Expositie Man van de maand PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 3 augustus 2006 - Pagina 13 Jan Houben:"Mijn doel is om volgend jaar ook een openluchtruim te te openen. Daar kunnen we dan de grotere museumstukken expo seren." NS Publieksprijs krijgt gezicht Een uit de hand gelopen hobby van Jan Houben (72) en zijn vrouw Dien heeft er toe geleid dat de Peel al vijf tien jaar een prachtig museum heeft waarin gereedschappen en machines uit grootmoeders tijd te zien zijn. Van potten en pannen die een huisvrouw vroeger dagelijks gebruikte, tot het gereedschap van een klompenmakerij, timmerman of smid. Veel uit vervlogen tijden is in museum de Peel streek in Ysselsteyn te bewon deren. Als eerbetoon aan de noeste arbeid van hun ouders en grootou ders bewaarden Jan en Dien Hou ben veel spullen uit grootmoeders tijd. De verzameling werd al snel groter en zo'n vijftien jaar geleden besloot het echtpaar om in Yssel steyn een museum in te richten, waarin haar verzameling te bezich tigen zou zijn. Een museum vol met ambachtelijk materiaal, veelal gereedschappen en machines. Het oudste gereedschap dateert van Nard Reijnders, de initia tiefnemer en artistiek mana ger van de serie Klassiek op Locatie, heeft een eigen optreden in deze bijzondere zomerserie zo lang mogelijk uitgesteld. Hij wil vooral Euro pese topmusici naar de regio halen om in de zomermaan den de Noord-Limburgers en de vele vakantiegangers een bijzonder klassiek programma aan te bieden. Maar zondag middag in Sevenum kon de Broekhuizenvorster allround musicus er niet onderuit toen Simon Lenton, de leider van het Engelse koperkwintet Fine Arts Brass, hem vroeg om enkele stukken mee te spelen op sopraan- en altsax. Aan het concert namen voornamelijk amateurmuzikanten uit de gemeenten Horst, Venray en Meerlo-Wanssum deel. Een paar dagen eerder kreeg Reijnders de partijen per e-mail doorgestuurd en zondag zat de professional Nard als Noord-Lim burgse inbreng bij het Engelse koperkwintet. In het eerste num mer Haka van Philip Wilby speel de ook de professionele drummer John Gubbels uit Lottum mee. Nard speelde vervolgens sopraan sax bij Lacrimae van Dowland - een componist uit de Renaissance, Blues Concerto voor Altsax en koperkwintet van de Amerikaan Bill Holcombe en sopraansax bij La Fiesta van Chick Corea. De virtuositeit en de warme saxo- foonklank van Reijnders mengden prachtig met het koperkwintet en de bijna 500 bezoekers die dit concert in de Sevenumse kerk bij woonden, beloonden dat met een minutenlang applaus. Het aanvankelijk als openlucht concert aangekondigde optreden moest twee uur voor aanvang worden verplaatst naar de kerk van Sevenum vanwege de nade rende regen. In de kerk werd het voor 1850. Het jongste materiaal is van de paardentijd.Alle spullen komen uit de Peelstreek of uit de nabije omgeving. "Dat is ook een voorwaarde voor nieuwe mate rialen", stelt Jan Houben. 'Als er bijvoorbeeld een ploeg wordt aan geboden die alleen in Groningen is gebruikt, zal ik die toch echt weigeren. Hoe mooi die ploeg ook zou zijn. Het past dan gewoon niet bij ons museum." Een kleine twee eeuwen gele den leefde de Peel in armoede. Nu, anno 2006, is dat wel anders. Hoe deze veranderingen zijn ver lopen, kun je zien in het museum de Peelstreek. Er zijn dan ook veel scholen uit de Peelstreek die dankbaar gebruik maken van het museum in Ysselsteyn. "Kinderen krijgen een vragenlijst en aan de hand van deze lijst kunnen ze het museum verkennen en daarmee op een leuke manier heel wat leren over de ontwikkeling en de geschiedenis van de Peel." Het zijn niet alleen scholen die blij zijn met het museum. "Veel inwoners van de Peel zijn content dat er een stukje geschiedenis bewaard is gebleven. Zo zijn er veel oma's en opa's die hun klein kinderen willen vertellen over het verleden, en willen laten zien hoe ze vroeger leefden. Verder komen er vaak groepen, die een rondlei ding van mij of van één van de andere vrijwilligers krijgen. Eigen lijk is het museum geschikt voor iedereen die enige interesse heeft in het verleden van de Peelstreek." OPENLUCHTRUIMTE Het museum de Peelstreek is inmiddels zo'n 550 m2 groot en heeft bovendien een zolder van ook nog eens 150 m2. Het muse um bezit ontelbare waardevolle pronkstukken uit de afgelopen twee eeuwen. Soms wordt het museum aangevuld, worden er spullen verschoven of vervangen. Dit najaar zullen er weer stukken worden uitgewisseld. De Peelstreek is al een groot museum, maar toch is dit aantal vierkante meters voor Jan Hou ben niet genoeg. Hij wil verder uitbreiden. "Momenteel hebben we alleen binnen een ruimte waar mensen onze 'schatten' kunnen bezichtigen. Mijn doel is om vol gend jaar ook een openluchtruim te te openen. Daar kunnen we dan de grotere museumstukken expo seren." Museum de Peelstreek is vol ledig opgebouwd uit bezittingen van Jan en Dien Houben. Bijzon der is ook dat er voor de realisatie van het museum geen subsidie is gebruikt. Bovendien is de entree prijs nog eens bijzonder laag, slechts anderhalve euro. Jan Hou ben wil het openluchtgedeelte zelfs gratis toegankelijk maken. "Op die manier kunnen ook wan delaars en andere passanten ken nis nemen van onze museumstuk ken." Puur cultuur De tweede editie van de Horster Uitmarkt Puur Cultuur op zondag 13 augustus staat garant voor een mooi programma met veel muziek en dans.Tijdens deze dag is er veel lokaal talent te bewonderen, waar onder het Horster Mannenkoor en de Balletschool Horst. En niet te vergeten twee spectaculaire acts van het Limburgs Festival: Abigail Collins uit Australië en Skate Naked uit Engeland. De eer ste editie van Puur Cultuur trok vorig jaar veel belangstellenden naar de voorburcht van Huys ter Horst. Over de spectaculaire act van Ulik werd nog lang nagepraat. Het programma begint om 13.00 uur met een optreden van het Meuleveld Kinderkoor, gevolgd door Balletschool Horst, muziek van Kunstencentrum Jeruzalem, zang van het Horster Mannen koor en nogmaals de Balletschool. Rond 15.00 uur volgt de eerste act van het Limburg Festival: Abi gail Collins. Straattheater van de beste soort. Abi Collins neemt als madame Chou Chou in Fire in the Nile het publiek, en vooral vrijwil ligers daaruit, mee in een wervel wind van het klassieke liefdesver haal van Antonius en Cleopatra. Een humoristische mix van ballet en acrobatiek staat garant voor hoogstaand straatcabaret. Daarna neemt Stichting De Tiendschuur het podium over, gevolgd door de mannen van Skate Naked.Twee uit de kluiten gewassen Britse brave borsten die pronken met hun wel gevormde bibs. Winnaars van de Daidogei World Cup in Japan. In hun minuscule tanga halen ze met veel humor de gekste capriolen uit en showen daarbij hun niet onge vaarlijke acrobatische trucs. Onge geneerd en zonder angst dagen ze daarbij de zwaartekracht uit. Het laatste optreden van deze middag wordt verzorgd door Dansschool Froxx, waarna om 18.00 uur het programma wordt afgesloten. Tussen de verschillende optre dens door kan men de stand bezoeken van de deelnemers, waaronder de Stichting Cambri- nus Concerten en mandolineor kest Rosa Musica uit Lottum. Kijk voor meer informatie op www. detiendschuur.nl De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 6 augustus gedemonstreerd hoe men planten zoals buxus en taxus in een bepaalde vorm kan snoei en of kan laten groeien. Leden van het Dionysos-gilde geven een demonstratie bier brouwen. Op de bovenverdieping is de expo sitie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht. nl. Klassiek op Locatie Klassiek op Locatie gaat op vrij dag 4 augustus in Maasbree het volgende buitenlandse avontuur aan. Napels is al meer dan dui zend jaar een broeinest van vele verschillende culturen. Stromen van emigranten verlieten de stad vol hoop op een nieuwe wereld, maar tegelijkertijd landden vele gelijkgestemden in deze brui sende havenstad, op zoek naar een beter leven. Daar waar veel 'afscheid en verwachting' is, daar bloeit de muziek. Aniello Desiderio ziet in 1971 in Napels het levenslicht. Op 4- jarige leeftijd begint hij met gitaar spelen en binnen de kortste keren studeert hij 'cum laude' af aan het conservatorium. Al spoedig is hij één van de beste klassieke gitaristen ter wereld en krijgt hij de bijnaamII Fenomeno Zijn internationale carrière start in 1989 in Griekenland en al gauw volgen tournees in Europa japan, Zuid- en Noord-Amerika en Indo nesië, als solist of met grote orkes ten. In 2003 is hij medeoprichter van het World Guitar Ensemble en in 2004 besluit hij om de muziek uit zijn regio te bewerken en te gaan uitvoeren op de interna tionale podia, begeleid door zes zeer getalenteerde musici uit zijn geboortestreek. Ook deze 'Virtuo si di Napoli' verwierven een grote naam, zowel in de volksmuziek als op de klassieke podia. Enige van hen werkten intensief samen met Ennio Morricone. De serenaden, dansen, liederen en tango's laten ons kennismaken met de Napo- letaanse romantiek, virtuositeit, melancholie en passiezowel gezongen als instrumentaal. In het programma Tarantella brengt de wereldgitarist Aniello Desiderio de 'hoge kunst' en de 'volkskunst' heel dicht bij elkaar, waardoor ook dit concert weer een uniek pareltje zal zijn. Vrijdag 4 augustus aanvang 20.00 uur, oude fabriek Hanraets aan de Venloseweg in Maasbree. Voorver koop: VW-winkels. Meer informa tie via www.klassiekoplocatie.nl De NS Publieksprijs van het Nederlandse Boek wordt ver rijkt met een kernjury van 600 personen. Alle leden van de kernjury zullen de 6 geno mineerde titels lezen en hun stem onderbouwen met een korte toelichting. De bevin dingen van de kernjury en die van het Nederlandse publiek, bepalen tezamen welk boek de NS Publieksprijs van het Nederlandse Boek krijgt. Het winnende boek wordt bekend gemaakt tijdens de slotbijeen komst van de kernjury op 15 oktober. Dit maakte de Stich ting CPNB - organisator van de prijs - bekend bij de oproep aan lezers om zich aan te mel den voor de kernjury. NS is hoofdsponsor van de prijs. De stemperiode is van zondag 17 september tot en met vrijdag 13 oktober 2006. De omvang van de kernjury bestaat uit 600 leden, aangezien dit aantal een statistisch juiste weer gave garandeert van de mening van de lezers in Nederland. De kernjury zal een afspiegeling vor men van de lezers in Nederland, verdeeld over man/vrouw, leeftijd Bibliotheek Venray Dvd's lenen is in de bibliotheek in Venray al geruime tijd mogelijk. Zowel voor volwassenen als voor de jeugd wordt een uitgebreide collectie, waaronder diverse actu ele titels, aangeboden. Zo zijn voor de jeugd alle Harry Potter films te leen, kan men zich vermaken met The Parent Trap of met de avontuurlijke familiefilm Lepel. De uitleentermijn is een week. Op www.obvenray.nl. staat alle actuele informatie over Biblio theek Venray. Op de site is onder andere ook een link te vinden naar de catalogus van de biblio theek. 24 uur per dag kan thuis bekeken worden welke dvd's (en andere materialen) zijn opgeno men in de collectie. Ook is het mogelijk om uitgeleend materiaal direct te reserveren. In de biblio theek is een folder beschikbaar met uitleg over de diverse moge lijkheden van de catalogus. Nog geen lid van de biblio theek? Een jaarabonnement kost 23,25 euro per jaar. Ook een ken nismakingsabonnement voor 5,50 euro voor twee maanden is moge lijk. Figurentheater in Horst Het nieuwe theaterseizoen van Stichting De Tiendschuur in Horst start op donderdag 17 augus tus met een wel heel bijzondere voorstelling. Dit keer geen vertel theater, maar figurentheater. Bij deze vorm van theater gebruiken de spelers figuren en levensgrote poppen om adembenemende beelden te creëren.'t Magisch The atertje brengt dan Panta Rliei II, een unieke voorstelling die inter nationaal al verschillende prijzen heeft ontvangen. Deze voorstel ling met poppen en maskers voor volwassenen is een mysteriespel, waarbij het thema Panta Rliei, alles stroomt en vloeit eeuwig door, als een rode draad de reeks korte scè nes op een poëtische wijze met elkaar verbindt. In het reistheater krijgt de toeschouwer een beel dende vorm van poppenspel zon der tekst te zien, waarbij gebruik gemaakt wordt van diverse bewe gingstechnieken, met een fascine rend geluidsdecor en verrassende contrasten in maatvoering. Bij het begin van de voorstelling doemt er een schaduwspel op, vol ondefini eerbare bewegingen en de illusie van stromend water. Een ruimte vol energie met daarin een kleine figuur die, vanuit zijn eigen scha duw langzaam zichtbaar wordt. In een bijna ritueel magische span ning wordt de toeschouwer mee genomen in een wereld vol mys terie en dromen. De voorstelling is bedacht en gemaakt door Char lotte Puyk-Joolen en wordt tevens door haar gespeeld. In september 2005 won zij in het PIF Festival in Zagreb twee prijzen met Panta Rliei II. Dit jaar heeft de voorstel ling, zowel in Polen als in Praag, de Award for best Animation gewon nen. Kortom een unieke kans om deze bijzondere voorstelling in zaal de Tiendschuur van de Kas teelboerderij in Horst te zien. Voor meer informatie en reserveren zie www.detiendschuur.nl. een abonnement waard en woongebied. De leden verplich ten zich de nominaties te lezen, zodat zij de onderlinge kwaliteit goed kunnen vergelijken. Lezers kunnen zich vanaf maandag 24 juli aanmelden voor de kernjury op www.nspublieksprijs.nl Naast de leden van de kernjury kan iedere Nederlander boven de 18 jaar zijn stem blijven uitbren gen via stembiljetten en internet. Jaarlijks maken ruim 20.000 men sen gebruik van deze mogelijk heid. De NS Publieksprijs wordt toegekend aan het boek dat zowel bij de einduitslag van de kernjury als die van de vrije stemmen, het hoogst eindigt. Komen de num mers één bij beide uitslagen niet overeen, dan wordt een totaalklas sement gemaakt. Het reglement geeft aan dat daarbij de stemmen van de kernjuryleden voor 1/3 meetellen in de einduitslag. Een titel kan alleen maar winnen als deze in beide uitslagen is opgeno men. Beide jury's kunnen stemmen op een genomineerde titel of op een titel van eigen keuze. De enige voorwaarde voor de titel van eigen keuze is dat het boek Muzikale middag In de Servaashof in Venray vindt zondag 6 augustus van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van de Muziek Werk Plaats. In de afge lopen tien jaar is de Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats in Venray een begrip geworden. Deze organisatie is een werk plaats voor (aankomende) musici met een GGZ-achtergrond. De Muziek Werk Plaats heeft haar werkplaats in het monumentale Annapark. Het spelen van muziek betekent voor de deelnemers vaak alles. De Muziek Werk Plaats is een maatschappelijk steunsy- steem. De muzikanten vinden er werk en ontplooiingsmogelijkhe den en daardoor een vast anker in de samenleving.De Muziekwerk Plaats is niet alleen binnen de muren van de werkplaats actief, maar treedt ook vaker naar buiten op. Op die manier communiceert de Muziek Werk Plaats van binnen naar buiten en dat geeft op haar beurt nieuwe aanknopingspunten en uitdagingen. Belangstellenden zijn deze middag van harte wel kom in restaurant LeTambourin in de Servaashof in Venray. De kerk van de parochie Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvan gen in Evertsoord bestaat vijftig jaar.Ter gelegenheid van dit gou den jubileum is de jarige paro chiekerk, gelegen op het terrein van gevangenis Ter Peel, een expo sitie te bezichtigen. Het drieluik besteedt aandacht aan de kerk, het peelgebied en het gevangenis wezen. In samenwerking met het Peel- museum America, het gevangenis museum Veenhuizen en inwoners Pia schrijft de maandelijkse horoscoop voor een glossy tijdschrift en leidt samen met haar vriend Stefan een rustig leventje. Maar als op kerstavond de spanning hoog oploopt gooit ze na een hef tige woordenwisseling zijn splinternieuwe horloge in de frituurpan, waarop hij de ver lovingsring die hij haar wil geven weer in zijn zak steekt. Wanneer hij tijdens een oud- en nieuwfeestje ook nog met haar baas flirt, is de maat voor Pia vol: ze besluit zichzelf opnieuw uit te vinden. Met haar vriendin Tanja sluit ze een weddenschap af: het komende jaar zal ze het bed delen met twaalf mannen, van ieder sterrenbeeld één, en die erva ringen zal ze verwerken in haar horoscoop. Wanneer ze faalt zal ze een tattoo laten zetten op een van haar billen. Maar als na twaalf maanden erotische astrologie de sterren eindelijk gunstig lijken te staan, kan ze niet kiezen tussen een oorspronkelijk in het Neder lands geschreven uitgave moet zijn. Een titel kan slechts één keer de NS Publieksprijs winnen. De zes nominaties worden vastgesteld door een comité van boekverkopers en bibliothecaris sen. De titels dienen in de periode juni 2005 t/m juni 2006 tot de best verkochte titels in Nederland te behoren. De bekendmaking van de 6 nominaties is op zondag 17 september in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht, tevens de installatiebijeenkomst van de kernjury. De stemperiode is van zondag 17 september t/m vrijdag 13 oktober. Stembiljetten zijn ver krijgbaar bij boekwinkels en bibli otheken. Stemmen kan ook op www.nspublieksprij s .nl De Publieksprijs van het Neder landse Boek is een initiatief van de Stichting CPNB en wordt dit jaar voor de 20e keer georganiseerd. Eerdere winnaars zijn onder meer: Heren van de thee van Hella S. Haasse, Indische duinen vanAdri- aan van Dis en De eeuw van mijn vader van Geert Mak. NS is sinds 2001 sponsor van deze grootste publieksprijs voor het Nederland se boek. Big Band Noord- Limburg Big Band Noord-Limburg speelt op zondag 12 augustus op het marktpodium van de Rozenfees ten in Lottum. Tijdens dit optre den gaat Bigband Noord-Limburg een unieke uitdaging aan door het Dancing Team Venlo te begeleiden. Na de afgelopen optredens solo te hebben gedaan, kwam deze kans op hun pad en hier is iets heel moois uitgerold. DTV is oprecht bezig om alle authentieke dans stijlen zoals de tango, de wals en de rumba weer onder de aandacht van een groter publiek te brengen. Hierbij hebben ze door het popu laire televisieprogramma Dancing with the stars natuurlijk volledige ondersteuning verkregen. Van een gedeelte van hun inkomsten wor den goede doelen gesteund. Men is van harte welkom op zondag middag van 16.30 tot 19-30 uur om van deze unieke muzikale- en danscreatie te komen genieten. Bigband Noord-Limburg staat onder leiding van Jos Wetzels en de zang is in handen van Simone Roth en Frank Donders. Meer informatie staat op www. bigbandnoordlimburgnl van Evertsoord is de binding tus sen de Peel, de kerk en het gevan geniswezen in beeld gebracht. Onder andere religieuze voorwer pen, foto's, een plaggenhut en een cel uit het begin van de twintigste eeuw worden tentoongesteld. Ook is er op het terrein van de gevan genis een tuin te bezichtigen. De expositie Drieluik in beeld is van 1 augustus tot en met 28 septem ber op dinsdag, woensdag en don derdag van 11.00 tot 15.00 uur geopend. De parochiekerk ligt aan de Patersstraat 4 in Evertsoord. haar twee favorieten... Martina Paura is werkzaam bij een groot elektronicabedrijf en heeft verschillende korte verhalen gepubliceerd. Man van de maand is haar debuutroman. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 9,95 euro. Nard Reijnders en amateurmusici oogstten succes met koperkwintet Fine Arts Brass Het Engelse koperkwintet met Nard Reijnders (derde van links) als gastmusicus. publiek ook getrakteerd op een muzikale wereldpremière. Klas siek op Locatie had de 72-jarige bekende componist Bernard van Beurden gevraagd een composi tie te schrijven voor het Engelse koperkwintet en vijfentwintig amateurmuzikanten. Het werd het stuk Around Five. Volgens de componist, die vlak voor de première een hel dere tekst en uitleg gaf, is het een zeer enerverende composi tie geworden die veel vraagt van de amateurmusici op het gebied van ritmiek en klankkleur. Het slagwerk wordt zeer solistisch en uiterst divers gebruikt. De diverse melodische lijnen zijn grillig dus technisch niet makkelijk en ook van de solisten wordt het uiterste gevergd. "Als je er echt voor gaat is het een prachtig stuk dat heel veel spannende kanten van de blaasmuziek toont. Je moet het aandurven om de uitersten op te zoeken van verstilling, passie, rust en uitbundigheid", aldus Nard Reijnders, die de wereldpremière als dirigent in goede banen leidde. Van Beurden onthulde voor de première dat hij vijfendertig jaar geleden heeft samengewerkt met de nestor van de Noord-Lim burgse dirigenten Jos Rijken uit Broekhuizen. Rijken was toen diri gent van de fanfare Broekhuizen- vorst en Ooyen en Van Beurden kreeg van de VPRO de uitnodiging om een project te doen met een fanfare en een hedendaags koor uit Amsterdam, waarvan Bernard toentertijd leider was. Rijken heeft van Beurden toen kennis laten maken met het karakter van de blaasmuziek en de speelmoge- lijkheden van de diverse instru menten. Nard Reijnders zat destijds als conservatoriumstudentje bij de fanfare."Van Jos Rijken heb ik toen veel geleerd over de blaasmuziek. Ik ben hem daar nog altijd dank baar voor", aldus Van Beurden. "Daarom draag ik de compositie graag aan hem op en biedt hem een exemplaar aan van de parti tuur." Toen was het de beurt aan Fine Arts Brass en de vijfentwintig amateurs die de afgelopen weken gerepeteerd hebben op dit niet gemakkelijk werk van Van Beur den. En ze speelden het met volle inzet en concentratie.Van Beurden was na afloop zeer tevreden en complimenteerde de amateurmu sici voor hun medewerking aan dit project, waarmee andermaal werd aangetoond dat de Noord- Limburgse blaasmuzikanten veel meer kunnen dan, wat hij noemde, voorgebakken friet fanfaremu ziek' maken. Nard Reijnders was na afloop ook een tevreden man. "Ik denk dat we het maximale eruit hebben gehaald, zeker ook met het oog op de vakantieperio de waarin het niet makkelijk bleek om voltallige repetities te plannen. De beoogde doelstelling van Klas siek op Locatie om de amateur in contact te brengen met de profes sional, waarbij iedere groep een volwaardige rol vervult, is volledig geslaagd te noemen", aldus Reijn ders. In het publiek zaten veel amateurmusici die er zelf heel graag bij betrokken zouden zijn geweest, niet in het minst door de collegiale wijze van musiceren van Fine Arts Brass. De Engelsen kregen er geen genoeg van en musiceerden langer dan twee uur met als slot een gezamenlijke uit- smijter:Tiger Rag. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur De Peelstreek: museum als eerbetoon aan grootouders 600 lezers vormen kernjury ROMAN Doelstelling Klassiek op Locatie geslaagd

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13