Joris en Mieke ontsnappen aan tsunami op Java Tocht was mooie ervaring Zoo Pare wil groeien Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Paters straat 15-17 Venray www.putt.nl Vissers weer aan de slag dankzij Venrayse steun Venray krijgt jongerenplatform op internet ff Advocaten Adviseurs voor CONTRACTENRECHT en MILIEURECHT vfteVets Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 27 juli 2006 - Pagina 3 Wereldreis Venraynaren krijgt bizarre wending Joris Gerritsen en zijn vriendin Mieke Teeuwen zijn momenteel bezig met hun wereldreis. Via de beroemde Peking Expres kwamen zij onder ander in China terecht en ze bezochten ook Tibet. Vorige week bivakkeerde het Venrayse stel op het toeristi sche eiland Java (Indonesië). Maar maandag 17 juli lokale tijd kwart voor vier kreeg dat bezoek een bizarre wending nadat onaan gekondigd een vloedgolf het strand op kwam en enorm veel schade en doden achterliet. Jos en Mieke hadden net nog liggen te zonnebaden op het prachtige strand. Om het thuisfront meteen goed te informeren stuurde hij naar familie en vrienden een e- mail met als titel: GEEN PANIEK! "It's been a bad day......" Joris en Mieke wonen sinds kort in Nijme gen waar ze ook werken. Hij als sportverslaggever bij de regionale omroep en zei als docent. In een e-mail over die 17e juli schijven ze: "Ja, wij zitten op Java, maar NEE, wij worden niet vermist! Wij zitten nu namelijk veilig ach ter het internet in Jogya. Niet dat het geen bewogen dag is, integen deel. Juist vandaag besloten wij om eens lekker op het strand te gaan liggen. 25 kilometer onder Yogjakarta! Onderweg hiernaar toe kwamen we al door het meest getroffen gebied tijdens de vorige aardbeving. Echt verschrikkelijk. Ingestorte huizen, stapels stenen en tenten. Op het strand lagen we rustig te bakken tot een uur of drie, toen de volgende discus sie plaatsvond: Joris: "Zullen we om half vier gaan? Mieke: "Nee, vier uur." Joris: "OK, kwart voor vier!" Om vier uur zaten de twee Venraynaren op een paar honderd meter van het strand te wachten tot de bus zou vertrekken. Ineens hoorden ze van alle kanten men sen schreeuwen. Overal kwamen mensen in beweging. "Er werd gerend, auto's werden gestart en scooters scheurden weg. Zonder waarschuwing begon onze bus te rijden. In een flits beseften wij dat er iets mis was, en we sprongen in de al rijdende bus. Meer mensen volgden ons voorbeeld. De mees ten totaal in paniek. Tranen rol den over de wangen en de ogen stonden wezenloos van angst. Het enige woord dat wij begrepen wasTsunami! Nee toch? Het zal toch niet zo zijn dat.Jawel dus." AARDBEVING IN ZEE Pas terug in het hotel hoorden Joris en Mieke dat er een flinke aardbeving was geweest in de zee met de tsunami als gevolg. De vloedgolf kwam het land bin nen op het strand waar de twee Venraynaren net daarvoor lagen te zonnen en te genieten van de mooie dingen des levens. "Wij zijn blij dat we er gezond en wel bij zitten nu, maar we hebben mede lijden met dit land. Het huis nog in puin en dan die totale paniek vanwege een dreigende volgende ramp. Kwart voor vier op 17 juli (lokale tijd) en het daaropvolgen de halfuur zullen wij niet snel ver geten!", eindigen de twee wereld reizigers hun bericht aanVenray. Willie, Henk en Martien fietsten voor Hospice Zenit Willie van Bakel (66), Henk van Heumen (62) en Martien Kanters (66) vertrokken half juni om een maand lang voor het goede doel te fietsen: Hos pice Zenit. Een monstertocht van Venray naar Barcelona/ Montserrat. Ruim 2000 kilo meter door Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en Spanje. Een reis vol avontuur, cultuur en natuur. Vorige week kwamen ze terug in Venray. De redactie van Peel en Maas ontving van de drie een laatste reisverslag. "Het is weer warm, al sinds we uit Le Puy vertrokken. De sterke stijging naar het hoge plateau van Midden-Frankrijk, in combinatie met de hitte en een bagage van 25 kg, was ons op dat moment te veel, en we besloten per trein het hoogteverschil te overbruggen, maar helaas, er was weer eens een staking. We charterden dus een auto met aanhanger, die ons naar boven bracht. Zo konden we op een dag 120 km maken. Een schit terende tocht langs Allier, Loire en Chassesac. Wel de lusten maar vandaag niet de lasten, heerlijk. Nu begint de streek van de cigale, de krekel dus. Vanaf 10 uur tot het donker wordt een oor verdovend lawaai. Ondertussen komt de wind uit het noorden en helpt ons een beetje. Tot nu toe altijd wind tegen gehad. Minder is Willie van BakelHenk van Heumen en Martien Kanters fietsten ruim 2000 kilometer door Europa voor het goede doel, het met onze waterhuishouding gesteld: we moeten veel drinken, maar hebben niet altijd voldoende water bij ons, 2 bidons volstaan niet. Maar we krijgen op hartver warmende manier steun van de mensen. Overal krijgen we lek ker fris water, ieder geeft met veel plezier. Wat zijn die Fransen toch vriendelijke mensen, en zeker nu ze nog niet van Italië verloren hebben. In Pezenas zaten we co een terras, aan een gereserveerde tafel voor een groot scherm met 1000 Fransen naar de wedstrijd Frankrijk-Portugal te kijken. Na de overwinning was iedereen natuur lijk dolblij en wij ook. Willie liet uit dankbaarheid zijn baard trimmen, het oog wil ook wel eens wat. We zitten verder ruim in de tijd, en hebben onze ritten ingekort, we kunnen nu wat eerder op de volgende camping zijn, voor de grootste hitte losbarst, we zitten dus nog steeds om 7 uur op de fiets, nadat we om 5-30 uur opge staan zijn, de tenten afgebroken, de fiets bepakt en ontbeten heb ben. Ook hebben we nu meer tijd om onze kleding te wassen en weer gedroogd te krijgen. De wind waait fors uit het noor den, men schijnt deze wind de Tra montane te noemen en duurt drie, zes of negen dagen, zo vertelde ons een echtpaar dat uit Münster kwam fietsen Bij Beziers rijden we veel kilo meters heerlijk vlak langs het Canal du Midi. Een kanaal dat in de 2e helft van de 17e eeuw gegraven is, om de Middellandse Zee met de Atlantische Oceaan te verbin den. Jean-Paul Riquet uit Beziers besteedde zijn familiekapitaal en de bruidsschat van zijn dochter om 12000 arbeiders het kanaal te laten graven. Hij stierf voor de ingebruikname van het kanaal in 1680. Zijn familie profiteerde nog tot 1897 van de opbrengsten van het kanaal. Door de opkomst van de spoorwegen raakte het kanaal in onbruik en wordt nu voorname lijk door de pleziervaart gebruik en het jaagpad door ons. Verschil moet er zijn. 8 juli zijn we in Dur ban, de gemiddelde snelheid van deze dag is 14,5 km, niet slecht. Millas 9 juli, 55,6 km gereden, met drie colletjes, het waterpro bleem was weer groot, evenals de hulpvaardigheid van de mensen. Op de camping de finale Frank- rijk-Italië.We zaten op de eerste rij voor kijken en eten. De maaltijd bestond uit een glas heerlijke mus cadet, daarna drie glazen sangria, vervolgens frites met vlees en ijs na. Dit alles voor de kopstoot van Zidane en het verlies van Frankrijk en voor het bedrag vanlO euro alles inclusief. Na het Franse debacle leek het ons het beste het land te verla ten. Op weg naar de Pyreneeën en de grens, sloeg de pech toe. Het achterwiel van Martien gaf de geest. Het was maandag, maar toch konden we een fietsenma ker vinden, maar die had g een vervanging. Dus zijn we zelf met een taxi naar Perpignan gegaan om een wiel te halen. De fietsen maker monteerde de zaak en na twee uur oponthoud konden we weer verder. Prompt heeft Martien na enkele kilometers tijdens de beklimming een lekke band. Hoe verzint hij het.... Henk sleept al 1500 km een fietspomp met zich mee en is blij dat hij nu eindelijk iets nuttigs kan doen. Via Perthus steken we door de Pyreneeën naar Gerona.We begin nen haast te krijgen want onze vrouwen wachten op ons in Bar celona en samen gaan we naar ons einddoel: Mont-Serrat, 80 km van Barcelona, de Zwarte Madonna. Voor velen is zij een troosteres en hulp in nood en velen staan uren in de rij om haar beeltenis aan te kunnen raken. 18 juli vertrekken we naar Weeze. Venray 18 juli. Onze vrouwen verwelkom den ons op het vliegveld. Ook zij waren met de flets. De ontvangst bij het Hospice Zenit was harte lijk. De voorzitter sprak zijn waar dering uit voor het fietsen voor het goede doel. Voor ons was deze tocht een mooie ervaring, maar of we het nog eens doen?" Wie Hospice Zenit wil steunen, kan een bedrag overmaken op banknr. 128175133- Meer dieren, vernieuwing gebouwen Zoo Pare Overioon is een vooruitstrevende dierentuin die constant in beweging is. Zo zullen de komende jaren in het uitbreidingsgebied diverse nieuwe biotopen wor den gerealiseerd, waaronder Cheetah County en de Steppe. In de botanische tuin zal een kassencomplex verrijzen en VAN DER PUTT mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt de entree en horecafaciliteiten zullen worden vernieuwd. Zoo Pare Overioon bouwt aan zijn toekomst. Momenteel wordt in Zoo Pare Overioon hard gewerkt aan Cheetah County; een ruim leef gebied voor cheetahs. De werk zaamheden vorderen goed! Het uitgestrekte Cheetah County is opgedeeld in drie opzichzelf staande verblijven, waar uitein delijk zeven a acht cheetahs hun intrek zullen nemen. Eén van de drie cheetahbiotopen wordt klaar gemaakt voor de komst van de eerste cheetahs die naar alle waar schijnlijkheid eind deze zomer in het park zullen arriveren. Aan de overige twee gebieden zal ver volgens verder worden gewerkt. Cheetah County zal volop ruimte en mogelijkheden bieden voor jachtluipaarden om hun natuur lijke gedrag te uiten. Daarnaast wordt in de toekomst bij Cheetah County een expositiecentrum ingericht over het leven van deze bijzondere dieren. Naast Cheetah County wordt twee hectare van het uitbrei dingsgebied omgebouwd tot de Steppe. Momenteel is een deel van dit gebied al ingericht als bio toop voor de Himalaya Thargeiten. Deze dieren hebben in april hun nieuwe onderkomen betreden en dat ze zich in hun nieuwe ver blijf op hun gemak voelen, blijkt wel uit de geboorte van een jong begin juli. In de komende jaren wordt het steppegebied verder ontwikkeld en zal het tevens het leefgebied worden van dieren als kiangs, kamelen, saruskraanvogels, gazelles en yaks. Niet alleen in het uitbreidingsgebied van het park zal veel veranderen, ook voor de botanische tuin staat het één en ander op de agenda. De huidige kassen in de botanische tuin zul len worden vervangen door een kassencompex van ongeveer 600 m2. In dit complex wanen bezoe kers zich in tropische sferen met de uitgebreide cactus- en acaci acollectie en de prachtige kleu ren en bijzondere geuren van de tropische planten. Tevens zal ongeveer 200 m2 worden inge richt als vlinderkas. In deze kas zullen diverse tropische vlinders van heel dichtbij te bewonderen zijn. In het kassencomplex zal een horecagelegenheid van 200 m2 in junglestijl worden ingericht. Halverwege de spannende safari door het park kunnen bezoekers hier geheel in sfeer een verkoe lend drankje drinken en een hapje nuttigen. Op het terras dat hieraan grenst heeft men uitzicht op het activiteitenveld waar onder ande re spectaculaire roofvogeldemon straties worden gehouden. ENTREE Bij de entree van het park zal nog het nodige worden veranderd. Zo zal de horecagelegenheid voor in het park worden uitgebreid met onder andere een cafetaria voorziening, een zalencomplex voor groepen en zal een, uiter aard op dieren gebaseerde, sou venirshop van ongeveer 100 m2 worden gerealiseerd. In deze sou venirshop kunnen bezoekers naar hartelust tussen de uitgebreide collectie knuffels, kaarten, posters en andere snuisterijen snuffelen om zo een leuke herinnering aan het park mee naar huis te nemen. Daarnaast komt de entree en informatiebalie in een overdekte Plaza. In de Plaza zullen bezoekers gelijk de sfeer van het natuurlijke park proeven en krijgen ze alvast een beeld van de bijzondere dier soorten die in het park leven. TOEKOMSTMUZIEK Zoo Pare Overioon zou graag naar een groter park willen groei en. Duidelijk is dat de markt daar ook voor is. Het park trekt jaar lijks namelijk steeds meer bezoe kers aan; in 2006 kunnen meer dan 225.000 bezoekers de poort passeren. Door te lange proce dures moet Zoo Pare Overioon nog wachten met zijn plannen. Vandaar dat ook nog geen beeld geschetst kan worden van hoe het park er over tien jaar uit zal zien. Voor Zoo Pare Overioon erg teleurstellend, aangezien de die rentuin staat te springen om zijn weg te vervolgen. e-mail: PEEL EN MAAS Woninginbraken In de nacht van zondag op maandag is in vijf woningen aan de Vierlingsbeekseweg in Over ioon ingebroken. De daders bra ken het deurslot om de woningen binnen te komen. In één geval betraden de inbrekers de woning via een niet-afgesloten deur. Uit de woningen is geld weggenomen. De politie heeft buurtonderzoek gedaan en een sporenonderzoek ingesteld. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! Hulp aan slachtoffers tsunami in Sri Lanka Tientallen vissers uit de regio Trincomalee aan de oostkust van Sri Lanka zijn inmiddels weer volop aan de slag dank zij de financiële bijdrage van de gemeente Venray aan de slachtoffers van de tsunami. Op tweede kerstdag 2004 trof deze enorme vloedgolf onder meer Indonesië en Sri Lanka; er vielen meer dan 200.000 slachtoffers en de ravage voor de overlevenden was enorm. Na deze ramp besloot de gemeente Venray om 40.000 euro (een euro per inwoner, red.) beschikbaar te stellen als directe hulp aan de slachtoffers van de tsunami. Het personeel van de gemeente Venray deed nog een flinke duit extra in het zakje door het budget van de kerstpakket ten voor 2005 en 2006, in totaal 30.000 euro, aan de slachtoffers te schenken. De helft van het geld, 35.000 euro, werd geschonken aan een project van pater Lesley Fernando van de Paters Oblaten in Trinco malee in Sri Lanka. Dit gebeurde op voorspraak van de Venrayse zuster Gerdie Muijsers, die elders in Sri Lanka werkzaam is. In het gebied wonen ongeveer zesdui zend mensen die hoofdzakelijk leven van de visserij. Met het geld zijn hoofdzakelijk boten, machi nes, gereedschappen, vissersnet- ten etc. gekocht. Daar waar moge lijk werden boten gerepareerd. Een vissersechtpaar ontvangt een set vissersnetten en touwen waarmee ze weer aan de slag te kunnen. Ook werden lokale taxichauffeurs voorzien van nieuwe driewieler- fietsen. De mensen aan wie hulp werd verleend, werden zorgvuldig geselecteerd aan de hand van een aantal criteria waaraan de slacht offers moesten voldoen. De grootste bijdrage ontving Sudasingha Upul.Voor een bedrag van ruim 6000 euro ontving hij een nieuwe boot met motor en visgerei. Maar er waren ook tal van kleinere uitgaven. Zo is een tiental vissers voorzien van netten en touwen om de visvangst weer op te kunnen pikken. In totaal werden negenendertig burgers van Trincomalee met de Venrayse gelden geholpen. Behalve de eerder genoemde 35.000 euro werd ook nog eens 10.000 euro geschonken aan het tehuis waar Gerdie Muijsers werk zaam is. Daarnaast is 10.000 euro gegaan naar pater Tjeu Kuppens in Indonesië, voor de herbouw van scholen en huizen. De 15.000 euro die eind dit jaar beschikbaar komt, is gereserveerd voor een project van de stichting Helpende Handen ten behoeve van de slachtoffers van de tsunami in het zuiden van India. Op 1 september start de stichting Loqal met een eigen tijdse site voor Venrayse jon geren op internet. De site is een initiatief van Herm Hoex, Dirk Ueberbach en Gijs Scha pendonk en wordt onder steund door de stichting CAI en de gemeente Venray. De Stichting CAI is de voormalige beheerder van het Venrayse kabelnet die projecten op het gebied van communicatie en het gebruik van het kabelnet financieel ondersteunt. Voor dit project heeft de CAI 48.225 euro bijgedragen. De gemeen telijke bijdrage bedroeg 4.000 euro. "Internet heeft tal van moge lijkheden en met name jongeren maken daar veelvuldig gebruik van. Wat er nog niet is, is eenVen- rays platform waarop de jeugd uit Venray elkaar kan ontmoeten. www.loqal.nl moet dat platform gaan worden", vertelt Gijs Scha pendonk. Daarnaast geeft Scha pendonk aan dat met name de gemeente Venray er behoefte aan heeft om met de jongeren te communiceren. Loqal biedt de gemeente daartoe de mogelijk heid. "Dat is ook de reden waarom de gemeente Venray dit initiatief ondersteunt." Op www.loqal.nl kunnen bezoekers een eigen profiel aan maken. Binnen dat profiel kunnen ze alles over elkaar kwijt. Meerde re profielen kunnen samen 'qlubs' vormen, terwijl door het kenbaar maken van je vrienden, bezoekers van de site kunnen switchen van het ene naar het andere profiel. "Vooral die profielen zijn momen teel zeer populair onder jonge ren", legt Dirk Ueberbach uit. "Jongeren willen laten zien wie ze zijn, welke interesses ze hebben etc. Daardoor kan een organisatie als de gemeente Venray ook een beter beeld krijgen van de Venray se jeugd. En dat is weer belangrijk om goed beleid te kunnen ontwik kelen. De gemeente zal Loqal daar om ook als informatiebron gaan gebruiken. Ook voor organisaties zoals V-Kick wordt het gemakkelij ker om aan de hand van behoeftes activiteiten te ontwikkelen." De site speelt verder in op tal loze trends. Zo kan men sms'en via loqal.nl en wordt er een soort marktplaats ingericht voor de ver koop van tweedehands goederen. Loqal richt zich niet alleen op de lokale jeugd. De site is in prin cipe voor heel Venray en omge ving. "Er is ook ruimte voor ver enigingen en bedrijven die zo hun basisinformatie op internet kwijt kunnen. Die verenigingen en bedrijven kunnen daarbij geheel zelfstandig hun informatie behe ren. Verder is er ruimte voor een grote Venray-agenda waar alle acti viteiten op worden vermeld. Alle informatie zal via zoekfuncties gemakkelijk benaderbaar zijn", aldus Gijs Schapendonk. "Wat de site niet bevat is een chatbox. Die is onbeheersbaar. Middels profie len en clubs is de inhoud van de site beter beheersbaar. Bovendien zit standaard in een profiel de mogelijkheid om misbruik van de site, voor bijvoorbeeld racistische uitingen of seksuele intimidatie, bij de sitebeheerder te melden zodat actie ondernomen kan wor den." De initiatiefnemers verwachten dat www.loqal.nl op 1 septem ber operationeel zal zijn. Voor Eindstraat 12, tel. 581553 die tijd zullen ondernemers en verenigingen benaderd worden door de stichting. Daarnaast zal de gemeente Venray alle jongeren uit de gemeente benaderen en hen wijzen op de mogelijkheden van de website. Wie meer wil weten of zich al wil aanmelden, kan contact opne men met de Stichting Loqal via info@loqal.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN anpak

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3