mi n Julianasingel 'Schoolzwemmen is een Voorjaarsnota gemeente toch financieel sluitend Andere inrichting bushaltes vangnet voor kinderen' Branden schrikken Noordwest op A i-44-^ lROOJNj SHOW Julicher Meijer Contactlenzen? TAXATIES Paula Rutten-Tielen overleden fegrppyiA rï/rtó* Kurstjens Contactlenzen Wij doen niet anders! PEEL EN MAAS Donderdag 1 juni 2006 - Pagina 3 Overschot 2,5 miljoen euro ingezet voor toekomstige verliezen Stoppende bussen veroorzaken overlast en verkeersonveiligheid Ook in 2005 heeft de gemeente geld overgehouden. Het boekjaar werd afgesloten met een winst van 2,5 miljoen euro. De jaren daarvoor lieten eveneens een begrotingsover schot zien. Dat de gemeente geld overhoudt komt vooral doordat de voorgenomen investeringen niet op tijd wor den afgewerkt. Alhoewel het stuwmeer aan investeringen na enkele forse stijgingen nu is afgenomen van 23,7 naar 20,3 miljoen euro. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA), de nieuwe 'schat kistbewaarder', komt het over schot van 2,5 miljoen euro niet ongelegen. Daarnaast kan hij nog eens beschikken over 1,1 miljoen euro uit de reserves. Dit is vooral de danken aan het florerende Grondbedrijf. De ontwikkeling van bedrijventerreinen legt de gemeente geen windeieren. Zo kon op de exploitaties van Smak- terheide II en Keizersveld, beide terreinen zijn bijna uitverkocht, een winst worden genomen van 2,3 miljoen euro. Daarmee wordt eerst de risicoreserve aangevuld waarna het restant ten goede komt aan het huishoudboekje van de gemeente. De voorjaarsnota is met vertra ging tot stand gekomen waardoor de commissies, die deze week ver gaderen, de nota niet hebben kun nen behandelen. Een paar weken geleden gaapte er nog een groot gat in de meerjarenbegroting. De jaren 2007, 2008 en 2009 lieten een tekort zien van circa 1,5 mil joen euro per jaar. "We hebben er hard aan moeten trekken om de zaak sluitend te krijgen", zegt Van der Broeck. "We zaten fors in de min. Er moest een klap van jaarlijks 2 miljoen euro worden opgevangen. Terwijl de gemeen ten steeds minder mogelijkheden hebben om eigen inkomsten te verwerven. Vooral sinds de gedeel telijke afschaffing van de ozb." Zowel de gemeente als het Rijk was schuldig aan de ontstane tekorten. Zo had de gemeente Ven- ray het aantal huizen, inwoners en leerlingen te optimistisch inge schat. Op basis van deze cijfers krijgt Venray geld uit het gemeen tefonds. "Dat is onze belangrijkste inkomstenbron. We hebben de cijfers naar beneden moeten bij stellen. Dat scheelt ongeveer een miljoen euro per jaar." Daarnaast speelt het BCF (BTW Compensatie Fonds) de gemeente parten. Sinds drie jaar kunnen de gemeenten omzetbelasting terug halen bij het Rijk."Dat is te succes vol gedaan. Daarvoor worden we nu jaarlijks voor een miljoen euro gekort", aldus Van der Broeck. De jaarwinst van 2,5 miljoen euro plus het reserveoverschot van 1,1 miljoen wordt verdeeld over vier jaar, de jaren 2007 tot en met 2010. Daardoor wordt het tekort met jaarlijks 9 ton verkleind. De toeristenbelasting gaat fors omhoog van 0,65 naar 0,85 euro per overnachting. "Venray zat aan de lage kant. We zitten nu meer op een lijn met gemeenten als Horst aan de Maas en Weert", aldus Van der Broeck. Tevens gaat Venray voortaan toeristenbelasting heffen bij de circa tweeduizend buiten landse werknemers, voornamelijk Polen, die op de campings verblij- ven."Ze wonen een groot gedeelte van het jaar in de gemeente. Maar zij betalen geen ozb. We vinden het redelijk dat ook zij een ver goeding gaan betalen voor hun verblijf hier." De toeristenbelasting moet jaarlijks een kwart miljoen extra opbrengen. Uit het winst gevende Grondbedrijf wordt op voorhand drie ton per jaar winst genomen. Om schommelingen in het BTW-compensatiefonds op te vangen had de gemeente al een aardige reserve aangelegd. Uit deze reservepot wordt in 2007, 2008 en 2009 jaarlijks 280.000 euro gehaald. Daarmee is het financiële plaatje helemaal rond. Alle jaren kunnen nu met zwarte cijfers geschreven worden. De voorjaarsnota met het investeringsplan 2007-2010 is evenals vorig jaar van een mini male omvang. Het college wil opnieuw eerst alle reeds voor genomen investeringen afwer ken voordat nieuw beleid wordt ingezet. Er staan voor 26 miljoen euro aan investeringen gepland voor de komende vier jaar. Dat is iets hoger dan de voorjaarsnota van vorig jaar (24,5 miljoen). De helft gaat als gewoonlijk naar infrastructurele werken (wegen, verlichting, riolering en verkeer). De voorjaarsnota kent weinig ver rassingen. Nieuwe zaken zijn een onderzoek naar het centrum van Brukske en de sociaal-maatschap pelijke structuur van de wijk. Er komt een innovatiefonds voor het centrum van Venray en er wordt extra personeel ingezet voor de Floriade, de haven van Wanssum en de agrarische economie. In Oostrum wordt gekeken of nieu we voorzieningen voor jongeren en ouderen haalbaar zijn. Concerncontroller Joost Smits zegt dat het positieve resulaat van 2005 mede is veroorzaakt door minder inhuur van extern personeel. "De medewerkers hebben ook meer productieve uren gemaakt. Het lag een stuk hoger dan de geplande 1300 uur per jaar." Volgens Smits is dat het gevolg van de reorganisatie van 2004. "Er zijn minder afdelingen en daardoor is er minder overleg. Ook is het ziekteverzuim gedaald." Tevens kon de controller melden dat accountant Deloitte nu een positief oordeel over de rechtma tigheid van de jaarrekening heeft gegeven. Vorig jaar was dat nog niet het geval. Wethouder Van der Broeck toont zich niet ontevreden over de financiële positie van Venray. De algemene reserve is gegroeid naar 6 miljoen euro en ligt nu ruim boven de provinciale norm. Het weerstandsvermogen, het totaal van alle reserves en voor zieningen, is toegenomen van 24 naar 27 miljoen euro. De wethouder wil wel van de jaarlijkse overschotten af. Alhoe wel hij grif toegeeft dat het hem nu erg goed uitkomt. "Ik sta voor een betrouwbaar financieel beleid. Dit betekent defensief ramen. We moeten strakker en preciezer begroten. Net als thuis kun je niet meer geld uitgeven dan je hebt. Ik hoor veel gemeenten steunen en kreunen. Wij zijn erin geslaagd rond te komen zonder extra las tenstijgingen voor de burgers." Van der Broeck wijst erop dat de ozb komend jaar slechts met 1 procent stijgt. Trots laat hij een lijstje zien waarop Venray op de zesde plaats staat van de goed koopste Limburgse gemeenten bij de afvalstoffenheffing. Een jaar geleden nam Venray nog de zeven tiende plek in."En we kunnen nog goedkoper worden", denkt de wethouder, die hoge verwachtin gen heeft van de retourterminals voor flessen en verpakkingen die in september in gebruik worden genomen. De rioolheffing stijgt komend jaar met 5,5 procent ter wijl de parkeertarieven weer met 5 procent omhoog gaan. Na protesten van omwo nenden heeft de gemeente, in samenspraak met busvervoer der Hermes, afgezien van de komst van twee bushaltes aan de Julianasingel. De straatbe woners klagen over herrie en stank de stilstaande bussen zorgen voor verkeersonveilige situaties. De bedoeling was om ter hoogte van het vorig jaar geslo ten busstation opstapplaatsen aan weerszijden van de Julianasingel te creëren. Daarvoor moest een gedeelte van het plantsoen wijken en aan de overzijde, voor tandarts praktijk Ruyten, zouden enkele parkeervakken opgeofferd moe ten worden. De nieuwe verkeerswethouder Patrick van der Broeck (CDA) arrangeerde na klachten uit de buurt een gesprek met omwo nenden, wijkplatform centrum en Hermes. "Daaruit is een oplossing gekomen die tot ieders tevreden heid is", zei Van der Broeck maan dag in de commissie Stedelijk Beheer. Hij antwoordde op vragen van commissielid Theo Olde Daal huis (Lokaal Aktief) die de kwestie aan de orde stelde. Olde Daalhuis deed het voorstel de ruimte tus sen het plantsoen en het voor malige busstation te benutten als opstapperron. Hij werd op zijn wenken bediend. Een groot bezwaar is dat de tij delijke haltes aan de Julianasingel tevens werden gebruikt om tijd in te lopen op een sneller route schema. Waardoor de bussen soms minutenlang met draaiende motor stonden te wachten. "Dat gebeurt nu niet meer", zei Van der Broeck. "Deze wachttijd vindt nu elders op de route plaats." De opstapplaats voor de tand artsenpraktijk komt te vervallen. De bussen, komende vanaf het gemeentehuis, rijden voortaan iets verder door om via de Prins Bernhardstraat direct linksaf voor het oude busstation te rijden. Daar kunnen de passagiers, aan de ach terzijde van het plantsoen, in- en uitstappen. De bus die uit de rich ting van verpleeghuis Beukenrode komt, blijft wel stoppen op de Julianasingel. Maar volgens Van der Broeck is het niet nodig om hiervoor een remise aan te leg gen. "Nee, de bus kan gewoon op de weg stoppen. Dat kan gemak kelijk. Er hoeft ook niets van het plantsoen af." Tineke Lamers (Samenwerking) is tevens lid van het wijkplatform centrum. Zij complimenteerde de wethouder. "Want het was ontzet tend snel geregeld." De verkeerswethouder meld de ook dat de gemeente nog in gesprek is met de vervoerder van de streekbussen. "We stellen voor deze bussen voortaan te laten stil staan voor het gemeentehuis. Daar bezorgen ze minder overlast." De provincie Limburg heeft onlangs het openbaar vervoer gegund aan vervoersmaatschappij Veolia die in december het stokje overneemt van Hermes. Lokaal Aktief en CDA stelden vragen over de gevolgen voor Venray. Er zou een stadsdienst gaan rijden. Van der Broeck kon nog geen duide lijkheid geven. "We zijn daarover nog met de provincie in gesprek. Omdat de provincie opdrachtge ver en de gemeente afnemer is, zullen we ons toch moeten rich ten naar de provincie." Gerda van Stelten (CDA) vroeg om invloed uit te oefenen zodat voor het cen trum en de dorpen er goed open baar vervoer komt. Manager Thijs Vullings van De Sprank niet blij met stopzetten Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Gemeente schakelt beveiligingsbedrijf in Ruim vijfhonderd kinderen uit de gemeente Venray namen het afgelopen jaar deel aan het schoolzwemmen in zwem bad De Sprank. Ongeveer 150 kinderen hiervan zwommen af voor een diploma. Na dit schooljaar zijn deze cijfers definitief verleden tijd, want het overkoepelend schoolbe stuur SPOV heeft in overleg met de gemeente Venray beslo ten te stoppen met het school zwemmen. Tot leedwezen van manager Thijs Vullings van De Sprank: "Schoolzwemmen hoort binnen de opvoeding van een kind." Schoolzwemmen was in het ver leden altijd een vast onderdeel bin nen het basisonderwijs. Kinderen moesten zwemmen leren en hoe kon dit beter dan via de verplichte zwemlessen via school. De eerste scheuren in die gedachte kwam enkele jaren geleden. Vanwege een bezuinigingsmaatregel van de gemeente werd het schoolzwem men twee jaar geleden gehalveerd tot nog een schooljaar. Het college wilde het zwemonderwijs hele maal schrappen maar onder druk van de politiek financierde de gemeente voortaan nog maar één lesgroep. Nu, twee jaar later, wordt het schoolzwemmen definitief van de schoolkalender gehaald. Thijs Vullings kan zich maar moei lijk vinden in het besluit van de gemeente Venray en de SPOV De scholen hebben het bewegingson derwijs hoog in het vaandel staan. Ik begrijp dan niet dat ze kiezen voor gymlessen die door leraren worden gegeven die daarvoor niet zijn opgeleid en het school zwemmen laten vallen. Terwijl wij hier werken met gediplomeerde zwemonderwijzers. Het steekt Vullings ook dat de scholen vraag tekens hebben gezet bij de kwali teit van het schoolzwemmen. "We hebben nooit signalen gehad dat de kwaliteit onvoldoende is. Niet van de scholen en ook niet van de individuele ouders. Dan is het vreemd om de kwaliteit van de zwemlessen in twijfel te trekken. Dat doet de mensen die hier wer ken onrecht aan." Na dit schooljaar staat de gemeente niet meer garant voor het tekort op de vrijwillige ouderbijdrage. Het SPOV vindt dat de financiële risico's te groot worden. Want de inning van het zwemgeld blijft op ongeveer 67 procent steken. "Ik kan natuur lijk niet in de portemonnee van de scholen kijken, maar ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat het om kapitale bedragen zou gaan voor de scholen", zegt Vullings die niet ontkent dat het schrappen van het schoolzwem men De Sprank ook in de porte monnee treft. "Natuurlijk, we zijn een commerciële instelling. We verliezen ongeveer 50.000 euro aan omzet, waar tegenover staat dat we jaarlijks 25.000 euro extra van de gemeente Venray gaan krij gen. Dat is afgesproken in de pri vatiseringsovereenkomst als het schoolzwemmen afgeschaft zou worden." Vullings gaat er niet van uit dat het consequenties heeft voor zijn personeel, al vervallen er 24 manuren per week door het gemis aan schoolzwemmen. "We zullen overdag andere activiteiten moeten ontplooien, bijvoorbeeld voor ouderen. Maar daarvan heb ben we al verschillende groepen en het zal heel moeilijk worden om nieuwe te vinden." Her ergste van alles vindt Vul lings dat de gemeente Venray en de SPOV het belang van het schoolzwemmen niet (willen) onderkennen: "Het schoolzwem men blijft een vangnet voor kinde ren die geen particuliere zwemles hebben gehad. Ze krijgen in een schooljaar dan toch 34 lessen waar ze de grondbeginselen van het zwemmen leren. Al dan niet afgesloten met het A-diploma. De Het schoolzwemmen wordt definitief van de schoolkalender gehaald. kinderen die al een of meerdere diploma's hebben, kunnen in dat jaar hun zwemvaardigheden trai nen. In het kader van de veiligheid van de kinderen is dat toch veel belangrijker dan dat ze tijdens een gymles een koprol leren of de 100 meter binnen twintig seconden rennen. De diploma's zijn dan ook niet essentieel, wel het feit dat de kinderen zwemmen leren. En die kans wordt de kinderen nu ontno men." Voor de (jeugdige) bezoekers aan zwembad De Sprank heeft het stopzetten van het schoolzwem men nog andere gevolgen. "Kin deren onder de acht jaar mogen zonder begeleiding niet meer binnen, omdat wij niet meer de verantwoordelijkheid over hun veiligheid willen en kunnen dra gen. Van begeleiders van achttien jaar of ouder wordt zelfs verwacht dat ze met de kinderen meezwem- men. Kinderen worden verder ver plicht om vleugeltjes te dragen. Dit is niet publieksvriendelijk, maar voor ons wel noodzaak omdat bij de exploitanten van zwemba den steeds meer verantwoording wordt gelegd als het gaat om de veiligheid van de bezoekers." De gemeente Venray zelf een particulier beveili gingsbedrijf ingeschakeld om de komende periode in de nachtelijke uren te patrouille ren in de wijk Noordwest. Dit om de omrust in de wijk weg te nemen en het veiligheidsge voel te verhogen na de brand stichtingen in het afgelopen weekend. De politie heeft daar momenteel simpelweg de capaciteit niet voor. De wijk werd afgelopen week end opnieuw opgeschrikt door branden. Opnieuw, want twee weken geleden brandden in de wijk al vijf auto's geheel of gedeel telijk uit. Ook die branden waren aangestoken. En ook vorig jaar werd door onbekenden enkele keren geprobeerd om brand te stichten in de wijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de wijkbewoners zijn bang Afgelopen zaterdag is op 86- jarige leeftijd Paula Rutten-Tielen overleden. Zij was de vrouwelijke pionier in de Venrayse gemeen tepolitiek. In 1962 werd zij als eerste vrouw ooit in de gemeen teraad gekozen. Acht jaar later en ongerust. De politie houdt net als de bewoners ernstig rekening met brandstichting, maar wacht het onderzoek van de technische recherche af. In een tuinhuisje aan de Deken Berdenstraat ontstond in de nacht van zaterdag op zondag brand en in de nacht van zondag op maan dag werd aan de St. Paulusstraat een schuurtje in brand gestoken. Zowel het schuurtje als het tuin huisje werd door de brand totaal verwoest. En ook in een woning aan de Tolstraat ontstond brand schade nadat een gordijn bij een voordeur via de brievenbus in brand was gestoken. In alle gevallen kwam de brandweer ter plaatse en wist te voorkomen dat de schade nog groter werd. De bewoners wisten zich in veilig heid te brengen en werden door familie of buren opgevangen. In een woning aan de Bevrijdings- werd zij de eerste vrouwelijke wethouder in Venray. Paula Rut ten-Tielen, van beroep maatschap pelijk werkster en lerares, nam in 1982 op 62-jarige leeftijd afscheid van de politiek. Ze was lid van lokale lijsten die later opgingen in Samenwerking Venray. Als wethou der beheerde ze twaalf jaar lang de portefeuilles sociale zaken, welzijn, onderwijs en cultuur. Na het overlijden van oud-wethouder Johan Loonen was Rutten-Tielen nog het enige levende lid van het college dat in de jaren zeventig en begin jaren tachtig eendrachtig de gemeente Venray bestuurde. B en W bestond toen uit burge meester Harry Defesche, Johan Loonen, Paula Rutten-Tielen, Grad Schols met later Jo van Oers. Met het afscheid van het trio Loonen, Rutten-Tielen en Schols kwam in 1982 een einde aan een generatie invloedrijke bestuurders. weg werd eveneens een gordijn bij de voordeur via de brieven bus in brand gestoken. Het vuur doofde echter vanzelf en werd 's ochtends door de bewoner ont dekt. De politie, die een sporen- en buurtonderzoek instelt, zoekt getuigen, tel: 0900-8844. MAKELAARDIJ^! PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof. nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 19,50 (postcode 58..) 34,25 (overige binnenland) Aanbevolen door specialisten! bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles door eigen mensen Uneto-Vni Boxmeer 2e Pinksterdag www.baderieboxmeer.nl Gratis kennismakingsgesprek wijk SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Vraag uitgebreide documentatie aan: Noorderhof 20 - Venray - T: 0478 - 550630 Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Maandag open van 13.30 tot 18.00 uur Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer (nabij rotonde richting Sambeek) tel. 0485-576131 Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Vita buitenspa's met diverse acties! open van 11.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2006 | | pagina 3