Basisscholen gezocht voor les jongeren en psychiatrie Anjerloterij Hohe Messe in Grote Kerk Veertiende editie popkwis A Wiel Verhoeven Mariaprocessie in Oostrum Startsein voor project dementie 'Toch geld voor kleedlokalen Ysselsteyn' i-i TAXATIES >£r J J PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 18 mei 2006 - Pagina 7 Jaarlijks blijkt dat meer jon geren direct of indirect en op steeds jongere leeftijd te maken krijgen met psychische problemen. Om jongeren van het basisonderwijs, docen ten en ouders te informeren en beter te leren omgaan met psychische problemen, heb ben het Huis voor de Zorg en Ambaum Media Communi catie een lespakket over jonge ren en psychiatrie ontwikkeld. Het lespakket voor de boven bouw wordt in het schooljaar 2006-2007 als pilot (gratis) uitgezet onder basisscholen in onder meer de regio Venray. Basisscholen die hieraan willen deelnemen, kunnen zich aanmel den bij het Huis voor de Zorg. Het is de bedoeling dat het lespakket in het schooljaar 2007-2008 wordt uitgerold onder alle basisscholen in Limburg. Jongeren uit het basisonderwijs kampen in toenemende mate met klachten van psychische aard. Het basisonderwijs is qua kennis en ervaring vaak niet ingericht om kinderen met psychische klachten op te vangen. Het lespakket moet hierin verandering brengen. Het lespakket bestaat uit informatie over psychiatrie, spreekbeurten van ervaringsdeskundigen, het bekijken van een film en kinder musical, een eventueel een bezoek aan een psychiatrische instelling en het museum van het Vincent van Gogh Instituut in Venray. In het lespakket is ook een voorlich tingsavond voor docenten van de basisschool en voor ouders van leerlingen opgenomen. Psychische problemen waarmee jongeren uit het basisonderwijs te maken krijgen, variëren van leer stoornissen, ADHD, hardnekkige angsten en depressieve gevoelens tot eetstoornissen en, ook op al jonge leeftijd, gebruik van drugs en alcohol, en wangedrag. De pro blemen belemmeren de ontwilcke- ling van het kind. Soms zit het in de aanleg van het kind, maar het kan ook komen door omgevings factoren zoals pesten op school, het aanpassen aan een andere cul tuur, of het meemaken van hele nare ervaringen zoals brand of een ongeluk. Op indirecte wijze worden veel jongeren ook gecon fronteerd met de problemen van anderen, bijvoorbeeld ouders. Ze kunnen bezorgd zijn om een ouder die werkloos is of om de financiële problemen van het gezin. Ze kunnen gekwetst of ver ward zijn door de echtscheiding van hun ouders, of misschien lij den onder het alcoholisme of een psychische ziekte van een ouder. Dit komt voor bij gezinnen van alle rangen en standen. Instanties die zich buigen over psychiatrie en jongeren, signaleren dat kinde ren en jongeren hun problemen lang voor zichzelf houden. Veel jongeren verbergen hoe ze zich voelen en kroppen hun gevoelens op. Ze voelen zich niet begrepen door de buitenwereld en weten niet aan wie ze hun verhaal kwijt kunnen. Bang dat ouders, vrien den, leraren of hulpverleners hen niet begrijpen, gek of een aanstel ler vinden. Met het lespakket kunnen psy chische problemen en ellende van kinderen eerder worden gesignaleerd en daardoor wel licht worden voorkomen of tot hanteerbare proporties worden teruggebracht. Kinderen kunnen leren om beter met hun emoties om te gaan, en negatieve en pijn lijke ervaringen te relativeren. Verder kan het de beeldvorming over mensen met psychische pro blemen positief beïnvloeden. Het lespakket maakt het onderwerp klassikaal bespreekbaar. Kinderen die zijn geconfronteerd of kam pen met psychische problemen zullen zich waarschijnlijk minder buitengesloten voelen en op meer begrip kunnen rekenen. SV Ysselsteyn kan toch bij de gemeente aankloppen voor een bijdrage voor de reeds gebouwde nieuwe kleedloka len. De gemeenteraad stemde vorige week woensdag in met het instellen van een subsidie- pot van 50.000 euro per jaar. Daarmee kunnen knelpunten op de sportparken worden opgelost. Vanwege het ontbre ken van een deugdelijk sport beleid kregen verenigingen in het verleden meestal nul op het rekest voor een aan vraag van uitbreiding van hun accommodaties. Zoals SVOC'01 en recent SV Ysselsteyn over kwamen. Vorig jaar werd een amende ment van Samenwerking aangeno men om het sportbeleid te herzien en tevens een subsidiepot in het leven te roepen. De gemeente is bereid maximaal 10.000 euro per kleedlokaal en 25.000 euro voor een nieuw voet balveld te vergoeden. Dit is 25 pro cent van de normbedragen. Een gemiddeld kleedlokaal kost 40.000 euro en de aanleg van een voetbal- ln memoriam Vierlingsbeek heeft deze week een van zijn markantste inwoners verloren. Wiel Ver hoeven, die samen met zijn vrouw Bep Vèrhoeven-Willems jarenlang het gezicht van café De Vier Linden vormde, over leed in de nacht van maandag op dinsdag op 64-jarige leeftijd plotseling aan een hartinfarct. Wiel Verhoeven, een geboren en getogen Vierlingsbekenaar, werd in de jaren zeventig eigenaar van café De Vier Linden, dat gelegen is aan het spoor naast het voetbal complex van voetbalvereniging Volharding aan de Soetendaal, een club die ook door hem een warm hart werd toegedragen. Afkomstig uit een voetbalfamilie was het dan ook niet vreemd dat De Vier Linden de eerste hoofdsponsor van de voetbalclub werd en dat achttien jaar lang bleef. Maar ook de andere seniorenteams en de jeugdafdeling van de Vierlings- veld bedraagt 100.000 euro. Dit is exclusief de kosten van de grond. De gemeente is alleen bereid de vergoeding te geven indien de clubs of de sportstichting over onvoldoende financiële middelen beschikken om het zelf te betalen. Wethouder Emonts (PvdA) ant woordde op een vraag van Mar tin Leenders (Samenwerking) dat de regeling met terugwerkende kracht ingaat. "SV Ysselsteyn kan er nog een beroep op doen. Maar verder terug gaan we niet", aldus Emonts. Dit betekent dat SVOC'01, dat eerder twee kleedlokalen op eigen kosten heeft gebouwd, niet meer op een bijdrage kan reke nen. De wethouder van sportza ken verklaarde dat de subsidiepot slechts een tussenoplossing is.Als het gemeentelijk sportbeleid klaar is dan kunnen aanvragen voor uit breiding voortaan hieraan getoetst worden. "Ik moet het met 50.000 euro doen. Dit betekent dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Als het bedrag is uitgeput, zal ik de verenigingen aanbevelen de investering een paar maanden uit te stellen", zei Emonts, die in de praktijk weinig problemen ver- beekse club werden door Bep en Wiel Verhoeven niet vergeten. Samen maakten ze van het café een goedlopende horecagelegen heid, die in de wijde regio bekend heid genoot als café, maar ook als kegelcentrum en stempelplaats voor wandelaars van het Pieter pad. Vele verenigingen hadden in De Vier Linden hun 'clubhuis'. Vier jaar geleden nam hun jong ste zoon Patrick het roer over, en daar waren Bep en Wiel maar wat trots op. Heel wat uurtjes stak Wiel de handen uit de mouwen bij de verbouwing van 'zijn' café, dat in sneltreinvaart werd omgetoverd tot een van de beste restaurants in de regio, en inmiddels ook beken- heid geniet als conferentieoord voor bedrijven en zaalgelegenheid voor feesten en partijen. Vierlingsbeek heeft een familie-, dorps- en verenigingsman verlo ren. Wiel Verhoeven, gezelligheids mens met een klein hartje, is niet meer. De uitvaartmis vindt zater dag om 11.30 uur plaats in de kerk van Vierlingsbeek, waarna de cre matie in Blerick zal plaatsvinden. De Locht In Streekmuseum De Locht in Melderslo is zondagmiddag 21 mei een klompenmaker aan het werk. Hij gebruikt hout van popu lieren en wilgen dat zich gemak kelijk laat bewerken en dat tevens taai genoeg is om niet te snel te slijten. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zon dagmiddag beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht.nl. wacht. "Deze tussenregeling moet ook niet te lang duren." Theo Zegers sprak namens de gezamenlijke Venrayse sportver enigingen in voor de raadsvergade ring. Hij benadrukte dat de privati sering van de sportparken, zes jaar geleden, tot volle tevredenheid tot stand gekomen is. Zegers zei dat het wel 'lastig' is dat de sportclubs investeringen doen op grond die niet hun eigendom is. De gemeen te blijft namelijk eigenaar van de sportparken. Alleen het beheer, onderhoud en exploitatie zijn overgegaan naar de verenigingen. Die ontvangen hiervoor een vaste vergoeding. Zegers is het er niet mee eens dat 'vermogende' verenigingen niet in aanmerking komen voor subsi die. "Clubs die een goed financieel beleid voeren worden nu gestraft." Hij wees erop dat verenigingen in het verleden hebben uitgebreid omdat 'de nood erg hoog was'. "Hoe zit het met oude uitbrei dingen?", wilde Zegers weten die aandrong op overleg met de clubs. "Zodat er een goede regeling komt waarmee we jaren vooruit kun nen." 975.000 euro voor vrijwilligerswerk De aanvraagperiode voor de provinciale subsidieregeling Muziek is tot 30 juni geopend. Verenigingen en stichtingen, zoals schutterijen, harmo nieën, fanfares, majorette- en tamboerkorpsen, koren etc. die in meerderheid met vrij willigers werken, komen in aanmerking voor deze waar deringssubsidie. Ook kerkkoren kunnen een aan vraag indienen via hun parochie. Met deze waarderingsregeling geeft de provincie Limburg een impuls aan het Limburgse vrijwil ligerswerk. Voor de subsidierege ling Muziek is een subsidiebedrag van 975.000 euro beschikbaar die over al de te honoreren aanvragen gelijkelijk wordt verdeeld, met een maximum van 500 euro per aan vraag. Met deze regeling laat de provincie haar waardering blijken voor al het werk dat vrijwilligers in Limburg doen. Geschat wordt dat in Limburg circa 350.000 vrij willigers actief zijn en er op zijn minst 10.000 vrijwilligersorgani saties zijn. Meer informatie over de waar deringsregeling vrijwilligerswerk is op provincie Limburg www. lint burg.nl. beschikbaar. Met behulp van een checklist kan men contro leren of men in aanmerking komt voor een subsidie. Voor verdere informatie kan men contact opne men met de uitvoerder van de regeling via tel. (046)4207197. een abonnement waard De jaarlijkse Mariaprocessie in Oostrum wordt op zondag 21 mei gehouden. Om 11.00 uur begint de plechtige hoogmis en omstreeks 12.00 uur wordt via de gebruikelijke route de Mariaprocessie door Oostrum gehouden. Deken drs. H. Smeets is de voorganger tijdens deze plechtigheid.Tijdens deze Mariaprocessie wordt het kostbare en zegenrijke beeldje van OL Vrouw van Oostrum Behoudenis der Kranken meegedragen. Bovendien wordt de hoogmis met Mariaprocessie opgeluisterd door harmonie Sub Matris Tutela, het gemengd koor van Oostrum en het gilde St. Willibrordus uit Geijsteren. Kinderen van de Oostrumse basisschool strooien tijdens de processie met bloemen. De kerk, het dorpsplein en de pro cessieroute zijn feestelijk versierd. Na afloop van de traditionele Mariaprocessie geeft het St. Willibrordus op het dorpsplein een demonstratie vendelzwaaien. Afgelopen dinsdag waren enkele dames druk in de weer met de jaarlijkse grote schoonmaak van de kerk in Oostrum, zodat de Mariaprocessie zondag plaatsvindt in een stralende omgeving In 47 Limburgse gemeenten is de verkoopcampagne van de jaar lijkse Anjerloterij Limburg gestart. Ook dit jaar gaan weer duizenden verenigingsmensen, door heel Limburg, in hun eigen omgeving de loten van de Anjerloterij Lim burg 2006 te koop aanbieden. Van elk verkocht lot mag de ver kopende vereniging zelf 1/3 deel behouden voor de verenigingskas. Het overige wordt aangevuld met een bijdrage uit het budget van het landelijke bureau - is bestemd voor zowel culturele initiatieven als initiatieven gericht op natuur behoud binnen onze eigen regio. In deze provincie werd in 2005 ruim 500.000 euro aan subsidie toegekend. Ook voor 2006 heeft het Prins Bernhard Cultuurfonds Limburg een jaarbudget van ruim 500.000 euro. De hoogte van dit budget wordt bepaald door de bij drage uit het Prins Bernhard Cul tuurfonds en door de opbrengst van de jaarlijkse Anjerloterij. In 2005 werden bijna 153-000 loten verkocht. Voor 2006 rekent het Prins Bernhard Cultuurfonds Lim burg nadrukkelijk op een stijging van de lotenverkoop. Ook dit jaar zijn er prijzen te winnen, die zoveel mogelijk zijn aangepast aan de doelstellingen van het Prins Bernhard Cultuurfonds Limburg. Aardbeienvlaaitje (1 pers.) Aardbeienschelp (6-8 pers.) Aardbeienvlaai groot (10-12 pers.) Aardbeienschelp speciaal (6-8 pers.) leJckw vm Grotestraat 36 Venray Tel. 0478-581864 In de Grote Kerk in Venray vindt op zondag 18 juni om 15-30 uur een uitvoering plaats van de Hohe Messe van Joh. S. Bach. Dit concert wordt verzorgd door het Utrecht Studentenkoor en Orkest (USKO) met enkele solisten. Het geheel staat onder leiding van dirigent Johan Rooze. Dit concert wordt aangeboden door Van der Putt Advocaten. Bij de realisatie van dit concert is ook Concertorg.Fred H.Renirie betrok ken die jaarlijks een serie kamer muziekconcerten realiseert in het Theehuis in het Odapark. Plaatsen met zicht op koor en orkest kun nen worden gereserveerd. Dit kan schriftelijk op het adres: Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5807 AT Venray, via tel. (0478) 556671, via www.putt.nl. of per e-mail tenbrummelhuis@putt. nl. Er zijn ongeveer driehonderd plaatsen beschikbaar met zicht op koor en orkest. De kaarten kun nen vanaf een half uur voor de aanvang van het concert worden afgehaald aan de hoofdingang van de kerk. Het USKO bestaat al meer dan 55 jaar en is gesticht door Hans Brandts Buys die het orkest en koor zag als ideale ont moetingsplaats voor jonge musici zonder barrières van maatschap pelijke, politieke of religieuze aard. Met zijn belangstelling en liefde voor de muziek van Joh. Seb. Bach kwam die muziek centraal te staan in de programmering. Ook na de dood van de grondlegger van USKO bleef Bach's muziek de kern vormen van het repertoire: Mattheus Passie, Weihnachtsora- torium, Hohe Messe zijn meer dere malen uitgevoerd. Maar ook Café De Evenaar in Venray staat ook dit jaar tijdens Hemelvaart weer in het teken van popmuziek. Dan vindt namelijk de veertiende editie plaats van de jaarlijkse Ven rayse popkwis. Tijdens deze quiz wordt de muziekkennis van de deelne mende teams getoetst, waarbij zij middels beeld- en geluidsfragmen ten langs veertig jaar popmuziek geleidt worden. Nieuw dit jaar is het gebruik van videobeel den, waardoor de quiz een extra dimensie krijgt. De organisatie van de quiz is in handen van Mare Gommans, Maurice Hoevenaars en Erik van de Leur. Met dit drie tal heeft er een verjonging plaats gevonden, maar zoals Maurice Hoevenaars al laat weten: "Aan de geluidsfragmenten en vragen zal dat niet te merken zijn, want alle jaren komen aan bod". Voor de winnende teams zijn er mooie prijzen te winnen die uiteraard te maken hebben met muziek. Deze prijzen worden gecombineerd met geldprijzen. Op dit moment zijn er al meer aanmeldingen dan vorig jaar, maar er zijn er nog enkele plaatsen beschikbaar. Groepen van maximaal vier personen kunnen nog deelnemen door een e-mail te sturen naar info@popkwis.com. De popkwis start om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Meer details staan op www.popkwis.com. namen als Bruckner, Mozart, Men delssohn, Schubert en modernere componistennamen als Bartok, Part, Szymanovski figureren op de concertlijst. Dirigent Johan Rooze studeerde piano bij Polo de Haas aan het Utrechts Conservatorium maar studeerde af als koordiri gent, vervolgde zijn studie bij grote koordirigenten onder wie close harmony autoriteit Ward Swingle. Op het gebied van de klassieke muziek werkt Rooze als dirigent van onder andere de Stichting Utrechtse Bach Cantate diensten, de Baarnse Cantorij en vanaf de oprichting in 1996 is hij de artistieke spil van het Dudok Ensemble. Sinds 1991 is hij docent koordirectie aan het Alkmaars Centrum voor Culturele Vorming. Daarnaast is hij muzikaal adviseur van de Koninklijke Christelijke Zangersbond, actief als workshop leider, gastdirigent en jureert hij op festivals. fejcrcipyuh MAKELAARDIJ VieCuri Medisch Centrum gaat in samenwerking met Zorgcentrum La Providence in Grubbenvorst en Thuiszorg Noord-Limburg een regionaal project dementiezorg inhoud geven. De drie partijen heb ben daartoe een convenant ondertekend, om te komen tot een ketenzorgmodel voor demente ouderen, waarbij ook andere zorg- en dienstverle nende instanties in de regio zich kunnen aansluiten. De Nederlandse bevolking vergrijst, het aantal ouderen neemt toe en steeds meer oude ren bereikt een hogere leeftijd. Met deze vergrijzende bevolking neemt ook het aantal geriatri sche ziektebeelden en de daar uit voortkomende (chronische en acute) zorgvragen toe. Voor de ouderen van nu zijn de kwaliteits eisen en verwachtingen duidelijk veranderd en toegenomen in ver gelijking met 'vroeger'. Voorbeel den hiervan zijn o.a. het zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blij ven wonen, het gebruik kunnen maken van moderne middelen en technieken. Dat aan deze eisen en verwachtingen lang niet altijd vol daan kan worden blijkt uit gevol gen zoals: capaciteitsproblemen binnen zorginstellingen, doorstro- mingsproblematiek, wachtlijsten en overbelaste mantelzorgers. Om een oplossing te kunnen vinden voor deze toenemende problema tiek in de ouderenzorg, wordt van zorg- en dienstverlenende instan ties in toenemende mate samen werking in de regio gevraagd, ook wel ketenzorg genoemd. Door optimale samenwerking en afstemming op de vraag van de cliënt, dienen organisaties en hun professionals, de cliënt op het juis te moment en op de juiste plaats van de juiste zorg te kunnen voor zien. Voorwaarde hiertoe is dat bedrijfsprocessen zo efficiënt en effectief mogelijk worden inge richt. Het project heeft als doel om samen met de Alzheimer Stichting Nederland ouderen met PG-problematiek zo lang- en zelf standig mogelijk in de eigen ver trouwde thuissituatie te kunnen laten functioneren, de mantelzor gers (indien gewenst) ondersteu ning te bieden, onnodige opnames (ziekenhuis) te voorkomen en een snellere doorstroming vanuit het ziekenhuis (via eventuele tijde lijke opvang), naar de thuissituatie te realiseren Gedacht wordt aan de opzet van een regionaal exper tisecentrum in combinatie met een of meerdere poli's in huisart senpraktijken binnen de regio van Noord- Limburg. Demente oude ren en mantelzorgers moeten bij dit loket terecht kunnen voor dagbehandeling, screening, advies, voorlichting en instructie, onder steund door professionals zoals: huisarts, geriater, gespecialiseerde verpleegkundigen en verzorgen den. Behandelingen moeten direct kunnen worden ingezet door daar voor aangetrokken behandelaars, ter vóórkoming van bijvoorbeeld ziekenhuisopname of opname in andere zorginstellingen. De opzet voor dergelijke toekomstige poli's moet leiden tot goed afgestemde zorg voor genoemde doelgroepen. Gedacht kan worden aan bijvoor beeld goede afstemming tussen de verschillende behandelaren, werkprocessen, acute zorgtoewij zing en afspraken voor zorgtraject begeleiding. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg Noord-Limburg g j Daar kunt u op rekenen! n SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 j

Peel en Maas | 2006 | | pagina 7