WERING IKL zoekt locaties voor klimaatbosjes Memoriamfestival: 3217,50 euro voor kankerstichting Ondernemer schap en durf Verkoop van patiobungalows Feestelijke opening Kansrijk initiatief huisartsenpost en ambulance moedercentrum Onderzoek naar bouwen in Oirlo De Hoveniers - unhoek ook voor üw tuin U kunt zich nu inschrijven voor onze wijnproeverij op 8 oktober. ontwerp, aanleg en onderhoud levering van alle tuinplanten aanbiedingen gebakken klinkers Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 24 augustus 2006 - Pagina 5 Inschrijven kan in de winkel of per mail wijnhuisvenray@home.nl Alle informatie staat op www.wijnhuisvenray.nl www.vera.nl Met je lieveling op de foto Op vrijdag 1 en zaterdag 2 september komt Doggydog naar Intratuin Venray. Een unieke gele genheid om je beste vriend op een prachtige foto te zetten. Bezit je meerdere honden, dan ben je met je hele kroost welkom, maar ook kun jezelf samen met je hond op de foto. Heb je een ander lieve lingsdier, bijvoorbeeld een konijn tje, marmot, cavia of fret of mis schien een vogeltje ook dan zijn jullie van harte welkom om model te staan (geen katten, slangen of reptielen, dat gaat niet met hon den). Voor meer informatie kun je ook de volgende sites bezoeken: www.doggydog.nl of www.intra- tuin.nl. Burgers en boeren, maar ook Limburgse bedrijven en gemeenten kunnen door de aanleg van een klimaatbosje een bijdrage leveren aan de oplossing van het klimaat probleem. De klimaatbosjes bestaan uit minimaal drie tot maximaal negen walnotenbo- men, geplant in driehoeksver- band. De bomen leveren niet alleen een bijdrage aan de verbetering van het woon- en werkklimaat, maar ze binden ook kooldioxide (C02). De uitstoot hiervan leidt wereldwijd tot grote klimaatver anderingen. De 'klimaatbosjes' staan symbool voor de grote C02-bossen die men elders in de wereld aanlegt ter compen satie van de opwarming van de aarde. In Nederland is niet zo veel ruimte om grote bossen aan te leggen, maar individuele men sen met grond, maar ook bedrij ven en gemeenten kunnen met de aanleg van een klimaatbosje van notenbomen hier wel dege lijk gewicht in de schaal leggen. Het is de bedoeling dat via deze campagne van Landschapsbeheer Nederland en de Landschappen de komende jaren in Nederland in totaal zeshonderd bosjes wor den aangelegd. In Limburg gaat het Limburgse Landschap en de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, IKL vijftig bosjes van notenbomen in driehoeksverband planten. Boe ren, particulieren, bedrijven, maar ook gemeenten die belangstelling hebben voor de aanleg van zo'n bosje kunnen hiervoor contact opnemen met de stichting IKL. De veranderingen in het klimaat leiden wereldwijd tot grote pro bleem. In de toekomst nemen deze problemen bovendien toe. In Nederland krijgen we nog meer te maken met hittegolven, droge periodes en hevige regenval die grote overstromingen tot gevolg kunnen hebben. In de rest van de wereld is sprake van woestijnvor ming, verlies van landbouwgrond en natuurrampen. Het gevolg: armoede, ziekte (o.a. van Lyme), conflicten en het uitsterven van planten en dieren. Door middel van de landelijke campagne HIER vragen veertig maatschappelijke organisaties met steun van de Nationale Postcode Loterij niet alleen aandacht voor de klimaat problemen, maar dragen ze ook hele concrete oplossingen voor dit probleem aan. Met de aanleg van een bosje met notenbomen voegt de initiatiefnemer duidelijk iets nieuws toe aan de omgeving. Door de keuze van deze markante boomgroep in driehoeksverband ontstaat een hele intrigerende plek in het landschap, de stad of op openbare locaties, waar de bomen voor een periode van vele tientallen tot zelfs honderd jaar kooldioxide kunnen binden. Bij de soortkeuze voor de klimaatbosjes is bewust gekozen voor duurzame walnoot, omdat deze in het Neder landse cultuurlandschap al min stens 2000 jaar als 'karakteristieke huisgenoot' fungeert bij boerderij en en gebouwen. Het is een veel zijdige gebruiksboom die elk sei zoenen iets ander accent toevoegt aan zijn omgeving en daardoor veel mensen aanspreekt. Vanwege het driehoeksverband prikkelen ze bovendien de nieuwsgierig heid. De vorm staat symbool voor een duurzaam gebruik, waarbij de oplossing van het grote veelom vattend probleem van klimaatver anderingen deels opgepakt kan worden door individuele mensen. Personen die een locatie voor een klimaatbosje beschikbaar stellen, geven deze boodschap ook door aan al die mensen die mogelijk later met hun kinderen onder deze bomen noten rapen. Op deze wijze inspireert het verhaal van de klimaatbosje ook nieuwe gene raties. Tenslotte levert de boom na kap, ook nog hard waardevol le hout op dat veelal in kostbaar kostbare meubelstukken verwerkt wordt. Klimaatbosjes kunnen overal geplant worden. Ze zijn bedoeld voor iedereen. De stich ting IKL zoekt de samenwerking op met particulieren en boeren in het buitengebied. Maar ook over heden en bedrijven kunnen ook een bijdrage leveren door grond beschikbaar te stellen. Zo kunnen de notenbomen op openbare loca ties geplant worden langs wandel of fietspaden in het open land schap, maar ook op bedrijventer reinen, parken, scholen, parkeer- zones, pleinen, kinderboerderijen, pompstations, bij winkelcentra, fastfoodcentra of meubelboule vards. Voor 28 locaties heeft IKL plantmateriaal beschikbaar. Het Limburgs Landschap plant ver der aan op haar eigendommen. Voor de aanleg van klimaatbos jes gelden geen expliciete eisen. Het basismodel bestaat uit drie walnoten in driehoeksverband, waarvoor de optimale afmetingen van 16 bij 16 meter aangehouden worden. Maar dit kan ook worden opgeschaald tot een parkmodel (zes bomen, 24 x 21 meter) of een bosmodel (negen bomen, 32 bij 28 meter). Vanwege het bewustwordings element krijgen opvallende plant- plekken echter de voorkeur. Bij het bosje wordt een informatie paneel geplaatst dat het publiek informeert waar dit landschapsele ment voor staat. Grondeigenaren als boeren en particulieren, maar ook bedrijven, scholen, dorpsra den en gemeenten die een met de aanleg van een klimaatbosje een op de toekomst gerichte bijdrage willen leveren aan het wereld wijde klimaatprobleem én een aangenaam, aantrekkelijk woon- en werkklimaat, kunnen contact opnemen met de stichting IKL via tel. (0475)386430. Het eerder dit jaar in de Witte Hoeve gehouden memo riamfestival ter nagedachtenis aan de helaas veel te vroeg overleden sympathieke zanger Ben Hermsen van de sixties band De Sparks is een succes geworden. Mede door de inzet en optre dens van zowel de familie Herm sen als de Sparks werd het een avond om nooit te vergeten. Het gezin van Hermsen had zichzelf als opdracht meegeven om zoveel mogelijk euro s in te zamelen voor het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerstichting). De vertegenwoordigers waren aangenaam verrast toen Mien en John Hermsen onder het toeziend oog van Nen Vosse van De Witte Hoeve de cheque ter waarde van 3217,50 euro konden overhandi gen. Ondernemerschap en durf is het thema van de Venrayse onder nemersprijzen 2007. Dat heeft het Comité Venrayse Onderne mersprijzen bekendgemaakt. Het Comité heeft de voorzitters van de ondernemersverenigingen uit Venray, Meerlo en Wanssum uitge nodigd voor vrijdag 1 september kandidaten voor te dragen, die als ondernemer de moed hebben iets nieuws te proberen en daarbij ver antwoord weten om te gaan met onzekerheden. De winnaar van de Venrayse ondernemersprijs 2007 is de ondernemer die durf weet te combineren met ondernemer schap. Hij weet met durf op een verantwoorde manier tot concrete resultaten te komen. En hij weet daarbij een goed onderscheid te maken tussen durf en waaghalze rij. Hij weet om te gaan met onze kerheid en heeft de creativiteit om nieuwe kansen te creëren en de ambitie om nieuwe wegen in te slaan. Dat kan op alle terreinen waarop de ondernemer actief is of moet zijn. Zoals nieuwe activitei ten, producten en markten ontwik kelen, een nieuw of vernieuwend personeelsbeleid doorvoeren, een bijzondere huisvesting kiezen, een opvallende investering doen in tijd, geld en energie. Maar het kan evengoed gaan om het tot stand brengen van een cultuuromslag bij medewerkers. Kortom bij alles waar de ondernemer mee heeft te maken, kan durf een belangrijke en beslissende rol spelen. Het comité is ervan overtuigd dat het gekozen thema het komende jaar een aantal ondernemers voor het voetlicht brengt die met hun ver haal anderen weten te inspireren. Omdat de ervaringen laten zien welke risico's er genomen zijn, hoe ermee is omgegaan en welke rol bijvoorbeeld intuïtie en ken nis daarbij hebben gespeeld. Op woensdag 13 september presente ren de voorzitters van de Venrayse ondernemersverenigingen hun kandidaten. Zij geven een toelich ting waaruit blijkt welke overwe gingen een rol hebben gespeeld bij de selectie. De jury bestaande uit J. Waals, H. Loozen, J. Vervoort en H. Clevis selecteert uit de geno mineerden de winnaar van de Loek Nelissenprijs. De collega-ondernemers die op 4 januari 2007 in de schouwburg zaal aanwezig zijn, bepalen wie de winnaar is van de Rabobankpu- blieksprijs. Er wordt een informatie avond gehouden over de ver koop van acht patiobunga lows aan de Wilhehninastraat in Venray. Deze avond wordt gehouden op vrijdag 25 augus tus en is bedoeld voor omwo nenden en potentieel geïnte resseerden in dit project. Op het voormalige garageter rein worden door van Haren Autobeheer BV acht royale patio woningen ontwikkeld. De patio woningen zijn allen voorzien van een royale woonkamer en bieden volop ruimte zowel aan senioren als ook gezinnen welke het wonen in het centrum hoog in het vaandel hebben staan.. De informatieavond wordt gehouden in Dans en Partycentrum Janssen in Venray. Ontvangst 19.00 uur en aanvang programma 19-30 uur.Tij dens deze avond krijgt men een goed beeld van de kwaliteit en de diverse mogelijkheden die gebo den worden. Ook is de architect van het project, Maarten de Jonge, aanwezig zijn om een en ander toe te lichten en eventuele vragen te beantwoorden. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met de makelaar van dit project. 2VM Makelaars BV in Venray via tel.(0478)568030. Stichting Huisartsenposten Noord Limburg (HAP) en Regi onale Ambulance Voorziening Limburg Noord (RAVLN) heb ben gezamenlijk een initiatief tot huisvesting eerstelijns/ acute zorg voor de regio Ven ray aan de gemeente voorge legd. De HAP en RAVLN willen komen tot een gezamenlijke huisvesting bij voorkeur op de locatie Leunseweg/Zuidsingel in Venray. De gemeente Venray verwel komt initiatieven vanuit de maat schappij. Zo ook het onlangs voor gelegde initiatief van de HAP en RAVLN om te komen tot een geza menlijke huisvesting. Hierin zou ook de vestiging van een aantal andere maatschappelijke diensten gerealiseerd kunnen worden zoals bijvoorbeeld een apotheek of de vestiging van een achttal huisart senpraktijken. Het initiatief kan een eenduidige toegang tot 24- uurs zorg voor de burgers van Ven ray en omgeving betekenen. De gemeente onderschrijft de wens van de initiatiefnemers en streeft op de locatie Leunseweg/Zuidsin gel een bundeling van huisvesting na van maatschappelijk actieve organisaties. De gemeente onder kent de positieve uitstraling die dit met zich mee brengt en zet zich graag in voor de totaalont wikkeling van deze locatie. Ook het mogelijke multifunctionele centrum wordt volgens de plan nen op deze locatie ontwikkeld. Waarbij voor de verdere invulling van de hoek Leunseweg/Zuidsin gel ook gesprekken gevoerd zijn met andere partijen. De gemeente gaat de mogelijk heid onderzoeken om het initia tief in projectvorm op te pakken zodat de doorvoering en interne afstemming gecoördineerd wor den. Waar nodig trekken de ini tiatiefnemers en de gemeente samen op in een communicatie traject van de initiatiefnemers naar de burgers. Daarnaast wordt gestreefd naar het opstellen van een intentieverklaring tussen de initiatiefnemers en de gemeente om te komen tot een formele opdrachtverstrekking. Betrokken partijen streven naar een snelle realisatie. In de loop van volgend jaar komen er, zowel fysiek als vir tueel, Ondernemingspleinen in Nederland, dus ook in Limburg. Een Ondernemingsplein is een centraal loket met publieke aan bieders van informatie en kennis voor bedrijven. Op zaterdag 26 augustus om 11.00 uur vindt de officiële opening van het Moedercen trum Venray aan de Paterslaan 12 plaats. Na een ruime perio de van voorbereiding, verhui zing, klussen is het eindelijk zover. Het is inmiddels al weer bijna twee jaar geleden dat in de gemeenteraad mevrouw Tiny Gre benjak het voorstel deed om de mogelijkheden te onderzoeken in Venray een Moedercentrum op te richten. De Venrayse Vrou wenraad en het Internationaal Vrouwencentrum hebben, onder steund door medewerkers van de gemeente Venray, de Provincie Limburg (Spark Result) en Syn these hard gewerkt om de start van het Moedercentrum Venray te realiseren. Er werd een bestuur Eén Kamer van Koophandel De KvK Zuid-Limburg in Maas tricht en de KvK Limburg-Noord in Venlo gaan fuseren. In navol ging van het wetsvoorstel van staatssecretaris Karien van Gen- nip (EZ) om het aantal KvK's in Nederland te verminderen van 21 naar 12, treffen beide Limburgse Kamers voorbereidingen om de fusie op uiterlijk 1 januari 2008 rond te hebben. De fusie gaat gepaard met afspraken over onder meer de specifieke taken van de KvK's. Zo krijgen de Kamers het beheer over een zogeheten Basis Register voor Ondernemingen en Instellingen (BROI) waarin voort aan alle beroepsbeoefenaars ver meld staan. gevormd, een stichting opgericht en via Synthese een professionele begeleidster aangesteld. Vervol gens ging men op zoek naar een geschikte ruimte, centraal in Ven ray. Die werd gevonden in het voormalige Haltbureau aan de Paterslaan. Een Moedercentrum is een inloop huis voor vrouwen en hun kinderen, waar men elkaar kan ontmoeten, samen dingen kan organiseren, elkaar kan opvangen, steunen, kennis uitwisselen. Een plek waar vrouwen mét en van elkaar kunnen leren. Kortom een ontmoetingsplaats die een brug kan slaan tussen thuiszitten en actief deelnemen aan de samenle ving. Daarbij wordt uitgegaan van de mogelijkheden en kwaliteiten die elke vrouw persoonlijk mee brengt. In een Moedercentrum wordt de multiculturele samenle ving van vandaag en voor de toe komst in praktijk gebracht en ver der vormgegeven. Mede daarom zijn ook alle activiteiten van het Internationaal Vrouwencentrum vanaf heden verhuisd naar het Moedercentrum. In Nederland zijn momenteel 30 Moedercentra actief onder andere in Heerlen, Roermond en Sittard en er lopen ongeveer 30 initiatieven om te komen tot de oprichting van een nieuw Moedercentrum. De officiële opening van het vierde Limburgse Moedercentrum vindt dus plaats in Venray op zaterdag 26 augustus om 11.00 uur door mevrouw Grebenjak, die een pla quette zal onthullen. Daarna volgt een ontvangst voor medewerkers en genodigden, 's Middags is er open huis van 13.00 tot 17.00 uur. Speciaal voor buurtbewoners, toekomstige gebruikers en alle andere belangstellenden. Natuur lijk mag u uw kinderen meebren gen. Loop gerust binnen, om de opgeknapte ruimten te bezichti gen, te bekijken wat de eerstko mende activiteiten van het Moe dercentrum zullen zijn, te praten met vrouwen die kunnen vertel len over hun bezoeken aan andere Moedercentra, of gewoon om een kopje koffie te komen drinken en te luisteren naar de zangkunsten van het Smartlappen Koor uit Ysselsteyn. Iedereen is welkom in het nieuwe Moedercentrum van 13-00-17.00 uur aan Paterslaan 12 in Venray. In Oirlo-zuidoost is een nieuwe uitbreidingslocatie gepland. Naast het aanbod van een aantal vrije kavels en mogelijk ook projectmatige bouw, zou 'bouwen in eigen beheer' hier een mogelijkheid kunnen zijn om voor starters en senioren een betaalbaar aanbod te creëren. Het college van B en W stemt in met een haalbaarheidsonderzoek. Het onderzoek wordt uit gevoerd door de dorpsraad in samenwerking met de wonings tichting en de gemeente Venray. Het onderzoek sluit aan bij de politieke wens om in de komende collegeperiode meer woningen in het goedkope segment te bouwen. Het haalbaarheidsonderzoek vindt plaats in de maanden augustus, september en oktober en richt zich op de mogelijkheden van 'bouwen in eigen beheer' in de nieuwe uitbreidingslocatie (hoek Dep. Petersstraat/Hoofdstraat). De voorbereidingen voor ontwikke ling van deze locatie zijn onlangs gestart. Het onderzoek bestaat uit het geven van uitgebreide infor matie over het experiment. Daar naast wordt onderzoek gedaan naar de werkelijke behoefte aan goedkope huur- en/of koopwonin gen. Tot slot moet onderzoek dui delijk maken of naast de behoefte aan betaalbare woningen er onder de toekomstige bewoners, starters en senioren, ook de bereidheid bestaat om actief deel te nemen aan het project. Dit experiment richt zich op starters en senioren. 'Bouwen in eigen beheer' is een vorm van collectief opdracht geverschap. Kopers en huur ders (starters/senioren) richten samen een locatievereniging op die fungeert als ontwikkelaar. Zij schakelen zelf een architect en aannemer in. Voor professionele ondersteuning kan de deskundig heid van een woningcorporatie of adviesbureau ingeroepen wor den. De gemeente levert eventu eel betaalbare bouwgrond. Door zelf als ontwikkelaar op te treden, betaalbare grond, een hoge mate van zelfwerkzaamheid en geza menlijke inkoop zijn de bouwkos ten aanzienlijk lager. Daardoor zijn de te bouwen woningen bereik baar voor mensen met lagere inkomens. Daar tegenover staat dat veel van de locatievereniging gevraagd wordt. Het is een tijd rovende klus. Maar met als resul taat: een eigen betaalbare huur- of koopwoning. Het experiment in Oirlo volgt naar aanleiding van een geslaagd experiment in de gemeente Bladel, Noord Brabant. Het experiment in Bladel was eveneens gericht op de doelgroep starters en senioren. Groepen woonconsumenten die op de reguliere woningmarkt beperkte kansen hebben om een betaal bare woning te kunnen huren of kopen. bezoek onze site: www.sunhoek.nl Oirlo- Venray tel0478-571X00 Merseloseweg 2-8, 5801 CD Venray Tel. 0478 - 51 56 16 Fax 0478 - 51 34 94 E-mail wijnhuisvenray@home.nl Industrieterrein De Hulst Venray-Oostrum (0478-581486) G Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COM FORTABEL WONEN Aanpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5