'Gelijke kansen bedrijven De Brier' MAN WOMAN Julicher Meijer River Woods NU 50% KORTING PAUL BROUWER MODE "Moeilijke ogen" of elders geen succes: Welkom Kurstjens Contactlenzen PEEL EN MAAS Donderdag 8 juni 2006 - Pagina 3 Varkenshouder Egelmeers wil bedrijf verplaatsen naar Westerbeek Gemeente en schoolbestuur kiezen voor katholiek onderwijs in Brabander Er is onenigheid over de sig natuur van de nieuwe basis school die in 2008 komt in nieuwbouwwijk Brabander. De gemeente en schoolbe stuur SPOV kiezen voor een katholieke school. De com missie Maatschappelijke Dien sten is het daar niet mee eens. De meeste politieke partijen vinden een openbare school meer voor de hand liggen. Wethouder Emonts (PvdA) kon de argumenten van de com missieleden wel begrijpen. Maar het probleem is dat bij de keuze voor een openbare school er wellicht helemaal geen nieuwe school gebouwd kan worden. De gemeente moet voor 1 augustus de aanvraag bij het ministerie van Onderwijs indienen. De eis is dat de school binnen vijf jaar mini maal tweehonderd leerlingen telt. Dit aantal moet gedurende vijftien jaar worden behouden. SPOV en de gemeente hebben zich geba seerd op de cijfers van onder zoeksbureau Pronexus. Omdat de grootste deelwijkAan den Heuvel pas net in aanbouw is, heeft Pronexus zich gebaseerd op algemene cijfers van de gemeente Venray. Daaruit blijkt dan 70 pro cent van de ouders de voorkeur geeft aan katholiek onderwijs. De school zou in 2008 bij de stichting 34 leerlingen tellen. Gezien het gestage woningbouwprogramma in Brabander, zal het leerlingenaan tal in 2012 zijn gegroeid tot 338. Nog voor 2020 wordt de grens van 600 kinderen overschreden. Met deze aantallen voldoet Brabander ruimschoots aan de minimumeisen die het ministe rie stelt. Indien de cijfers worden gebaseerd op openbaar onderwijs, waar 30 procent van de ouders voor kiest, dan geeft het ministerie wellicht geen toestemming omdat de stichtingsnorm niet gehaald wordt, zo verklaarde Emonts in de commissie. Elly van Dijck (PvdA) wijst op de multiculturele samen leving."Vanwege de integratie gaat onze voorkeur daarom uit naar openbaar onderwijs." Martien Wijnhoven (Samenwer king) zette vraagtekens bij de cij fers van Pronexus. Want in het ver leden bleken de getallen vaak niet te kloppen."Gezien de maatschap pelijke ontwikkelingen kiezen wij voor meerdere geloofsovertuigin gen", aldus Wijnhoven, die zich afvroeg waarom er in het basison derwijs nog zo strak wordt vastge houden aan de scheiding bijzon- der-openbaar onderwijs. "In het voortgezet onderwijs is die grens helemaal vervaagd. Op het Raay- land College is van onderscheid toch ook geen sprake meer. De nieuwe basisschool is voor Venray een unieke kans voor meerdere geloofsovertuigingen. Het bevor dert het begrip voor elkaar en de integratie." Ook Susanne van Tiel (CDA) vroeg zich af de cijfers wel betrouwbaar zijn. Zij pleitte voor een dependance voor speciaal onderwijs, waarvoor haar partij genote Jeanne Hendrix al vaker geijverd heeft. Leo Everaerts (Lokaal Aktief) vindt een open bare school een betere keus. "Het vormt meer een afspiegeling van de wijk en het bevordert de inte gratie." Ingeborg de Barbanson (WD) meent dat de ouders erg geweest. Niet alleen hebben ze meer vertrouwen gekregen in dit soort uitstapjes, ze zien ook in dat het een belangrijke stap is voor integratie.' Waarom ligt 'op kamp' gaan nog zo moeilijk en gevoelig voor islamitische ouders? "Vooral omdat Nederland geen islamitisch land is. De ouders zijn van een generatie die thuis bleef. Ze zijn onbekend met wat komen gaat, en weten niet wat ze moeten verwachten. Het zijn vaak moeders die zelf nog nooit op kamp zijn geweest. Ze zijn op latere leeftijd naar Nederland gekomen, en hebben hier kinde ren gekregen. We zitten inmiddels al op de tweede generatie islami tische ouders in Nederland. Deze generatie is over het algemeen jonger (tussen de 30-35 jaar) en liberaler, en denkt progressiever dan de eerste generatie. Zij willen ook niet als vanzelfsprekend terug naar hun land van herkomst, maar laten nu juist vaak doorscheme ren hier te willen blijven en ook hun kinderen hier te willen laten. Deze generatie wil haar kinderen alles meegeven voor een kans op een goede maatschappelijke posi tie. Via open avonden hebben de ouders op het idee van een kamp kunnen reageren, en tijdens die avonden hebben we veel drem pels kunnen wegnemen. Ook de kinderen waren in het begin erg twijfelachtig en zenuwachtig.Voor 90% was het de eerste keer dat ze in zo'n situatie terechtkwamen." Wat was het programma tij dens het kamp? "We hebben het oorlogsmuse um gezien en het oorlogskerkhof bezocht. Dit sluit dan weer aan op de lessen op school over de Tweede Wereldoorlog, en helpt gemakkelijk 'doe maar een katho lieke school' zeggen. "Wellicht uit vrees voor de instroom van veel allochtonen." Henk de Visser (inVENtief) twij felt over de cijfers. In 2027 zou de school 562 leerlingen tellen. "Dat lijkt me onwaarschijnlijk. Gezien de bevolkingsopbouw van een nieuwbouwwijk. Daar komen vaak veel mensen van buitenaf wonen die niet van katholieke signatuur zijn. We zijn daarom voorstander van openbaar onderwijs." Ad Steverink (WD) wees erop dat volgens de Grondwet een bij zondere school leerlingen van een ander geloof kan weigeren. Wethouder Emonts weet ook dat voorspellingen vaak niet uitko men. "In de praktijk blijkt dat het vaak snel kan veranderen. Maar dit zijn de meest betrouwbare gege vens die we hebben." Dat de school in Brabander een brede school wordt, staat hele maal los van de signatuur. Emonts: "Dat zijn twee totaal verschillende begrippen. De school krijgt een functie in de wijk. Het is meer dan alleen onderwijs." De gemeente ook bij de integratie. We zijn ook Overloon ingegaan. De meeste kinderen zijn echte stadsmensen, en nu hebben ze ook een dorp kunnen bekijken. Verder ging het vooral om het idee om zelfstandig zonder ouders dingen voor elkaar te krijgen. Zo moesten de tafels gedekt en afgeruimd worden, en de kamers opgeruimd. Ook was er vijf keer per dag tijd om te bid den, iets wat zowel leerlingen als ouders erg waardeerden. Enkele moeders zijn meegegaan op kamp. Zij hebben onder meer gekookt, en ook een indruk gekregen van wat een kamp eigenlijk inhoudt. Ook zij hebben er een positieve indruk van gekregen. Ik denk dat we bij volgende schooluitjes min der vragen en weerstand krijgen." Bedreiging De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 20-jarige vrouw uit Venray. Ze had valse aangifte gedaan van pinnen onder bedreiging bij twee banken in Ven ray. Die aangifte werd in april door haar gedaan.Agenten stelden daar na een onderzoek in en kregen twijfels bij haar verhaal. Ze werd uitgenodigd voor een bezoek aan het bureau en na verhoor liep ze tegen de lamp. Ghïelert Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires www.autoghielen.nl heeft ook een aanvraag ingediend voor ESF-subsidie. Emonts zei te zullen bekijken of de komst van speciaal onderwijs mogelijk is."De voorkeur is het te koppelen aan een basisschool. Maar dit hoeft niet per se in Brabander te zijn." Emonts zette de commissie onder druk. "Als we inzetten op een openbare school, dan halen we de tweehonderd leerlingen niet. Het gevolg is dat het minis terie het verzoek zal afwijzen. Dit biedt geen soelaas. Bovendien gaan we dan tegen de wens van de meeste ouders in. Uit het onder zoek blijkt dat de meesten kiezen voor een katholieke school. Ik wil de commissie daarom toch advise ren het voorstel over te nemen." De meeste commissieleden gingen overstag. "Het belangrijk ste is inderdaad dat we de school zo snel mogelijk volkrijgen", zei Wijnhoven. Voor de SP, die zich in de discussie afzijdig hield, was er geen twijfel. "Er is een onderzoek geweest. Wie zijn dan wij om het anders te willen?", zei Jolanda Dij- kema. De gemeenteraad neemt op 20 juni een besluit. Wat is uw uiteindelijke gevoel over een schooluitje op islamitische scholen? "Ik denk dat het iets is dat veel vanzelfsprekender zou moeten worden. Het is een kwestie van vertrouwen van de ouders in de leerkrachten en in het Neder landse systeem. Wij hebben sinds kort meer islamitische groeps leerkrachten, wat vaak ook helpt. In het islamitische integratiepro gramma gaan dergelijke uitjes een grote rol spelen, in het participe ren in de Nederlandse samenle ving. Ze proberen binnen hun geloof mee te gaan met dagelijkse Nederlandse gewoonten, en 'op kamp gaan' is iets dat daar naad loos op aansluit." Branden in Brukske Na de wijk Noordwest werd vorige week de wijk Brukske opgeschrikt door een serie branden. In de nacht van woensdag op donderdag tus sen half vijf en half zes werd op de Luitstraat, de Mozart- straat, de Verdistraat en het Zwarte Pad achter de Vivaldis- traat brand gesticht. Even na half vijf stond aan de Luitstraat een coniferenhaag in brand. De eigenaar wist die brand zelf te blussen. Op de Mozart- straat stond langs de oprit van een woning ook een coniferenhaag in brand. Dit werd ontdekt door een alerte getuige die de bewo ner waarschuwde. Die kon een auto, die op de oprit stond, net op tijd wegzetten. Op de Verdistraat brandde een aanhangwagen met afval uit en op het Zwarte Pad stond een vuilnisbak in brand. De politie is dringend op zoek naar getuigen, tel: 0900-8844. Wouter Egelmeers wil zijn nieuwe bedrijf aan de Ossen- dijk in Merselo graag uitbrei den. Maar dat is onmogelijk. Het varkensbedrijf, opgericht in 2003, ligt in een extensive- ringsgebied. Dit betekent dat veehouderijen er niet mogen uitbreiden. De wens om het bedrijf van zijn ouders aan de Haag te verplaatsen naar de Ossendijk, voor één locatie van 3000 mestvarkens, is niet te realiseren. Egelmeers (34) ziet zich daarom gedwongen met zijn jonge gezin te verkas sen. In Westerbeek heeft hij al een stuk grond gekocht. Dit perceel, in de gemeente St. Anthonis, ligt in een zogeheten landbouwontwikkelingsgebied. Daar krijgen intensieve veehou derijen wel volop groeikansen. Het liefst was hij in zijn geboor tedorp Merselo gebleven. Binnen de gemeente Venray liep de zoek tocht echter spaak. Egelmeers had nog een plek in Oirlo op het oog, maar dat bleek toch geen geschik te locatie. Hij spreekt van 'kapitaalver nietiging'. Want het gloednieuwe bedrijf aan de Ossendijk, de stal len voor 1500 varkens zijn pas drie jaar geleden gebouwd, zullen gesloopt worden. Vorig jaar is er nog een mooi woonhuis bijge bouwd. "Ik heb echt alles gepro beerd. Tot aan de Raad van State toe. Helaas lukt het niet om op de huidige plek uit te breiden." Bij het hoogste rechtsorgaan heeft hij tevergeefs geprobeerd de grens van extensiveringsgebied, vastgelegd in het reconstructie plan, zodanig te verleggen dat het bedrijf er net buiten valt. De straat Ossendijk zou de grens moeten worden. "Het is niet gelukt. De provincie heeft gelijk gekregen. Jammer, want ik had ook graag willen meewerken aan natuur compensatie." Uiteindelijk meldde de Merselo- naar zich aan voor de verplaat singsregeling. Vanuit de provincie en het Rijk is er geld beschikbaar om veehouderijen te verplaat sen naar een gunstigere locatie. Die heeft Egelmeers inmiddels al gevonden. In Westerbeek kocht hij een perceel landbouwgrond van achttien hectare, waarvan drie hectare binnen een landbouw ontwikkelingsgebied ligt. In sep tember wordt zijn bedrijf aan de Ossendijk getaxeerd. "Voor eind dit jaar moet ik een beslissing nemen. Ik weet niet wat de taxa tie financieel oplevert. Ik wil met gesloten beurs hetzelfde bedrijf in Westerbeek kunnen terugbouwen. Op termijn zullen we ook gaan verhuizen. De gemeente St.Antho- nis stimuleert dat ook. Ze wil niet dat het een verlaten bedrijventer rein wordt." Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) kent de kwestie niet persoonlijk. "Maar dit is geen uitzondering. De ondernemer hoeft niet te verkassen. Hij kan er blijven, maar wel zonder uitbrei dingsmogelijkheden. Het initia tief ligt bij de agrariër zelf", aldus Teunissen, die aangeeft dat er in de gemeente Venray wel degelijk mogelijkheden zijn. "De verplaat sing van het bedrijf Derikx van Heide naar Veulen is daar een goed voorbeeld van." Sinds 1995 is Egelmeers op zoek naar uitbreiding. Het oude familiebedrijf aan de Haag is een slechte optie om in te investeren. De bedrijfsgebouwen zijn verou derd. "Het bedrijf ligt dicht bij de dorpskern. Vanwege de stankcir kel is het niet logisch daar uit te breiden", zegt Wouter Egelmeers. Volgens hem zijn daarvoor wel mogelijkheden. "Want vreemd genoeg ligt die locatie in een ver- wevingsgebied waar veel meer kan." Naast mestvarkens heeft Egel meers ook een akkerbouwbe drijf (aardappelen, suikerbieten, erwten en bonen). Op een eigen perceel aan de Ossendijk was het toen volgens het bestemmings plan mogelijk een varkensbedrijf te vestigen. Het aanvragen van de vergunning bij de provincie bleek in 1996 geen probleem.Aanvanke- lijk voor 142 mestvarkens.Vooruit- lopend op het ammoniakreduc- tieplan bleek snelle uitbreiding mogelijk. In 1998 kreeg Egelmeers een milieuvergunning voor 1500 mestvarkens. "Toen kwam de var kenspest", vertelt Egelmeers. "Het werd kommer en kwel in de sec tor. Minister Van Aartsen kwam toen met ruimere welzijnsnormen voor de dieren. Maar niemand durfde in die onzekere tijd te investeren. Ook wij niet. We heb ben de vergunning een poos laten liggen." Inmiddels is het 2001. De var kenshouderij krabbelt weer over eind. Volgens de nieuwe welzijns- norm moet een varken voortaan één vierkante meter ruimte krij gen. Voorheen was dat 0,7 vier kante meter. Maar tot 2013 mag nog de norm van 0,8 meter gehan teerd worden. Egelmeers wilde de oude ver gunning uit 1998 aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. De milieuvergunning voor hetzelfde aantal varkens bleek geen pro bleem. Maar de bouwvergunning bleek wel een obstakel omdat de stal nu een stuk groter moest wor den. "De gemeente gaf het advies de oude vergunning in te trekken en een compleet nieuwe aan te vragen. Dat heb ik niet gedaan. Het wilde geen kant op. De ver gunning kwam niet rond." Uiteindelijk besluit Egelmeers op basis van de oude vergunning De zittende ondernemers op bedrijventerrein De Brier moeten sneller detailhandel mogen bedrijven. CDA, WD en ook PvdA menen dat er door de gemeente toezeggingen zijn gedaan die ook nagekomen moeten worden. Wethouder Heidens (CDA) wil de onder nemers pas op termijn tege moet komen. Uit vrees dat de winkelboulevard, die momen teel in aanbouw is, niet geheel bezet zal worden. De politiek en met name de WD pleit al jaren voor een gelijke behandeling van de ondernemers in De Brier. Enkele bedrijven wil len particuliere verkoop beginnen maar dat mag van de gemeente nog steeds niet. Alleen de nieuwe winkels, die op plek van de voor malige gemeentewerf gebouwd worden, krijgen een vergunning voor detailhandel. Deze zogeheten PDV-locatie krijgt een vloeropper vlak 14.000 vierkante meter. Daar van is 3-500 m2 bestemd voor Praxis en Leenbakker die vanwege woningbouw moeten vertrekken uit de Gouden Leeuw. Er is nog 10.500 m2 ruimte over voor de komst van nieuwe winkels.Terwijl in de Detailhandelsnota, die vorig jaar door de raad werd vastgesteld, een toename van 13.000 m2 voor PDV-activiteiten (woninginrich ting, doe-het-zelf zaken, meubels) is voorzien. John Michels (CDA) vindt het niet terecht dat de zittende bedrij ven nu buiten de PDV-locatie val len en moeten wachten tot 2010. "Daar hebben we moeite mee. Er zijn concrete aanvragen en er zijn toezeggingen gedaan. We moeten de ruimte van 2500 vierkante meter benutten om deze bedrij ven te bedienen", vindt Michels. Marius Emons (PvdA) wees even eens op de gedane toezeggingen. "De gemeente moet de bedrijven die belangstelling hebben getoond actief benaderen over de nieuwe situatie." Frans van der Kruijf (WD) wilde weten of de reste- toch aan de slag te gaan. Met de norm van 0,8 in plaats van 0,7 vierkante meter ruimte per dier kon de stal met enkele aanpassin gen toch gebouwd worden. Inmid dels was de Reconstructiewet van kracht geworden. Het nieuwe bedrijf ligt in een extensiverings gebied, waar intensieve veehou derijen ongewenst zijn. De familie wil beide bedrijven samenvoegen op één locatie aan de Ossendijk. Het blijkt onmogelijk. Het nieuwe bedrijf zit geheel op slot. Egelmeers ging zelf op zoek naar een nieuwe locatie. In Wes terbeek vond hij ruimte genoeg om dichtbij het varkensbedrijf ook de akkerbouwtak een plek te geven. Alhoewel hij er nog niet direct naar toe kan. De gemeente moet nog een inrichtingsplan voor het gebied maken en het wachten is nog op goedkeuring van de provincie Brabant "Ik heb alles geprobeerd om het in Mer selo voor elkaar te krijgen. Helaas heb ik de deksel op de neus gekre gen. Het is nu afwachten wat de taxatie oplevert. Ik begrijp goed dat dit aan de burgers moeilijk uit te leggen valt. Het is kapitaalver nietiging. Maar voor mijn bedrijf moet het wel financieel haalbaar zijn. Het overheidsgeld zou beter aan natuurontwikkeling besteed kunnen worden. Daar had ik graag aan meegewerkt." rende ruimte voldoende is om de aanvragers tegemoet te komen. "Dit betekent nogal wat voor de ondernemers. Ze moeten weten waar ze aan toe zijn. Er moet een duidelijk tijdpad komen." De WD kwam in de vorige raadsperiode herhaaldelijk op de bres voor de ondernemers in De Brier die met argusogen kijken naar de nieuwe 'bevoorrechte' buren. Wethouder Heidens reageerde dat de bedrijven op de hoogte zijn van de huidige situatie."Aanvragen zullen we serieus bekijken. Maar er is voorzichtigheid geboden. We kunnen niet het gehele gebied in een keer vrijgeven voor detailhan del. Dit leidt tot versnippering en concurrentie. Dat is voor niemand goed. Het gaat erom wat de markt vraagt en wat de behoefte is. Daar moeten we op inspelen", aldus Heidens die eigenlijk vertelde dat de nieuwkomers voorrang krijgen. Pas als de winkelboulevard hele maal is 'uitverkocht' dan komen de andere ondernemers aan de beurt. Volgens Heidens hoeft dit niet tot 2010 te duren. Volgens hem zijn de vooruitzichten goed. "We hopen eerder aan de wensen van de ondernemers tegemoet te komen." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 18,50 (postcode 58..) 32,50 (overige binnenland) Leerlingen Imam Albogari uit Den Bosch integreren bij De Bloem in Overloon Om het integratieproces tóch van. Zestien leerlingen onder jonge islamitische leer- tussen de 11 en 14 jaar zijn lingen van basisschool Imam drie dagen en twee nachten Albogari uit Den Bosch te op kamp geweest bij groeps- bevorderen, kwam directeur accommodatie De Bloem in Emmanuel Huliselan (52) een Overloon. Een interview met jaar geleden met het idee om Emmanuel Albogari over zijn op kamp te gaan. Iets dat voor ervaringen met dit kamp. Nederlandse gezinnen bijna een vanzelfsprekendheid is, Een succes? maar voor islamitische ouders "Dat zeker. Ik denk dat ik mijn een netelige kwestie kan zijn. doelstellingen in elk geval heb Na verschillende gesprekken bereikt. Voor de kinderen en hun met zowel ouders als leerlin- ouders is het naar mijn mening gen, kwam het er dit jaar dan een zeer positieve ervaring Gehele Dames- en Herencollectie van als extra aanbieding: Polo's in 6 perfecte kleuren van €39,95 voor €19,95 WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 "Geen toekomst in Merselo" Politiek wenst openbare school in nieuwe wijk Keizersveld 55 Venray 0478-586200 Bijzonder schoolkamp islamitische basisschool W' Aanbevolen door specialisten! Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630 Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3