Peter Nellen Kalf is leuker dan een hond Koester uw monument Hakkespits naar Praag Anja Muysers wint fotowedstrijd Honderdzevenentwintigste jaargang - week 33 - donderdag 17 augustus 2006 Moderne stijl Kinderen peppen tijdens jongveedag imago sector op Een schoolgebouw aan de Kapelweg 3 in Leunen, een gemeentelijk monument. Deze school is een zeer karakteristieke bouw uit 1934, in traditionalisti sche stijl gebouwd door aanne mingsbedrijf Pijpers uit Leunen. Een school met veel latere uit breidingen en veranderingen. Hoofdelement is de oude lagere school, een zeer markant bakste nen bouwblok van een bouwlaag onder een groot schilddak in de lengterichting van rode Hollandse pannen. Hierin zijn vier liggende dakramen, omgeven door brede, witte, houten bakgoten. De loka len bevinden zich achter vier keer twee vensterkozijnen tussen lise nen. Deze vensters hebben recht hoekige, dubbele kruiskozijnen met twee kruisarmen en gelede bovenlichten, van wit geschilderd hout, fraai van geproportioneerd en geglazuurde dorpels. De voor gevel met het dak is heel mooi van proportie en door de inde ling als typisch voorbeeld van een schoolgebouw uit de goede oude tijd! Een monument om te koeste ren! Weet u ook zo n bijzondere plek in Venray of een van zijn kerkdorpen.? U kunt reageren via het secretariaat Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX in Venray, e-mail venray- monumentaal@kpnplanet.nl. Kermiszondag. Terwijl de meeste kinderen niet weg zijn te slaan van de grote kermis in het Venrayse centrum, wan delen tientallen kinderen met jonge kalfjes in een grote ring in de weilanden bij een boer derij in het buitengebied van Nederweert-Eind. Het is jong veedag voor de regio Peel en Maas. Iedereen is welkom om een kijkje te nemen op het melkveebedrijf en de kalven- keuring mee te maken. De kinderen lopen met kalfjes aan de lijn rondjes door de piste. Langs de kant staan familie, vrien den en bekenden te kijken hoe ze presteren. De kinderen lopen in hun bijna beste kleding, hebben hun haren mooi gekamd en de kalfjes zijn nog eens extra gebor steld. Een enkel kalf krijgt wat glansmiddel of zelfs glitters op de vacht, of een strikje in de staart. En de boer is maar al te trots als een van zijn kalveren een beker in de wacht sleept. Onder de deelne mers bevinden zich ook kinderen en kalveren uit de regio Venray: Maatschap Leeijen-Voermans, Maatschap Rops-Bardoel, Van Vegchel, en Van de Staak -allen uit Ysselsteyn-, en Bloemen uit Vre- depeel. De 4-jarige Koen Jacobs (foto) uit Landweert is meegeko men met de familie Van Vegchel. Hij showt Lize-59- Koen loopt door de ring alsof hij een soort van groot formaat hond aan de riem vast heeft waarmee hij elke dag een rondje door de woonwijk loopt. Maar het is een kalfje van amper vijf maanden oud, maar wel zo groot dat het kalf groter is dan Koen zelf. Het kalfje luistert precies naar zijn aanwijzingen. "Een jongveedag is eigenlijk een kalvenkeuring", vertelt Marcel Hellegers uit Ysselsteyn, medeor ganisator van de dag. "De bedoe ling is de veesector in de publici teit te brengen. Tijdens deze open dag kunnen we laten zien hoe we met de dieren omgaan. Als je ziet hoe gemakkelijk de kinderen met de kalveren omgaan; dit is gewoon het imago oppeppen!" De kalveren worden gekeurd, maar er wordt ook gekeken hoe de omgang van het kind met het kalf is, en omgekeerd. Bij het kalf De folkloristische dans groep De Hakkespits uit Ven ray neemt van 23 tot en met 27 augustus deel aan het inter nationale folkloredansfestival in Praag. Met een gezelschap van 25 personen reist De Hak kespits af naar het kleurrijke en populaire dansfestijn in Tsjechië. De Hakkespits vertegenwoor digt Nederland tijdens het inter nationale festival, waaraan bij voorbeeld ook folkloristische dans- en muziekgroepen uit lan den als Mexico en zelfs Nieuw- Zeeland deelnemen. "We hebben al vaker meegedaan aan de Euro- peade, maar dit festival is nog groter en internationaler. Er zijn groepen uit de hele wereld te zien", vertelt pr-vrouw A. Derix. De Venrayse heeft duidelijk zin in het festijn. "We hebben een druk programma, treden dagelijks op en kunnen daarnaast ook nog een aantal bezienswaardigheden bezoeken. De sfeer tijdens zo'n festival is altijd heel bijzonder." Het is dan ook niet gek dat alle leden van De Hakkespits de vin ger opstaken toen hen vanuit de Nederlandse federatie gevraagd werd of ze aan het internationale festival in Praag wilden meedoen. Want die reisjes naar het buiten land zijn toch de krenten in de pap, vindt ook Derix. "Ik kijk er in ieder geval altijd naar uit. We zijn de laatste jaren bijvoorbeeld in Denemarken, Griekenland en Ant werpen geweest. Het is prachtig als je zoveel verschillende folklo ristische dans- en muziekgroepen met verschillende folkloristische kledij ziet. De sfeer is altijd goed." Praag wordt tijdens het eve nement omgetoverd tot 'volks cultuurstad'. Dans- en muziek groepen, koren en vendeliers in klederdrachten uit de hele wereld zijn van de partij. Naast de officië le manifestaties en de parade is er tijdens het festival ook volop gele genheid om mensen uit andere landen en culturen te ontmoeten. OPRICHTING De Hakkespits is in 1983 opge richt met het doel de oude dan sen, klederdrachten, sierraden en muziek van Noord-Limburg, in het bijzonder Venray en omgeving, van rond 1900 te laten herleven. Zo omstreeks 1870 werd in de regio Venray de hakkespits gedanst, de oudste dans die door middel van veldwerk is achterhaald. Deze dans maakt natuurlijk ook deel uit van het dansprogramma van De Hakkespits. De folkloristische dansgroep, die bestaat uit 25 leden uit de regio Venray, is aangesloten bij de Federatie van Folkloristi sche Groepen in Nederland. Heeft u interesse om lid te worden van de dansgroep, dan kunt u contact opnemen met het secretariaat, O. Pijpker, tel: 06-38517430, e-rnail- adres: dehakkespits@hotmail.com. Gerry Pijpker en Annie de Groot (r) in de prachtige kleder dracht van De Hakkespits. wordt bijvoorbeeld gekeken naar de bouw, breedte en de belijning, inhoud en lengte van de benen. Bij de omgang tussen het kind en het kalf gaat het om wie dat het beste kan. Of het kalfje goed loopt en luistert naar de begeleider, en welk kalfje samen met de bege leider het mooiste koppel vormt. Het zijn veelal eigen kinderen van de boeren die meedoen, maar ook buurkinderen en neefjes en nichtjes. De jongste kinderen zijn 3, de oudste zijn 14 jaar oud. De kalveren zijn maximaal 1 jaar en zijn onderverdeeld in drie klassen: jong vee t/m 5 maanden, midden t/m 8 maanden en oud is t/m 12 maanden. Hieruit worden de kam pioenen en reservekampioenen gekozen. "De kinderen zoeken in het voorjaar 'hun' kalfje uit. Het kalf krijgt een tuigje om en de kinderen proberen er dan stukjes mee te lopen. Ze leren om het kalf te sturen, te laten lopen waar zij willen. Sommige kinderen slapen zelfs in de stal bij het kalf. De kal veren zelf hebben in die periode zoveel geleerd dat ze daarna heel gemakkelijk in de omgang zijn, over vijf jaar kun je nog zo met ze weglopen", weet Hellegers. In de ring volgen bijna alle kalveren hun voorganger. Soms gaat er wel eens iets mis: éénn kalf vertikt het bijvoorbeeld om ook nog maar een stap vooruit te maken. Bij de jongen die het kalf leidt, breekt het zweet uit. Maar een andere jongen geeft het kalf als een volleerde boer een tik op de billen, en het kalf loopt weer een paar meter. Een ander kalfje ziet het helemaal niet meer zit ten en besluit maar te gaan liggen. Tja, daar moet dan toch even een echte boer aan te pas komen om het kalf weer in het gareel te krij gen. Een meisje huilt de hele tijd van spanning, het zal haar wellicht enkele punten in de eindscore kosten, maar een ander kind diri geert het kalf alsof het een zeer goed getrainde hond is. Koen wordt er niet warm of koud van. Vol trots loopt hij zijn rondjes door de ring. Hij loopt soms even achteruit zodat hij oogcontact heeft met Lize 59- Lize volgt braaf. "Een kalf is veel leuker dan een hond", vertelt hij. "Een kalf is iets heel anders. Of ik volgend jaar weer meedoe weet ik nog niet, want ik krijg er wel heel erg veel zweet van. Wat ik later wil worden? Boer!" Anja Muysers uit Heide is winnaar geworden van de foto wedstrijd van Peel en Maas in samenwerking met Combi Dom Melskens in Venray. Het gezin Muysers reisde drie maanden lang door Nieuw-Zeeland en Anja maakte de winnende foto in het hele kleine plaatsje Glenorchy. Op de foto drijft een vrouwelijke schaapherder een kudde schapen naar de plaats van bestemming. "Het was een klein dorpje waar een paar mensen wonen en waar normaal niemand komt. Het zag er werkelijk paradijselijk uit." Die sfeer kwam volgens Theo Klabbers van Combi Dom Melskens ook op de winnende foto tot uitdrukking. "Een mooie compositie waarbij de fotograaf niet de makkelijkste weg heeft gekozen door de schaapher der en de kudde schapen van ach teren te fotograferen. Het is een prachtige sfeerplaat." Uit handen van Theo Klabbers mochtAnja Muysers de hoofdprijs, een jaar lang gratis fotograferen tot een maximum van 420 afdruk ken van 10x15 centimeter, in ont vangst nemen. Uiteraard kreeg de winnares ook een bloemetje over handigd. Mensen die meer foto's willen zien van de reis die het gezin Muy sers naar Nieuw-Zeeland maakte, kunnen terecht op de website www.reizenaar.nl EL EN MAAS 4410 kl'i WMW De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15