PEEL EN MAAS Donderdag 17 augustus 2006 - Pagina 12 Protest buurt tegen bouwplan Beemdweg-Postbaan blijft De bewoners van de Beem- dweg en Postbaan in Wans- sum hebben massaal bezwaar aangetekend tegen het plan van het college om vijftien woningen in hun achtertui nen te bouwen. Ze voelen zich in de steek gelaten en vinden dat burgemeester en wethou ders niets hebben gedaan met de forse kritiek van de politiek op het plan. "Er waren zeven tien woningen gepland. Dat worden er twee minder. Dat is alles", stelt woordvoerder Jan Lensen. Het college besloot eerder om medewerking te verlenen aan het omstreden bouwplan omdat het in de ogen van burgemeester en wethouders gaat om een goed compromis. Het nieuwe plan is weliswaar niet geworden zoals politiek en buurt hebben gewenst, maar het college moet niet alleen rekening houden met de huidige bewoners, maar ook met de toe komstige, zo liet wethouder C. Brugman (Ruimte, PK) eerder optekenen. De bouw van de vijf tien koopwoningen, volgens het college variërend van dure vrij staande koopwoningen tot goed kope woningen voor ouderen en jongeren, is volgens het college van groot belang voor Wanssum, waar de komende vijf jaar behoef te zou zijn aan tachtig woningen. De enige wijziging is een vermin dering van het aantal woningen van zeventien naar vijftien. Om het plan rendabel te houden, wor den de kavels groter. Doordat de kavels groter worden is er minder behoefte aan openbaar groen. Ook het aantal parkeerplaatsen voldoet volgens het college aan de normen en inwoners uit Wanssum krijgen voorrang bij de toewijzing. Het gewijzigde bouwplan heeft zes weken ter inzage gelegen. Gedurende die termijn maakten achttien buurtbewoners bezwaar tegen de komst van de woningen op het binnenterrein van de Post baan en Beemdweg. Zij kunnen hun zienswijzen op maandag 21 augustus mondeling toelichten tijdens een hoorzitting. Het col lege neemt de zienswijzen mee in zijn overweging en daarna volgt een definitief besluit van burge meester en wethouders. Op dit besluit staat bezwaar (commissie bezwaarschriften) en beroep (via de rechtbank) open. Volgens een woordvoerster heeft de gemeente Meerlo-Wanssum nog steeds de regie in handen. "De gemeente is eigenaar van de grond en moet ook vrijstelling verlenen op het bestemmingsplan en de bouwver gunning afgeven." Jan Lensen en Jan van der Heijden, de twee woordvoerders van de buurt, menen echter dat de gemeente te weinig oog heeft voor de belangen van de buurt en alleen kijkt naar de portemonnee van projectontwikkelaar Th. Vis sers uit Wanssum. "Waarom is mij een raadsel. De gemeente noemt steeds financiële consequenties als reden om het plan niet zoda nig aan te passen als de politieke partijen gevraagd hebben", legt Jan van der Heijden uit. "Maar wij als buurt vinden het bijvoorbeeld vreemd dat een dorpswijk wordt volgebouwd met huizen, terwijl er andere en betere locaties in Wanssum zijn om woningen te realiseren. En de nood aan nieuwe huizen is echt niet zo hoog als het college beweert, want er staan in Wanssum veel woningen al lange tijd te koop. En ik vraag mij af welke jongere of oudere zo'n grote woningen op zo'n grote kavels kunnen betalen. En voor die twee doelgroepen zijn de hui zen toch vooral bedoeld? Nee, het verhaal klopt niet, wij als buurt zetten veel vraagtekens bij de hele gang van zaken." Lensen en Van der Heijden zit ten absoluut niet te wachten op ellenlange juridische procedures. "Wij willen er graag samen met het college uitkomen en gaan er nog steeds van uit dat burge meester en wethouders met een verstandig bouwplan komen, een bouwplan dat past in het dorpse karakter van Wanssum" verklaart Lensen. "Ik begrijp ook werkelijk niet waarom er nu koste wat het kost zoveel woningen gebouwd moeten worden, woningen die ook nog eens een stuk hoger zijn dan de onze. Wij zijn al onze privacy kwijt als deze vijftien woningen in onze achtertuin gerealiseerd worden. Ons woon- en leefklimaat wordt fors aange tast. Dit bouwplan heeft net zo min draagvlak onder de buurt als het oude, dat door de politiek is afgeschoten. Van de direct betrok kenen hebben alleen de mensen die grond hebben verkocht aan de projectontwikkelaar en twee per sonen die nu de kans krijgen om ook zelf een woning te bouwen in hun achtertuin, geen bezwaar aangetekend. Het zijn echt niet alleen de twee Jannen die tegen dit bouwplan zijn!" Jan Lensen vertelt dat de omwo nenden zich vooral door PK-wet- houder C. Brugman voor joker voe len gezet. "Uitgerekend de PK had forse kritiek op het oude plan." Dat oude bouwplan was vervaardigd onder verantwoordelijkheid van Brugmans voorganger J. Derikx van het CDA. Na het aantreden van Brugman dacht de buurt dat in het gemeentehuis een nieuwe wind zou gaan waaien. "Maar dat is helaas niet zo.Waar zij eerst nog bezorgd was over de gevolgen van het plan en fel van leer trok tegen CDA-wethouder Derikx, zegt ze nu achter een versie te staan die nauwelijks veranderd is. De nieu we wethouder is als een blad aan een boom omgeslagen. Dit is niet uit te leggen", vindt Lensen. Een tiental bewoners weigert vooralsnog zijn tuin te ontruimen om de bouw van de vijftien hui zen mogelijk te maken. De bewo ners hebben een deel van de tuin in bruikleen van de gemeente Meerlo-Wanssum, die hen heeft laten weten dat ze dat stuk voor 1 september moeten ontruimen. "Veel te voorbarig", vindt Lensen. "Het bouwplan is nog niet onher roepelijk. Al geeft het ons wel te denken dat er nu een versnelde vrijstellingsprocedure wordt gevolgd, terwijl het college ook de 'gewone' bestemmingsplanpro cedure had kunnen volgen. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het college het bouwplan koste wat kost wil doordrukken. Het lijkt erop dat de projectontwikkelaar snel wil star ten met de bouw van de wonin gen. Maar wij zullen er alles aan doen om dit bouwplan tegen te houden. Er is geen draagvlak voor en wij voelen ons gewoon in het hemd gezet. Want in het verleden heeft de gemeente steeds gezegd dat op die plek nooit woningen zouden komen." Als het college toch het licht op groen zet voor het bouwplan, zul len de omwonenden ook een scha declaim indienen bij de gemeente Meerlo-Wanssum. "Want onze woningen dalen fors in waarde als er zo'n grote wijk achter ons ver rijst. De nieuwe woonwijk komt te dichtbij en de huizen zijn te hoog. Door die hoogte kunnen de nieuwe buren gemakkelijk in onze tuin en woning kijken, waardoor onze privacy wordt aangetast. En zelf verliezen wij ons uitzicht op een mooi stukje groen", aldus Jan der Heijden. De twee zien een eventuele rechtsgang met ver trouwen tegemoet. Volgens hen komt de nieuwe woonwijk name lijk te liggen in de stankcirkel van pluimveehouder Jenniskens aan de Postbaan 10, die ook bezwaar heeft aangetekend tegen het plan omdat hij vreest dat de nieuwe bewoners zijn bedrijf belemme ren. Ook heeft de gemeente ver geten onderzoek te doen naar de aanwezigheid van beschermde planten en dieren in het gebied, zoals uilen, egels, marterachtigen, eekhoorns en bepaalde vleermui zen. De omwonenden dreigen dat zij zonodig Milieudefensie, Milieufederatie Noord-Limburg, Stichting Vogelbescherming, IVN en diverse lokaal opererende natuurbeschermingsorganisaties zullen inschakelen als het bouw plan niet wordt aangepast zoals is besproken in de commissie Ruim te op 10 oktober 2005. Zij willen minder en lagere woningen, meer groen en speelruimte, een andere verdeling van de parkeerplaatsen en de bouw van betaalbare wonin gen voor inwoners van Wanssum. Maar nog liever zouden zij zien dat de gemeente zich richt op alternatieve en in hun ogen betere bouwlocaties in het dorp: De Cuij- per, de sportvelden, het terrein van tuincentrum Bouten en hotel Verstraelen. Ze vinden dat het col lege deze alternatieve locaties te snel in de ijskast heeft gezet. Zondag en dinsdag vonden in Tienray weer de Mariafeesten plaats. In het Klein-Lourdes van Nederland werden verschillende plechtige vieringen gehouden, een sacramentsprocessie en een lichtprocessie. Voorgangers bij de vieringen waren twee ereka pelaans van de grot van Lourdes. Dat zijn priesters die zich hebben ingezet voor de bedevaarten naar Lourdes. Deken Van Rens, de gees telijk directeur van de Limburgse Bedevaarten, en pastoor Jans sen, adjunct-directeur en tevens bestuurslid van de federatie van bedevaartsorganisaties van de Benelux. Zij waren vanwege hun verbondenheid met Lourdes te gast in Tienray. Wilde Ganzen steunt Martinusacties De gezamenlijke onder nemers van Meerlo-Wans sum, die voor het eerst in de geschiedenis van de Hiltho in Horst gezamenlijk in het Meer- lo-Wanssum-paviljoen staan, hebben de Stichting Ontwik kelingssamenwerking (SOS) een expositieruimte aangebo den. In de 1500 m2 grote hal presen teren zich 25 ondernemers uit de zes kerkdopen van de gemeente Meerlo-Wanssum, samen met de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum. "SOS Meerlo-Wanssum is een niet meer weg te denken vrijwil ligersorganisatie in onze gemeen schap. Een organisatie met een goed hart die niet weg mag blijven uit de Meerlo-Wanssum stand", motiveert initiatiefnemer Piet Jacobs uit Wanssum. "SOS heeft zich de afgelopen jaren nadruk kelijk gepresenteerd als een orga nisatie die niet alleen veel bete kent voor de mensen in de Derde Wereld, maar ook in onze gemeen schap een zeer actieve rol vervult met onder andere het Wereldfes tival en tal van andere publieks activiteiten. 'SOS Meerlo-Wanssum is zeer vereerd met de uitnodiging van de ondernemers en heeft deze met beide handen aangeno men, zo legt SOS-vrijwilliger Peter Surminski uit. "Het getuigt van een goed en eerlijk ondernemers schap dat de ondernemers ook via ons aandacht willen schenken aan internationale samenwerking en ontwikkelingssamenwerking", aldus Surminski, die belast is met de organisatie van de SOS-stand. SOS grijpt de mogelijkheid aan om zich aan een groot publiek te kunnen presenteren, de doelstel ling te kunnen uitdragen en tege lijk het nieuwe project onder de aandacht te brengen. Dat nieuwe project is de bouw van een basis school in het dorpje Kalunda View (Heuvelzicht) ten zuiden van de hoofdstad Lusaka in Zam bia. Op initiatief van een dorps- groep wordt de school gebouwd door de lokale bevolking.Tegelijk wil SOS tijdens de Hiltho een actie starten voor het werven van Vrienden van SOS. De uit Blitterswijck afkomstige, maar in Amsterdam woonachtige kunstenares Karlijn Surminski, is door SOS benaderd om een uitno digende stand te ontwerpen met een aansprekende en wervelende presentatie. "Ik ben vooral bezig om een stand te maken waar een enthousiaste interactie is met het publiek", aldus Karlijn Surminski. Eerder beschilderde zij ook al met enkele meiden de vieze betonnen abri's in de gemeente Meerlo- Wanssum met kleurrijke Derde Wereld-taferelen. Hiltho-organi- sator Marco Delissen van Depro- Kunstenares Karlijn Surmin ski tekent voor het creatieve ont werp van de SOS-stand. beurzen ondersteunde het idee van de ondernemers onmiddellijk en is blij dat SOS Meerlo-Wanssum op zijn beurs staat. Het praatje circuleert al lan ger in het Meerlo-Wanssumse geruchtencircuit. De legenda rische popformatie Noisy Stuff zou nog een keer in de oude samenstelling een concert gaan verzorgen. De muzikan ten Luc Shell (gitarist), Marijn Poels (bas-gitarist), Maarten Peelen (rapper) en Michael Poels (Wansum) zouden in het geheim een gesprek heb ben gehad op initiatief en met ondernemer en fan Ad de Klein uit Wanssum. De Klein geeft toe dat hij met de man nen van Noisy Stuff aan tafel heeft gezeten en ook Maar ten Peelen van de oude band spreekt over een constructie ve ontmoeting waar iets heel moois uit kan groeien. Volgens informatie die Peel en Maas boven water heeft gehaald, is het plan om Noisy Struff nog een keer te laten samenspelen tijdens de opening van de Wanssumse kermis, op vrijdag 29 september in de grote feesttent op de par keerplaats langs deVenrayseweg. Noisy Stuff was eind vorige eeuw een toonaangevende band in Noord-Limburg en maakte furo re met flitsende acts en muzikale kwaliteit. Jongerencentra waren doorgaans te klein voor de forma tie. Stagedivende fans en crowd- surfende jongeren werden afge wisseld met de politiek getinte raps, ondersteund door grooven- de baspartijen, dragende drums en scheurende gitaarrifs. Dit alles gepaard met een energieke, span nende en soms akelige show. De band werd wel eens het Nederlandse broertje van de Ame rikaanse groep Rage Against the machine genoemd. In 2001 viel het doek omdat de bandleden ieder hun eigen weg gingen. Peel en Maas verwacht begin septem ber meer nieuws naar buiten te kunnen brengen over een moge lijk eenmalig optreden van de legendarische band. De landelijke actie Wilde Ganzen heeft het groene licht gegeven voor de acties van de Stichting Sint Martinus voor de renovatie van twee vervallen huizen en deze in te richten als opvangcentrum met edu catieve functies voor straat kinderen in Rio de Janeiro. De Sint Martinustichting werkt in het Braziliaanse Rio de Janeiro samen met de hulporganisa tie AMAR. Deze organisatie is opgezet door de Limburgse pater Martin Cox die dit jaar zijn gouden priesterfeest viert. AMAR heeft van een bevriende organisatie een huis geschonken gekregen dat grondig gerenoveerd moet worden en opnieuw worden ingericht. De kosten daarvan zijn geraamd op 40.000 euro. Zoals bekend heeft Sint Martinus een Limburgs/Brabantse achtergrond met Bernard Ruyten uit Venlo als bestuurslid en René Poels uit Meerlo als vice-voorzitter. Wilde Ganzen gaat de schenkin gen voor dit project tot maximaal 70 procent vermeerderen. "We zijn erg blij met de samenwerking met Wilde Ganzen", zegt penning meester Piet van den Heuvel van de Stichting Sint Martinus. "Het komt er in feite op neer dat elke euro die sympathisanten geven door Wilde Ganzen wordt ver meerderd met 70 eurocent. Op die manier kan het geld voor de verbouwing snel bij elkaar zijn." AMAR zet zich in voor zowel de straatkinderen als kansarme fami- Roberto dos Santos van de organisatie AMAR verzorgt een wond bij een van de straatkinderen in het park waarvoor het nieuwe tehuis straks wordt ingericht. lies in de favela's (sloppenwijken) in de Zone Niorte in Rio de Janei ro door middel van verschillende projecten.Gedurende de afgelo pen drie jaar is AMAR vooral actief met straatkinderen op straat in de Zona Norte te Rio de Janeiro dicht bij het grote busstation Rodovi- aria. Het straathoekwerk wordt aangestuurd door een professio neel team van straathoekwerkers dat in direct contact staat met de straatkinderen. Zij bieden hen een luisterend oor en zijn tevens ook de schakel tussen de familie (als daar sprake van is) en het kind. Op het moment nemen 60 kinderen deel aan het straatkinderproject. Een jaar geleden heeft een Duitse particuliere organisatie, Kindern von Rio, een huis geschonken aan AMAR zodat de organisatie de kinderen nog beter kan helpen in een rustige en veilige omgeving. Dit huis verlangt een grondige renovatie en verbouwing. Op het terrein bevinden zich twee huizen en een buitenplaats. AMAR wil op korte termijn straatkinderen onderdak bieden zodat de kinderen niet meer dage lijks blootgesteld worden aan de invloeden dat het leven op straat met zich meebrengt. Denk aan politiegeweld, drugshandel, lijm snuiven, corruptie en ziekten. Op lange termijn moet het huis een educatief centrum zijn dat zich concentreert op de persoonlijke ontwikkeling van het kind zodat reïntegratie in de samenleving gerealiseerd kan worden. In het tehuis wordt tweedehands kleding uitgedeeld en wordt maatschap pelijke- en psychologische hulp aangeboden zodat de kinderen het verleden kunnen verwerken en zich kunnen gaan concentre ren op de toekomst. Ook worden er alfabetcursussen gegeven en krijgen de kinderen ambachte lijke vakken geleerd. Verder is er ruimte voor computercursussen, handenarbeid, cultuur, sport, dans en percussie. De kinderen van de Abordagem zijn tussen de 10 en 27 jaar. Geble ken is dat deze kinderen iedere keer terugkeren naar de straat hoekwerkers en aangeven dat ze wel degelijk aan hun toekomst wil len werken en bereid zijn vaarwel te zeggen tegen de straat.AMAR is zich daarom terdege bewust dat het nodig is een huis te hebben waar ze de kinderen veilig zijn en intensief worden begeleid door matschappelijke werkers. Belang rijkste op korte termijn is dat het huis wordt gerenoveerd en inge richt.Het financieel steunen van dit project is mogelijk door geld te storten op bankrekeningnum mer 17.74.12.089 van de Stichting Sint Martinus of op giro 40.000 van Wilde Ganzen in Hilversum o.v.v. St. Martinus voor Amar. Meer info: www.sintmartinus.newsman, com. Niet alleen de twee Jannen zijn tegen Meerlo-Wanssum Lokale ondernemers schenken SOS ruimte in Hiltho-paviljoen Noisy Stuff nog één keer op de bühne? Opvangtehuis in Rio Mariafeesten in Tienray

Peel en Maas | 2006 | | pagina 12