Workshop trompet in Jerusalem Formule 1 in 't Podium Tien kleine negertjes Homohuwelijken in Zoo Pare Overloon Literair Café Avondvierdaagse De verborgen kleitabletten Julia Navarro EINDE SEIZOEN AANBIEDING VOOR LEZERS VAN PEEL MAAS: PEEL EN MAAS Woensdag 24 mei 2006 - Pagina 16 Programma Schouwburg Venray Introdans Ensemble, Purper en Het dak eraf zijn de drie voorstellingen die komende week te zien zijn in Schouw burg Venray. Introdans Ensemble voor de Jeugd danst op dinsdag 30 mei vanaf 19.00 uur Stamping Sounds in Schouwburg Venray. Deze rit mische familievoorstelling is voor het allerlaatst te zien in dit theater. De ritmes vliegen om de oren met maar liefst zes choreografieën vol snel voetenwerk en strakke beats. Voor iedereen van 6 tot 106 jaar. PURPER Op woensdag 31 mei vanaf 20.00 uur kan men genieten van 100 jaar Purper, Een Vooruitblik. De naam Purper staat voor veel Nederlandse theaterbezoekers garant voor een heerlijke avond uit. De groep is wel eens omschre ven als het theater van de lach voor academici en als een room soes met tabasco. De afgelopen vijfentwintig jaar traden diverse artiesten onder de naam Purper op. Karin Bloemen, Angela Groot huizen, Hans van der Woude,Adel- heid Roosen,Trudy Labij en vele, vele anderen waren korte of lan gere tijd aan het gezelschap ver bonden. Erik Breij, medeoprichter van de groep, en Frans Mulder, al twintig jaar spil en motor achter het ensemble, vonden het daarom een goed idee om de groep nog eenmaal nieuw leven in te bla zen. Deze reünie is bedoeld als feestelijk toetje van het seizoen 2005/2006. Bij deze reprise zullen natuurlijk Frans Mulder en Erik Breij van de partij zijn, bijgestaan door nieuwkomer Rop Verheijen en niemand minder dan Jos Brink. In de basis van Purper 100 staan Erik Breij, Frans Mulder, Jos Brink en Rop Verheijen, plus iedere avond een gastoptreden van niet van te voren genoemde vedetten: bijvoorbeeld Corry Brokken of Angela Groothuizen. HET DAK ERAF Zaterdag 3 juni vanaf 20.00 uur gaat Het dak eraf met Neerlands beste Eighties act. Drie heren slaan de handen ineen en trek ken, begeleid door een superband, door Nederland om het publiek te trakteren op overbekende swing en meezinghits! Zij zijn de laatste voostelling van dit theaterseizoen. Peter Groot Kormelink is een bekend gezicht in muziekminnend Nederland. Men kent hem van De Jazzpolitie en Splitsing waarin hij zijn naam vestigde als zanger en schrijver van een flink aantal memorabele hits. Evergreens als Liefdesliedjes, Wind en Zeilen en Recht uit het hart zijn nog dage lijks in de ether. Bert Heerink is de trotse bezitter van dé rockstem van Nederland. Als frontman van de formatie Vandenberg verwierf hij internationale faam in binnen- en buitenland met de hit Burning Heart. Erik Mesie, de zingende har tenbreker. Talloze dames bracht hij in vervoering met het Stiekem Gedanst onder de noemer Toon tje Lager. Het Dak Eraf: zes kwar tier lang drie topartiesten aan het werk! Eigen werk en spetterende covers in een swingende setting. Tot nu toe bleek elk podium te klein. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voorstellingen, of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft, kan kijken op www.schouwburg- venray.nl of telefonisch contact opnemen. De kassa is geopend op werk dagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voorstelling. Kaarten zijn ook per e-mail te reserveren via kassa@ schouwburgvenray. nl INTRODANS ENSEMBLE STAMPING SOUNDS Dinsdag 30 mei 19.00 uur Introdans Ensemble voor de Jeugd danst STAMPING SOUNDS in Schouw burg Venray. Op dinsdag 30 mei om 19.00 uur is deze ritmische familie voorstelling voor het allerlaatst te zien in dit theater. Grijp je kans en kom kijken! De ritmes vliegen je om de oren met maar liefst zes choreografieën vol snel voetenwerk en strakke beats. Voor iedereen van 6 tot 106 jaar! www.introdans.nl NORMALE PRIJS €17,=, NU 25% KORTING, DUS €12,75 PER PERSOON HET DAK ERAF NEERLANDS BESTE EIGHTIES ACT Zaterdag 3 juni 2006 Drie heren slaan de handen ineen en trekken, begeleidt door een super band, door Nederland om het publiek 90 minuten lang te trakteren op overbekende swing- en meezinghits! Zaterdag 3 juni om 20.00 uur vormen zij de laatste voostelling van dit theaterseizoen. Peter Groot Kormelink is een bekend gezicht in muziekminnend Nederland. We kennen hem van De Jazzpolitie en Splitsing waarin hij zijn naam vestigde als zanger en schrij ver van een flink aantal memorabele hits. Evergreens als:"Liefdesliedjes", "Wind en Zeilen" en "Recht uit het hart" zijn anno 2005 nog dagelijks in de ether. Bert Heerink is de trotse bezitter van dé rockstem van Nederland.Als frontman van de formatie Vandenberg verwierf hij internationale faam in binnen- en buitenland met de super-hitBurning Heart. Erik Mesie, de zin gende hartenbreker. Talloze dames bracht hij in vervoering met het prach tige "Stiekem Gedanst" onder de noemer Toontje Lager."Het Dak Eraf": zes kwartier lang drie topartiesten aan het werk! Eigen werk en spetterende covers in een swingende setting.Tot nu toe bleek elk podium te klein... NORMALE PRIJS €19,50, NU 25% KORTING, DUS €14,65 PER PERSOON Tonnie Kievits, bekend als solotrompettist van het Gelders Orkest en verbonden als docent aan het Artez conservatorium Arnhem, houdt samen met zijn studenten trompet op woensdag 31 mei een workshop in Kun stencentrum Jerusalem in Venray. De workshop is bedoeld voor leerlingen klein koper. Een der tigtal leerlingen van Geert Moo- ren, Hans Mooren, Eric Roefs en Frank Steeghs gaan onder leiding van Kievits een tweetal werken instuderen. Een onderdeel van de workshop is ook de uitleg over de historische achtergronden van de trompet. Om 19-30 uur wordt er een concert verzorgd door de studenten van het Arnhems Artez conservatorium in de aula van Kunstencentrum Jerusalem en ook de leerlingen klein koper van Kunstencentrum Jerusalem bren gen een aantal werken ten gehore, die ze die dag ingestudeerd heb ben. Een afwisselend programma met een aantal zeer bekende en minder bekende werken uit het trompetrepertoire Fly-in De Pioniers Motormodelvliegclub De Pio niers Venray houdt op zondag 28 mei onder de vlag Vlaai-in haar jaarlijkse Fly-in. Iedereen is deze dag welkom op het vliegveld aan de Sinnesstraat in Oirlo.Van 10.00 tot 18.00 uur is er een divers aan bod van vliegtuigen en helikopters in actie. Speciaal voor kinderen is er een bijzondere vlucht met een verrassing. Zie www.pioniers-ven- ray.nl. voor meer informatie over de Pioniers en een routebeschrij ving naar het vliegveld. Braderie in Venray Eeri Vof Sevenum houdt op woensdag 31 mei van 10.00 tot 18.00 uur in het centrum van Ven ray een braderie. De braderie is te vinden op het Henseniusplein, het Schouwburgplein, op de Beek en de Grote Markt. Er zijn kraampjes van hobbyisten met onder meer oude ambachten en kunstnijver heid. Verder is er commerciële markthandel en zijn er stands met versnaperingen. Op het Schouw burgplein staat een podiumwagen van clown Kees met zijn kinde ramusement. Ook staat daar een draaimolen en een zweefmolen. Kermis Leunen De Leunse kermis opent dit jaar op vrijdag 9 juni vanaf 20.30 uur in gemeenschapshuis de Brink met een special edition van VEEST. Twee Leunse bands gaan deze avond opluisteren met hun muziek, te weten Snormaal en Puch Maxi. Snormaal opent de avond met een show met Nor maal covers. Eerder stonden Veu len en Castenray al mee te hoken met Snormaal en nu kan Leunen ook eindelijk proeven van de Ach- terhoekse rock 'n roll. Puch Maxi behoeft eigenlijk geen introduc tie. Ze speelden al op de Leunse Zomerfeesten, op verschillende festivals in de regio en in Carré in Amsterdam. Deze rock 'n loll band timmert hard aan de weg en sluit de avond waardig af. Hakuna Matata in Horst In Horst kan men op zondag 28 mei vanaf 16.00 uur op het tuin terras van Cambrinus genieten van een optreden door Hakuna Matata. Hakuna Matata is een van de meest gebezigde woorden in het Swahili en betekent zoveel als 'don't worry, be happy' (alles komt goed). In Afrika gebruikt men het als begroeting, als start voor een goed gesprek. Hakuna Matata is een enthou siaste groep percussiespelers en dansers uit de regio Noord-Lim burg. Hun optreden brengt een stukje warm Afrika naar het wat koelere Nederland. Onder de bezielende en technische leiding van djembé- en dounsspeler Jos Swinkels ging deze groep aanvan kelijk als percussie/studiegroep van start, maar kreeg na een eer ste presentatie voor publiek de smaak van het optreden te pak ken. Al snel werd Hakuna Matata een veel gevraagde act voor diver se (wereld)festivals en -evenemen ten en groeide hun repertoire gestaag. Hakuna Matata wordt gevormd door zestien mannen en vrouwen (waarvan zes danseres sen) en maakt traditionele, veelal uit Guinea afkomstige,Afrikaanse percussiemuziek. Veel van deze ritmes zijn door Mamady Keita, een ritmegrootmeester uit Guinea, vanuit zijn land naar Nederland gebracht. Hakuna Matata maakt deze ritmes compleet met zang en toegevoegde niet-traditionele kleinere slaginstrumenten. Het instrumentarium van Haku na Matata bestaat uit djembé's, doun doun, sabar, didgeridoo, kenkeni, bellen, krin, ballofoon, cucuxi, waterdrums en shekere. En om een exotische opsomming af te ronden, kan het publiek bij Hakuna Matata genieten van rit mes als rumba, lamba, kakilambe, djole, yankadi, kuku, macru of balante. In samenwerking met Formule- lnieuws.nl. houdt café 't Podium op zondag 28 mei vanaf 12.00 uur een Formule 1 meeting met op groot beeld de Grand Prix van Monaco. Deze meetings zijn een regelmatig terugkerend evene ment van Formulelnieuws.nl. De fans uit zuidelijk Nederland heb ben er even op moeten wachten, maar hij komt er nu toch echt aan: een meeting in de regio! Op 28 mei tijdens de GP van Monaco wordt er een meeting gehouden in Venray. De GP van Monaco laat ieder jaar wel weer een aantal foutjes zien van de heren cou reurs. Foutjes die op het smalle stratencircuit directe uitval tot gevolg hebben. Deze foutjes maken het vaak tot een race die verrassend en aantrekkelijk blijft tot aan het einde. Tijdens de race wordt er rond gegaan met hapjes en na de race is er de mogelijkheid voor het verzorgen van de inwendige mens door middel van een koud buffet. Opgeven kan bij café 't Podium in Venray, tel. (0478)581143. Toneelvereniging Balans uit Venray brengt het avondvullende theaterstuk Tien kleine negertjes. Het stuk gaat over het echtpaar Owen dat acht mensen uitnodigt om een weekend door te brengen op Indian Island. De gastgevers zorgen voor bekwaam personeel dat garant moet staan voor een aangenaam verblijf. Plaats van handeling is een oud gevangenis complex dat als zodanig niet meer in gebruik is.Tegenwoordig is het een accommodatie voor groepen die overlevingstochten organi seren op het eiland en op zee. Spoedig blijkt dat aan de uitnodi ging van de Owens geen gastvrije motieven ten grondslag liggen. Zij hebben mensen uitgenodigd die elkaar niet kennen en die allemaal, inclusief het personeel, dingen op hun kerfstok hebben die zij lie ver niet openbaar gemaakt willen zien. Omdat moderne communi catiemiddelen in het gebouwen complex ontbreken en geen boot meer voorhanden is, zit de groep vast op het eiland. De één na de ander sterft. Frans Geurts is erin geslaagd dit meesterwerkje uit Christie's meest vruchtbare jaren in zijn bewerking te vertalen naar de huidige tijd. De beklemming die uitgaat van deze tien vervuild geraakte levens en het spel dat hun gastheer met hen speelt leidt tot wreedheden. De speeldatum is op vrijdag 26 mei in Schouwburg Venray. Alle voorstellingen begin nen om 20.00. Kaarten zijn te koop aan de kassa van de genoemde locaties of te reserveren bij Riny Cremers via telefoon (0478)589526. Dansavond Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 27 mei een dansavond in Danscen trum Janssen in Venray. Aanvang 21.00 uur. Alle leden, gasten en alle andere dansliefhebbers zijn welkom. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondagmiddag 28 mei een valkenier te gast. Hij brengt diverse roofvogels mee en demonstreert hoe deze hun aas ophalen. Er wordt een toelichting gegeven op de levenswijze van de vogels en over hun inzetbaar heid bij de jacht en het verjagen van vogels uit boomgaarden. Zoals gebruikelijk op de laatste zondag van de maand is de eigen bakke rij geopend en mogen kinderen hun eigen broodje bakken. Op de bovenverdieping is de expositie Glas in lood, schilderen met Licht te bezichtigen. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. Braderie in Vierlingsbeek Vierlingsbeek staat op zondag 28 mei in het teken van de inmid dels befaamde braderie Bèèk Rond De Kerk. Er worden deze dag tus sen de 120 en 150 kramen en standjes en ruim 5000 bezoekers verwacht. Harmonie en drum band De Herleving tekent voor de organisatie. Standhouders die een kraam of ruimte willen huren kunnen contact opnemen met Jan Stoffelen via tel. (0478)632205 of Jan Ewals via tel. (0478)631305 of e-mail naar jan.ewals@hetnet. nl. Op het terras zijn de hele dag optredens van onder meer de Rutbachkapel uit Meerlo en van zangers die Andre Hazes en Elvis imiteren. Ook de jeugd kan com merciële prestaties laten zien. Verder wordt er gestreden om de PLUS Verbeeten wisseltrofee van de Koopman Van Het Jaar. Kinde ren tot en met twaalf jaar mogen deelnemen aan deze wedstrijd en mogen hun spulletjes aanprijzen. Aanmelden voor de kinderbra derie kan bij Anne Ewals via tel. (0478)631305 of e-mail hojpiepe- loj@hotmail.com. De Europese ooievaars in Zoo Pare Overloon hebben voor een verrassing gezorgd. Binnen de kolonie hebben zich drie homostellen gevormd. Er zijn twee paartjes met mannen en één paar met vrouwtjes. Hoewel homoseksualiteit niet ongewoon is in het dierenrijk, gaan de ooievaars in Zoo Pare Overloon nog een stapje ver der. De homostellen zijn fana tiek aan het broeden geslagen; de eerste jongen zijn inmid dels geboren. Bij een paar mannetjes is één jong geboren, bij de dames zijn twee jongen uit het ei gekropen. Het andere mannenstel zit nog te broeden op twee eieren. Hoe de mannelijke stellen aan eieren zijn gekomen is onbekend. Waarschijn lijk hebben de heren een vrouw tje van haar nest verjaagd na het leggen van de eieren. De stellen zorgen goed voor hun jongen. Ze zijn beschermend, houden de jon gen warm en brengen ze voedsel. In de opvoeding van de jongen is geen verschil waar te nemen tus sen homo- en heterostellen. Meestal bestaan ooievaarpaar tjes uit een mannetje en een vrouwtje. De ooievaarskolonie in Zoo Pare Overloon bestaat uit negen mannetjes en zeven vrouw tjes. Dierverzorgers hebben goed gekeken of deze paartjes echt van hetzelfde geslacht zijn. Homoseksualiteit is niet onge woon in het dierenrijk. De meeste mensen hebben wel eens gezien hoe een koe probeert een andere koeiendame te dekken en ook van vleermuizen, dolfijnen en apen is bekend dat ze zich soms tot die ren van het eigen geslacht aange trokken voelen. Meestal gaat het hier om tijdelijke amoureuze esca pades en wenden de dieren zich uiteindelijk toch tot een partner van het andere geslacht om voor nageslacht te zorgen. De ooievaars in Zoo Pare Overloon hebben er echter voor gekozen om hun jongen groot te brengen met een partner van het eigen geslacht. De opgave voor de maand mei gaat geen onoverkomelijke proble men opleveren. Hij luidt als volgt: Toen ik de hand vroeg van uw dochter, Die ik hartstochtelijk bemin, Deed ik zulks niet in letterlijke Doch overdrachtelijke zin." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR Venray, tot vrijdag 23 juni. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelo pen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Hulde aan de inzenders van de goede oplossing, sommigen vonden hem op de valreep maar toch. Op de eerste plaats staat een heel peloton poëzieliefhebbers: de heer J. Bekenes, de dames L. Colsen, H. Craghs en R. van Daal, de heren A. Ederveen,A. Kroft,A. Leyssen en P. Weerts hebben allen dertig punten. De heerT. van Els en de dames L. Geurts en Th. Van Kruisbergen volgen met tien punten. Het gedicht van Halbo Kool, Anno 1946, brengt ons terug in de tijd. In 1946 was het nog zo kort geleden, dat zoveel jonge mensen het leven lieten in het oorlogsgeweld, dat je jezelf ze nog heel goed als levende personen voor kon stellen. Het leek wel, of je nog contact met ze had, dat je nog met ze kon praten. Maar ze hebben voorgoed afscheid genomen, en je kunt niet meer ongestoord dromen, daarvoor is het trauma van de dood van zoveel jonge mensen te groot. Anno 1946 Er zijn veel te veel jonge doden om rustig rond te kunnen lopen, overal kom je ze tegen, bleekjes, glimlachend en verlegen. bij vlaggen, halfstok in plantsoenen, hoor je jezelf hun namen noemen. zij willen zich ons niet opdringen, maar vullen je herinneringen. uit huizen waar nu vreemden wonen, zie je vrienden naar buiten komen, je loopt in drukke winkelstraten nog binnensmonds met ze te praten. je hoort, maar ijler dan tevoren, steeds weer hun laatste afscheidswoorden, zij zitten thuis op je te wachten als de eigen binnengedachten. er zijn veel te veel jonge doden om ongestoord te kunnen dromen. Halbo C.Kool Na het wervelende optreden van Tom Lanoye, richt Literair Café zich op het nieuwe seizoen. Het programma is op een haar na rond. Het wordt een bijzonder jaar. Het Literair Café viert zijn derde lustrum. Een tipje van de sluier opgelicht: Annejet van der Zijl jan Siebelink en de gewaardeerde hedendaagse dichter J.P. Rawie hebben hun komst reeds toegezegd. En als vervolg op de zeer succesrijke wandelpoëzieroute door het centrum van Venray, presenteert het Literair Café in oktober twee fietspoëzieroutes door de buitenwijken en de kerkdorpen van Venray langs alle kunstwerken aan de openbare weg. Samen met de wandelroute geven de fietsroutes voor de kunstliefhebbers straks een compleet overzicht van de kunstwerken en kunstwerkjes aan de open bare weg. Een must voor kunstliefhebbers, een must voor fietsers en een must voor poëzieliefhebbers, die bij nagenoeg elk kunstwerk in het gidsje een gedicht aantreffen. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien een reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café zijn te verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. De jaarlijkse Avondvierdaagse wordt gehouden van donderdag 8 tot en met zondag 11 juni. De afstanden zijn 3,5,10,15 kilometer per dag. De voorinschrijving is op woensdag 7 juni van 17.00 tot 20.00 uur in SchouwburgVenray. Elke dag ontvangen de deelnemers op de rustplaats een traktatie. Bovendien ontvangen ze een herinneringsmedaille. Ieder een kan deelnemen, alleen of met z'n tweeën, met een klein groepje of met een grote groep. Start en finish zijn op het Schouwburgplein. Op zondag 11 juni doen de deelnemers mee aan het défilé door het cen trum van Venray. Dit défilé wordt opgeluisterd door een tiental muziek korpsen uit Venray en omgeving en begint om 12.45 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij de Stichting Avondvierdaagse Venray via tel. 06-10202006 of mevrouw Frederix via tel. (0478)583765. Boekrecensie in Peel en Maas In de Sint Pietersbasiliek gaat een briljante man te biecht: 'Vader, ik beraam een moord. Moge God me vergeven'. Op een andere plek in Rome maakt Clara Tannenberg, een jonge archeologe, de opzienba rende ontdekking bekend van twee kleitabletten die onomsto telijk bewijzen dat aartsvader Abraham werkelijk heeft bestaan. De kleitabletten zijn het werk van een jonge schrijver die duizenden jaren geleden in klei heeft vast gelegd hoe God de wereld heeft geschapen, waarom Hij verwar ring zaaide bij de bouw van de toren van Babel en waarom de zondvloed onvermijdelijk was. Een authentieke Stenen Bijbel... Vlak voor het uitbreken van de oorlog tegen Irak zet Clara een ris kante archeologische expeditie op touw. Daarmee brengt ze zonder het te weten haar leven en dat van haar geliefde grootvader in gevaar: Enkele internationaal befaamde kunsthandelaren hebben het op de Stenen Bijbel voorzien en een club van vier oude vrienden zal niet rusten tot er een oude reke ning is vereffend. Na het overweldigende succes van Het Sindone Complot komt Julia Navarro opnieuw met een spannende roman, waarin ze de lezer meeneemt naar het leven van aartsvader Abraham, het Euro pa van de Tweede Wereldoorlog, en Irak in de nadagen van Saddam Hoessein. Julia Navarro (Madrid, 1953) werkt als politiek verslaggever voor diverse Spaanse kranten. Haar historische thriller Het Sin done Complot verscheen in meer dan tien landen in vertaling en wordt momenteel verfilmd. De verborgen kleitabletten is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. DE VERBORGEN KLEITABLETTEN Ensemble, Purper en Het dak eraf Kunst Cultuur 9eur"3/>. De auteur van Het Sivdotw Complot

Peel en Maas | 2006 | | pagina 16