Gemeente Venray Nieuwe Nederlanders moeten hun afkomst koesteren Feestelijke eerste naturalisatiedag De Brier in ontwikkeling Wegenstructuur Brabander Gehandicapten voorziening aanvragen? Kijk op www.venray.nl Volkstuintje huren? Bouwen in eigen beheer Gemeente steunt werk van Synthese PEEL EN MAAS Donderdag 31 augustus 2006 - Pagina 21 Gemeentehuis Openingstijden Afgelopen donderdag vond in de raadszaal van het gemeentehuis voor de eerste keer de Venrayse versie van de landelijke naturalisatiedag plaats. Aanwezig waren acht inwoners die het afgelopen jaar het Nederlanderschap verkregen hebben, vergezeld van familie en vrienden. Landelijke naturalisatiedag vindt voortaan ieder jaar op 24 augustus plaats, in alle gemeenten van Nederland. Bedoeling van de dag is om nieuwe Neder landers te wijzen op de betekenis van de Nederlandse nationaliteit. Alle nieuwe Nederlanders kregen van burgemeester Waals een cadeaupak ketje. Daarin zaten onder meer een jaarabonnement op nieuwsblad Peel en Maas, een dvd over Venray, en een gratis rondleiding in museum 't Freule- keshuus. Venray zal voortaan, net als alle andere gemeenten, eens in de zes weken een (verplichte) bijeenkomst organiseren voor nieuwe Nederlanders. Venray, focus op mensen Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 35 Tv,* Het uitbreidingsgebied Brabander krijgt steeds meer vorm. Hoe gaat de wegenstructuur voor het autoverkeer er in dit gebied uitzien? De wegenstructuur is zó ingericht, dat bij de belangrijkste wegen voor auto's de andere verkeersdeelnemers op gescheiden voorzieningen (zoals aparte fietspaden) rijden. In grote delen van de wijk (de woongedeelten) komt echter weinig verkeer. Hier komen 30 km-zones en kunnen voetgangers, fietsers en auto's van dezelfde wegen gebruik maken. Voor het autoverkeer in Brabander zijn de Beekweg, de Westsingel, de Noordsingel en de -deels nog aan te leggen- Nieuwe Overloonseweg de belangrijkste wegen. De Nieuwe Overloonseweg loopt straks vanaf de rotonde Noordsingel/West- singel/Beekweg dwars door Brabander, en sluit ten noorden van het St. Annaterrein op de Overloonseweg aan. Nieuwe Overloonseweg Voor de Nieuwe Overloonseweg geldt een profiel met gescheiden rijbanen. Van zuid naar noord zijn de volgende maatregelen opgenomen: - oversteek fietspad tussen Noordsingel en Broekweg (reeds aangelegd) - rotonde Broekweg (reeds aangelegd) - afsluiten van de Buitenweg aan beide zijden voor autoverkeer. Fietsers kunnen daar wel de Nieuwe Overloonseweg oversteken - de Laagheidseweg krijgt aan de westzijde een aansluiting voor auto verkeer en aan de oostzijde een fietspadaansluiting - de Zwarte Klef wordt aan beide zijden afgesloten - de aansluiting op de Overloonseweg wordt uitgevoerd met een fietspad- oversteek. Industrieterrein De Brier on dergaat momenteel een gelei delijke metamorfose. Voor het gebied is in september vorig jaar een totaalvisie vastgesteld. Uitgangspunt van deze visie is een opwaardering in uitstraling en aantrekkingskracht van het totale gebied, maar ook voor Venray als geheel. De visie De Brier verdeelt het ter rein in herkenbare deelgebieden: perifere detailhandel, kantoren en dienstverlening, upgrading bestaan de bedrijven en woonbestemming. De locatie De Brier is in de Detail handelsnota van de gemeente aangewezen als Perifere Detailhan delsvestiging (PDV). Deze soort detailhandel omvat meubelen, woninginrichting, vloeren, keukens, sanitair, zonwering, verlichting, tuin- artikelen en bouwmarkten. De inmiddels gestarte eerste fase van de uitvoering omvat het gebied tussen de Deurneseweg, de Plataan straat, de Acaciastraat en de Leunse- weg. Binnenkort begint de uitgifte van de overige vierkante meters ten behoeve van de PDV. In deze tweede fase worden ook andere daar gevestigde ondernemers in de gelegenheid gesteld bedrijven te realiseren met een PDV-bestemming. Voor een betere bereikbaarheid zal de bestaande infrastructuur worden aangepast en een afrit vanaf de Deurneseweg worden gerealiseerd. "Ik vind het een goed idee, zo'n naturalisatiedag. Het bevordert het bewustzijn over de waarde van het Nederlanderschap". Burgemees ter Jos Waals was afgelopen donderdag gastheer van acht nieuwe Nederlanders die voor een bijzondere gelegenheid naar het gemeen tehuis kwamen: samen de waarden van het Nederlandse staatsbur gerschap vieren. Deze eerste naturalisatiedag was bedoeld voor alle nieuwe Nederlanders in Venray die sinds 1 januari hun Nederlandse paspoort hebben gekregen. Zij waren echter niet verplicht om te komen. Dat maar acht van de acht tien genodigden aanwezig waren vindt Waals 'jammer', maar conclusies wil hij er niet aan verbinden. "Ik heb bewust gekozen voor een middenweg in de huidige discussie over buitenlanders. Ik heb in mijn toespraak gezegd: als wij vinden dat de mensen in Veulen vooral trots moeten zijn op hun eigen identiteit, dan moeten deze mensen ook Iraniër, Bulgaar of Duitser blijven. Ze moeten vooral niet vervreemden van hun culturele roots. Ik vind die veelheid aan culturen een verrijking. Maar tegelijkertijd moeten deze mensen zich wel realiseren dat ze in Nederland wonen. En dat ze zich dus moeten houden aan de Nederlandse normen en waarden." Amerika Vans Waals mag de naturalisatiedag best wat meer gewicht krijgen door het invoeren van rituelen, zoals dat in Amerika ook gebeurt. Een eed op de grondwet, het plechtig overhandigen van de nationale driekleur: Waals deinst er niet voor terug, ondanks dat het misschien als ouderwets of on-Nederlands wordt gezien. Sterker nog, hij vindt dat het bewustzijn over de waarden van het Nederlanderschap ook bij de andere Nederlanders best wat groter kan. "Misschien dat dit bij de nieuwe Nederlanders wel groter is dan bij ons. Zij hebben er veel voor moeten doen." De nieuwe Venrayse Nederlanders kregen donderdag een welgemeende felicitatie van hun burgemeester. "Maar ik heb ook Venray gefeliciteerd, en wel met het feit dat deze mensen voor Venray hebben gekozen! Als te zijner tijd Brabander verder wordt ontwikkeld richting de Loobeek, wordt ook de plaats van een tweede rotonde in de Nieuwe Overloonseweg bepaald. Op langere termijn wordt bij de aansluiting van de Buitenweg op de Beekweg ook een rotonde aangelegd. Volgende week aandacht voor het fietsnetwerk in het gebied Brabander. Inwoners van de gemeente Venray kunnen van de gemeente een volkstuintje huren. De gemeente blijft eigenaar van de grond, maar verhuurt die onder voorwaarden. Een volkstuintje is uitsluitend voor recreatief gebruik. De gemeente Venray heeft drie volkstuinencomplexen: in Venray aan de Vliezenweg, in Leunen aan het Rondeveld en in Oirlo achter de Haalakker. De meeste volkstuinen zijn tussen de 100 en 200 m2 groot. Er zijn op dit moment enkele volkstuintjes vrij. Als u voor een volkstuintje in aanmerking wilt komen, kunt een aanvraag indienen bij de gemeente. U kunt een aan vraagformulier downloaden van www.venray.nl of aanvragen bij de afdeling Publieksdiensten. Huurprijs Als de aanvraag voor een volkstuin wordt gehonoreerd, maakt de gemeente een huurovereenkomst op. Mocht er geen volkstuin beschikbaar zijn, dan kunt u op verzoek op een wachtlijst worden geplaatst. De huurprijs voor een volkstuin is op dit moment 0,33 per m2 per jaar. Ofwel 33,- per jaar voor een volkstuin van van 100 m2. De huurprijs wordt jaarlijks geïn dexeerd. Het huurjaar loopt van 1 april tot en met 31 maart van het daarop volgende jaar. Informatiebijeenkomst Om een goede start te kunnen maken met de verdere invulling van De Brier wordt in september een informatiebijeenkomst gehouden. De betrokken bedrijven ontvangen hiervoor een uitnodiging. Tot slot kunnen burgers hulp krijgen bij het verbeteren van de eigen leef omgeving en het vergroten van het saamhorigheidsgevoel. Professionals helpen mensen waar nodig om deze activiteiten van de grond te krijgen. Die hulp moet mensen vooral stimu leren om activiteiten zoveel mogelijk zélf op te zetten. kosten aanzienlijk lager. Bouwen in eigen beheer kan in principe overal in Venray. Momenteel doet zich in Oirlo een mogelijkheid voor omdat de gemeente in de zuidoosthoek grond heeft, en onlangs is gestart met de voorbereidingen voor een woningbouwlocatie. Haalbaarheidsonderzoek Oirlo Voordat het zover is dat met dit experiment in Oirlo wordt gestart, is het belangrijk om te weten of er voldoende belangstelling voor be staat. Dat geldt zowel voor woning zoekenden als voor professionele partijen die bereid zijn dit project te ondersteunen. De komende weken is er daarom in Oirlo een informatieavond gepland, een be langstellingsregistratie en er worden ook professionele partijen benaderd. op groepen mensen met eenzelfde hulpvraag. Andere activiteiten zijn erop gericht om te voorkómen dat mensen in de problemen raken. Hierbij gaat het bijvoorbeeld om het geven van informatie en advies, en hulp bij gedrags- en opvoedingspro blemen. Een ander deel van de subsidie wordt besteed aan activiteiten die gericht zijn op het voorkomen dat mensen in een isolement raken. Synthese helpt mensen ook weer deel te nemen aan de samenleving. Voorbeelden hiervan zijn dagop vang voor ouderen, opvang en coaching van jeugd en jongeren, stimuleringsactiviteiten voor alloch tone tienermeiden, en recreatieve (sport)activiteiten. Het college van B en W laat onderzoeken of 'bouwen in eigen beheer' een manier is om betaal bare woningen te bouwen. Deze vorm van particulier opdracht geverschap is met name bedoeld voor minder draagkrachtige star ters, doorstromers en senioren. Deze groepen kunnen op deze manier aan een goedkopere wo ning komen. Dit sluit ook aan bij de wens van de gemeenteraad. In het kort houdt bouwen in eigen beheer in dat kopers en huurders een zogeheten 'locatievereniging' oprichten die fungeert als ontwik kelaar. De vereniging schakelt zelf een architect en aannemer in. Voor professionele ondersteuning kan de deskundigheid van een woning bouwcorporatie of een adviesbureau worden ingeroepen. Door zelf als ontwikkelaar op te treden, veel zelfwerkzaamheid en gezamenlijke inkoop van materialen zijn de bouw- De gemeente heeft voor 2007 ruim 1,2 miljoen euro subsidie toegekend aan Synthese voor de uitvoering van diverse acti viteiten op maatschappelijk en sociaalcultureel terrein. Een groot deel hiervan wordt besteed aan hulpverlening aan individuele personen of gezinnen en groepen. Mensen kunnen profes sionele hulp krijgen bij het oplos sen van psychosociale problemen die een hindernis vormen in hun dagelijkse functioneren. Bij groeps activiteiten is de hulp vooral gericht

Peel en Maas | 2006 | | pagina 21