Meerlo-Wanssum groenste dorp? FRANSLEMMERS Actie voor Zambia start op 27 september 'Huize Meerlo in huidige staat behouden' Kunstwerk op dorpsplein in Blitterswijck 'Drugshandel bij vijver' 'Studie naar visvijver niet goed' €19,50" X GOED SLAPEN Service rubriek UI 0 N 1 N G 1 N 1 i 1 1 C 1 1 1 N G PEEL EN MAAS Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS Wethouder Brugman praat met organisatie Entente Florale Het is een van de doelen die PK en PvdA hebben opgeno men in hun coalitieakkoord en die de partijen ook willen waarmaken: 'Meerlo-Wans- sum moet in de komende vier jaar minstens eenmaal deelne men aan de wedstrijd 'groen ste gemeente van Nederland'. Vorige week had wethouder Brugman (PK) een eerste oriënterend gesprek met de organisatie van de nationale groencompetitie Entente Flo rale. "Een gesprek om alle informa tie duidelijk op een rijtje te krij gen", legt een woordvoerster van de gemeente uit. "We gaan nu ambtelijk bekijken wat er voor nodig is om deel te nemen aan de competitie. Uiteindelijk zal er een voorstel komen en zal het college besluiten of de gemeente Meerlo-Wanssum wel of niet aan de groencompetitie gaat deel nemen. Momenteel wordt het plan serieus onderzocht, met de insteek dat de gemeente Meerlo- Wanssum wil meedoen. Wanneer is echter nog niet bekend." De nationale groencompetitie kent twee categorieën: steden (plaatsen met meer dan 15.000 inwoners) en kleine steden en dorpen. Meerlo-Wanssum wil zich aanmelden voor die laatste categorie. De Nederlandse groencompeti tie Entente Florale is een uitvloei sel van de Europese competitie Entente Florale. Deze Europese groenmanifestatie is in het leven geroepen om het belang van goede en ook kleurige groenvoor zieningen in stad en landschap onder de aandacht te brengen bij zowel overheden als bedrijfs leven en inwoners. Wetenschap pelijk onderzoek heeft volgens de organisatie namelijk duidelijk de positieve effecten van groen voorzieningen aangetoond op het welzijn en welbevinden van mensen. Daarbij versterkt goed aangelegd en onderhouden groen de toeristische, sociale en econo mische aantrekkingskracht van een gemeente. De jury van Entente Florale werkt met objectieve criteria die specifiek voor deze compe titie zijn opgesteld. De jury is samengesteld uit tuin- en land schapsarchitecten, hoveniers, gemeentelijke managers en (beleids)medewerkers op het gebied van de ruimtelijke inrich ting en het milieu. De gemeente Venray slaagde er in 2005 niet in om de titel groenste stad van Nederland in de wacht te slepen. Voor Venray was 'slechts' een eervolle vermelding weggelegd. De nationale groencompetitie wordt dit jaar voor de achtste jaar gehouden. De winnaars nemen deel aan de internationale Enten te Florale. Auping nights, Better days v www.franslemmers.nl SOS geeft dorpelingen Kalunda View hoop met samenwerking De bewoners van het Zam- biaanse dorpje Kalunda View (Heuvelzicht) zijn erg ingeno men en blij dat de mondiale vrijwilligersgroep Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum ze de komen de jaren een steuntje in de rug geeft. De mensen in het dorpje gaan zelf een nieuwe basis school bouwen en SOS zorgt dat daarvoor het benodigde geld bijeen wordt verzameld. In de afgelopen weken is het dorpje bezocht door Mientje Denen uit Sambeek en twee van haar dochters en Joost van Dijk, de man die getrouwd was met Joost van Dijk leest de brief van SOS Meerlo-Wanssum voor waarin staat dat het dorp wordt geholpen. Hetty Denen, die in 1994 bij een verkeersongeval in Zambia om het leven kwam. De familie Denen heeft in de geest van Hetty's ont wikkelingswerk de draad destijds weer opgepakt. Ze krijgt daarbij de komende drie jaren steun van SOS, die het scholenproject in Kalunda View gaat begeleiden. Het project is bij SOS aangekaart door Gertie Mooren-Van den Heuvel, afkom stig uit Sambeek en woonachtig in Meerlo, die vroeger een goede schoolvriendin was van Hetty. Joost en Mientje laten weten dat de ontmoetingen in Kalunda View zeer indrukwekkend zijn geweest. Vooral het moment dat Joost de brief voorlas die SOS Meerlo-Wans sum had gericht aan de inwoners van het dorpje Kalunda View. Na het voorlezen stonden vrouwen spontaan op, gingen dansen, zin gen en schreeuwen van blijdschap. "SOS geeft deze mensen meer hoop dan ze ooit hebben gehad!", aldus Joost. Het dorpje Kalundu View ligt op ongeveer 15/20 km van Shimabala, het dorp waar de Hetty Denen Stichting ook al een school heeft gebouwd. In Kalunda View is wel een schooltje, maar dat mag geen naam hebben. Het is een bouwvallig hok zonder Vrouwen en kinderen luisteren aandachtig naar het voorlezen van de brief. ramen, waar het stinkt en muf is en waar in groepjes 219 kinderen 'naar school' gaan: 96 jongens en 126 meisjes. Er staat een grote boom vlakbij, die dient als een soort dorpspleintje en waar de familie Denen zeer gastvrij met zang en dans is ontvangen door de mensen van het dorp. In de buurt van die boom staan allemaal hutjes, waar de mensen wonen, de waterput staat op een afstand van één kilometer van het dorp. Sonya Doras, de Engelse tussen persoon die al jaren in wat gebied woont, woont zelf precies tussen Shimabala en Kalundu View in en heeft connecties met het comité dat de nieuwe school graag gere aliseerd ziet. Dit comité bestaat uit dertien mensen. De bedoeling is om een schoolgebouw te realise ren volgens dezelfde tekening als de Shimabala school. Dit zijn ove rigens standaardtekeningen. Het wordt wel een Community School, en geen Government School, zoals in Shimabala. Dat betekent een school voor alle kinderen. De school komt op kleine afstand van het bestaande gebouwtje tegen de heuvel aan te liggen, en inmiddels is de fun dering gegraven en liggen er al een aantal stenen die door één of andere instantie ooit zijn gespon sord. Het startsein van de driejaar lijkse actie voor Zambia wordt op woensdagavond 27 september gegeven in het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum tijdens een openbare bijeenkomst. Onder andere Joost van Dijk verzorgt daar een inleiding. Tegelijk vindt dan ook een expositie plaatst in de hal van het gemeentehuis. Buurt unaniem over toekomst ambtswoning Het overgrote deel van de omwonenden vindt dat de ambtswoning in Meerlo in de huidige staat behouden moet blijven. Het gros van de buurt bewoners is van mening dat het karakteristieke gebouw en de grote tuin niet van elkaar gescheiden mogen worden. Dat is de belangrijkste conclu sie die getrokken kan worden uit het onderzoek dat de dorpsraad in Meerlo onlangs hield in de buurt. "Slechts een enkeling is voor het opsplitsen van de tuin", vertelt secretaris Martin Janssen. "Ook waren enkele mensen van mening dat er horeca, een kantoor of een vergelijkbare bestemming aan het gebouw gegeven mag worden. 65 procent van de omwonenden heeft schriftelijk en een klein aan tal mondeling gereageerd op onze brief. Daaraan kun je toch wel zien dat de toekomstige bestem ming van het gebouw leeft onder de buurtbewoners." De dorpsraad van Meerlo is nog niet bijeengeko men om te praten over het advies dat hij gaat geven aan het col lege van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum. De dorpsraad werd door de gemeente onlangs benaderd met de vraag om een advies uit te brengen over de toe komst van de historische ambts woning van Meerlo. Zoals bekend is de ambtswoning, ook wel Huize Meerlo of Huize Nab genoemd, sinds enige tijd geen woning van de burgemeester meer omdat Joep Hahn samen met zijn echtgenote is verhuisd naar Oostrum. Het sta tige pand met grote ommuurde tuin op de hoek van de Mgr. Jen- neskensstraat en de Hoofdstraat in Meerlo staat sindsdien leeg. Bin nen de gemeente wordt momen teel druk gediscussieerd over wat er met het witte pand moet gebeuren. Verkopen of verhuren, een restaurant of een kantoor, bewonen of de tuin opsplitsen en daarin woningen bouwen? Alle maal opties die de revue passeren. Huize Nab is rond 1700 gebouwd en was het laatste privé-eigen- dom van de familie Nab. Mevrouw Siska Nab was de laatste bewoon ster van de familie. Op initiatief van burgemeester René Dittrich kocht de gemeente Meerlo-Wans sum het pand in 1962 en liet het restaureren met steun van de rijks overheid en de provincie. Het kunstwerk in Blitterswij ck komt te staan op het plein, aan de kant van de basisschool op een kleine groenstrook. Zowel de dorpsraad als het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum is enthousiast over het ontwerp van beeldhouwer Jos Beurs- kens. Het kunstwerk wordt naar verwachting eind dit jaar onthuld. "We hebben gezocht naar een prominente plek in het dorp en hebben een geschikte locatie voor het kunstwerk gevonden. De kun stenaar heeft de materialen inmid dels al besteld. Begin september gaan we samen bekijken hoe de planning eruit komt te zien", ver telt Sjaak Sluiters, secretaris van de dorpsraad. "We zijn met de gemeente nog wel in gesprek over de kosten van de aanpassing van het groen en de verlichting." Voor het kunstwerk heeft de gemeente Meerlo-Wanssum 14.000 euro gereserveerd. Rondom het kunstwerk, waarin verschillende onderwerpen wor den verbeeld, zoals de saamhorig heid van het dorp en de haat/-lief- deverhouding van de inwoners van Blitterswijck met de Maas, heeft de dorpsraad een ambitieus project opgezet om heel het dorp met kunst kennis te laten maken. Zo is de plaatselijke basisschool al enige tijd bezig met activiteiten die met kunst te maken hebben en wordt in het dorp een mani festatie Beeldend Blitterswijck op touw gezet, waaraan onder meer tal van inwoners met uiteenlo pende, kunstzinnige hobby's deel nemen. Bij de nieuwe visvijver De Knipmuts in Swolgen wordt 's nachts in drugs gehandeld. De buurt en het bestuur van vis vereniging De Schol hebben de politie inmiddels ingelicht over het 'ongewenste bezoek' dat de visvijver de laatste tijd regelmatig krijgt. De buren en het bestuur waar schuwen in het dorpsblad De Haverkist de inwoners om overal vanaf te blijven. 'Ook al is het maar een plastic zakje. Zorg dat de kinderen vissen en niet in de struiken gaan spelen'Het viswa ter 's nachts met een poort afslui ten is volgens de briefschrijvers erg moeilijk. 'Want wie maakt de poort 's morgens weer open en De provincie Limburg neemt geen genoegen met de contra-expertise die aanne mer Swinkels uit Deurne heeft uitgevoerd, omdat volgens de provincie niet de juiste pro cedure is gevolgd. Dat is het enige wat zowel de gemeente Meerlo-Wanssum als de pro vincie wil vertellen over het gesprek dat ze vrijdag in het gemeentehuis voerden over de visvijver in Tienray. "Beide partijen hebben in het gesprek afspraken gemaakt over de verdere procedure voor het onderzoek, maar willen hierover niet naar buiten toe communice ren om het proces niet te versto ren", laat een woordvoerster van de gemeente Meerlo-Wanssum, die verantwoordelijk is voor de aanleg van de vijver, desgevraagd weten. In tegenstelling tot wat de provincie Limburg beweert, is de gestorte grond volgens Swinkels wel degelijk schoon. De provin cie constateerde eerder dat de aannemer grond had gestort die te veel zink bevat. Ze eiste dat de vervuilde grond voor 1 augustus opgeruimd wordt. Swinkels liet daarop een eigen onderzoek uit voeren door een gespecialiseerd bureau. Daaruit blijkt dat de grond weliswaar zink bevat, maar niet in zodanige mate dat van schone grond geen sprake is. dan 's avonds weer dicht?' Volgens een politiewoordvoer der zijn bij de Swolgense visvij ver inderdaad lege drugszakjes gevonden. "Het is een aandachts punt van de politie. Maar we heb ben niet het idee dat bij de vijver heel erg veel in drugs gehandeld wordt. Inmiddels is aan het bord 'verboden toegang' een tijd ver bonden, waardoor de politie men sen die buiten die tijden bij de vijver verblijven, eenvoudiger kan bekeuren. We houden de zaak in de gaten." Kinderkledingbeurs Stichting speelterrein D'n Speulbongerd Swolgen houdt een tweedehands kinderkledingbeurs voor najaars- en winterkleding op zondag 10 september, van 10.00 tot 12.00 uur in het Pastoêrsweike aan de Bosweg 5 in Swolgen. De verdeelsleutel is als vanouds, namelijk 70% voor de aanbieder en 30% voor de peuterspeelzaal. Wilt u kleding (maat 80 t/m 176) aanbieden, neem dan contact op met Marjan Gooren, tel: 692598, Jacqueline Linders, tel: 692874, Elen Hegmans, tel: 692221 of Jolanda vanAken, tel: 690000. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.R van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Donderdag 31 augustus 2006 - Pagina 9 PATERSSTRAAT 31 VENRAY TEL 0478 585 552 Meerlo-Wanssum een abonnement waard Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr.: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2006 | | pagina 9