Ringen van vogels leidt tot wereldwijde informatiebron Fotowedstrijd met prachtige prijzen Afscheid van Han Communicantjes steunen goede doelen t Keurmerk voor Taxi Verstraaten 1fl JlL m] ■ra 'j G Ékk L Uit het leven gegrepen 9 'tm 4 Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 6 juli 2006 - Pagina 7 Nagenoeg alle leden van de vogel- en uilen werkgroep Maas Peel zijn al van kinds af aan verzot op de natuur, en alles wat dat met zich mee brengt. Die interesse is nooit verdwenen. Dit schijnt een direct gevolg te zijn van de plattelandscultuur. Sterker, zij maken zich nog altijd sterk voor de natuur. Dat doen zij onder meer door vogels te beschermen. En door infor matie uit te dragen over vogels en voorlichting te geven. In de jaren '80 begonnen Hay Boom, Sef Eyssen en Theo Smits in Geijsteren met een werkgroep die zich bezighield met voornamelijk roofvogels in de regio. Toen Sef Eyssen en Theo Smits kwamen te overlijden, werden de activiteiten van de werkgroep op een lager pitje gezet. Dat de huidige uilen werkgroep in 1999 onder het IVN/NHG werd opgericht, is in feite een voortzetting van de acti viteiten van 'de 3 Schuupers' uit de jaren'80. Leo Janssen is één van de leden van de vogelwerkgroep Peel Maas, die zich de voorbije weken richtte op het ringen van de vogels. "Wij kregen in 1999 via de regiocoördinator een lijst met de toen bekende locaties met betrek king tot kerkuilen. Achteraf bleek dat meerdere locaties binnen ons werkgebied, met zekere broedge- vallen, niet aan ons zijn overge dragen. Deze locaties worden nog steeds gecontroleerd door deze werkgroep van buiten ons gebied. Dit laatste ondanks uitdrukkelijk advies van hogerhand, provinci aal en landelijk. Zodoende missen wij (te) veel informatie vanuit ons werkgebied en kunnen wij derhal ve geen volledige inventarisering maken." LOCATIES "De meeste mensen hebben geen idee van wat zich in de natuur afspeelt. Om een voor beeld te noemen: 95% van de Nederlanders heeft nog nooit een kerkuil gezien." Als lid van de vogelwerkgroep Maas Peel richt Leo Janssen zich voornamelijk op (kerk)uilen. Andere leden houden zich bezig met bijvoorbeeld zwa luwen, nachtzwaluwen en water vogeltellingen. "De groep bestaat uit zo'n twintig mensen uitVenray en omstreken. Mannen en vrou wen die echte kenners, óf gewoon liefhebbers zijn. Wij komen vijf tot zesmaal per jaar bijeen in ons clubhuis en bespreken dan resul taten van oude, en mogelijk nieu we projecten." De kerkuilenwerkgroep buigt zich momenteel over 67 locaties in Venray, de kerkdorpen, en Geijs teren en Wanssum. Zo'n 95% hier van bestaat uit kasten die door de groep zijn geplaatst op loca ties waar sporen van kerkuilen zijn gevonden. De andere 5% zijn natuurlijke locaties. "Deze laatste locaties hebben duidelijk onze voorkeur. De totale uilenwerk groep bestaat uit acht mensen, van wie er zes actief lid zijn en twee voornamelijk steunend en activerend werk verrichten." Ook bestaat er sinds vorig jaar een steenuilenwerkgroep, onder leiding van Rob Deenen. "De eerste resultaten (2006) waren vrij positief. Een en ander duidt er op dat met name het gebied rond Venray een nagenoeg ideaal leefgebied voor de steenuil is. De steenuilenwerkgroep probeert dit nog beter te maken door het plaatsen van broedkasten. Ook controleren wij een aantal loca ties van de bosuil. Via de Kerkui len Werkgroep Nederland en het IKL krijgen wij gratis broedkasten voor steen- en kerkuilen aangele verd. Dit geeft ons als werkgroep de mogelijkheid deze dan ook gra tis te plaatsen." RINGEN De voorbije week werden in Oostrum jonge kerkuilen geringd, en in Vredepeel vier jonge toren valken. "Het was eigenlijk niet de bedoeling dat de torenvalken in deze kast in Vredepeel kwamen te zitten, het was bedoeld voor kerkuilen." De kast hangt in een koeienschuur bij een boerderij in Vredepeel. "Het belangrijkste waaraan een locatie moet voldoen willen wij er kasten ophangen, is dat de biotoop (leefgebied) goed moet zijn. Vaak is het plaatsen van een broedkast een soort perfecti onering van een dergelijk gebied. Mede door het afsluiten van kerk torens, stallen en dergelijke, werd en wordt de kerkuil op vele plaat sen een broedmogelijkheid ontno men, met alle mogelijke gevolgen van dien." Boven in het dak van een huis in Oostrum trof de kerkuilen werkgroep een nest met liefst zes kerkuilen aan, die werden geringd. "Deze kast hebben we vorige win ter geplaatst, mede als aanvlieg- punt voor de locatie in de kerk van Oostrum. Het doel van het ringen van jonge vogels is voorna melijk om per vogel een lijn van historie te kunnen opstellen. Zo kunnen we, als een geringde vogel wordt teruggevonden, zien hoe oud hij is geworden, waar deze is geringd en op welke afstand de vogel van zijn ringplaats werd gevonden. Het ringseizoen 2006 voor wat betreft de kerkuilen wordt volgende week dinsdag in Geijsteren afgesloten. Er worden nog twee nesten geringd." Het ringen wordt door de vogel werkgroep georganiseerd, maar het daadwerkelijke ringen wordt overgelaten aan een gecertifi ceerde professional, Jan Gijsberts uit America. Hij is erkend 'ringer' van onder meer uilen, torenvalken en buizerds. "Door het ringen van deze vogels kan er wereldwijd één historie ontstaan per vogelsoort. Wij sturen onze gegevens van het ringen door aan het vogeltreksta tion in Arnhem. Als iemand een geringde vogel terugvindt, komen ook deze gegevens daar terecht. Alle vrijwilligers, de mensen van de vogelwerkgroepen, de ringers en de mensen die werkzaam zijn bij het vogeltrekstation, zorgen zo samen voor één overzicht." LEVENSBEDREIGEND 60% van de kerkuilen in Neder land sterft in het eerste levens jaar. Vooral in deze drukke tijden op de weg zijn de verkeersom standigheden één van de meest levensbedreigende situaties voor vogels. "De A73 tussen Venray en Horst is de op twee na gevaarlijk ste plek in Nederland voor uilen. Vanwege onder meer het maaibe- leid en grassamenstelling vind je hier dan ook veel muizen, en dus uilen. Deze uilen zitten graag op de hectometerpaaltjes. Aangezien die niet ver genoeg van de weg af staan, worden de uilen door de motorwagen van een vrachtwa gen de autobaan opgezogen en door de aanhanger verpletterd. Landelijk en provinciaal wordt al jaren naar oplossingen gezocht: aanpassing van het bermmeng sel, maaibeleid en het vervangen van de hectometerpaaltjes door aanduidingen op de weg zouden oplossingen kunnen zijn." Vogelwerkgroep Maas Peel hoopt dat er in de samenleving meer aandacht komt voor de vogels en voor de uilen in het bijzonder. "Om ervoor te zorgen dat er uilen in onze regio blijven, doen we graag een oproep: als mensen kalksporen of braakballen aantreffen, neem dan svp contact op met een van onderstaande per sonen: voor bos/rans/kerkuilen: Leo Janssen, janssenleo@home. nl tel 06-53693428; voor steen uilen: Rob Deenen, rjmdeenen@ scarlet.nl tel 06-51380715. Voor Vogelwerkgroep Maas Peel: Joof Teeuwen j.teeuwen@home.nl tel 0478-586757. Ook geïnteresseer den in ons werk verzoeken wij ons te benaderen. Loop eens met ons mee en/of bezoek onze bij eenkomsten. Kijk op onze web site www.ivn-geysteren-venray.nl onder uilen." Samenwerking Combi Dom Melskens en Peel en Maas Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas hou den samen voor het vierde jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantieperiode. Stuur een afdruk van uw leukste vakan tiefoto in en u maakt kans op een van de vier weekprijzen of de hoofdprijs, een jaar lang gratis fotograferen. Vakantiefoto's zijn er te kust en te keur. De smaak verschilt, maar over een ding is iedereen het eens: het blijven tastbare herinneringen aan een weekje strand, shoppen in London of Parijs, of genieten van de natuur in Bretagne, de Rocky Mountains of de safari in Afrika. Welnu, stuur uw allermooiste vakantiefoto in en ding mee naar de vier weekprijzen en de hoofd prijs die door Combi Dom Mels kens en Peel en Maas beschikbaar zijn gesteld. Wat kun je nu eigenlijk winnen? Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhandel Van den Munckhof, beide in Venray. Er wor den op vier donderdagen week prijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 13, 20 en 27 juli en 3 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boeken- bon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en 100 gratis afdrukken op het formaat 10x15 centimeter bij Dom Mels kens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars din gen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee met de hoofdprijs die op donderdag 17 augustus bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de week prijzen staan op 13, 20 en 27 juli en 3 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijs wordt op donderdag 17 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 14 augustus. 10) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Thuiszorg Noord-Limburg J Daar kunt u op rekenen! huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Han van Weers heeft afscheid genomen van basisschool St. Jan de Doper in Merselo en maakt gebruik van de FPU. Zeven jaar geleden liep het leer lingenaantal op sbo school Focus terug en moest Han een andere plek onder SPO Venray zoeken. Zij ging voor twee dagen per week aan de slag bij de Merselose basisschool. Zij heeft zich vanaf het begin volledig ingezet voor de school. Ze was een goede leer kracht voor de haar toevertrouw de kinderen. Om haar te bedanken werd haar op de laatste schooldag van het jaar een feestje aangebo den dat in het teken stond van het thema circus. W De Hoveniers ook voor üw tuin" ♦levering van alle tuinplanten ♦aanbiedingen gebakken klinkers en altijd restanten klinkers unhoek 0478.57 Ittm De leden van de communiestuur groep en een groepje afgevaardig de kinderen van de zes basisscho len van de parochie van de Petrus' Bandenkerk die dit jaar hun eer ste communie hebben gedaan (De Toverbal, De Kruudwis, De Focus, De Landweert, De Vlaswei en De Petrus Bandenschool) heb ben twee cheques uitgereikt. Een cheque ging naar de kinderwerk groepen van de Grote Kerk. Ans Bistervelds nam namens de werk groepen de cheque in ontvangst. Dit zijn groepen voor ouders en jonge kinderen, zoals een groep die ouders en kinderen begeleid tussen doop en communie en een groep met zuster Irma voor kinde ren na de communie. Deze groe pen hebben helemaal geen budget en zijn derhalve heel gelukkig met dit bedrag. De tweede cheque ging naar de CliniClowns. Luc Bertands, ambassadeur van de CliniClows, was zeer verheugd met de donatie. Hij vertelde de aanwezigen dat het geld gebruikt gaat worden voor de opleiding van meer CliniClows. Hij verraste de kinderen met een clownsneus en een sticker. Het geld komt van de communican ten. Zij hadden voor de viering een bedrag ingelegd en afgespro ken was dat het overgebleven geld naar een goed doel zou gaan. De stuurgroep is zuinig met het bud get omgegaan en derhalve konden beide goede doelen verrast wor den met een bedrag van 210 euro. 'A HHjJPJH."v^ 1 A r 'T x X r v. - TAXI VERSTRAATE Taxi Verstraaten voldoet aan de voorwaarden gesteld in de norm van het taxikeurmerk. Dit keurmerk is in het leven geroepen om de kwaliteit van het personenvervoer te waar borgen en uiteraard wil Ver straaten hier graag aan vol doen. Taxi Verstraaten is ISO gecer tificeerd. Het Taxi Keurmerk is meer op praktische zaken gericht zoals: voertuiginrichting, (opleiding)eisen gesteld aan chauffeurs, juiste verzekeringen afsluiten, mogelijke klachten cor rect afhandelen en bijvoorbeeld regelmatig toetsen of klanten tevreden zijn. Ook met name het ARBO gebeuren dient tot in de puntjes verzorgd te zijn. Dit alles om de kwaliteit van het vervoer te verhogen. Organisatorisch hebben de voorwaarden van het keurmerk wat aanpassingen geëist. Het TX- Keurmerk is een vereiste bij het inschrijven op vervoersprojecten c.q. (openbare) aanbestedingen. Het keurmerk wil overigens niet zeggen dat het vervoer nooit meer fout kan gaan, het maakt echter de kans hierop zeer klein. Met het keurmerk als handvat probeert Verstraaten dan ook de wensen van de klant te waarborgen en inderdaad de kwaliteit van het personenvervoer te verhogen. Het aanspreken van bestuurders van ondernemingen in en buiten Nederland is nog steeds een hot item. Recentelijk is de top van het Amerikaanse Enron, schul dig verklaard aan onder meer fraude. Ook in Nederland worden wij met enige regelmaat met schandalen geconfronteerd. In mijn praktijk, waarin ik vaak optreed als curator in faillisse menten, vormt het onderzoek naar bestuurdersaansprakelijk heid een van de kernactiviteiten. Mij valt op dat schuldeisers zich veelal passief opstellen, indien hun debiteur failliet is verklaard. De failliete vennoot schap biedt meestal toch geen verhaal en de schuldeisers wachten vervolgens af of het de curator lukt nog enige uitbeta ling te doen. De Hoge Raad heeft echter bepaald dat schuldeisers ook zelfstandig -naast de curator actie kunnen ondernemen tegen de bestuurder van de vennoot schap waar de rekeningen bij openstaan, als vastgesteld wordt dat deze bestuurder onrechtma tig handelde jegens de crediteur. Een dergelijke aansprakelijk heid bestaat, indien aan de bestuurder persoonlijk een ernstig verwijt kan worden gemaakt, dan wel als hem persoonlijk opzet of bewuste roekeloosheid kan worden verweten. In de zaak, die leidde tot de hiervoor genoemde uitspraak, werd geoordeeld dat op een bepaalde datum voor de bestuurder vast moest staan, dat zijn onderneming in een desas treuze financiële positie verkeerde. Toen nadien toch nog bestellingen werden gedaan bij leveranciers, deze leveran ties niet werden betaald en de onderneming uiteindelijk failliet ging, moest de bestuur der voor deze niet betaalde rekeningen opdraaien. Mijn advies aan crediteuren van een failliete onderneming luidt dan ook: overleg altijd met de curator om te bezien of de niet- betaalde facturen betrekking hadden op een periode waarin al voor de bestuurder moest vaststaan dat het faillissement van zijn onderneming eraan zat te komen. De curator is gehou den om dergelijke informatie aan de crediteuren te verstrek ken en op deze wijze krijgt u bewijzen in handen waarmee u uw spreekwoordelijke pijlen kunt richten op de bestuurder. Zo worden uw gefactureerde werkzaamheden of geleverde zaken uiteindelijk wellicht toch betaald! Mr. Marcus Gerrits Van der Putt Advocaten IwAwk ottfesiie: www.imiiliock.iil ill Ingezonden mededeling sss jrsaanspra kelijkheid Alhoewel de inhoud zeer zorgvuldig is samengesteld kunnen uitgever en samensteller geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eventuele onjuistheden of onvolkomenheden

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7