"Ik ga voor een basisplaats" "Ik ben af en toe te lief" Dames Oostrum hopen op 'normale' uitslagen Noodkreet van SV Geijsteren is mijn passie" "Voetbal PEEL EN MAAS Donderdag 31 augustus 2006 - Pagina 28 Aukje van Lierop (dames SV Venray) wil genieten in eerste klasse Paspoort dames SV Venray Paspoort dames SSS'18 Femke van Tilburg doelpuntenmachine van damesteam Volharding Moniek Weerts (dames SSS'18) wil hogerop Paspoort dames Oostrum Paspoort dames Volharding RATTINGE N De voetbaldames van SV Ven ray staan komend seizoen voor een bijzondere opgave. Na enke le jaren op rij van net niet werd vorige voetbaljaargang op indruk wekkende wijze de titel behaald in de tweede klasse. De nieuwe uitdaging heet eerste klasse, de doelstelling: handhaven. De 20- jarige Aukje van Lierop gelooft in een goede afloop: "Al zullen we het lastig krijgen." Aukje van Lierop speelt vanaf haar tiende jaar voor SV Venray. Ze was al vroeg bezeten van het voetbalspel letje. "Ik voetbalde altijd al buiten op straat, op de pleintjes, samen met mijn twee broertjes. Ik ben ik bij turnen en jazzdancen geweest, maar uiteindelijk werd het toch voetbal. Dat vond ik het leukste om te doen." Van meisjes 2 ging in het rap tempo naar meisjes 1, dames 3, 2 en 1. Al op vijftienjarige leeftijd zat ze bij de selectie van dames 1Samen met onder andere Sana Bou- masmoud en Janine Rongen, nu nog steeds twee van haar teamgenoten, werd ze uitstekend opgevangen door de 'oudere' garde. "Ik stond al vrij snel in de basis. Dat ging dus ontzettend goed." Als middenvelder kan Aukje van Lierop op alle plaatsen uit de voe ten. Door haar tweebenigheid, goede schot en fysiek staat ze altijd haar mannetje. Toch was het de afgelopen seizoenen lang wachten op het uitein delijke doel: kampioen in de tweede klasse en promotie naar de eerste. Venray leek het predikaat eeuwige tweede, de Joop Zoetemelk van het damesvoetbal te worden. Maar net als Joop, die uiteindelijk aan de haal ging met de zege in de Tour de France, pak ten de Venrayse dames toch ook het kampioenschap. "Dat was een enorme opluchting. Iedereen heeft er de afge lopen jaren zo keihard voor gewerkt, het kampioenschap was uiteindelijk de dikverdiende beloning. We waren eerlijk gezegd de tweede klasse ook ontgroeid. We hadden te weinig uitda gingen en tegenstanders die het ons lastig konden maken. Dat we in een heel seizoen slechts twee keer gelijk speelden zegt genoeg. We waren echt toe aan een stapje verder." De eerste klasse is echter andere koek.Almania, dat een seizoen eerder de titel opstreek in de tweede klasse, moest na een jaartje de eerste klasse vaarwel zeggen. SV Venray denkt die bittere pil niet te hoeven slikken. Aukje: "Met Union, Varsseveld en Wil- helmina zijn er met ons vier ploegen uit de tweede klasse overgekomen. De kans dat we het redden is dus bedui dend groter. Bovendien hebben we een brede selectie die met de komst van twee goede speelsters er alleen maar sterker op is geworden. Al zal het beslist heel lastig worden om ons te handhaven. In de eerste klasse zijn de tegenstanders fysiek toch sterker, slimmer en sneller. Daar zullen we aan moeten wennen." Met de Duitse Sina Nispel, haar vriend woont in Oirlo, heeft SV Ven ray beslist een aanwinst voor de spits- positie. Bovendien brengt de andere nieuwkomer, Mirelle van Rijbroek, als begin dertiger een schat van ervaring mee als speelster van eersteklasser ODC Boxtel. Met een selectie van ongeveer twintig speelsters wordt het dringen voor een basisplaats."De con currentie is enorm", beseft ook Aukje van Lierop, "Veel meiden kunnen op verschillende posities uit de voeten en het wordt dan ook ontzettend hard werken om een basisplek te verove ren. Maar dat geldt voor iedereen. Het voordeel is dat de grote concurrentie de zaak wel scherp houdt. Ik ga in ieder geval voor een basisplaats, het maakt me niet uit waar. Als ik er maar in sta." In het afgelopen kampioensjaar was het dolle pret in de damesselectie van SV Venray. Is Van Lierop niet bang dat die sfeer omslaat als er enkele neder lagen op rij volgen? "Nee, ik denk het niet. Het zal wel anders worden, want je wint niet iedere week. Maar we hebben een supergezellig vrien dengroepje en dan moet je met elkaar ook teleurstellingen verwerken. Dat hoort er ook bij. Zo lang we er plezier in blijven houden, is er niets aan de hand. Dat vertaalt zich ook naar het veld." Met een gemiddelde van rond de 20 jaar heeft SV Venray ook een heel jonge groep die nog jaren vooruit kan. Is ook binnen de damesafdeling de hoofdklasse het streven? "Als we deze jonge groep bij elkaar kunnen hou den, door blijven groeien en er nog versterkingen bij komen, dan kunnen we binnen een aantal jaren misschien hoofdklasse spelen. Ik zeg met nadruk misschien. Laat ons maar eerst laten zien wat we in de eerste klasse waard zijn. Ik verheug me al enorm op de competitie. Ik heb er ontzettend veel zin in en hoop dat we een goed sei zoen draaien. En heel veel leren." SV Venray opent zondag met een uitwedstrijd tegen FC Gelre. Het nadeel van de eerste klasse is het verre reizen naar uitwedstrijden. Aukje van Lierop baalt daar nog eens extra van. "Ja, want ik word altijd super wagen- ziek. Dan ben ik er tijdens de warming up nog geregeld slecht aan. Gelukkig is het meestal over als ik eenmaal op het veld sta. Maar van die reizen baal Aukje van Lierop speelt vanaf haar tiende jaar voor SV Venray. ik inderdaad enorm, maar dat nemen we maar op de koop toe", aldus de tweedejaars studente fysiotherapie. Niveau: eerste klasse Doelstelling: in het eerste jaar eerste klasse is de doelstelling handhaven. Trainer: Ron Spruit Selectie: Linsey Philipsen, Femke Sijmons, Beau Nellissen, Saskia Benthem, Marloes Mijnster, Rinske Reijnders, Janine Rongen, Marieke Sijmons, Mirelle van Rijbroek, Aukje van Lierop, Auke Reijnders, Malou Maas, Marije Jager, Mandy Maas, Sana Boumasmoud, Sina Nispel en Lotte Koppers. is toch een prettig gevoel. Je kunt ook makkelijk een terugspeelbal geven. Vivian weet daar wel raad mee. Ze kan ook heel goed voetballen." De verdediging is dan ook niet het zorgenkindje van SSS'18. De proble men liggen meer voorin. "We hebben ook op het middenveld en voorin goede speelsters, het probleem is alleen dat we moeilijk scoren. En dat breekt ons op. Als we met 1-0 achter komen, is het voor ons moeilijk om een duel te kantelen. Het is ook bij zonder jammer dat Kim (Faassen.red.) naar Almania vertrokken is. Bovendien gaat Lizet (Gerrits, red.) samenwonen met haar vriend die in Amsterdam stu deert. Die raken we in de loop van dit seizoen ook kwijt. Dat zijn toch fikse aderlatingen die moeilijk zijn op te vangen." Met de pas 18-jarige Ellen Branje van het tweede team en Wendy Haer- kens van RKHW heeft SSS'18 er ook twee aanwinsten bij. Doemdenken past dan ook niet in het scenario van SSS'18. "We blijven altijd geloven in een goede afloop", lacht Moniek, "We zullen echt niet degraderen. Integendeel, we proberen de lat nog iets hoger te leggen door de zevende plaats van vorig seizoen te verbeteren. De sfeer is uitstekend onder de mei den. Geregeld gaan we met de hele groep een weekendje weg, of we gaan een avondje stappen.Aan de sfeer zal het beslist niet liggen. Die is goed en zal ook goed blijven. Ook als de resul taten even minder zijn." Dat voetbal leeft in Overloon blijkt ook uit de betrokkenheid van de dames- en herenselectie bij het wel en wee van de club. "Onlangs is hier de voetbalweek van de KNVB geweest. Dan staan er toch spelers en speel sters van de selectie klaar om mee te helpen. Dat tekent toch de betrok kenheid." Dat het voetbalvirus haar te pakken heeft, blijkt ook uit het feit dat ze zelf ook nog training geeft aan de F4, de allerkleinste voetballertjes van SSS'18. "Dat is zo leuk om te doen. Ik geniet er echt van om met die klein tjes aan de slag te gaan." De voorbereiding zit er bijna op. Zondag begint de competitie, dan gaat het voor het echie."De voorbereiding was weer bijzonder pittig. Zoals altijd, maar dat hoort er bij. Ik had alleen de pech dat ik ziek terugkwam van de vakantie in Spanje.Van die airco's daar. Het was de eerste weken dan ook behoorlijk afzien. Maar we zijn er klaar voor. Een plek in de middenmoot zit Rechten /erdedigster Mon iek Weerts: "We scoren ontzettend moeilijk." er zeker in.Alles wat daarboven komt is mooi meegenomen. We hebben er in ieder geval een goed gevoel over." Niveau: eerste klasse Doelstelling: de prestatie van vorig seizoen, zevende, te verbeteren. Met deze jonge groep en met een jaar meer ervaring moet het mogelijk zijn uit de degradatiezone te blijven. Ze hopen het vertrek van rechtsbuiten Kim Faassen op te kunnen vangen met twee nieuwe speelsters. Uit de eigen damesafdeling is Ellen Branje aan de selectie toegevoegd en van RKHW uit Huissen is Wendy Haer- kens overgekomen. Trainer: Herman Pouwels Selectie:Vivian van Wijk, Wendy Haer- kens, Sonja Daverveld, Marlie de Vet, Moniek Weerts, Lucie Botterhuis, Yvon Gerrits,Anke Boumans, Moniek Brauer, Wendy Haerkens, Mieke Ver stappen, Willeke Bens, Lizet Gerrits, Albertine Koenders en Ellen Branje. Sportspecial '06-'07 De dames van SSS'18 staan aan de vooravond van hun derde jaar in de eerste klasse. Na een moei lijk eerste jaar, met lijfsbehoud na een knappe eindsprint, eindigden de Overloonse voetbalsters afgelo pen seizoen op een knappe zeven de plek. Dit jaar streeft SSS'18 er naar om die klassering te verbete ren. Reehterverdedigster Moniek Weerts heeft er vertrouwen in, al zet ze een kanttekening: "We sco ren ontzettend moeilijk." Een jaar deed de 20-jarige Over loonse derdejaars studente Pedagogi sche Wetenschappen aan de Radboud Universiteit in Nijmegen aan ballet. Maar dat vond ze maar niks. Omdat haar zus Marieke en broer Bart ook voetbalden, liet ze zich makkelijk door haar huidige teamgenote Yvonne Gerrits overhalen om zich ook bij SSS'18 aan te melden. Ze was toen pas zeven jaar. "Damesvoetbal leeft enorm in Overloon. Ook toen al speelden er genoeg meisjes bij de club." Ze voetbalde eerst samen met jon gens en debuteerde drie seizoenen geleden in het eerste damesteam. Dat werd meteen een succesjaar want SSS'18 greep de dubbel door naast het kampioenschap in de tweede klasse ook de beker te pakken. Als rechter vleugelverdediger leverde Moniek Weerts meteen haar steentje bij aan beide triomfen. "Ik ben rechts achterin begonnen in het eerste en steeds op die positie blijven staan. Verdedigen vind ik ook het leukste. Gaat me ook het beste af al heb ik wel de neiging om nog steeds te snel te happen", aldus de zelfkritische speel ster. "En ik ben volgens Herman (de trainer, red.) ook te lief. Ik mag er van hem soms wel wat harder ingaan, 'ze moeten weten dat ge er staat', zegt ie dan. Heeft ie ook wel gelijk. Al ben ik fysiek inmiddels wel een stuk sterker geworden. En harder." Over het voorbije seizoen is Moniek tevreden. SSS'18 eindigde dan ook op een fraaie zevende plaats. "We krijgen niet al te veel doelpunten tegen en dat is zeker ook de verdienste van Vivian, onze keepster. Ze is echt supergoed en heeft veel punten voor ons binnen gehaald. Zo'n sterke keepster achter je geeft je als verdediger ook vertrou wen. Je weet dat een slippertje niet meteen een doelpunt betekent. Dat Met een doelsaldo van +264 werden de vrouwen van Oostrum het voorbije seizoen zonder punt verlies kampioen in de vijfde klasse. Een titel met gemengde gevoelens. Enerzijds was er de vreugde over het kampioenschap en de promotie naar de vierde klasse. Maar anderzijds was het niet leuk om voortdurend met dubbele cijfers te winnen, met als uitschieter een 30-0 zege. Voor trainer Gerrit Broeren en zijn vrouw Willemien, die samen met Judith Poels leidster van het team is, staat het komende seizoen in het teken van handhaven. "En we zullen er ook weer aan moeten wennen dat we een keer een wed strijd verliezen." Het zal een jaar of negen geleden zijn geweest dat bij Oostrum het vrouwenvoetbal werd geïntrodu ceerd. Met frisse tegenzin, herinnert Gerrit Broeren zich. "Vrouwen die voetballen in een dorp, dat kon toch eigenlijk niet.We werden in de begin periode niet met open armen ontvan gen. Inmiddels is het volledig geac cepteerd en horen we er gewoon bij." Willemien Broeren maakte de start van het vrouwenvoetbal mee, Gerrit schoof twee maanden later als trainer aan. "In de eerste twee maanden ver zorgden de ouders van de meiden de trainingen. Toen ik een keer ging kij ken en een opmerking maakte over het trainen, werd ik prompt gevraagd om zelf trainer te worden. Ik was al trainer van de B-jeugd, dus zo vreemd was het niet dat ze mij vroegen. Wil lemien was als leidster begonnen, omdat ze ook iets in het voetbal wilde doen. Ik zei dat ik wel training wilde geven, maar tot het einde van het jaar. Alleen weet niemand meer welk jaar daarmee werd bedoeld. Inmiddels zijn het al negen jaar." Oostrum kende verleden seizoen een jaar om in te lijsten. Zonder puntverlies kampioen worden, is iets dat weinig trainers meemaken. Maar Gerrit Broeren beleefde er niet altijd evenveel plezier aan. "Het is leuk om veel te winnen, maar wedstrijden van 20-0 of 30-0, dat boeit niet. Daar heeft niemand iets aan. Wij niet, de tegen stander niet, het voetbal niet. Als we een keer met 7-1 wonnen, kregen we reacties in de trant van 'hebben jul lie niet meer gescoord?' Terwijl 7-1 eigenlijk al een monsterscore is. Onze topscorer het voorbije seizoen was Petra van Veghel-Litjens. Zij maakte 82 treffers." Oostrum start dit seizoen in de vierde klasse. "En dat zal even wen nen zijn. Ik ken veel ploegen niet. En we zullen gegarandeerd wedstrijden gaan verliezen. Maar hopelijk komen we weer in de range van normale voetbaluitslagen, zoals 3-1 of 1-0." Oostrum opent zondag tegen Spar ta uit Sevenum. "Ik ken de ploeg niet, maar mijn vrouw heeft twee collega's die bij Sparta voetballen. Op haar werk is het grote bluffen al begonnen. Willemien zegt dat we met gemak van Sparta winnen. Ik ben benieuwd." In huize Broeren is het voetbal dat de klok slaat. De twee zonen voetbal len bij Oostrum, Gerrit is trainer van de vrouwen, Willemien leidster van het vrouwenteam. "Er wordt thuis over niet veel andere dingen dan voet bal gepraat. Ik vind het eerlijk gezegd wel gemakkelijk dat Willemien leid ster is van het team dat ik train. We zijn altijd samen en op dezelfde tij- Voor trainer Gerrit Broeren en zijn vrouw Willemien, die samen met Judith Poels leidster van het team is, staat het komende seizoen in het teken van handhaven. den weg." Wat Gerrit Broeren na negen jaar nog altijd motiveert om te blijven trainen, is de waardering die hij van de speelsters krijgt. "Zolang zij het leuk vinden dat ik hen train en ik het gevoel heb dat ik iets kan bijdragen aan hun ontwikkeling, ga ik door." Niveau: 4e klasse Trainer: Gerrit Broeren Doelstelling: handhaven in de 4e klasse Selectie: Brandy van Dijck, Petra Arts, Susan Frederix, Geertje de Kleijn, Anneke Langenkamp, Petra van Veg- chel, Chantal Mulders, Kim Thee- uwen, Loes Heidens, Jessie Pelzer, Yvonne Verhoeven, Eva Roos, Mela- nie Willemsen en Linda Stammen. Het eerste elftal van SV Geijste ren is vlak voor het begin van de competitie in zwaar weer terecht gekomen. Het team, dat uitkomt in de zesde klasse van de onder afdeling, heeft vanwege blessures en tal van andere oorzaken nog maar de beschikking over twaalf of dertien fitte spelers. "Hulp van de veteranen is wel mogelijk op korte termijn, maar dat is geen optie om gerust de competitie mee in te gaan", laat secretaris Ger Eibers weten. "In Geijsteren zelf zijn gewoon niet meer spelers voorhanden." Door de minieme aanwas komt het zestigjarig bestaan van de club in gevaar. Met veteranen en de import van een speler uit Helmond kan Geijs teren toch beginnen aan de nieuwe competitie, maar of die ook voltooid wordt, is nog maar de vraag. Volgens Eibers zijn er veel redenen om in Geijsteren te komen voetballen. De club beschikt bijvoorbeeld over een schitterend sportpark de Schaopsdrift met een perfecte grasmat, een schit terende kleedaccommodatie en een spelersgroep die niet op het hoogste niveau wil voetballen, maar bij wie het plezier in het spelletje op de eer ste plaats komt. Elke dinsdagavond speelt het eerste team een pittig trai ningspartijtje. Voor 65 euro per jaar kunnen belangstellenden bij Geijsteren al voetballen en trainen. Het enige wat de club vraagt, is dat de leden een keer in het jaar een dag meehelpen met het onderhoud van het sportpark.Als je ook nog enkele keren per jaar zin hebt om een wedstrijd in de Bundes- liga te gaan bekijken in Dortmund, Gelsenkirchen of Mönchen-Gladbach en heb je nog geen voetbalclub waar je lid van bent, meld je dan onmid dellijk aan bij de secretaris van SV Geijsteren, tel. 0478-531544 of e-mail elbersvennekens@hotmail.com en je voetbalt en traint, na een korte intro ductie, volgende week al mee."40+ers kunnen meteen doorstromen naar de veteranen, daar is ook nog geen leden stop", besluit Eibers. Femke van Tilburg kreeg de liefde voor de voetbalsport met de paple pel ingegeven. Haar vader voetbalde en ook haar broer Jelle stond jaren bekend als een levensgevaarlijke aanvaller van Holthees. Dit jaar gaat broerlief zijn geluk echter beproeven bij Oostrum, dat vorig seizoen promo veerde naar de vijfde klasse en de veel- scorende aanvaller uit Holthees met vreugde begroette. Bij de familie Van Tilburg zit het scoren dus blijkbaar in het bloed, want net als Jelle weet ook zijn zus Femke de goal makkelijk te vinden. De militair van de Koninklijke Landmacht, Femke van Tilburg werkt op de legerbasis in Oirschot, staat in Vierlingsbeek bekend om haar tome loze inzet, snelheid, winnaarmenta liteit, uitstekende conditie én vooral haar doelgerichtheid. En ze is niet kleinzerig, zo blijkt.Want ondanks een vervelende blessure aan haar achil lespees speelde ze in het afgelopen seizoen bijna alle wedstrijden in de vijfde klasse mee. Ze wilde haar vaak met minder voetbaltalent gezegende teamgenotes niet in de steek laten, zo lijkt het wel. "Af en toe heb ik de pijn echt moeten verbijten, maar daar heb ik niet zo'n moeite mee. Want voetbal was en is mijn grote passie. Maar ik mocht van mijn ouders nooit lid wor den van een voetbalclub. Dat vonden ze geen sport voor meisjes." En dus werd Femke van Tilburg op jonge leeftijd lid van de judoclub en de korf balclub in Vierlingsbeek. Met succes, want op de tatami veroverde ze de zwarte band en met korfbalclub DES werd de supportster van PSV meer dere keren kampioen. Enkele jaren Femke van Tilburg verhuisde onlangs van Venray naar Vierlingsbeek. De afgelopen weken stonden dan ook in het teken van klussen in en om het huis. geleden stopte ze met beide sporten, al is ze nog wel actief als trainster van een jeugdteam van DES. "Korfbal is een leuke sport, maar voetballen vind ik toch net iets meer bij passen. Daar kan ik mijn energie beter in kwijt." Toen het eerste damesteam van DES werd opgedoekt omdat zo'n beetje alle speelsters zwanger raakten en ze hoorde dat Volharding begon met een damesteam, besloot de inmid dels in Venray samenwonende Van Tilburg om lid te worden van Volhar ding. "Dat was voor mij dé kans om toch nog enkele jaren te ballen. Ik ben ook in Venray gaan kijken, maar daar kende ik niemand. De meiden die in Vierlingsbeek begonnen met voetballen, kende ik bijna allemaal." De keuze voor Volharding was dus niet moeilijk en Femke van Tilburg kijkt met tevredenheid terug op het eerste seizoen in de vijfde klasse. Met een groep kersverse voetbalsters gin gen de trainers Luc Cuijpers en Toon Rijnen enthousiast aan de slag. "Het is verbazend goed gegaan", vindt Van Tilburg." Het spel werd met de week beter en ook tactisch, technisch en als team zijn we sterk gegroeid. Ik hoop dat die verbetering zich doorzet in het komende seizoen en dat we net zo fanatiek en enthousiast blijven als in het eerste jaar. Ik vind het niet erg als we verliezen, want dat hebben we veel gedaan het afgelopen seizoen, als we met z'n allen maar ons best heb ben gedaan." Behoefte aan een avon tuur bij een damesteam dat op een hoger niveau acteert, heeft Femke van Tilburg, die ook in het regionale damesvoetbalteam van de Koninklijke Landmacht voetbalt, niet. "Daarvoor ben ik al te oud en te blessuregevoe- lig. Maar ik voel me hier ook erg thuis. Samen met mijn vriend heb ik onlangs een vrijstaand huis in Vierlingsbeek gekocht. Als ik jonger was geweest, had ik dat stapje hogerop misschien wel gemaakt. Maar ik vind het wel best zo. Ik wil gewoon nog een paar jaar een lekker potje voetballen op zondag." Niveau: Vijfde klasse. Doelstelling: Trainer Luc Cuijpers; "Vorig jaar zijn we op een gedeelde achtste plaats geëindigd. Dit tweede jaar streven we naar een plek in de middenmoot. Maar het plezier heb ben staat voorop." Trainers: Luc Cuijpers en Toon Rij nen Selectie: Caren Bekkers,Angela Boom, Mayke Gerrits, Loes de Groot, Kar lijn Hendriks, Karlien de Hont, Elke Houben, Lieke Koopmans, Mandy Kusters-Michiels, Mariska van Loon, Julie Nillesen, Laura Peeters, Marieke Pijls, Ronella Schaeffers, Nancy Som- mers, Moniek Theunissen, Femke van Tilburg, Nathalie Veenbrink, Jolien Verbeeten, Anke Weijers, Loes Win kelmolen, Maud Zegers. De topschutterslij st van Volharding zag er vorig jaar aan het einde van het seizoen een tikje anders uit. Geen erkende mannelijke clubgoaltjesdieven als Ron van Daal, Erik Ermers of Maurice Backus voerden de interne topscorerrangschikking aan, maar een dame: Femke van Tilburg (28). De voetbalster van het eerste damesteam van de Vierlingsbeekse club scoorde in haar eerste seizoen als actief speelster maar liefst 29 officiële doelpunten. Dit voetbaljaar hoopt de in Holthees opgegroeide Van Tilburg op meer. "Ik ben altijd ambitieus. Zet maar in de krant dat ik meer dan 30 goals wil maken dit jaar."

Peel en Maas | 2006 | | pagina 28