*5$ Meer bushaltes in Venray en dorpen 'Vrachtwagens beschadigingen winkelcentrum' Bewoners Veltum moeten vriidaa uit hun flat Venrayse Peel en Maas voor nieuwe Nederlanders 'Vlierstraat is veel te smal' Julicher Meijer Lokale partijen willen bodemonderzoek milieustation Msaëleis Niets! Jfc PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 31 augustus 2006 - Pagina 3 Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Samenwerking en inVENtief vinden dat er eerst een bodem onderzoek moet komen voor dat de gemeente het milieu- station koopt van Essent. De gemeente wil het milieupark aan de Metaalweg met ingang van 1 januari 2007 ovenemen voor de boekwaarde van bijna 1,1 miljoen euro. Alle partijen in de commis sie Stedelijk Beheer vonden het goede zaak dat de gemeente de regie weer zelf in handen neemt. De exploitatie kan daardoor goed koper worden uitgevoerd met een besparing van 50.000 euro per jaar. "Daar moeten we ons niet rijk aan rekenen", zei Henk Bisschops (PvdA). Per huishouden betekent het een voordeel van ruim 3 euro. "Belangrijker is dat de service minimaal gehandhaafd blijft of liefst nog beter wordt. De mensen moeten hun spullen op een goede manier kwijt kunnen." Bernie van Lierop (Samenwer king) drong aan op een bodem onderzoek. Dat deed ook Tino Zandbergen (inVENtief) die een 'schonegrondverklaring' van Essent eiste. Zandbergen wees erop dat er nogal wat gif verza meld wordt en dat het er soms 'een rotzooi is'. Wethouder Van der Broeck (CDA) wist niet of een bodemonderzoek noodzakelijk is. "Maar de verontreiniging kan altijd op de veroorzaker verhaal worden. Dat is altijd zo. Essent kan er geen rotzooi van maken. Het bedrijf moet aan alle eisen vol doen en daar is controle op." Antoon Verheijen (CDA) vroeg zich af of de handelswaarde van de grond en de opstallen niet lager is dan de boekwaarde. "Kopen we het dan niet met verlies?", wilde de CDA'er weten. Volgens wet houder Van der Broeck zal bij een taxatie de waarde altijd hoger uit vallen dan 1,1 miljoen euro. "Con tractueel is ook vastgelegd dat we het tegen de boekwaarde kunnen overnemen." Protest tegen parkeervakken Mambostraat Enkele bewoners van de Mam bostraat in Brukske zijn niet geluk kig met de aanleg van parkeer plaatsen tussen de huisnummers 28 en 30. De parkeervakken gaan ten koste van de groenstrook die nu een goede afscherming biedt tegen de drukke Deurneseweg. Tineke Lamers (Samenwerking) stelde maandag in de commissie Stedelijk Beheer een alternatief voor. De parkeervakken kunnen bij de herinrichting beter voor aan in de Mambostraat aangelegd worden dan achterin. Ook de PvdA en de WD vonden dit een betere oplossing. Wethouder Van der Broeck (CDA) zei dat hij bin nenkort gaat praten met de bewo ners. Eindstraat 12, tel. 581553 Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Lijndiensten doen voortaan ook Veulen en Merselo aan Het openbaar vervoer krijgt eind dit jaar met de komst van het nieuwe OV-systeem een impuls. De bussen gaan vaker rijden en er komen meer hal tes bij. Zowel in de wijken als in de dorpen. De trein vertrekt op piekmomenten op werkda gen om het kwartier bij het station in Oostrum in plaats van ieder halfuur. "De dienst verlening gaat omhoog", zegt wethouder Van der Broeck (CDA). "Er komen meer bus sen, het net wordt dichter en de dorpen worden beter bereikbaar." Venray telt momenteel twaalf bushaltes. Dat worden er straks zestien. Nieuw is de bushalte bij ziekenhuis VieCuri aan de Mer- seloseweg. Dit is een lang gekoes terde wens. Ieder halfuur stopt bij deze locatie voortaan de reguliere lijnbus. De halte bij het Vincent van Gogh Instituur aan de Stations weg wordt opgeheven. Naast het ziekenhuis komen er ook opstap plaatsen aan de Kruitweg, Pastoor van de Gaetstraat, Kruidenlaan en Vossestaart. De dorpen worden straks even eens beter bereikbaar. Momenteel komt de lijnbus nog in vijf dor pen (Oostrum, Castenray, Leunen, Heide en Ysselsteyn). Eind dit jaar worden ook Merselo en Veulen aangesloten op de lijnbusdienst. Merselo krijgt een bushalte aan de Coppelenberg. In Veulen verschij nen zelfs drie haltes: aan de Brug- pas, Eijkenhofweg en de Lorbaan. De dorpen Oostrum, Casten ray, Leunen, Heide en Ysselsteyn krijgen er ieder één opstapplaats bij. Oostrum telt nu vier haltes en krijgt een vijfde halte aan de Witte Vennenweg. De vijfde halte in Cas tenray komt in Klein Oirlo. Leu nen gaat van vijf naar zes opstap plaatsen. De extra halte komt aan Het bevoorradingsverkeer zorgt niet alleen voor overlast, maar richt ook beschadigin gen aan in het winkelcentrum. Het straatmeubilair en muren van winkels moeten het ont gelden. "Dat komt regelmatig voor", zei Gerda van Stelten (CDA) maandag in de com missie Stedelijk Beheer. "De vrachtwagens worden ook steeds groter." In de Deken Thielenstraat wordt bijvoorbeeld regelmatig een muurtje omver gereden door chauffeurs die de bocht niet goed kunnen nemen. Het CDA wilde van wethouder Van der Broeck weten of de kos ten verhaald worden.Tevens vroeg Van Stelten hoe het staat met het initiatief voor de komst van een distributiecentrum. Eind vorig jaar opperde taxibedrijf Twan Pee- ters het plan voor de bouw een overslaghal buiten het centrum. Van daaruit zouden de winkels centraal bevoorraad gaan worden. "Het CDA vindt dit een prima plan", zei Van Stelten. "Omdat hier door de vrachtwagens die nu tel kens voor één ondernemer rijden, uit het centrum worden geweerd." Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde dat het plan een particulier initiatief is."We hebben nog contact gehad met de initia tiefnemer. Hij wil het plan in het najaar weer oppakken. Het zou mooi zijn als dit zou lukken. Maar in Amsterdam bleek het moeilijk te realiseren.Alhoewel je daar wel over een heel andere schaal praat." Het bevoorradingsverkeer blijkt zich ook niet aan de afgesproken tijden te houden/Het gaat de hele dag door", weet Tineke Lamers (Samenwerking). "Waarom wordt er niet gecontroleerd?", wilde ze weten. Ook Van der Broeck zijn de vele vrachtauto's in de Grotestraat een doorn in het oog. "We zijn bezig met een nieuw verkeer- en vervoerplan. Ook het winkelcen trum willen we opwaarderen. De bedoeling is het centrum geheel vrachtwagenvrij te maken", aldus de wethouder, die zei dat de aan gerichte schade wordt verhaald bij de chauffeurs. Lagere snelheid op afrit De Brier Op de afrit ten noorden van de Deurneseweg wordt de maximum snelheid verlaagd van 80 naar 50 kilometer. De afrit wordt gebruikt door automobilisten die via de Leunseweg naar Venray of Leunen gaan. Er komt ook een aftakking naar het nieuwe winkelcentrum De Brier dat momenteel in aanbouw is. De gemeente hoopt door de verlaging van de maximumsnelheid de verkeersveiligheid te verbeteren. Vooral als straks de afrit tevens wordt gebruikt door bezoekers van de woonwinkels in De Brier. Door de maatregel zal ook de geluidsoverlast afnemen. De afrit, met een lengte van 230 meter, wordt voortaan bij de bebouwde kom van Venray getrokken. Zodat dan automatisch de snel heid van 50 kilometer geldt. Ook op de wegen op het bedrijventerrein zelf mag niet harder gereden worden dan 50 kilometer. de Overbroekseweg. Heide en Ysselsteyn gaan van drie naar vier. In Heide komt de nieuwe busstop aan de Zuivelweg en in Ysselsteyn in Dopheide. Nieuw is ook de lijndienst naar het Duitse vliegveld Niederrhein en het treinstation in Weeze. Vanaf 's ochtends zeven tot 's avonds elf uur vertrekt lijndienst 127 ieder uur vanuit Helmond, via Venray naar Well en Weeze. Alleen 's zon dags is het vertrek vanaf acht uur. Ook de treinverbinding wordt verbeterd. In plaats van ieder halfuur gaat de Maaslijn Nijme- gen-Roermond op piekmomenten ieder kwartier rijden. Dit gebeurt op maandag tot en met vrijdag tussen 's ochtends zeven uur en half tien en vanaf drie uur 's mid dags tot half acht 's avonds. Wethouder Patrick van der Broeck zegt dat dit alles te maken heeft met de nieuwe aanbeste ding van het openbaar vervoer in Limburg, dat gegund is aan het bedrijf Veolia Transport. "De trein wordt het belangrijkste, dan volgt de bus en dan de streekbus. Er komen betere aansluitingen. Nu is dat nog niet het geval waardoor het huidige systeem onbetaalbaar dreigt te worden." Het tarief voor de Deeltaxi gaat omhoog van 1,25 naar 1,35 euro per zone. Voor gehandicapten, de WVG-geïndiceerden, gaat het tarief omhoog van 0,35 naar 0,43 euro. De gemeenten kunnen een eigen tarief hanteren. Venray ver leent een korting van 0,08 euro, waardoor de eigen bijdrage 0,35 euro per zone blijft. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) 'Op 1 september staat er geen knokploeg op de stoep' De tijdelijke huurders van de twee sloopflats in Veltum moeten voor 1 september hun woning verlaten. Nog zo'n twintig flats zijn bewoond en de huurders komen letter lijk op straat te staan. De SP heeft in de afgelopen week felle actie gevoerd om ze aan onderdak te helpen. De SP staat hierin alleen. De andere politieke partijen vinden dat Wonen Venray correct gehan deld heeft. De tijdelijke huur ders krijgen geen voorkeurs behandeling. Want de bewoners weten alle maal dat hun huurcontract op 31 augustus afloopt. De woningstich ting heeft ook geen enkele toezeg ging gedaan, zoals sommige bewo ners en de SP beweren. Dat zegt woordvoerder Roeland Cleuren van Wonen Venray. "Dat kunnen we ook niet maken ten opzichte van andere woningzoekenden. We kunnen deze huurders geen voor rang geven." Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) liet dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikke ling doorschemeren dat Wonen Venray coulant zal omgaan met de fatale datum van 31 augustus. "Ze Izullen de mensen vrijdag niet met geweld op straat zetten. Wonen Venray volgt wel de normale pro cedure en op enig moment zullen de huurders er toch uitmoeten", aldus Teunissen. Cleuren houdt evenwel vast aan 31 augustus. "Die datum is heel duidelijk. Maar we staan niet direct met een knokploeg op de stoep. Vrijdag gaan we controlen welke huurders er nog inzitten. Tegen hen starten we een juridi sche procedure." De SP weet dat de twee flats dit jaar nog niet gesloopt worden. Raadslid Elianne Sweelssen pleitte er dinsdagavond voor om de huur ders tot 1 januari uitstel te geven. "Dan hebben de mensen wat meer lucht om een ander onderkomen te vinden. Nu staan ze met de rug tegen de muur." Woordvoerder Cleuren beves tigt dat de sloop pas in 2007 kan plaatsvinden.Want in de twee flats woont ook nog een aantal mensen met een vast huurcontract dat op 31 december afloopt. Toch wil Wonen Venray de tijde lijke huurders niet langer uitstel verlenen. "Nee, dat is niet reëel. Dat doen we zeker niet. Want straks zitten we weer met hetzelf de probleem. En bovendien loopt de leegstandvergunning af op 31 augustus." Wethouder Teunissen meldde dat Wonen Venray de leegstand vergunning had kunnen verlengen tot maximaal drie jaar. "Daarvan maakt de woningstichting geen gebruik. Ze zijn bang voor nog meer procedures en bovendien betekent het vertraging voor de geplande nieuwbouw", verklaar de Teunissen. Op de plek van de sloopflats, in totaal 96 woningen, worden ongeveer 120 nieuwe woningen gebouwd. Nadat het besluit tot sloop was genomen, heeft Wonen Ven ray voor de huurders een andere woning gezocht. Velen zijn ver huisd naar een van de andere vier flats die inmiddels gerenoveerd zijn. Om de twee bijna lege flats niet helemaal te laten verloede ren, werden ze met tijdelijke con tracten van een tot anderhalf jaar verhuurd. Alle tijdelijke contrac ten lopen donderdag af. Mieke Evers, lid van de SP, hield dinsdag voor aanvang van de com missievergadering een vurig plei dooi voor de flatbewoners. "Dit is mensonwaardig. De bewoners zijn ten einde raad. Ze hebben dadelijk geen dak meer boven hun hoofd. Hier moet de gemeente toch iets aan doen." De SP vindt dat Wonen Venray het probleem gecreëerd heeft. "Ze waren blij dat ze de flats tijdelijk konden verhuren", zegt Elianne Sweelssen. "Dit is goedko per dan anti-krakers erin zetten. De mensen hebben gewoon hun huur betaald terwijl er niets meer aan onderhoud is gedaan. Zelfs de verlichting op de galerijen brandt niet meer. Er is ook gezegd dat ze in de tussentijd wel een andere woning zouden krijgen. Daarom is het onmenselijk en asociaal om de huurders nu op straat te zetten. We leven toch in een beschaafd tijdperk." Wethouder Teunissen vindt dat de gemeente verder niets kan doen. "Want de huurders wisten van de tijdelijke situatie tot 31 augustus. En Wonen Venray zal de mensen niet direct op straat zet ten." Bert Linskens (PvdA) vindt het volkomen terecht dat de tijdelijke huurders geen voorrang krijgen van Wonen Venray. "We kunnen het niet maken om lange rijen woningzoekenden te passeren. Iedereen moet op zijn beurt wach ten", aldus Linskens die uithaalde naar de SP. "De SP mikt op de ver keerde groep. We moeten de zaak niet omdraaien." Elianne Sweelssen vindt het onbegrijpelijk dat twee flats wor den gesloopt terwijl de vier andere flats, die in dezelfde staat verkeer den, geheel gerenoveerd zijn. "Nu verdwijnen er weer 96 goedkope huurwoningen. En er is al zo'n tekort aan. De wachtlijst wordt alsmaar langer.Terwijl Wonen Ven ray alleen maar bezig is met de sloop en verkoop van huurwonin gen. Dit is toch te gek. Hier moet direct een einde aan komen totdat de woningnood is opgelost." Daar mee raakte Sweelssen de kern van het problemen. Ook de andere partijen erkennen dat er in Venray de laatste jaren veel te weinig is gebouwd voor mensen met een smalle beurs. Woningzoekenden moeten drie tot vier jaar wach ten voordat ze aan de beurt zijn. De politiek dringt dan ook aan op duidelijke prestatieafspraken met Wonen Venray. Wethouder Teunis sen zegde toe dat op 14 december de nieuwe prestatieafspraken in de gemeenteraad behandeld wor den. "We moeten inderdaad zwaar der inzetten op de bouw van soci ale huurwoningen." Nederlander worden is een bijzondere gebeurtenis. Daar om hielden alle gemeenten in Nederland donderdag 24 augustus een speciale bijeen komst voor 'nieuwe Nederlan ders', waarin aandacht werd geschonken aan de betekenis van de Nederlandse nationa liteit. Ook in het Venray wer den de nieuwe Nederlanders welkom geheten, tijdens een bijzondere ceremonie in het gemeentehuis. De genodigden kregen onder meer de film 'Mensen maken Venray' te zien' en ontvingen van burgemeester Jos Waals enkele typisch Venrayse cadeaus, waar onder een gratis jaarabonnement op het Venrayse nieuwsblad Peel en Maas. Ook kregen ze een gra tis rondleiding door het museum 't Freulekeshuus en een boek aan geboden, waarin ze kunnen lezen over de Venrayse geschiedenis. "En verder krijgt u natuurlijk ook de dvd, waarop de film staat die we zojuist gezien hebben", aldus Waals. Gemeenten zijn verplicht om jaarlijks op 24 augustus een ceremonie te organiseren waarbij nieuwe Nederlanders uitgenodigd worden. Het kabinet wil met deze dag benadrukken dat naturalisa tie geen vrijblijvende zaak is en dat de nieuwe Nederlanders alle rechten en plichten krijgen die bij het Nederlanderschap horen. Dit jaar was het de eerste keer dat gemeenten een dergelijke dag organiseerden. Iedereen die vanaf 1 januari 2006 de Nederlandse nationaliteit verkregen heeft, werd uitgenodigd.Alle mensen die na 1 oktober 2006 Nederlander wor den, moeten verplicht een cere monie bijwonen. Gemeenten zul len vanaf oktober éénmaal per zes weken een bijeenkomst organise ren met nieuwe Nederlanders. Extra parkeerplaatsen ten koste van rijbaan Door de komst van het nieu we appartementencomplex voor starters aan de Vlierstraat is de straat een stuk smaller geworden. Waardoor auto's elkaar niet of nauwelijks nog kunnen passeren. Samenwer king stelt voor van de Vlier straat een eenrichtingsweg te maken. Raadslid Tineke Lamers stelde maandag vragen in de commissie Stedelijk Beheer. Ze vroeg zich ook af wie voor de extra kosten opdraait nu er maatregelen geno men moeten worden. "De gemeen te of de projectontwikkelaar die een te smalle weg creëerde?" Ook het CDA wilde dit weten. "De projectontwikkelaar heeft te veel grond gebruikt", stelde Gerda van Stelten. Wethouder Van der Broeck (CDA) antwoordde dat project ontwikkelaar Van Wijnen het complex op de juiste plek heeft neergezet. Ondanks alle andere geluiden. "Het probleem is veroor zaakt door de extra parkeerplaat sen die de projectontwikkelaar moest aanleggen. We kwamen er pas tijdens de bouw achter dat er volgens de normen te weinig parkeergelegenheid was. Dat is ten koste gegaan van de straat." De extra kosten worden wellicht betaald uit het budget voor de herinrichting van de nabijgelegen Oude Oostrumseweg. "Daarover komt nog een apart voorstel", aldus Van der Broeck, die zei dat een eenrichtingsstraat 'geen goede oplossing' is. Het trottoir aan de overzijde van het appartementencomplex moet nog worden opgeknapt. De zeven bomen die midden in het voetpad staan, moeten verdwijnen. Tineke Lamers vraagt zich af of vervan ging van de bomen wel noodza kelijk is. Ze vindt het belangrijker dat het trottoir goed begaanbaar is voor de vele ouderen die in Beu kenrode, en aan de overzijde van de Vlierstraat in de appartemen ten wonen. "De bomen daar op de parkeerplaats geven in de toe komst al voldoende groen", meent Lamers. Henk Bisschops (PvdA) is het niet met Samenwerking eens. "De bomen in de Vlierstraat kunnen inderdaad niet blijven staan. Dat is zonde, maar we zullen ons er niet tegen verzetten. Maar er moet wel herplant komen." De PvdA maakte zich destijds ook al sterk voor het behoud van de bomen in de Oude Oostrumseweg. "Die straat is er na de bomenkap echt niet fraaier op geworden", vindt Bisschops. Leonie Cals (WD) sloot zich daarentegen bij Samenwerking aan. "Laat die nieuwe bomen maar achterwege. Op het terrein van Beukenrode kunnen ze beter geplant worden." Wat gebeurt er als U niet adverteert 4-DELIGE LOUNGESET FLORENCE Gratis kennismakingsgesprek Outdoor Aluminium frame met kleurvast en UV-bestendig Petan® naturel wicker. 2 stoelen, i bank en i tafel met blad van veiligheidsglas. Compleet met kussens! Boxmeer Provincialeweg 5 Beuningen Claudiuslaan 60 www. tul incentrun novervecht. n 1

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3