn première en doet Marloes Joore verslag van haar verblijf bij het laatste project van SOS in Chili. Vriend van SOS - een nieuwe actie om geïnteres- Mientje Denen uit Sambeek en Joost van Dijk uit Rijen zijn eregas ten bij de start van de Zambia-actie van SOS Meerlo-Wanssum. Mien- tje is de moeder van Hetty Denendie in 1994 als ontwikkelingswerk- ster in Zambia werkte en bij een tragisch verkeersongeval om het leven kwam. Joost van Dijk was met Hetty getrouwd en werkte daar ook als ontwikkelingswerker.Joost van Dijk en de familie Denen heb ben in de geest van Hetty haar werk in Zambia voortgezet. seerden de kans te geven betrok ken te zijn - gaat van start. Daar naast is Jan Fleurkens uit Venray, één van de bedenkers van het Mongozo-bier, paraat. Bier waarvan de naam mede zijn oorsprong vindt in Zambia en dat uiteraard tijdens deze avond wordt geschonken. Voor en na de presentaties kunnen de bezoekers genieten van een uit gebreide expositie over Zambia, een interessant land in een boei end continent. Iedereen is wel kom! 27 september 2006, 20.00 uur, gemeentehuis Meerlo-Wans sum in Meerlo. Bij een eenzijdig verkeerson geluk op de Brugstraat in Wans sum zijn maandagmiddag rond kwart voor zes twee personen lichtgewond geraakt. Ze reden met hun auto over de brug van Well richting Wanssum, toen ze om onduidelijke reden van de weg raakten. Ze botsten met hun auto tegen een groot bord (van wegwerkzaamheden) en sloegen vervolgens over de kop. De 25- jarige bestuurder, afkomstig uit Duitsland, maar tijdelijk woonach tig in Nederland, liep alleen wat schrammen op. Zijn 49-jarige bijrijdster uit Duitsland, ook tijdelijk woonach tig in Nederland, moest door de brandweer uit het voertuig wor den bevrijd. Ook haar verwondin gen vielen mee. Ze zijn allebei ter observatie naar het ziekenhuis in Venlo gebracht. Door taalproble men werd aanvankelijk aangeno men dat er meerdere voertuigen bij het ongeval betrokken waren en werd zelfs de traumahelikop ter gealarmeerd. De helikopter werd echter snel geannuleerd. De auto was eigendom van uitzend bureau SEP Peeters uit Oirlo. Bruidswerk, versieringen, boeketten, rouwbloemwerk, bloemstukken, bloemabon- nementen en workshops: slechts een kleine greep uit de specialiteiten van Kamille bloemdecoraties van Francien Verbiesen en Ria Litjens aan het Kamillepad 17 in Wans sum. 'Creatief in bloemwerk', is de slogan waarmee de twee dames ook dit jaar weer tal van belangstellenden naar hun presentatie hopen te trek ken. Op vrijdag 22 september van 16.00 tot 20.00 uur, zater dag 23 september, zondag 24 september en maandag 25 september van 11.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden zich laten informeren over of inschrijven voor de work shops. Tijdens de open dagen worden alle thema's van de workshops in het seizoen 2006-2007 geëx poseerd. Kamille maakt bloem werk op bestelling. Particulieren, bedrijven en instellingen kunnen bij Francien en Ria terecht voor bruidswerk, versieringen en rouw bloemwerk, maar ook voor een boeket, bloemstuk of een bloeme- nabonnement. Ook presenteert Kamille de bezoekers de nieuwste kerstartikelen en kerstbloemwerk nieuwe stijl. Een workshop bestaat uit vijf lessen in de periode van oktober tot april. Tijdens de open dagen worden alle thema's geëx poseerd. Voor de workshops is een spe ciale ruimte ingericht waar in een ontspannen sfeer gewerkt kan worden. In de paas- en kerstperio de organiseert Kamille extra work shops. Ook zijn er mogelijkheden voor themaworkshops, voor groe pen tot tien personen. Kamille bloemdecoraties is gelegen aan het Kamillepad 17 in Wanssum (vanuit Wanssum de laatste weg voor de brug naar Well linksaf). Voor meer informatie, Kamille: 0478-502679. Het korps van het St. Anto- nius-Abt Gilde uit Blitterswijck behaalde onlangs de eerste prijs met geweerschieten op de wip en werd hiermee kampioen van de Noord-Brabantse federatie van geweerschutters. De wedstrijden werden gehouden in de kring Baronie en Markiezaad in Teterin- gen. Het korps bestond uit Carla Claessens, Martien Gooren, Leon Thiesen en Marco Wijnands. In totaal namen 145 schutters aan deze kampioenschappen deel. Maar ook individueel lieten de schutters van zich horen. Zoals op de vrije hand verenigingen: eerste prijs Leon Thiesen, tweede prijs kampioen NBSF Marco Wijnands, tweede prijs vrije hand NBSF Carla Claessens. En er was nog een zilveren schild met het viertal NBSF voor een vierde prijs. De schutters wer den 's avonds om 21.00 uur met een warm onthaal ontvangen in café de Zwart. Meerlo-Wanssum KNHM Cheque for ifie amount of l'SOO, f rprizt'U'inncrSamiSoBit II, 2006 Offtnd By iMunuipafiiy ofifytosz Circle öf'irrittlds 'Mftrfo- 'KjYJfM 'Foundation

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13