Dag van het Odapark in Venray Bazaar Flierefluit succesvol 'Een mooi moment om afscheid te nemen' Koester uw monument Feestelijke start Dizzy Jazzdance jubileumjaar in Venray Honderdzevenentwintigste jaargang - week 21 - woensdag 24 mei 2006 Basisschool de Flierefluit heeft de jaarlijkse bazaar op het school plein gehouden. Het goede doel was dit jaar Twin-kids, een klein schalige organisatie die zich inzet voor kleine projecten in Tanza nia en Suriname. Juist het laatst genoemde land is zeer actueel op dit moment. De kinderen maak ten zelf hapjes, knutselden, stu deerden dansjes in en verzorgden allerlei leuke activiteiten. Allemaal voor het goede doel. Ook de omringende winkels hielpen mee door een attentie ter beschikking te stellen. Deze attenties kon men winnen via een loterij. Het was prachtig weer en de sfeer was goed. Veel bezoekers hadden de weg naar de bazaar gevonden, evenals leerkrachten en kinderen. De totale opbrengst was ruim 400 euro. Het Odapark staat op 28 mei bol van culturele en sportieve activiteiten. Deze activiteiten zijn allemaal gratis en speciaal georganiseerd voor de lande lijke Dag van het Park. De Dag van het Park is een initiatief van de ANWB. De ANWB organiseert in samen werking met ruim zestig gemeen ten op 28 mei voor de tweede maal de Nationale Dag van het Park. Meer dan 250 parken in Nederland doen er aan mee. Aanleiding voor het initiatief is de constatering dat inwoners parken, plantsoenen en speelplekken heel belangrijk vin den voor hun woonplezier. Juist deze plekken voor openluchtre creatie, sport en spel staan onder toenemende druk. De Dag van het Park zorgt ervoor dat het thema groen in de stad onder de aandacht blijft. Ook Venray vindt het van belang dat mensen gebruik maken van het groen in de stad. De acti viteiten op 28 mei besteden dan ook aandacht aan wat er in Venray allemaal te doen is in het groen. Het Odapark is daar natuurlijk een prachtige locatie voor. Maar op de informatiemarkt in het park krijgt u op 28 mei ook een kijkje in de activiteiten die op andere plekken normaal gesproken worden Activiteiten: - Een verhalenverteller neemt u mee in de geschiedenis van het park, of vertelt over dieren en plan ten. - ANWB-fietsvaardigheidstest. Met eigen flets deelnemen aan een fietsparcours beoordeeld door een jury van de ANWB. - Bomen klimmen en bouwen van boomhut - Schatgraven in het stuifzand Kijk voor het volledige programma op www.venray.nl Alle activiteiten in het park zijn gratis. Voor een hapje en drankje kunt u terecht in het monumentale Theehuis. Kinderen van de basis school ontvangen een knapzak met wat te eten en drinken! Mishandeling De politie heeft zondagmorgen een 22-jarige man uit Maashees aangehouden op verdenking van bedreiging en mishandeling. De man zou een 32-jarige man uit Venray naar aanleiding van een woordenwisseling in het gezicht hebben geslagen. Een 40-jarige man uit Venray die het slachtoffer wilde helpen werd daarop door de verdachte bedreigd met een mes. De verdachte werd geboeid overgebracht naar het politiebu reau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. Het mes werd in beslag genomen. Medeoprichter Jean van den Tillaart zwaait na 30 jaar af bij Orgelcomité Venray Het koor van monument num mer een, van de Grote Kerk is weer voor even in zicht. De Grote Kerk van Venray, beschreven door H.Vriens in het boek Architectuur van de ST. Petrus Banden Kerk van Venray, wordt al eeuwenlang rond om gestut door 23 forse steunbe ren of muurdammen, die zich op halve hoogte eenmaal versmallen. De zes steunberen rond het vijf hoekige, hoog oprijzend koor, ver smallen zich tweemaal. Zij hebben dan ook meer te steunen, maar ogen slanker. Waar de steunberen zich versmallen en waar ze zich vlak onder de dakrand hechten aan de muur, zijn ze afgedekt met dekplaten. De steunberen eindi gen bovenaan met twee schuin tegen elkaar geplaatste dekplaten en deze worden bekroond met een kruisbloem. Het dak van het middenschip loopt naar het oos ten door en sluit het koor daar half pyramidevormig af. De drie centrale, hoge slanke vensters van het koor, zijn horizontaal in drie delen verdeeld. In de toppen van de spitsboogvormige vensters en op de horizontale delen van de vensters, bevindt zich maaswerk, uit natuursteen gehouwen decora ties. Men spreekt van traceringen. De architectuur van de Grote Kerk stoelt sterk op de architectuur van de Zaltbommelse bouwmeester Gisbert Schairt. Hij stierf in 1452. Vermoedelijk heeft een van zijn medewerkers als meester metse laar, de leiding gehad bij de bouw van de Grote Kerk. Twee namen komen daarbij naar voren: Mees ter Govelens of Herman von Win- tern.Als initiatief nemer en bouw heer van de Grote Kerk wordt Gysbertus van der Gaet genoemd. Hij was afkomstig uit Venray. In 1462 werd hij pastoor van Venray. Hij bekleedde belangrijke functies in de kerk, was zeer invloedrijk en vermogend. Hij werd begraven in de voormalige crypte onder het koor van de Grote Kerk van Ven ray. Koester uw monument. Kent u ook zo n beeldbepalende plek in Venray of een van zijn kerkdor pen? U kunt reageren naar Stichting Venray Monumentaal p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. E-mail ven- raymonumentaal@kpnplanet.nl. Nee, met de emoties zal het zondag wel meevallen. Jean van den Tillaart zal zondag voor de laatste keer als lid van Orgelcomité Venray in de ban ken zitten van de Grote Kerk in Venray. "Ik heb de leeftijd om te stoppen en bovendien zijn er drie opvolgers. Ik kan met goed gevoel het stokje doorgeven." Met Jean van den Tillaart verdwijnt de laat ste van de oprichters van het orgelcomité, dat in 1977 het levenslicht zag. In de Grote Kerk vindt zondag het 50ste orgelconcert plaats dat door het comité wordt georgani seerd. "Een mooi aantal om afscheid te nemen." Orgelcomité Venray werd in 1977 opgericht op verzoek van de gemeente Venray, die het onder steunde met subsidie. Dertig jaar na dato wordt het comité nog steeds gesubsidieerd. "Genoeg om jaarlijks twee concerten te houden", vertelt Jean van den Til laart. "Er zijn jaren geweest dat de subsidie onder druk stond en we minder kregen, maar daarna werd het weer opgehoogd." Sinds 1977 werden 49 concer ten gehouden, het 50ste staat voor zondag op de rol. Het kostte Jean van den Tillaart en de zijnen wei nig moeite om de toehoorders telkens te verrassen met nieuwe organisten. "Nederland is een rijk land als het gaat om organisten. En Limburg is zelfs een prima broedplaats. Het conservatorium in Maastricht levert uitstekende organisten af. In al die jaren is het niet vaak voorgekomen dat we een organist hebben uitgeno digd voor een tweede concert. Als we dat wel deden, dan kwam het omdat hij of zij heel erg goed speelde. Want kwaliteit is altijd ons uitgangspunt geweest. Ook de organist uit Weesp die zondag optreedt, heeft een goede naam." Jean van den Tillaart bleef als enige over van de oprichters van het orgelcomité. Om de continu ïteit te waarborgen, ging hij op zoek naar vers bloed. "Ik zou het jammer vinden als het Orgelco mité Venray zou ophouden te bestaan als ik stopte. Dat wilde ik niet, dat wilde ook de gemeente Venray niet. Daarom ben ik nu ook zo content dat ik afscheid kan nemen, terwijl het orgelcomité gewoon blijft bestaan. Er zijn drie opvolgers, en met twee van hen werk ik al enkele jaren samen. Dus niet klagen over de belangstelling in Venray." Jean van den Tillaart treedt zelf ook nog altijd op als organist. "Ik ben niet meer aan een kerk gebon den, dus als iemand mij wil inhu ren om een eredienst op te luiste ren, dan kan dat. Zolang ik het kan en mijn lijf het toelaat, blijf ik spe len. Maar ik ben een kerkorganist, geen concertorganist. Dat is een wezenlijk verschil." Orgelconcert in Grote Kerk ik geef het stokje aan vertrouwde handen over. Daarom kan ik zon dag ook heerlijk achterover leu nen en genieten van het concert. Ik hoef me geen zorgen te maken over de toekomst van het comité en ik kan op een mooi moment afzwaaien." De belangstelling voor orgel concerten in Venray is groot, vindt Jean van den Tillaart. "Gemiddeld tussen de 50 en 120 toehoorders. In het Bach-jaar 2000 zijn er con certen geweest voor zelfs 200 mensen. Dat is ongekend. Ik ben de laatste jaren ook wel eens in Duitsland geweest voor een orgel concert. Duitsland heeft een tradi tie als het gaat om orgelconcerten. Maar er zaten hooguit 40 mensen in de kerk. Dus we mogen zeker Het orgelcomité Venray viert dit jaar zijn dertigjarige bestaan. Ter ere hiervan wordt er op zon dag 28 mei een concert gegeven. Bekende en minder bekende beroepsorganisten hebben in de Grote Kerk een concert ver zorgd. Daardoor komen wellicht ook steeds meer toehoorders. De orgelcultuur komt er in Venray zo langzamerhand meer in. Het orgel wordt vaak de koningin der instru menten genoemd. Zeker het orgel in de Grote Kerk met zijn 42 ver schillende registers en zijn ruim 2550 pijpen, mag er wezen. Jean van den Tillaart, medeoprichter van het Orgelcomité Venray, wil na dertig jaar organiseren, het werk overdragen aan anderen. Al enige jaren werkt hij samen met Carola en Henk Hoedemaekers. Daar komt nu Theis Gootzen bij. Met de gewaardeerde subsidie van de gemeente Venray zal de toekomst, wat betreft deze hoogstaande concerten, gewaarborgd zijn. Ook mag de medewerking van de Grote Kerk, in het bijzonder van de kosters, genoemd worden. De heer van den Tillaart neemt dan ook bij het concert op zondag 28 mei met een gerust hart afscheid, in de verwachting dat de stijgende lijn van het concertbezoek door blijft gaan. Want Venray heeft op dit cultureel gebied iets bijzon ders te bieden. Het orgelconcert, waarop de heer van den Tillaart afscheid neemt van het Orgelco mité Venray, wordt op zondag om 16.00 uur in de Grote Kerk gehou den. De organist Christine Kamp uit Weesp, een specialiste in de romantische orgelmuziek, voert dit concert uit. Zij speelt werken van Richard Bartmuss, Joseph Rheinberger, Luois Vierne, Sergei Rachmaninov, Jean Langlais, César Franck en Bach-bewerkingen van Sigfrid Karg-Elert. Kamp geeft voor het concert een toelichting op de door haar te spelen stukken. Met een feestelijke en kleur rijke dansshow is vorige week vrijdag het jubileumjaar van Dansschool Dizzy Jazzdance uit Venray van start gegaan. Ruim 500 leerlingen van de dans school, die in augustus 2006 precies vijftien jaar bestaat, verleenden hun medewerking aan de show. "In tegenstelling tot de grote voorstellingen was het nu een feest voor en door de leerlingen. Alle groepen, met uitzondering van de selec tieklassen en de kleuters, heb ben een dans uitgevoerd die ze samen met de docente gemaakt hebben. Van de danspasjes, de presentatie tot en met het kie zen van de liedjes en de kle ding. Het was een groot feest met in de zaal de leerlingen als publiek", kijkt Wilma Keyzers enthousiast terug op de ope ning van het jubileumjaar. Het hele jaar 2006 staat bij Dizzy Jazzdance in het teken van het 15-jarig jubileum. Voor alle groepen leerlingen zijn er tot aan het einde van het jaar activiteiten. Voor de kleuters en de kinderen van de groepen 3 en 4 is er een prinsessendag met poppentheater, voor de basisschoolleerlingen van de groepen 5 tot en met 8 'Idols', waar uiteraard in plaats van zingen gedanst wordt, en voor de middel bare scholieren en volwassenen is er een workshopdag die geheel in het teken van dansen staat. Als uitsmijter van het jubileum jaar staan van 15 tot en met 17 december vier jubileumvoorstel lingen in de Schouwburg Venray op het programma. Begin sep tember start via dansschool Dizzy deze voorstellingen die vorig jaar Voor meer informatie over deze website van Dizzy Jazzdance: Jazzdance de voorverkoop voor alle vier totaal uitverkocht waren, voorverkoop kunt u kijken op de www.venray.net/dizzy EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 15