Nieuwe cursussen Jerusalem Monumentjes van devotie Maand van het spannende boek De rechtelozen Installaties in Odapark DE RECHTELOZEN PEEL EN MAAS Donderdag 1 juni 2006 - Pagina 27 Kunstencentrum Jerusalem ver zorgt lessen in de gemeente Ven- ray, Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas. In elke gemeente heeft het kunstencentrum de beschik king over enkele lesplaatsen. Ook dit jaar heeft Kunstencentrum Jerusalem naast het reguliere aan bod een aantal nieuwe cursussen ontwikkeld. De nieuwe Op Stap cursus is bedoeld voor kinderen in de kleuterleeftijd en groep 3 van de basisschool. Op speelse wijze gaan de kinderen op ontdekkings reis in de wereld van de muziek. Dit seizoen is er ook de nieuwe cursus Muziek-Express. Deze cur sus staat aan de basis van iedere instrumentale opleiding. Kinde ren vanaf leeftijdsgroep 4 van de basisschool worden tijdens deze eenjarige cursus in sneltreinvaart vertrouwd met het notenschrift. Met behulp van blokfluit, djembé en keyboard worden er liedjes geleerd. Volwassenen die muziek les willen gaan volgen is er de Basiscursus Muziek voor Volwas- sen.Voor de instrumentale afdeling verzorgt Kunstencentrum Jerusa lem opleidingen op praktisch elk muziekinstrument. Denk hierbij aan blaasinstrumenten, toetsin strumenten snaarinstrumenten en slagwerk. Ook zang is vertegen woordigd in het aanbod. Voor de harmonie- en fanfareverenigingen is er de speciale Hafa-opleiding. Belangstellenden kunnen dan via de vereniging inschrijven en via Kunstencentrum Jerusalem de De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray bestaat op zaterdag 3 juni 25 jaar. Dit wordt gevierd met de opening van de tentoonstelling Monu mentjes van Devotie op vrijdag 2 juni om 17.00 uur in museum 't Freulekeshuis in Venray. Bij gele genheid van deze tentoonstelling verschijnt het boek Kruisen en kapellen in Venray, kunst langs de straat. In het boek staan wetens waardigheden over de jubileren de stichting, de Venrayse kruisen en kapellen en de heiligenbeel den in het museum van Venray. Het boek bevat foto's en is voor zien van fietsroutes. Het is te Hij is Schot, hij is nog rede lijk jong (60) en hij geldt nu als een van de grootste misdaad- schrijvers van het Verenigd Koninkrijk. Zijn naam: Ian Rankin. In 2005 ontving hij de Cartier Diamond Dagger, de hoogste onderscheiding voor Britse misdaadauteeurs. Zijn held is inspecteur John Rebus van de Lothian and Borders Police, hoofdpersoon in zeventien van de drieëntwintig boeken die Rankin tot op heden schreef. Zes titels zijn bewerkt en verfilmd voor de televisie. Van Ian Rankin Muzikale zondag In de Servaashof in Venray vindt zondag 4 juni van 14.00 tot 16.00 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Ruud van der Heijden. Ruud is een beroepsmusicus uit Best. Hij zingt bekende meezingliedjes en mooie Brabantse luisterliedjes, waarbij hij zichzelf begeleidt op zijn key board. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg. Bloemenwandeling Het Toon Hermans Huis Venlo, inloophuis voor mensen men kanker en hun naasten, houdt op woensdag 7 juni onder leiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewer kers van het Toon Hermans Huis, een bloemenwandeling op de Groote Heide in Venlo. Vertrek is om 14.00 uur vanaf het info centrum aan de Hinsbeckerweg of om 13-30 uur vanaf het Toon Hermans Huis. Opgeven kan bij het Toon Hermans Huis via tel. (077)3211433 of per e-mail info@ toonhermanshuisvenlonlIndien nodig kan vervoer geregeld wor den. lessen volgen. De popmuziekafde ling treedt steeds nadrukkelijker naar buiten. Al diverse bandjes zijn door Kunstencentrum Jerusa lem bij elkaar gebracht en worden begeleid door enthousiaste docen ten. Ook op wereldmuziekgebied is het aanbod verbreed. Naast het aanbod Djembé is er nu ook Bra ziliaans Percussie en Celtic/Irish Flutes. Wie samen met anderen met anderen wil spelen, dan kan dat binnen het Kunstencentrum. Naast de vele ensembles en orkes ten zijn er drie nieuwe kinderen sembles waar elk kind in iedere fase van de opleiding mee kan spelen. Mega-Music is de verza melnaam van de ensembles. Ook voor volwassen is er op ensem ble- en orkest gebied een aanbod. Denk aan Resonantie-orkest en de Big Band. Daarnaast zijn er diverse cursussen op maat. Voor de aller kleinsten is er de cursus Muziek op Schoot, Kleuterpiano en Kleu terviool maar ook de ZingSwing voor kinderen die graag zingen. Verder nog de cursus Begeleiding: inschrijving voor duo's solist en pianist. Maar ook een cursus zoals Stemvorming voor koren. Kortom een Kunstencentrum waar ieder een, jong en oud, terecht kan om van professionele docenten te leren en te ervaren hoe leuk het is om muziek te maken. Kijk voor meer informatie op www.kunstencentrumjerusalem. nlHier is ook het inschrijfformu lier te vinden. koop bij het museum en bij leden van de stichting. Op zaterdag 3 juni, op haar verjaardag, houdt de stichting een feestelijke open middag van 13.00 tot 16.00 uur met receptie in haar atelier aan de Pastoor van der Gaetstraat. Ver der is er deze dag om 19-30 uur een mis in de parochiekerk van Heide. Aansluitend, rond 20.30 uur, trekken de kerkgangers naar de Heideschoolweg, waar mon seigneur De Jong, hulpbisschop van Roermond, het heropgerich te kruis plechtig gaat zegenen. De plechtigheid wordt luister bijge zet door harmonie Sint Catharina en het kerkkoor. zijn tien John Rebus-boeken in het Nederlands verschenen. De elfde 'Nederlandse' uitgave wordt wel zeer bijzonder: het geschenkboek je voor juni-maand van het span nende boek 2006.Titel: Schuld Boete. Een bundel van vier korte verhalen met in de hoofdrol John Rebus, wie anders. Schuld Boete is uw cadeautje voor elke klant die in juni voor ten minste 12,50 euro aan Neder landstalige boeken koopt. Zolang de voorraad strekt. Ook boekhan del Van den Munckhof staat in juni in het teken van het span nende boek. Open huis Kruisen en Kapellen De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray houdt op zaterdag 3 juni van 13.00 tot 16.00 uur haar jaarlijkse open huis. De stichting is gevestigd in de kelder onder de gymnastiek zaal bij basisschool de Toverbal, ingang aan de Pastoor van de Gaetstraat. Vanaf 1981, en in dit atelier vanaf december 1998, wordt door een groep van vijf tien vrijwilligers gewerkt voor het behoud van de 68 wegkruisen en veldkapellen binnen de gemeente, in totaal meer dan 2500 uren per jaar. Er worden beelden afgegoten en gerestaureerd, hekken geschil derd, poorten hersteld en er wordt gewerkt aan allerlei voorkomende klussen. Daarnaast wordt de nodi ge tijd gestoken in het bestuur en het regelen van werk. Het archief is sterk uitgebreid, en er wordt natuurlijk veel moeite gedaan om aan het broodnodige geld te komen. Om haar 'ondergrondse' werk naar buiten te brengen, en om weldoeners, eigenaren en ver zorgers, buurtgenoten en andere belangstellenden in de gelegen heid te stellen zich op de hoogte te stellen, is iedereen welkom in het open huis. De groep is drin gend op zoek naar versterking, zowel in haar werkplaats als aan de bestuurstafel. Jubileum Limburgs Landschap De Stichting het Limburgs Land schap bestaat 75 jaar. Dat wordt dit jaar op verschillende manie ren gevierd. De jubileumviering is gehouden in de Kasteeltuinen in Arcen. Het brede draagvlak wat de Stichting in Limburg heeft bleek uit de vele reacties en cadeaus. Het Limburgs bedrijfsleven schonk via de Stichting Robur; bedrijven voor Het Limburgs Landschap een bedrag van 100.000 euro voor vijf projecten van Het Limburgs Land schap.Tijdens de jubileumviering werd ook het nieuwe Uit enThuis- boek gepresenteerd. Dit boek vol achtergrondverhalen over natuur gebieden en met kaarten met alle wandelroutes van Het Limburgs Landschap wordt de komende weken aan alle bestaande Bescher mers van Het Limburgs Landschap gestuurd. Ook nieuwe Bescher mers krijgen het als welkomstge schenk. Meer informatie staat op www. limburgs-landschapnl Openluchtconcert Enjoy Together Vocal Group Enjoy Together ver zorgt op pinkstermaandag 5 juni een openluchtconcert in Yssel- steyn. Het concert op het dorp spodium aan het Lovinckplein begint om 16.00 uur. Naast Enjoy Together uit Ysselsteyn verlenen de volgende muziekgezelschap pen hun medewerking aan het concert: Kinderkoor Eige Wijsjes uit Ysselsteyn, Jeugdkoor Tomor row People uit Venray, A Cape 11a Koor Midore uit Aarle-Rixtel en Blaaskapel de Smeleblaozers uit Ysselsteyn. Bij slecht weer vindt het concert in zaal Pilot plaats. De afsluiting is rond 20.00 uur. De Klokkendorper Op het veertigste blaaskapel- lenfestival De Klokkendorper in Aarle-Rixtel verzorgt de Global Kryner twee optredens. Deze Oos tenrijkse band bestaat uit zes pro fessionele muzikanten en brengt wereldhits en hedendaagse pop muziek in oberkrainer sound. Niet alleen muzikaal perfect maar ook een lust om naar te kijken. In 2005 vertegenwoordigden zij Oosten rijk op het Eurovisie Songfestival en zijn ze bekend geworden in heel Europa. Het festival vindt plaats in een Beierse feesttent midden in Aarle-Rixtel (bij Hel mond) tijdens het Pinksterweek- einde van 3 tot en met 5 juni. Het optreden van de Global Kryner wordt omlijst door een optreden van De Klokkendorper. Speciaal voor dit jubileumfestival brengen zij met Ryan van den Akker en Paul de Corte een afwisselend pro gramma, waarvoor tal van nieuwe arrangementen zijn geschreven. Van den Akker is bekend uit de musicalwereld waar zij diverse (hoofd)rollen heeft vertolkt (Cyra no, Rex, Les Misérables). De Corte heeft met het zangduo Re-union Nederland vertegenwoordigd op het Eurovisie Songfestival van 2004. Het optreden van de Glo bal Kryner en De Klokkendorper met De Corte en Van den Akker vindt plaats op zaterdagavond 3 juni en zondagavond 4 juni. Op zondagmiddag 4 juni en op maan dag 5 juni wordt als vanouds het blaaskapellenfestival gehouden met telkens twee gerenommeerde blaaskapellen op het podium. Zij laten zien en horen dat goede muzikanten en afwisselende muziek voor een gezellige sfeer in de tent zorgen. Op zaterdag- en zondagavond begint het program ma om 20.00 uur en eindigt rond 01.00 uur. Entreekaarten zijn in de voorverkoop te bestellen via tel. (0492)382634. Meer informatie staat op www.klokkendorper.nl. Een illegaal wordt vermoord aangetroffen in een achter buurt van Edinburgh. Is het een racistische moord of iets heel anders? Inspecteur John Rebus wordt erbij betrokken, maar het moeizame onder zoek zit algauw even vast als Rebus' carrière. Ook Rebus' partner Siobhan heeft problemen. Ze wil de ouders van een vermiste dochter helpen, waardoor ze zich ongezond dicht bij een veroordeelde verkrachter waagt. En dan duiken er nog twee skeletten op onder de vloer van een pub. Is er een verband met de zaak waar Rebus aan werkt? De rechtelozen gaat over een samenleving waarin gemeen schappelijke waarden zijn inge ruild voor hebzucht, wantrouwen, geweld en exploitatie. Meer dan ooit neemt Rankin de maat van het moderne Schotland - een land dat veel lijkt op het huidige, stuur loze Nederland. Ian Rankin (Fife, Schotland, I960) is een van de beste Britse Venraynaren in finale Mundial Talents Bram van Lierop en Bram Dore- lijers nemen op zaterdag 17 juni deel aan de landelijke finale van Mundial Talents. De finale vindt plaats tijdens Festival Mundial in Tilburg, het grootste wereldmu ziekfestival in Nederland. Bram en Bram vormen samen het duo B-kwadraat en wonnen onlangs de voorronde van Mundial Talents in Helmond. Negen acts, allemaal studenten van ROCTerAa streden om de titel, de eeuwige roem en de hoofdprijs: een plaats op het podium van Festival Mundial in Tilburg. Het niveau van de rap- zang- en dansacts was hoog, de verschillen waren klein en de jury had er dan ook een behoorlijke kluif aan om het duo B-kwadraat als winnaar aan te wijzen. Dance Classics Het pinksterweekend in De Uitmarkt in Venray begint in ieder geval swingend. Dj Paul draait op vrijdag 2 juni de laatste dance clas sics uit de jaren 70 en 80. Kool and the Gang, The Supremes, Gloria Gaynor,Tina Turner en vele andere sterren uit die jaren passeren nog een keer de revue. Kortom, een gezellige avond voor mensen die van mooie muziek houden. Dance Classics in De Uitmarkt begint om 23.00 uur en de entrée is vrij. Kunstgalerie in Venray In hotel Asteria in Venray houdt kunstgalerie Kleinkunst Holland op maandag 5 juni van 11.00 tot 17.00 uur een schilderijenten toonstelling met de mogelijk heid tot aankoop. De doeken zijn afkomstig van zowel binnen- als buitenlandse kunstenaars en zijn allen opgespannen en voorzien van lijst. Waar galerie Kleinkunst zich mee onderscheid is het feit dat lijsten er ter plekke naar keuze kunnen worden omgezet. Ook is het mogelijk om verschil lende doeken mee naar huis te nemen om te kijken of de maat, kleur of afbeelding wel in het interieur past. Er staan zo'n vijf honderd schilderijen uitgestald met onderwerpen variërend van landschap tot stilleven en van hedendaags modern tot krachtig gekleurde abstracten. Ook klassie ke werken uit de 17e eeuw die in musea hangen worden deze dag nageschilderd aangeboden, al dan niet in gouden ornamentlijsten. Omdat Kleinkunst bij de kunste naars mooie kortingen bedingt en groot inkoopt kunnen zij de doe ken laaggeprijsd aanbieden. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 4 juni een klokkenmaker aan het werk. Zijn interesse gaat vooral uit naar traditionele, mechanische klok ken omdat daar het meest aan te sleutelen valt. De klokkenmaker brengt aantal oudere klokken mee evenals enkele losse uurwer ken waarvan het raderwerk en de constructie goed te bekijken zijn. Bezoekers kunnen uiteraard vragen stellen of advies inwin nen voor het geval ze zelf aan de slag willen. Verder zijn er demon straties stoelen matten en likeur maken door leden van Dionysos. Op de bovenverdieping is de expositie Glas in lood, schilde ren met Licht te bezichtigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De speci ale activiteiten op zondagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. misdaadauteurs. Hij won vele prijzen, waaronder de Britse Gold Dagger Award en de Amerikaanse Edgar Award voor beste thriller van het jaar. In 2004 ontving hij de Diamand Dagger Award, een oeuvreprijs die alleen aan de aller grootsten wordt uitgereikt. De rechtelozen is te koop bij boek handel van den Munckhof in Ven ray. Prijs: 18,95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Programma Schouwburg Venray Het Vlaamse duo Kommil Foo en drie swingende heren onder de noemer Het Dak Eraf zijn komend weekend te gast in de Schouwburg Venray. De voorstelling Spaak van het Vlaamse duo Kommil Foo komt op vrijdag 2 juni vanaf 20.00 uur naar Schouwburg Venray. Spaak werd door de jury van de VSCD cabaretprijzen verkozen als win naar van de Poelifinario, voor het meest indrukwekkende cabaret programma van het seizoen 2004- 2005. Spaak is grappig, ontroerend, kritisch en bovenal intelligent. Literair-muzikaal theater van heel hoog niveau en het tiende theater programma van Kommil Foo. Ook deze keer mengen de Vlaamse broers Mich en Raf Walschaerts muziek, toneel en cabaret tot totaaltheater. Voor deze voorstel ling zijn nog kaarten beschikbaar. HET DAK ERAF Drie heren hebben de handen ineen geslagen en komen zaterdag 3 juni om 20.00 uur naar Schouw burg Venray om het publiek te trakteren op overbekende swing en meezinghits! Peter Groot Kor- melink is een bekend gezicht in muziekminnend Nederland. We kennen hem van De Jazzpolitie en Splitsing. Bert Heerink is de trotse bezitter van dé rockstem van Nederland. Als frontman van de formatie Vandenberg verwierf hij internationale faam. Erik Mesie, de zingende hartenbreker. Talloze dames bracht hij in vervoering onder de noemer Toontje Lager. Het Dak Eraf: drie topartiesten aan het werk! Eigen werk en spet terende covers in een swingende setting. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voorstellingen, of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www. schouwburgvenray.nl of telefo nisch contact opnemen. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstel- Kommil Foo (Foto: Zap) ling. Kaarten reserveren kan ook via kassa@schouwburgvenray. nl.Wie middels de voorverkoop kaarten wil reserveringen voor een of meerdere voorstellingen in het nieuwe seizoen, kunnen het bestelformulier achter in de brochure invullen. Natuurlijk kan men ook reserveren via boven staand e-mailadres. Bestellingen die voor vrijdag 9 juni bij Schouw burg Venray zijn ingeleverd wor den via een loting in behandeling genomen. Na 9 juni is dit op volg orde van binnenkomst. Men kan tot 1 september bestelformulieren inleveren, daarna begint de vrije verkoop. In memoriam op zaterdag 10 juni in de Witte Hoeve in Venray Op zaterdag 10 juni organi seren de kinderen van de over leden zanger van The Sparks, Ben Hermsen, in de Witte Hoeve in Venray een concert om op gepaste wijze hun vader te herdenken. Samen met The Sparks en Ben-D worden de liedjes die Ben jarenlang zelf heeft gezongen, door zijn kin deren en vrouw ten gehore gebracht. De gehele opbrengst van de avond zal worden gedoneerd aan het KWF Kan kerfonds. Het idee van het concert ont stond al snel na het overlijden van Ben Hermsen, bij zijn vrouw Mien en zijn vier kinderen Jeanette, Mieke, Bennie en Johnny. Johnny Hermsen: "Voor zijn overlijden liepen we al met de gedachte rond om iets soortgelijks te doen. Helaas is het toen niet zover geko men. Dit was voor ons dus een logisch initiatief." Ben Hermsen werd eind 2004 ziek. "Hij had erg veel last van hoofdpijn. Na een aantal bezoe ken aan de huisarts was nog niet duidelijk wat er met hem aan de hand was. Vandaar dat er een afspraak bij de neuroloog werd gemaakt. Tot onze schrik werd deze afspraak plotseling vervroegd. Een week voor die afspraak is mijn vader 's nachts in elkaar gezakt en abrupt naar het ziekenhuis vervoerd. Daar werd geconstateerd dat hij een hersen tumor had... kanker dus." Toen begon de carrousel te draaien voor de familie Hermsen. Vele ziekenhuisbezoeken volgden. "Van alles kwam op ons af: ope ratie, controles, uitslag, chemo- kuren, controles, weer een uitslag met geen goed resultaat en ga zo maar door. Dit komt bij veel fami lies voor, allemaal op een andere manier, maar de druk en de span ning die erbij komt is voor velen hetzelfde. Onze eerste prioriteit was de zorg voor onze vader." Helaas ging Ben Hermsen met de dag achteruit. "Mijn vader was er heel vaak geestelijk niet meer bij, hij was steeds meer afwezig. De tumor groeide hard en de her senfuncties werden steeds minder. In de nacht van 30 op 31 oktober 2005 is mijn vader in het bijzijn dat we dat niet meer gedaan heb ben." Maar het idee bleef bestaan. "Na de crematie werd het al snel duidelijk dat wij als familie nog steeds graag dat concert wilden geven. Ook de bandleden van The Sparks wilden dit graag doen. Het was mijn moeders idee om de hele opbrengst te doneren aan het KWF kankerfonds. NenVosse, eige naar van De Witte Hoeve, was ook heel enthousiast over het idee en bood ons alle hulp. Hij heeft ons zelfs geholpen bij het adverteren voor het concert. Echt super." Nu 10 juni begint te naderen, wordt het allemaal spannend. "Ik vind het erg spannend om de nummers van mijn vader te zingen en zelfs zoveel. Maar het wordt een leuke show. Ik weet zeker dat fans, vrienden, kennis sen, collega's, familie en vrienden een geweldige avond zullen heb ben. Maar dat geldt eigenlijk voor iedereen die een leuke avond wil hebben! Bovendien: we steunen er een goed doel mee, namelijk het Kankerfonds. Dus een ideale combinatie: een geweldige avond beleven terwijl je weet dat je daar mee een goed doel steunt." van ons allemaal gestorven." THE SPARKS "Mijn vader heeft zijn hele leven gesleten als zanger en dan vooral van de band The Sparks." The Sparks is een sixtiesgroep die in 1963 is begonnen. Ben Herm sen verzorgde de vocale klanken, die geïnspireerd waren door beat- muziek. Ze traden veel op, zowel in eigen regio als in Duitsland. Ze wonnen met de band zelfs de prijs voor populairste groep in Noord- Limburg. Toen de bandleden in 1970 gingen studeren, is de band ermee gestopt. "De eerste reünie was in 1990. Daarna speelde de groep weer regelmatig. Mijn vader vond dat geweldig. Er verschenen zelfs enkele cd's." "Toen mijn vader nog ziek was, wilden we hem nog een concert geven, omdat muziek zo veel voor hem heeft betekend. Toen we The Sparks hiervoor benaderde, bleek dat de bandleden met het zelfde idee rondliepen. Ergens in mei 2006 zouden we het concert geven en we zouden het in sep tember 2005 aan mijn vader ver tellen. Het ging echter zo slecht, Kaarten kosten 7.50 euro en zijn verkrijgbaar bij de Witte Hoeve, Microshop in Horst of via familie Hermsen (0478-580037). Momenteel werkt Monique Bastiaan, woonachtig in Spanje, een maand lang op locatie in het Odapark in Venray aan vijf monu mentale, transparante installaties voor de nieuwe tentoonstelling. Drie van haar installaties zullen buiten in het park geplaatst wor den en twee in de binnenruim tes. De installatie waar ze nu aan werkt, Hemelzweet, is speciaal ontworpen voor het Odapark. Haar andere werken zijn al eerder op een andere locatie, ergens op de wereld, te zien geweest. Maar elk werk past zich aan de omge ving aan waardoor het nooit het zelfde is en het elke keer weer een verrassend effect geeft. Wie het leuk lijkt om samen met Bas tiaan te werken aan haar installa ties in het Odapark, kan contact opnemen via tel. (0478)513690 of per e-mail info@odapark.nl. De komende weken laat het Oda park meer zien van de voortgang van dit traject. Op zondag 18 juni om 16.00 uur wordt de nieuwe (derde) tentoonstelling in de serie van Toys are Us officieel geopend. Tot 6 juni is het werk van Mally Mallinson en Shaun Doyle in deel 2 van Toys are Us nog te zien in het Odapark. Kunst Cultuur Kommil Foo en Het Dak Eraf in Venray Uniek concert The Spark ter nagedachtenis aan Ben Hermsen

Peel en Maas | 2006 | | pagina 27