Gemeente Venray Activiteiten voor jong en oud in Odapark rm Multifunctioneel Centrum haalbaar I11B2 - m Minima: geld terug voor ziektekosten? Odapark Dag van het Park Aanpak uitkeringsfraude succesvol Strenger toezicht op voorwaarden bouwvergunning Rookverbod in natuurgebieden Controle hondenbelasting PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden - >- De afgelopen maanden heeft de gemeente onderzoek gedaan naar de haal baarheid van een Multifunctioneel Centrum (MFC) in Venray. Het college heeft 16 mei bevestigd dat de bouw van een MFC op de Wieën haalbaar is. Het onderzoek richtte zich vooral op de gebruikers en de ruimtelijk en financiële kant van een MFC. Zo moet het MFC bijdragen aan de levendigheid, maar ook een aantal voornemens uit het jeugd en jongerenbeleid zoals een jongeren centrum realiseren. Door een aantal organisaties op het gebied van sport, cultuur en onderwijs samen te brengen op één plek kan de onderlinge samenwerking worden versterkt. Het haalbaarheidsonderzoek geeft aan dat de bouw van een MFC ongeveer zeven miljoen euro kost. Na het positieve besluit van het college moet het onderzoek nog worden behandeld in de commissie Maatschappelijke Diensten en op 20 juni door de raad. Daarna start de ontwerpfase. Dan wordt het programma van eisen concreet gemaakt in een ruimtelijk ontwerp. Ook in die fase wordt weer nauw samengewerkt met mogelijke gebruikers. In verband met Hemelvaartsdag is het gemeentehuis op donderdag 25 en vrijdag 26 mei gesloten. Door de aanhoudende droogte bestaat er extra gevaar voor bos- en heidebranden. Daarom heeft de gemeente Venray op advies van de regionale brandweer een rookverbod ingesteld in de natuurgebieden. Dit verbod is vrijdag 12 mei ingegaan en geldt tot 1 september 2006. Kijk ook op www.venray.nl *V> Venray, focus op mensen Woensdag 24 mei 2006 - Pagina 17 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 21 Veel mensen met een minimum inkomen kunnen bij de Belasting dienst geld terugkrijgen voor gemaakte ziektekosten. Denk niet: dit geldt toch niet voor mij. U komt voor teruggave in aanmerking als uw ziektekosten boven een inkomensafhanke lijke drempel uitkomen. Deze drempel bedraagt 11,2% van het (gezamenlijk) jaarinkomen. Soms is het betalen van een ziektekostenpremie al voldoende om in aanmerking te komen voor teruggave! Een verzoek om teruggave is dus dikwijls lonend. Voor deze teruggave zijn een aantal kostenposten van belang. Bij uw aanvraag om belastingteruggave kunt u de volgende bedragen opge ven: - de procentuele ziekenfondspremie over 2005 die al op de uitkering of ander inkomen is ingehouden. Dit bedrag staat vermeld op uw jaaroverzicht; - de nominale ziekenfondspremie, die iedereen zelf betaalt; - de premies voor de aanvullende verzekering; - het standaardbedrag voor de huis apotheek van 23,- per persoon per jaar; - een vaste aftrek van 787,- wan neer u een AOW-, WAO- of WAJONG-uitkering geniet. Bij een inkomen anders dan een AOW-, WAO- of WAJONG-uitkering kunt u ook in aanmerking komen voor een vaste aftrek wanneer u op jaarbasis meer dan 311,- aan specifieke ziektekosten heeft uitge geven. Specifieke ziektekosten zijn bijvoorbeeld de aanschaf van een bril, steunzolen, kosten voor gezinshulp, 25% eigen bijdrage AWBZ, woningaanpassing en derge lijke, voor zover deze niet door uw verzekering of de bijzon dere bijstand zijn vergoed. De bedragen die hier zijn genoemd gelden voor 2005 en worden jaar lijks aangepast. Hulp bij aangifte Het doen van belastingaangifte is voor veel mensen een hele opgave. Gelukkig zijn er organisaties die daarbij kunnen adviseren of helpen. U kunt hiervoor contact opnemen met: - de Belastingdienst, tel. 0800-0543 (gratis). Hier vraagt u ook een formulier voor teruggave aan; - het Platform Lage Inkomens Venray (PLIV). Het PLIV aan de Mozart straat 20b is maandag tot en met donderdag van 9.30 uur tot 11.30 uur bereikbaar, tel. (0478) 58 13 32. De medewerkers helpen u gratis bij het invullen van het T-formulier. Hiervoor moet u vooraf een afspraak maken. Zondag 28 mei staat het Oda park van 11.00 tot 17.00 uur bol van culturele en sportieve activiteiten. Deze activiteiten zijn allemaal speciaal georgani seerd voor de landelijke Dag van het Park. Toegang en deelname zijn gratis. De Dag van het Park is een initiatief van de ANWB, die de landelijke activiteit in samenwerking met ruim zestig gemeenten voor de tweede maal organiseert. Meer dan 250 par ken in Nederland doen er aan mee. Tijdens de eerste editie, vorig jaar, bezochten landelijk bijna 100.000 mensen een park. Ook in Venray was het een groot succes. Vooral voor de jeugd was er veel te doen. Groen in de stad De Dag van het Park is georga niseerd omdat inwoners parken, plantsoenen en speelplekken heel belangrijk vinden voor hun woon- plezier. Maar juist deze plekken voor openluchtrecreatie, sport en spel staan onder toenemende druk. De Dag van het Park moet ervoor zorgen dat het thema 'Groen in de stad' onder de aandacht blijft. Ook de ge meente Venray vindt het belangrijk dat mensen gebruik maken van het groen in de stad. Informatiemarkt Op 28 mei laten verenigingen en an dere vrijwilligers zien wat er in Ven ray allemaal te doen is in het groen. Samen zorgen zij voor een interes sant en gevarieerd programma. En het Odapark is daar natuurlijk een prachtige locatie voor. Tijdens de informatiemarkt in het park kunt u een kijkje nemen bij de activiteiten van 'verenigingen in het groen' in Venray. Deelnemers zijn onder an dere een bloemsierkunstenaar, een verhalenverteller, dorpsraden Leunen en Merselo, Natuur Historisch Genootschap, Stichting Odapark, Boomverzorging, Jeugdnatuurwacht, Jong Nederland, Stichting De Marke, Vogels- en kleindierenclub, IVN, Staatsbosbeheer, IKL Limburg, Imkersvereniging en een valkenier. In het Odapark is permanent hedendaagse beeldende kunst te bezichtigen. In het gratis toegankelijk beeldenpark zijn begin 2003 ruim zestig werken geplaatst. In het Theehuis worden regelmatig nieuwe tentoonstellingen ingericht. Het Theehuis is op dinsdag t/m zondag tussen 11.00 en 17.00 uur gratis te bezoeken. i '.s :4P<- i v' r i -sSSt- V De vorige editie van de Dag van het Park in Venray was een groot succes Kom ook zondag 28 mei naar het Odapark. De onderstaande activiteiten zijn allemaal gratis en speciaal georganiseerd voor de landelijke Dag van het Park: - een verhalenverteller neemt u mee in de geschiedenis van het park, of vertelt over dieren en planten - opening avonturenpad in Vlakwatergebied - demonstratie schapenhoeden - demonstratie van een valkenier, met valken en uilen - ANWB-fietsvaardigheidstest. Met eigen fiets deelnemen aan een fietspar- cours, beoordeeld door een jury van de ANWB voor jeugd van 10-12 jaar. - bomen klimmen, abseilen en bouwen van een boomhut - schatgraven in het stuifzand - wandelnetwerken van de dorpsraden - informatiestands over bijen, vlinders en vogels - schminken - bloemsierkunst; een bloemstuk maken onder begeleiding Naast de speciale activiteiten is het Odapark ook een prachtig park om eens te gaan wandelen. In het park staan kunstwerken midden in de natuur. Voor een hapje en drankje kunt u terecht in het monumentale Theehuis. Kinderen van de basisschool krijgen zondag een knapzak met wat te eten en drinken. De aanpak van fraude met bijstand binnen de gemeente Venray is succesvol. Dit blijkt uit het jaaroverzicht 2005 van de Sociale Recherche Limburg Noord. Sinds 1 januari 2004 zijn de units sociale recherche van Venlo en Venray opgegaan in het samenwer kingsverband Sociale Recherche Limburg Noord. De resultaten van het samenwerkingsverband laten voor de gemeente Venray over 2005 een stijgende lijn zien ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit is vooral het gevolg van de invoering van hoogwaardig handhaven in 2005, waardoor de samenwerking tussen medewerkers van de afdeling Maatschappelijke Diensten van de gemeente Venray en de sociale recherche veel intensiever is geworden. Niet alleen is daardoor de kans dat fraude wordt opgespoord en gestraft groter, maar door de in tensieve samenwerking wordt fraude ook steeds vaker voorkomen. Resultaat Het goede resultaat is vooral be haald door het terugvorderen van ten onrechte verstrekte bijstand, het aantal uitkeringen dat is beëindigd als gevolg van acties van de sociale recherche en de besparing daardoor aan uitkeringsgelden. Het aantal bijstandsgerechtigden in Venray is in 2005 met bijna 10% gedaald. Daar naast leveren de acties 300.000,- (2004) en 555.000,- (2005) op aan bespaarde uitkeringsgelden. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft besloten dat er voortaan pas bovengronds gebouwd mag worden als voldaan is aan de voorwaarden in de bouwvergunning. Hiermee is een einde gemaakt aan de onduidelijkheid over wanneer bepaalde stukken moeten zijn aangeleverd bij de gemeente. Regelmatig verleent de gemeente bouwvergunningen met voorwaarden. Dit is vaak het geval bij grotere bouwwerken. Deze voorwaarden hebben veelal betrekking op het aanleveren van stukken, waarbij de gemeente nog moet toetsen of het gebouw wel (brand)veilig wordt. Pas als men aan de voor waarden heeft voldaan, kan er begonnen worden met de bouw. Tot nu toe werd oogluikend toegestaan dat men vast met de bouw begon. Het college heeft nu besloten dat er pas bovengronds gebouwd mag worden als voldaan is aan de voorwaarden in de bouwvergunning. Als de vergunninghouder doorgaat met bouwen zonder dat de vereiste gegevens akkoord zijn bevon den door de gemeente, dan wordt de bouw stilgelegd. Dat gebeurt ook bij de bouw van ondergronds bruikbare ruimten, als er hoger wordt gebouwd dan de vloer van de kelderruimten. Duidelijk Toezichthouders van de gemeente en de bouwer weten voortaan dus precies wanneer de vereiste stukken bij de gemeente moeten zijn aangeleverd. Met dit besluit wordt bovendien voorkomen dat een bouwer achteraf het gebouw nog moet aanpassen om het veilig te maken. Zulke aanpassingen zijn vaak nogal kostbaar. In de gemeente Venray moet iedereen die één of meer honden houdt hondenbelasting betalen. De eigenaar van de hond(en) is wettelijk verplicht daarvan zelf aangifte te doen. Helaas doet niet iedereen dat en daarom is het nodig regelmatig een hondencontrole te houden. Deze controles gaan binnenkort weer van start. Het bedrijf DI.OV.IN. uit Roggel heeft opdracht gekregen om de jaarlijkse hondencontrole uit te voeren. De hondencontroleur belt bij u aan en stelt enkele vragen over het al dan niet hebben van een hond. Uiteraard kan hij zich legitimeren met een door de gemeente verstrekt legitimatiebewijs. De hondencontroleur beoordeelt ter plaatse of er wel of geen hond is, ook als u niet thuis bent. Zonodig laat hij in uw brievenbus een informatiebrief met een aangiftebiljet hondenbelasting achter. Aangifte In de Verordening Hondenbelasting 2006 zijn de tarieven voor de hondenbe lasting vastgesteld. Voor de eerste hond is dat 41,28, voor de tweede en volgende hond telkens 61,92. Het kenneltarief bedraagt 165,96. Wellicht heeft u sinds kort één of meerdere honden en nog niet de gelegenheid gehad daarvan aangifte te doen? Dan kunt u dat alsnog doen, schriftelijk, bij de gemeente Venray, afdeling Middelen, Postbus 500, 5800 AM Venray. Wet telijk bent u verplicht binnen twee weken aangifte te doen. Als u geen hond meer heeft, of het aantal honden is verminderd, dan kunt u dit ook schrifte lijk melden. Zo voorkomt u een (te hoge) aanslag hondenbelasting.

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17