Kan wél! in Brukske Het familiegevoel van de Avondvierdaagse if Coninxhof in nieuw jasje Loskoppeling afvoer regenwater BobNight bij Zenith Provincie bestrijdt Jacobskruiskruid Inzegening veldkruis Bijdrage vrijwilligerswerk Muziek WIN VRIJDAG DEZE PRIJZEN! Gommans grootste vlaai van Venray Gunhoek De Echte Bakker r> Niets! e Hoveniers. ook voor üw tuin Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 Grotestraat 57 tel. 0478 512628 PEEL EN MAAS Donderdag 1 juni 2006 - Pagina 7 Wonen Venray is gestart met het project Kan wél! in 't Brukske in Venray. Doel van dit project is om bewoners uit te dagen met ideeën te komen om het leefklimaat in de wijk te verbeteren. Kan wél! wordt uitgevoerd in tien wijken ver spreid over het land. Het project Kan wél! is opgezet door het LSA (Landelijk Samen werkingsverband Aandachtswij- ken) en Aedes vereniging van woningcorporaties. Kan wél! is gebaseerd op het zeer succesvol le Can Do in Engeland. Doel van het project is het stimuleren van bewonersparticipatie en het ver beteren van het leefklimaat in de wijk. De nadruk ligt op het actief burgerschap en eigen initiatief. Het is dus de bedoeling dat bewo ners zélf met initiatieven komen en deze ook zélf uitvoeren. Wonen Venray stimuleert de initiatieven en stelt de benodigde financiële middelen beschikbaar. Thijs van Mierlo is de medewerker van het LSA die voor twaalf uur per week aan de slag gaat in 't Brukske. Hij gaat de wijk in om contacten met bewoners te leggen, te onder zoeken welke ideeën onder hen leven en biedt ondersteuning bij voorbereiding en uitvoering van deze initiatieven. Het project heeft een looptijd van vijftien maanden. Dan moeten er minimaal twaalf initiatieven van start zijn gegaan in 't Brukske. Thijs van Mierlo is bereikbaar via tel. 06-23104371 of e-mail: thijs@kanwel.nl. Voor meer infor matie of voor het aanmelden van ideeën kan men contact met hem opnemen. Samen met alle bewoners van Brukske wil men komen tot het opstellen van een aantal regels, dat het prettig samenwonen in de wijk bevor dert. De werkgroep gaat in kaart brengen welke zaken als storend, of zelfs problematisch, worden ervaren door de bewoners van Brukske. Niet klagen, maar samen aanpakken!Er wordt in Brukske veel geklaagd over zwerfvuil, het dumpen van afval, vernieling en vandalisme, rondhangende jon geren. Veel mensen interesseert het niet meer wat anderen van ze denken of dat anderen last van ze hebben. Onbewust of bewust; we willen het bespreekbaar maken. Op het moment dat de bewoners van Brukske samen de belangrijk ste leefregels hebben gekozen, kunnen deze zaken ook serieus worden aangepakt. De werkgroep is van plan om in de komende maanden een aantal gouden leefregels vast te stellen over de wijze waarop men in Brukske met elkaar willen samenleven. Gonnie Frederix voor het 35ste jaar aanspreekpunt van Venrayse wandelfestijn Ieder jaar zijn er wel jubila rissen in de organisatie van de Avondvierdaagse van Venray. Dit jaar zelfs vier: twee mede werkers zijn 12.5 jaar verbon den aan het wandelfestijn, en twee vrijwilligers al 25 jaar. Het tekent de saamhorigheid van alle medewerkers. Als je eenmaal het gevoel van de Avondvierdaagse hebt erva ren, kom je er blijkbaar moei lijk van af. Gonnie Frederix (59) weet daar alles van. Zij fungeert dit jaar voor de 35ste keer als aanspreekpunt van de Avondvierdaagse, die van 8 tot en met 11 juni plaatsvindt. Met genoegen constateert ze dat ook anderen al vele jaren zijn betrok ken bij het evenement. Zoals Jan Wester, die als bestuurder alle inmiddels 47 edities meemaakte, wiens kinderen meehelpen in de organisatie en die dit jaar ook zijn twee kleinzonen in de organisatie mag begroeten. Gonnie Frederix waaide 35 jaar geleden niet toevallig de federatie van Venrayse wandelverenigingen binnen. In haar vorige woonplaats was ze lid van een wandelsport vereniging, dus affiniteit met en interesse voor het wandelen was er zeker. Maar in Venray werd ze nimmer lid van een wandelvereni ging. "Venray telde 35 jaar geleden dertien wandelverenigingen en een overkoepelende federatie. De federatie had een vacature voor secretaris en ik wilde die functie wel invullen. Omdat de federatie een neutrale rol had, wilde ook ik mijn onafhankelijkheid niet opge ven. Dus ik besloot om niet lid te worden van één van de verenigin gen, om zo altijd neutraal te kun nen blijven. En tot op de dag van vandaag ben ik dat gebleven." De federatie nam beginjaren '70 de organisatie van de Avondvier daagse over van Kinder Vakantie Werk in Venray. De eerste editie vond al plaats in 1958. "In 2008 staat de 50ste Avondvierdaagse op het programma. Daar werken we nu al naar toe. Dat moet een speciaal evenement worden. Jan Wester, die bijna een halve eeuw geleden aan de wieg stond van de Avondvierdaagse, is thans nog steeds betrokken bij de organisa tie. Hij maakt dit jaar samen met Jos Jacobs voor de 48ste keer de Avondvierdaagse mee. Dat is toch een knappe prestatie. Ik vind het leuk dat Jan zijn kinderen, en nu ook zijn kleinzonen, meehelpen achter de schermen. Drie genera ties die nauw betrokken zijn bij het wandelfestijn." Ook met een groep die werkt bij de NLW heeft de Avondvierdaagse een sterke, warme band."Ze zijn er trots op dat ze iets voor de Avond vierdaagse kunnen betekenen en wij zijn trots op hun inzet. Als er iets moet worden geregeld, doen wij nooit tevergeefs een beroep op onze 60 medewerkers." Het geeft volgens Gonnie Frede rix aan hoe sterk het gevoel van de Avondvierdaagse is. "Als je er eenmaal bij betrokken bent, kom je er niet snel van af. En dat moet je op een positieve manier inter preteren. We hebben bijna ieder jaar wel jubilarissen en in onze organisatie zit enorm veel kennis en ervaring. Dat maakt het organi seren ook een stuk gemakkelijker. Alles loopt op rolletjes, al komen we ieder jaar toch ook wel weer voor verrassingen en nieuwe uit dagingen te staan. Gelukkig heb ben we zoveel ervaring en zoveel steun van partners, zoals bijvoor beeld de Schouwburg in Venray, dat we iedere verrassing of pro bleem het hoofd kunnen bieden." De Avondvierdaagse is niet alleen voor de ruim zestig mede werkers en het bestuur van de organiserende Stichting een tra ditie geworden. "Ook voor harmo nieën en fanfares is het evenement een vaste prik. We sturen jaarlijks een brief en het resultaat is dat er gemiddeld tien gezelschappen het défilé op zondag muzikaal opluis teren. Ook op de steun van het Rode Kruis kunnen we rekenen." Dat de muziekgezelschappen waarde hechten aan hun optre den, bleek uit de brieven die de organisatie in januari kreeg. "De muziekgezelschappen hadden gezien dat het défilé in de periode van het WK voetbal plaatsvindt, nota bene op de dag dat Neder land haar eerste wedstrijd speelt. Ze waren bang dat ze daardoor onvoldoende bezetting zouden hebben en vroegen ons om het défilé eerder op de dag te houden, zodat iedereen op tijd thuis kon zijn voor de wedstrijd van Oranje. Daar hebben we gehoor aan gege ven. Het is nu om uiterlijk half drie afgelopen, zodat om drie uur iedereen voor de tv kan zitten." De kinderen en leerkrachten van basisschool Coninxhof in Ven ray zijn weer teruggekeerd naar hun oude, vertrouwde pand aan de Goudsmidstraat. Hier is een periode aan vooraf gegaan van kloppen, hameren, boren, zagen. In het eerste stadium mochten de kinderen en leerkrachten daar van meegenieten, maar na enkele weken verhuisden ze in november naar het oude pand van de Keg. Na enkele maanden van bouwen en verbouwen staat er een compleet nieuwe en licht ogende school in Veltum. Jammer dat het niet ook aan de buitenkant schoon gespo ten is; dit zou voor allen die de school alleen aan de buitenkant zien, een fleuriger indruk geven. De binnenkomst in de ruime hal maakt alles goed: alles straalt rust en openheid uit. De lokalen voor de groepen 3 tot en met 8 zijn in een moderner jasje gestoken: nieuwe kozijnen en vloerbedek king, wanden licht geverfd, ruime tussendeuren om het lesgeven aan meerdere (niveau)groepen te vergemakkelijken. Ook de kleuter lokalen hebben een nieuw verfje op de wanden, nieuwe kozijnen en de aanrechtjes zijn in een fris se kleur geverfd. Tevens is er een ruime speelzaal bijgebouwd, waar de kleuters naar hartelust kunnen spelen. Ook hebben enkele ruim tes een nieuwe indeling gekregen: de aula, waar de kinderen eten en werken en waar de ouders wor den ontvangen tijdens algemene ouderavonden, is 'gedraaid', dat wil zeggen dat een stuk van de patio is vervallen en bij de aula getrokken en een gedeelte van de voormalige aula is afgestaan aan de Keg. Voor de directie is een nieuwe kamer gecreëerd even als voor de intern begeleidster; er is een nieuw magazijn voor de kleuters gemaakt en een inva lidentoilet. De kamertjes bij de entree worden voor RT, logopedie en dergelijke gebruikt. En verder staat de handvaardigheidkelder ter beschikking.Op 22 september wordt de school feestelijk her opend. Ghieien Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl bezoek onze site: www.gunltoek.nl Venray 0478-571800 Doe- en hobbymarkt De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden Noord en Midden Limburg (NVBS) In Limburg houdt op zaterdag 27 mei een doe- en hobbymarkt in De Schakel in Reuver. Mensen met een ernstige visuele beperking ondervinden belemmeringen bij hun dagelijkse verrichtingen. Ook bij hun vrijetijdsbesteding worden zij regelmatig geconfronteerd met hun visuele beperking(en). Zij zoe ken naar nieuwe activiteiten en vinden mogelijkheden om creatief te blijven. De NVBS wil laten zien dat creativiteit met 'andere ogen 'mogelijk is. Blinden en slecht zienden geven deze dag inzicht en demonstraties van hun creativiteit zoals: beeldhouwen, schilderen, houtbewerken, siersmeedwerk, rietvlechten, handwerken, weven, kaarten maken zijde schilderen en stoelmassage. Vanaf 14.30 uur is men van harte welkom. In de Mambostraat in Venray wordt de regenwaterafvoer losge koppeld van de riolering,het liefst ook van de particuliere woningen. De riolering in het oostelijk deel van het Brukske (rond de Mam bostraat) functioneert niet goed tijdens zware regenbuien. De gemeente wil dit probleem samen met de bewoners aanpakken. Als het heel erg hard regent kan het riool al het water niet verwer ken. Daarom moet het regenwater niet meer via het riool worden afgevoerd, maar in de bodem ver dwijnen. Minder water in het riool betekent minder overlast vanuit het riool. De gemeente koppelt daarom in de Mambostraat de regenwaterafvoer los van de riole ring. Om het regenwater goed af te voeren worden de straatstenen vervangen door nieuwe stenen. Deze stenen laten water door. Het regenwater dat op straat valt zakt door de steen heen naar de bodem. De straat wordt daarvoor afgraven en nieuw speciaal zand dat goed water doorlaat wordt aangebracht, zogenaamd drainage- zand. Ook worden er drainagebui zen in het zand aangebracht. Het grootste deel van de regen valt echter op de daken van particu liere huizen. Het beste is dus om dit water ook niet in de riolering te verwerken. De gemeente zoekt dan ook de medewerking van de bewoners om op hun grondgebeid de regenwaterafvoer los te kop pelen. In overleg met de eigenaar wordt gekeken op welke manier het water afgevoerd kan worden. Bijvoorbeeld met een gootje van de regenpijp naar de staat. De regenpijp is dan doorgezaagd en watert niet meer af naar het riool. Bij iedereen die mee wil werken komt een oplossing op maat. Alle kosten zijn voor de gemeente. Op donderdag 1 juni vanaf 19.00 uur houdt de gemeente een informa tieavond voor de bewoners van de Mambostraat in wijkcentrum Bruske in De Kiosk. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd - Li m b u rg J j Daar kunt u op rekenen! Vernielen abri's De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half twee, twee mannen aangehouden op verdenking van het vernielen van twee abri's. De verdachten, een 19-jarige man uit Vredepeel en een 18-jarige man uit Venray hadden de ruiten van twee abri's ingeslagen op de Henri Dunant- straat. De twee konden even later aangehouden worden op de Post- straat. Op het bureau is proces verbaal opgemaakt. De zaak zal via snelrecht worden afgehandeld. TeamAlert houdt op zaterdag 3 juni bij discotheek Zenith in Venray haar inmiddels bekende BobNight. Op deze zaterdag staan er blowjob (blaastest)-teams in de grootste discotheken door heel Nederland. En ook dit jaar zet het blowjob-team weer op haar eigen unieke wijze naar verwachting 3000 BoB's in het zonnetje. Bezoekers die met de auto zijn, worden gevraagd met de actie mee te doen. Zij kunnen bij hun vertrek een blaastest bij het blow- job-team ondergaan. Bij 0,0 wor den ze beloond met leuke gadgets en kunnen ze verschillende prij zen winnen. Tevens wordt gedu rende de avond een grote sms- kennisquiz georganiseerd waarbij de jongeren eveneens kans maken op geweldige prijzen. En ook dit keer maakt 1 BoB weer kans op de absolute hoofdprijs: een eersteklas vaart in onze BoB- heteluchtballon met Froukje de Both. Het Tweede Kamerlid van de PvdA, Lia Roefs, komt op 3 juni het Blowjob-team versterken bij discotheek Zenith. Als woordvoerder verkeersveilig heid neemt zij regelmatig deel aan acties, projecten en bijeen komsten om met experts op het gebied van verkeersveiligheid van gedachten te wisselen en ervaring op te doen. Dat alcohol in het ver keer nog steeds een probleem is, wordt duidelijk uit een onderzoek van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer uit april 2006. Hoewel het aantal verkeersdoden als gevolg van alcohol al flink is gedaald, zijn het er nog steeds veel te veel: 135 per jaar. "Wij zijn dan ook blij met het grote enthousiasme onder dis cotheken om mee te doen," aldus Floor Lieshout projectleider bij TeamAlert. TeamAlert is de eerste en enige jongerenorganisatie op het gebied van verkeersveiligheid en wordt onder het motto "voor en door jongeren" geheel door jongeren zelf gerund. TeamAlert is onlangs gevraagd door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat om op soortgelijke wijze als de BobNight het drugsge bruik in het verkeer onder de aan dacht te brengen. Uit een onder zoek van TNS Nipo is gebleken dat 83 procent van de jongeren het belangrijk vindt dat TeamAlert zich inzet voor de verkeersveilig heid van jongeren. De provincie Limburg heeft een actie ingezet om het jacobskruiskruid te bestrijden in wegbermen die in beheer zijn van de Provincie. Dit vindt in eerste instantie plaats in wegbermen waar het kruid vorig jaar is aangetroffen. Het kruid wordt vóór de bloei (eind juni en begin juli) handma tig verwijderd. Jacobskruiskruid is een tweejarige plant, die bloeit met gele bloemen. Consumptie van dit kruid kan dodelijk zijn voor mens en dier. De gifstoffen tasten de lever aan, die daardoor onherstelbare schade oploopt. Ook als de plant is afgemaaid blijft hij giftig. Jacobskruiskruid wordt door de meeste dieren niet gege ten, echter wel in de gedroogde vorm. Daarom wordt het maaisel van de bermen afgevoerd naar erkende verwerkers om te voor komen dat het eventueel als hooi voor veevoer wordt gebruikt. Het jacobskruiskruid kan niet defini tief worden vernietigd, want het is ondanks de overlast wel een waardevolle plant.Voor veel insec tensoorten is het voorkomen van de plant onontbeerlijk. De pontificale H. Mis in de parochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Heide wordt op zaterdag 3 juni vanaf 19.30 uur opgedragen door mgr. Everhard De Jong, hulp bisschop van Roermond, in concelebratie met pastoor Müller. Aansluitend staat de inzegening van het veldkruis bij de familie Janssen aan de Heidseschoolweg op het programma. Rond 20.30 uur trekt harmonie St. Catharina aan het hoofd van de stoet vanaf de kerk naar de plek van het kruis. Daarna volgt de inzegening door mgr. De Jong. De plechtig heid wordt opgeluisterd door het dames- en herenkoor en harmonie St. Catharina. De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray biedt dit kruis bij gelegenheid van haar zilveren bestaansfeest aan. De inzegening vormt de afsluiting van de jubileumactiviteiten. Met de waarderingsregeling vrijwilligerswerk Limburg 2005-2007 geeft de provincie Limburg drie jaar lang een impuls aan het Limburgse vrij willigerswerk. Verenigingen en stichtingen die in meerder heid met vrijwilligers werken, kunnen een waarderingssubsi die aanvragen. De eerste rege ling voor 2006 heeft als thema Muziek. Voor de Subsidieregeling Muziek komen o.a. schutterijen, harmonieën, fanfares, majorette- en tamboerkorpsen, koren etc. in aanmerking. Ook kerkkoren kunnen een subsidieaanvraag indienen via hun parochie. Het beschikbare subsidiebedrag van 975.000 euro voor Muziek wordt over alle te honoreren aanvragen gelijkelijk verdeeld met een maxi mum van 500 euro per aanvraag. Subsidieverzoeken moeten voor 30 juni binnen zijn. Vrijwilligerswerk speelt een wezenlijke rol bij de leefbaarheid en vitaliteit van onze kernen en buurten. Met deze regeling wil de Provincie op de eerste plaats haar grote waardering laten blijken voor al het werk dat vrijwilligers in Limburg doen. Hiermee wil de Provincie laten zien dat de Lim burgse samenleving niet zonder vrijwilligerswerk kan. Geschat wordt dat in Limburg circa 350.000 vrijwilligers actief zijn en er op zijn minst 10.000 vrijwilli gersorganisaties zijn. Gedeputeerde voor Welzijn, Odile Wolfs, is blij met deze aan dacht voor het vrijwilligerswerk. 'Vrijwilligerswerk vormt de rug gengraat van onze samenleving. In ons sociale beleid neemt de onder steuning van het vrijwilligerswerk dan ook een prominente plaats in. Naast ons reguliere vrijwilligers- beleid, biedt deze regeling ons de mogelijkheid de vele vrijwilligers organisaties in Limburg ook een financiële blijk van waardering te geven.' Meer informatie over de waarderingsregeling vrijwilli gerswerk is op de website van de provincie Limburg www.limburg. nl beschikbaar. Alleen met behulp van het verplichte aanvraagformu lier (via de website beschikbaar) kan subsidie worden aangevraagd. Voor verdere informatie kunt u contact opnemen met de uitvoer der van de regeling, Hogeschool Zuyd in Sittard, onder telefoon nummer (046) 420 71 97 (tijdens kantooruren) -speler Raad vrijdag a.s. het gewicht van de en win een van deze prijzen!

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7