f Dansen tijdens het kersenfeest "Ik ga ontzettend genieten" Ma M/jM Koester uw monument Stekker uit tienerdisco Meerlo Opbrengst Roparun voor het goede doel Honderdzevenentwintigste jaargang - week 20 - donderdag 18 mei 2006 Leo en Cisca Marcelis 50 jaar getrouwd Leo Marcelis en Cisca Marce- lis-Pruijn wonen al 32 jaar in Merselo, eerst aan het Groot dorp en sinds 1986 net iets buiten de bebouwde kom, aan het Kleindorp. Daar wonen ze tussen hun bloemen en de paarden en ze zijn van plan om dat nog heel lang te doen. Leo Marcelis werd in 1929 geboren in Eist en Cisca Pruijn in 1931 in Doornenburg bij Panner- den. 'Gelderse mensen' dus met inmiddels duidelijke wortels in het Noord-Limburgse landschap en de Merselose gemeenschap. Cisca groeide op in een gezin met vijf meiden en vijf jongens, Leo deed dat met zeven broers. Ter wijl Cisca na de lagere school, de nijverheidsschool en wat cursus sen thuis in het fruitbedrijf hielp, ging Leo na de tuinbouwschool direct het gemengde bedrijf van zijn ouders in: "Het was eigenlijk hoofdzakelijk een fruitteeltbedrijf en ik heb altijd bij mijn ouders gewerkt." Gelukkig kende het plaatsje Gendt, zowel dicht bij Eist als bij Doornenburg, een jaarlijks kersenfeest met een hele grote danstent, want hoe hadden Leo en Cisca elkaar anders moeten leren kennen. De vonk sloeg over in 1952 en dat resulteerde in vier jaar verkering. Cisca:"Eerst was dat een poosje een beetje stiekeme verke ring, je durfde het thuis nog niet te zeggen. Dat ging zo in die tijd." Gelukkig werd het al snel officieel en op 23 mei 1956 stapten ze in het huwelijksbootje. Ze startten met een tuinbouwbedrijf in Eist met voornamelijk klein fruit zoals aardbeien, kersen, kruisbessen en dergelijke. Het was hard werken want niet alleen het bedrijf moest worden opgebouwd, er werden ook nog eens vier kleine Marce- lisjes geboren. De beloning voor het harde werken kwam ook al snel, want in I960 kregen ze de 'Gouden Plak' voor de beste kwe ker van klein fruit uitgereikt door directeurTaminiau van de regiona le conservenfabriek. Het gezinne tje met drie jongens en een meisje woonde en werkte zestien jaar in Eist, maar omdat het bedrijf in een toekomstige uitbreidingszone van het dorp zat, mochten ze zelf niet meer uitbreiden. In 1970 hakte de gemeente Eist de knoop door en besloot tot aan koop van het bedrijf en de grond van de familie Marcelis. Dat werd zoeken naar een nieuwe locatie en dankzij het blad Boer & Tuinder kwamen ze aan het Groot dorp in Merselo terecht. Leo: "We zijn begonnen als varkensbedrijf, maar later kwamen daar snijbloe men en buitenbloemen bij. Op een gegeven moment kweekten we twintig soorten." Gelukkig hielden ze altijd wel ruimte om af en toe op pad te gaan. Behalve een aantal vakantiereisjes naar Oostenrijk met de auto, een keer Egypte of de Canarische Eilan den, was dat ook een keer naar Israël. "Dat is de reis van ons leven geweest", vertelt Cisca nog steeds enthousiast. "Het was een beetje zakelijk omdat het vanuit de veiling werd georgani seerd, maar het was daar werkelijk geweldig." De laatste jaren kwam het er door allerlei beslommerin gen niet van om langere reizen te doen, maar uitstapjes naar familie en zo bleven ze altijd doen. Na zestien jaar aan het Grootdorp kochten ze een stuk grond aan het Kleindorp, bouwden daar een nieuw huis en gingen daar met alleen het bloemenbedrijf verder. Cisca:"Na zestien jaar Eist en zes tien jaar Grootdorp zouden we dus eigenlijk na zestien jaar Klein dorp weer moeten verhuizen, maar dat doen we niet. We willen hier niet meer weg." Na de pen sionering zijn er altijd bloemen gebleven, veel bloemen zelfs, en Cisca werkt nog altijd heel graag in haar grote tuin. Tegenwoordig moet Leo daar wel wat mee hel pen, "dat is nu eenmaal zo als je ouder wordt", maar toch houdt hij nog tijd genoeg over voor zijn grote hobby, de paarden. Behalve drie grote maat Shetlanders, staan er vijf KWPN-ers in zijn stallen, waaronder een stermerrie. Cisca is verder al jaren actief bij het volks dansen en de gym in het dorp. Op donderdag 25 mei begint de fees telijke dag met een tocht met de kinderen naar de mis, vanaf twee uur 's middags vieren ze hun feest met vrienden en familie met een receptie in Merselo in zaal 't Anker. Vijfentwintig jaar geleden stond er ineens iemand met een 'cadeau schaap' op de stoep, wie weet wat voor verrassing de familie dit jaar voor Leo en Cisca Marcelis-Pruijn in petto heeft. Sies Liebrand voor het eerst deelnemer Roparun Een mens heeft van tijd tot tijd een nieuwe uitdaging nodig. Venraynaar Sies Lie brand vond die in deelname aan de Roparun 2006, een estafetteloop van 530 kilome ter van Parijs naar Rotterdam. Met een team van acht lopers van Running Nijmegen gaat hij begin juni de omstandighe den trotseren om de loop met goed succes te voltooien. De drijfveer voor Sies Liebrand? Hardlopen is zijn passie en de Roparun steunt voor de vijf tiende keer het goede doel (zie ook het bijgaand stuk over de Roparun). "Hier, lees die verhalen van men sen maar eens. Ze zijn prachtig." Sies Liebrand laat folders van en over de Roparun zien. Doodzieke mensen die hun verhaal vertellen over hun (waarschijnlijk) laatste vakantie met familie, vrienden of bekenden in een van de Roparun vakantiebungalows. De verhalen zijn inderdaad mooi, ontroerend, maar ook dankbaar voor de vele vrijwilligers en deelnemers die de jaarlijkse Roparun tot een suc ces maken. "Mijn zus Janien heeft vorig jaar voor het eerst meege daan aan de Roparun. Ze was met een verkocht. Zo is het balletje gaan rollen en heb ik besloten om dit jaar ook mee te doen", legt Lie brand uit waarom hij aan de derde lustrumeditie van de estafetteloop meedoet. De 55-jarige Venraynaar overhandigt een pak papieren over wat de Roparun is, hoe de organisatie in elkaar steekt, wat de goede doelen zijn. "Het is een per fecte organisatie met alleen maar vrijwilligers. Het mooie is dan ook dat echt iedere eurocent die wordt gesponsord naar het goede doel gaat." De teams betalen een inschrijfgeld van 2250 euro. de atleten verkopen ieder Roparunlo- ten en werven kilometersponsors. Zo loopt het bedrag dat aan het einde onder de streep staat flink op. Liebrand laat trots het lijstje zien met de sponsorbedragen: van 45.000 euro in het eerste jaar 1995, tot bijna twee miljoen euro in 2000 en 2,4 miljoen euro in het laatste jaar. Liebrand:"Het is toch fantastisch dat zoveel vrijwilligers en atleten hun vrije tijd steken in een dergelijk evenement voor het goede doel." GEEN PRETJE Vanaf een terrein van het Parijse vliegveld Le Bourget starten zater dag 3 juni 203 teams richting Rot terdam. Op maandag 5 juni komen de teams in een tijdsbestek van enkele uren aan op de Coolsin- gel in de havenstad. De atleten en hun begeleidingsteams hebben er dan een mammoettocht opzitten. "Een team bestaat uit acht lopers die elkaar afwisselen", verklaart Liebrand de opzet van de Ropa run. "Iedere loper legt dan ook zo'n 70 kilometer af." Voor een goedgetrainde atleet is 70 kilo meter beslist te doen, maar de afwisseling van lopen, rust, eten en drinken in een aaneengesloten tijdsbestek van 44 uur, het streven van het Running Nijmegen om de finish in Rotterdam te halen, legt toch een wissel op de atleten. "Er zijn ontzettend zware stukken in het parcours. Vooral de nachtrou te door het havengebied in Ant werpen is ontzettend zwaar. Niet alleen lichamelijk, maar vooral geestelijk. In april hebben we dit stuk getraind en ik kan je verzeke ren, het is geen pretje. De voetgan gerstunnel onder de Schelde, de aangesloten rijen containers van immense hoogte, dat maakt enor me indruk. Zeker omdat je op dat moment twee nachten niet hebt geslapen. Je kunt je dan voorstel len dat iedereen er helemaal door heen zit en chagrijnig is." PASSIE Maar waarom toch deze vorm van zelfpijniging? "Van de ene kant om het goede doel te steu nen, van de andere kant is het een echte uitdaging om zo'n eve nement mee te maken en uit te lopen. Dat is de drijfveer om mee te doen." Sies Liebrand is dan ook geen doorsnee atleet die rondjes om de kerk loopt om zijn conditie op peil te houden. Verschillende marathons (New York, Amster dam, Rotterdam, Parijs en Berlijn) prijken op zijn palmares, evenals hardloopwedstrijden in binnen- en buitenland. "Lopen is al vanaf mijn zestiende mijn passie. Ik vind het heerlijk om een stuk stress van me af te lopen. Om gee stelijk helemaal te herstellen en van tijd tot tijd het bloed en de hartslag lekker op te jagen. Al is het voor naamste om altijd naar je lichaam te luisteren. Dat is les nummer een bij het lange afstandslopen." Liebrand rent ongeveer dertig kilometer per week. "Vroeger voelde ik de verplichting om iede re dag te lopen. Die drive heb ik nu niet meer. Ik train gemiddeld drie keer per week. In Venray heb ik drie prachtige routes uitgestip peld.Als ik die loop geniet ik echt. Maar dat zal tijdens de Roparun niet anders zijn. Dat wordt een grote happening waar ik ontzet tend van ga genieten." De gevel van de schouwburg op Sint Anna, inmiddels omgedoopt tot Parktheater Sint Anna, wordt opgesierd door een monumen taal hoogreliëf bestaande uit twee meisjesfiguren die hun armen uit strekken naar een groepje vogels hoog in de lucht. Kleurige bloe- menguirlandes completeren het geheel. Het keramische kunstwerk is geglazuurd in verschillende kleuren blauw, zwart, geel en rood en beslaat een oppervlak van 5 bij 8 meter. De maker van het werk is de Arnhemse kunstenaar A. Man che. Een geschenk van de Venrayse bevolking. De onthulling van het monument vond plaats op maan dag 2 september 1963- Het was een geschenk van het Venrayse gemeentebestuur en de Venrayse burgerij ter gelegenheid van het gouden jubileum van Sint Anna dat in 1961 werd gevierd en bij welke gelegenheid de aanbieding van dit geschenk werd aangekon digd. Het zou echter nog twee jaar duren alvorens het zover was, de aanvulling van het benodigde geld is bij elkaar gekregen mede dank zij giften van familieleden van patiënten. En zoals te doen gebrui kelijk ging de onthulling gepaard met de nodige toespraken. De toenmalige geneesheer-directeur, bracht dank aan het organiserend comité voor hun werk "dat door de gehele gemeenschap van Sint Anna "hoogdelijk" werd gewaar deerd" Nadat het kunstwerk was onthuld droeg burgervader Cus- ters het Venrayse huldeblijk over aan Sint Anna daarbij de hoop uit sprekend "dat het tot in lengte van dagen zou mogen getuigen van de innige verbondenheid tussen de Venrayse gemeenschap en Huize Sint Anna", aldus Peel en Maas van 6 september 1963- De kunstenaar, die als opdracht had meegekregen "iets feestelijks en iets blij ste maken, noemde zijn werk "Lente bode". Op het prachtige SintAnnapark is thans de lente overal voelbaar en zichtbaar en een wandeling over dit mooie landgoed is een waar genot.(info T.van Els). Koes ter uw monument. Kentu in Venray of een van zijn kerkdorpen een bijzondere plek? U kunt dit sturen naar Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7 5801 SX Venray, e-mail ven- raymonumentaal@kpnplanet.nl. In sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo worden geen tienerdisco's meer gehouden.Van wege de geringe belangstelling hebben de exploitanten Twan en Gertie Kleeven besloten te stop pen met het organiseren van fees ten voor de jeugd. In december 2005 vond de eerste tienerdisco in Meerlo plaats. "We hebben de afgelopen maan den allerlei formules geprobeerd, maar blijkbaar heeft de jeugd toch geen behoefte aan een eigen disco", vertelt Twan Kleeven. "Het is jammer, maar eigenlijk heeft de disco vanaf het begin niet goed gedraaid. We hebben het enke le maanden aangekeken, maar onlangs toch maar besloten om de stekker eruit te trekken. Er kwa men gewoon te weinig bezoekers op de feesten af." Kleeven keek in december vol enthousiasme en vertrouwen uit naar de eerste disco in 't Brugeind. Het begin van de avond was gereserveerd voor een alcoholvrije disco voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar, wat later konden jongeren in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar in de grote zaal genieten van een eigen avondje uit. De Meer- lose ondernemer had gehoopt te kunnen profiteren van het feit dat in megadiscotheek The Zenith in Venray jeugd van zestien tot acht tien jaar niet welkom is. "Maar er was te weinig animo voor de disco. Ik heb geen idee waar het aan heeft gelegen, want wij heb ben er echt alles aan gedaan om het de jongeren naar de zin te maken." 't Brugeind wil zich in de toekomst nog meer gaan richten op themafeesten. Verkeersongeval De politie onderzoekt de pre cieze toedracht van een verkeers ongeval dat dinsdagmiddag plaats vond op de Timmermannsweg in Ysselsteyn. Daarbij is een 24-jarige automobiliste uit Griendtsveen gewond geraakt. De vrouw is per traumahelikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Nijmegen. Het ongeval gebeurde omstreeks half zes toen het slachtoffer over de Timmermannsweg richting Griendtsveen reed en tegen een boom botste. Het is nog niet dui delijk wat daar de oorzaak van is. Ze raakte bekneld en is door de brandweer bevrijd. De vrouw is met been- en armletsel opgeno men in het ziekenhuis. Illegaal De politie heeft dinsdag een 25- jarige man uit Turkije aangehou den die illegaal in Nederland ver bleef. Hij verbleef in een woning aan de Langstraat en is overge bracht naar het politiebureau. De man was uitgeprocedeerd en is overgedragen aan de Vreemdelin genpolitie. Hij is in vreemdelin genbewaring gesteld. Rookverbod in natuurgebieden De brandweerkorpsen in Noord- en Midden-Limburg heb ben de gemeenten geadviseerd om een rook- en stookverbod in te stellen in de bos-, heide-, veen- en natuurgebieden in hun gemeen te. Belangrijkste reden voor dit advies is de droge toestand van de gewassen. Het gevaar voor het ontstaan van natuurbranden is daardoor reëel waardoor het nemen van extra maatregelen noodzakelijk is. De situatie in de natuurgebieden is op dit moment niet direct gevaarlijk maar gepas te oplettendheid is wel op zijn plaats. De droge toestand van de natuurgebieden wordt veroor zaakt door een tweetal factoren. Ten eerste heeft het de afgelo pen tijd weinig tot niet geregend. Daarnaast is de verdamping van water door grond en gewas de afgelopen dagen behoorlijk hoog geweest door een combinatie van zonnig weer met een behoorlijke wind. Metingen aan sprokkelhout en observaties van specialisten bevestigen dit beeld. De Roparun is de langste non stop estafetteloop ter wereld. Het is een unieke hardloopwedstrijd met een uniek doek'trachten leven toe te voegen aan de dagen, waar geen dagen meer kunnen worden toegevoegd aan het leven'. In 1992 werd de RO(tterdam) PA(rijs) Run geboren uit een wed denschap. Die eerste keer namen er dertien teams deel en was de opbrengst 100.000 gulden. De laatste editie in 2005 ging met 176 teams van start die ruim 2,4 miljoen euro bijeen brachten. Ook dit jaar steunt de Roparun weer verschillende goede doelen zoals onder andere het kenniscentrum palliatieve zorg Rotterdam, Stich ting Poppentheater Kameleon, de palliade van zorgcentrum De Molenburg, Maxima Medisch Cen trum Eindhoven, het Emma Kin derziekenhuis Amsterdam en de Stichting Kom op tegen Kanker. Daarnaast gaat een deel van de opbrengst naar de exploitatie van zes Roparun vakantiebungalows die de stichting in eigen beheer heeft. "Het mooie van de loop is dat de hele opbrengst naar de goede doelen gaat. Alle deelne mers nemen de kosten voor deel name voor hun eigen rekening. De organisatie werkt daarnaast met ruim 250 vrijwilligers, van wie een vaste kern van vijftig perso nen het hele jaar bezig is en veel tijd en energie steekt in de orga nisatie van dit evenement", aldus een enthousiaste Sies Liebrand. Van alle lopers wordt daarnaast verwacht dat ze sponsors werven. Een rondgang met Roparunloten van 2,50 euro bij de gemeente Venray, waar Liebrand werkzaam is, leverde louter positieve reacties op van collega's. Daarnaast kan iedereen de Venraynaar steunen met een bijdrage voor iedere kilo meter die hij loopt. "Nieuwe spon sors zijn nog altijd welkom zodat de bijdrage die ik kan leveren aan het goede doel nog hoger wordt." Voor tien eurocent per kilometer kunt ook u Sies Liebrand en de Roparun 2006 steunen. "Ik loop zo'n zeventig kilometer dus voor een bedrag van zeven euro zijn de mensen sponsor van de Roparun. Een klein bedrag, maar hoe meer sponsors hoe hoger het uiteinde lijke sponsorbedrag wordt dat we kunnen overmaken naar Ropa run." Wilt u de Roparun 2006 steu nen? Maak dan een bedrag over naar rekeningnummer 16.78.07.498 ten name van Stich ting Running Nijmegen o.v.v. Sies. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2006 | | pagina 17