Jubileumexcursie Limburgs Landschap Fotowedstrijd fietsvierdaagse Martien Hendriks koning Maatschappe I ij ke ondersteuning in Venray De Rooyse Wissel zamelt geld in voor straatkinderen Vakantie: zorg voor uw kat! Inbraakpreventietest Ingezonden Dvd voor mantelzorgers Waardering voor Integrale Vroeghulp Nieuw schild voor restaurants Lest we forget 2 95. Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 13 juli 2006 - Pagina 5 Stichting het Limburgs Land schap bestaat 75 jaar en dat wordt met een aantal extra activiteiten gevierd. Van maart tot en met mei draaide de natuurdocumentaire Natuurlijk Limburg van Maurice Nijsten op LI TV waarin twaalf natuurgebieden van Het Limburgs Landschap werden belicht die een belangrijke rol hebben gespeeld in hun 75-jarige geschiedenis. Nu is er tot en met december elke voorlaatste zondag van de maand een gratis excursie in één van de gefilmde gebieden. Leuk voor iedereen om zo het effect van het werk van Het Limburgs Land schap te kunnen zien. Zondag 23 juli is Landgoed Arcen bij Arcen aan de beurt. Alle jubileumexcur sies vinden plaats onder begelei ding van gidsen van Stichting het Limburgs Landschap. Er zijn geen kosten aan verbonden en opge ven is niet nodig. De wandeling van zondag 23 juli start om 11.00 uur vanaf de parkeerplaats aan Lange Hek, tegenover de afslag naar de Kasteeltuinen bij het stop licht aan de N271 ter hoogte van Arcen. De gronden van Landgoed Arcen behoorden vroeger bij Kas teel Arcen. De laatste particuliere bewoner van het kasteel, August Deusser, had verstand van bos bouw. Dankzij hem staat er op een deel van het landgoed een afwisselend en inmiddels al oud bos met onder andere een aantal indrukwekkende dennen. Er zijn ook vennen te vinden zoals het Geldersch Vlies en de Mussen- slenk. Aan de kant van de Maas bestaat het landschap uit graslan den, waar begrazing plaatsvindt door Gallowayrunderen en konik- paarden. Zij zorgen ervoor dat de voormalige landbouwgronden geleidelijk veranderen in een soor tenrijk gebied. Zo vormt Landgoed Arcen een afwisselend gebied. Bij het kasteel zelf liggen de Kasteel tuinen, waarin verschillende stij len van tuinen te zien zijn. Water speelt een belangrijke rol in het park. Wie na de excursie nog ener gie over heeft, kan er eens een kijkje nemen. Bij de afgeronde TV- serie hoort het jubileumboek 'het verhaal achter...', inclusief wandelroutes over de twaalf natuurgebieden. Dit is te bestellen via info@limburgs-land- schap.nl. of via tel. (077)4737575. In het kader van tien jaar Fiets vierdaagse Venray op eigen benen wordt er dit jaar door de organi serende stichting een fotowed strijd gehouden. Iedereen die een fotocamera heeft kan meedingen naar de hoofdprijs: een Panasonic digitale camera, die beschikbaar is gesteld door Combi Dom Mels- kens te Venray. De jury bestaat uit T. Klab- bers (Combi Dom Melskens) en M.Thomassen (Fietsvierdaagse Venray). De jury beoordeelt de foto's aan de hand van de volgen de criteria: 1) De foto's moeten een impressie geven van de Fietsvierdaagse Venray editie 2006. 2) De foto's worden beoordeeld op originaliteit, fotografische kwaliteit- en techniek. De Stichting Fietsvierdaagse Venray gaat ervan uit dat de per sonen die op de foto's staan toe stemming hebben gegeven voor publicatie. De gebruikersrechten van de foto's worden eigendom van de Stichting Fietsvierdaagse Venray. De inzender kan geen copyright claimen. Over de uitslag kan niet worden gecorrespon deerd. De deelnemers kunnen zowel kleuren- als zwart/wit foto's inleveren, bij voorkeur digitaal jpeg/jpg-formaat. Analoge foto's zijn echter ook welkom. Foto's die met een analoge camera zijn gemaakt, kunt u sturen naar: Stich ting Fietsdaagse Venray, postbus 270,5800 AG Venray of afgeven op Allegrostraat 11 te Venray. Foto's die met een digitale camera zijn gemaakt dient u te mailen naar: m.thomassen@fietsvierdaagse- venray.nl Bij de startkaart treffen de deel nemers een waardebon aan voor gratis digitale afdrukken bij Combi Dom Melskens in Venray. Met deze bon kunt u gratis tien foto's laten afdrukken bij een minimale bestel ling van 25 foto's! De foto's moeten uiterlijk op zaterdag 5 augustus binnen zijn op een van de bovenstaande adressen. Per persoon mogen er maximaal drie foto's worden inge zonden. De winnende foto krijgt een ereplaats op onze site. De Venrayse Fietsvierdaagse vind dit jaar plaats van 25 tot en met 28 juli. Met het 348e schot schoot Mar tien Hendriks zich afgelopen zon dag tot koning van het Sint Theo- baldusgilde in Overloon. Hij deed dit voor de vijfde maal tijdens zijn lidmaatschap van het gilde. Voor aanvang van het schieten werden nog enkele leden gehuldigd. Wil- leke Boom-Arts, Jose Jans-Arts en Stefan Meijer waren 12,5 jaar lid van het St.Theobaldusgilde. Zij mochten van de voorzitter een oorkonde en een bos bloemen in ontvangst nemen. Stefan Meijer was jammer genoeg deze dag ver hinderd. Vanwege hun 10-jarig lidmaat schap bij de DSB werden de vol gende personen gehuldigd. Mat Arts kreeg een speldje opgespeld met de daarbij behorende oor konde omdat hij tien jaar bij de muziek was. Gillian Claasen en Mijke Rongen waren alle twee tien jaar bij de majoretten. Gillian kreeg daarbij een zilveren hanger tje om gehangen door de voorzit ter met ook de daarbij behorende oorkonde. Mijke Rongen was jam mer genoeg deze dag verhinderd om de oorkonde met het daarbij behorende hangertje in ontvangst te nemen. Bij de senioren kwam de vogel met 144 schoten naar beneden. De gelukkige hier was Chris van Cuyk. Bij de jeugd was het Sanne Hendriks die met 131 schoten de vogel naar beneden haalde. Bij de publieksvogel was het Wim Hen driks die met 101 schoten de laat ste resten naar beneden haalde. Martien Hendriks, was met 348 schoten de gelukkige schutter en voor een jaar koning. De geschiedenis herhaalt zich, is een vaak gebruikt gezegde. Dit geld dus ook voor het bevrijdingskamp Lest we forget. Na een succes volle kampweek in 2003, vindt eind september 2006 de tweede editie van dit evenement plaats. Wederom worden schoolgroepen in de gelegenheid gesteld dit kamp te bezoeken. Een tentenkamp, voertuigen, gebruiksvoor werpen en vele vrijwilligers dragen ertoe bij dan de kinderen de geschie denis op een educatieve wijze herleven. Dit wordt gedaan door middel van diverse demonstraties met wiel en rupsvoertuigen, tekst en uitleg in het veld, in en bij de displays laat met name de jeugd iets zien, van wat er in 1944 in en rond Venray gebeurde. Van 25 september tot en met 1 oktober is Venray de thuisbasis van de diverse geallieerde oorlogsvoertui gen. Van 25 tot en met 29 september is Lest we forget gereserveerd voor schoolgroepen en op 30 september en 1 oktober, is de slagboom open voor alle belangstellenden. Schoolgroepen die zich aan willen melden kunnen contact opnemen via tel. 06-10695364 of via e-mail evenemen- ten40-45@clubwheels.nl. Tevens kunnen mensen die actief mee willen werken zich melden via bovenstaande telefoonnummer. Het college van B en W van Venray is akkoord gegaan met de verordening die nodig is voor de nieuwe Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) die met ingang van 1 januari 2007 in werking treedt. De verordening is, in het kader van cliëntenparti cipatie, besproken met verte genwoordigers van Senioren raad, Gehandicapten Platform Venray en Gehandicapten Organisatie Venray. Ook heeft er inmiddels een aantal voor lichtingsbijeenkomsten plaats gevonden. Op dit moment zijn er ver schillende wetten die regelen dat mensen kunnen meedoen in de samenleving: de Wet voorzienin gen gehandicapten, de Welzijnswet en het deel voor huishoudelijke verzorging van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Deze worden samengebracht in de Wet maatschappelijke ondersteuning. Voor een aantal voorzieningen uit de Wmo is een verordening nodig. In die verordening worden regels (in hoofdlijnen) gegeven voor een aantal voorzieningen. Veel ouderen, zieken, gehandi capten en psychiatrische patiën ten die thuis wonen, krijgen met de Wmo te maken. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld ouders met opvoedingsproblemen of vrijwil ligers die voor zieken zorgen. De bedoeling is om alle ondersteu ning, inclusief huishoudelijke hulp van Thuiszorg, voortaan onder het beheer te brengen van één orga nisatie, te weten de gemeente. De regering gaat ervan uit dat gemeenten dicht bij de burgers staan en goed kunnen bepalen wie welke zorg nodig heeft. Bovendien moet de coördinerende rol van gemeenten voorkomen dat de ver schillende zorgverlenende orga nisaties langs elkaar heen blijven werken. Er komt dus meer samen hang in de ondersteuning van de burger. Zo kan iedereen straks bij één loket terecht met vragen over ondersteuning. Bovendien betrekt de gemeente de burgers bij het ontwikkelen van het gemeente lijke Wmo-beleid. Het geld voor de ondersteuning bij welzijn en zorg in het kader van de WMO gaat straks gebundeld naar de gemeen ten toe. De Wmo-gelden gaan ongeveer veertig procent van het gemeentebudget uitmaken. De Verordening voorzieningen maatschappelijke ondersteuning gemeente Venray zal op 1 januari 2007 in werking treden. In die ver ordening worden regels (in hoofd lijnen) gegeven voor de volgende voorzieningen: hulp bij het huis houden, vervoersvoorzieningen, rolstoelen en woonvoorzieningen. Tot 1 januari 2007 kunnen burgers aanspraak maken op huishoude lijke verzorging op grond van de Awbz. Na 1 januari 2007 zal dat op grond van de Wmo zijn, en zal dan hulp bij het huishouden heten. In de verordening worden hier voor een aantal algemene regels gegeven. Er is daarbij getracht zo veel mogelijk aan te sluiten bij de Awbz-praktijk. Ook voor de ande re voorzieningen geldt dat er niet veel gewijzigd wordt. Voor deze voorzieningen geldt nu de Wvg en de verordening voorzieningen gehandicapten. In de verordening voorzieningen maatschappelijke ondersteuning is daarom zoveel mogelijk hetzelfde geregeld als in de Wvg-verordening. Tbs-patiënten van het foren sisch psychiatrisch centrum De Rooyse Wissel in Venray- Oostrum hebben vrijdag een bijzondere actie afgesloten voor de straatkinderen van Rio de Janeiro. Geïnspireerd door de verhalen van een medewerker haalden ze spon taan een bedrag van ruim 285 euro op voor de organisatie die de straatkinderen in Rio hulp biedt. Tijdens de vastenactie stond de wekelijkse oecumenische dienst van Schrift en Tafel in de kliniek in het teken van de straatkinderen. De patiënten hadden gehoord dat Rooyse Wissel-medewerker Marijn Poels van de afdeling Tijdsbeste ding Leren en Werken (TEW) naar Rio de Janeiro was geweest en enkele straatkinderenprojecten had bezocht. Ze vertelden dit aan pastor Roger Frenken die er met een een dienst aan besteedde en Marijn de gelegenheid gaf te ver halen over zijn ontmoetingen met de straatkinderen van de organisa tie Sao Martinho enAMAR in Rio. Die bijeenkomst inspireerde de patiënten zo dat ze spontaan op de afdelingen een actie op touw zetten en geld inzamelden. Afgelo pen vrijdagavond stond de Dienst van Schrift en Tafel weer in het teken van de straatkinderen. Pas tor Frenken las een indrukwek kend gedicht voor dat een patiënt 's middags had geschreven over de straatkinderen. Vice-voorzit- ter en journalist René Poels, van de Stichting Sint Martinus voor hulp aan straatkinderen in Rio, gaf vervolgens een impressie van zijn kennismaking met de straat kinderen en de manier waarop de kinderen in Rio worden geholpen. "Wij delen een stukje van onze rijkdom -in de vorm van actie, energie, creativiteit, enthousiasme en geld- met de kinderen van de straat die het niet zo goed hebben als wij. Jullie hebben dat credo met de spontane actie in de tbs- kliniek op een waardevolle wijze inhoud gegeven", aldus Poels tij dens de oecumenische dienst. Vervolgens nam patiënt John het woord. Gekleed in een geelT-shirt met daarop in het groen de tekst 'Brazil' meldde hij dat het verhaal van Marijn hem en zijn medepa tiënten had geïnspireerd tot een actie. "De kinderen in Rio hebben het niet zo goed als de kinderen hier", lichtte hij de inzamelings actie toe. Hij bood symbolisch een zelf gemaakte cheque aan waarop staat dat de vastenactie 2006 een bedrag had opgeleverd van 285,80 euro. De bijeenkomst werd afgesloten met de vertoning van de videofilm'De Schaduwkant De door patiënten van FPC de Rooyse Wissel zelfgemaakte cheque voor de straatkinderen in Rio de Janeiro. van een Metropool', die Marijn Poels recentelijk in Rio de Janeiro maakte over de problematiek van de straatkinderen in deze wereld stad. De patiënten keerden onder de indruk terug naar hun afdeling en de vertegenwoordigers van de Stichting Sint Martinus waren zeer verrast over de wijze waarop in de tbs-kliniek de patiënten, die toch allemaal een bijzondere ach tergrond hebben, zich solidair ver klaarden met de straatkinderen en de actie hebben opgezet. "Het was letterlijk en figuurlijk een warme bijeenkomst met een goede inhoud", sloot pastor Frenken de bijeenkomst af. Meer info over de acties voor straatkinderen: www. sintmartinusnewsman, com Gaat u op vakantie of een weekendje weg? Wie zorgt er dan voor uw kat? Door alle vakantievoorbereidingen wordt het regelen van een vakantieadres voor huisdieren nog weieens vergeten, met alle gevolgen van dien. Het is van belang om dit juist ruim van tevoren te plannen. Er zijn verschillende mogelijkheden. Een goede oplossing is om uw kat tijdens de vakantie in een erkend pension onder te brengen. Uw kat zal hier professionele ver zorging krijgen. U kunt het beste van tevoren een aantal pensions bezoeken, zodat u een goede keuze kunt maken. Sommige asie len hebben een speciaal pension gedeelte. Adressen van pensions vindt u op deze site. Voor overige informatie kunt u via de Dibevo- servicelijn informeren naar een dierenpension bij u in de omge ving: 0900-1020400 (0,45 euro min.). Soms willen familie, buren of vrienden voor uw kat zorgen als u met vakantie bent. Katten voelen zich immers beter in hun eigen omgeving. U kunt afspre ken dat de oppas minstens een keer per dag langs gaat om eten en vers water te geven. De beste oplossing is echter als er iemand in uw huis woont tijdens uw afwezigheid. Laat altijd duidelijke instructies achter over de speci fieke verzorging van uw huisdier. Geef altijd de adresgegevens door van uw eigen dierenarts en zorg dat u voor noodgevallen bereik baar bent op uw vakantieadres. De meeste mensen vinden een oppas aan huis gemakkelijker dan het regelen van een pension. Er zijn twee mogelijkheden: de oppas logeert bij u of de oppas komt dagelijks langs. Het pro bleem is een oppas aan huis te vinden. Als u geluk heeft, vindt u een kennis of buur die bereid is om op te passen. Lukt dit niet, dan is er de Landelijke Oppas Centrale (LOC) in Groningen. Die bemid delt tussen mensen die een oppas voor huis en dier zoeken en men sen die graag een tijdje in een andere omgeving zijn. U betaalt een contributiebedrag per jaar als LOC-lid waarna u kunt putten uit een lange lijst oppassers. Het is raadzaam vooraf kennis te maken en schriftelijk afspraken vast te leggen over de verzorging van de dieren, gebruik van spullen in huis enzovoort. Voor meer informatie kijkt u op www.vakantieoppas.nl. Hert aangereden Op de Stevensbeekseweg in Overloon is een 40-jarige motorrij der uit Overloon in botsing geko men met een hert, dat de weg opliep. De motorrijder is overge bracht naar ziekenhuis. Op de website van de politie Limburg-Noord is een inbraak preventietest gepubliceerd. De inbraakpreventietest is bedoeld om burgers bewust te maken van inbraakgevoelige locaties in en om het huis en zich bewust te worden van hun gedrag hier omtrent (bijvoorbeeld een raam open laten staan terwijl de bewo ners van huis gaan). Wanneer de inbraakpreventietest online wordt ingevuld krijgt men na elke vraag enkele tips en aandachtspunten met betrekking tot inbraakpre ventie. Na het afronden van de test volgt een waardering over de inbraakveiligheid van de woning. De politie hoopt met deze inter actieve test de burger bewust te maken van, de vaak simpele, maatregelen die getroffen kunnen worden om de kans op inbraak drastisch te verminderen. De poli tie besteedt echter niet alleen aan dacht aan inbraakpreventie door middel van een test. Ook geeft de website handige tips om inbraken te voorkomen, bijvoorbeeld tij dens afwezigheid door vakantie. Zo is er in het bijzonder aandacht voor sociale controle, het Politie keurmerk Veilig Wonen en de gra tis te downloaden registratiekaart waarmee kostbare bezittingen geregistreerd kunnen worden. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Kindervakantiewerk Zoals ieder jaar, dit jaar weer Kindervakantiewerk. Nadat mijn twee kinderen daar zelf vroeger naar toe gingen zijn ze nu al twee jaar actief als leiding. Was het vroeger nog zo dat aan het einde van de week als de kinderen gehaald werden de meeste moe ders een kleine attentie hadden voor de leiding, omdat die toch geheel vrijwillig een week voor hun kroost hadden klaargestaan, blijkt dat voor de ouders van nu niet meer te gelden. Ik denk dus dat de ouders van nu niet besef fen dat deze leiding geheel voor niets hun kinderen een hele week bezig houden en daarvoor zou een kleine attentie (al is maar een tekening of kaart) voor de waar dering van dit vrijwilligerswerk wel op zijn plaats zijn. R. van Oosterhout, Leunen. De provincie biedt (nieuwe) mantelzorgers in Limburg de dvd 'Hoe zorg ik voor een ander' aan. Mantelzorgers zijn mensen die onbetaald voor een ander zorgen, zoals familieleden, buren en vrien den. De dvd laat een aantal basis vaardigheden zien die nodig kun nen zijn voor het verzorgen van een zieke of gehandicapte in de thuissituatie. Daarnaast besteedt het bijgeleverde boekje aandacht aan de emotionele kant van 'het zorgen'. Verspreiding van de dvd vindt onder andere plaats via de 14 steunpunten voor mantelzor gers in Limburg en het Platform Mantelzorgers Limburg. In totaal stelt de provincie 1250 dvd's gra tis beschikbaar. Gedeputeerde voor Welzijn en Zorg, Odile Wolfs: "Mantelzorg speelt een prominente rol bij een goede zorg voor ouderen, zieken en mensen met een beperking die in hun eigen woonomgeving wil len blijven wonen. De dvd onder steunt het belang van al het goede werk dat deze mensen doen. Via de Steunpunten Mantelzorg komen we graag in contact met mantelzorgers in heel Limburg om de wensen en behoeften die er zijn, beter in kaart te kunnen brengen." Het aantal mantelzorgers in Limburg wordt geraamd op 140.000. Met de ontwikkelingen rond de Wet Maatschappelijke Ondersteuning en de tendens naar meer eigen verantwoordelijk heid voor burgers zal een steeds groter beroep worden gedaan op mantelzorgers. Met deze dvd wordt de toenemende vraag naar ondersteuning van mantelzorgers voor een deel ingevuld. Mede op initiatief van de D66-Statenfractie is dit project uitgewerkt. In 2005 zijn er bij de Integrale Vroeghulp 52 vragen binnenge komen, hetgeen resulteerde in 33 aanmeldingen. De vragen betref fen vooral kinderen in de leeftijd van een tot vier jaar. Opmerkelijk is de waardering die ouders uit spreken over de ondersteuning die het team van Integrale Vroeghulp biedt. Dit blijkt uit het jaarverslag 2005 van de Integrala Vroeghulp. Integrale Vroeghulp is een loket, waar ouders terechtkunnen met hun vragen over hun jonge kin deren met een ontwikkelingsach terstand of een vermoeden ervan. Duidelijk is dat dit loket voorziet in een grote behoefte van ouders. Zij weten de weg naar deze instan tie steeds beter te vinden. Het is vaak een gevoel. Het kind ontwikkelt zich niet zo snel als andere kinderen. Hij of zij praat of loopt later, heeft een mindere motoriek, moeite met de contact- name of is moeilijk in de omgang. Ouders, van wie het kind zich niet ontwikkelt zoals verwacht, maken zich zorgen. Zij willen zo snel mogelijk weten of er iets met hun kind aan de hand is. De ouders komen in eerste instanties bij Integrale Vroeghulp omdat zij zich zorgen maken over de cognitieve ontwikkeling en spraaktaalont- wikkeling van hun kind. De ver- wijzers van Integrale Vroeghulp Noord-Limburg zijn vooral het consultatiebureau, Bureau Jeugd zorg en huisartsen. De uiteinde lijke hulpverlening is divers van aard. In het uitgebreide jaarverslag 2005 vindt met meer informatie. De volgende organisaties wer ken binnen Integrale Vroeghulp Noord-Limburg samen: Audiolo- gisch Centrum, Bureau Jeugdzorg, huisartsen, Jeugdgezondheidszorg, MEE Noord en Midden Limburg, RIAGG, St. Marie, VieCuri, Dichter bij. Het jaarverslag 2005 is op te vragen bij Integrale Vroeghulp via tel.(077)3961519. De regio Peel Maas staat al eeuwenlang bekend om haar bourgondische karakter en gastvrijheid. De gemoedelijke inslag van de bewoner uit deze streek van Nederland maakt het mogelijk dat iedereen ken nis kan maken met de vele overheerlijke producten die hier gemaakt worden. Het gilde heeft streekproducen- ten waar streekproducten gepro duceerd worden en de restaurants waar u zich kunt laten verwennen in een gemoedelijke sfeer met de streekproducten die in diverse gerechten verwerkt zijn, samenge bracht. Bij diverse producenten is het tevens mogelijk om een kijkje achter de schermen te nemen. In eerste instantie zijn een aantal res taurateurs benaderd omdat deze een direct contact hebben met de consument. De streekproducten van de producenten zijn bekend en geliefd door ze via de streekres- taurants aan te bieden. De restau rants willen nauw samenwerken met de producenten om zo de noodzakelijke wisselwerking te krijgen die in ambachtelijke zin belangrijk is. Op dit moment nemen achttien restaurants en circa twintig producenten deel in het Gilde van Streekrestaurants. Als eyecatcher voor de consu ment is er een schild ontworpen waaraan zowel de producent als het restaurant te herkennen is. In Smakt is 't Pelgrimshuis in Smakt, in Blitterswijck Tante Jet aan de Maas en in Geijsteren Eet- hoeve De Boogaard vertegenwoor digd in het Gilde en te herkennen aan het schild. Kortom u bent van harte wel kom om niet alleen kennis te maken met de overheerlijke streekproducten die het land van Peel Maas voortbrengt, maar ook met de trotse producent hier van. ^#o0?eten abrio/et bijzonder vervangend vervoer gratis 4 jaar Focwa garantie door verzekeraars geselecteerd geen eigen risico (tot max. €150,-) Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL WONENaanpa/f Schootsveld 2, Vierlingsbeek tel: 0478 63 40 20 www.fransenautoschade.nl

Peel en Maas | 2006 | | pagina 5