m m m Inspectie genetisch gemanipuleerde maïs Gemeente verrast door proef Werkzaamheden kruispunt €19, Service rubriek ^fEcr/Ê mÊ&t PEEL EN MAAS Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS Donderdag 27 juli 2006 - Pagina 8 Initiatief 40-jarige WeJeBe Garage Het oude poortje aan de Maasweg, dat ooit via de ach terzijde ingang gaf tot het vroegere kasteelcomplex in Blitterswijck, wordt opge knapt. De directie van WeJeBe Garage wil met de opbrengst van de feestelijke bijeen komst, die op 16 september wordt gehouden in verband met het veertigjarig bestaan van het bedrijf, het poortje laten renoveren. Het kasteel, dat omstreeks 1400 is gebouwd, vanaf 1903 de functie van klooster vervulde en aan het eind van de Tweede Wereldoorlog werd verwoest, neemt in de histo rie van Blitterswijck een belangrij ke plaats in. Iedereen in het dorp kent echter ook het oude poortje, een stenen bouwwerk met daarin een houten poortje, dat een onder deel vormde van de kloostermuur, waarvan een gedeelte wegspoelde bij de watersnoodramp van 1920 Het poortje aan de Veerweg booi en nooit meer werd herbouwd. "Die poort hoort net zo goed als de kasteelruïne bij Blitterswijck", vindt Jet Reijnen, oud -directeur van WeJeBe. "Als inwoner vind ik het belangrijk dat de historie van Blitterswijck bewaard blijft. Van daar ook dat de directie van WeJe Be heeft besloten om in plaats van wijn en bloemen, de gasten te vra gen dit initiatief te steunen. Met het geld van de receptie willen we het poortje laten renoveren en zoveel mogelijk terugbrengen in de oorspronkelijke staat." Het poortje is gebouwd rond 1903, de tijd dat de Franse slotzus ters (Trappistinnen) uit Laval in het gebouw woonden. Het vorm de een onderdeel van de kloos termuur waarmee rond die tijd het hele complex werd ommuurd. De zusters vertrokken in 1920. Van 1920 tot 1936 werd het kas- vroeger toegang tot het kasteel. teel een opleidingsinstituut van de Paters van Cadier en Keer en van 1941 tot aan de verwoesting was het een noodseminarie van de Paters van de Hamert. In die tijd liepen vele studenten via dit poortje terug als zij een wande ling of roeitocht op de Maas had den gemaakt. Deze route was namelijk veel korter dan de route via de hoofdingang. Volgens Jet Reijnen roept het poortje nog steeds nostalgische herinneringen op aan het kasteel en de periode van destijds. Herinneringen die eveneens zullen voortleven in het in wording zijnde park in de kas teelruïnes. "Als je op het zitbankje tegenover het poortje zit en je gaat terug in de tijd, dan kun je je een beetje voorstellen hoe het kasteel eruit moet hebben gezien, en ook hoe de mensen toen geleefd moe ten hebben. Je ziet het beeld van het kasteel van toen bijna voor je. Het poortje geeft een doorkijk naar de tijden van vroeger." Net zo goed als het poortje hoort ook WeJeBe, dat in 1966 werd opgericht door Wim Janssen en tegenwoordig wordt gerund door Rogier Reijnen, de zoon van Jet, bij Blitterswijck. En dus is het is een mooi doel om het te restau reren, stelt Jet Reijnen. "Zeker ook voor al die fietsers en wandelaars die Blitterswijck bezoeken en vaak op het zitbankje uitrusten en tegelijk genieten van het uitzicht. WeJeBe wil dat uitzicht nog mooi er maken door het poortje in de oude, oorspronkelijke staat terug te brengen." Het plan klinkt mooi, maar Reijnen kampt met een pro bleem. Hij weet niet exact hoe het poortje er vroeger uitzag." Maar misschien zijn er dorps genoten die een oude foto van de poort hebben?" Kunt u Jet Reij nen helpen? Neem dan even con tact met hem op, tel: 531672. Twee jaar geleden bun delde dialectband De Achter- bendt in een stichtingsvorm de krachten om een festival te organiseren voor de jeugd van Geijsteren. Regelmatig kwam namelijk het beklag dat er naast carnaval, kermis en de plaatselijke kroeg wei nig te doen is voor de jeugd van Geijsteren. Het festival, het Klophingstebal, werd een groot succes. Verschillende bedrijven werken ook dit jaar weer mee met de leden van de stichting aan een herhaling van het feest, dat op 29 juli wordt gehouden op het ter rein van de firma Jakobs. Stan Kunen (22) is één van de initi atiefnemers. Dialectband Achterbendt heeft in juni besloten om te stoppen met spelen, maar ze gaat wel ver der met de stichting. Stan Kunen, voormalig zanger en doedelzak speler van Achterbendt, kijkt met veel plezier terug op de tijd in de band. "Wanneer we precies zijn gestart met de band, dat weet eigenlijk niemand. Het is heel spontaan ontstaan in de plaatse lijke kroeg, zo'n vijf jaar geleden. De toenmalige zaalhouder gaf ons een microfoon en het begin was Twee jaar geleden bu ndelde dialectba nd De Achterbendt (foto) in een stichtingsvorm de krachten om een festival te organiseren voor de jeugd van Geijsteren: het Klophingstebal. alles wat serieuzer, toen dezelfde zaalhouder ons vroeg om te spe len tijdens de kermis. Vervolgens kwamen er meer optredens. Afgelopen juni hebben we echter besloten om ermee te stoppen. Het nam steeds meer tijd in beslag en er waren wekelijks repetities nodig. Die tijd had niet iedereen in de band." "Twee jaar geleden hebben we voor het eerst het Klophingste bal georganiseerd. Wij hoorden veel geklaag over dat er zo weinig voor de jeugd in Geijsteren wordt georganiseerd. En dat konden we onderstrepen.Tijd voor een feest je dus!" De plaatselijke kunstena res hielp ons met het oprichten van een stichting. "De stichting de Achterbendt bestaat naast mijzelf uit Koen Wijnhoven, Bram Derikx, René Cox, Fons Jacobs, Peter Jans sen, Ton Kunen, Willem Dittrich en Eddy Boom.Tijdens het eerste feest hebben we zelf opgetreden, samen met nog een band. Vooraf hebben we met bekenden gespro ken en bedrijven benaderd. Via via konden we veel materiaal lenen van verschillende bedrijven uit het dorp, wat natuurlijk geweldig was. Iedereen wilde meewerken en vond het een goed plan. En we kunnen nu nog steeds een beroep doen op deze bedrijven." De naam voor het feest is apart. "In Geijsteren woont een man van een jaar of 60 die veel gebruik maakt van ludieke dialect uitspra ken en scheldwoorden. Eén van die woorden is Klophingst, wat een andere benaming is voor lom perik. Wie de letterlijke omschrij ving wil weten, moet maar naar het Klophingstebal komen. Wij vonden het een leuke naam en besloten het feest 'het Klop hingstebal' te noemen. Ook heeft diezelfde man het logo van het Klophingstebal gemaakt, waar we hem erg dankbaar voor zijn." "Pas in het tweede jaar dat we 'het Klophingstebal' organiseer den, hebben we alles op papier gezet. En daar hebben we nu pro fijt van. We hebben dit jaar name lijk in korte tijd het feest moeten organiseren. Op het terrein van firma Jakobs vinden vrijdag 28 juli en zaterdag 29 juli open dagen plaats. De vereniging Innovatief Platteland houdt daar haar demo- dagen van energiegewassen, waar wordt stilgestaan bij energiege wassen als duurzame energie. De organisatie wil hiermee een brede discussie starten tussen de ver schillende belanghebbenden. Het zou voor ons natuurlijk geweldig zijn als wij de tent en de toiletten die daar toch al stonden, zouden kunnen gebruiken. Toen wij daar echter twee maanden geleden naar informeerden, bleek dat de open dagen een week eerder zou den plaatsvinden en dat wij daar om geen gebruik konden maken van deze voorzieningen. Zo'n vier weken geleden werden we echter gebeld dat de open dagen een week werden verschoven en dat wij dus alsnog gebruik konden maken van de tent en de toiletten. Toen werd het een beetje kort dag om te organiseren, maar het is gelukt!De feestavond begint zaterdag 29 juli om 20.30 uur. "We beginnen gelijk goed met een happy hour. Dat betekent dat van 20.30 tot 21.30 uur de consump tie maar 1 euro kost. Om lekker in de sfeer te komen. Daarna volgt een optreden van de band Plork en de aannemers. Deze band zijn we toevallig tegen het lijf gelopen afgelopen weekend op het Zwar te Cross festival. Het is een echte feestband met muziek van Abba tot System of a down. Daarnaast maakt de band gebruik van diver se attributen om het allemaal nog feestelijker te maken. Verder is er een optreden van de band 'Boys from the county heil'. Deze band speelt Ierse up-tempo folk muziek met veel verschillende instrumen ten. Een geweldige afsluiter voor een hopelijk geweldige avond." Kermisprogramma In dorpscafé De Zwart aan de Kerkstraat in Blitterswijck wordt tijdens de kermisdagen een zeer variërend muziekprogramma geboden. Het kermisprogramma begint op vrijdag 28 juli met het lichten van de spaarkas.Aanvang 20.00 uur en met muziek van disco Sunrise. Op zaterdag 29 juli vanaf 21.00 uur is er een optreden door de top 40 band B-Dazzled. Zondag 30 juli is het vanaf 21.00 uur de beurt aan Pigt@il. Maan dag 31 juli kan men genieten van optredens van entertainer Kevin Moroney.Tot slot is er op dinsdag 1 augustus een optreden van de band No Limit Landelijke proef van ministerie van LNV in Blitterswijck Afgelopen zaterdag werd er door vijtien activisten van de milieuorganisaties XminY en Aseed actie gevoerd bij een veld met genetisch gemanipuleerde maïs in Blitterswijck. De actie voerders wilden door middel van een inspectie controle ren of de gegevens die door de overheid en het uitvoerend onderzoeksinstituut PRI zijn verstrekt over de proef ook juist waren. Daarnaast deden zij ook eigen onderzoek door middel van het nemen van bodemmonsters en verstrek ten uitleg aan omwonenden. De kerk van Blitterswijck is eigenaar van het stukje grond en heeft het verpacht aan een boerenbedrijf. Het veld met de gemanipuleer de maïs is deel van een proef met zes velden die in opdracht van het ministerie van LNV door Plant Research International (PRI) wordt uitgevoerd. De proef bestaat uit een hectare gemani puleerde maïs waaromheen vier zogeheten receptorveldjes liggen van gewone maïs. Het doel is te meten hoe sterk de uitkruising is op een afstand van 25 meter. De proef wordt uitgevoerd met de maïssoort Mon810. Deze is wel iswaar door Europese Commis sie toegelaten voor commerciële teelt binnen Europa, maar in een aantal EU-landen verboden van wege de negatieve effecten op het milieu en onvoldoende aange toonde veiligheid voor de gezond heid van deze maïs. Er is veel kritiek op de proef en die komt niet alleen van de actievoerders. Onafhankelijke wetenschappers hebben reeds aangegeven dat de opzet van de proef geen relevante gegevens over uitkruising zullen opleveren. Vraag is dan waarom de proef überhaupt plaatsvindt? Volgens PRI levert de proef wel andere interessante gegevens op, maar het is volgens de actievoer ders onbekend waar men dan op doelt. De inspecteurs van XminY en Asee vonden overigens afwij kende gegevens voor wat betreft de omvang van de receptorvelden en de afstand naar andere maïs velden dan officieel opgegeven. Zo stond er maïs op een afstand van ongeveer 270 meter, terwijl de overheid beweert dat er bin nen 500 meter van het proefveld geen andere maïs geteeld wordt. "Over het algemeen is de maïs in slechte conditie", aldus een van de inspecteurs, "de droogte heeft ook een duidelijk effect op de maïs, bij heel veel planten was de onderste helft van de maïs volledig verdord. Dit zal de waarde van de proef nog verder verminderen." In de Verenigde Staten kennen ze overigens geen andere manier van maïs telen. Volgens voorstan ders is gentech-maïs wellicht de toekomst van de landbouw. De twee organisaties maken zich echter grote zorgen. Ze zijn onder meer tegen velden met genetisch gemanipuleerde gewas sen omdat door verstuiving niet- gemanipuleerde planten zich zul len kruisen met gentech-voedsel, wat funest zou zijn voor bijvoor beeld biologische boeren. Volgens XminY en Aseed willen consu menten geen genetisch gemani puleerd voedsel op hun bord. Ook kunnen boeren die hun velden naast de gentech-maïsvelden heb ben liggen, volgens de twee orga nisaties grote problemen krijgen. Boeren die namelijk een gen in hun maïs krijgen kunnen volgens de actievoerders een forse schade claim verwachten van producent Monsanto, die een octrooi van het gen heeft. Van de inspectie wordt een rapport gemaakt, dat zal wor den overhandigd aan het college van B&W van Meerlo-Wanssum. De gemeente Meerlo-Wanssum wist niet dat in Blitterswijck al enige tijd een veld met genetisch gemanipuleerde maïs lag. Ze werd pas maandag pas door een milieugroepering op de hoogte gebracht van het bestaan van het proefveld. "We zijn niet eerder geïnformeerd over deze proef", vertelt een woordvoerster van de gemeente."We hadden graag gezien dat het ministerie van VROM de gemeente in een eerder stadium actief had geïnformeerd. Dan hadden wij onze burgers tijdig kunnen informeren om zodoende mogelijke vragen en/ of onrust te voorkomen. Hierover gaan we het ministerie binnenkort een brief stu ren." Het college van B en W van de Meerlo Wanssum gaat de raad actief informeren, want ook de lokale politiek had totaal geen weet van dit experiment met gentech-maïs in Blitterswijck. In week 33, vanaf maandag 14 augustus, start de gemeen te Horst aan de Maas met de reconstructie van het kruis punt Venrayseweg-Tienrayse- weg-Lindweg. De werkzaam heden zullen volgens planning duren tot en met week 41 (vrij dag 13 oktober). Tussen week 33 en week 35 is de op- en afrit van deA73 (Horst- Noord-Tienray) grotendeels afge sloten voor alle verkeer. De oprit in de richting van Venray/Nijme- gen vanuit de richting Tienray, evenals de afrit van de A73 vanuit de richting Venlo richting Tienray zal gedurende de werkzaamheden open zijn voor alle verkeer. Met ingang van week 36 zijn beide op- en afritten van de A73 in de richting Tienray weer open, waardoor het verkeer van en naar de Tienrayseweg weer van de op en afritten gebruik kan maken. Verkeer komende vanuit Horst- Centrum (Venrayseweg) kan nog niet rechtstreeks de op- en afrit ten bereiken. Er worden omlei- Kermisschieten Het St.Antonius Abt Gilde Blitterswijck houdt op zaterdag 29 juli de traditionele kermisschietwedstrijden. De wedstrijdteams bestaan uit tweetallen en viertallen (korps). Deelname is voor iedereen vanaf twaalf jaar mogelijk. De korpsen kunnen bestaan uit vrienden, kennis sen, familie, buren, verengingen of bedrijven. De wedstrijden beginnen om 15.00 uur. Voor een natje en een droogje wordt gezorgd.Tevens kunnen belangstellenden deelnemen aan het puistschieten. Inschrij ven op het onderdeel viertallen kan tot 14.45 uur op de Schutsweide De Mars, gelegen aan de Maasweg in Blitterswijck.Tweetallen kunnen zich vanaf 15.00 uur inschrijven. Er wordt vanaf 15.00 uur als eerste geschoten door de viertallen. 'Emmertje water voor nieuwe planten' De gemeente wil graag via Peel en Maas een beroep doen op de groenliefhebbers in Meerlo-Wans sum. De redactie ontving onder staand persbericht. 'Dit voorjaar zijn in de gemeente Meerlo-Wanssum nieuwe bomen en hagen geplant. Vanwege de extreme, tropische temperaturen en de droogte heeft het groen het zwaar te verduren. Het zou zonde zijn als de bomen en planten van wege de droogte niet aanslaan en doodgaan. Wij doen er alles aan om dit te voorkomen, maar van wege de vakantieperiode komen wij hiervoor mensen tekort. Hier bij doen we dan ook een drin gende oproep aan iedereen die van planten houdt om de nieuwe planten af en toe een emmertje water te geven. Zij, en wij, zullen u hiervoor erg dankbaar zijn', aldus de gemeente. een abonnement waard Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uitVenray en Meerlo-Wanssum. Naam: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: J.F.H. van Arensbergen, F.J.P van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242,5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Renovatie poortje aan de Veerweg Klophingstebal zet Geijsteren op de kop 7n' Inp iaar op leri pn wp rH Meerlo-Wanssum Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 8