Ballonvaren Laat niemand in eenzaamheid sterven Carmeeting in Kronenberg De Herfst- sch roef orchis Amsterdamse avond met Geert Pelzer Expositie in het Koningskerkje Spooktochten Wie zegt wat hoort PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 24 augustus 2006 - Pagina 14 Het voorlopig laatste con cert, georganiseerd door Klas siek op Locatie, vindt zondag 27 augustus traditiegetrouw plaats in het Wilhelminapark in Venlo. De organisatoren en de vele bezoekers kunnen terugzien op een zeer boei end en kleurrijk festival, met geweldige musici uit Canada, Duitsland, Italië, Frankrijk, Engeland en natuurlijk Neder land. In oktober volgt nog het Floriadeconcert en in decem ber en maart staan in Museum Bommel van Dam kindercon certen geprogrammeerd. Nederland heeft een aantal solisten, ensembles en orkesten die daadwerkelijk tot de wereld top gerekend kunnen worden. Amsterdam Sinfonietta (AS) is zo'n ensemble, 22 strijkers en allen kamermuziekspecialisten. Het bestrijkt een breed repertoire, van barok tot en met hedendaags. Inci denteel treedt het orkest op met gastspelers en regelmatig besteedt het aandacht aan niet-klassieke muziek. De musici staan onder lei ding van hun concertmeester en artistiek leider: Candida Thomp son. Opgericht in 1988 is AS al jaren een veelgevraagde en graag geziene gast op de internationale concertpodia, vooral ook bij bij zondere projecten. Sinfonietta speelde o.a. met Murray Perahia, Gidon Kremer,Yo-Yo Ma, maar ook met Bobby McFerrin en vele ande ren. Succesvolle tournees werden gemaakt in USA, Italië, Frankrijk, Spanje, Rusland,Australië en Zuid- Afrika, waarbij Mandela aanwezig was. De Russische Lilya Zilberstein kan tot de meest vooraanstaande pianisten van haar generatie wor den gerekend. Lilya, geboren in Moskou, (1965) kroop op haar vijf de achter de piano. Na het winnen van diverse Russische concour sen, kwam de internationale door braak in Bolzano, (1987) waar ze de eerste prijs in ontvangst mocht nemen. Daarna speelde ze in vele landen met de toporkesten uit o.a. Londen, Berlijn, Montreal, New York en Chicago, o.l.v. vooraan staande dirigenten als Abbado en James Levine. Samen met Martha Argerich speelt Lilya een program ma voor vierhandig piano. Zondag hoort u Beethoven en Sjostakovitch in wiens pianocon cert naast Lilya de trompettist Alexander Gerzenberg een voor aanstaande rol zal vervullen. Het concert begint om 16.00 uur. Informatie via www.klas- siekoplocatie.nl of telefoon (077)4631459. Afgelopen voorjaar begon Curfew net als ruim 200 ande re coverbands aan dé jaar lijkse competitie voor cover bands, 'The Clash of the Cover Bands 2006'. En met succes; de band uit Venray ging in 'The only road to Paradiso' op overtuigende wijze door naar de volgende ronde. Zaterdag 2 september vervolgt Curfew in de kwartfinales van Noord- Brabant en Limburg zijn weg naar de landelijke finales. Coverbands hebben lange tijd in het 'verdomhoekje' van de Neder landse muziekindustrie gezeten. Totdat muzikant, componist en organisator John Van den Borne begin 2004 besloot om een jaar lijkse competitie voor coverbands op te gaan zetten. Zo konden de beste bands zich profderen op de meest aansprekende poppodia en zou er vanzelf weer meer aan dacht en waardering komen voor de coverbandartiest. 'De beste muzikanten spelen óók in cover bands', zegt Van den Borne. De eerste twee seizoenen van 'The Clash of the Cover Bands' toonden ruimschoots aan dat er bijzonder veel talent schuilgaat onder de muzikanten én belangrijker nog: coverbands worden inmiddels weer voor 'vol' gezien. Zo kan ook Curfew uit Venray gezien worden als één van deze talentvolle coverbandformaties. Hoewel de band redelijk eenvou dig door de voorrondes kwam, zal de komende ronde gegarandeerd andere koek zijn. In de kwartfina les van Noord-Brabant en Limburg staat alleen de crème de la crème uit de voorrondes en zullen alle bandleden boven zichzelf uit moe ten stijgen om er ook in de regio nale halve finales weer bij te zijn! Aan de voorbereiding op het komende treffen met de andere top coverbands zal het niet lig gen. In de zomermaanden is er door de band uit Venray keihard gewerkt om op zaterdag 2 sep tember een spetterende set neer te kunnen zetten. Samen met NoiZZ,The Party Solution, Curfew en Manilla wordt er dan gestreden om de twee tickets voor de halve finales van Noord-Brabant en Lim burg, die zullen plaatsvinden in de grote zaal van de Effenaar in Eind hoven. Naast de vakjury-winnaar gaat namelijk ook de coverband met de meeste publieksstemmen, de Public's Favourite, door naar de volgende ronde. Zo geniet het publiek van een keur aan live muziek van zeer diverse bands, heeft het een bepalende stem in de uitslag en zal het ook net dat beetje extra losmaken bij zijn of haar favoriete band. Spanning bij bands en publiek én kwaliteit van de live muziek zullen dus hand in hand gaan in de kwartfinale van zaterdag 2 september in De Bosuil. Boven dien worden er van alle bands live opnames gemaakt, waarvan één nummer tot single van airplay kwaliteit wordt geproduceerd en nog geen week later op www. theclashofthecoverbands.com te beluisteren en te downloaden is. Ook kan er daar op nummers gestemd worden voor 'The Clash Hitlijst'. Naast de mogelijkheid om de nummers op de website te beluisteren, komen de tracks ook regelmatig op diverse regionale radiostations voorbij. Tijdens wedstrijden van 'The Clash of the Cover Bands' is er eveneens een belangrijke rol voor het publiek weggelegd. Zo gaat naast de vakjury winnaar ook de band met de meeste publieksstem men door naar de volgende ronde; Curfew zal er dus veel aangelegen zijn om behalve bij de eigen fans ook bij het overige publiek goed in de smaak te vallen. De presen tatie van de avond ligt in handen van aanstormend talent Anouk van Kooijk. Voldoende reden om er deze zaterdag bij te zijn in De Bosuil (Vrakkerveld 2c, Weert) en Curfew naar de volgende ronde te schreeuwen. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar voor 8,50 euro en kosten tijdens de avond 10 euro aan de deur. Meer informatie over Curfew, de andere bands en het evenement is na te lezen op www.theclashoftheco- verbands.com. Op zondag 3 september hopen tijdens de Jan Litjens Fly-in in Veulen weer tiental len vliegtuigen in allerlei soor ten en maten en uit binnen- en buitenland de landingsbaan te vinden van 'Veulen Interna tional Airport'. Al deze vlieg tuigen kunnen de bezoekers van dichtbij bezichtigen, ook kan men een introductie- vlucht boeken. Hierbij gaat men onder begeleiding van een ervaren piloot een vlucht maken. Bovendien kan men de mooie omgeving van Ven ray en omstreken vanuit de lucht kan bezichtigen. Voor wie het vliegen toch iets te snel gaat, zijn er ballonvaarten te zien. Deze heteluchtballonnen stijgen in de avonduren en mis schien 's morgens op van het vlieg veld. Het is een schitterend mooi gezicht om die enorme kleurige gevaarten de lucht in te zien gaan. Ook is er de mogelijkheid om met een ballonvaart mee te gaan. Zo'n ballonvaart is net als een introduc- tievlucht een geweldige ervaring, een levensecht avontuur, dat men niet gauw vergeet. Men kan de hele omgeving in alle rust bekij ken en vooral herkennen. Kan men bij een vliegtuig nog zeggen, daar wil ik naartoe vliegen, bij een bal lonvaart bepaalt de wind de eind bestemming, een verrassing dus. Wat ook een verrassing kan zijn, is iemand een introductievlucht of ballonvaart cadeau geven. Maar natuurlijk kan men ook gewoon komen kijken naar het starten en landen van de vliegtuigen en het opstijgen van de ballonnen, er is genoeg te zien. Het evenement is gratis te bezoeken. Informatie en boekingen: 06- 48492583 een abonnement waard In Bibliotheek Venray wordt in samenwerking met het VPTZ Vrij willigers PalliatieveTerminale Zorg en Stichting Hospice Zenit in Ven ray een lezing gehouden met als thema; laat niemand in eenzaam heid sterven. Tijdens de lezing is er aandacht voor het werk van de vrijwilligers in de palliatieve zorg en voor hun samenwerking met relaties, familie en vrienden in de terminale fase. De lezing vindt plaats op maandag 18 september van 19.30 uur tot 22.00 uur in de activiteitenruimte van de biblio theek. De lezing wordt gegeven door Jan Ruyten. Ruyten is ruim twaalf jaar bestuurder binnen de palliatieve terminale thuis- en hos- picezorg in Nederland, organisa tieadviseur en auteur van het boek Laat niemand in eenzaamheid sterven. Hierin zijn de ervaringen te lezen bij het realiseren van het hospicehuis De mantelmeeuw in Woerden. Als mensen in de laat ste levensfase ernstig ziek zijn en medisch ingrijpen niet meer mogelijk is, is alleen palliatieve zorg op zijn plaats. Steeds meer mensen kiezen er voor om de laatste fase van hun leven thuis of in een andere vertrouwde omge ving door te brengen zoals een hospice. Daar wordt men dag en nacht omringd en verzorgd door familie, vrienden en andere rela ties.Als deze zorg voor de naasten te zwaar wordt, kan er een beroep gedaan worden op vrijwilligers. Ook in Venray kan de hulp van vrijwilligers gevraagd worden. In de thuissituatie al tien jaar. In het hospice sinds voorjaar 2006. Ieder een krijgt te maken met de laatste levensfase. Het VPTZ en Stichting Hospice Venray vinden, net als u, dat sterven een goede plaats ver dient. Daarom krijgen vrijwilligers een gedegen opleiding om hulp te bieden, zowel in de thuissituatie als in het hospice. Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan deskundigen van de VTPZ en het Hospice Zenit die zitting hebben in het forum en er is de mogelijkheid voor een infor mele discussie. Aanmelden voor het bijwonen van de lezing kan bij de uitleenbalie van de bibliotheek, via tel. (0478)581970 of via e-mail balie@obvenray.nl. Dit jaar zal voor de achtste achtereenvolgende keer de Ame rican Carmeeting Kronenberg worden gehouden. Locatie is het 140.000 m2 evenemententerrein aan de Schorfvenweg in Kronen berg. Ook dit jaar zal het terrein weer worden omgetoverd tot een walhalla voor de liefhebbers van Amerikaanse auto's. Staartvinnen, pk's, neon, veel rubber, decibels, chroom en vlammen voeren dit weekeind de boventoon. We ver wachten dit jaar meer dan 2000 auto's van 1940 tot heden, uit de USA, dit is het grootste evene ment in Nederland op dit gebied. Natuurlijk zullen de auto's die er uitspringen beloond worden in de Show Shine competition in diverse categorieën. Ieder jaar vinden ruim 10.000 bezoekers de weg naar dit unieke evenement. Naast de vele auto's is ook onze American Market, met ruim 50 stands, de moeite van het bezoe ken waard. U vindt hier van alles, van Jukebox tot buckle belt. Dankzij de Greeff caravan en rek- reatie bieden wij jullie tevens de mogelijkheid om zelf eens te erva ren hoe het voelt om een ritje te maken met een luchtballon. Zaterdagavond zal natuurlijk weer in het teken staan van een fantastische feestavond, die zal worden opgeluisterd door Fishnet Stockings. Deze viermansformatie speelt pure rock roll zoals deze is bedoeld. De organisatie is er ook dit jaar weer in geslaagd om een uitgebreid programma te bie den voor het hele gezin. Zo wordt wegens groot succes vorig jaar Kronenberg kiddies uitgebreid en zal dit jaar geheel in het teken staan van piraten. De openingstijden zijn zaterdag van 09-00 tot 01.00 uur en zondag van 09.00 tot 18.00 uur. Er is een boek verschenen over de Herfstschroeforchis in Zuid- Limburg. De auteur, de heer J.Wil- lems, verbonden aan de Universi teit Utrecht, heeft in begrijpelijke taal de processen beschreven die zich afspelen in een populatie van deze zeldzame orchideeënsoort. Gedurende een aaneengesloten periode van 25 jaar, is bij deze plant wetenschappelijk onder zoek uitgevoerd. Dit langjarig onderzoek is buitengewoon waar devol gebleken. Het is van groot belang voor de evaluatie van het gevoerde beheer en het uitzetten van nieuw beleid. De Herfstschroeforchis dient gezien te worden als indicator soort, gaat het juist met deze plant goed, dan geldt dat over het alge meen ook voor andere soorten planten en dieren. Het onderzoek is gebaseerd op het jaarlijks vol gen van een aantal individuele planten. Door de lange periode van het onderzoek is het mogelijk een onderscheid te maken tussen eenduidige trends en onregelma tige schommelingen in de demo grafische ontwikkeling van de populatie. De Herfstschroeforchis onderscheidt zich van de andere inheemse Orchideeën niet alleen door een bescheiden en weinig kleurrijke bloeiwijze, maar vooral door het gegeven dat de bloeiperi ode in de nazomer valt. Het rozet van bladeren is gedurende het grootste deel van het jaar boven gronds aanwezig en slechts absent gedurende de zomermaanden als een erfenis van de zuidelijke herkomst van de soort. De Herfst schroeforchis is, behalve in het gebied van de Middellandse Zee, een zeer sterk bedreigde soort in de rest van het verspreidingsge bied. Meer dan negentig procent van de groeiplaatsen is verdwe nen als gevolg van de rigoureuze veranderingen in het landgebruik gedurende de afgelopen eeuw. Voor een doelmatige bescherming van de nog resterende populaties is het noodzakelijk kennis te heb ben van de fenologie en demogra fie van deze weinig opvallende plantensoort. Het boek is uitge geven door de Stichting Natuur- publicaties Limburg van het Natuurhistorisch Genootschap. Het is te bestellen door vijftien euro over te maken op gironum mer 429851van het Publicatiebu reau Natuurhistorisch Genoot schap te Melick. Vermeld bij de omschrijving uw adres, postcode en woonplaats. Meer informatie is te vinden op de website van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg www.nhgl.nl. Muzikale zondagmiddag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 3 september van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van het Jong Garde Koor uit Oirlo. Het koor bestaat uit zeventien jonge dames in de leeftijd van 16 tot 30 jaar. Zij repeteren en zingen in de kerk van Oirlo. Het reper toire bestaat uit lichte muziek en popsongs. Belangstellenden zijn van welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg. Luikse markt Op zondag 27 augustus zal er op en rond het dorpsplein in Oostrum een grote Luikse markt worden gehouden. Naar verwach ting zullen er op dit evenement meer dan 100 kramen worden bezet door aanbieders van antiek, kunst en curiosa en alles wat je zoal kunt aantreffen op een brade rie. Naast het aanbod van nieuwe en gebruikte dingen zijn er in de directe nabijheid enkele gezel lige terrassen geopend en is er de mogelijkheid voor het nuttigen van een snack. De kinderen kun nen zich vermaken op een lucht kussen. De markt wordt georgani seerd door Harmonie Sub Matris Tutela. De aanvang is 10.00 uur en de markt duurt tot 17.00 uur. Café 't Podium houdt op zater dag 16 september een Amster damse avond. Vanaf 21.00 uur zingt Geert Pelzer in 't Podium als vanouds het dak eraf. Wat begonnen is als de evena ring van een Mokums café met Geert als zingende kastelein ach ter de tap, is in de afgelopen tien jaar uitgegroeid tot een welbe kend fenomeen in Venray en de regio daaromheen. Van heinde en verre komen de bezoekers stee vast terug naar iedere Amsterdam se avond en dat zegt wat over de sfeer en kwaliteit. De verzoeken en aanvragen voor een nieuwe editie van dit spektakel waren legio. Voor de mensen die bekend zijn met een van de vele Amsterdamse avonden uit het verleden, zal er gelukkig niet veel veranderen, Geert Pelzer staat op de bühne en ontvangt diverse gasten die samen met hem een geweldig knalfeest organiseren. Voor mensen die nog nooit een Amsterdamse avond meegemaakt hebben, valt de sfeer het best te omschrijven als het ultieme avondje genieten van een zanger die staat op het podium dat hij zelf groot heeft weten te maken. Het succes van de vele Amsterdamse avonden is door de jaren heen zo groot geworden dat deze avonden steevast uitverkocht zijn. Geert Pelzer behoeft niet veel introductie meer in de regio Ven ray. De oud-kastelein van café 't Podium en tegenwoordig uitbater van diverse horecagelegenheden in Venray heeft het zingen tot in de puntjes van zijn tenen in het bloed zitten. Zijn stem kent vele gezichten, van oer-Hollandse mee zingers via het schorre stemgeluid van Joe Cocker tot Italiaanse balla- des.Allemaal komen ze even mooi en pakkend over. Kaarten voor deze avond zijn te koop bij café 't Podium in de Kruisstraat en Frieties in de Gro testraat, beide in Venray. Meer info is te vinden op www.podiumven- ray.nl. Kunst op Zich(t) in het Koningskerkje in Vierlingsbeek biedt op zaterdag 26 en zondag 27 augustus tussen 13.00 en 17.00 uur gastvrijheid aan Marijke en Jan van Bergen uit Groeningen. Naast hun beroep als onderwijzeres en bedrijfsjurist vullen ze hun leven ook met kunst. In het Koningskerk je presenteren ze nu het resultaat van hun creativiteit aan bredere kring. Marijke van Bergen is geen onbekende in de regio. Al vele jaren vormt zij samen met Ankie Fleuren het kindertheater De Pim pernel. Deze activiteit heeft door de jaren heen al improviserend vele originele kinderspelen opge leverd. Het is haar ideaal deze spe len in verhalen om te zetten en zo haar debuut te maken als schrijf ster van kinderboeken. En dat is gelukt! Afgelopen winter is het spel van Mannetje Grijs in delen in het Vierlingsbeekse dorpsblad gepubliceerd met illustraties van Magnus Weigtman. Deze delen zijn nu samengevoegd in een boek dat op zaterdag 26 augustus gepresen teerd wordt. Marijke van Bergen is blij met dit resultaat: "Mijn hele leven ben ik bezig geweest met kinderen. Ik heb ze leren lezen en schrijven. Maar ook verhalen voorlezen en drama hoort bij de school. Met dit boek geef je een stuk ervaring door. Ik vind het een geweldige gedachte als straks kinderen zelf het verhaal kunnen lezen of laten voorlezen door hun ouders of grootouders ."Als teke naar en schilder is Jan van Bergen autodidact, vanaf zijn eerste kleu terjaren is hij steeds actief blijven schilderen. Als bedrijfsjurist is hij de laatste jaren bezig geweest met regels van Corporate Governance, oftewel de spelregels, die directeu ren, commissarissen en aandeel houders moeten naleven om een grote onderneming goed te laten functioneren. Eind 2003 zijn in Nederland deze regels vastgesteld in een Code door een commissie onder leiding van de heer Tabaks- blat. Deze code wordt in de prak tijk de code Tabaksblat genoemd en bestaat uit 21 principes en 124 best practice bepalingen. Elk jaar moet elke onderneming die aan de beurs genoteerd is, in zijn jaarverslag aangeven hoe zij met deze regels omgaan. Jan heeft zijn hobby ingezet om deze code te verbeelden. Van elk principe heeft hij een kernwoord als thema genomen en daarvan een abstrac te gedachte in beeld gebracht met hoofdzakelijk primaire kleuren en elementaire meetkundige vormen zoals een lijn, driehoek, vierkant en cirkel. Zo zijn er 21 kleurrijke tekeningen ontstaan rond het thema, die Jan van Bergen de titel De verbeelding van Tabaksblat heeft gegeven. "De plaatjes bieden voor elk wat wils. Het zijn gewoon leuke plaatjes geworden. Voor wie de code Tabaksblat kent, is het mis schien gedachtenprikkelend. En voor wie de code niets zegt, kan het een ludieke opstap zijn naar een nadere kennismaking met de code", aldus Jan van Bergen.. Bent u nog op zoek naar een avondvullend programma voor een kleine of juist een grotere groep mensen? Of wilt u samen met uw partner een spannende avond beleven? De perfecte invul ling wordt u geboden door deel te nemen aan de spooktochten in Veulen. De eerstvolgende tocht wordt gehouden op 25 november. Voor deze avond is nog slechts een beperkt aantal plaatsen vrij. Hier geldt: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Voor de spooktocht van 24 janu ari 2007 is (nog) wat meer ruimte. Voor meer informatie over dit avondvullende programma kunt u bellen met Hem Bouweriks: tele foon 06-14219397. Boekrecensie in Peel en Maas Wie zegt wat hoort? Einde lijk heeft Loesje weer eens een boekje voor scholieren en stu denten gemaakt. Niet dat ver antwoorde, volwassen gedoe, maar gewoon los gaan. Nou, en Loesje ging los. 192 pagina's over de kantine, idealen, godsdienst, terrorisme, puberen, liefde, spijbelen, een weekje alleen thuis, wereldvrede, de adoptieolifant, familie, revolu tie op school, sms'en, de genera tiekloof, seks, examens, school kamp, festivals, smoezen, stress, de schoolgoeroe, uitgaan, vakantie vriendjes, msn'en, geld, uitslapen, scholierenrechten en natuurlijk de toekomst. Je kunt je afvragen: wat staat er eigenlijk niet in? Naast Loesje hebben haar hele familie en vriendenkring meegedaan om alle teksten, verhalen en gedichten te schrijven, dus er staat ook genoeg in over haar ouders, vriendjes, oma, leraren, tante Rie, buurjon gen, klasgenoten, oom Herman en natuurlijk haar puberende broer tje. Wie zegt wat hoort? Nou, dat bepalen die scholieren zelf altijd nog wel! Wie zegt wat hoort is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 5,95 euro. Slotconcert Klassiek op Locatie Curfew op weg naar landelijke finale Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 14