Havens exclusief leverancier wereldkampioenschap Gemeente: minder afhankelijk van Synthese Autorit voor goed doel *5$ Open huis bij Danscentrum Janssen Waals in internationale commissie Hal brengt techniek en jongeren dichter bij elkaar Dierennummers als rode draad de klik prothese I die helemaal mets kost! I Opgravingen in Limburg MxaeVeis www.mondzorgvenray.nl Julicher Meijer Jh PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 24 augustus 2006 - Pagina 3 Tot 3 september worden in Aken (Duitsland) de FEI World Equestrian Games gehouden, de vierjaarlijkse wereldkampioenschappen. Gedurende twee weken strij den ruiters uit 64 landen voor het wereldkampioenschap in de zeven paardensportdisci plines (springen, dressuur, military, endurance, western, aangespannen en voltige). Met 500.000 verwachte toeschou wers en een budget van circa 40 miljoen euro worden de 'Weltreiterspiele Aachen 2006' (www.aachen2006.de) na het WK voetbal het grootste sport evenement in Duitsland. Bij de Wereldruiterspelen in Aken wordt aan alles gedacht, en natuurlijk ook aan de stalling en verzorging van de paarden. Daar om werd Havens uit Maashees door de WEG-organisatie aange zocht als Official Horsefeed. In het kader van de overeenkomst zal Havens onder andere 30.000 kilo paardenvoeders leveren; van Reform-Kruiden-Muesli tot Muesli- zonder-Haver, bestemd voor alle deelnemers. Alle voeders worden geleverd in een speciale WK-ver- pakking en werden vooraf onder zocht op afwezigheid van ver boden stoffen. Tijdens de WK zal Havens ook met een grote stand aanwezig zijn; daarnaast helpen twee medewerkers bij de dage lijkse voeruitgave. Havens paardenvoeders wor den geproduceerd in Maashees en gelden als 'de Mercedes' onder de paardenvoeders. Ook tijdens de Wereldruiterspelen in 1994 (Den Haag) en bij verschillende Olympische Spelen was Havens betrokken. Vanuit de fabriek in Maashees (90 medewerkers) wor den de voeders inmiddels naar méér dan 30 landen in Europa en het Midden Oosten geëxporteerd. En natuurlijk naar Duitsland, waar Havens ook tot in Berlijn is door- gedrongen.Tijdens een prestigieu- se sponsormeeting in de Rijksdag in Berlijn werd de directie ont vangen door FDP-fractievoorzitter Dr. Guido Westerwelle, bijzonder adviseur bij het wereldkampioen schap. Als official partner is Havens tij dens de WK ook exclusive partner, en dus de het énige voermerk dat aanwezig is. En dat is gezien de sterke concurrentie op de Duitse markt zeker een opmerkelijk feit. Inmiddels is ook de Duitse televi sie nieuwsgierig geworden naar 'das Hollandische Futter'. Onlangs werden door een vijftien man tel lende tv-ploeg opnamen gemaakt voor een speciale uitzending over de verzorging van de paarden tij dens het WK. Op woensdag 30 augustus van 19-30 - 20.00 uur wordt de reportage uitgezonden bij Studio Aachen op WDR-3, een zender die ook in vele Nederlandse huishou dens te zien is. In 2007 ruim 1,2 miljoen euro subsidie voor welzijnswerk Synthese krijgt in 2007 een subsidie van 1.229.718 euro voor het uitvoeren van wel- zijnsactiviteiten. De gemeente moet in de toekomst minder afhankelijk worden van de welzijnsinstelling. De Reken kamer liet zich eerder in een rapport al kritisch uit over het gemeentelijke subsidiebeleid. De kritiek richtte zich vooral op de afdeling Maatschappe lijke Diensten. Door het ontbreken van beleids voornemens op tal van terreinen is de toekenning van subsidie onvoldoende te onderbouwen. Dat geldt in het bijzonder voor Synthese, een van de allergrootste subsidieontvangers. De gemeente zegt voor 2007 kritisch te heb ben gekeken naar het aanbod van Synthese. Overlap moet worden voorkomen en de ingekochte acti viteiten moeten beter aansluiten bij de gemeentelijke speerpunten en doelen. In de toekomst moet er veel ver beteren. De gemeente zal op veel welzijnsterreinen het beleid op papier gaan zetten met duidelijke doelen en effecten. Met de komst van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) verschijnt er een meerjarige beleidsnota. Synthese moet op haar beurt aan geven wat de bijdrage hieraan zal zijn. Op veel onderdelen ontbre ken de kaders en het beleid nog. Daardoor leunt de gemeente te sterk op de inbreng van Synthese. De komende jaren moet de afhan kelijkheid afnemen. De gemeente zal meer de bepalende regierol krijgen en duidelijk aangeven wat gerealiseerd dient te worden en welke effecten bereikt moeten worden. De gemeente zegt even wel dat bij het werken aan welzijn het in veel gevallen om langdurige trajecten gaat waarvan de resluta- ten, zeker op korte termijn, slecht meetbaar zijn. In overleg met Syn these wordt momenteel gewerkt aan 'prestatie-indicatoren' die de gewenste effecten meetbaar maken. Ook worden diensten die vaak al jarenlang in dezelfde vorm worden uitgevoerd en gesubsidi eerd extra kritisch tegen het licht gehouden. De werkzaamheden van Syn these vallen uiteen in drie onder delen: zelfredzaamheid (822.600 euro), participatie 328.100 euro) en sociale cohesie (79-000 euro). Bij zelfredzaamheid gaat het om maatschappelijke hulpverlening aan individuen of groepen (gezin nen, asielzoekers, agrariërs). Huiselijk geweld krijgt daarbij voorrang en extra aandacht. Ook preventieve activiteiten zoals de ouderenadviseur, zorgadviesteam, ondersteuning mantelzorgers en het informatiecentrum vallen hieronder. Participatie richt zich op oude ren (dagopvang, begeleiding), jongeren (onderwijsachterstand, opvang risicogroepen, jonge- renbus en straathoekwerk) en begeleiding van nieuwkomers en asielzoekers. Onder sociale cohe sie wordt verstaan buurtwerk, ondersteuning van bewonersor ganisaties en jongerensozen. De gemeente wil stoppen met de samenwerking met de Venlose welzijnsinstelling Wel.kom. Vorig jaar zijn twee jongerenwerkers van Wel.kom ingehuurd naar aan leiding van enkele vechtpartijen en incidenten. Vanwege de slechte verhouding tussen Synthese en een deel van de Venrayse jongeren, is toen besloten met Wel.kom in zee te gaan. De gemeente spreekt nu weer de voorkeur uit het jon gerenwerk door één instelling te laten uitvoeren."Bij voorkeur door een instelling die volledig geset teld is in deze gemeente." Een dertigtal equipes gaan op vrijdag 25 augustus de Sup ply Chain Classic Car Rally rijden voor een goed doel. De organisatoren zijn SCM Sup ply Chain Magazine, DHL en de The Facility Group. Naast netwerken tijdens de tussen stops en genieten van de klas sieke auto's is het doel van die dag zoveel mogelijk geld in te zamelen voor de Stichting Tomcio Paluch. Tomcio Paluch betekent klein duimpje en richt zich op kinde ren in tehuizen, ziekenhuizen en gezinsvervangende tehuizen in de leeftijd van vier tot 21 jaar. Sinds 1 december 1986 is de stichting actief met het leveren van levens middelen en medische hulpmid delen aan kindertehuizen in Polen. Het idee van de Classic Car Rally werd enthousiast ontvangen. De classic cars zijn minimaal 25 jaar oud. Onder andere rijden een Jaguar E Type, een Mercedes 170 S en een MGTD mee. In de auto's rijden klassieke autoliefhebbers met hogere managementposities in de Supply Chain. De Classic Car Rally start in Eindhoven en eindigt via Veghel in Venray. In Odapark Venray wordt de geldcheck door de organisatoren overhandigd aan oprichter John Jansen, die ook zelf aan de rally deelneemt. Voor meer informatie kan men terecht bij SCM Supply Chain Magazine, Mar- tijn Lofvers, tel. (033)4335235 of 06-26080536. Eindstraat 12, tel. 581553 Danscentrum Janssen staat al meer dan een kwart eeuw voor u klaar om u vrij te laten bewegen over de dansvloer. Naast de wekelijks gezellige dansles in een sfeervolle ambi ance is er een boel meer te beleven. Gezellige dansavon den waar goede muziek voor de juiste sfeer zorgt of een kerstavond om eens een keer chique uit te gaan. Of wat te denken van een buffet dansant, barbecueavond of andere thema-avonden..Het doel van deze avonden is een stukje gezelligheid toevoegen aan de dagelijkse sleur. Wanneer je echt goed dansen hebt geleerd verleer je het eigen lijk nooit. Heb je eenmaal het ritme onder de knie, dan hoef je niet benauwd te zijn om nog ooit op de dansvloer voor joker te staan. Maar dat neemt niet weg dat het gezellig kan zijn met vrien den, familie of buren om nog eens opnieuw naar dansles te gaan. Ga dus eens gezellig 'op herha ling' en leer de nieuwste trends op de modernste muziek. Soms verdwijnt na verloop van tijd de routine uit het dansen en gaat het niet zo soepel meer daarom dus; herhalingscursus volgen. Maar de voornaamste reden waarom zo velen nog eens op herhaling komen, ligt eigenlijk in het feit, dat destijds de dansles zo gezellig was en men de sfeer nog eens op wil snuiven van toen. Voor alle leeftijdsgroepen heb ben ze wat wils. Kidsswing voor de kids vanaf 4 jaar. Streetdance vanaf 10 jaar met speciale groe pen voor de wat ouderen vanaf 18 jaar.Stijldansen voor alle leeftij den. Zeker als je wat ouder bent is dansen een hele goede vorm van bewegen. Wist u dat een uur dansen gelijk staat aan een half uur fietsen of traplopen. Nog maar niet te spreken over de onderzoe ken die er lopen over de geheu gentraining en de voorkoming van dementie. Wilt u meer informatie over de danslessen, loop zondag dan even binnen.Tussen 19.00 en 21.00 uur is er een open dag, die aansluitend wordt afgesloten met een dans avond. U kunt ook bellen, 0478- 510500 of even binnenlopen in ons danscentrum aan de Raad huisstraat 6 in Venray. Burgemeester Waals wordt lid van de internationale com missie van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten). De VNG heeft Waals onlangs benaderd voor deze functie. Volgens de Gemeentewet is de burgemeester verplicht het aanvaarden van een nevenfunc tie, die niet behoort tot het bur gemeestersambt, te melden aan de gemeenteraad. Dit heeft Waals inmiddels gedaan. De gemeente wijst erop dat Venray al samenwerkt met de aangrenzende Duitse regio via de Euregio Rijn-Maas-Noord. Burge meester Waals vervult in de inter regionale samenwerking al een belangrijke functie. Hij is voorzit ter en lid van het dagelijks bestuur van de werkgroep "Government to Government". De VNG-commissie voor Inter nationale Samenwerking is overi gens in de hele wereld actief en richt zich op zes werkgebieden: decentralisatie, gemeentebestuur en gemeentelijke diensten, bur gerparticipatie en informatie beleid, ethiek en integriteit, het oprichten van verenigingen van gemeentebesturen in andere lan den en de internationale samen werking met andere gemeenten. Het uitwisselen van ervaringen met andere gemeenten over de hele wereld kan ook nuttig zijn voor de gemeente Venray, zo laat een woordvoerder weten. De Stichting TechnoPromo ontvangt een eenmalige sub sidie van maximaal 35.000 euro van de provincie Lim burg voor de ontwikkeling en groei van haar activiteiten. Dat gebeurt in het kader van het provinciale thema Jong zijn in Limburg 'de school als poort voor de arbeidsmarkt'. TechnoPromo in Cuijk (Noord- Brabant) is een promotiehal voor techniek speciaal gericht op jon geren. Meer dan 20% van de jonge ren die de promotiehal bezoeken zijn afkomstig uit de provincie Limburg. Het gaat dan vaak om Noord-Limburgse scholieren die de hal bezoeken. De provincie stimuleert kennismaking van jon geren uit het primair onderwijs met techniek. Ze wil bevorderen dat meer jongeren later voor een technische opleiding kiezen. De provincie Limburg wil met de subsidieverlening bereiken dat het bezoekersaantal in 2007 met 15% stijgt. Het huidige bezoekersaan tal per jaar is ca. 6250 bezoekers. TechnoPromo is een promotiehal voor techniek waar jongeren tech niek kunnen zien, ermee in aan raking kunnen komen en vooral techniek kunnen ervaren door er zelf mee aan de slag te gaan. Reacties van leerlingen die TechnoPromo in Cuijk hebben bezocht: "In dat gebouw hadden ze ook een huis nagebouwd waar je van alles in kon doen. Bijvoor beeld het aanleggen van een dak, dat was ook niet het makkelijk ste. Je moest eerst latten op het dak slaan, dan de pannen daarop leggen. Maar eerst moest je een dakgoot aanleggen en de kilgoot erop". "Je kon er ook een doosje maken van aluminium dat was best moeilijk. Eerst moest je een plaatje op de goede maat snij den en daarna moest je eerst de onderkant buigen en daarna de bovenkant. Daarna mocht je leuke dingen buigen zoals een spiraal of een poesje of zo en die moest je er dan boven oplassen met een puntlasser, dat was best cool". Benelux Circus drie dagen in Ysselsteyn Het Benelux Circus maakt dit jaar weer een tournee langs vele grote en kleinere dorpen en steden in Nederland. Het Circus presenteert een voor stelling met variété, circus en als rode draad diverse dieren nummers. De voorstelling wordt gepresenteerd door een groep artiesten van maar liefst zes nationaliteiten. De voorstelling wordt geopend door een liefdevolle dressuur met de Bengaalse tijgers Sando en Amoer. Zij mogen vrij door de piste lopen en laten uitsluitend oefeningen zien die ze van nature kunnen vertonen. Zo zien we hun geweldige springkracht en hun gevoel voor evenwicht. In deze act komt de liefde tussen de dieren en trainster Miss Karina zeer sterk naar voren. Naast de tijgers krijgt het publiek ook een spetterende dressuur met eigenzinnige lama's te zien. Speciaal voor de kinderen zijn er de pony's en als eerbetoon aan het klassieke paardencircus presenteert de directie een prach tige vrijheidsdressuur met Noorse Fjordenpaarden. Naast deze grote dieren presenteert Miss Maria een vrolijke poedelrevue en is er een reptielenshow met meterslange tijgerpythons. Natuurlijk zijn ook de clowns van de partij met hun sprankelende humor. Ze ziin te zien in diverse acts waaronder Clown Wenzel als kelner in een Italiaans restaurant, dat vraagt om problemen, als dat maar goed gaat... Verrassend is het anti podenummer van Georgina. Zij jongleert niet met haar handen, maar met haar voeten en dat zelfs met vuur. Ook is zij te zien met een prachtig luchtnummer in de nok van het circus. Oftewel 120 minuten puur circus voor jong en oud. Kom naar het gezellige Bene lux Circus en geniet van dieren, clowns, acrobatiek en variété. Circus Benelux staat op vrij dag 25, zaterdag 26 en zondag 27 augustus op het terrein tegenover de Boerenbond aan de Peter Jans- senweg in Ysselsteyn. De voor stellingen zijn vrijdag om 19.00 uur, zaterdag om 15.00 en 19.00 uur en zondag om 14.00 uur. Toegangskaarten (vanaf 6,- euro per kind en vanaf 10,- euro voor volwassenen) zijn verkrijgbaar aan de circuskassa van 10.00 uur tot 13-00 uur en vanaf één uur voor aanvang van de voorstelling. Reserveringslijn: 06 - 20 05 21 15 en 06-205 11 308. Yoga in Venray Het gaat goed met yoga in Ven ray en omstreken. Steeds meer mensen ontdekken de fantastische werking van yoga. Om yoga echt te ervaren moet men gegrond zijn en met beide benen op de grond staan. Wie aan yoga 'doet', ontdekt dat er op een gegeven moment iets gebeurt. Als eerste leert men het eigen lichaam beter kennen. Men krijgt meer gevoel met het lichaam. Het mooie van een yoga- les is dat men op zijn eigen niveau kan meedoen. Een meid van achttien jaar oud kan in dezelfde yogagroep als iemand van tachtig jaar oud. De lichamelijke 'bijwer kingen' van yoga zijn enorm. Hier een korte opsomming: ontspan ning, verbetering van de ademha ling, houdingcorrectie, soepel hou den en versterken van spieren en gewrichten, positieve uitwerking op onder andere op de bloedsom loop, het zenuwstelsel, de spijs vertering en het hormoonstelsel, verhoging van het energieniveau. Yoga is goed voor de gezondheid van de mens! Maar geestelijk gebeurt er ook enorm veel. Door met de juiste instelling en overga ve yoga te doen, leert men zichzelf echt kennen. Men durft het leven te leven zoals men is. Zonder mas ker. De yogalessen worden gehou den in Kunstencentrum Jerusalem in Venray op de woensdagavond. Als er voldoende aanmeldingen zijn kunnen er ook twee groepen starten op de woensdagochtend. Bovendien start er binnenkort ook yoga voor kinderen op de woens dagmiddag. Voor aanmeldingen en informatie kan men contact opne men met Olga Overmeer via tel. 06-17752754. Ook is het mogelijk een proefles te volgen. e-mail: Het is een mythe dat arche ologisch onderzoek duur is en vertragend werkt. Archeologi sche vondsten leiden slechts in vijf procent tot opgravingen. De afgelopen tien jaar vonden in Limburg ruim vijfhonderd archeologische onderzoeken plaats. Daarvan leidden er 25 tot opgravingen. Dit blijkt uit de archeologiebalans die de provincie Limburg -als eerste provincie- publiceerde. De afgelopen jaren is het aan tal archeologische onderzoeken fors gegroeid: van twee in 1995 tot 169 in 2004. Inmiddels zijn ook de cijfers van 2005 bekend. Vorig jaar vonden 241 archeolo gische onderzoeken plaats. Daar van hebben er tien geleid tot een opgraving. De groei heeft vooral te maken met de komst van het Provinciaal Omgevingsplan Lim burg (POL). Daarin is vastgelegd dat archeologisch onderzoek in bepaalde gebieden verplicht is. Daarbij gaat het met name om archeologisch vooronderzoek. De groei heeft maar in beperkte mate geleid tot meer opgravingen. Uit de balans blijkt dat het archeolo gisch onderzoek zich vooral richt op nederzettingen en begravin gen. In Noord-oost Limburg heeft relatief veel onderzoek plaatsge vonden naar de middeleeuwse tijd. In Zuid-Limburg ging het met Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 name om de Romeinse tijd. Uit het rapport blijkt verder dat de meeste onderzoeken plaatsvon den in Roermond, Venlo en Sit- tard-Geleen. Verwacht werd dat de kans op een archeologische vondst groter is bij een groter plangebied, dan bij een kleiner gebied. Uit de analyse blijkt echter geen relatie te zijn tussen de oppervlakte van het onderzoeksgebied en de kans op een archeologische vondst. De Limburgse archeologiebalans kan geraadpleegd worden via de web site van de provincie Limburg: www.limburg.nl. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Klankmeditatie van start Op 11 september is er bij Carma, Kempweg 2a een introduc tieavond van Ben en Anna-Maria van Gemert met onder andere een klankmeditatie. Verder demon streren zij hoe te werken met klank en kleur. De avond begint om 20.00 en de kosten zijn 7,50 euro. Op 18 september zal Willem Simmers een lezing geven over de wereldhoroscoop die inzicht geeft in wat ons in de nabije (en verre) toekomst te wachten staat. Hij gebruikt hiervoor de wereld horoscoop van Gret Bauman-Jung, de dochter van de beroemde psychiater Carl Gustaf Jung. Daar naast gaat hij in op de vier Indiase tijdperken, waaronder het huidige Kali yuga. Ook vanuit deze visie kunt u een helder beeld krijgen over de ontwikkeling van deze tijd. Deze avond begint om 19-30 en de toegang is 12,50 euro. redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Gratis kennismakingsgesprek in»*»*! iji

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3