Gerrit Kersten restaureerde beeld van Sint Goar Not The Dr. Phil Show Concert Guus Meeuwis in Zenith Kassa Schouwbourg Venray gesloten Gemeentekunst in kerkje De onzichtbare stad Open huis Volksuniversiteit ONZICHTBARE STAD PEEL EN MAAS Donderdag 13 juli 2006 - Pagina 17 De traditionele openlucht mis en 'processie met de fan fare' naar de eeuwenoude Sint Goarkapel in Meerlo is bijge woond door meer dan twee honderd mensen. Onder hen ook enkele Pieterpatters, die tijdens hun wandeling gecon fronteerd werden met deze unieke traditie en de mis bij woonden. Zoals vorige week reed gemeld was St. Goar een heilige uit Frank rijk, die als kluizenaar vooral in Duitsland langs de Rijn bij het latere Sankt Goar heeft geleefd en gewerkt. Meerlo is de enige plaats in Nederland waar deze hei lige wordt vereerd. De kapel is in 1662 gebouwd door de heren van Meerlo voor een van de echtgeno tes. De eigenlijke feestdag is 6 juli, maar het wordt gevierd op zondag 6 juli of de eerstvolgende zondag na de 6e juli. Tussen het altaar en de kapel stond op een oude boomstam in de zon het beeld van Sint Goar te glinsteren. Pastoor Ruud Verheg gen vertelde dat het beeld het afgelopen jaar gerestaureerd is door Gerrit Kersten uit Wanssum. Na de dienst kreeg Kersten veel complimenten van Meerlona- ren voor de wijze waarop hij het beeld heeft opgeknapt. Pastoor Verheggen dankte Kersten voor het vakmanschap dat hij had gele verd. De 66-jarige oude mavo-leraar vertelde dat hij vier jaar geleden lid is geworden van de Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wan- sum. De afgelopen jaren heeft hij al tal van kruisbeelden en corpussen opgeknapt, zoals het corpus op de hoek Burgweg/Geijsterseweg in Wanssum, het betonnen kruis beeld op de Keuter in Meerlo en het kruisbeeld bij bungalowpark Het Roekenbosch in Blitterswijck. Ook heeft hij het oude kruisbeeld, dat altijd op de splitsing Donker- hofsteeg en Swolgenseweg stond, gerestaureerd en verplaatst. Afgelopen winter kreeg bij van het kerkbestuur van Meerlo de vraag voorgelegd of hij het eeu wenoude beeld van Sint Goar zou kunnen restaureren. Een arm was gebroken, er zat een flinke barst in de romp van het beeld en het hoofd zat ook niet meer vast. Het kerkbestuur had een officiële res taurateur gevraagd om het klusje te klaren, maar dat kostte te veel geld. Gerrit Kersten, die als vrijwil liger werkt, deed het voor niets. Vele uren heeft hij in de hobby kelder van zijn woning aan het beeld gewerkt, verflagen verwij dert, schuren, lijmen, herstellen en vervolgens weer voorzien van een nieuwe laag verf. Het beeld, dat waarschijnlijk gedateerd is van rond 1700, zag er zondag weer prachtig uit. Sint Goar, met een rode kazuifel, met in zijn rechterhand een kelk en in zijn linkerhand de Bijbel. "Het beeld stond er inderdaad mooi bij", vond ook Kersten. Naast het beeld had de pastoor Gerrit Kersten bij het door hem gerestaureerde houten beeld van Sint Goar. de reliek van de H. Goar, bestaan de uit een botsplinter, geplaatst. Meestel blijft de reliek in de kerk, maar omdat vorige week in dit weekblad melding was gemaakt van deze bijzondere herinnerin gen aan Sint Goar, had pastoor Verheggen het meegenomen naar de kapel. Veel bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om de reliek te bewonderen. Op een kleine rand naast de reliek staat de tekst: 'S. Goaris Conf.' ('van de H. Goar, belijder'). De reliek is gevat in een ovaal verguld koperen doosje met glas in de deksel (5 x 7 cm). Dit voorwerp is in 1904 vervaardigd door de zusters fran ciscanessen uit de Bömerstraat in Keulen. Om de reliek waardig te tonen, beschikt de parochie over een neogotische verzilverde kope ren reliekhouder waarin het reliek is bevestigd. m t t v I rnB^KÉA Bi kfl Raadselige Roos Zijn de oranjegekte rond het WK-voetbal of de politieke verwik kelingen in Den Haag een bron van inspiratie voor amateurschrij vers uit het zuiden des lands? Voor deelname aan de veertiende schrijfwedstrijd om de Raadselige Roos van het Literair Café Venray- regio is het onderwerp een vrije keuze. Deelnemen kan met een gedicht of verhaal. Men heeft tot eind september de tijd om in te sturen. De winnaars onder de deel nemende schrijvers en dichters uit Zuid-Nederland en Belgisch Lim burg wacht de Venrayse roos, een bronzen trofee voor proza en een voor poëzie. Bij poëzie is tevens een publieksprijs, de Bij-prijs te winnen.Van deelnemers (minimaal achttien jaar) wordt inschrijfgeld verlangd. De deelnemers ontvan gen een bundel met het bekroon de werk van de prijswinnaars en een verdere selectie uit de inzen dingen. Publicatie vindt ook plaats op de website van de Venrayse organisatie. Voor de veertiende Raadselige Roos dienen gedichten in twintigvoud en verhalen in zes- voud voor 1 oktober ingezonden te worden naar Isabellahof 25, 5801 LD in Venray. De verhalen en gedichten moeten origineel zijn en niet eerder gepubliceerd. De jury's krijgen de inzendingen naamloos onder ogen. Daarom dienen de personalia (naam, (email)adres en telefoon, geboortedatum en - plaats) op een bijlage te worden bijgevoegd. Op verzoek worden overigens inzendingen onder pseu doniem gepubliceerd. De winnaars worden bekendgemaakt op zondag 21 januari 2007. Dan wordt ook de bundel Raadselige Roos 2006 gepresenteerd. Voor reglement, verdere informatie en uitverkoren inzendingen van eerdere wedstrij den kan men op www.literair-cafe- venray.nl. terecht. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 16 juni de stoelenmatter aan het werk. Op de binnenplaats gaan de beentjes van de vloer want daar verzorgt volksdansgroep De Hakkespits een optreden.Wie het hogerop wil zoeken kan terecht op de boven verdieping waar de expositie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen is. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. De speciale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Spelen in de bibliotheek Vervelen is deze zomervakantie De populaire Nederlandse zanger Guus Meeuwis geeft op vrijdagavond 14 juli een live con cert met zijn tienkoppige band in discotheek Zenith. "Hoewel het weer soms roet in het eten gooit, vind ik de zomer in Nederland toch altijd weer een feest. Voor mij betekent dat natuurlijk ook: veel optreden. Ik heb er weer zin in!", aldus een enthousiaste Guus Meeuwis. De carrière van Guus Meeuwis begon in 1995 onver wacht met die éne grote hit: Het Is Een Nacht... (Levensecht).Tien jaren en vele hits later komt hij opnieuw keihard terug met die andere grote hit: Geef Mij Je Angst, een eerbetoon aan wijlen André Hazes. Daartussen ligt een peri ode waarin Meeuwis zich heeft weten te ontwikkelen tot een uiterst bekwaam en bijzonder gewaardeerd zanger/tekstdichter. Meeuwis over zijn laatste album Wijzer: "Wijzer staat symbool voor een bepaalde tijd. Ik schrijf over gebeurtenissen en dingen die ik voel en meemaak. Op zo'n moment zet je als het ware de wij zers van de klok even stil. Wat dat betreft is ieder liedje op deze plaat een momentopname.Verder hoop ik dat ik de afgelopen tien jaar ook wel een beetje wijzer ben gewor den. Dat zal toch wel?", vraagt de sympathieke zanger zich lachend af. Na het succesvolle optreden in het Philips Stadion wordt het nu tijd voor de volgende 'wedstrijd', en wel in Zenith op vrijdag 14 juli. Bezoekers worden maximaal getrakteerd op de beste feestnum mers en luisterliedjes van Guus Meeuwis in the Dome, Zenith's grootste zaal en voor de gelegen heid omgedoopt tot heuse con certzaal. Met het nieuwste op het gebied van licht, geluid en effects en een top DJ, zal het miniconcert van Guus Meeuwis en band een avond worden om nooit te ver geten. Kaarten voor deze avond zijn uitsluitend aan de deur te verkrijgen en kosten slechts _15,- per stuk. Op deze avond gelden de normaal geldende huisregels, waaronder de minimale leeftijd van 18 jaar. Voor meer informatie over Zenith, kijk op www.thezenith.nl De Volksuniversiteiten Venray en het educatiecentrum Gennep houden de komende weken open dagen en informatieavonden in de regio .Tijdens deze bijeenkomsten kunnen geïnteresseerden informatie krijgen van de in totaal meer dan tweehonderd verschillende cursus sen die worden aangeboden. De belangstelling voor educatie blijft, vol gens de directie van de volksuniversiteit Venray, stabiel. Steeds meer ouderen volgen cursussen als computeren, internetbankieren en het bedienen van een mobiele telefoon. Opvallend is ook de toename voor de cursus digitaal fotograferen. Alleen al in Venray starten daarvoor drie cursussen. Vorig jaar volgden in Venray ruim tweeëntwintighon derd mensen een cursus en in Gennep zeshonderd. Dat was ongeveer gelijk aan het jaar daarvoor. De cursussen worden niet alleen gegeven in Venray en Gennep maar ook in dorpen waar voldoende mensen een bepaalde cursus willen volgen. Zaterdag 26 augustus is in het Venrayse opleidingsinstituut aan de Bergweg een open dag van 11.00 tot 15.00 uur. In Gennep wordt op woensdagavond 30 augustus een informatie bijeenkomst gehouden in het gemeentehuis van 19.00 tot 21.00 uur. Kom naar de open dagen en maak kans op een cursusbon. De eerste gasten hebben hun kaarten binnen; de eerste wacht lijsten voor de uitverkochte voor stellingen zitten al weer in het systeem en het toneel is speel- klaar gemaakt voor het komende seizoen van Schouwburg Venray. Directeur Anne-Christine Liebrand van Schouwburg Venray gaat de komende weken even weg. Haar reis gaat om te beginnen naar Frankrijk. De eerste weken zit ze vlak bij Avignon. En als u weet dat daar in de hele maand juli een internationaal theaterfestival is, kunt u zich misschien voorstel len dat ze het niet kan laten om daar een kijkje te gaan nemen. "Ons werk is nooit af", zo licht Anne-Christine toe. "Ik ga deze zomer alweer de eerste voorstel lingen voor het seizoen 2007- 2008 bekijken en wellicht vastleg gen. In ieder geval zullen er veel voorstellingen van internationaal gerenommeerde gezelschappen te zien zijn. Ik heb dan ook hoge verwachtingen van dit festival. De afgelopen jaren heeft ons publiek duidelijk laten merken wat het van ons verwacht en dat helpt me ieder jaar om het programma nog exclusiever te boeken. Het is ook dit jaar fantastisch te merken dat het programma goed aansluit bij de wensen van onze gasten. De bestelformulieren stromen nog steeds binnen; we hebben er nu al meer ontvangen dan vorig jaar op 1 september. Ik ben er zeker van dat Schouwburg Venray gaat 'knal len' dit jaar!" Ook de dames van de kassa gaan op vakantie, maar niet vóórdat uw bestellingen verwerkt zijn. De kassa is gesloten van 17 juli tot en met 13 augustus. U kunt even goed uw bestelling inleveren of dit via de website doen; het kan nog tot 1 september. Wees niet bang als wel al besteld hebt, maar de kaartjes nog niet binnen hebt. De bestellingen worden dagelijks verwerkt en aan het eind van de dag gaan de kaarten op de post. U zult begrijpen dat het natuur lijk lukt het niet om al die 4000 bestelformulieren binnen één week verwerkt te hebben. Dus als u nog niets binnen hebt kunt u erop rekenen dat ze nog komen. Daphne Bunskoek volgde een cur sus kerstkaarten maken. Hilarische filmpjes, psychologische gesprek ken en livemuziek; het zit allemaal in Not The Dr. Phil Show. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Schouwburg Venray, tel. kassa (0478)530999- Zie ook www.schouwburgven- ray.nl. Wethouder Rien Klaassen heeft onlangs in het Koningskerkje een expositie met gemeentekunst (kunst uit de eigendommen van de gemeente Boxmeer) geopend. In de loop der jaren is een uitge breide kunstverzameling ontstaan: schilderijen, beelden, foto's, zilver en andere objecten zijn verwor ven door aankoop, schenkingen of afkomstig uit opgeheven gemeen tes. Nu de verhuizing, sloop van het oude gemeentehuis en nieuw bouw eraan zit te komen, heeft men geïnventariseerd wat Box meer aan kunstvoorwerpen bezit. Een gedeelte wordt deze zomer geëxposeerd in De Weijer in Box meer en in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Daarna wordt alles tijdelijk opgeslagen. De ten toonstelling in het Koningskerkje laat een kleine dwarsdoorsnede zien van schilderijen uit de jaren tachtig en kent een grote variatie aan onderwerp, stijl en techniek: van minimalistisch tot 'a la van Gogh'. Van een bloemstilleven tot abstract. Verder hangt in het Koningskerkje een oud schilde rij van De Watermolen, in 1918 geschilderd door Pol Dom, De Mariakapel en een reliëfweef sel gemaakt door Ank Biemans. Namen van andere kunstenaars zijnToon Laurense, Peter vd Borne, Michiel van Overbeke en Thijs Bastiaans. Vanwege de vakantiepe riode is het Koningskerkje alleen op zondagmiddagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het is wel mogelijk om een afspraak te maken voor andere dagen via tel. (0478)631401 of (0478)632172. De expositie duurt tot en met zondag 20 augustus. Boekrecensie in Peel en Maas De onzichtbare stad is een roman vol avontuur en histo rische intriges tegen de ach tergrond van een schandelijke liefdesgeschiedenis. Het ver haal speelt zich afwisselend af in het heden en in de hef tigste periode van de acttiende eeuw. Emili Rosales neemt de lezer mee naar Sint-Petersburg, Napels en het verlichte hof van Carlos III in Madrid. Een galeriehouder ontvangt van een onbekende een boekwerk uit de achttiende eeuw dat het boeiende verslag bevat van de plannen van koning Carlos III voor de bouw van een grote stad in de delta van de Ebro.Voor de bouwplannen diende de archi tectuur van Sint-Petersburg als het grote voorbeeld. Dit verhaal ver smelt met het heden in de zoek tocht naar een verloren schilderij van de allerlaatste grootmeester van de Italiaanse schilderkunst, Giovanni BattistaTiepolo. Emili Rosales (1968) weet een vrij onbekende episode die de koers van de geschiedenis had kunnen veranderen, te gebruiken in een fascinerende roman, die inmiddels grote bekendheid heeft verworven en nu in diverse talen wordt uitgegeven. In het dage lijks leven is Rosales directeur bij de Spaanse uitgeverij Planeta. Hij was de ontdekker van Carlos Ruiz Zafón, wiens boek De schaduw van de wind hij tot een interna tionaal succes maakte. Met de onzichtbare stad won hij de pres tigieuze Sant Jordi-prijs. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 17,95 euro. niet nodig. Als de thuisblijvers te maken krijgen met slecht weer, kan men bij de jeugdafdeling van Bibliotheek Venray terecht. Daar zijn diverse tafels ingericht waar men spellen kan doen als schaken, dammen, yathzee, mikado, memory, domino,back-gammon en kaartspe len. Ook mag er gehinkeld worden, lopen op klossen en tekenen met krijtjes op een bord. Dus niet meer achter de computer voor een spel letje maar ouderwetse gezelligheid met deze gezelschapsspelen. Aan alle leeftijden is gedacht. Zowel in de kleuter en peuterhoek als bij de hoek voor de oudere kinderen kan gespeeld worden Voor wie de smaak te pakken krijgt en thuis ver der wil gaan, heeft de bibliotheek vele boeken die vol staan met spel letjes en handenarbeid om ideeën op te doen. En blijft het weer mooi: ook boeken met ideeën voor spel letjes buiten, alleen of met vrien den zijn op de jeugdafdeling te vinden. Niemand hoeft zich te ver velen tijdens de vakantie. Spelletjes doen is niet aan leeftijd gebonden, dus jong maar zeker ook oud zijn van harte welkom tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Tij dens de zomerperiode mogen er twaalf materialen geleend worden per abonnement .Voor kinderen tot veertien jaar is het abonnement zelfs helemaal gratis. Fietstocht Het St. Joris en St.Anthoniusgil- de Maashees houdt op zondag 16 juli haar jaarlijkse fietstocht door de regio Oost-Brabant/Noord- Limburg. De start is vanaf schiet- terrein Het Broekven tussen 13.00 en 14.00 uur. Dit terrein is gelegen in de bossen tussen de Vennen- weg en de Broekweg in Maashees. Vanaf het kerkplein in Maashees is de weg naar het schietterrein aan gegeven. Op het terrein ontvangt men vervolgens de routebeschrij ving van de fietstocht. Er zijn twee routes uitgezet, een van twintig kilometer en een van veertig kilo meter. Deelnemers krijgen een consumptie voor onderweg mee. Bastiaans in Odapark Monique Bastiaans, sinds 1989 woonachtig in Valencia, heeft een maand op locatie in het Odapark in Venray, gewerkt aan vijf monumen tale installaties, drie in het beelden park en twee in de binnenruimtes. Kunstenares Bastiaans maakt veelal monumentale transparante instal laties, tijdelijke interventies in de openbare ruimte waarbij er een onlosmakelijk verband ligt tussen omgeving, vorm, kleur en materiaal. Met haar kunst wil ze het routineu ze kijken doorbreken door ons te confronteren met andere concep ten van de werkelijkheid. Bastiaans appelleert aan verdwenen bereid heid tot visuele verwondering. Ze wijst op de troostrijke schoonheid van de ons omringende werkelijk heid, maar daarachter zit een bijna verborgen poëtisch engagement. Ze voelt een diep respect voor de natuur die nooit aflatende bron van leven en inspiratie. Onlangs heeft zij haar vijfde installatie afge rond in het Odapark, samen met een groot aantal vrijwilligers reali seerde zij het werk Por si las mos- cas. De werken van Bastiaans zijn nog te bezichtigen in het Odapark tot 3 september. Tijdens de ker misdagen is het Odapark gewoon geopend (met uitzondering van de maandag). Een paar dagen voor de neder laag tegen Portugal vielen Willem Alkema en Wim Holsappel Duits land binnen met een knaloranje tank. Aan boord: oud-voetballer en geheim wapen Willy van der Kerkhof! De makers van Not The Dr. Phil Show wilden oranje behoeden voor een nederlaag maar helaas, de Duitse politie haalde hen van de weg en de rest is bittere geschiedenis. Maar niet getreurd, op 7 december vanaf 20.00 uur komen de mannen naar Schouwburg Venray en deze keer nemen ze meer geheime wapens mee. Jan Jaap v.d.Wal, Giel Beelen, Raoul Heertje, Sara Kroos, Eddy Zoëy, Silvester Zwaneveld (Arie en Silvester), Pierre Wind of Jeroen Kijk in de Vegte: een kleine greep uit het aantal gasten wat dit sei zoen meegaat. Binnenkort wordt bekendgemaakt wie er in Venray van de partij zijn. Not The Dr Phil Show is een mix van theater, talk show en cabaret. In eerdere edi ties ging Jeroen Kijk in de Vegte figuurzagen en sloopte Di-rect een gloednieuwe auto. Filemon Wesse- link werd bij BNN ontslagen en Vredefeesten In Vredepeel worden van zater dag 15 tot en met dinsdag 18 juli de 48e Vredefeesten gehouden. Vier avonden is er vanaf 21.00 uur veel muziek met dansen, dis coshow en live optredens door orkesten. Op zondag vanaf 9-30 uur is er een kerkbezoek en genie ten van zang van eigen bodem. Zondagmiddag vanaf 14.30 uur is het feest voor de kinderen met attratieve vermaken. Via een bonnensysteem zijn er prijzen te winnen. Op maandag gaat Appie Hein zijn kunsten op artistiek vlak vertonen. De dinsdag begint om 13-00 uur met de sportmiddag voet- en volleybal. Om 16.00 uur staat er in de zaal een springkus sen voor de kinderen, gevolgd door de uitreiking van de sport middag-vlaaien. Om de Vredefees ten compleet te maken is er vier dagen lang een friture in het dorp. Men is van harte welkom in de kleine lof en omgeving. EMILI 110 SA LES, nst Cultuur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17