Koester uw monument "We weten nu wat tunnelvisie is" Honderdzevenentwintigste jaargang - week 28 - donderdag 13 juli 2006 Een kantoorgebouw aan de Noorderhof 8 in Venray. Dit gebouw is ontworpen door archi tect C. Colsen. Oorspronkelijk bestond dit gebouw uit twee bouwlagen, maar acht jaar na de bouw is dit vierzijdig georiënteer de kantoorgebouw door dezelfde architect uitgebreid met een derde laag. De uitbreiding sluit naadloos aan bij het klassiek aandoend odioom van dit gebouw. Het ver sterkt zelfs de verticale driedeling van de gevels die bestaan uit een door een lijst gemarkeerd base ment, een 'collonade' van verticale ramen als middendeel en een door waterlijsten en kleine vensters gemarkeerde top. Minder klassiek is de open glazen hoek waar zich de ingang bevindt. Koester Uw Monument! Kent u ook zo n bijzondere plek in Ven ray of een van zijn kerkdorpen? Reacties graag naar het secretari aat, Stichting Venray Monumen taal, p/a Groene Hart 7 5801 SX in Venray. e-mail venraymonumen- taal@kpnplanet.nl. Winnaar Jan Linskens (links) ontvangt uit handen van Theo Klabbers van Combi Dom Melskens de weekprijs Jan Linskens uit Venray is de eerste weekwinnaar van de door Combi Dom Melskens en Peel en Maas georganiseerde foto wedstrijd. Linskens stuurde een prachtige foto in van een vuur toren, genomen op het vakan tieland Madeira (zie foto onder). Theo Klabbers was duidelijk in zijn mening over de winnende foto: "Een prachtige compositie, opvallend ook door de vuurtoren aan een zijde te plaatsen en niet centraal. Verder is de foto van een bijzonder goede kwaliteit. Een terechte winnaar." Jan Lins kens kreeg als weekwinnaar drie prijzen: een tegoedbon voor 100 afdrukken van 10x15 centimer bij Combi Dom Melskens, een boe- kenbon ter waarde van 12,50 euro van boekhandel Van den Munck- hof en een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro. De fotowedstrijd blijft de komen de weken nog doorgaan. Stuur een afdruk van uw leukste vakantiefo to in en maak kans op een van de weekprijzen of aan het einde van de rit de hoofdprijs: een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centi meter. De spelregels zijn als volgt: 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt even eens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van mini maal 300 dpi dienen te hebben 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijd organisatie kan naderhand het origineel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoonnummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de weekprijzen staan op 13, 20 en 27 juli en 3 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijs wordt op donderdag 17 augustus bekend gemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwisselbaar voor geld 8) Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 14 augustus. 10) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 11) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. De leden van KSV Venray houden en fokken konijnenhoendersdwerghoendersoorspronkelijke dui ven, watervogels, sier vogels en sierduiven. Op de foto prachtige trompetzwanen. Kleindieren Sportfokkers Vereniging (KSV) Venray en omstreken heeft als doel het instandhouden en verbeteren van het ras of kleurslag van kleindieren. Hieronder val len hoenders, duiven, konij nen, cavia's, knaagdieren, siervogels en watervogels. De vereniging telt 53 mannen en vrouwen van alle leeftijden. Door middel van onder meer lezingen, tentoonstellingen en het begeleiden van nieuwe fokkers en liefhebbers hoopt de vereniging de belangen van de kleindieren te waarborgen. Martien Janssen, voorzitter van de vereniging, en secretaris Jan Swinkels, tevens keurmeester sier en watervogels, leggen uit dat het een hobby van elke dag is. "Het is iets waar je liefde voor moet voe len en wat je zo groot en klein kunt maken als je zelf maar wilt." De leden, afkomstig uit Venray en een straal van 20 kilometer, komen bij elkaar in hun clubhome café zaal Martens in Leunen. Naast het organiseren van zeven jaarlijkse activiteiten voor de gehele vereni ging zoals lezingen en informatie overdracht, nemen de leden ook deel aan landelijke wedstrijden. "Daarmee zetten ook wij Venray een beetje op de kaart." Hoe goed de vereniging ook alles voorbereidt en intern opleidt, soms zijn er hogere machten die roet in het eten gooien. Zoals vorig jaar, toen een tentoonstel ling in Ysselsteyn werd afgelast vanwege een vervoersverbod voor pluimvee in verband met de vogelgriep. De leden van KSV Venray hou den en fokken konijnen, hoenders, dwerghoenders, oorspronkelijke duiven (wilde duiven soorten), watervogels, siervogels (pauwen, kalkoenen, patrijzen, frankolijnen en kwartels) en sierduiven. Bij konijnen is het belangrijk van te voren goed na te denken of de eigenaar de dieren op het gebied van huisvesting, verzorging en aandacht genoeg tijd kan bie den. Ook het samenstellen van de juiste voeding is van belang. Goed hooi is erg belangrijk en het feit dat de dieren groenvoer maar met mate mogen ontvangen. Het is aan te raden om van te voren een ervaren fokker te raadplegen. KWARTELS Kwartels zijn kleine, hoender achtige grondvogels, maar ze kun nen ook uitstekend vliegen. Ze zijn geschikt om als hobbydier te worden gehouden. Kwartels zijn klein, hebben weinig ruimte nodig en zijn schitterend gekleurd. Ze stellen geen hoge eisen aan huis vesting, zolang deze maar droog en tochtvrij is. Vaak worden de dieren samen met kleine vogels in een volière gehouden. Hoenders en sierduiven komen in diverse rassen en kleurslagen voor. Veel met prachtige tekenin gen en kleur, kuif en voetbeve- dering. Hoenders zijn over het algemeen uitstekende eileggers. Het komt echter bij bepaalde ras sen voor dat zij slecht tot broeden overgaan, waardoor men aange wezen is op kunstmatig broeden. Als zij tot broeden overgaan, zijn hoenders over het algemeen uitstekende verzorgers van hun kroost. Deze dieren kunnen vrij lopen in de tuin. Voor watervogels is meer ruimte nodig, zoals een vij ver waarin zij kunnen zwemmen. Een ruimte voor te grazen en waar plaats is om broedhokken te plaat sen waarin zij kunnen broeden. KSV Venray en omstreken organiseert met regelmaat ten toonstellingen. De dieren worden beoordeeld op kwaliteit van rasei genschappen, kleur en tekening. Bij pluimvee draait het om beve- dering en conditie, bij knaagdie ren om pelsbeharing en conditie. Om mee te kunnen doen aan een tentoonstelling, dienen mensen lid te zijn van een plaatselijke vereni ging. Ze moeten in het bezit zijn van een fokkerskaart, konijnen dienen een oormerk te hebben en hoenders en vogels moeten voor zien zijn van een vaste voetring. De vereniging heeft een eigen programma ontwikkeld om jeugd leden op te vangen. Ze worden door ervaren fokkers begeleid en wegwijs in het fokkerswereldje gemaakt. Op die manier krijgen jeugdleden extra betrokkenheid bij de vereniging en krijgt de club steeds beter opgeleide jonge men sen als het gaat om het houden en fokken van kleindieren. Wilt u lid worden van KSV Ven ray? Neem dan contact op met de secretaris, J.Swinkels, tel.: 0478- 580258 of per e-mail: swinkels. jan@wanadoo.nl Willie van Bakel (66), Henk van Heumen (62) en Mar tien Kanters (66) zijn half juni vertrokken om een een maand lang voor het goede doel te fietsen: Hospice Zenit. Een monstertocht van Venray naar Barcelona/Montserrat. Ruim 2000 kilometer door Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk en Spanje. Een reis vol avontuur, cultuur en natuur. Na een kleine maand mochten we bijgaand reisver slag via e-mail ontvangen. "We zitten hier in Le Puy, enkele kilometers ten zuiden van St. Eti- enne, de stad van waaruit veel pelgrims, na een zegening in de hoog gelegen kathedraal, naar Santiago de Compostella vertrek ken of verder gaan. Het weer is hier prachtig, evenals bij ons ver trek uit Venray. Veel familieleden, vrienden en kennissen en mede werkers van het Hospice zwaai den ons uit. Allengs echter werd het weer wel minder, we moesten naar het zuiden optornen tegen een forse wind, wat veel van onze energie vergde. Ook voor enkele, felle onweersbuien moesten we schuilen, wat niet altijd tijdig lukte. Daarom moesten we een keer overnachten in een jeugdher berg in Namen. Een keer mochten we zelfs onze tenten opzetten in de tuin van Beatrice, een bejaarde, vrijgezelle, excentrieke dame die een hotel/camping exploiteerde. Zij maakte voor ons zelfs de maal tijd klaar, bestaande uit ingrediën ten uit eigen tuin. Wij mochten ons in haar bad baden. Voor drie euro, want ze moest het water nog warm maken. De volgende morgen konden we ons nog wassen en scheren met het overgebleven warme water. Het ontbijt betond uit dikke plak ken ham van eigen varken, een gekookt ei van eigen kip en eigen gemaakte paté. Dit alles voor een prijs voor drie personen van totaal 61 euro. Goed eten is nodig door de zware tochten door de Arden nen. We hebben alle drie minimaal 25 kg bagage bij ons, dit dankzij de liefdevolle hulp van onze echt genotes die ons bij het inpakken geholpen hebben. In Zuid-België en Noord-Frankrijk zijn weinig campings, waadoor we veel kilo meters moeten maken, gemiddeld 100 kilometer per dag. Er zijn weinige gelegenheden om onze voedselvoorraad op peil te houden, zodat we soms een omweg moeten maken om wat de eten te krijgen. Op zo'n tocht kun je veel dingen meemaken. We hebben bijvoorbeeld bij Langres vijf kilometer door een onverlich te, stikdonkere tunnel gelopen/ gefietst. Henk met de mijnwer kerslamp op het hoofd vooraan, daarachter de Willie en Martien met ingebouwde dynamo. Na drie kilometer liepen de fietsen vast vanwege het slib tussen spatbord en band. Dit hebben we met onze paplepels en vorken weer kunnen verhelpen. De tunnel lag onder de waterscheiding tussen noord en zuid, en is de verbinding van Marne en Saone en niet bestemd voor fietsers. Maar we hadden geen zin om weer een col te nemen. We weten nu ook wat tun nelvisie is." "Verdun was onze eerste rust dag. Alles herinnert hier aan de Grande Guerrre 1914/1918: veel heldhaftige beelden van een glo rierijk La France. Elke dorp in de omgeving kent zijn oorlogsmonu ment, dat dezelfde sfeer ademt. In Beaune was onze tweede rustdag. Hier bezochten we het oudste hospice, opgericht door kanselier Rollin, in de 15e eeuw, voor arme zieken en stervenden. Sinds 1976 is het een museum. Het geeft nog een goed beeld van de manier waarop in vroeger tijden de zieken verzorgd werden. In dit hospice laten de oprichter en zijn vrouw zich bewonderen op een schil derij van Rogier van der Weijden. Na Beanne een keer 40 kilometer gefietst over een oude spoorlijn, dit was vrij saai, toch maar liever een colletje? Willie had een ande re oplossing om de Colle de la Croix te nemen. Hij drong zich op aan een nietsvermoedende bestel wagenbestuurder en liet zich naar boven transporteren, vrolijk zwaai end naar ons zwoegende fietsers. In Roanne was de camping omge bouwd tot de plaatselijke gevan genis, en moesten wij ons weer tien kilometer verder slepen, door berg en dal. Met als beloning een lekker glas bier op de camping. Ook dit lukt niet altijd. We waren op een 'camping a la ferme', waar de gekochte muntjes geen warm water gaven en we ons met ijs koud water moesten douchen. De tocht naar Le Puy was de zwaarste tot nu toe door hitte, klimmen en dalen. Gelukkig ligt de camping vlak bij het centrum en hebben we niet hoeven zoeken. De belang rijkste bezienswaardigheden zijn de kathedraal met St. Jacobus en de Zwarte Madonna, een lelijke roze madonna in reuzenformaat op een vulkanische piek, en niet te vergeten, eveneens op een vul kanische piek een 20 meter hoge, betonnen St. Jozef met kindje, die uitkijkt over de stad. Een op een hoge piek gebouwde kapel trekt wel de aandacht maar weinig mensen (geen lift). De internetwinkel gaat nu dicht, ons volgende verslag hopen we in Barcelona te schrijven. Groetjes van ons en vergeet Hospice Zenit niet, zij verdienen onze hulp." 5 ■- 'i MAAS EL EN Liefde voor bindt leden Eerste winnaar fotowedstrijd kleindieren KSV Venray

Peel en Maas | 2006 | | pagina 13