f Karei Hutgens: positief leven met een beperking We voelden ons uitverkoren PANCE 200 6 PRAGUE Koester uw monument Groot Celica Treffen in Merselo Carjump in Veulen II ff Honderdzevenentwintigste jaargang - week 35 - donderdag 31 augustus 2006 Venraynaar één van de hoofdrolspelers in eerste aflevering tv-serie Take Care Limburg LI begint zondag met de 13-delige tv-serie Take Care Limburg, een initiatief van het Huis voor de Zorg. Take Care Limburg gaat uit van de vraag van de zorgbehoevende Limburgers. Zij zullen in toe nemende mate gaan bepalen waar zij willen wonen en hoe zij hun leven willen inrichten. Iedere aflevering bestaat uit een gefilmd portret van twee zorgvragers. In de serie zal nadrukkelijk op zoek worden gegaan naar vernieuwende projecten en initiatieven waar in de zorgvrager centraal staat en waarmee de vermaatschap pelijking van de zorg inhoud krijgt. In de eerste aflevering vertelt onder andere Venray naar Karei Hutgens zijn aan grijpende levensverhaal. Karei Hutgens (54) woont in Venray en heeft een hoge dwars laesie. Elf jaar geleden veranderde zijn leven in een fractie van een seconde toen hij met zo'n 70 kilo meter per uur zonder gordel tegen een boom aanreed. Hij wist met een dat hij een dwarslaesie had. Na het ongeluk heeft Karei Hut gens zes weken op de intensive care in het Radboud Ziekenhuis gelegen. Hij kreeg drie longontste kingen. "Ik was goed naar de klo ten." Daarna is hij tien maanden intern behandeld in de St. Maar- Karel Hutgens (54) woont in Venray en heeft een hoge dwarslaesie. Elf jaar geleden veranderde zijn leven in een fractie van een seconde toen hij met zo'n 70 kilometer per uur zonder gordel tegen een boom aanreed. Hij wist meteen dat hij een dwarslaesie had. tens Kliniek in Nijmegen. Vervol gens heeft hij een jaar in de dag behandeling gezeten. Nu woont hij thuis en wordt hij vijf uur per dag verzorgd. Hij heeft alleen nog gevoel in zijn schouders, nek en hoofd, en nog maar 1/3 van zijn longinhoud. "Het lullige van een hoge dwarslaesie is dat je gewoon geen flikker meer kunt doen." Karei Hutgens werkt als Traffic Informer. "Ik geef voorlichting op middelbare scholen over verkeer en ongeval. Ik vond dat ik iets moest doen. Op deze manier kan ik laten zien wat het verkeer alle maal teweeg kan brengen." Inmiddels heeft hij ruim 250 scholen bezocht. De voorlich tingsbijeenkomsten beginnen met heftige spotjes die zeven minuten duren en waarin verkeersonge lukken worden nagebootst. Ook doet hij vrijwilligerswerk in de St. Maartens Kliniek als ervaringsdes kundige. Hij vertelt jonge mensen die hun nek hebben gebroken dat het leven juist wel leuk kan zijn en dat je ook met zo'n ernstige beperking zelfstandig kan wonen. Hoe ziet een dag voor Karei Hutgens eruit? "Om half acht och tends helpt de wijkverpleegkundi ge met de verzorging die twee uur duurt voordat ik in mijn stoel zit. Drie ochtenden heb ik therapie, wat inhoudt dat alles even flink wordt bewogen.Als ik mijn benen niet beweeg, dan kan dat allemaal gaan vastzitten." Daarna leest hij een krantje en bekijkt zijn e-mail. Dan komt de huishoudelijke verzorging en ver volgens gaat hij fietsen. Doordat Karei Hutgens wel biceps maar geen triceps meer heeft, kan hij alleen nog maar een trekbewe- ging maken, dus geen draaibewe- ging. Daarom heeft hij een speci ale flets waarmee hij aan het stuur kan trekken en zo kan fietsen. Het is zijn grote hobby en hij heeft al 23-000 kilometer op deze manier gefietst. Karei Hutgens is na zijn ongeluk anders over dingen gaan denken en vindt dat mensen te veel nega tieve energie gebruiken, in plaats van positieve energie. Wat hem betreft mag dwarslaesie meer aandacht van de media krijgen. "Autorijden is een risico: ieder jaar rijden 1000 mensen zich dood. Binnen één seconde kan het gebeurd zijn." INDRUKWEKKENDE DIALOOG In de eerste aflevering vertelt ook Jan Linssen uit Maasbree zijn verhaal. Jan Linssen heeft een pro gressieve spierziekte, maar hij runt nog altijd samen met een compag non een elektrotechnisch instal latiebedrijf, met zo'n zestig man personeel. Computerwerk doet hij via een blaaspijpje. En alle ver gaderingen worden bij hem thuis gehouden, zodat hij op de hoogte kan blijven Karei Hutgens en Jan Linssen zijn beiden aangewezen op inten sieve zorg, maar functioneren zo goed en zo kwaad als het kan nog midden in de samenleving. In de eerste aflevering interviewen ze elkaar. Het resultaat is een aan grijpende en indrukwekkende dialoog tussen twee mannen die leven met ernstige beperkingen, maar er wel het beste van maken. Dat kunnen ze dankzij de inzet en betrokkenheid van zorgaan bieders en dankzij hun sociale netwerk: familieleden, vrienden, buren, enz. Take Care Limburg wil de inwo ners van Limburg informeren over de vermaatschappelijking van de zorg- en hulpverlening. Ze laten zien dat ze in toenemende mate de regie voeren over hun zorg en hulpverlening en steeds meer zelf kunnen bepalen. Take Care Limburg laat ook zien dat mensen met een beperking 'gewoon' mid den in de samenleving kunnen leven, wonen en werken. Met een beperking houdt het leven niet op, integendeel. De tv-serie laat ook zien wat de ontwikkelingen zijn en hoe groot de dynamiek in de Limburgse zorgsector is. Hoe eigentijds het aanbod is, en wat de ervaringen zijn van cliënten en anderen die bij de zorg betrokken zijn. Het concept voor deze serie is ontwikkeld en geproduceerd door het productiehuis MOVED uit Til burg en werd eerder succesvol uitgevoerd voor Omroep Zeeland en Omroep Brabant. UITZENDINGEN De eerste uitzending van Take Care Limburg zal plaatsvinden op zondag 3 september om 16.30 uur. De uitzending zal vervolgens in de avonduren een aantal keren worden herhaald en op maandag 4 september in de zogeheten car rousel van LI 'meelopen'.Alle uit zendingen van Take Care Limburg worden zo geprogrammeerd: op zondag om 16.30 uur de eerste uitzending, 's avonds de herhalin gen en op maandag in de carrou sel. De uitzenddata zijn: 3-10-17-24 september, 1-8-15-22-29 oktober, 5-12-19-26 november. Meer informatie: www.takecare- limburg.nl De Hakkespits genoot met volle teugen in Praag De folkloristische dans groep De Hakkespits is terug van haar bezoek aan Praag. De Venrayse delegatie nam van 24 tot en met 27 augustus in de hoofdstad van Tsjechië deel aan een internationale fol klore- en dansfestival, dat jaar lijks in Praag wordt gehouden en waaraan deze keer 23 groe pen uit twaalf verschillende landen meededen. De nationale en internationale gasten konden drie dagen lang genieten van dans, muziek en fol klore. Er waren optochten, optre dens en excursies in Praag, een stad die onder meer rijk is aan historische gebouwen en pleinen. Zo werden onder meer het nieu we Praag, het oude Praag en het joodse centrum bezocht en ook een nachtelijke boottocht over de Moldau ontbrak niet. Maar het klapstuk van het bezoek was volgens pr-vrouw A. Derix toch wel het galadiner in een prachtig klassiek gebouw uit het jaar 1894, gelegen op het Vredesplein. "Een unieke beleve nis", vindt Derikx. "Het was een gebouw zoals je in Sissi-films ziet, met brede marmeren trappen en grote spiegelzalen, gevuld met lange tafels voor al die folkloristen, die voor en na binnenstroomden en op hun gereserveerde plaatsen gingen zitten en luisterden naar de sorekers en de dankwoorden De folkloristische dansgroep De Hakkespits uit Venray blikt met veel plezier terug op het internationale folklorefestival in Praag. van de organisatie." Aansluitend volgde een uit gebreid buffetdiner. De drank stroomde in overvloed. "Wij voel den ons uitverkoren. Het was prachtig om zo'n galadiner mee te mogen maken. Het Josef Hlava Orchestra zorgde voor de muziek en de dans." De Hakkespits werd drie dagen lang begeleid door een tolk en kijkt met veel plezier terug op een mooie reis. Deze week een woonhuis aan de Stationsweg 10 in Venray, een gemeentelijk monument. Het is een groot herenhuis met één verdieping en een hoge kap met wolfseind. Is aan een zijde aangebouwd. Gebouwd in ca. 1895. Opgetrokken in rode bak steen, versierd met tussenlagen van gele baksteen. De dubbele voordeur, voorzien van smeedijze ren hekwerk, staat in het midden van de voorgevel en aan beide zij den zijn twee ramen. In de boven lichten zit glas in lood. In het overstekende zadeldak is aan de voorzijde een grote trapgevel aan gebracht met een rijke versiering van nissen, pinakel, pilaster, con sole en dergelijke. Geprofileerde houten dakgoot. Boven de ramen en voordeur bevinden zich gemet selde rondbogen van profielsteen en een vulling van fraai siermet- selwerk in verschillende kleuren. Het pand is bijzonder mooi in zijn hoofdvorm, in zijn detaillering en in zijn gebruikte materialen. De zijgevel heeft drie ramen. Het pand vormt samen met het aan gebouwd pand nummer 12 een bijzonder fraai geheel. Koester uw monument! Weet u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Reacties graag via het secretariaat, Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Het Celica Big Spender Team en Toyota Celica Club Nederland houden op zondag 3 september van 10.00 tot 17.00 uur een groot internationaal Celica Treffen bij kampeerboerderij De Hermkeshof in Merselo. Alle Toyota Celica's zijn welkom. Er zijn deze dag onder meer verkiezingen voor alle typen Celica's van begin 1970 tot heden en er zijn prijzen voor de mooiste Celica van elk type. Verder is er een markt met modelauto's, eten en drinken en een kofferbakver koop. Veulen en omgeving staat op zondag 3 september vanaf 14.00 uur weer op z'n grondvesten te schudden. Voor de zevende keer gaat de carjump plaatsvinden op het terrein naast café-zaal 't Veule. Het programma van dit dagje uit voor het hele gezin is weder om sensationeel! Uiteraard is er de reguliere carjump waarin de deelnemers strijden om de verste sprong. Sprongen verder dan der tig meter zijn hier allang geen uit zondering meer. Daarnaast is er de special klasse waarin de deelne mers strijden om de uitzonderlijke creatie. Het zien van wegvliegen de badkuipen of voorbijflitsende dixi's is niet uitgesloten! Als afsluiter van Carjump 2006 verschijnt er een bigfoot die een spectaculaire show gaat verzor gen. Deze bigfoot is de grootste in z'n soort in Nederland. Ook wordt er een partijtje autobow ling gespeeld door een stuntman. Na afloop van de carjump zorgt de formatie Trade Mark voor festi valachtige taferelen. Daarbij wordt Bertus Staigerpaip nog even uit de hoge hoed getoverd. Deze zin gende bouwvakker kan putten uit een groot repertoire boordevol succesnummers. Voor de kinderen zijn er de hele middag de traptrac- torbehendigheidswedstrijden en kan er gespeeld worden in een grote zandbak. Zie ook www.carjump.nl. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 19