Adem in. adem uit.... WUiïi Sporten in de hitte Nederlandse vrouw vindt zichzelf te wit en te dik CAROLA'S slendersalon; Niets! 1Vilt w adverteren @p deze pagina's? 0478-582727 AA i TEGEN INLEVERING VAN DEZE i i BON 20% KORTING i i OP ELKE KAART VAN j i CAROLA'S SLENDER SALON j PEEL EN MAAS Donderdag 27 juli 2006 - Pagina 7 Oma's tips Lezersactie Peel Maas: 20% korting op elke kaart van Carola's Slender Salon in Venray r- Ademen gaat vanaf onze geboorte als vanzelf, maar goed ademhalen is iets waar we stil bij moeten staan. Want als je diep en 'laag' ademhaalt, verlaag je de kans op stress en allerlei kwalen aanzienlijk, en voel je je alerter en energie ker. In de Westerse wereld wordt slecht geademd: uit onderzoek blijkt dat liefst 90% van de bevol king op een verkeerde manier ademt. Ruim 50% van het potenti eel om te ademen, blijft onbenut en dat is natuurlijk zonde. Oppervlakkig Over het algemeen wordt er veel te oppervlakkig geademd. Doordat we in een gehaaste cul tuur leven, nemen mensen zich niet meer de tijd eens lekker op adem te komen. We zijn veelal gehaast en daar hoort een kleine, oppervlakkige ademhaling bij. Op deze manier beschermen we ons tegen prikkels en invloeden van buitenaf, maar het blokkeert ook veel emoties en het houdt zuur stof tegen. Tekort aan zuurstof Ons lichaam heeft zuurstof nodig om te kunnen functione ren. Als we minder zuurstof bin nen krijgen, gaat ons lichaam zich beschermen en op lager niveau functioneren. Het gevolg is dat kwaaltjes om de hoek komen kijken: we worden sneller ziek, aandoeningen als bronchitis en hyperventilatie komen eerder voor en we zijn gevoeliger voor griep en hartkwalen. Gezond lichaam Een gezonde ademhaling met een maximale hoeveelheid zuur stof zorgt ervoor dat we onze spieren beter kunnen ontspan nen en dat heeft invloed op onze houding. We krijgen meer energie en we worden alerter op signalen van ons eigen lichaam, maar ook Uit onderzoek naar bloot beleving van Nederlanders in opdracht van het magazine BETER, blijkt dat de Neder landse vrouw zich schaamt voor haar lichaam. Op het strand of in het zwembad voelt 40% zich te dik of te wit. Ook oordelen we keihard over het lichaam van een ander. 15% van de vrouwen voelt zich op het strand of in het zwembad opgelaten en schaamtevol, 12% voelt zich zelfs minderwaardig ten opzichte van anderen en 7% voelt zich bloot. Mannen voelen zich een stuk zelfverzekerder. Twee maal zoveel mannen dan vrouwen geven aan zich lekker te voelen op het strand of in het zwembad (44% tegen 22%). Schamen Veel vrouwen (40%) schamen zich voor hun buik, gevolgd door vetrolletjes (29%), benen (20%) en heupen (24%). Ook zijn de resultaten op de vraag of vrouwen trots zijn op een lichaamsdeel erg laag. Alleenstaande vrouwen zeg- van buitenaf. Een goede ademha ling biedt ons zelfs de kans om, onder begeleiding van een thera peut, oude gevoelens op te rake len en te verwerken, of angsten aan te gaan. Dit kan bijvoorbeeld bij een zogeheten ademhalings therapeut. Kortom: onze algehele gezondheid wordt verbeterd. Gezonde ademhaling De basis van een goede adem haling begint met het verplaatsen van ademhaling van boven in de longen naar diep in het lichaam. Veel mensen praten van een buik ademhaling, maar nog beter is een bekkenademhaling. Als je 'hoog' ademt, blijft de zuurstof hoog in je lichaam en uitsluitend in je hoofd steken. En dat terwijl de rest van het lichaam ook zuurstof nodig heeft. Probeer dus om minder hoog in je longen te ademen en de zuurstof door je hele lichaam te sturen. Thuisoefening Thuisoefening voor een gronde rigere ademhaling: - ga op een stoel of bank zitten, met je voeten stevig op de grond - adem vier keer kort in en daar na een keer lang in - adem daarna uit met een zucht. - deze sessie herhaal je vier keer (je ademt dus in totaal 20 keer in) Deze oefening zorgt ervoor dat je weer in contact komt met je lichaam en gevoelens. Je hele lichaam wordt weer met zuurstof gevuld. De eerste paar keer dat je dit doet kun je je duizelig voelen, omdat je lichaam niet gewend is al die zuurstof in één keer binnen te krijgen. Schrik daar niet van, dit is ontspanning. Hoe vaker je deze oefening doet, hoe meer je eraan gewend raakt. Doe de oefening minstens één keer per dag en het liefst buiten. Het is belangrijk dat je deze oefeningen niet uitvoert zonder begeleiding als je adem- halings-, hart- of longproblemen hebt. gen opvallend vaker nergens trots op te zijn dan samenwonende of getrouwde vrouwen. Schaamhaar Bij de beoordeling van een andermans lichaam scoort met name het hebben van overvloedig haar erg hoog: 37% van de vrou wen vindt okselhaar afstotelijk en 32% vindt schaamhaar vies. Het meest afstotelijk is iemand die zweet. Bijna 40% van de vrouwen en 25% van de mannen schudt zich van bovenmatig zwetende mensen. Vrijen Kijken naar anderen en zich dan ergeren is een favoriete bezig heid van menig strandbezoeker. Bijna 40% van de vrouwen ver gelijkt haar lichaam met dat van een ander. Bijna 30% ergert zich aan mensen die liggen te vrijen of voortdurend aan elkaar zitten te frunniken. Mannen storen zich met name aan dikke mensen die op het strand of aan het zwembad friet zitten te eten (21%). Slenderen is een manier van bewegen zonder dat je inten sief hoeft te sporten. Aan de hand van zes zogeheten slen- derbanken worden verschil lende delen van het lichaam geactiveerd. En dat terwijl je lekker ligt en de bank de bewe gingen voor je maakt. De spie ren worden verstevigd, zon der overdadige spierbundels te kweken. Bovendien wordt de stofwisseling verbeterd, de zuurstoftoevoer vergroot en is de kans op blessure nihil. Onze verslaggeefster nam de proef op de som bij Carola's Slender Salon in Venray. Ik geef het eerlijk toe: ik had me niet echt verdiept in slenderen toen ik bij Carola's Slender Salon in Venray binnenstapte. Via inter net had ik wel enige informatie verzameld: 'liggen op verschillen de banken die bewegen en waar je oefeningen op doet.' En: 'afslan ken en spieren verstevigen op de slenderbanken.' Ik kon me er wei nig bij voorstellen. Zou het bewe gen zijn voor diegene die geen zin heeft om te sporten? Ik mag, zoals iedereen die voor het eerst komt, een proefuurtje 'slenderen'. Ik ben heel benieuwd en ga met de gedachte van 'niks doen en toch afvallen' naar Caro la's Slender Salon. Ik ben iets te laat, en dat wordt me niet in dank afgenomen. Er blijken al velen op me te wachten. Op tijd komen is een must bij slenderen. Er zijn namelijk zes banken waar je tien minuten op ligt en er zijn deze ochtend meer dames die, ondanks de hitte, ook aan de slag willen met slenderen. Ze moeten echter wachten totdat ik ben begonnen, omdat ik voor hen sta ingepland. Sorry! Snel trek ik mijn sokken aan die ik mee moest nemen en mijn korte broek. Dat laatste blijkt geen goed idee. De korte broek schuurt over de banken en belem mert me een beetje bij de bewe gingen. Een lange broek dus de volgende keer! ONTSPANNEN Ik begin bij de eerste bank, de Sandbag Table. Carola legt uit dat zij bij iedere bank het toestel aanzet en mij in de juiste posi tie zal leggen. Ik besluit het alle maal maar over me heen te laten komen. Bij de Sandbag Table liggen er twee kussens onder mijn bil len die schudden en die duizend heupbewegingen maken in tien Joke Phillipson (64), oud voorzitter van de voorma lige Vrouwenraad van Venray, heeft een druk bestaan. Ze vult haar week met verschil lende vrijwilligersactiviteiten, maar weet ook voldoende tijd in te plannen voor beweging en ontspanning. "Dat zorgt ervoor dat ik langer actief blijf.'' Joke Phillipson heeft na het opheffen van de Vrouwenraad vol doende andere bezigheden gevon den. "Ik zit in een initiatiefgroep voor de oprichting van een Moe dercentrum in Venray, dat op 26 augustus wordt geopend. Tevens ben ik als vrijwilliger actief bij het PLIV het Platform voor Lagere Inkomens Venray. En ik ben voor zitter van de ouderenvereniging in Landweert. Het is veel, maar wel erg leuk allemaal." Ondanks haar vele vrijwilli- gerstaken maakt Joke Phillipson genoeg tijd vrij voor beweging in haar leven. "Voldoende beweging zorgt ervoor dat ik langer actief kan blijven. Het geeft me een fit en goed gevoel. Doordat ik op 20- jarige leeftijd een ernstig ongeluk heb gehad, waarna een botbreuk in mijn onderbeen niet goed gene zen is, heb ik drie jaar geleden een knieprothese gekregen. Hierdoor kan ik nu niet meer alle sporten beoefenen. Daarom ga ik één keer in de week naar 'Beweging voor Ouderen', wat erg gezellig is. Daarnaast wandel en fiets ik veel, minuten. Op deze manier wordt mijn onderlichaam versoepeld en mijn heupen en bovenbenen verstevigd. Ik voel met name ont spanning door mijn lichaam gaan door al dat geschud. De volgende bank, de Leg table, heeft het effect van een wandeling van drie kilo meter. Mijn benen liggen tegen een plaat die beweegt, zodat ook mijn benen bewegen. Wederom een ontspannen gevoel. Ik voel me na de oefening beter dan na een wandeling van drie kilome ter. De derde bank heet de Sit-up Table. Hier doe ik lichaam sit-ups, doordat het onderste deel van de bank omhoog komt en omlaag gaat. Als vierde de Waist Tummy Hip Table, met een oefening die mijn benen laat kruisen. Hier is een lange broek zeker geen over bodige luxe, het schuurt namelijk in de korte broek. De vijfde bank heet de Stretch Table. Twee kussens onder mijn schouderbladen schudden mijn hele lichaam rond. Een heerlijk gevoel. Tot slot een rustige, ont spannende oefening op de Relax Table. Mijn hele lichaam wordt k alhoewel ik nu met dit warme weer toch iets eerder de auto pak." Joke Phillipson beweegt om verschillende redenen. "Ik doe het allereerst voor de gezelligheid. De groep 'Beweging voor Ouderen' is heel gezellig. Ik merk dat het spor ten me ook soepeler houdt en er juist voor zorgt dat ik me beter kan bewegen. En ik blijf er lan- tien minuten lang gemasseerd, heerlijk. En dan zit mijn uur Slen deren er al op. Ik merk dat ik na het uur slende ren erg ontspannen ben, dat had ik niet verwacht. En ik heb ook nog het gevoel dat ik daadwerkelijk iets heb gedaan! Carola vertelt dat ik mijn spieren met de verschil lende oefeningen op de banken heb verstevigd. Als je langer bezig bent, kun je per bank het aantal oefeningen ook uitbreiden. Het is echter geen manier om af te val len of vet te verliezen, daar heeft Carola binnen haar Salon andere mogelijkheden voor. Carola heeft het slenderen vroe ger zelf altijd gedaan en is, mede door haar enthousiaste ervarin gen, vijf jaar geleden begonnen met haar eigen Salon. Inmiddels heeft ze ook een vestiging in Ble- rick en vele enthousiaste vaste klanten. Naast mij zit een vrouw van 77 die al jaren 'slendert' en zeer tevreden is over de resulta ten. Het geeft haar extra energie en ze voelt zich sterker. Carola: "slenderen is er voor jong en oud, dik en dun, man of ger actief door. Ik doe veel zit- en denkwerk, waardoor ik het bewe gen erg verhelderend vind. Het geeft me de mogelijkheid even heerlijk alleen maar met mezelf bezig te zijn. Ik krijg er rust van in mijn hoofd. En het is natuurlijk ook gezond om te bewegen. Ik denk dat het mijn levenskwaliteit verbetert. Bewegen speelt dus een belangrijke rol in mijn leven." vrouw. Ik boek vooral positieve resultaten bij mensen die last hebben van reuma, MS, rug- en wervelklachten. Zij kunnen op een verantwoorde wijze bewe gen, zonder dat ze kans lopen op blessures. Klachten verdwijnen en voor sommigen is het zelfs een opstap naar bewegen in een sportcentrum. Ik zeg altijd dat slenderen een vorm van bewegen Joke Phillipson: "Samen met mijn man let ik op wat we eten." SCHOONHEIDSSALON Joke Phillipson hecht grote waarde aan ontspanning. "Ik sport voor de ontspanning, maar ont spanning haal ik ook uit andere zaken. Ik kan enorm genieten van een vakantie. Dit jaar is het er niet is voor mensen die niet kunnen, willen of mogen sporten." AFVALPROGRAMMA' S Carola's Slender Salon biedt optimale begeleiding bij het slen deren en verschillende afvalpro- gramma's die kunnen worden gevolgd. Er kan altijd een afspraak worden gemaakt voor een proef- sessie. Dit verplicht tot niks. van gekomen. Het is in Nederland nu ook schitterend weer. Lezen ontspant mij ook: ik zit graag met mijn neus in de boeken. Wat ik ook graag doe, is een terrasje pik ken met mijn man of met vrien den, heerlijk met dit weer." Al jaren gaat ze met enige regel maat naar een schoonheidssalon, waar ze zich lekker laat verwen nen. "Dat vind ik pure ontspan ning. Mezelf een uurtje laten verwennen door een schoonheids specialist die mijn huid optimaal verzorgt. Voor mij is het belangrijk dat ik, naarmate ik ouder word, mijn huid goed verzorg en zo in optimale conditie houd." VOEDINGSSUPPLEMENTEN "Samen met mijn man let ik op wat we eten. We proberen zoveel mogelijk verse groenten en fruit te eten, en regelmatig te eten. Natuurlijk zondigen we ook zo af en toe, dat moet kunnen. En dat is ook lekker. Mijn man en ik slikken voedingssupplementen. Daar voe len we ons goed bij en het geeft ons net dat beetje extra wat we nodig hebben om het beste uit de dag te halen en ons fit te voelen! Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Een middel tegen transpirerende voeten is ze na het wassen in te smeren met azijnwater of een beetje azijn in je schoenen te doen. Wat ook helpt, is het nemen van een koud of heet voetenbad met zeezout. Niet blij met zomersproeten? Bewerk ze met zure melk of met citroensap. Wie veel last heeft van transpi ratie kan beter geen afsluitende en synthetische kleding dragen. Draag katoen, linnen en eventu eel wol om het lichaam de kans te geven meer te kunnen ademen. Een zonnebril voorkomt dat je met je ogen gaat knijpen. Dus wan neer je het krijgen van rimpeltjes rond de ogen wilt uitstellen, is een zonnebril de perfecte uitkomst. Pijnlijke, gesprongen lippen kan je behandelen met een zelf gemaakte olijfoliezalf. Doe twee eetlepels olijfolie, drie eetlepels bijenwas en een paar rozemarijn blaadjes in een pannetje en kook het ongeveer een half uurtje au bain marie. Daarna zeven en in een potje doen. Als het afgekoeld is, kun je het gebruiken. Een wel daad voor je lippen. Bijensteken kunnen met uiensap of goudsbloemblaadjes worden behandeld. Drinken, drinken, drinken Bij hoge temperaturen zoals nu is het belangrijk veel te drinken. In een warme omgeving heeft het lichaam minimaal twee liter vocht nodig en bij zware lichamelijke arbeid of sportieve inspanning nog meer. Alcoholische dranken zoals bier, zijn als dorstlesser min der geschikt. Het advies van het Voedings centrum is om dagelijks minimaal anderhalve liter te drinken en bij warm weer ten minste twee. Anderhalve liter betekent bijvoor beeld vier kopjes thee, vier kopjes koffie, twee glazen melk en twee glazen frisdrank of water, twee liter betekent twee grote glazen water extra. Aantal calorieën De beste dorstlessers zijn (kraan-, bron- of mineraal)water en thee. Bij de keuze van dran ken is het belangrijk om op het aantal calorieën te letten. Koffie en thee zonder suiker en melk, (mineraalwater en light frisdran ken leveren geen calorieën. Uitdroging Wie onvoldoende drinkt, loopt kans op uitdroging. Een gering tekort aan vocht veroorzaakt een dorstgevoel. Bij een groter tekort treden de eerste verschijnselen van uitdroging op: lusteloosheid, vermoeidheid, gebrek aan eetlust en hoofdpijn. In extreme gevallen kan dit zelfs leiden tot het verlie zen van controle over zichzelf of tot flauwvallen. Geen extra zout nodig Bij heet weer wordt soms gedacht dat het nodig is meer zout te eten. Dat is niet het geval. Van zout (natrium) hebben we maar heel weinig nodig. De hoeveel heid natrium die van nature in de voeding voorkomt, is al meer dan voldoende, ook bij warm weer. De kans op een tekort aan natrium is uiterst klein. Heb jij een gezond gewicht? Een veel gebruikte en gemakkelijke manier om voor jezelf na te gaan of je een gezond gewicht hebt of dat je te zwaar bent, is het bereke nen van je Body Mass Index (BMI). Je berekent dit door je gewicht in kilo's te delen door je lengte in het kwadraat. Een BMI tussen de 19 en 25 valt onder de gradatie van normaal, gezond gewicht. Beneden de 19 geeft aan dat je een onderge wicht hebt en alles boven de 25 geeft aan dat je overgewicht hebt. Daarbij rekening houdend dat hoe hoger je boven de 25 komt, hoe slechter het voor je gezondheid is. Als je bijvoorbeeld 1.77 meter lang bent en 70 kilo weegt, dan heb je een BMI van 22.3, en heb je dus een gezond gewicht bij jouw lichaamslengte. Een andere, nog simpelere graadmeter voor het bepalen van een gezond gewicht, is de taille. Voor vrouwen moet de taille tus sen de 80 en 88 cm meten en voor mannen tussen de 94 en 102 cm, om te kunnen spreken van een gezond gewicht. Sporten tijdens de hitte kan best, als de intensiteit maar aan de omstandigheden wordt aangepast. De sporter moet zijn kleding aan de warmte aanpassen en op de heetste uren van de dag uit de zon blijven. De sporter kan het best licht en ademend materiaal dragen, want zweet moet kun nen verdampen. De huid die bloot blijft, moet worden beschermd, bij voorbeeld met zonnebrandcrème. Een goede zonnebril behoort ook tot een 'verantwoorde' uitrusting. Sporters moeten drinken, veel drinken. Fietsers kunnen gemak kelijk een bidon water meene men. Maar ook hardlopers moeten bij tropische hitte niet vergeten voldoende drinkwater bij zich te dragen of hun route zo uitstip pelen dat ze langs waterpunten komen. Voor en na de training is het van belang om de mineralen en koolhydraten aan te vullen. Dat kan onder meer met isotone sportdrankjes. Het gebruik van zouttabletten wordt met klem afgeraden. Drink ruim vocht en vul het verlies van zouten aan met je voeding. Sporters moeten proberen het gewichtsverlies tijdens de training zo veel mogelijk te vermijden. Een gewichtsverlies van slechts drie procent - twee liter vocht voor iemand van 70 kilo - zorgt voor een ernstige afname van de pres tatie. Bel dan Arie Snellen Joke Phillipson krijgt rust in haar hoofd door te sporten en te bewegen J GELDIGTOT1-10-206 i LEUNSEWEG 20 IN VENRAY i 1 (BUSSINESSCENTRUMINVENRAY BIJ HET VOORMALIG HOTEL'DE WIEENHOF') Slenderen: bewegen voor mensen die niet willen, kunnen of mogen sporten 'Voedingssupplementen geven ons net dat beetje extra' r t

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7